De prijzen Verwijten aanMinJonkman der akkerbouwproducten Schoolbibliotheken in getroffen gebieden Conferentie te Moskou UIT DE PROVINCIE ZU1D-BÈVELAND FELLE CRITIEK IN LANDBOUWPERS. De boer ploegt voort. De geheele landbouwpers van de vorige week staat in het teelten van de prijzen der akkerbouwproducten oogst '47. De reacties zijn fel „Boer en Tuinder" van de Kath. Boeren- en Tulndersbond uit zich als volgt: „Bjj de vastgestelde richtprijzen zal in vele gebie den beneden kostprijs moeten worden gewerkt. Een kind kan begrijpen, dat een dergelijke p rij apolitiek niet bevorderlijk kan zijn aan de productie. De volle verantwoordelijkheid' van een zoodanig prijsbeleid rust op de schouders van minister Mansholt." De voorzitter van het Koninklijk Nederl. Land. Nög een kolen-Zondag De beheerder der Ned. steenkolenmijnen heeft, overleg met de vakorganisa ties besloten op Zondag 9 Maart aa aan het ondergrond- sche en een deel van het bo- vengrondsche mijmverkersper- soneel nogmaals gelegenheid te geven vrijwillig te komen werken. Aan dit werk worden §een extra-verstrekkingen ver- onden. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van verzoe ken uit de kringen van de mijnwerkers zelf en op grond van het feit, dat o.m. verschil lende ziekenhuizen, sanatoria en tehuizen voor ouden van dagen geen kolen voor verwar ming meer hebben. D. Goedkoop Op 72-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de heer Daniël Goedkoop Dzn., direc teur van de N.V. Ned. Scheeps- bouwmij. te Amsterdam. De ontslapene heeft zijn geheele leven gewijd aan de belangen van de scheepsbouw. Financiering van woningbouw. Van zekere zijde is de in« druk gewekt, dat de onlangs tot stand gekomen „financie- ringsregeling woningbouw 1947" slechts mogelijkheid biedt tot het bouwen van huur woningen. De minister van Openbare Werken en Wederopbouw wijst er evenwel op, dat deze qp- vattmg op een misverstand berust en dat ook de bouw van een woning, welke door den eigenaar zelf wordt bewoond, op de voet van evengenoemde regeling gefinancierd Kan wor den. Prof. Gerbrandy beschuldigt minister Jonkman. Prof. Gerbrandy heeft na mens het comité Rtfksecnheid een telegram gericht aan den minister van overzeesche ge- biedsdeelen, waarin hij protes. teert tegen het misbruik dat de minister in de Staten-Ge- neraal heeft gemaakt van de Koninklijke 7 Dec.-rede. Hij zegt, dat de rede gebruikt is op een wyze, die in strgd is met de redeljjke zin der woor. den en hun historische betee- kenis, H# omschrijft vervolgens de Snhoud van de rede en zegt dan, dat de regeering daar mee destijds beoogde de ver- wezelijking van behoeften bjj alle bevolkingsgroepen, dus ook de Nederlanders, de Chlneezen en anderen. Naar prof. Gerbrandy*,, mee. nlng heeft de minister noch de gevaren voor de inhecmsche bevolking noch die voor het Nederlandsche volk genoemd Het comité wil opkomen tegen een verloochening en een mis bruik van het koninklijk woord door een der eerste dienaren van de kroon. bouw Comité kenschetst de prijzenpolitiek als: „zuinig met de stuivers en verkwis tend niet de rijksdaalders" verder: „De regeering, hoewel toch uit mannen bestaande, die begrip moeten hebben van zielkunde, gaat hier door d€ inblazingen van St. Bureau cratie in dei gedaante van de Prijsbeheersching. 