De Spoorweg naar Middelburg Onder wij svernieuwing in Zeeland gen- UIT DE PROVINCIE ZUID-BE VEL AND Nooid-Bevelani Opheffing Spoorwegstations LAATSTE NIEUWS BESTAAT OP 29 FEBRUARI 75 JAAR. Het wonder van de eeuw. Ons land mag op velerlei gebied een pioniersrol vervuld hebben, by de aanleg van een spoorwegnet was het zeker niet haantje de voorste. Ter wijl in Engeland in 1825 en lSbO reeds de eerste lijnen wa ren geopend en vele landen direct het Britsche voorbeeld volgden, reed de eerste trein in Nederland eerst In 1839. Het bleef echter by enkele lijnen. Na vele pogingen om door particulier initiatief tot de broodnoodige uitbreiding Van het Nederlandsche spoorweg, net te komen en evenzoovele mslukkingen, kwam tenslotte flSSO') onder het ministerie Van Hall-Heemstra een wet tot stand, waarin bepaald werd dat op staatskosten een tien tal belangrijke spoorverbindin. gen zouden worden gebouwd Eén hiervan was de lijn Roo- senöaal-M'burg-Vlissingen. waaraan gewerkt is van 1863 tot 1873. Er werd toen groote spoed betracht; op 1 Juli 1868 was de lijn to.t Goes doorge trokken, op 29 Februari 1872 konden de treinen Middelburg bereiken en op 1 November van dat zelfde jaar ook Vlis- singen. FEEST IN DE STAD Hoewel de verbinding met Walcheren op 29 Februari tot stand kwam, daar 1872 een schrikkeljaar was en de her denking van deze voor ons ge west zoo belangrijke gebeur tenis dus niet op de juiste da tum kan geschieden is het toch wel de moeite waard thans, 75 jaar later, de feeste lijkheden te releveeren, .Jie met de openstelling van de lijn ge paard gingen. Ook in die dagen reeds was de vereeniging „Uit het volk, voor het volk" paraat om de leiding te geven aan stads feesten Deze waren in over eenstemming met de vreugde van de bewoners van Walche ren over de voltooiing van de verbinding. De vereeniging werd by haar taak niet weinig geholpen door de ruime gelde lijke bijdragen van particulie ren en vereen igingsbesturen. Op Markt en Abdijplein verre zen muziektempels, versierin gen werden rijkelijk aange bracht, terwijl kramen en draaimolens voor het kermls- aspect zorgden. Ook de armen werden niet vergeten: zij ont vingen brandstoffen en levens middelen DE EERSTE TREIN Duizenden menschen waar onder vele vreemdelingen, stroomden op de feestdag door de bevlagde straten naar het station. Regen en storm ver mochten hun feestvreugde niet te verstoren Onder luid hoera geroep stoomde te 1 uur de eerste trein met versierde lo- 'comotief het gloednieuwe sta tion binnen. Onze generatie zou meewarig glimlachen, wanneer zij het steunende en puffende vehikel nog eens zou zien rijden, maar voor onze voorouders beteekende dc trein hèt groote wonder van de eeuw In optocht begaven de feest, jenooten zich naar het feest- okaal op de Markt, waar de illustere gasten (er waren 3 ministers, die tevens de zieke Thorbecke vertegenwooi dig- den) zich later op de middag aan de culinaire genoegen- van een uitstekend diner over gaven. De burgery genoot In middels van muziek en ker misvermaak. terwijl een ge deeltelijk verregend vuurwerk op het Molenwater de feeste lijkheden bekroonde Nieuwe petroleumbonnen. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de onder staande bonnen van de kaar ten voor petroleum voor kookdoeleinden gedurende de maand Maart 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter petroleum. Kaarten UA 611: bon A 17 Lm. A 20; Kaarten UB 611: bon B 09 en B 10; Kaarten UC 611: bon C 05. Voorts geeft bon D 10 van de kaart UD 611 voor verllch- teoingsdoeleinden recht op 6 liter petroleum. GEVAL VAN GAS- VER STIKKING. Donderdagmiddag is een 52- jarige weduwe in haar woning aan het Plejadenplein te Am sterdam door gasverstikking om het leven gekomen. Buren vonden het lijk van de vrouw in de kamer liggen. Maritiem conflict' bij Cheribon. Van republikeinsche zijde op Javy wordt gemeld, dat het Amerlkaansche schip Martin Behrman met zijn lading onder nemingsrubber niet vrijwillig v. Cheribon naar Batavia zal gaan. De kapitein heeft verklaa.d, dat hij naar Colombo wenscht te stoomen. De Nederlandsche marine deelt mede, dat het schip zoo- noodlg gedwongen zal worden naar Batavia te gaan voor In spectie of in beslagneming van dc lading. Het schip zal gesleept worden of door marinepersoneel worden gevaren. Handel met Duitschland ontwikkelt zich. Drs. Spekenbrink van het de partement van Ec. Zaken heeft te Berlijn verklaard, dat hij met d# Engelsche en Amerikaansche bezetiingsautoriteiten bespre kingen voerde over de hervat ting van de Nederlandsch-Duit- sche handel. Wat het gebruik van de Ne- deilandsche havens voor invoer in Duitschland beteft, zeide hij, dat de confereerende partijen ei in geslaagd waren eikaars standpunt beter te begrijpen. Het gaat hierbij om een valuta- kwestie. Een tiental Nederland sche zakenlieden heeft West- Duitschland bezocht en reeds transacties §fgeslotem De heer Spekenbrink hoopte ook nog contact op te nemen met de Hussische autoriteiten in Berlijn. Sneeuwval kost Amsterdam reeds f 250.000. De vorst en de sneeuwval in de hoofdstad is een kost bare aangelegenheid gewor den in verband met het open houden van Amstel en grach ten en het sneeuwruimen der straten met inschakeling van velö honderden sneeuwruimers. Tot Donderdag was daar reeds oen bedrag van 250.000 mee gemoeid. .De krachtige sneeuwval van Vrijdag zal de ze kosten ongetwijfeld nog be langrijk doen stijgen. EERSTE KAMER Indisch debat Minister Jonkman merkt ten aanzien van het Indisch debat in de Eerste Kamer op, dat er blijk is gegeven van wantrou wen jegens de regeering en haar organen. Voor Ambon blijft de mogelijkheid van Nederlandsch staatsburgerschap bestaan, ook onder Linggadjati. Revolutie wacht niet op normaal parle mentair overleg en dat is een der grootste moeilijkheden voor den minister. Spr. verklaart, dat de regeering slechts één Linggadjati kent, namelijk dat der 17 artikelen. Be de partijen willen de over eenkomst teekenen. Mocht de interpretatie geen verschil van beteekenis opleveren dan zal de regeering haar teekenen. Is er wel verschil dan zal de regee ring de Staten-Generaal inlich ten. Aan het hoofd der Unie zal staan het Huis van Oranje. Spr. sluit zich aan bij de hulde aan het leger in Indië en merkte op, dat het bestand slechts mat.g is nageleefd. Spr. licht de taak van Enge land toe en wijst er op, dat de ambtenaren in Ned. Indië gepor teerd moeten zijn voor de 7- Dec.