De prijzen Churchill der akkerbouwproducten UIT DE PROVINCIE Spoorwegplannen voor Zeeland interpelleerde over Palestina -ch ouwen en Dahrelanf Schoolbibliotheken in getroffen gebieden Tholen Zeeuwsch-Vlaanderen FELLE CRITIEK IN LANDBOUWPERS. De boer ploegt voort De geheele landbouwpers van de vorige week staat in het teeken van de prezen der akkerbouwproducten oogst '47. De reacties zijn fel. „Boer en Tuinder" van de Kath. Bo^ren en Tuindersbond uit zich als volgt- „Bij de vastgestelde -richtprijzen zal in vele gebie den beneden kostprijs moeten worden gewerkt. Een kind kan hegrijpen, dat een dergelijke 51.500 WERKLOOZEN. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek waren er in ons land einde Jan. 51.500 geregistreer de werkloozen, 7100 personen, die geheel of gedeeltelijk wacht geld ontvingen en 27.500 D.U. w.-arbeiders. Eind December waren er 47.000 werkloozen. WANNEER VERJAAR DAGEN VAN LEDEN VAN HET KONINKLIJK HUIS OP EEN ZONDAG VALLEN. Ten vervolge op een reeds eerder genomen beslissingen heeft de ministerraad bepaald, dat gelijk reeds voor de oor log in deze gebruikelijk was, indien de verjaardag van H.K. H. Prinses Juliana of van Z. K.H. Prins Bernhard op een Zondag valt, de daarop vol- fende Maandag na de ochtend- lenst vrijaf worden verleend. Stalin geen minister van defensie meer. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat J. V. Stalin, voorzitter van den minister raad der USSR, de opperste Sowjet verzocht heeft hem te ontheffen van de taak van minister voor de gewapende macht. De opperste Sowjet heeft hierin toegestemd in verband met Staiins „hoofd taak". Als Staiins opvolger als minister voor de gewapende macht der Sowjet-Unie is be noemd generaal N. A. Boei- ganin, die tot dusver plaats vervangend minister was. De „voorlichting" in het buitenland. William Benton, de Ameri. kaansche onderminister van buitenlandsche zaken en hoofd van de afdeeling voorlichting, heeft heden verklaard, dat de Ver. Staten jaariyks 19.000.000 dollars uitgeven voor voorlich ting in het buitenland. Benton voegde hier aan toe, idat Engeland voor dit doel twee drie maal zoo veel be steedt en dat de Sowjet-Unie, ofschoon van haar uitgaven geen cijfers bekend zijn, naar de grootte van haar activiteit te oordeelen meer geld spen. deert dan alle andere groote- re mogendheden tezamen. Benton zeide, dat de Sow- jets feiten en ideën en de mid delen om deze kenbaar te ma. ken als instrumenten en wa pens van nationale en revo- lutlonnaire politiek beschou. wen, ter.vijl de Westelijke de. mocratieën de taak om te be palen wat waar is aan het in dividu opleggen. Kesselrlng beschuldigt Badoglio van „verraad" De vroegere Duitsche veld maarschalk Kesselring, die thans voor een Britsche mili. taire rechtbank terecht staat wegens het bedrijven van oor logsmisdaden, heeft tijdens 't verhoor ex-koning Victor 1 manuel en maarschalk Ba doglio van „verraad" beschui digd. Kesselrlng verklaarde, dat Badoglio hem na de ge vangenneming van Mussolini in Juni 1943 had beloofd, dat Italië tot het einde toe aan de zijde van Duitschland zou vechten. Kesselring zeide verder, dat hij het Italiaansche volk steeds een goed hart heeft toegedra. gen en alles in het werk heeft gesteld het te «paren. De gru weldaden zouden hoofdzakelijk het werk van, Mussolini's neo fascisten zijn' geweest Met Mussolinifzelf