'n zielkundi- gen blunder maken van de eerste rang. De boer ploegt voort, ook zijn organisaties, maar met een beklemd gemoed en met het besef, dat wij moeizaam uit een kuil moeten worstelen, waarin wij niet had den behoeven te vallen. Dit zal een noodlottige Pyrrhus.over winning blijken te zijn." Het Geldersch Landbouw blad schrijft: „Van een revo- lutnonnaire actie kan geen sprake zijn. Maar wel moet met inachtneming van een correcte loyaliteit elke ver. antwoordelijkheid ten aanzien van de gevolgen van het ge voerde beleid worden afgewe- Het is diep treurig, dat het zoo gesteld moet worden. Als dit nu de vruchten zijn van een „progressief beleid", dan past zeer zeker de uit. roep: ,.slc transit gloria prosiü- tatis" (zoo vergaat Je glo rie der vooruitstrevendheid) De regeering zal straks zelf de rekening moeten incassee. ren van de imDasse, waarin dit beleid haar zeker zal brengen". Rijdende woestaard zwaar gesiraft De krijgsraad te velde ver oordeelde Dinsdag den 22-ja- rigen ex-luitenant-vlieger A. J. L. S. uit 's-Gravenhage we gens veroorzaken van dood door schuld tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch van den auditeur-militair luidde de maximumstraf negen maan den. S. stond terecht, omdat hij op 14 Sept. 1946 met zijn jeep op de Sportlaan mevrouw G. Revius-Schoenmaker, die daar fietste, aanreed en 160 meter meesleurde. Mevrouw Revius was op slag dood. S. reed nog een eind door voordat hjj in de gaten kreeg, dat er iets aan de hand was. Toen hij stopte, viel de fiets van de bumper van zijn jeep. Uren later werd hij in een café te Scheveningen ge arresteerd. Hij verklaarde, dat hij zich van de toedracht van zaken niets meer kon herinneren. Eieren blijven op de bon. In tegenstelling met de eenige tgd geleden bestaande verwachting, dat de eierdistri- butie in dit voorjaar zou kun nen worden opgeheven, is thans komen vast te staan, dat dit niet het geval zal zijn. Hoewel in het voorjaar vol doende eieren ter beschikking zullen komen om aan de bin- nenlandsche vraag te kunnen voldoen, zou een opheffing van de distributie een zeer sterke stijging van de eierprflzen in de nazomer en herfst veroor zaken. Palestina-kwestie voor Volkerenbond. Trygve Lie secretaris-gene raai der Vereen. Naties heeft aan de delegaties der groote vijf te Lake Success voorge steld een speciale commissie van onderzoek inzake de Pa les tijnsche kwestie in te stel len. De delegaties hebben het voorstel aan him regeeringen doorgegeven en wachten thans op instructies. Men neemt aan dat Engeland bereid is het voorstel te aanvaarden. Poolsch-Tsjecho Slowaaksch verdrag. Officieel is bekend gemaakt, dat binnenkort een Poolsch fsjecho.Slowaaksch bondge nootschapsverdrag ondertee kend zal worden. Radio War schau verklaarde, dat de strekking van het verdrag is: het voorkomen van hernieuw, de Duitsche agressie. Duitsch land mag niet economisch sterker dan zijn naburen wor den. Nazi-organisaties komen later voor. Minister Gielen roept de jeugd op om te helpen Aan verschillende instanties bij het onderwijs betrokken, heeft minister Gielen een cir culaire verzonden, waarin hij wijst op zijn bedoeling om de getroffen gebieden eeniger mate te helpen door het beschikbaar stellen van boeken, geschikt voor de verschillende schoolbi bliotheken, te beginnen met die voor het lager onderwijs. Uit een gehouden enquête is gebleken, dat ruim 100.000 boe ken van ongeveer 600 school bibliotheken door de oorlog verloren zijn gegaan. De mi nister acht het van groot be lang, dat dit verlies zoo goed mogelijk wordt hersteld. 