-rede. Spr meent, dat de vraag wie verantwoordeltjk is voor de politieke chaos ten deele zal moeten zijn: de Nederland sche en Nederlandsch-Indlsche regeering, die voor het bewind en voor de achterstand ver antwoordelijk waren, welke bij de Japansche inbezitneming bestond. Tenslotte betoogt de mi nister. dat wij vertrouwen moeten geven om vertrouwen terug te krijgen. Daarna sluiting tot Dinsdag a.s. CURSUSSEN VOOR DE LEERKRACHTEN. Initiatief werd reeds genomen. Vrijdagmorgen had ten ge meentehuize te VLssingen een bijeenkomst plaats, waar met de leden van de gemeenteraad een groot aantal leerkrachten van het openbaar en bijzonder on derwies bij tegenwoordig waren, benevens'de rijksinspecteur van het L.O., de heer Leenhouts. besturen van Ouderraad en schoolbesturen, om te luisteren naar de 'uiteenzettingen van mej. Schaap en den heer Note- boom, resp. inspectrice en in specteur van het L.O. tc Rot terdam. Na een inleiding van burge meester Kolff en wethouder Poppe sprak mej. Schaap. In Rotterdam worden thans de ideeën van opvoedkundigen als Ligthart, Montessori, Fröbel e.a. op zeer bescheiden wijze in practijk gebracht. De opleiding voor onderwijzer en onderwij zeressen zal naar spr. meening. vo'komen moeten veranderen. De Middelburgsche kweekscho !en toonen een verheugende be langstelling voor de nieuwe ideeën. Spr. zegt met opzet .ideeën" en niet „methode". Breedvoerig behandelde mej. Schaap de gevolgde werkwijze bij de verschillende vakken van onderwijs en de zelfwerkzaam heid der kinderen. Zij wees er op, dat de be reikte resultaten verkregen zijn in gewone proefklassen, nor maal bezet met 4550 leerlin gen, en zij is ervan overtuigd, dat deze onderwijsvernieuwing staat of valt met de opleiding van het personeel. Er is een begin gemaakt met deze ver nauwing en het zal zeker nog jaren duren voor zij tot volle ontwikkeling is gekomen. Na deze enthousiaste sugges tieve uiteenzetting van de in spectrice van het Rotterdamsche onderwijs, vu'de de heer Note- boom, insp. van het lager onder wijs. nog een en ander op'tech nisch gebied aan. Doel is de volledige ontp!ooi:ng van het individualisme, wat en in onder wijzer en leerling schuilt en een nauwer contact tusschen de verschillende klassen. De burgemeester dankte bei de sprekers hartelijk, waarna er voor de raadsleden gelegenheid was van gedachten te wisselen, en het tentoongestelde werk der leerlingen van de Rotterdam sche proefklassen te bezichti- Dat er in Zeeland en ir Vlissingen voor onderwijsver nieuwing veèl belangstelling bestaat bleek Vrijdagmiddag uit de vergadering te Vlissin gen waarin aan onderwijzend personeel en de gemeente raadsleden gelegenheid werd geboden te discussieeren met mei. Schaap, Rotterdamsch onderwijsinspectrlce en den heer Noteboom, onderwijsin- specteur, over dit onderwerp. In deze vergadering deelde de heer v. Houtigem mede, dat by het Hervormd Onderwijs in Zeeland de drang om iets te doen reeds ln een daad werd omgezet, en dat binnen kort, vermoedelijk reeds Maart, begonnen zal worden met een cursus in psycholo gie, die gegeven zal worden door Drs. Fokkema, direc teur van een kweekschool in Haarlem. Hij stelde, door het bestuur daartoe gemachtigd, voor deze cursus ook te laten bijwonen door nersoneel van de openbare lagere scholen. Dit voorstel zal door B. en W. worden overwogen. Oolc de heer A. de Jonge, directeur van de-Rijkskweek school te Middelburg zeide reeds lang het gevoel te heb ben gehad iets te moeten doen. Hy had dan ook het plan op gevat cursussen te organisee- ren in illustratief teekenen, vernieuwd zangonderwijs en de practyk en de theorie van de moderne Doe-school. De mi nister heeft verklaard, dat het Rijk voor 50 in de kosten van