PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Hard tegen hard Minister Neher m Zeeland wenscht decentralisatie van wederopbouw IN PALESTINA Frankrijk op zoek naèr bondgenooten 190e Jaargang - No. 52 Ultgavt van de Firma Provinciate Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W O DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 Maart 1947 ABONNEMENT SPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per Dost, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADV ER" TENT IEPRIJS 12 cent per mm. minimum Der advertentie t 2.—* Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstmat 58-fi tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensehe Kaai 29 tel. 2Q77 en 2924, Üoes Turfkade 15. tel 2475, Oostburg Oratemaatraat 3. tel- 102. Temeuzen Brouwcrijstr 2, Postrek. nr. 359300^^0, Middelbui Bij de benoeming van Minister L. Neher. Verantwoordelijkheid moet in eigen streek liggen. Eindelijk is er dan een nieu we minister voor de wederop bouw benoemd als opvolger van ir. Ringers. De heer L. Neher, tot dusver directeur der P.T.T., is de nieuwe beheerder dezer voor de noodgebieden allerbe langrijkste portefeuille en...... wij zullen moeten afwachten, wat hij in deze functie pres teert. Er is geen reden om slechte verwachtingen te koesteren, want de heer Neher is een be kwaam man, met een enorme werkkracht, die in het verleden getoond heeft, wat de wil om iets te bereiken ook in deze tijd vermag. Eén ding moet ons echter uit de pen. De heer Neher is geen vakminister. Hij komt te staan tegenover een materie, die hem geheel en al vreemd is, waar hij zich dus ten volle in zal moeten werken en bovendien: hij komt te staan tegenover een machtig ambtenarencorps, dat wellicht moeilijk in een nieuwe richting te dirigeeren zal zijn. Ministers komen... ministers gaan... de ambtenaren blijven! Er is nog meer. Voor wie geen oningewijde is in het moeilijke probleem van de wederopbouw, is het geen geheim, dat minister Ringers, óp wien zeer veel critiek is uitge oefend, maar die zich niettemin groote verdiensten jegens het Nederlandsche volk heeft ver worven, het zeer dikwijls buiten gewoon moelijk heeft gehad, doordat zijn departement af hankelijk is van twee andere ministers, met wie het kwaad kersen eten is. Wijdoelen op de ministers van financiën en economische zaken. Beiden zijn krachtige fi guren, met min of meer naar het autoritaire neigende karakter eigenschappen en beleidsmetho- den. Ringers was plooibaar, geen strijdersgestalte en hij legde tegenover de beide ge noemde collega's nog wel eens het loodje. Aan minister Huys- mans hebben de noodgebieden het te danken, dat bijv. wat de houtvoorriening betreft, de in dustrie in zekere zin bevoor deeld werd boven de wederop bouw, aan minister Lieftinck dat hij de koorden van de beurs strak hield en slechts beperkte hoeveelheden deviezen beschik baar stelde voor materiaalaan- koop. Zal de heer Neher, over wien de parlementaire redacteur van het A.N.P. elders in dit blad na dere bizonderheden geeft en met wien wij tevens een interv:ew publiceeren, zal de heer Neher tegen deze moeilijkheden opge wassen zijn? Men zal moeten toegeven, dat hem een taak wacht, die voor een outsider buitengewoon zwaar is. Daarom schorten wij een oordeel op. Met één d ng zal men echter bij het beoordeelen van de han delingen van minister Neher steeds reken'ng moeten houden, namelijk met zijn mededeeling, dat hij de portefeuille van we deropbouw en volkshuisvesting niet geambieerd heeft, maar slechts onder zijn hoede geno men met de bedoeling, land en volk naar beste weten en kun nen te