De prijzen Schoolbibliotheken UIT DE PROV Verwijten aan Min Jonkman NCIE der akkerbouwproducten in getroffen gebieden Conferentie te Moskou WALCHEREN FELLE CRIT1EK IN LANDBOUWPERS. De boer ploegl voort. De geheele landbouwperE van de vorige week staat ir. het teeken van de prflzen der akkerbouwproducten oogst '47. De reacties zijn fel „Boer en Tuinder" van de Kath. Boeren- en Tuindersbond uit zich als volgt; „By de vastgestelde richtprijzen zal in vele gebie den beneden kostprijs moeten ■worden gewerkt. Een kind kan hegrypen, dat een dergelijke prijspolitiek niet bevorderlijk kan zyn aan de productie. De volle verantwoordelijkheid van een zoodanig prys'beleid rust op de schouders van minister Mansholt." De voorzitter van het. Koninklijk Nederl. Land. Nóg een kolen-Zondag De beheerder der Ned. steenkolenmijnen heeft, na overleg met de vakorganisa ties besloten op Zondag 9 Maart a.s. aan het ondergrond- sche en een deel vamhet bo- vengrondsche mijnwerkcrsper- soneel nogmaals gelegenheid te geven vrijwillig te komen werken. Aan dit werk worden fcen extra-verstrekkingen ver- onden. Dit besluit werd genomen naar aanleiding v«n verzoe ken uit de kringen van de mijnwerkers zelf en op grond van het feit, dat o.m. verschil lende ziekenhuizen, sanatoria en tehuizen voor ouden van dagen geen kolen voor verwar ming meer hebben. D. Goedkoop Op 72-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de heer Daniël Goedkoop Dzn., direc teur van de N«V. Ned. Scheeps- bouwmy. te Amsterdam. Di ontslapene heeft zijn gehecle leven gewijd aan de belangen van de scheepsbouw. Financiering van woningbouw. Van zekere zijde is de in druk gewekt, dat de onlangs tot stand gekomen „financie ringsregeling woningbouw 1947" slechts mogelijkheid biedt tot het bouwen van huur woningen. De minister van Openbare Werken en Wederopbouw wyst er evenwel op, dat deze op vatting op een misverstand berust en dat ook de bouw van een woning, welke door den eigenaar zelf wordt bewoond, op de voet van evengenoemde regeling gefinancierd kan wor den. Prof. Gerbrandy beschuldigt minister Jonkman. Prof. Gerbrandy heeft na mens het comité Itykscenheid een telegram gericht aan den minister van overzeesehe ge biedsdeelen, waarin hij protcs. teert tegen het misbruik dat de minister in de Staten-Ge neraal heeft gemaakt van do Koninklijke 7 Dec.-rede. Hij zegt, dat de rede gebruikt is op een wijze, die in str\jd is met de redelijke zin der woor. den en hun historische betee- kenis. Hy omschrijft vervolgens de rinhoud van de rede en zegt dan, dat de regeering daar mee destyds beoogde de ver- wezelijking van behoeften by alle bevolkingsgroepen, dus ook de Nederlanders, de Chineezen en anderen. Naar prof. Gerbrandy's mee. ning heeft de minister noch de gevaren voor de inheemsche bevolking noch die voor het Nederlandsche volk genoemd Het comité wil opkomen tegen een verloochening en een mis bruik van het koninklyk woord door een der eerste dienaren van de kroon. bouw Comité kenschetst de pryzenpolitiek als: „zuinig met de stuivers en verkwis tend niet de ryksdaalders" er- verder: „De regeering, hoewel toch uit mannen bestaande, die begrip moeten hebben van zielkunde, gaat hier door de inblazingen van St. Bureau- cratiug in de gedaante van de Prysbeheersching, 'n zielkundi- gen blunder maken van de eerste rang. De boer ploegt voort, ook zijn organisaties, maar met een beklemd gemoed en met het besef, dat wy moeizaam uit een kuil moeten