Gezinnen JORIS IVENS Ik zag mijn boeken branden Protestantsche kerkbouw in vuil en misdaad LEZERS SCHRIJVEN.. Een politiek filmregisseur Even peultjes TWEEDE BLAÜÏ Zatefdag '1 Maarï 194? Provinciale ZeeuwscSe Courant STUDIECOMMISSIE VRAAGT INGRIJPEN. Met harde hand. {Wan onzen parlementairen, redacteur). Verschrikkelijk zjjn blijkbaar de gevolgen, welke de oorlog en de bezetting hebben gehad op talrijke Nederlandsche ge zinnen, die volkomen „aan la. gvr wal" geraakt en centra zijn van jammerlijke verwor ding. De lezing van het rap port, dat de studiecommissie onder leiding van dr. A. Que. rido, hoofd van de Gemeente lijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst van Amster dam, welke (geheel op eigen Initiatief) een nauwkeurig on. derzoek heeft ingesteld naar toestanden op bovenvermeld gebied, schildert bestaand- toestanden in schrille kleuren en geeft een beeld van schrik kelijke ontaarding, onverschil. lig- en werkschuwheid, ar moede met daarmee gepaard gaande vervuiling, allerlei vor men van misdaad, kortom een verschrikkelijk moreel verval Natuurlijk tiert in deze krui en de zwarte handel welig [et rapport constateert, dat e.eze gezinnen buitengewoon moeilijk te helpen zijn; het is bri deze rampzalige nienschen vies en smerig, alles ordeloos, zonder iets van. eenlge regel maat. De „opvoeding" der kin. deren is vanzelfsprekend jam merlijk. het sexueele leven weerzinwekkend en de hygiëne natuurlijk een aanfluiting BESTRIJDING. Het rapport concludeert, dat het bestrijden der verschynse. len onbegonnen werk is en dat de oorzaken moeten worden weggenomen. Daarin z volgens het rapport een wet moeten voorzien, welke mogelijk moet maken, gezin nen, die, niet voldoen aan rede. Igkerwijs te stellen eischen, onder toezicht eener rechtbank te brengen op verzoek van de Voogdijraad of op vordering van den officier van justitie. De Raad voor Gezinszorg voor Onmaatschappelijken wordt in het schets-ontw. van wet ge- E GEEN BLIJDSCHAP. Met instemming heb ik uv artikel „Walcheren wordt droog'1 gelezen. In gedachten beleefde ik weer het vreeselijk bombardement dat Westkapel, ie's dijk opende en bet water deed stroomen over onze lan den, en ook de inspanning, de spanning en de blijdschap bij het dichten van het gat. Maar nu na een jaar tijds, is er geen blijdschap meer, maar ongerustheid over de toekomst en angst voor de komende „Noodwet-Walcheren", die ons zal ruïneeren. niet uit de el lende zal helpen, maar ons no eens een duw omlaag zal geven me+ een 1000 lasten per H.A. Bijna alle Inwoners van Westkapelle zijn verbit terd, on ook die van vele an dere plaatsen in Walcheren, igetuige de vergadering in Oostkapelle op Vrijdag 21 Fe bruari. Wij zouden dankbaar zijn als wc geholpen werden, maar niet met een herbouwregeling die gebaseerd is op schadebe drag in 1940, en zonder ruil verkaveling. WESTERBEKE, Westkapelle. Boekbespreking N. M. Japikse: „Opvoeding van Prinsessen en Prinsen van de Huizen Oranje en Oranje- Nassau". Ter gelegenheid van de geboorte van ons nieuwe Prinsesje gaf de Nat. Le vensverzekeringsbank te Rot terdam ccn aardig, keurig ver zorgd boekje uit. waarin de Koninklijk archivaris N. M. Japikse allerlei interessante bijzonderheden mededeelt over de opvoeding van Oranje-kin-' deren van de Dillenburgsche hof af tot onze Prinsesjes toe., luchten dit lezenswaardige boekje. Prof. dr. G. J. t Sizoo: „Atoomenergie". Als eerste deeltje in de nieuwe natuur wetenschappelijke reeks kwam b\j Moussault's Uitgever^ te Amsterdam een zeer lezens waardig boekje over de atoom energie uit. De schrijver geeft niet alleen een heldere uiteen zetting van de ontdekking, maar