dienen. Als een man op grond van deze overweging zijn werk aanvangt, mag men niet anders dan hem toewenschen, dat zijn thans heerscht, durven de men- schën het bouwen niet aan. Een wettelijke, definitieve regeling dient er zoo spóedig mogelijk te komen. DECENTRALISATIE. Er is verder het probleem der decentralisatie. Steeds krachti ger worden de laatste tijd de stemmen, die op decentialisaiie in de wederopbouw aandringen Zeker, er zal veel centraal ge regeld moeten blijven. De fi nanciering door de overheid is slechts centraal door te voeren, productie en aanvoer van mate riaal kunnen slechts centraal ge stimuleerd worden. Prijsrege ling en verdeeling der materia len kómen eveneens voor leiding van bovenaf in aanmerking, ter wijl men tenslotte, hoe men de zaak ook wenden en keeren wi^ en hoeveel moeilijkheden hier-" aan ook verbonden zullen blij ken te zijn, ook de zorg voor een behoorlijk aantal geschoolde werkkrachten niet anders dan als regeeringstaak kan zien. Maar daar staat tegenover, dat voorkomen moet worden, dat de wederopbouw vastloopt bureaucratie, geremd wordt door lawines van formulieren, door een te veel aan overheids bemoeienis. Er dient voor gezorgd te worden, dat de vei antwoording voor de, uitvoering van de we deropbouw komt te liggen in de streek, waar het'lierstel plaats moet vinden. Lagere or ganen, zooals provinciaal be stuur en gemeenteraad, dienen een leidende plaats te verkrij gen, speciaal als het gaat om het ontwerpen der stedebouw- kundige p.annen. Thans hebben ile gemeenten te weinig invloed terwijl toch plaatselijke plannen plaatselijk dienen te ontstaan, onderworpen overigens daarna aan de goedkeuring door het Rijk. Zeelands getroffen geble den zouden bijvoorbeeld een eigen wederopbouwbureau moe ten hebben, met een supervisor in dienst yan provincie of sa menwerkende gemeenten. Nu is de rijkssupervisor met bijkans dictatoriale macht bekleed en alle beslissingen moeten in Den Haag vallen. De verantwoording voor de bouwplannen zou dus in de ge meenten moeten liggen, even als het toezicht op de uitvoe ring daarvan. De streekbureau's zouden controleerend en ver- deelsnd moeten werken en niet langer dlrigeerend. Op de ge meenten zou dan echter teven: de taak rusten, te zorgen voor een voldoend aantal deskundi gen, dat deze verantwoording zou kunnen dragen. Wederop bouw mag vanzelfsprekend geen liefhebberij worden. Het strèekbureau Walcheren beweegt zich reeds in deze richting. Niet overal echter is zulks het geval. Wordt aan deze wenschen. die sterk in Zeeland leven, ge hoor gegeven, dan zouden vel; grieven der burgerij, onder meer ook van de middenstand, zijn weggenomen. Over twee andere wenschen in een volgend artikel. worden bekroond. WENSCHEN. Het lijkt ons overigens dien stig, in enkele artikelen bij de ambtsaanvaarding van minister Neher nog eens te formuleeren, welke wenschen er in Zeeland ten aanzien van de wederop bouw leven en deze onder de aandacht te brengen van den nieuwen bewindsman. In de allereerste, plaats dient er dan op gewezen te worden, dat er nog steeds geen bevre digende financieele regeling is voor het probleem der schade vergoeding. Het is ons natuur lijk bekend, dat deze zijde van de wederopbouw tot de com petentie van minister Lieftinck behoort, maar dit neemt niet weg, dat het lange wachten voor Zeeland fnuikend is. Bij de groote onzekerheid, die er Groote inbraak te Amsterdam BONTMANTELS EN TEXTIELPUNTEN. Inbrekers hebben zich door opensluiting toegang verschaft tot een groote bontzaak aan de Keizersgracht te Amster dam Him buit bestaat uit 70 bontmantels ter waarde