'e nulp zal daarom moeten komen van gebieden, d e niet door het oorlogsgeweld zijn ge troffen. De minister ziet een bijzondere taak hierin wegge legd voor de jonge generatie die hier daadwerkelijk steun kan verleenen door van hun boekenschat iets af te staan LEVENSLANG GEËISCHT VOOR ROOFMOORD. Voor de Haagsche rechtbank stonden Dinsdag eenige be ruchte typen uit de onderwe reld. van de Residentie terecht, die op 22 Januari van het vo rig jaar een gepensionneerden oud-Indisch militair meelokten naar een perceel aan de Nieu-. we Haven, hem daar met bijl slagen en door worging ver moordden en van zijn die dag juist ontvangen pensioen een bedrag van f 132, beroofden. Tegen den hoofddader O., die ontkende, eischte de Offi cier van Justitie levenslang, tegen verschillende bijfiguren onder wie twee vrouwen gevangenisstraffen van 3 tot 5 jaar. voor minder fortuinlijke land- genootjes. De minister denkt hier allereerst aan de kinderen van de lagere en mulo scholen, voor wie het afstaan van een enkel boek uit hun eigen bezit toch geen offer zal kunnen be- teekenen. Verder aan de leer lingen van gymnasia, middel bare scholen, kweek- en nijver heidsscholen, kortom aan allen, die ouder geworden, geen be hoefte meer hebben aan lectuur van hun jongere jaren en daar van iets voor het bovengeschet ste doei kunnen afstaan. De minister rekent hierbij op de hulp en medewerking van het onderwijzend personeel. De eigenlijke overdracht zal ir'et door den minister doch door de kinderen -elf geschieden. De processen, die oorspron kelijk m Februari of Maart in de Britsche zóne tegen de 20.000 leden van het partijbe stuur der Nazi's, de S.S., de Gestapo en de Sicherheits- dienst zouden worden gehou den, zijn tot eind Mei of begin Juni uitgesteld. De administratieve voorbe reiding van de processen te ren deze organisaties, die door iet internationaal tribunaal te Neurenberg schuldig werden verklaard, neemt «zooveel tijd in beslag, dat men tot uitstel moest overgaan. Schietende notabelen. Toen Dinsdag te Beiroet !n de Libanon' duizenden men- schen bijeengekomen waren om Fawzi ed-din el Kawakdji, den leider der opstandelingen tijdens de Palestflnsehe troebe len van 10 jaar geleden, in zijn geboortestad te verwelko men, ontstond een dispuut tus- schen twee notabelen, die elk aar neerschoten- Onmiddellijk raakten de volgelingen van beide mannen in gevechten ge wikkeld, waarbij 14 dooden en 50 gewonden vielen. 51.500 WERKLOOZEN. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek waren er in ons land einde Jan. 51.500 geregistreer de werkloozen, 7100 personen, die geheel of gedeeltelijk wacht geld ontvingen en 27.500 D.U. W-arbeiders. Eind December waren er 47.000 werkloozen. Typhus te Goes. Het aantal typhus-patiënten in het ziekenhuis aan de Oost- wal te Goes is in de laatste dagen nog Iets toegenomen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat dit gevallen zfln, die reeds gelijktijdig met de andere patiënten wer den geïnfecteerd, maar bij wie eerst later de ziekte zich open baarde. Er is dus geen sorake van een nieuwe Infectiebron. De veiling wil „vrij draaien' Nu het groenteconflict beëin digd is, wordt weer op de oude wijze geveild door de Coöp. Veilingsvereeniging Walcheren te Middelburg, d.w.z. de pro ducten, die de maximumprijs halen, worden bij toerbeurt ver deeld. Op het oogenblik is de aanvoer van producten door de slechte weersomstandigheden