had hij altijd op goeden voet gestaan. Hij had echter geen gevolg kun nen geven aan diens wensch om het behoud van Rome te vechten. prijspolitiek niet bevorderlijk kan zijn aan de productie. De volle verantwoordelijkheid" van een zoodanig prijsbeleid rust op de schouders van ininlstei Mansholt." De voorzitter van het Koninklijk Nederl. Land. bouw Comité kenschetst de prijzenpolitiek als: ..zuinig met de stuivers en verkwis tend met de rijksdaalders' verder: „De regeering, hoewel toch uit mannen bestaande, die begrip moeten hebben van zielkunde, gaat hier door de inblazingen van St. Bureau- cratlus in de gedaante van de PrtJsbeheersching, 'n zlelkundi- gen blunder maken van de eerste rang. De boer ploegt voort, ook zijn organisaties, maar met een beklemd gemoed en met het besef, dat wij moeizaam uit een kuil moeten worstelen, waarin wjj niet had den behoeven te vallen. Dit zal een noodlottige Pyrrhus .over winning blilken te zijn." Het Geldersch Landbouw blad schrijft: „Van een revo- lutnonnaire actie kan geen sprake zijn. Maar wel moet met inachtneming van een correcte loyaliteit elke ver. antwoordelijkheld ten aanzien van de gevolgen van het ge voerde beleid worden afgewe zen. Het is diep treurig, dat het zoo gesteld moet worden Als dit nu de vruchten ziln van een „progressief beleid", dan past zeer zeker de uit. roep: „sic transit gloria prosili- tatis" (zoo vergaat de glo rie der vooruitstrevendheid). De regeering zal straks zelf de rekening moeten incassee. ren van de impasse, waarin dit beleid haar zeker zal brengen". Philips maakt lampen in Roosendaal. Nadat men eenlgc oude dis tributielokalen had herschapen in ruime, lichte werkgelegen heden, is in Roosendaal het Philips-montage-atelier met de werkzaamheden begonnen. Op het oogenblik ztjn vijftien meisjes bezig met net voorbe reidende werk, doch spoedig zullen 100 andere meisjes en 50 jongens in het atelier werk vinden. Te Roosendaal worden gloei lampen voor huisverlichting en duplolampen voor auto's ge monteerd. Toch vrouwen bij de rechterlijke macht? De Ned. Ver. voor Vrouwen- belangen en gelijk Staatsbur gerschap besloot den minister van justitie een request te sturen, waarin gevraagd wordt de benoeming van de vrouw bij de rechterlijke macht te willen bevorderen. Nu de minister de benoe ming van een vrouw tot nota ris heeft bevorderd, gelooft de vereeniging dat ook bij de be noeming van de vrouw tot rechter het door den minister ingenomen standpunt ten aan zien van de wenscheltikheid een vrouw bij huwelijk ge dwongen ontslag te geven, geen rol meer kan spelen. Oversiroomingen ie Soerabaia. In verband met de overstroo mingen bij Soerabaja, waardoor een groot deel van de te velde staande oogst wordt bedreigd, heeft de Commissie-Generaal er in een telegram aan de Indone sische delegatie op aangedron gen maatregelen te nemen ter voorkoming van verder onhe:l. Er werden maatregelen toege zegd. DUURTE IN MEDAN. Voor zoover verkrijgbaar be draagt de prijs van een kilo vleesch te Medan reeds 24 Ne- derl.