worstelen, waarin wy niet had den behoeven te vallen. Dit zal een noodlottige Pyrrhus.over- winning blijken te zyn." Het Geldersch Landbouw blad schryft: „Van een revo- lutnonnalre actie kan geen sprake zyn. Maar wel moet met inachtneming van een correcte loyaliteit elke ver. antwoordelijkheid ten aanzien van de gevolgen van het ge voerde beleid worden afgewe zen. Het is diep treurig, dat het zoo gesteld moet worden Als dit nu de vruchten zijn van een „progressief beleid", dan past zeer zeker de uit. roep: „sic transit gloria prosili- tatis" (zoo vergaat de glo rie der vooruitstrevendheid) De regeering zal straks zelf de rekening moeten incassee ren van de impasse, waarin di' beleid haar zeker zal brengen" Rijdende woestaard zwaar gesiraft. De krygsraad te velde ver oordeelde Dinsdag den 22-ja- rigen ex-luitenant-vlieger A. J. L. S. uit 's-Gravenhage we veroorzaken van dood door schuld tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch van den auditeur-militair luidde de maximumstraf negen maan den. S. stond terecht, omdat hij op 14 Sept. 1946 met zyn jeep op de Sportlaan mevrouw G. Revius-Scnoenmaker, die daar fietste, aanreed en 160 meter meesleurde. Mevrouw Revius was op slaj dood. S. reed nog een ein< door voordat hy in de gaten kreeg, dat er iets aan de hand was. Toen hij stopte, viel de fiets van de bumper van zijn jeep. Uren later werd hy in een café te Scheveningen ge arresteerd. Hy verklaarde, dat hy zich van de toedracht van zaken niets meer kon herinneren. Eieren blijven op de bon. In tegenstelling met de eenige tyd geleden bestaande verwachting, dat de eierdistri- butie in dit voorjaar zou kun nen worden opgeheven, is thans komen vast te staan, dat dit niet het geval zal zijn. Hoewel in het voorjaar vol doende eieren ter beschikking zullen komen om aan de bin- nenlandsche vraag te kunnen voldoen, zou een opheffing van de distributie een zeer sterke styging van de eierpryzen in de nazomer en herfst veroor zaken. Minister Gielen roept de jeugd op om te helpen Aan verschillende instanties bij het onderwijs betrokken, heeft minister Gielen een cir culaire verzonden, waarin hij wijst op zijn bedoeling om de getroffen gebieden eeniger mate te'helpen door het beschikbaar stellen van boeken, geschikt voor de verschillende schoolbi bliotheken, te beginnen met die voor het lager onderwijs. Uit een gehouden enquête is gebleken, dat ruim 100.000 boe ken van ongeveer 600 school bibliotheken door de oorlog verloren zijn gegaan. De mi nister acht het van groot, be lang, dat dit verlies zoo goed mogelijk wordt hersteld. De hulp zal daarom moeten komen van gebieden, d e niet door het oorlogsgeweld zijn ge troffen. De minister ziet een bijzondere taak hierin wegge legd voor de jonge generatie die hier daadwerkelijk steun kan verleenen door van hun boekenschat iets af te staan voor minder fortuinlijke land- genootjes. De minister denkt hier allereerst aan de kinderen van de lagere en mulo scholen, voor wie het afstaan van een enkel boek uit hun eigen bezit toch geen offer zal kunnen be- teekenen. Verder aan de leer lingen van gymnasia, middel bare scholen, kweek- en nijver heidsscholen, kortom aan allen, die ouder geworden, geen be hoefte meer hebben aan lectuur van hun jongere jaren en daar van iets voor het bovengeschet ste doel kunnen afstaan, De minister rekent hierbij, op de hulp en medewerkingvan het onderwijzend personeel. De eigenlijke overdracht zal niet door den