van 100.000, 50.000 textiel punten, eenige coupons v/ol- lenstof, alsmede een bedraj van ongeveer 4000. Brand in havenloods. ENKELE MILLIOENEN SCHADE. Loods 3 van de Stuwadoors- mij. „Quick Despatch" aan de Merwehaven te Rotterdam brandde Zondagmorgen tot óp de grond toe af. De loods be vatte pas geloste en zelfs voor een deel nog niet ingeklaarde goederen, bestemd voor door voer naar het buitenland (o.a naar Tsjecho-Slowakije) en ook twee complete scheepsmotoren voor de K.P.M. Verder bevon den zich onder de stukgoederen balen papier, pakken tabak, hout verpakte artikelen en rub berbanden, terwijl aan de Oost zijde tegen de loods opgésta- pelde zakken palmpitten, even eens een prooi der vlammen werden. De totale schade wordt op enkele millioenen geschat. Prof. mr. C. P. M. Romme keerde in Nederland terug. De voorzitter van de R. K. fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, keerde in Nederland terug uit Ned.-Indië. Hij verklaarde geen uitnoodiging te hebben ontvan gen voor een bezoek aan het gebied der republiek. De heer Romme zeide dat ten aanzien van Soekarno de opinie's van de civiele en de militaire macht pa rallel liepen. Hij verklaarde voorts, dat .republikeinsche niet republikeinsche Indonesiërs ;eheel achter Linggadjati staan Vorstelijke dank. De directie van de Prov. Zeeuwsche Cou rant ontving een dank betuiging van H M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana voor de toezending van eeni ge exemplaren der spe ciale editie van 18 fe bruari j.l., waarvan H. M. en H K. H met be langstelling hebben ken nis genomen Admiraal Pinke naar Nederland. Vice-admiraal Pinke is Zon dag van Batavia naar Neder land vertrokken voor het plegen van overleg. Vandaag.. As het drie jaar gele den, dat het Bezuiden- houtkwartier van Den Haag door een bombar dement werd verwoest; is het honderd jaar geleden, dat A. G. Bell. de uitvinder van de te lefoon, te Edinburgh werd geboren; la het tien jaar gele den, dat het bekende Toorop-monument van John Raedeker in Den Haag werd onthuld. Dood in het bad gevonden. De 29-jarige buffet-chef G. G., te Rotterdam werd door zijn vrouw dood in het bad gevonden Men vermoedt, dat de geyser droog stond, ten ge volge waarvan een gasontwik- keling plaats vond, waardoor de man bewusteloos is geraakt en verdronken. Zaterdag vond In de ka zerne aan de Appelweg te Amersfoort de officleele for matie plaats van de tweede divisie. Sneeuw belemmerde het verkeer. De hevige sneeuwval vooral van Vrfjdag en Zaterdag heeft In verschillende deelen van het land ernstige verkeersstagna- tie veroorazakt. Op de meeste Rjjkswegen kon het verkeer nog wel voortgang vinden, maar btfv. de Haarlemmer meer en tal van provinciale aen boven het U waren to- onbenjdbaar. Ook Urk ls niet meer te bereiken. Een wan delaar deed er Zaterdag van Kampen af 18 uur over en kwam totaal uitgeput op het voormalige eiland aan, waar men juist reddingsbrigades wilde uitzenden om naax hem te zoeken. Ook het vliegveld ligt dik onder de sneeuw. Ook de spoorwegen hadden met groote moeilijkheden te kampen. Ondanks het onver moeide werken van de sneeuwploegen konden belang rijke vertragingen in het trein verkeer niet worden voorko men. De bussen van de Haagsche Tram moesten Zondag hun diensten staken nadat Zater dag de trams de strijd tegen de sneeuw al hadden opgege ven. Vandaag zou de dienst weer hervat worden. Aanslag op Britsche officlers-cfub. Staat van beleg afgekondigd Zaterdag hebben Joodse he verzetslieden, gekleed in politie- uniformen, de stoutmoedigste aanval uitgevoerd in-Palestina sedert de explosiein het hotel King