-Indische guldens. Van een senator, die geen grenzen kent. Senator Russell uit Georgia heeft het idee geopperd, om Engeland, Wales, Schotland en Ier land als 49ste tot 52- ste staat tot de Ver- eenigde Staten te laten toetreden. Als onder grond hiervan noemde hij „de dreigende liqui- - datie van het Britsche Rök", dat waarschijnlijk z(jn verplichtingen In de wereld niet kan nako men, welke dan op de V. 8. zouden overgaan. „Wij kunnen hen niet annexeeren, ik zie geen andere oplossing", „wy hebben hun één leening gegeven en als die over een jaar is opgebruikt, zullen zij opnieuw ko men", aldus achtte Rus sell zijn idee toe. Hij was er zich echter wel be wust van, dat het ais „fantastisch" van de hand zal worden gewe zen Egypte doet beroep op de Ver. Naties. Nokrasjy Pasja, minister president van Egypte, heeft offcieei bekend gemaakt, dat Egypte heeft besloten, de kwestie van het verdrag tus schen Engeland en Egypte aan de veiligheidsraad der V. N. voor te leggen. Typhus to Goes. Het aantal typhus-patlënten In het ziekenhuis aan de Oost- wal- te Goes is in de laatste dagen nog iets toegenomen. Van bevoegde zijd© deelt men ons mede, dat dit gevallen zijn, die reeds gelijktijdig met de andere patiënten wei den geïnfecteerd, maar bij wie eerst later de ziekte zich open baarde. Er is du* geen sorake van een nieuwe infectiebron. De veiling wil „vrij draalen Nu het groenteconflict beëin- d'gd is, wordt weer op de oude wijze geveild door de Coöp. Veilingsvereeniging Walcheren te Middelburg, d.w.z. de pro ducten, die de maximumprijs halen, worden bi] toerbeurt ver deeld. Op het oogenblik is de aanvoer van producten door de slechte weersomstandigheden echter uiterst gering. Er zal nog moeten worden af gewacht, hoe de telers tegen over de maximum vastgestelde veilingprijs staan. In veiling kringen verwacht men geen moeilijkheden wat betreft de aanvoer van winterproducten, zooals kool, wortelen en rapen. Daar de veiling ook zooveel mogelijk naar de vrije verkoop streeft, zal men probeeren de winterproducten iets onder de vastgestelde maximumprijs te veilen, opdat niet tot verdeeling behoeft te worden overgegaan, OVER OPHEFFING VAN STATIONS NOG GEEN BESLISSING. In Mei autobussen naar Hoedekenskerke. In verband met de in som- mig opzicht nog al alarmeeren- de berichten omtrent de plan nen van de Ned. Spoorwegen tot opheffing van nóg enkele stations aan de Zeeuwsche lijn, kunnen wij thans mededeelen, dat over deze voornemens, wel ke inderdaad ernstig in studie zijn, het laatste woord nog niet is gesproken, zelfs niet by de directie der Spoorwegen. Indien men Inderdaad tot opheffing van de stations Ril- land-Batn, Krabbendykc, Ka- pelle-Biezellnge en misschien zelfs van dat te Krulningen zou overgaan, zou deze op heffing in elk geval slechts van tydeiyke aard zijn er overigens uitsluitend de be doeling hebben het vervoer op de Zeeuwsche iyn te verbe teren, aldus deelde men ons van de zyde der Spoorwegen mede. Door het opheffen van en kele stations wordt immers een besparing verkregen op de rytya der treinen zoowel doordat de wachttyd vervalt als door de beperking van de z.g. oploopthd. Het materieel legt het geheele traject dus in een kleiner aantal minuten af, hetgeen beteekent, dat het vaker lean worden gebruikt. Men verzekerde ons, dat, in dien tot deze tydeiyke ophef fing zou worden besloten, de ze dan beslist aan het reizi gersverkeer in Zeeland ten goede zal komen. En boven dien zal er in dit geval een goede busverbinding komen voor de dorpen, die dan hun treinverbinding zouden gaan missen. Waarschyniyk zouden de Spoorwegen deze busdienst zelf exploiteeren. HET LIJNTJE NAAR HOEDEKENSKERKE Staat de opheffing van de- Zeeuwsche stations dus nog geenszins vast, wèl is reeds beslist, dat by het in werking treden van de a.s. zomerdienstregeling (op 4 Mei) het spooriyntje van Goes naar Hoedekenskerke zal wor den opgeheven en vervangen door een N.S.