deze. cursussen zal bijdra gen. Zoodra en dit kan vry spoedig zyn dit besluit, van kracht wordt, zullen deze cur sussen beginnen. Mej. Schaap en de heer Noteboom zegden desgevraagd toe, personeel, dat reeds volgens deze nieuwe ideeën onderwijst,beschikbaar te stellen als inleiders voor deze cursussen. Naast vele andere sprekers voerden nog het woord de heer Leenhouts, Inspecteur van het l.o. in de inspectie Mid delburg en de heer Poppe, wethouder van onderwijs, die beiden op het groote belang van onderwijsvernieuwing we zen, terwijl wethouder Poppe bovendien nog mededeelde, dot Vlissingen van de Stichting Nederlandsche Onderwijs film 'n filmtoestel zal ontvangen, waarmee voortaan op de scho len regelmatig onderwysfilms zullen worden vertoond. Van slke school zal aan een onder wijzer worden geleerd hoe meu met dit toestel moet werken Maandagavond zal de eerste demonstratie worden gegeven voor onderwyzers. Hierna sloot mr. Kolff met dank aan allen de vergadering. L. Neher werd minister van wederopbouw. Tot minister van wederop bouw en volkshuisvesting is benoemd de directeur der R.T. T., de heer L. Neher, lid van de Partij van de Arbeid, De heer Neher werd gebaren in 1889 en kreeg een Mulo op leiding. Hij .werd opgeleid tot monteur bij de P.T.T.-dienst en maakte op verrassende wijze carrière. In 1935 werd hij direc teur van de Haagsche telefoon dienst en in 1945 directeur van de P.T.T.-dienst. Voorts is bepaald, dat: 1. De naam van het ministerie van vcerkeer wordt gewijzigd in die van ministerie van verkeer waterstaat en die van het ministerie van openbare werken in wederopbouw en 'volkshuis vesting. 2. De zorg van de zaken van de waterstaat van het hoofd van het departement van open bare werken en wederopbouw wordt overgedragen aan het hoofd van het departement van verkeer en waterstaat. 3. De zorg voor de zaken van het staatsbedrijf der posterijen, telefonie en telegrafie van het hoofd van het departement van verkeer en waterstaat lijdelijk wordt overgedragen aan het departement van openbare wer ken en wederopbouw. Kolen, schoenen en rijwielbanden. VOORLOOPIG NOG OP DE BON. Minister Huysman heeft te genover het AwN.P verklaard, dat hoewel reeds eenlge ver ruiming van de distributie van rywlelbanden kon worden ver kregen, opheffing van deze distributie voorshands niet mogelijk zal zyn. Hetzelfde moet gezegd wor den van de schoenendistributie. Het is namelyk de vraag of Je deviezen-positie- zal toela ten de huidige productie te handhaven. Aangezien de kolenproductie niet voor het einde van dit jaar tot het vooroorïogsch peil zal zjjn opgevoerd, kan er ook geen sprake van zijn, dat de kolen reeds in de volgende winter van de bon zouden gaan. Omroeptijden verkort. In verband met de kolen- echaarschte zal van Maandag af tot bekorting van de radio- omroeptjjden worden overge gaan. De uitzendingen zullen des morgens om half tien aan vangen en des avonds te 11 uur eindigen. Sneeuwval remt spoorwegverkeer. De zware sneeuwval van Vrijdagochtend, die in de na- iddag nog in hevigheid toe nam, is oorzaak geworden van vrij ernstige vertragingen bij de spoorwegen. Hoewel allerwege sneeuwploegen uitrukten om de w:ssels vrij te maken, groe:- den de sneeuwmassa's, hoog opgejaagd door de felle wind, tot zulk een omvang, dat op verschillende baanvakken vrij ernstige stagnatie ontstond. Bij Oosthuizen liep een reizi gerstrein vast in de sneeuw, eerst na ruim anderhalf uur kon hij met assistentie van inmid dels aangekomen locomotieven weer op gang worden gebracht Enkele tram- en busdiensten moesten gestaakt worden. U-brigade voor de radio. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zal de U-brigade, waartoe het Zeeuwsche batal jon behoort, een speciale radio- program verzorgen, dat uit Ned. Indië zal worden uitge zonden. Dit is een f eest-uitzending ter gelegenheid van het twee jarig bestaan. De heer B Voskuyl, on derwijzer aan de O. L. school te Kloetinge is benoemd tot ondenvyzer aan de gemeente lijke opleidingsschool te Dordrecht. Twee kina'eren door hef ijs gezakt en verdronken. Donderdagmiddag zijn de 9- jarige Peter Coolen, het jong ste zoontje van den Brabant- schen schrijver Antoon Coolen, en zijn eveneens 9 jarig vriendje Hein Dircksen door het kantelen van het ijs op een put, gelegen in de „Buunders" bij de villa van Coolen in Eindhoven, te wa ter geraakt en verdronken Eerst in de nacht werden de lijkjes gevonden. Burgemeester K. Fabius. De heer K. Fabius oud-bur gemeester en -gemeente-secre taris van Oostkapelle, thans tijdelijk majoor der mariniers, is benoemd tot burgemeester van de gemeente Wlsch in Gelderland, BUSDIENSTEN GESTAAKT. Vrijdag werden de busdien sten van de N.V. „Stoomtram Walcheren" van Middelburg op Domburg en op Zoutelande in verband met de sneeuwval op deze wegen gestaakt. Wij tee kenen hierbij aan, dat het an dere verkeer op deze wegen ge woon voortgang heeft gevonden. Goes TAMBOERS- EN PIJPERS. Donderdagavond gaf het Tamboers- en Pyperscorps „Excelsior" te Goes zyn eerste van een drietal uitvoeringen. De voorzitter, de heer J. H. Nonnekes, opende de samen komst met gebed en heette daarna den burgemeester en andere genoodigden welkom. De signaal-afdeeling opende met trommelslag en noornge- schal het programma, gevolgd door het pyperscorps. Jong Excelsior de jeug dige leden dus heeft met „Den Briel", dat zy Innamen, en later met een tweetal mu zieknummers getoond, dat de vereeniging ook in de toe komst over goede krachten zal beschikken. Een trompet duet en een fluit-duet stonden muzikaal op hoog peil. Ver schillende tooneelschetsen wer den door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Kapelle LEDENVERGADERING WEEGBRUG. Dezer dagen werd te Kapelle de algemeene ledenvergadering gehouden van de weegbrug. De aftredende bestuursleden, de heeren D. v. Maris en P. W. W. Overbeeke werden herkozen Uit het jaarverslag bleek, dat in 1946 in totaal 6.211 880 kg b:eten werden gewogen, een hoeveelheid die ver boven het otaal van de voorgaande jaren ligt. VERGADERING CHR. LANDARBEIDERSBOND. Dezer dagen hield de afd- ling Kapelle van de Ned. Chr. Landarbeidershond een feest- vergadering. De voorzitter, de heer P. Minnaard, opende de avond met gebed en wees in 'kort openingswoord op het doel van de organisatie, waarna de heer S. Korstanje een over zicht gaf van het ontstaan, de oprichting en de werking van de bond. In de pauze werd een collecte gehouden voor het t.b c -fonds. De avond werd ver der gevuld met voordrachten en tooneel. Yerseke UITVOERING. Door de jongens uit het jon genshuis te Hansweert werd Woensdagavond in de zaal No- let te Yerseke een uitvoerin gegeven van het tooneelstuk „Tip Top- en Co." De pauzej werden gevuld met cówboy- Iiedjes. CONFERENTIE