David in Juli van het af- geloopen jaar. Als resultaat van een aanslag op de of^ciersclub te Jeruzalem werden 12 personen gedood en 15 gewond. De club werd eerst door ge wapende lieden beschoten, waarbij twee Arabische politie agenten werden gedood. -Een zware vrachtauto, ko mend vanuit een in de nabijheid staande synagoge, verbrak daarna de prikkeldraadversper ring, die het gebouw omgaf. Eenige seconden later bl es een explosie een zijde van het ge bouw op. De politie gelooft, dat de vrachtauto een explosieve lad ng met tijdontsteking be vatte. KRACHTIGE BRITSCHE TEGENACTIE. Deze aanslag is het sein ge worden voor een krachtig Britsch optreden. Zondagmorgen acht uur is de staat van beleg afgekondigd voor de Joodsche wijk van Jeruzalem, voor Tel- Avis en vóór andere Joodsche nederzettingen. Deze staat van beleg houdt dat milita re gerechishoven worden ingesteld en de be voegdheden van het burgerlijk bestuur vervallen worden ver klaaard. Tegelijkertijd zijn Britsche 'nfanterietroepen begonnen om de strengste maatregelen uit te voeren, die tot nu toe in Palestina getroffen zijn. In de Joodsche wijken worden mas sale razzia's gehouden en uit gebreide huiszoekingen verricht. Alle civiel verkeer op de wegen naar Jeruzalem is verboden. Het schijnt dat de „operatie Hippo", een plan de campagne van Montgomery» voor bestrij ding van het terrorisme, thans ten u tvoer wordt gebracht. -De Joodsche verzetsorganisa tie, de Irgoen, heeft vérklaard, verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag op de officiers club. Een andere militaire organi satie, de Haganah, heeft in een illegaal verspreid pamflet ver klaard, de llegale immigratie te organiseeren. „Dit is het Joodsche Duin kerken"/ aldus het pamflet. „Geen beperkingen, geen poll- tioneele en militaire operaties, geen verklaring van Bevin zal deze grootscheepsche operatie van Haganah kunnen stilzet ten". voorstander van decentralisatie „Het volk heeft recht op de waarheid, zelfs als die er somber uitziet". Doodvonnissen voltrokken. "H.M. de Kon'ngin heeft het gratieverzoek van de .ter dood veroordeelden van Boogaard en Ridderhof afgewezen. Van Boogaard heeft de dood van acht vooraanstaande illega le werkers en zeven gevangenen in de Weteringschans-gevange nis te Amsterdam op zijn gewe ten. Ridderhof heeft 60 agenten woX h^trnonH U"S'ag de Britsche geheime dienst verraden, van wie er 54 stier ven. Zaterdagmorgen werden deze doodvonnissen voltrokken. Moordaanslag te Venlo. Te Tegelen werd de 35 jarige C. T. gearresteerd wegens po ging tot doodslag op de echt- genoote van P. te Venlo. T. vervoegde zich aan de woning van P. onder het voorwendsel „de maat te willen nemen voor gordijnen", die hij beweerde te kunnen leveren. T. was reeds anderhalf uur in de woning, toen hij plotseling de vrouw bij de keel greep en haar trachtte te wurgen. T. werd echter in zijn voornemen verhinderd, dooidat buren door het hulpgeroep van de vrouw gealarmeerd werden, waarop hij op de vlucht sloeg. Hij werd spoedig ingerekend. Een on-politieke keuze. De nieuwe minister van we deropbouw en volkshuisves ting, zeide in een onderhoud met een A.N.P.