-busdlenst. De frequentie van deze dienst zal van dien aard zfjn, dat de bewoners van de dorpen aan deze l\jn er niet op zullen achteruit gaan. Is er echter veel vraag naar een bepaald product, dan kan d.t natuurlijk niet geschieden. Wanneer de dooi invalt en het voorjaar zal aanbreken, zul len de prijzen vanzelf onder de vastgestelde prijzen zakken, waardoor de veiling „vrij kan draaien", zoo deelde men ons gisteren op de veiling mede. Rijksvoorschotten yoor woningbouw. Uit 's Rijks kas zijn aan en kele Zeeuwsche gemeenten voorschotten verstrekt voor het verkrijgen van bouwterrein Honten.sse ontving 4233, Westdorpe 950, St. Laurens 1055 en Driewegen 1520 's Heer Arendskerke ontving voor het verkrijgen van bouw terrein een voorschot van 4975 en 141.225 als voor schot voor de bouw van 12 arbeiderswoningen. Waterland kerkje ontving een voorschot van 1250 voor bouwterrein en bovendien 36.500 voor debocw van 2 arbeiders- en 1 midden standswoning. De bouwvereeni- ging „Huis en Hof" te St. Lau rens ontving een voorschot van 15.816 voor het herstel van oorlogsschade aan 6 woningen Schaatskampioenschappen van Zeeland. De afgelaste wedstrijden om het kampioenschap hardrijden op de schaats over de 500. 1500 en 5000 meter, die Za terdag door de weersomstan. digheden niet door Kondei, gaan, zullen nu Woensdag op „de Plet" te Wolphaartsdijk worden verreden. Het is thans vrijwel zeker, dat de bekende rijders Kees Broekman, Ver biezen en v. d. Voort uit zul len komen op deze wedstrijden Voor Zeeland zullen o.a. star. ten de gebroeders de Jager, Karelse en Blok. DE ZEEUWSCHE UITZEN DING VOOR INDONESIË. Het programma voor de Ned. Strydkrachten, dat aan Zeeland is gewyd en a.s. Woensdag zal worden uitge zonden, zal worden gegeven over de golflengten 25.57 m., 31.28 m. en 49.75 m. Abonnees op het radiodistri- butiedienst zullen over iyn 3 naar deze uitzending kunnen luisteren. Kappers ontevreden over nieuwe tarieven. Naar van de zyde xder vak groep „kappersbedryven" wordt medegedeeld, zyn de !:.appers niet tevreden over de hun toegestane tarieven, wel ke niet In overeenstemming zouden zijn met de aanzienlijk gestegen bedryfskosten. In het byzonder door het vastleggen van de loonen der bedienden op een veelal belangryk hooger peil zouden vooral de kleine patroons In de klem komen te zitten. De vakgroep „kappersbedrij. ven" heeft een audiëntie bij den minister van economische zaken aangevraagd, teneinde met dezen de thans ontstane toestand te kunnen bespreken GELDIGHEIDSDUUR EI-BONNEN VERLENGD Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de geldig heidsduur van de bonnen 61—2 en 622 algemeen voor 2 eieren ls verlengd t.m. 15 Maart. DOODSTRAF GEEISCHT TEGEN RECHERCHEUR VAN POLITIE. Voor het arresteeren van tallooze weerlooze Joodsche Nederlanders en menschen. die er van werden verdacht met joden In relatie te staan, heeft de advocaat-fiscaal bij het bij. zonder gerechtshof te Amster dam, mr, M. H Gelinck, tegen een voormalig rechercheur der Amsterdamsche politie, den 57- iarlgen W. G, Grootendorst, de doodstraf geèischt. EERSTE KAMER Indisch debat voortgezet. De