minister doch door de kinderen :elf geschieden. LEVENSLANG GEËISCHT VOOR ROOFMOORD. Voor de Haagsche rechtbank stonden Dinsdag eenige be ruchte typen uit de onderwe reld van de Residentie terecht, die op 22 Januari van het vo rig jaar een gepensionneeruen oud-Indisch militair meelokten naar een perceel aan de Nieu we Haven, hem daar met bijl- slagen en door worging ver moordden en van zyn die dag juist ontvangen pensioen een bedrag van 132, beroofden. Tegen den hoofddader O., die ontkende, eischte de Offi cier van Justitie levenslang, tegen verschillende bijfiguren onder wie twee vrouwen .gevangenisstraffen van 3 tot 5 jaar. Palestina-kwestie voor Volkerenbond. Trygve Lie secretaris-gene. raai der Vereen. Naties heeft aan de delegaties der groote vyf te Lake Success voorge steld een speciale commissie van onderzoek inzake de Pa- lestijnsche kwestie in te' stel len. De delegaties hebben het voorstel aan hun regeeringen doorgegeven en wachten thans op instructies. Men neemt aan dat Engeland bereid is het voorstel te aanvaarden. Poolsch-Tsjecho Slowaaksch verdrag. Officieel is bekend gemaakt, dat binnenkort een Poolsch— fsjeeho.Slowaaksch bondge- nootschapsverdrag ondertee kend zal worden. Radio War schau verklaarde, dat de strekking van het verdrag is: het. voorkomen van hernieuw, de Duitsche agressie. Duitseh- land mag niet economisch sterker dan zijn naburen Wor den. Nazi-organisaties komen later voor. De processen, die oorspron- keiyk in Februari of Maart in de Britsche zóne tegen de 20.000 leden van het partijbe stuur der Nazi's, de S.S., de Gestapo en de Sicherheits- dienst zouden worden gehou den, zijn tot eind Mei of begin Juni uitgesteld. De administratieve voorbe reiding van de processen te ren deze organisaties, die door iet internationaal tribunaal te Neurenberg schuldig werden verklaard, neemt zooveel tijd in beslag, dat men tot uitstel moest overgaan. Schietende notabelen. Toen Dinsdag te Beiroet in de Libanon duizenden men- schen byeengekomen waren om Fawzi ed-din el Kawakdji. den leider der opstandelingen tijdens de Palestijnsche troebe len van 10 jaar geleden, in zyn geboortestad te verwelko men, ontstond een dispuut tus- schen twee notabelen, die elft aar neerschoten. Onmiddellijk raakten de volgelingen van beide mannen in gevechten ge wikkeld, waarbij 14 dooden en 50 gewonden vielen. 51.500 WERKLOOZEN. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek waren er in ons land einde Jan. 51.500 geregistreer de werkloozen, 7100 personen, die geheel of gedeeltelijk wacht geld ontvingen en 27.500 D.U IW.-arbeiders. Eind December waren er 47.000 werkloozen. NOG GEEN DUITSCH VREDESVERDRAG. Typhus (e Goes. De gladheid remt het wegverkeer. Busdiensten in moeilijkheden Het aantal typhus-patiënten in het ziekenhuis aan de Oost- wal te Goes is in de laatste en nog iets toegenomen. ran bevoegde zyde deelt men ons mede, dat dit gevallen zyn, die reeds gelijktijdig met de andere patiënten wei den geïnfecteerd, maar by wie eerst later de ziekte zich open baarde. Er is dus geen sprake van een nieuwe infectiebron. De veiling wil „vrij draaien" Nu het groenteconflict beëin digd is, wordt weer op de oude wijze geveild door de Coöp. Veilingsvereeniging Walcheren te Middelburg, d.w.z. de pro ducten, die de maximumprijs halen, worden bij toerbeurt ver deeld. Op het oogenblik is de aanvoer van producten door de slecht© weersomstandigheden echter uiterst gering. Er zal nog moeten