echter uiterst gering. Er zal nog moeten worden af gewacht, hoe de telers tegen over de maximum vastgestelde veilingprijs staan. In veiling; kringen verwacht men geen moeilijkheden wat betreft de aanvoer van winterproducten, zooals kool, wortelen en rapen Daar de veiling ook zooveel mogelijk naar de vrije verkoop streeft, zal men probeeren de winterproducten iets onder de vastgestelde maximumprijs te veilen, opdat niet tot verdeeling behoeft te worden overgegaan. Is er echter veel vraag naar een bepaald product, dan kan dit natuurlijk niet geschieden. Wanneer de dooi invalt en het voorjaar zal aanbreken, zul len de prijzen vanzelf onder de vastgesteicfe prijzen zakken, waardoor de veiling „vrij kan draaien", zoo deelde men ons gisteren op de veiling mede. Wegenwacht in Zeeland. Zeer binnenkort zal de A. N.W.B. ook in ons gewest een wegenwacht aanstellen. Deze wacht kwieke jongemannen op helder geel geschilderde motorrijwielen met zijspan patrouilleert langs de voor naamste wegen en helpt de autorijders, die onderweg pan ne hebben gekregen. De ANWB te Middelburg treft thans voorbereidingen voor deze service, zoodat het waarschijnlijk niet lang meer zal duren of wij zullen de we genwacht in actie zien. NOG GEEN DUITSCH VREDESVERDRAG. Een 4-mogendheden- overeen komst. Op de agenda van de con ferentie van Moskou komen de volgende punten voor: 1. de politieke en economi sche problemen v. Duitsch land; 2. de toekomstige status van Duitschland; 3. plannen voor de uiteinde lijke uitvoering der vredes verdragen; 4. Amerikaansche voorstellen voor een viermogendheden- verdrag; 5. het Ruhrgebied en zijn steenkool; 6. het onafhankelijkheidsver drag voor Oostenrijk. EERSTE KAMER Scherpe replieken. De Eerste Kamer heeft Dins dag de Indische debatten voort gezet. Bij de replieken merkte de heer Pollema (C.H.) op, dat de minister van overzeesche ge- biedsdeelen zich beijvert in het niet zeer duidelijk uitdrukken. Spr. kan geen enkele reden aanvaarden voor het niet aan wezig zijn van den minister president bij de debatten. De opmerking van het Kamerlid Stufkens, dat de ambtenaren op zijn minst begrip moeten heb ben voor de regeeringspolitiek, acht spr. gevaarlijk. Spr. heeft ook bezwaar tygen het dreige ment van het Kamerlid Koeje- inans, dat optreden van de ar beiders in het vooruitzicht stel de, waarbij de Septembersta- king slechts kinderspel zou zijn. Sp. wil opheldering over de vraag of aan het hoofd der Unie straks het Huis van Oranje of de Koning der Nederlanden komt te staan. De heer Pollema verklaart voorts in een nationaal kabinet de eenige oplosring te zien en wfist tenslotte op de gebonden heid van de regeering aan de Grondwet. De heer Stikker (P.v.d.V.) waarschuwt, dat de huidige re geeringspolitiek tot een cata strophe kan voeren. Spr. kondigt een motie aan, Waarin aangedrongen wordt op verbetering van de levensom standigheden der Indische be volking Ook deze spreker heeft be zwaar tegen de eerder vermel de opmerking van den beer Koejemans. Spr zal zijn stem over de begrooting nog nader bepalen. De heer de Zwaan (C.H.) merkt op, dat de Kamer nog steeds wacht op de publicatie van die geheime notulen. Spr. bemerkt in het optreden der regeering een stille ge zagsverzaklng. Aan de hand van Sjahrir's rede te Malang vraagt spr. aandacht voor de rechteloos heid 1" de republiek. Spr. wil ook liever niet spre ken van een Nederlandsch-In. doneslsche Unie, maar