ook haar wetenschappe lijke voorgeschiedenis, terwijl hij ten slotte ook cenige be schouwingen wijdt aan de groote mogelijkheden, welke de toepassing kan bieden. Tot heil van do mensehheid, wan neer zij er althans in slaagt de ontwikkeling in goede ba nen te leiden. Maarten Toonder: „Teeken film", Als tweede deeltje In dc serie „de wijze Jacob" ver scheen bij de Uitgeverij Jacob van Campen te Amsterdam een alleraardigst boekje over ?e _.ontwikkeling van de tee kenfilm. De prettig geschre ven tekst en een reeks goede afbeeldingen maken dit be scheiden boekje tot een aan winst voor onze nog steeds schaarsche filmliteratuur. heel ingeschakeld, welke het geestelijk, lichamelijk en stof felijk. we'.zijn van het gezin verzorgt. Mocht dit niet sla gen, dan kan het gezin in een kamp worden geplaatst. Meer dwang dan noodzakelijk is, wordt niet beoogd, er zijn trouwens hooger beroep-moge. iijkheden geschapen. Het regi me is bedoeld voor twee jaren en kan verder van jaar tot jaar worden verlengd. GEEN OPLOSSING. In verband met het boven, staande hebben wij een kort onderhoud gehad met den heer J. Wondergem, secretaris der Interdepartementale Commis sie voor A.socialen aan het departement van Binnenland- sche Zaken, en hij wees erop, dat -genoemd rapport een dankbaar aanvaarde bijdrage is voor onze regeering ten aanzien van de oplossing van het netelige vraagstuk, maar dat het nog niets vaststelt om trent haar uiteindelijk stand punt in deze. Binnenkort hoopt de Interdepartementale Oom- missie ook een rapport te pu. bliceeren en daarin zal nader tot uitdrukking komen hoe de regeering tegenover het vraag, stuk staat. De heer Wonder gem erkende, dat ideaal is, het vraagstuk in zijn geheel op te lossen, maar dat vereischt diep.ingrrjpende bevoegdheden in het privaat leven der bur gers en heeft dus tal van fa. cetten. Het komt ons voor, dat onze regeering in deze niet al te schuchter moet zijn met het .aantasten van rechten", want wil hebben meermalen contact gehad met armbezoekers, kortom met nienschen, die da gelijks aanraking hebben met de zelfkant der maat schappij en ze verklaarden al- tjjd mismoedig: het pauperis me is niet afdoende te bestr(j_ den. De teleurstellingen z\jn keer op keer afschuwelijk Daarom gelooven wij, dat in derdaad slechts krachtig over heidsingrijpen, zooals boven, vermeld rapport beoogt, red ding kan brengen. De In vuil en misdaad verkeerende gezin, nen leveren voor onze volksge meenschap tè groot gevaar op niet alleen, maar vooral ook de toekomst der kinderen ge biedt snel en doortastend op treden Goed yisschen. De strenge winter brengt voor de Noord-Limburg- sche bevolking toch niet louter narigheid met zich mee, althans niet voor de verstokte hengelaars, die kou noch sneeuw schu wen, als het getij gunstig is om het hengelsnoer uit te werpen. En het getij is inderdaad gunstig, want door het strijken der stuwen in de Maas, is er op de rivier een zeer ster ke drift ontstaan, waarin het goed visschen blijkt tc zijn, omdat de visschen zich naar de oevers be geven. Tientallen henge laars ziet men dagelijks alleen al te Veno hun geluk beproeven en vang sten van 70 pond per dag zijn heelemaa! geen zeld zaamheid. HERONTGINNTNG EN DRAINAGE. Sinds het voorgaande jaar wordt van overheidswege sub sidie verleend voor herontgin- nings- en drainage-werkzaam heden, welke door landbouwers met eigen personeel of uit naaste omgeving worden uitgevoerd. Het maximum-subsidie bedsaagt voo- drainage f 300 per ha, voor herontginning f 2000 en voor ontginning f 3000, echter met dien verstande, dat het sub sidie nimmer meer dan 3 maal de waardestijging bedraagt. Voor deze