-redacteur de uitnoodiging dit departement te gaan beheeren te hebben aangenomen omdat het belang van Nederland voor hem zeer zwaar weegt In het belang van het staatsbedrijf der P.T. T., dat qua structuur tot „ver keer" behoort, gaat dit bedrijf mede naar het nieuwe mini sterie, zoodat de hoofdlijnen in dezelfde hand blijven. Gevraagd naar zijn plannen, antwoordde de heer Neher, dat het zeer lichtvaardig zou zgn reeds thans een gedetailleerd oordeel uit te spreken. Wel legde de minister er de nadruk op, dat hjj groot respect heeft voor hetgeen dr. Ringers heeft gecreëerd. Er is na de oorlog belang rijk en groot werk verricht. Ik weet, aldus de minister, dat er critiek bestaat en ben mij er ook van bewust, dat wij te worstelen hebben met eenige elementen, welke niet altfld voldoende onderkend worden. Aan de eene kant bestaat de geweldige behoefte aart® woon- en werkruimte, aan de aAdere kant het feit, dat Nederland werkelijk straatarm is en dat als gevolg daarvan de materi aalvoorziening ver beneden de behoeften moet blijven. Ook is er een limiet aan het aan tal geschoolde arbeidskrach ten. Deze situatie zal zich, hoewel in gelfldeltjk afnemende mate, nog jarenlang voordoen. Wanneer Ik mij voldoende ge oriënteerd zal hebben, zal lk telkens wanneer dit mogelijk ls openhartig mededeeling doen van de exacte stand van za ken en van de moeilijkheden. Het volk heeft recht op de waarheid, zelfs wanneer die er somber uitziet. DECENTRALISATIE. In hoeverre het mogelijk zal zijn om van een strak gecen traliseerd geheel tot decentra lisatie over te gaan, kan ik nu nog niet zeggen, aldus de heer Neher, maar het is voldoende bekend dat ik de centraliseer rende gedachte niet als de eenig juiste beschouw. De opvoering der arbeids productiviteit acht de minis ter een der essentialia om tot werkelijke wederopbouw te ko men. Wat bjj de wederopbouw do mineert, is moeilik te zeggen. Natuurlijk heeft de voorzie ning in woonruimte zijn inten se aandacht, al zal met wo ningbouw niet kunnen worden volstaan. Cijfers wilde de minister niet noemen. Hij zal nimmer din gen beloven, waarvan hij niet weet, dat zfl verwerkelijkt kunnen worden. DE KEUZE VAN DEN HEER NEHER. Een parlementair medewer ker van het A.N.P. schrijft De nieuwe minister van We deropbouw en Volkshuisvesting behoort tot de Partij van de Arbeid, zjj het ook, dat de po litieke kant van z\jn figuur tot heden niet sterk naar vo ren kwam. De verhouding in het kabinet is desondanks door zijn toetreden thans gewijzigd. In liet kabinet van 13 bewinds leden bevinden zich nu 6 mi nisters, behoorende tot de Partij van de Arbeid en 5, die zijn aangesloten bij de Kath. Volkspartij. Ons is ter oore gekomen, dat er niet bepaal delijk naar een R.K. gezocht is. Men kan dan ook wel zeggen, dat de politiek hier zeer op de achtergrond is gesteld en dat in de eerste plaats gezocht is naar iemandr die het moeilijke en gecompliceerde departement zou kunen hanteeren. Zoo er politieke moeilijkheden waren, dan is men daar in ieder ge val overheen gestapt. Men mag verwachten, dat minister Neher in het kabinet een zelfstandige positie zal in nemen. Men kan verder de vraag stellen, waarom den heer Neher wel „Wederopbouw" en niet „Verkeer" is toegewezen. Men zal er wel niet ver naast zijn door aan te nemen, dat men aan „Wederopbouw", liever geen meer of minder „centralistisch" denkende fi guur zag. Minister Vos zou men als zoodanig wel kunnen bestempelen. De heer Neher staat veel meer aan de kant van minister Oud, die onlangs te Nijmegen zijn gedenkwaar dige rede hield voor de Ver. van Ned. Gemeenten. Van den heer Neher kan verwacht wor den, dat hij zoodanig zal de- centraliseeren, dat de autono mie van gemeenten en provin cies voor hem geen doode let ter zal beteekenen. Ten slotte heeft men in den heer Neher gezien een figuur met zoowel feestuurs- als be drijfservaring. DE INDEELING DER DEPARTEMENTEN. Nu nog iets over de depar tementale indeeling. „Water staat" was aanvankelijk ge combineerd met „wederop bouw". Dat was in zooverre logisch omdat na de bevrijding de