van een vereenlgd koninkrijk. De heer Kerstens (KVP) geeft te kennen, dat hij tegen over het onvruchtbare praten over evolutionnaire en revolu- tionnalre beginselen de werke. Ifjkheid van den toestand in Indonesië heeft willei* stellen: Spr. meent, dat indien de nlet-regeeringspartjjen anders waren opgetreden, de sfeer in Indonesië wellicht anders ge weest zou ztln. De heer Kerstens verklaart, dat zijn fractie wein'g geneigd is de motie Stikkel te steunen De motie wil open deuren in trappen. De heer Reyers (C.H.) dringt er op aan, dat het zelfbeschik kingsrecht gehandhaafd blijft. Spr. vraagt naar de regee- ringsmaatregelen tegen moord en plundering en tegen de hon gersnood. Het Indisch beleid der regeerng kan niet gesteund worden door de C.H.-fractie. Zoolang de regeering meer vertrouwen stelt in Soekarno dan in de oppositie, stelt de heer Reyers zich van een nationaal samentreffen weinig voor. De heer van Voorst tot Voorst (K.V.P.) dringt aan op vasthou den aan de motie Romme en de motie inzake de kamp-slacht offers. De tijd dringt. Zooals de toe stand nu is, is hij voor allen onhoudbaar. De heer Oudemans (Comm.) acht onderteekening van Ling- gadjati het eerste noodige. Spr. stelt een eisch tot terugroeping van de troepen. Sjahrir stelt geen prijs op Nederlandsche troepen. Spr.'s fractie zal niet voor de motie stemmen. De heer Algra (A.R.) ontkent, dat de moeilijkheden rond Ling- gadjati te wijten zijn aan de oppositie in Nederland. Het onderzoek naar de over tuiging van officieren en amb tenaren is iets n euws. De re geering heeft niet het recht van haar ambtenaren instemming met haar politiek te eischen. Men mag van de oorlogsvrij willigers niet vragen tezamen met de T.R.I. de republiek op te bouwen. Spr. is tegen de motie Stikkel. Daarna wordt de zitting ver daagd. Hieraan zal mogelijk nog worden toegevoegd het pro bleem van de toekomstige con- tróle op de Dardanelles Behalve inzake het onafhankelijkhe ds- verdrag voor Oostenrijk bestaat op alle genoemde punten een groot verschil van meening tus- schen de Sowjet-Unie en de Westelijke mogendheden. Ben der belangrijkste vraag stukken is welke rol de kleinere mogendheden moeten spelen bij het opstellen van het vredesver drag met Duitschland. Ie oplossing van het Duitsche probeem zal een eindeloos ge duld en een groot staatsman schap vereischen. Rusland staat een gecen traliseerd Duitschland voor, terwijl de Westelijke mogendhe den zullen aandringen op de vorming van een soort staten bond. Voorts zal men niet kunnen ontkomen aan een zware strijd over de Oostelijke grens van Duitschland. In het licht van het boven staande zijn de groote vier n:et voornemens op de eerstkomende conferentie de voorwaarden van het vredesverdrag met Duitsch land vast te stellen. Zij hopen slechts in staat te zijn het eens te worden over de richtlijnen, waarop tenslotte het uiteindelijk vredesverdrag zal kunnen wor den gebouwd. Bevln te Duinkerken. Te Duinkerken, waar Dins dag het bondgenootschapsver drag tusschen Engeland en Frankrijk te 4 uur is onder teekend, heeft Bevin, de En- gelsche minister van buiten- landsche zaken, onder meer gezegd: „Ik erken, dat dit een waar lijk historisch gebeuren is en het stemt tot groote dankbaar heid te weten, dat de entente cordial, die vele jaren geleden bij do eeuwwisseling werd ge sloten, in feite nooit is verbro ken". „WiJ zullen er naar streven misverstanden te vermijden en wij