z.g. boe-enwerken bestaat groote belangstelling. Einde 1946 ware nreeds onge veer 1700 aanvragen ingediend, waarvan half Decembe- 275 in uitvoering waren. STUDIEBEURZEN. Het rijksbureau voor studie toelagen deelt mede, dat zij, die voor onderwijzer(es) willen stu- deeren en minvermogend zijn aanmerking kunnen komen voor 'n studietoelage van 300 per jaar. Begaafde a.s. studen ten aan universiteit of hooge- school, die minvermogend zijn kunnen bij hetzelfde bureau een aanvraag voor een studietoelage (renteloos voorschot) indienen. Laatste datum van aanvraag: 14 Maart a.s. President Truman heeft Lewis Williams Douglas tot ambassadeur der V. S. Groot-Brittannië benoemd. Arbeidsvoorwaarden in de landbouw. De Stichting voor de Land bouw heeft het algemeen ge deelte van de collectieve ar beidsovereenkomst voor de akker- en weidebouw en de veehouderij voor het contract jaar 19471948 opgesteld. Een der belangrijkste wijzi gingen tegenover het jaar 19461947 is wel, dat de in deeling der arbeiders in ge- schooiden, geoefenden en on geschoolden heeft plaats ge maakt voor de indeeling in vakarbeiders en ongeschoolden. Voor de gediplomeerden is een toeslagregeling opgenomen. De normale arbeidstijd in dc veehouderij is voor het jaar vastgesteld op 3200 uren. De maximum arbeidstijd is ver minderd van 3280 op 3240 uren. De zes vacantiedagen zijn uitgebreid met vier zgn. snip perdagen. Raketten lotografeeren de sterren. De astronoom Sir Harold Spencer Jones heeft verklaard, dat bestuurde raketten met zeer goede resultaten zijn ge bruikt voor het nemen van fo to's van het zonnespectrum. In de V.S. zijn, aldus Jones, raketten in de richting van de zon geschoten, waarbij 6e fo to's werden genomen door mid del van een in de kop van de raket gemonteerde specto- graaf. De raket steeg onge veer 170 km. waarbij na re gelmatige tusschenpoozen op namen werden gemaakt. Jones verklaarde, dat raket ten voor de astronomen groote mogelijkheden openen om eeni- ge van de grootste geheimen van het heelal te ontdekken. Door boven de sfeer van de aarde uit te stijgen kunnen zg foto's nemen van Mars en an dere planeten. Terug in Nederland Erich Kasiner: Goebbels vierde feest. Vermoedelijk is de Duitsche auteur Erich Kastner de eeni- ge die in Duitschland tegen woordig was bij de feestelijke verbranding van zijn boeken. Hij vertelt daarvan in de in leiding, die hij schreef bij een bloemlezing, „Bei Durchslcht beiner Bücher". welke onlangs in Ziirich verscheen. „Mijn eerste boek, de ge dichtenbundel „Herz auf Tail le" verscheen in 1927 en ie het jaar 1933 werden mijn boeken in Berlijn op het groo te plein bij de Staatsr.pera, door een zekeren heer Goeb bels, met een dreigend-feeste lijke bombarie verbrand Vier en twintig Duitsche schrijvers, die symbolisch voor altijd uit gedreven moesten worden, somde hij triomfantelijk op, Ik was de éénige van deze vier en twintig, die persoon lijk verschenen was, om deze theatrale onbeschaamdheid bij te wonen. Ik stond voor de universi teit. tusschen studenten in S A.-uniform ingedrukt, zag on ze boeken in de vlammen op gaan en hoorde de tiradc-n an den kleinen leugenaar Het was begrafenisweer. De kop van een kapotgeslagen buste van Magnus Hirchfeld stak, op een lange stok, hoog boven de zwijgende menschenmassa uit en bewoog heen er. weer. Het was afschuwelijk. Opeens riep een schrille vrouwenstem: „Daar staat Kastner". Een jonge cabaret- artiste, die met haar coiJega in de menigte stond, had mg gezaen en gaf aan haar verba zing, overdreven luid uitdruk king. Ik begon me onbehaag lijk te voelen. Maar er gebeur, de mets. (Ofschoon er in deze dagen juist zeer veel placht te „gebeuren"). Nieuwe boeken zweefden in het vuur. Nieuwe leugens klonken. En de ge zichten der bruine studenteu staarden, met de stormriem onder de kin, onbewogen over het vuur naar het gesticulee- nende duiveltje. In de jaren die volgden, zag ik mijn boeken alleen als ik eens in het buitenland was. In Kopenhagen, in Ziirich, in Lon den Het is een merkwaardig gevoel een verboden schrijver te zijn en zgn boeken nooit meer in de etalages der boek handelaren te zien. In geen stad van het vaderland. Zelfs niet in de geboorteplaats. Niet eens met Kerstmis, als de Duitschers door de besneeuwde straten loopen om presentjes te koopen. Men is een levend lijk Het heeft twaalf jaar ge duurd, eer het Derde Rijk ten •einde was. Twaalf korte ja ren waren genoeg, om Duitsch. land te gronde te richten". De bekende filmregisseur Joris Ivens, wiens politieke denkbeelden bij zijn filmactivi teit nogal sterk meespreken, is in Nederland teruggekeerd een afwezigheid van 8 jaren. Hij verwierf groote be kendheid door znn documen taire „Zuiderzee welke film aan duizenden menschen over de geheele aardbol heeft ge toond hoe het Nederlandsche volk zonder wapens land wist te winnen. Tijdens de Spaansche bur geroorlog maakte hij, in sa menwerking met o.a. Ernest Hemingway, dc documentaire „Spanish Eerth". later in China „400 Million". In het begin van de afgeloopen oor log bood Ivens zgn diensten aan de Nederlandsche rcgcc- ring te Londen aan. Deze aan vaardde ze echter niet. Later voer hij 3 maanden op Cana- deesche corvetten mee in con- vooien naar Moermansk, en maakte een documentaire over de opleiding der jonge Cana- deesche zeelui. Kort daarop werd hij naar Hollywood ontboden, waar hij de filmers instrueerde in de documentaire techniek en in de „Capra-nuit" meewerkte aan de serie documentaires ..Why we fight", welke kort na de oorlog ook hier te lan de zgn vertoond. Tevens maak te hij een film voor het Amc- rikaansche leger „Know your enemy Japan". Tenslotte werk te hij mede aan het draaiboek van „The story of G-I-Joe", gebaseerd op de verhalen van Amerika's populairsten oor logscorrespondent Ernie Pyie. In November 1945 heeft Ivens zijn inmiddels aanvaard de functie van film-com missioner" met het doel -de bevrijding van Indonesië filmen, neergelegd, omdat de ze bevrijding zich niet in over eenstemming met zgn inzich ten voltrok. In verband hier mede wijdde de heer Ivens nog uit over de actie der Aus tralische havenarbeiders. In Australië heeft hij na het neerleggen van zijn functie nog een boek geschreven over de documentaire film en hij houdt thans over dit onder werp lezingen in dc groote Europeesche steden. Zijn vol gende opdracht is een film over Tsjecho-Slowakrje en in het verre verschiet 'ligt een opdracht voor een film in ver band met de Unesco. Sprekend over de Ameii- kaansche film zeide Ivens, dat Hollywood aan het „opgroeien" is en dat er zich daar, hoewel dat aan de buitenkant nog niet merkbaar is, een geslacht van goede vakrr.enschen ont wikkelt. De vérgaande com- mercialisecring verhindert ech ter veel initiatief en doet vele jonge krachten schipbreuk lg- den. De regisseurs in Holly wood komen dan ook meestal niet voort uit de rijen der do cumentaire regisseurs, hetgeen in Engeland vaak wel het ge val is. Hierdoor wint ook de speelfilm in Engeland aan realiteit en daaraan is ook. volgens Ivens, het groote suc ces der moderne Engelsche films te danken. Arbeiders legden be! werk neer. Eenige t\jd geleden werd te Enschede een landbouwer aan gehouden, die in het bezit was van een hoeveelheid textiel, naar hjj zei, gekregen van een magazijnchef van een textiel fabriek te Enschede. De