SAMENKOMSTEN. Dinsdag, Woensdag en Don derdag werden in het kerkge bouw van de Vrye Evangeli 3che Gemeente te Yerseke -;onferentiesa men kom sten ge houden. met als onderwerp ..De .vederkomst des Heeren er wij". Hierover spraken Ds Hoekendijk, Ds. Vasseur en Ds. Visser. Het kerkkoor ver- 'eende aan deze samenkomsten zijn medewerking. Borssele DE WEEGBRUGGEN. Donderdag vergaderde fe Borsselc de weegbruggen-orga nisatie. De exploitatie van de beide weegbruggen heeft over het afgeloopen jaar een tekort opgeleverd van 605 95. Dit tekort werd omgeslagen ad 7 pér aandeel. De aftredende be stuursleden J. Duynkerk en J. Bruinooge werden herkozen. Het weegloon voor het loopend iaar werd vastgesteld op 20 cent oer ton voor aandeelhouders en 35 cent voor niet-aandeelhou- ders. Oudelande GEMEENTERAAD BIJEEN. De gemeenteraad van Oude lande vergaderde Maandag. Be sloten werd het K.B. van 14 Dec. '46 van toepassing te ver klaren op het gemeenteperso- neel. Het Wit-Ge!e Kruis te Ovezande zal een subsi de ont vangen van 1,50 per aange sloten gezin per jaar. Adhaesie zal betuigd worden aan het pro test tegen de opheffing van en kele spoorwegstations. Met be trekking tot het voorstel van gedeputeerde staten om de ont vanger functie voor een aantal "emeenten te oombineeren, stelt de raad vast, dat deze combi natie niet juist is en dat de gemeente Driewegen de moei- liikheden kan oplossen door in die gemeente de functie van secretaris en ontvanger te com bineeren. Goedgekeurd wordt het plan voor het bouwen van eenige woningen aan de Ach terweg. Voor 1947 zal een maximum van 25.000 aan kasgeld wor den opgenomen. Het herstel van de O.L. school zal openbaar worden aanbesteed, evenals de bouw van een lijkenhuis en een vischhok. De rekening 1945 wordt vast gesteld met een iadeelig slot van 2401,19 en de kapitaals- dienst met een batig slot van 299,77. De pensionsgrondslagen voor een aantal ambtenaren worden vastgesteld en tot schoonmaak ster der O.L. school wordt be noemd mej. A. Montenau-de Haan. JAARVERGADERING De Chr. Meisjesver eeniging „Lydla" te Oudelande vierde haar jaarfeest in de O. L. school. Na een openingswoord van ds W. L. Heymans en de gebruikelijke jaarverslagen, volgden een drietal tooneel- stul^es, die by het talryko pu. bliek byzonder in de smaak vielen. De heer M. P. van Nieu- wenhuyzen te Oudelande be haalde het diploma van de Tuinbouwvakschool. 'Kamperland VERGADERING CHR. LANDARBEIDERSBOND. Dezer dagen hield de afdee- ling Kamperland van de Christel. Landarbeidersbond. haar jaar vergadering. Na het jaarverslag van den secretaris droeg de heer P. de Moor een prozastuk voor. De heer J. Fillius werd als besturslid herkozen en de heeren L. Reijnhoudt en P. de Moor werden als bestuursleden gekozen. De vce-vóorzitter, de heer J. Jille, hield een cause rie over de „Christelijke roeping in het maatschappelijk leven". Nadat nog ds. Scho'ing en de burgemeester hadden gespro ken, sloot Is. Postma de verga dering. FILMS VAN DE WEEK Grand Theater Goes. Glo ria Jean is weliswaar nog geen tweede Deanne Durbin, maar door haar pittige spel en ove rigens ook door de kostelyke typeering van de overige le den van haar zonderlinge fa milie, is het toch een aardige amusementsfilm geworden, waarmede men zich uitstekend kan vermaken. Van Dinsdag af draait de als „super-grie zelfilm" aangekondigde rol prent „De onzichtbare man neemt wraak", met