zullen er naar streven het nieuwe Frankrijk te begrijpen". Griekenland vraagt hulp. Een woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat een nota van de Grieksche regeering is ont- vangeh, waarin een beroep op de Vereenigde Staten wordt jedaan tot het verleenen van inancieelen steun. De gladheid remt het wegverkeer. Busdiensten in moeilijkheden Dinsdagavond moesten verband met de gladheid op de weg de meeste busdiensten In Zeeland het vervoer staken. Getracht zou worden Woens dagochtend zooveel mogelijk het vervoer te hervatten met klein materiaal. De straten en wegen waren bedekt met een laag fijne ha. gel en sneeuw, die het verkeei met voertuigen zeer bemoei lijkte. De N.V. Stoomtram Walche. ren zal alles doen om de bus dienst VllsslngenMiddelburg met Dodge.vrachtwagens te handhaven. De noodboerderijen. Door de oorlog werden ln Nederland vele boerderijen en bybehoorende bedrijfsgebou wen verwoest. Om de getrof. fen boeren te helpen, werden ui Nederland totaal 4479 boe. rennood woningen gebouwj en 5519 noodstallen. In Zeeland werden daarvan opgetrokken 293 noodwoningen en 602 noodstallen. De bouw van boer en-nood. woningen en noodstallen is hiermede afgesloten. Er zullen geen nieuwe meer worden op. getrokken. Men zal in 1947 uitsluitend tot definitieve her bouw overgaan. waarvoor evenwel veel hout noodig ls. Zoodra de materialenvoor ziening dit toelaat zal defini tieve bouw met spoed ter hand worden genomen, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. AFLEVERPREM3E VOOR AARDAPPELEN. De Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mede, dat de termijn van de ver hoogde extra-premie voor af leveren aardappelen is ver lengt tot en met 8 Maart a.s. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Ds. J Koolstra. Geref pre- dikant te Krulningen, heeft bedankt voor het beroep naar Meliskerke. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Aagtekerke H. Ligtenberg te Vlaardingen. Bijz. Politierechter Zitting van 25 Februari. M. G. S., 34 j., echtg. van H. N., te Haamstede, had een varken in voorraad, zonder in her bezit te zijn van de vereischte ver dunning. Hiervoor werd zij con- orm de eisch veroordpeld tof 25 of 10 dagen hechtenis. Op 17 Nov. 1946 werd door een kommies der Inv. en Acc. te IJzendijke een militaire auto aangehouden, waarin zich 2 per sonen, gekleed in Engelsche uni form en Engelsch sprekende, be vonden. Na hun papieren te heb ben ingekeken werd de auto ge controleerd, waarbij'bleek dat in de laadbak, achter een houten schot een partij tabak van circa 300 kg. verstopt was. F. v. H trachtte den ambtenaar om te koopen door hem 1,000 aan te bieden, doch deze stoorde zich daar niet aan. Van H. stond terecht wegens verboden invoer van deze tabak en werd veroordeeld tot 4 m. gevangenisstraf voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar, met verbeurd verklaring van de tabak. Wegens overtreding van het Deviezenbesfuit hadden onder staande personen zich schuldig gemaakt, door bij het overschrij den der grens, zonder daartoe verkregen vergunning de achter hun namen vermelde bedragen te vervoeren: W. R. D., 24 j., te Waterland kerkje 2633 en 3680 B. francs. Eisch: 10 of 5 dgn. U:tspr. conform de eisch met verbeurd verkl. F. A. B". W., 33 L te Terneu- zen 89 50 en 250 B.francs. Eisch: 20 of 10 dgn. Uitspr.: 15 of 10 dgn. met verbeurd verkl. E. v. D., 44 j., te St. Jansteen 164.50. Eisch: f 5 of 2 