poli tie stelde een onderzoek in en trof ten huize van den maga zijnchef een groote hoeveelheid stoffen aan. De directie ver klaarde van dit geval volko men op de hoogte te zjjn. De arbeiders van de fabriek be schouwden dit als een te groo te bevoorrechting en zij gin gen niet accoord met het eer herstel van den magazhnchef. Als gevolg hiervan hebben zjj het werk neergelegd, doch zij bleven wel op de fabriek. De staking, die Woensdagmiddag werd opgeheven, omvatte in totaal 1000 man. RUILVERKAVELING. Bij de Cultuurtechnische dienst te Utrecht zijn momenteel ruil verkavelingen tot een totale op pervlakte van meer dan 200.000 h.a. in voorbereiding en uitvoe ring. Naar lage schatting hebben van de ongeveer 2J4 milliocn h.a. cultuurgrond in ons land 700.000 h.a., dus 1/3 deel, be hoefte aan ruilverkaveling. INLIJVING DIENST PLICHTIGEN. De inlijving van dienstplich tigen op 3 Maart a.s. bij het 3c regiment infanterie te Ber gen op Zoom, het 5c regiment infanterie te Schalkhaar en het 8e regiment infanterie te Amersfoort is wegens bijzon dere omstandigheden tot nader order uitgesteld. De datum van inlijving zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. Jcppm Geen tuindorpen. lu Engeland bouwt men geen tuindorpen meer voor arbeiders. Edinburgh krijgt over enkefc weken zijn eerste zeven verdie- pings-flatgebouw voor arbeiden-. Met badkame's, warm water enz. enz. Historie. Hef weekblad Time geeft de volgende definitie van geschie denis: „Of>somming van een reeds gebeurtenissen, die ach terwege hadden moeten blijven." Burgerlijkheid. Een Praagscli dagblad geeft de volgende definitie van Zwit serland: „Het laatste bolwerk van de burgerlijkheid in Europa en de kans dat het nog vele jaren dat bolwerk zal blijven.' Beul. Een inzender in de Haagschc Post vraagt of er in Nederland al een beul is aangesteld voor de uitvoering van de doodvon nissen. Naar kostschool? In het jeugdkamp voor poli tieke deliquenten te Sparjeblrd (Fr.) is een H.B.S., een Mulo- school en een ambachtsschool Leeraren zgn geïnterneerde onderwtjsmenschen Er is geen bewaking. Ontvluchtingen ko men niet voorintëgendee' is aandrang om in dat kamp opgenomen te mogen worden Duurte. Een Amerikaansche profes sor heeft geconstateerd. dat de Amerikaansche vrouw haar macht over de man be gint te verliezen: zij is te duur. Aristrooraten. Die Weltwocbe sèhrijft: De a rist roe raten, die Zwitserland bezoeken voor de wintersport willen hun namen niet meer in de kranten vermeld hebben. Men mocht soms denken, dat Ze nog geld hebben. In Engeland gebruikt men motoren voor het wegblazen van dc sneeuw Stemmen uit de kerken De sfeer in het kerkgebouw. 6000 telegrammen voor Paleis Soestdijk. Ter gelegenheid van de geboorte van prinses Marijke stroomden in het postkantoortje te Soestdijk de telegram men binnen. Nu de grootste drukte voorbij is, kan worden bericht, dat ongeveer zesduizend telegrammen uit bin nen- en buitenland naar paleis Soestdijk zgn ge zonden. .r Ook in onze provincie zijn er heel wat nieuwe kerker, te bouwen. Bovendien moeten vele andere worden hersteld. Het oorlogsgeweld dat in dub bele mate over ons gewest is jekomen, stelt ons ln deze in de komende jaren voor oen Zware taak. Het dorp Schore heeft reeds een nieuwe kerk. Uiterlijk is deze aangepast aan de nieuwe dorpskern. Tn andere dorpen en steden ia men bezig plannen te maken opdat er in plaats van de ver dwenen. nieuwe bedehuizen zullen verrgzen. Was vroeger het bouwen van een kerk een bijzonderheid, iin deze jaren staa* ons volk voor de zware taak er tien tallen te moeten bouwen. Dit brengt vele moeilijkheden mee. Aan de offervaardigheid van dc