De Spoorweg De tuchtrechter UIT DE PROVINCIE Opheffing Spoorwegstations naar Middelburg haalt 1 millioen per maand op ZEEUWSCH-VLAANDEREN Schouwen en Duiveland Tholen BESTAAT OP 29 FEBRUARI 75 JAAR. Het wonder van de eeuw. Ons land mag op velerlei gebied een pioniersrol vervuld hebben, by de aanleg van een spoorwegnet was het zeiter niet haantje de voorste. Ter wijl in Engeland in 1825 en 18ö0 reeds de eerste lijnen wa ren geopend en vele landen direct het Brltsche voorbeeld volgden, reed de eerste trein in Nederland eerst in 1839. Het bleef echter bij enkele lijnen. Na vele pogingen om door particulier' initiatief tot de brooclnoodige uitbreiding van het Nederlandsche spoorweg, net te komen en evenzoovele mslukkingen, kwam tenslotte (I860!) onder het ministerie Van Hall-Heemstra een wet tot stand, waarin bepaald werd daj op staatskosten een tien tal belangrijke spoorverblndin. gen zouden worden gebouwd Eén hiervan was de lijn Roo- sendaal-M'burg-Vlisslngen waaraan gewerkt is van lè63 tot 1873. Er werd toen groote spoed betracht; op 1 Juli 1S68 was de lijn tot Goes doorge trokken, op 29 Februari 1872 konden de treinen Middelburg bereiken en op 1 November van dat zelfde jaar ook Vlis singen. FEEST tN DE STAD Hoewel de verbinding met Walcheren op 29 Februari tot stand kwam, daar 1872 een schrikkeljaar was en de her denking van deze voor ons ge west zoo belangrijke gebeur tenis du3 niet op de juiste da tum kan geschieden ls het toch wel de moeite waard thans, 75 jaar later, de feeste lijkheden te releveeren, die met de openstelling van de lijn ge paard gingen. Ook in die dagen reeds was de vereenlging „Uit het volk, voor het volk" paraat om de leiding te geven aan stads feesten Deze waren in over eenstemming met de vreugde van de bewoners van Walche ren over de voltooiing van de verbinding. De vereeniglng werd by haar taak niet weinig f:holpen door de ruime gelde- ke bijdragen van particulie ren en vereenigingsbesturen. Op Markt en Abdijplein verre zen muziektempels, versierin gen werden rykelyk aange bracht, terwyi kramen er draaimolens voor het kermis- aspect zorgden. Ook de armen werden niet vergeten: 5dj ont vingen brandstoffen en levens middelen DE EERSTE TREIN Duizenden menschen waar onder vele vreemdelingen, stroomden op de feestdag door de bevlagdè straten naar het station. Regen en storm ver mochten hun feestvreugde niet te verstoren Onder luid hoera geroep stoomde te 1 uur de eerste trein met versierde lo comotief het gloednieuwe sta tion binnen. Onze generatie ZEELAND BETAALT 8 MILLE PER MAAND -4b En tfomt er genadig af f Nieuwe spelling per 1 Mei a.s. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling van de regeering, met ingang van 1 Mei 1947 de nlemve spelling in te voeren voor alle ïni- nislerieele departementen, autoriteiten, ofi'icieeïe colleges en ambtenaren. Ook zal déze spelling dan gelden voor alle openbare en gesubsidieerde bij zondere scholen. EERSTE KAMER Indisch debat. Donderdagmorgen heeft de Ee:ste Kamer de beraadsla gingen over de begrooting van overzeesche gebiedsdeelen voortgezet. De heer Refers (C. Hver klaarde te betwijfelen of de minister zich zal kunnen hou den aan het „Niets meer en met anders" van de motie Rommev d. Goes van Na- ters. De heer Stuf kens (P.v.d. A.) zeide deze zaak als natio nale zaak te beschouwen. Hy schaart zich volledig achter het regeeringsbeleid. De heer Koejemans (C.P.N.) ging na, wie tegen het basis- accoord van Linggadjati zijn en verklaarde, dat het de taak van het kamerdebat dient te zijn de overeenkomst van Linggadjati weer in orde te brengen. Verder betoogde hij, dat de arbeidersklasse tot elke prijs vrede met Indonesië wil en dat, wanneer