Eerste Kamer heeft Dins dag de Indische debatten voort gezet. Bij de replieken merkte de heer Pol'ema (C.H.) op. dat de minister van overzeesche ge- biedsdeelen zich beijvert in het niet zeer duidelijk uitdrukken. Spr. kan geen enkele reden aanvaarden voor het niet aan wezig zijn van den minister president bij de debatten. De opmerking van het Kamerlid Stufkens, dat de ambtenaren op zijn minst begrip moeten heb ben voor de regeeringspolitiek, acht spr. gevaarlijk. Spr. heeft ook bezwaar tegen het dreige ment van het Kamerlid Koeje- mans, dat optreden van de ar beiders in het vooruitzicht stel de, waarbij de Septembersta- klng slechts kinderspel zou zijn. Sp. wil opheldering over de vraag of aan het hoofd der Unie1 straks het Huis van Oranje of de Koning der Nederlanden komt te staan. Hoe lang duurt ,die gemeene oorlog" nog Met lulde stem en met de vuist op tafel slaande heeft Churchill, de leider der oppo sitie, in het Lagerhuis aan den minister van koloniën, Creech Jones, gevraagd hoe lang die „gemeene oorlog" In Palestina nog moet duren, voordat er een beslissing wordt genomen. Buiten de persoonlijke of fers kost Palestina ons 30 40 millioen pond sterling per jaar, aldus Churchill, terwyi 100.000 Engelsche soldaten van huis zyn. De minister antwoordde, dat de regeering zich ten volle van de ernstige toestand be wust is en dat alles zal wor den gedaan om daaraan een einde te maken. Churchill was met dit ant woord niet tevreden en her haalde zijn vraag onder de COR WALS VOOR BIJZ. HOF. De bekende wielrennner Cor Wals uit Tilburg, die geduren de de oorlog by de Waffen-SE- was, zal Woensdag voor het bijzonder gerechtshof te 's- Hertogenbosch terecht staan. toejuichingen der conservatie ven. „Is er niet een middel", aldus Churchill, „om de be handeling van de kwestie door de V.N. te bespoedigen?" Creech Jones antwoordde, dat de regeering geenszins stilzit en alles doet om de af handeling der aangélegenheid te bespoedigen, waarop van conservatieve zyde een spot tend gelach weerklonk. Hulp van Amerika aan Griekenland besproken Generaal George Marshall, de Amerikaanscne minister van buitenlgjidsche zaken, if gedurende twee uur in beslo ten vergadering byeengeweest met de begrootingscommissie van het huis van afgevaardig den. Van bevoegde zijde werd medegedeeld, dat o.a. het over nemen van de Engelsche fi- nancieele verplichtingen in Griekenland is besproken. Terwyi over het algemeen democraten en republikeinen eenerzyds Marshall steunen by zyn vastberaden politiek in zake de betrekkingen met de Sowjet-Unie, vragen zij zich anderzijds met eenige bezorgd heid af, hoeveel een en ander zal kosten. Noorwegen wil over Spitsbergen onderhandelen Volgens een rapport, opgesteld door de commissie voor buiten- andsch© zaken van het Noor sche parlement, heeft Noorwe gen toegestemd in het voort zetten van de besprek ngen met de Sowjet-Unie over dj? voor bereidingen tot een mogelijke herziening van het verdrag 19120. waarbij de Noorsche souvereini- teit over de Spitsbergen-archi pel werd vastgesteld. Het rap port s op een geheime zitting van het Noorsche parlement in het midden van Februari met 101 tegen 49 stemmen goedge keurd. De besprekingen moeten worden voortgezet met toestem ming van de onderteekenaars van het verdrag, met uitzonde ring van lapan. Onderhandelingen Rusland-Argentinië