John Hall en Leon Errel in de hoofdrol len. APOTHEKEN. ran heden af tot en met volgende week Vrijdag zijn des nachts en de geheele Zondag de volgende apotheken geo pend. Te Middelburg apotheek v. d. Garde, te Vlissingen apo theek Ockenburg Badhuisstr. en te Góes apotheek Laporte. Zuld-Beveland ontketent protestactie, Locaalspoorverbinding noodig. Griekenland wil Cyprus hebben. De voorzitter van de Griek- sche nationale vergadering heeft een motie ingediend, waarin „vriendschappelijke besprekingen met de Britsche regeering inzake de toekomst van Cyprus" worden voorge steld. De nationale vergade ring sprak zich eenstemmig uit vóór iniyvtng van Cyprus fEngelsch bezit!) bij Grieken- 'and. De motie werd ook ge steund door Tsaidaris. den mi nister van buitenlanrische za ken. Fransen-Brits ch verdrag. Wordt te Duinkerken onderteekend. Minister Bevin maakte in het Lagerhuis bekend, dat de re geeringen van Engeland en Frankrijk een bondgenootschap aangingen, dat op 4 Maart a.s. te Duinkerken zal worden ge- teekend door de ministers van bui+enlandsche zaken. B'dault legde een soortgelijke verklaring af in de Fransche Nationale Vergadering en werd luide toegeiu'cht. Hei eerste artikel stelt de gc meenschappelijke afweer van Duitsche agressie vast, het tweede coödineert de milita're maatregelen en volgende artike len spreken over wederzijdsche raadpleging, economische kwes ties enz. Openbare executie in België. Vrijdagochtend werdeu te Bergen (België). Gabriel Che- ron, tydens de bezetting bur gemeester van Quaregnon. met 5 leden der Rexlstische oolltie, gefusilleerd. Ongeveer 200 personen woonden deze 'erechtstelling by. Duitsche tfiksr^geering gevraagd Max Reimann, leider vón de Communistische partij in de Britsche zóne van het bezette Duitschland, heeft te Londen meegedeeld, dat het bloc van anti-fascistische partijen in de Sowiet-zóne, omvattende de so- dhristen democraten en de libe rale democraten, een uitnoodi- ging naar alle erkende partijen de andere zones heeft ge zonden tot het bijwonen van een congres inzake het bpspre- ken van plannen voor de vor ming van een rijksregeering. Ongeluk veroorzaakte dood van Ellen Wilkinson. Het gerechtelijk, onderzoek, dat is ingesteld naar de om standigheden die gele'd hebben tot de dood van Miss Ellen Wilkinson, de vroegere minister van onderwijs in Engeland, heeft uitgewezen, dat de dood door een ongeluk is veroorzaakt, Doodstraf tegen Jodenvanger. Het bijzonder gerechtshof te Arnhem, zitting houdende te Almelo, eischte dezer dagen de doodstraf tegen den voornialigen opperwachtmeester van de ge meentepolitie te Hengelo (O.). J. B., wien o.m. ten laste was gelegd, dat hij de dood van een groot aantal Joden veroorzaakt had. Verdachte droeg de bij- cialistische eenheidspartij, de naam van „de Jodenvanger". Het gemeentebestuur van Ka pelle heeft een protestacte ont ketent tegen de verslechtering van het spoorwegverkeer op Zuid-Bev*land. In een brief aan de gemeente besturen van Zeeland en ver scheidene andere instanties schrijven B. en W. van Kapelle 0.m.: T hans is het tijdstip aange broken om de alarmklok te lui den. Met Mei ligt het in de bedoe ling der Nederlandsche Spoor wegen, naast de opheff'ng der stations 's Heer Arendskerke en 1.ewedorp, ook de stations Ka nelle Biezel nge, Krabbendijke en Rilland Bath voor personen vervoer op re heffen. Een dubbel zwaar