gemeenten zullen hooge eischen worden gesteld. Doch |het bouwen van een kerk is niet alleen een materieel pro- jbleem Vragen komen op: Hoe moeten die kerken worden ge bouwd en hoe moeten ze wor den ingericht. Een kerk moet kerk zijn. Ze moet beantwoorden aan 'de eeredienst van de gemeente di© daarin samenkomt. Het is waarlijk niet alleen voor archi tecten van belang hoe de plaats van samenkomst voor de gemeente wordt gebouwd, maar ieder lid van de gemeen te heeft er mee te maken. Met blijdschap kunnen melding maken van een langs verschenen boek van den Amsterdamschen architect K L. Sgmons: „Protestantsche Kerkbouw". In zijn voorwoord noemt Dr. Berkhof dit boekje „baanbrekend". De schrijver zelf noemt kerkbouw aller eerst een geestelijk vraagstuk. De belijdenis der kerk is be slissend, niet zoo zeer voor ae uiterlijke vorm. maar voor al voor de inrichting Dit geldt niet alleen voor Prot., maar voor alle kerken. Er zijn R. K. kerken van verschil lend type.. Ook in ons land vinden we die. Moge er een tijd geweest zijn dat. onder in vloed van Cuypers, bijna iede re nieuwe R. K. kerk in neo- gothische stijl werd opgetrok ken, tegenwoordig is dit niet meer het geval. Maar in welke etgl een R K. kerk ook ge bouwd mag zijn, de inrichting is beslissend. In alle R, K. kprken vinden we een bepaal de sfeer. En nu betoogt Sijmons dat er ook voor Prot kerken, in welke stijl zc verder opgetrok ken zgn, de sfeer het belang rijkste is. In de middeleeuw- sche gothische kerkgebouwen heeft de Prot. gemeente een eigen sfeer weten te schep pen. Er wordt wel eens gezegd dat de Hervorming steeds zeer gereserveerd heeft gestaan tegenover de cultuur. De bouwkunst, als een onderdeel van de cultuur, zou docr het Protestantisme gruwelijk zgn verwaarloosd Dit is een mis kennen van'de krachtigste po. riode van ons volksleven uit dc- 16e en 17e eeuw. ,.ln wezen is dit zelfs een miskennen van de volheid der kerk en het Woord dat er gepredikt werd. Want de kracht van het Woord blijkt zoo sterk weest te zijn, dat het op een groote cultuur-periode zgn stempel wist te drukken". Ste den als Amsterdam en Middel, burg zijn daarvan, naast vele andere, het bewijs. Een schil der als Rembrandt is ondenk baar zonder het Reformato risch Protestantisme Welke ia nu de sfeer, die een Prot, kerkgebouw moet be palen? Deze is slechts in vage trekken tc omschrijven, zooais dat met alle „sfeer" het ge- is. Sijmons wfjst lher op het bruin van het eikenhouten kerkmeubilair. tegenover het wit van de effen gepleisterde muur. Niet alle onder de witkwast! Dit is onverschillig, heid. De witte vlakken moeten hun begrenzing hebben En tusschen deze beiden treft men aan een fijne kleurscha- keering van grijs en oker. Ver der zijn opmerkelijk 't blauw grijs van de steenenvloer cn het zwart der aankondigings borden, die weer met een gou. den rand zijn afgezet. En tus schen dit alles door het koper van de lichtkronen. Het Pro testantisme heeft kerkgebou wen geschapen, „die in hun wijding het leven van allen dag buiten hun deuren laten". ,Het Prot kerkgebouw kent slechts één taak: het stellen van den mensch direct tegen over God". Het licht vervult hier een bepaalde functie. „Er heerschfr hier niet het mystie ke half licht der R. K. kerken, maar ook niet het dagheldere van een profane gemeenschaps- zaal". Tenslotte wijst Sijmons. Bioscoop voor stereocopische films. I Dezer dagen wordt in Mos kou een bioscoop geopend voor ,het vertoonen van stcreoscopi- jsche films, geproduceerd in dc jeerste studio voor - stereoscopi sche films ter wereld. De stoe- jlen in het theater zfln in een •halve circel geplaatst en dc toeschouwers hebben bjj df