getracht zou worden het probleem met geweld op te lossen er in ons land mogelijk groote onlusten zouden uitbre ken. Hij herinnerde aan de September-staking. De heer Molenaar (P.v.d.V.) oefent cr'tiek uit op de Com missie-Generaal en laakt het ontbreken van goede voorlich ting over dit probleem. De heer Zwaan (C.H.) vraagt hoe het zal gaan met Suriname en de Antillen. De minister van overzeesche gebiedsdeelen, de heer Jonk man, verzocht de sprekers in een volgende vergadering te •mogen beantwoorden, waarna de voorzitter ohi omstreeks vijf uur de vergadering schorste tot Vrijdagmorgen 11 uur. zou meewarig glimlachen, wanneer zij het steunende en puffende vehikel nog eens zou zien ryden, maar voor onze voorouders beteekende de trein hèt groote wonder van de eeuw In optocht begaven de feest, jenooten zich naar het feest lokaal op de Markt, waar de Illustere gasten (er waren 3 ministers, die tevens de zieke Thorbecke vertegenwoordig den) zich later op de raiddag aan de culinaire genoegens van een uitstekend diner over gaven. De burgerij genoot in middels van muziek en ker misvermaak, terwyi een ge- deelteiyk verregend vuurwerk op het Molenwater de feeste lijkheden bekroonde Brand bij de Prljsbeheersching. Een oud smal huis aan een van Amsterdams stille met sneeuw bedekte grachten stond gisternacht in lichterlaaie. Het was het uit vier verdiepingen bestaande perceèl Keizers gracht 115, waarin kantoren waren gevestigd van het Direc toraat-Generaal van de Prijzen. Het geheele huis brandde vol komen uit. De complete kan toor nventa/is is in de vlammen verloren gegaan. Strijd in Ned. Indië. De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft Vrydap- verklaard, dat de Soe- rabaja nog steeds schendingen van het bestand plaats vin den. Ook te Padang en omge ving hebben nog steeds be schietingen plaats, terwijl in het gebied van Medan de Ne derlandsche troepen vrftwel langs de geheele demarcatie lijn worden beschoten. Ex-directeur loodswezen voor het tribunaal. De vroegere directeur van het Loodswezen te Vlissingen, C. K., die thans in Vug»u is geïnterneerd, zal zich op 10 Maar* voor het Tribunaal te Middelburg voor zyn in de be zetting begane daden hebben te verantwoorden K. wordt ervan beschuldigd aan den Dultschen havencom mandant de namen van twee ztiner ondergeschikten te heb ben opgegeven, die waren on dergedoken, vrywilligers te hebben gevraagd voor dienst neming op 'n Duitsche tonnen. legger, de onder den ontvanger der Loodsgelden berustende gelden omstreeks Dolle Dins dag, dreigend met een revol ver, te hebben opgeëischt en zfjn functie te hebben verkre gen door toetreding tot de N S.B. Hy was reeds gepension- neerd ais rivierloods Opheffing spoorwegstations op Zuid-Beveland. Het lid van de Prov. Staten, de heer J. Hommes, heeft aan Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen gesteld over de plannen van de Ned. Spoor, wegen betreffende de ophef, fing van enkele Zeeuwsche spoorwegstations. Hy vroeg of het de bedoeling van de N. S. is de stations Kapeile- Blezelinge, Krulningen en RlllandjBath op te heffen en of zelfs overwogen ls het sta. tlon KrulningenYerseke voor personenvervoer te sluiten. De vrager acht dit een ernstige dupeering van Zuid- Beveland en Oost-Zeeuwsch Vlaanderen wat het locale vervoer betreft en vraagt of Gedeputeerden alles in 't werk willen stellen om dit te voor komen. In de volgende Statenzitting zullen Gedeputeerden op deze vragen antwoorden Prijsopdrijving op verkoopingen. Prijscontróle-ambtenaren heb ben ingegrepen bij inboedelver- koopingen in Zeeland. Het was namelijk gebleken, dat op deze verkoopingen soms prijzen wer den besteed, die ver boven de maxima