worden af gewacht, hoe de telers tegen over de maximum vastgestelde veilingprijs staan. In veiling- kringen verwacht men 'geen moeilijkheden wat betreft de aanvoer van winterproducten, zooals kool, wortelen en rapen Daar de veiling ook zooveel mogelijk naax de vrije verkoop streeft, zal men probeeren de winterproducten iets onder de vastgestelde maximumprijs te veilen, opdat niet tot verdeeling behoeft te worden overgegaan. Is er echter veel vraag naar een bepaald product, dan kan dit natuurlijk niet geschieden. Wanneer de dooi invalt en het voorjaar zal aanbreken, zul len de prijzen vanzelf onder de vastgestelde prijzen zakken, waardoor de veiling „vrij kan draaien", zoo deelde men ons gisteren op de veiling mede. Dinsdagavond moesten in verband 'met de gladheid op de weg de meeste busdiensten 'in Zeeland het vervoer staken. Getracht zou worden Woens dagochtend zooveel mogelijk het vervoer te hervatten met klein materiaal. De straten en wegen waren bedekt met een laag fyne ha. gel en sneeuw, die het verkeer met voertuigen zeer bemoei- 1 Ijk te. De N.V. Stoomtram Walche. ren zal ailes doen om de bus dienst VllssingenMiddelburg met Dodge.vrachtwagens te handhaven. De noodboerderljen. Door de oorlog werden in Nederland vele boerderyen en bijbehoorende bedrijfsgebou wen verwoest. Om de getrof fen boeren te'helpen, werden in Nederland totaal 4479 boe. rennood woningen gebouwd er 5519 noodstallen. In Zeeland werden daarvan opgetrokken 293 noodwoningen en 602 noodstallen. De bouw van boeren-nood. woningen en noodstallen is hiermede afgesloten. Er zuller. geen nieuwe meer worden op. getrokken Men zal in 1947 uitsluitend tot definitieve her bouw overgaan. waarvoor venwel veel hout noodtg ts. Zoodra de materialen voor ziening dit toelaat zal defini tieve bouw met spoed ter 'Tand worden genomen, aldus deelt, men on$ van bevoegde zyde mede. AFLEVERPREMIE VOOR AARDAPPELEN. De Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mede. dat de termyn van de ver hoogde extra-premie voor af leveren aardappelen is ver lengt tot en met 8 Maart a.s. Een 4-mogendheden" overeenkomst. Op de agenda van de con ferentie van Moskou komen de volgende punten voor: 1. de politieke en economi sche problemen v. Duitseh land; 2. de toekomstige status van Duilschland; 3. plannen voor de uiteinde lijke uitvoering der vredes verdragen; 4. Amerikaansche voorstellen voor een viermogendheden- verdrag; 5. het Ruhrgebied en zijn steenkool; 6. het onafhankelijkheidsver drag voor Oostenrijk. EERSTE KAMER Scherpe replieken. De Eerste Kamer heeft Dins dag de Indische debatten voort gezet. Bij de replieken merkte ide heer Follema (C.H.) op, dat de minister van overzeesehe ge biedsdelen zich beijvert in het niet zeer duidelijk uitdrukken. Spr. kan geen enkele reden aanvaarden voor het niet aan wezig zijn van den minister president bij de debatten. De opmerking van het Kamerlid Stufkens, dat de ambtenaren op zijn minst begrip moeten heb ben voor de regeeringspolitiek, acht spr. gevaarlijk» Spr. heeft ook bezwaar tegen het dreige ment van het Kamerlid Koeje- mans, dat optreden van de ar beiders in het vooruitzicht stel de, waarbij de Septembersta- k;ng slechts kinderspel zou zijn. Sp. wil opheldering over de vraag of aan het hoofd der Unie straks het Huis van Oranje of de Koning der Nederlanden komt te staan. De heer PoUema verklaart voorts in een nationaal kabinet de eenige oplossing te zien en wijst tenslotte op de