getroffen provincie zal dan in zijn worste- 'ing om de toekomst, voor de geheele provincie het gebruik hebben van één geheele spoor lijn met 4 stopplaatsen, terwij het evenzóó in de bedoeling schijnt te liggen dit nog tot 3 vernvnderen. Zeeland heeft naast de snelver- bindingen recht op een bru k- baar en snel locaaltreintje, hetwelk in Bergen op Zoom en Vlissingen behoorlijke aanslui ting dient te geven. Een derge lijke verhinding is er evenwel na de oorlog nog niet geweest Zeeland wordt door de Ne derlandsche Spoorwegen eerder afgebroken dan opgebouwd. Tot zoover de alarmkreet van B. en W. van Kapelle. Het ge meentebestuur hééft daarmee niet volstaan. Het heeft ook een uitvoerige brief geschreven aan de difectie der Ned. Spoorwe gen en het verzoekt nu aan alle instanties dit protest te onder steunen door z'ch eveneens tot de N.S. te richten. In deze brief wijzen B. en W. op de beteekenis van het spoorwegverkeer voor Kapelle- Biezelinge, dat 4000 inwoners telt en het centrum is van een belangijke fruitteelt (de Zeeuw sche Betuwe), Tenslotte schrijven zij aan de N S.-d:rect:e: Neen. wij verlangen niet dat de sneltreinen hier zullen stop pen, maar wel. dat door U aan Zeeland wordt 'gegeven een Zoom en Vlissingen met zoo ge- ring moge'ijk tijdverlies aanslui ting gevend locaal-spoorver- binding. Naar onze meening heeft Zeeland met zijn ééne lijn daar recht op. Wij meenen dan ook een drin gend beroep op U te moeten doen om het station te Kapelle^ S ezelinge op bovenomschreven gronden niet voor personenver voer op te heffen en nuttige -.toptreinen in te leggen. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Biezelinge: .30 en 2 ds. v. 't Hooft; Borssele: 10 en 2.30i ds. Vrg- landt; 's-Heer Abtskerke: 10 2 ds. Strating; 's-Heer Arendskerke: 10 en 2.30 ds. v. d. Waa; Driewegen: 10 de heer v. d. Vreede; Hansweert: 9.30 en'6.30 ds. v. d. Hani; Kapelle: 10 en 2.30 ds. Drost; Goes: 9.30 ds. Boerlgst, 5 ds. Odé; 's-Heer Hendrikskinde ren: ds. de Roos, 6 ds. Ous- soren (jeugdd.); Krabbendijke: 9.30 de heer Heyboer, 2.30 ds. Baarslag; Kattendijke: 9.30 en 2 ds. Breek; Kloetinge: 10 ds. «Slderenbosch, 6 ds. Boerlyst; Hoedekenskerke: 9.30 en 2 ds. Hulsbergen; Kruiningen: 9.30 en 2 ds. Mortier; Ovezande: 2.30. ds. Renting; Schore: 9.30 ds. Baarslag, 4 dhr. Heyboer; Waarde: 9.30 en 2 ds. den Boer; Wemeldinge: 10 en 2 dr. Woldendorp; Wilhelmlna- dorp: 10 dhr. Kraak, 6 ds. Breek; Wolphaartsdyk: 10 en 2.30 ds. v. Djjk; Yerseke: 11 de heer de Zwart, 4 ds. Baks. Geref. Kerk. Borssele: 10 Leesdienst, 2 ds. Stam; Kapel le: 10 en 2.30 ds. Kooistra; Krabbendyke: 9.30 en 2.30 ds. de Bruin; Wemeldinge: 10 en 2 ds. van Dgk; Yerseke: 9.30 en 2 ds. Booy. Geref. Gemeente. Borssele i 9.30, 2 en 5.30 Leesdienst; Goes: Leesdienst; Hoedekens kerke: 9.30 en 1.30 Leesdienst: Krabbendyke: 9.30, 2 en" 6 Leesdienst; Nisse: Leesdienst: Waarde: 9.30, 1.30 en 5.30 Leesdienst; Wemeldinge: 10, 2 en 5.30 Leesdienst; Yerseke: 9.S0, 2 en 6 ds. v. Stuyvenberg. Vrye Evang. Kerk. Wemel dinge: 10 ds. Timmerman, 2.30 Leesdienst; Yerseke: 2.30 ds. Timmerman. Doopsgezinde Gem. Goes 10 mej. dr. Bakker. Ver. van Vryz. Godsdlensti- gen. Goes: 18.30 drs. G. West- myse. Leger des Hells. Goes: 10 en 6 Majoor Berend3en. Vrjje Evang. Gemeente. Goes: bruikbaar en snel in^Bergen op 9.30 en 6 ds. Karelse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8