wederopbouwprobleme hoofdzaak op het gebied Hel wereldgebeuren MORGEN WORDT VERDRAG MET ENGELAND ONDERTEEKEND. Voor Nederland staat de deur open. Dinsdag zal het verdrag tusschen Engeland en Frank rijk, dat thans is gereed ge komen, in Duinkerken worden onderteekend. Hoewel de offi- cieele tekst van het verdrag nog niet beschikbaar is, zijn de voornaamste bepalingen reeds bekend geworden. In de eerste plaats bepaalt het ver drag, aat elk der beide partij en de ander hulp zal verlee- nen in geval van een gewa pende aanval van Duitschland. Wat echter belangrijker is ingeval Duitschland tot een aanval kan komen is het te laat het verdrag bevat ook bepalingen om een agressieve politiek te voorkomen en te vens clausules voor het geval Duitschland niet kan voldoen aan de economische verplich tingen, die het worden opge legd. Er is rekening gehouden met de mogelijkheid, dat een viermogendheden verdrag voor de tijd van 40 jaar zal worden gesloten, waarbij de ontwape ning van Duitschland op bree- de basis zal worden geregeld. In de preambule wordt voorts verwezen naar de Engelsch Russische en FranschRussi sche verdragen. De alliantie is aangegaan voor een duur van 50 jaar. In officieele kringen in Pa rijs heeft men er de nadruk op gelegd, dat het verdrag na tuurlijk in geen geval is ge richt tegen eenig ander land dan Duitschland. Daaruit vloeit echter in geen geval voort, dat Engeland en Frankrijk °P de komende conferentie in Mos kou eenzelfde standpunt zullen innemen. Minister Bidault, die van de totstandkoming van het verdrag mededeeling deed aan de Fransche nationale vergadering, sprak daarbij ook over politieke onderhandelin gen met o.a. Nederland. Elk der clausules van het FranschBritsche verdrag, al dus Bidault, is aan ieder van onze groote bondgenooten aan geboden. Deze kunnen dan on derzoeken of zij aan deze clau sules de voorkeur geven boven die, welke ons thans aan hen verbinden. De deur is dus voor hen geopend en diezelfde deur is ook geopend voor onze Bel gische en Nederlandsche ge allieerden. Tevens zal contact opgenomen worden met onze oude bondgenooten Tsjecho- Slowakije en Polen, want de Fransche republiek is niet ge woon zich niet te bekommeren om haar verplichtingen. Het blqkt wel duidelijk uit Bidaults woorden, dat de FranSche politiek wordt be- heerscht door één groote vrees: voor de vierde keer in successie door Duitschland te worden overvallen. Als na de vorige wereldoorlog tracht Frankrijk die vrees in een be trekkelijk gevoel van veilig heid om te zetten door het scheppen van een uitgebreid net van bondgenootschappen. •roblemen in van de waterstaat lagen. Dat ls nu anders geworden. Dewa terstaat kan weder zijn oude werkzaamheden gaan opnemen en wederopbouw wordt in hoofdzaak woningbouw. Trinidad door het water bedreigd. De Boliviaansche stad Tri nidad is thans geheel door het water van de rivier Mamore ingesloten en 3000 bewoners zijn gevlucht. De kaaimanen zwemmen in de straten. Men heeft sinds drie dagen geen voedsel meer an er blijven nog maar steeds hevige regens vallen. Naar schatting omvat de overstroo ming 15.000 vietkante km. en zijn 12.000 personen geïsoleerd. Intusschen wordt van alle kanten getracht hulp te bie den. De Etna braakt lava. De uitbarsting van de Etna neemt nog steeas in hevigheid coe. Een dorp is vermoedelijk reeds door de lava verzwol gen, terwijl een ander onmid dellijk wordt bedreigd. De autoriteiten overwegen net gebruik van bommenwer pers en artillerie om op die wijze te trachten de lava stroom te'doen ophouden. Platina-schat van Hitler gevonden. n de kluis van de Ager- njanbank te