gebonden heid van de regeering aan de Grondwet. De heer Stikker (P.v.d.V.), waarschuwt, dat de huidige re geeringspolitiek tot een cata strophe kan voeren. Spr. kondigt een motie aan, waarin aangedrongen wordt op verbetering van de levensom. standigheden der Indische be volking Ook deze spreker heeft be zwaar tegen 'de eerder vermel de opmerking van den heel Koejemans. Spr. zal zyn stem over de begroeting nog nader bepaien. De heer de Zwaan (C.H.) merkt op, dat de Kamer nog steeds wacht op de publicatie van die geheime notulen. Spr. bemerkt In het optreden der regeering een stille ge. zagsverzaking. Aan de hand van Sjahrir's rede te Malang vraagt spr. aandacht voor de rechteloos heid in de republiek. Spr. wil ook liever niet spre ken van een Nederlanusch-In. donesische Unie, maar van een vereenigd koninkrijk. De heer Kersten3 (KVP) geeft te kennen, dat hij tegen over het onvruchtbare praten over evolutionnaire en re vol u- tionnalre beginselen de werke. ïykheid van den toestand in Indonesië heeft willen stellen. Spr. meent, dat indien de niet-rêgeeringspartijen anders waren opgetreden, de sfeer in Indonesië wellicht anders ge weest zou ziin. De heer Kerstens verklaart, dat zijn fractie wein:g geneigd is de motie Stikkel te steunen De motie wil open deuren in trappen. De heer Reycrs (C.H.) dringt er op aan, dat het zelfbeschik- k ngsrecht gehandhaafd blijft. Spr. vraagt naar de regee- ringsmaairegelen tegen moord en plundering en tegen de hon gersnood. Het Indisch beleid der regeer ng kan niet gesteund worden door de C.H.-fractie. Zoolang de regeering meer vertrouwen stelt in Soekarno dan in de oppositie, stelt de heer Reyers zich van een nationaal samentreffen weinig voor. De heer van Voorst tot Voorst (K.V.P.) dringt aan op vasthou den aan de motie Romme en de motie inzake de kamp-slacht offers. De tijd dringt. Zooals de toe stand nu is, is hij voor allen onhoudbaar. De heer Oudemans (Comm.) acht onderteekening van Ling- gadjati het eerste noodige Spr. stelt een eisch tot terugroeping van de troepen. Sjahrir, stelt geen prijs op Nederlandsche troepen. Spr.'s fractie zal niet voor de motie stemmen. De heer Algra (A R.) ontkent, dat de moeilijkheden rond Ling gadjati te wijten zijn aan de oppositie in Nederland. Het onderzoek naar de over tuiging van officieren en amb tenaren is iets neuws. De re geering heeft niet het recht van haar ambtenaren instemming met haar politiek te eischen. Men mag van de oorlogsvrij williger» niet vragen tezamen met de TRI. de republiek op te bouwen. Spr. ts tegen de motie Stikkel. Daarna wordt de si'lqfr ver daagd. Hieraan zal mogelijk nog worden toegevoegd het pro bleem van de toekomstige con trole op de Dardanelles Behalve inzake het onafhankelijkhe ds- verdrag voor Oostenrijk bestaat op alle genoemde punten een j.oot verschil van meening tus schen de Sowjet-Unie en de Westelijke mogendheden. Een der belangrijkste vraag stukken is welke rol de kleinere mogendheden moeten spelen bij het opstellen van het vredesver drag met Duitschland. De oplossing van het Duitsche probeem zal een eindeloos ge duld en een groot staatsman schap vereischen. Rusland staat een gecen traliseerd Duitschland voor, terwijl de Westelijke mogendhe den zullen aandringen op de vorming van een soort staten bond. Voorts zal men niet kunnen ontkomen aan een zware strijd over de Oostelijke grens van Duitschland. In het licht van het boven staande zijn de groote vier n et voornemens