dgn. Uitspraak: 5 of 2 d. met vèr- beurd verkl. W. M„ 37 j., te Schore 385. Eisch: 5 of 2 dgn., Uitspraak: f 5 of 2 dgii. met verb, verkl. A. de L., 35 j., te Vogelwaar de 65. Eisch: 20 of 10 d. Uitspraak: 15 of 10 dgn. M. F. H. W., 64 j„ te Sas van Gent, 300 B.francs. Eisch: 5 of 2 dgn. Uitspr.: 5 of 2 dgn. met verb, verkl. E. R. B., echtg. van B. B., 33 j„ te St. Jansteen f 75 en 100 B.francs. Eisch: 10 of 5 dgn. Uitspr.; 10 of 5 dgn. met verb, verkl. Muziek voor Westkapelle. De schrijver-vlieger A. Viruly begon eenige tijd geleden met het houden van lezingen om 5000 bij elkaar te brengen, want hij wilde Westkapelle's muziekkorps aan nieuwe mu ziekinstrumenten helpen. Welnu, Westkapelle zal zijn instru menten krijgen. Hij heeft 1000 zelf ingeza meld en riep toen de hulp van De Groene Amsterdammer in. Thans meldt het blad, dat hef bedrag van 5000 bijeen is. Er was nog een prijsvraag aan deze inzameling verbonden. Men mocht raden hoeveel pre cies de inzameling van De Groene zou opleveren. De door Charley Toorop, Bantzinger en Den Doolaard be schikbaar gestelde prijzen voor de beste taxatie van de op brengst der inschrijving, wor den na loting toegekend aan M. G. Schoonenberg te Eind hoven, J. Obbes, Den Haag en mevr. H. Engelkes-Loos, Gro ningen. Rijksvoorschotten voor woningbpuw. Uit 's Rijks kas zijn aan en kele Zeeuwsche gemeenten voorschotten verstrekt voor het verkrijgen van bouwterrein, Hontensse ontving 4233, Westdorpe 950, St. Laurens 1055 en Driewegen 1520. 's Heer Arendskerke ontving voor het verkrijgen van bouw terrein een voorschot van 4975 en 141.225 als voor schot voor de bouw van 12 arbeiderswoningen. Waterland kerkje ontving een voorschot van 1250 voor bouwterrein en bovendien 36.500 voor debotw: van 2 arbeiders- en 1 midden standswoning. De bouwvereenir ging „Huis en Hof' te St. Lau< rens ontving een voorschot van 15.816 voor het herstel van oorlogsschade aan 6 woningen. Goes Partij van de Vrijheid vergaderde. Vrij veel aanwezigen bevon den zich Maandag in de zaal van het Schuttershof te Goes, waar mr. G. Vonk, lid der Tweede Kamer, voor de afd. van de P. v. d. V. sprak over „De huidige stand van het In dische vraagstuk". De heer Vonk ving aan met een algemeene beschouwing over de dictaturen van het pro letariaat en wees er op, dat op Java de huidige republiek op zoo'n dictatuur berust. De com munisten op Java beheerschen voor 90 deze republiek en de macht slechts voor 10 bij de Partai Nationalis Indonesia. Spr. drong op eensgezindheid van de Nederlanders in de hou ding tegenover Ned.-Indië. Het gaat om vele belangen, die bo ven de partijen dienen te staan. Alle krachten moeten inge spannen worden voor Ned.-Indië en men moet liefde in het hart blijven dragen voor het Indische volk. Na de pauze beantwoordde de heet Vonk ingekomen vragen. Spr. erkende, dat de republiek wel reden van bestaan heeft, maar dat de communisten blij ven strijden voor een wereld revolutie. Bovendien is de re publiek zooals zij thans bestaat van fapansch maaksel. Mr. Vonk oefende criFek uit op het feit, dat de minister van overzeesche gebiedsdeelen in de Kamer wel een brief van dr van Mook overlegde, maar niet de bijlagen, die eerst later in een dagblad werden gepubli ceerd. De voorzitter van de afdee- ling, mr. M. J. Stoel Feuer- stein, dankte den heer Vonk voor zijn belangwekkende voordracht. „ZIGEUNERBARON" IN VOORBEREIDING. De Goesche operettevereeni- ging, die