Hamburg is een hoeveelheid platina gevonden, aat aan Hitier heeft toebe hoord. De schat vertegenwoordigt een groote waarde en zou door een lijken Zuid-Afrikaan aan Hitier zijn geschonken. Dé geallieerden hebben er zich thans over ontfermd. De „Martin Behrmann" in Priok. Het Amerikaansche schip „Martin Behrmann", dat te Cheribon een lading ondeme- mingsproducten Innam, die door Indonesiërs was verkocht, is te Batavia gearriveerd. De ka pitein ontkende, dat hij gewei gerd zou hebben naar Batavia te varen. Er was een goede verstandhouding tusschen hem en de vertegenwoordiger van de Nederlandsche marine. HU verklaarde de bevelen van den Amerikaanschem consul-gene raal te zullen gehoorzamen. In tusschen is een Nederlandsche justitie-ambtenaar aan boord gegaan om de lading te onder zoeken. Baby gest'kt. Te Venlo kwam een-bahy van enkele maanden oud om het le ven, toen des nachts een gas ^lang door een hond werd door gebeten. Amerikaansche inmenging in Griekenland. Naar van gezaghebbende zij de te Washington verluidde, zou de Amerikaansche regeering aan het Vereenigd Koninkrijk verzocht hebben Britsche poli- tietroepen in Griekenland te blijven handhaven. Zij zou verder verzekeringen hebben gedaan ten aanzien van voorstellen voor Amerikaansche economische hulp. Het verzoek en de verzekeringen zijn vervat een nota, door Dean Acho- son, den Amerikaanschen onder minister van buitenlandsche za ken, overhandigd aan Lord In- verchapel, den Britschen am bassadeur. Reeds is gemeld, dat een eventueel bedrag van 250 mil- lioen dollar aan Amerikaansche steun voor dit jaar aan Grieken land is overwogen, en dat er sprake is van uitbreiding van het Gsreksche leger met behulp van dit geld. Voorts is gespro ken, over een verplichting voor de Grieksche regeering om waarborgen te stellen voor het volgen van een politiek niet volgens de opvattingen der par- tisanen en over het zenden van een Amerikaansche missie van toezicht naar Griekenland. Viet-Nam wil vrede maar ook onafhankelijkheid. Radio Vietnam heeft uit naam van Ho Tsji Minh, pre sident van Vietnam, een op roep tot de regeering en de bevolking van Frankrijk ge richt, waarin verklaard wordt, dat er reeds te veel bloed van Franschen en Vietnameezen is gevloeid. Talrijke steden zijn met de grond gelijk gemaakt en de bevolking van Vietnam wil onafhankelijkheid in het kader van een bond met Frankrijk. ,Wtj beloven de materieele cultureele belangen van Frankrijk te eerbiedigen en onmiddellijk onze tussohen- komst te verleënen, opdat er een eind kome aan deze nut- telooze oorlog". Gelukkig land. De Australische re geering heeft besloten de inkomstenbelasting met 23 pet te verlagen en de laagste inl<omens geheel van belasting vrij te stellen, aldus meldt Sydney Herald. Tsjang Kai Tsjek weer premier Tsjang Kai Tsjek is in plaats van den afgetreden dr. Soeng tijdelijk premier van de Chinee- sché regeering geworden. Dit betreft een tijdelijke maatregel, hangende de reorga nisatie van de Chineesche re- geering, waarmede onmiddellijk een begin zal worden gemaakt en die 15 Maart voltooid zal zijn. Men wil een parlement op breedere basis. Duitsche eenheidspartij uit haar wenschen. Volgens radio Berlijn heeft de Duitsche socialistische een heidspartij in verband met de komende conferentie der mi nisters te Moskou de volgende wenschen geuit: Een plebisciet om over de kwestie van een vereenigd Duitschland te beslissen. Onmiddellijke instelling van een bestuur van geheel Duitschland. Zoo spoedig mogelijk vor ming van een centrale regee* ring ln Duitschland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1