op de eerstkomende conferentie de voorwaarden van het vredesverdrag met Duitsch land vast te stellen. Zij hopen slechts in staat te zijn het eens te worden over de richtlijnen waarop tenslotte het uiteindelijk vredesverdrag zal kunnen wor den gebouwd. Bevin te Duinkerken. Te Duinkerken, waar Dins dag het bondgenootschapsver drag tusschen Engeland en Frankryk te 4 uur is onder teekend, heeft Bevin, de Eri- gelsche minister van buiten- landsche zaken, onder meer •ezegd: „Ik erken, dat dit een waar- iyk historisch gebeuren is en het stemt tot groote dankbaar heid te weten, dat de entente cordial, die vele jaren geleden by de eeuwwisseling werd ge sloten, in feite nooit is verbro ken". „Wy zullen er naar streven misverstanden te vermijden en wy zullen er naar streven het nieuwe Frankrijk te bcgrypen". Griekenland vraagt hulp. Een woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat een nota van de Grieksche regeering is ont vangen, waarin een beroep op de Vereenigde Staten wordt P;edaan tot het verleenen van li^noicelen steun. Middelburg Kleedingdief gearresteerd. In de nacht van Zondag op Maandag, omstreeks 1 uur, werd de bewoner van een perceel in het Park De Griffioen te Mid delburg wakker van eenig ge stommel. Hij begaf zich naar beneden, waar hij tot de min der prettige ontdekking kwam, dat een ongewenschte bezoeker de geheele garderobe van hem, zijn vrouw en zijn kinderen had meegenomen. De benadeelde bewoner belde onmiddellijk de politie op. Ter stond begaven zich twee agen ten naar de buitenwijk, waar zij, na eenige tijd gepost te hebben, een eenzamen wandelaar van verdachte omvang opmerkten. Desgevraagd deelde deze man mede, dat hij verdwaald was. De agenten oordeelden 't nuttig den man voor een nader onder zoek mee te nemen naar het bureau, waar al spoedig bleek, dat de verdwaalde de gezochte dief was. Hij had namelijk drie overjassen over elkaar aan... De d'ef, de 34 jarige C. M. B. uit Bergen op Zoom, bekende de inbraak gepleegd te hebben. De overige kleeren had hij" on der een bruggetje verstopt. Het kwam vast te staan, dat een van deze kleedings?ukken van een andere diefs+al afkomstig was. De man is in verzekerde bewaring gesteld: tie poliFe on derzoekt .thans of hij eveneen? betrokken is geweest bij andere kleedingdiefstal'eit. die de laat ste tijd in Middelburg zijn ge pleegd. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Voor de tweede maal in dit jaar werd door het district zeeland der Ned. Ver. E.H.ii. O. een wedstrydavond georga niseerd. De 27e Februari kwa men een 4-tal groepen in net gebouw der C.J.M.V. te Miü- uelburg tegen elkaar uit. De jury werd gevormd door de neeren doktoren v. Geldereu, Petersma en Bom. Dokter Frumau was door ziekte ver hinderd en zoodoende kon ook de groep uit het districtsbe- stuur niet optreden. Er werden nu een tweetal opgaven uitgewerkt. Doorvalle groepen werd goed werk ver richt. Na afloop werden de opgaven door de jury grondig besproken en kon de voorzit ter der jury verklaren dat het geleverde werk op veel-hooger peil stond, dan voorheen wel het geval was. Een groep dames en heeren van het Miadelburgsche Roode Kruis gaf door hun aanwezig heid blijk van de goede samen werking, welke er tusschen beide vereenigingen bestaat. In zijn slotwoord bracht de voorzitter, de heer Vader, de aanwezigen dank voor hun be langstelling en deelde mee, dat ongeveer half April de Se wedstryd-avond zal gehouden worden, waarop dan tevens een demonstratie bijeen. Nadat een zangkoor eenige liederen had doen hoo- ren traden Jimmy Spake, de Middelburgsche humorist en zijn confraters op, d:e er in slaag den de aanwezigen uitstekend te amuseeren. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat hij plaats van op Donderdag Maart op Vrijdag 7 Maar. spreekuur zal houden, deg mor. gens van 10,3011,30 uur. Muziek voor Westkapelle. De schrijver-vlieger A. Viruly begon eenige tijd geleden met het houden van lezingen om 5000 bij elkaar te brengen, want hij wilde Westkapelle's muziekkorps aan nieuwe mu ziekinstrumenten helpen. Welnu, Westkapelle zal zijn instru menten krijgen. Hij heeft 1000 zelf ingeza meld en riep toen de hulp van De Groene Amsterdammer in. Thans- meldt het blad, dat het bedrag van 5000 bijeen is. Er was nog een prijsvraag aan deze inzameling verbonden. Men mocht raden hoeveel pre cies de inzameling van De Groene zou opleveren. De door Charley Toorop, Bantzinger en Den Doolaard be schikbaar gestelde prijzen voor de beste taxatie van de op brengst der inschrijving, wor den na loting toegekend aait M. G. Schoonenberg te Eind hoven, J. Obbes, Den Haag en mevr. H. Engelkes-Loos, Gro ningen. Rijksvoorschotten voor woningbouw. Uit 's Rijks, kas zijn aan en kele Zeeuwsche gemeenten voorschotten verstrekt voor het verkrijgen van bouwterrein. Honten sse ontving 4233, Westdorpe 950, St. Laurens 1055 en Driewegen 1520. 's Heer Arendskerke ontving voor het verkrijgen van bouw terrein een voorschot van 4975 en 141.225 als voor schot voor de bouw van 12 arbeiderswoningen. Waterland kerkje ontving een voorschot van 1250 voor bouwterrein en bovendien ƒ36.500 voor debocw van 2 arbeiders- en 1 midden standswoning. De bouwvereeni- ging „Huis en Hof" te St. Lau rens ontving een voorschot van 15.816 voor het herstel van oorlogsschade aan 6 woningen. Wegenwacht in Zeeland. Zeer binnenkort zal de A. N.W.B. ook in ons gewest een wegenwacht aanstellen. Deze wacht kwieke jongemannen op helder geel geschilderde motorrijwielen met zijspan patrouilleert langs de voor naamste wegen en helpt de autorijders, die onderweg pan ne hebben gekregen. De ANWB te Middelburg treft thans voorbereidingen voor deze service, zoodat het vvaarschynlijk niet lang meer zal duren of wij zullen de we genwacht in actie zien. HERVORMDE MEISJES- VEREENIGING JUBILEERDE. De Hervormde Meisjesver- eeniging te Middelburg her dacht 28 Februari het feit, da! zij een halve eeuw geleden werd opgericht. Her jubileum intieme krijig gevierd. /lissingen EEN AFSCHEID. Vrijdagavond werd in de Timmeriabriek van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin gen, afscheid genomen van Lambertus Pereboom, die eenige dagen geleden de pen sioengerechtigde leeftijd had bereikt. De heer Pereboom werd met zijn echtgenoote per rjjtuig afgehaald van zyn wo ning. In de fabriek was een platform gemaakt waarop het echtpaar Pereboom plaats nam. BaasSohier riep hen een hartelijk welkom toe. Hy schetste de verschillende werk kringen waarin Pereboom to taal by na 33 jaar arbeidde tot groote tevredenheid van zyn chefs. Hij was een man die altijd op zyn post was. Na mens bazen, ambtenaren collega's bood hy hem mooie divan met kleed aan. Mevr. Pereboom kreeg een mooi bouquet bloemen. Pere- ooom dankte voor de tot hem gesproken woorden en voor het aandenken. Daarna namen velen persoonlyk afscheid. CHR. OVERHEIDS PERSONEEL. De afdeeling Vlissingen van de Nederlandsche Christelijke Bond van Overheidspersoneel hield dezer dagen een verga dering. De bondsvoorzitter sprak op deze bijeenkomst oyer „In de Branding". Hij wees in zyn rede op de be langrijkheid van de Christe lijke vakbeweging en wekte de leden op tot het voeren van propaganda. E,H.B.O.