vertooningen geen speciale bril noodig. De Sovjet-geleerde Semen Ivanof, construeerde voor de projectie een „glazen doek" op welks oppervlakte zich 200 microscopische regcl- [vormige lensjes bevinden. ARBEIDSKRACHTEN BIJ AKKERBOUW. Tut dusver wordt algemeen aangenomen, dat op een klei- lakke-bouwbedrijf een volslagen arbeidskracht pér 8 ha noodza kelijk is. In een artikel in de Gron. Landbouwbcrichten wordt op grond van doo." landbouwers in de Groninger kleibouwstreek uitgebrachte rapporten 't moge lijk geacht bij gedeeltelijke me- chaniseerihg en zonder veel be- drijfsveranderingen het aantaj benoodigde arbeidskrachten te# rug te brengen tot één op elki 10 a 12 ha en zelfs tot één arb. per 20 ha bij volledige mechani seering en bij extensieve be drijfsvoering. STROOUEBREK. Een stroocartonfabriek t» Oude-Pekela moest wegens ge brek aan stroo worden stop gezet. Betwijfeld wordt, of alk cartonfabrieken wel kunnen doorwerken tot de. nieuwe Tr stroo-oogst. In de veehouderij ken Het meubilair is ,rust.g,lin de Noordelijke provinciën waardig, zwaar en van eer. bataat groote behoefte aan graanstroo. In Friesland wordt straal-vliegtuigen de spoorwegen. als hij het heeft over de 'feer van een Prot. kerk, op het meubilair. Vorm en versiering van preekstoel, banken, hek, orgelfront enz. kunnen de sfeer verzwakken of verster- gespannen bewogenheid' Kortom, de sfeer in een Prot. kerk is er een van vorm kleur. Beide zrjn doordrenkt van de geest dc-r Ned. Refor matie. Deze nu dreigt verlo ren te gaan Een architect wil „modern" bouwen: d.W.z. met moderne materialen en volgens de wet-' ten der moderne accoustiek. Zoo worden tegenwoordig bios- pen, concert- en gehoorzalen jebouwd. Hierin kunnen we niet de sfeer van onze oude kerken bereiken. Het is trou wens een a-religieuze stgi. Daarom zoekt menig archi tect tegenwoordig bezieling in een oud-christelijke of Scandi navische stgl. Zoo krijgen wv echter een gebouw dat niet bij onze volksaard past Er is ook geen bepaald type noodig. Nieuwe ruimtelijke vormen kunnen worden gebruikt., mits men maar zorg draagt dat de sfeer van het Ned. Protetan- tisme wordt bewaard. Dit alles geldt ook voor de restauratie van oude gebou wen. Moderne banken, preek stoel. orgelfront enz passen zoo maar niet in een oud ge bouw. Nu er in onze provincie zoo veel kerken moeten worden gebouwd en hersteld, zouden we het boek van Sgmons in handen wenschen. niet alleen van architecten, maar zeker ook in die van timmerlieden, metselaars en schilders, die wel eens iets in kerken hebben op te knappen en daarin naar het verleden bewgst zoo ontzaglijk veel kunnen beder ven dat tekort geschat op ongeveer 10 millioen kg. GEEN ZUIVER GEWETEN. Vijf en twintig kilo meter buiten Tokio hield de Japansche politie een trein aan, in de hoop eenige zwarte handela ren te kunnen arrestee ren. Toen de trein goed en wel stil stond zaten er nog maar een paar pas sagiers in. De rest had oogenblikkelijk de bee- nen genomen met ach terlating van vierhon derd pakken levensmid delen. Godsdienst in Oost-lndonesië In de ministerraad var Oost-lndonesië werd beslotei tot instelling van een gods- dienstraad, waarbij rekening gehouden wordt met het prir. cipe, dat de godsdienst buiter dc politiek moet big ven. Er zal een grondwetcommis sie worden gevormd, die aai het parlement een ontwerp- grondwet zal aanbieden. Wordt: het ontwerp aangenomen, dan zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. Er komt een eigen hof van justitie. Men wil een monetaire en economi sche eenheid met de Vereenig - J M. HULSBERGEN, de Staten van Indonesië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 17