afgebroken. De onderhandelingen inzake een handelsverdrag tusschen Argentinië en de Sowjet-Unie, die reeds gedurende zes maan den worden gevoerd en nim mer veel voortgang hebben Temaakt, zyn volgens welinge lichte diplomatieke kringen te Buenos Aires geheel mislukt "Jet hoofd van de Russische delegatie treft, naar verluidt, voorbereidingen voor zyn te rugkeer naar Moskou. Nog geen veerdiensten Hoewel overdag de laatste dagen het weer bedriegelijk op lente begint te lijken is er in de verkeersmoeilijkheden, waar mee men in Zeeland te kampen heeft nog geen verandering ge komen. Nog geen enkele van de gestaakte veerdiensten kon worden hervat. Maandagmorgen heeft men een poging onderno men om vanuit.Vlissingen naar Breskens over te steken, doch men moest onverrichterzalce te- rugkeeren. AFLEVERPREMIE VOOR AARDAPPELEN. D© Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mede, dat de termyn van de ver hoogde extra-premie voor af leveren aardappelen is ver lengt tot en met 8 Maart a.s. Moordgouwe VOORDRACHT J VAN ELSaCKER. Vrydagavond heeft de heer Jac. van Elsftcker te Noordgou. we een voordrachtavond gege ven, die was georganiseerd door de Cultureele Vereeni ging. Voor de pauze droeg de heer van Elsëcker deelen uit ,de vliegenvanger" van John Steinbeck voor. en liet htj zyn talrijke toehoorders intens meeleven met het Noorsche verzet.' Na de pauze bracht '..tj lichter werk van Heyernians de Sinclair. Het publiek beloonde den voordracht kunstenaar met een warm ap- nlaus en de voorzitter van de Cultureele Vereeniging sprak een kort slotwoord. Haamstede UITVOERING De Christelilke zangvereenl- ging „Looft den Heer" te Haamstede heeft een uitvoe- ring gegeven. Ds. van Swig- chem opende de avond met ge bed, waarna de voorzitter de avond officieel opende. Er werden een 7-tal zangnum mers ten gehoore gebracht. Voor de pauze werden nog en kele voordrachten gehouden terwijl na de pauze een klucht ..De zangvereeniging van Potjesdam" werd opgevoerd Met enkele zangnummers werd de avond besloten, waar na ds v. Swigchem de avond met dankgebed sloot. Minister Gielen roept de jeugd op om te helpen Aan verschillende Instanties bij het onderwijs betrokkens heeft minister Gielen een cir culaire verzonden, waarin hij wijst op zijn bedoeling om de getroffen gebieden eeniger mate te helpen door het beschikbaar stellen van boeken, geschikt voor de verschillende schoolbi bliotheken, te beginnen met die voor het lager onderwijs. Uit een gehouden enquête is jebleken, dat ruim 100.000 boe ten van ongeveer 600 school bibliotheken door de oorlog verloren zijn gegaan. De mi nister acht het van groot be lang, dat dit verlies zoo goed mogelijk wordt hersteld. De hulp zai daarom moeten komen van gebieden, d e niet door het oorlogsgeweld zijn ge troffen. De minister ziet een bijzondere taak hierin wegge legd voor de jonge generatie, die hier daadwerkelijk steun kan verleenen door van hun boekenschat iets af te staan voor m'nder fortuinlijke land- genootjes. De minister denkt hier allereerst aan de kinderen van de lagere en mulo scholen, voor wie het afstaan van een enkel boek uit hun eigen bezit toch geen offer zal kunnen be- teekenen. Verder aan de leer lingen van gymnas:a, middel bare scholen, kweek- en nijver heidsscholen, kortom aan allen, die ouder geworden, geen be hoefte meer hebben aan lectuur van hun jongere jaren en daar van iets voor het bovengeschet ste doel kunnen afstaan. De minister rekent hierbij op de Kerknieuws GEREF. KERKEN. Ds. J Koolstra, Geref pre dikant te Kruiningen, heeft bedankt voor het beroep naar Meliskerke. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Aagtekerke H. Ligtenberg te Vlaardingen. K. DE VRIES t In de ouderdom van 82 jaar te Zaandam overleden de heer K. de Vries, in wien aan de Geref. kerken een van haar laatste oefenaars in ruste is ontvallen. De heer de Vries was Urker van geboorte aanvankelyk ter visscherij werkzaam.. Meer dan 40 jaar was hg in de evangelieverkon diging werkzaam en nadat hy was ge-examineerd, arbeidde hij als oefenaar eerst by de Geref. kerk te Oostzaan en later ruim 6 jaar by die te Poortvliet. Tal van jaren dien de de overledene de kerk van Zaandam als ouderling en reeds de 80 gepasseerd, trad hy nog voor de gemeente op. hulp en medewerking van het onderwijzend personeel. De eigenlijke overdracht zal niet door den minister doch door de kinderen zelf geschieden. Bijz. Politierechter Zitting van 25 Februari. M. G. S., 34 j., echtg. van H. N., te Haamstede, had een varken in voorraad, zonder in het bezit te zijn van de vereischte ver gunning. Hiervoor werd zij con form de eisch veroordeeld tot 25 of 10 dagen hechtenis. Op 17 Nov. 1946 werd door een kommies der Inv. en Acc. te IJzendijke een mil taire auto aangehouden, waarin zich 2 per sonen, gekleed in Engelsche uni form en Engelsch sprekende, be vonden. Na hun papieren te heb ben ingekeken werd de auto ge controleerd, waarbij bleek dat in de laadbak, achter een houten schot een partij tabak van circa 300 kg. verstopt was. F. v. H. trachtte den ambtenaar om te koopen door hem 1000 aan te bieden, doch deze stoorde zich daar niet aan. Van H. stond terecht wegens verboden invoer van deze tabak en werd veroordeeld tot 4 m. gevangi*n:sstraf voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar, met verbeurd verklaring van de tabak. Wegens overtreding van het Deviezenbesluit hadden onder staande personen zich schuldig gemaakt, door bij het overschrij den der grens, zonder daartoe verkregen vergunning de achter hun namen vermelde bedragen ♦e vervoeren: W. R. D., 24 j., te Waterland kerkje 2633 en 3680 B. francs. Eisch: 10 of 5 dgn. Ultspr. conform de eisch met verbeurd verkl. F. A, B. W., 33 j., te Terneu- zen 89 50 en 250 B.francs. Eisch: 20 of 10 dgn. Uitspr.: 15 of 10 dgn. met verbeurd verkl. E. v. D., 44 j., te St. Jansteen 164.50. Eisch: 5 of 2 dgn. Uitspraak: 5 of 2 d. met ver beurd verkl. W. M., 37 j., te Schore 385. Eisch: 5 of 2 dgn., Uitspraak: 5 of 2 dgn. met verb, verkl. A. de L., 35 j., te Vogelwaar de 65. Eisch: 20 of 10 d. Uitspraak: 15 of 10 dgn. M. F. H. W., 64 j., te Sas van Gent. 300 B.francs. Eisch: 5 of 2 dgn. Uitspr.: 5 of 2 dgn. met verb, verkl. E. R. B., echtg. van B. B., 33 j.t te St. Jansteen 75 en 100 B.francs. Eisch: 10 of 5 dgn. Uitspr.: 10 of 5 dgn. met verb, verkl. BENOEMING. De heer M. Blom te Haam stede is met ingang van 8 Maart a.s. benoemd als voor zitter van de calamiteuze pol der Burgh en Westland te Burgh UITSPRAKEN TRIBUNAAL. C. G. en C. L. de J., bei den te Poortvliet, werden door het Tribunaal te Zierikzee reap, veroordeeld tot verbeurd verklaring van vermogen tot een bedrag van 1500 en 2500. Stavenisse OKANJEFEESf. Vorige week heeft de Dorps- vereeniging te Stavenisse een kinderfeest georganiseerd ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke De heer L Spier uit Leiden verleende aan deze middag zijn medewer king. 