-vergadering. stofkoffers zal plaats hebben. BUURTFEESTEN. Ter gelegenheid van de ge boorte van prinses Marijke vier de de buurtvereen'ging Dam poort en omgeving te Middel burg Zaterdag feest, 's Mid dags trokken de kinderen iri op tocht naar de Bogardzaal, waar enkele uurtjes op gezellige wijze werden doorgebracht. 's Avonds kwamen de ouders De afdeeling Vlisingen van de Nederlandsche vereeniging voor eerste hulp bij onge lukken hield Maandagavond in het Concertgebouw haar He jaarvergadering. Na een kort openingswoord van den afdeelingsvoorzitter .verd Mr. B. IColff, burgemees, ter van Vlissingen al3 eere' voorzitter van d^ afdeel'ng ge niet ^zuur- installeerd. Met enk:1c woor; voor deze larncte mr. Kolft onderscheiding. Uit het jaarverslag bleek, dat in de eerste hulppost op het strand de afgeloooen zo mer 304 ongevallen werden be. handeld. In totaal werden in 1946 365 ongevallen behan deld De periodiek aftredende bestuursleden, de voorzitter, penningmeester en 2e secreta resse werden met algemeene stemmen herkozen. De voorzitter sloot de ver gadering. Vrouwenpolder UITVOERING CHR. ZANGVEREENIGING. De Christelijke zangvereeni- ging „Advendo" te Vrouwen polder gaf Vrijdagavond haar eerste uitvoering, die uitste kend is geslaagd. De heer J. Hekhuis kan met voldoening op deze avond terugzien. Ten gevolge van de weersomstan digheden was de belangstel ling niet bijzonder groot. Ritthem OUDERAVOND CHR. SCHOOL: Vrijdagavond hield men te Ritthem in de Chr School een zeer geslaagde ouderavond. In verband met de geboorte van. Prinses Marijke werd aan de ze avond een feestelyk karak ter gegeven. De heer A. F. Meyers, voorzitter, opende de vergadering op de gebruikelij ke wijze. Onder leiding van den Heer M. A. van Strien. hoofd der school, werd met de kinderen een voordrachten wedstrijd gehoudén, waarin S. Xoppejan de eerste prys be haalde. Verder deden de kin deren samenspraken. Een en ander werd afgewisseld met zang In de pauze werden de kinderen getracteerd op cho colademelk en beschuiten met oranje-muisjes, en een ver- anapering. Aan het eind dank te Ds F. H. Beukelman na mens alle aanwezigen den heer van Strien en sloot de vergadering. O.- en W -Souburg VROUWENBOND. Vrijdagavond hield de afd. Souburg van de Nederlandsche Christelijke Vrouwenbond haat- jaarvergadering. Na een inlei ding van mevr. v. d. Berg. werd de avond verder gevuld met muziek en zang. Aan mevr. de Boer, die de leiding van dit gedeelte had werden bloemen aangeboden. Mevr. v. d. Berg sloot met dankgebed. Zoutelande UITVOERING ZANGVEREENIGING. De Christelyke zangvereeni- ging „Hosanna" te Zoutelan. de heeft eind vorige week haar iaarlijksche uitvoering gege ven in de Noodkerk, o.l.v. den heer Jac Hollaers. De num mers werden uitstekend uit. gevoerd en vielen bij het tal rijke publiek dan ook zeer in de smaak Ds Oosthoek sloot de goed geslaagde uitvoering. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Ds. J Koolstra, Geref pre dikant te Kruin'.ngen, heeft bedankt voor het beroep naar Meliskerke. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Aagtekerke H. Ligtenberg te Vlaardingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2