reeds twee maal met groot succes de „Vogelhande laar" en „De groothertogin van Gerolstein" heeft opgevoerd, heeft voor het komende win terseizoen de operette „de Zi geunerbaron" in studie géno- men. - Nisse BUITENPOLDERS. In de vergadering van het bestuur van de buitenpalders van Nisse werd de heer P. Leenmans benoemd als ont. vanger-griffier. De heer Leenmans ls thans waarne mend ontvanger van de ge. meente Nisse. Wemeldinge UITVOERING CHR. DAMESKOOR. In de Vrye Evangelische kerk te Wemeldinge hield het Christelijk dameskoor „Con Affetto'' een zang- en decla. matieavond. met medewerking van de voordrachtenkring „Re vius". De talrijke aanwezigen hebben kunnen genieten van goede zang en voordracht. De voorzitter van bside vereenl. gingen. M. Florusse, wekte op tot het lidmaatschap der vereenigingen, waarna da. van Di1k de bijeenkomst met gebed sloot. DANK VAN 3-3-38 R. I. Een deputatie van 3.3-38 R. .1 heeft Wemeldinge een geschenk aangeboden voor de gastvrije ontvangst die het gemeentebestuur en de burge rij dit onderdeel tijdens de mobilisatie bereidde. Oud-on_ derofficier Vermaas bood aan den burgemeester een uit co- romandelhout vervaardigde voorzittershamer aan. Namens de raad dankte de burgemees., ter voor het fraaie geschenk. De heer Falmon deelde nog mede, dat er bg 3-3-38 R I. Dlannen bestaan in 1948 m Wemeldinge een reünie te houden. Borssele UITVOERING ZANG VEREENIG ING. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Borssele heeft vorige week op twee achtereenvolgende avoa. den een uitvoering gegeven. De avonden werden gevuld met zang muziek en voordrachten, terwijl ook een blijspel werd opgevoerd, dat zeer veel suc ces oogstte. Waarde STICHTING VAN DE LANDBOUW Onder voorzitterschap van den heer Blok uit Kruinlngen vergaderde Maandagavond te Waarde de Stichting van de Landbouw. De heer van Llere vertegenwoordiger van de Stichting, sprak over de oogst- voorziening en wees op de noodzakelijkheid de plaatselijke, commissie voor de verdeeling van werkkrachten uit te brei„ den met 6 leden, waarvan 3 uit werkgevers, en 3 uit werk nemers-organisaties. Kruiningen SCHOLEN MET DE BIJBEL. De vereeniging tot stichting en instandhouding van Scho len met de Bgbel te Kruinin gen hield haar jaarvergade ring. De bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter, den heer C. van Iwaarden, waarna Mej. v. d. Wa een inleiding hield over „Kinderlectuur". Do onderwijzer A. Koppejan sprak over „Huiswerk". .De pas be noemde onderwijzer, de heer Borschau, werd geïnstalleerd. De rekening over 1946 bleek te sluiten met een batig saldo van 29.786.04. In plaats van den heer A. Dieleman werd de heer A. Komen als be stuurslid gekozen. De periodiek aftredende bestuursleden J. A. Poleö en A. Verhage werden herkozen. Het hoofd der school gaf daarna een overzicht van het afgeloopen jaar. De heer S. Cok sloot de avond met dankgebed. JAARVERGADERING GEREF. JEUGD- VEREENIGIN GEN De Gereformeerde meisjes- vereeniging en jongelingsvcr- eeniging hebben hun gezame- lijke jaarvergadering gehouden onder leiding van ds. Koolstra. Na opening door den voorzit ter werd het declamatorium „Ons hoogste goed" uitge voerd. Na de pauze weraen nog verschillende voordrachten en samenspraken gehouden. Ook werd er een voordracht wedstrijd gehouden. Na het slottableau „Vrede" werd de avond door Ds. Koolstra met dankzegging- gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6