's Avonds werd in de be waarschool een avond voor ouderen georganiseerd waarop verschillende films werden ver toond, terwfjl ook hier de heer Spier optrad als buikspreker en goochelaar. Scherpenisse VOORRAAD IN BESLAG GENOMEN. De politie te Scherpenisse heeft vorige week een inval gedaan bij J. v. G. te Scher penisse Een partytje tabak, boter en koffie werd in beslag genomen Van G. werd in ver zekerde bewaring gesteld en later naar Tholen vervoerd. Oud-Vossemeer KIEZERSLIJST. De op 22 Febr. jl. te Oud- Vossemeer vastgestelde kle- zersiyst bevat voor deze ge meente 1284 stemgerechtigden St. Maartensdijk WERKLOOSHEID. In verband met de voort durende slechte weersomstan digheden zijn thans in de ge meente St. Maartensdyk on geveer 250 werkloozen. We kelijks wordt aan deze men schen ongeveer 5000.uitbe taald. BENOEMING By Kon. besluit zyn de hee- ren L. C. C. Cammaert te Schoondyke en H. E. M. Buysse benoemd tot plaatsver vanger van het 1ste lid van de pachtkamer van het kan tongerecht te Oostburg. Hoofdplaat JAARVERGADERING KATH ARBEIDERSVER, De afdeeling Hoofdplaat van de Katholieke arbeidersbewe ging hield haar jaarvergade ring, die door den voorzitter, den heer L. de Bie, met gebed werd geopend. De aftredende bestuursleden 'C. de Smit, Th. Haers en R. Scherbeyn werden herkozen. Inplaats van den Th. Bogaerd werd de heer J, Vilder gekozen De heer C. Voren werd als bode be noemd. De pastoor van Schoon- djjke gaf een uiteenzetting over het herbouwplan van Schoondyke. De heer Broeders uit Sluiskil, wekte de arbei ders op de cursussen welke ge geven zullen worden te volgen. ST. JOZEFSCHOOL GESLOTEN Met ingang van 3 Maart ls de St. Jozefschool te Hoofd plaat wegens kolengebrek ge floten. Axel JAARVERGADERING GEREF. JEUGDVEREEN Maandagavond hield de meis jes- en knapenvereeniging op Gereformeerde grondslag te Axel haar jaarvergadering. Na het zakelijk gedeelte werd de avond gevuld met inleidingen, muziek en tooneel. WEEGBRUG Op de weegbrug „Ieder 't zyne" te Axel werd in 1946 in totaal 18.996.465 kg. gewogen. Nieuwvliet UITVOERING „NUT EN GENOEGEN" Het muziekgezelschap ,;Nut en genoegen" te Nieuwvliet, heeft met medewerking van de tooneelclub „De volhar ding" te Nieuwvliet twee uit voeringen gegeven. Een op voering was bestemd voor le den, de andere voor bezoekers. Beide malen was de belang stelling goed en werd de avond met ©©n bal besloten. Tribunaal Terneuzen. Het Tribunaal te Terneuzen bracht Maandag advies uit in de zaak tegen den 48-jarigen A. B. te Zuidzande, die o.a. schuldig werd verklaard aan lidmaatschap der N.S.B. en daaraan verwante organisaties, hiervoor werkzaam Fe zyn ge weest en hulp te hebben ver leend aan de vijand. Het advies luidde: Verbeurd verklaring van zyn vermogen tot een bedrag van 8000. ontzetting uit belde kiesrech ten, het recht openbare amb ten te bekleeden en het recht om als hotel-, restaurant- en caféhouder werkzaam te zyn. De onmiddellyke invrijheid stelling van den beschuldigde werd bevolen. Door verkeersstagnatie moest de behandeling der voor deze zitting vastgestelde zaken worden uitgesteld tot 31 Maart a.s. v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10