lagen. Zoo werd op een verkooping een vloerkleed, dat 48.tot 50.mocht kosten opgedreven tot 200.en ook wekkers werden veel te duur verkocht Tegen de verkoopers is procesverbaal opgemaakt. Nieuwe voedselcommissaris benoemd. Als opvolger van ir. J D. Dorst te Goes, aan wien op ztjn verzoek met Ingang van l Maart eervol ontslag is ver leend als provinciaal voedsel commissaris voor Zeeland is benoemd de heer D. W. LJn denbergh te 's-Heer Arende- kerke. Het klaverblad van vier te Soestdijk gefotografeerd HI Prins Bernhard. Zeeland slaat geen slecht fi guur wat betreft het aantal overtredingen voor den tucht rechter. Wij doen het hier met de prljs-opdrijving en de distri- Bouwplan 1947 niet in gevaar. De minister van economi sche zaken heeft op vragen van het Tweede Kamerlid An- driessen geantwoord, dat het bouwplan voor 1947 nog niet is vastgesteld. Gedurende het laar 1947 zal, indien de thans bestaande re delijke verwachtingen met be trekking tot de aankoop en aanvoer van hout en tot het tempo, waarin deze aanvoer geschiedt, worden verwezen- ykt, ongeveer 1.200.000 M3 gezaagd naaldhout beschik- aar. komen, waarvan in het eerste halfjaar wa&rschynlyk ongeveer 400.000 M3 zal wor den aangevoerd. In 1946 is ongeveer 550.000 M3 gezaagd naaldhout beschikbaar geko men. Van deze hoeveelheid van 400.000 M3 komt in de eerste helft van 1947 redelykerwyze rond 200.000 M3 rechtstreeks aan de wederopbouw ten goe de. Ten aanzien van de ver deeling in de tweede helft van 1947 Ts nog geen definitieve beslissing genomen. Gezien de verwachte gunsti ger naaldhoutpositie in 1947 tan worden verwacht, dat dit jaar een naar verhouding jrooter deel van het beschik- )are naaldhout aan het bouw bedrijf ten goede komt dan in 1946. Bijz. Gerechtshof Onplezierige verjaardag. Het was geen prettige ver- j aardagviering voor den Uzeu- dykschen slager M. H. M., die zich gisteren, op de dag, dat hy 53 jaar werd, voor het Byz. Gerechtshof te Middelburg had te verantwoorden voor zijn in de bezettingstijd begane daden. Als hulplandwachter zou hy meegeholpen hebben by de op sporing van onderduikers Hoofdplaat, terwyi hh later gevangenen in het „Durch- gangs-lager" Ee Amersfoort zou hebben bewaakt Volgens getuigenverklaringen was hy daar weliswaar niet wreed, doch wel fanatiek opgetreden. Verdachte ontkende dit heftig. De procureur-fiscaai achtte het teiilaste gelegde van zeer ernstige aard en meende een gevangenisstraf van 18 jaar e moeten eischen met ontzet ting uit de openbare rechten voor de tyd van het leven. De verdediger, mr. Kuipers, be toogde, dat beschuldigde on der dwang heeft gewerkt en bepleitte een uiterste clemen tie by de beoordeeling van de ze zahk. Uitspraak over 14 dagen. butieovertreding wat minder dan elders in het land. De Middelburgsche tuchtrech ter legde in Dec. 1946 111 straf fen op (boete's enz.), terwijl hij 19 schikkingen (afstaan van de overwinst enz.) trof, 14 waarschuwingen uitdeelde en 37 Zaken n et verder vervolgde. In totaal incasseerde hij die maand 8797.aan boete's enz. Bovendien verklaarde hij in 34 gevallen een hoeveelheid goederen verbeurd, en gelastte in een geval publicatie van het vonnis. Slecht*- een der veroor deelden ging in hooger beroep. In de maand Januari 1947 vor derde hij totaal 7005.van de overtreders. Hij velde 77 von nissen, trof 2 schikkingen, deel de 10 waarschuw ngen uit en deponeerde 22 zaken. Voor het geheele land werden in Dec. 8042 zaken behandeld (bedrag aan boete enz 824.647,15) en in Januari 7367 (boete 837.05503). In verhouding tot het aantal inwoners van Zeeland komt deze provincie er dus nogal genadig van af .misschien zijn de Zeeuwen braver of handi ger!! Nieuwe petroleumbonnen. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de onder staande bonnen van de kaar ten voor petroleum voor kookdoeleinden gedurende de maand Maart 1947 elk recht ?even op het koopen van vier liter petroleum. Kaarten UA 611: bon A 17 t.m. A 20: Kaarten UB 611: bon B 09 an B 10; Kaarten U,C 611: bon C 05. Voorts geeft bon D 10 van 3e kaart UD 611 voor verllch- teoingsdoeleinden recht op 6 liter petroleum. Groenten prijzen. De volgende maximum- kleinhandelspryzen voor groen ten zyn vastgesteld: Kroten I 0.18, Kroten II 0.15, Kroten Hl 0.12, ge kookte kroten I 0.31, ge kookte kroten H 0.25, roode kool 0.27, 0.37») gele kool 0.25, 0.35*), witte kool 0.20, 0.27*), Uien 0.26, 0.36*), Witlof 0.65, Peen II 0.17, 0.26, Peen IH ƒ0.15, 0.23*), Koolrapen ƒ0.14, Sluis RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Sluis kwam dezer dagen in open bare vergadering bijeen. Voor de consolidatie van het stad huis werd besloten een voor schot van 35.000 gulden aan te vragen. Op een verzoek van de Rederijkerskamer betref fende subsidie werd afwijzend beschikt. Voorts werd besloten 20 wo ningwetwoningen te bouwen op een door B. en W. nader aan te wijzen plaats. Met alg. stemmen werd mej. L. Cou- wels met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot onderwtjzeres aan de openbare lagere school. VERGADERING V.V.V. v Dezer dagen hield de afdee- ling Sluis van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een vergadering. De voorzitter, de heer G. van Oorschot, ze:de in zijn openingswoord, dat Sluis, hoe dan ook, in zijn oude luister moet worden hersteld. De heer Buijze hield, bijgestaan door de heer Beukelmans uit Brugge, een lezing met lichtbeelden over Sluis van 1400 tot 1947. Het nieuwe bestuur werd als volgt samengesteld: G. van Oorschot, W. Lemaer, P. van Hotigem, J. Dufossé en F. Du- sar dijn. Burgh LEZING VAN H. J. STUVEL. De heer H. J. Stuvel hield Dinsdagavond voor de afdeeling Burgh van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een le zing over „De jacht naar het zwarte goud". Op boeiende wijze, toegelicht door een groot aantal lantaarnplaatjes, vertelde de heer Stuvel van het mijn- werkersbestaan. Aan het einde van de avond werd op verzoek van den voorzitter, Jhr. R Roali, een applaus uitgebracht op de mijnwerkers en het spoorweg personeel, dat in deze dagen zeker aller waardeering ver dient. 5 per Indien door ae groot-, resp. kleinhandel beneden de voor ben geldende inkoopspryzen wordt ingekocht, dient de ver koopsprijs in dezelfde verhou ding te worden verlaagd. schoongemaakt. Ramadier Is optimistisch. Paul Ramadier. de Fransche eerste minister, heeft op zijn wekeiyksche persconferentie verklaard, dat, ofschoon nog op enkele punten verschil van meening bestaat, de onderhan delingen over het verdrag met Engeland verloopen ln een at. mosfeer van sympathie en sa menwerking Ramadier zeide alle reden tot optimisme te hebben wat betreft de samenwerking met Engeland en de Sowjet-Unle en wat de komende conferen tie te Moskou aangaat. Noorwegen capituleert voor Spanje. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken heeft in het parlement verklaard, dat Noorwegen zal capituleeren voor de Spaansche eischen in zake de handel en scheepvaart van Noorwegen met Spanje. Hoover wil Duitschland helpen. Hoover heeft te Washington een rapport ingediend betref fende hulpverleening aan Duitschland. Hij wil een vloot van 75 Li berty schepen ter beschikking van de Duitsche voedselvoor ziening stellen èn dringt aan op liet uitleenen van Amerkaan- sche surpltpschepen om dt Duitsche vloot voor de zeevis- scherij weer op peil te bren gen. Hoover verklaart-nadrukkelijk. dat, indien de Westelijke be schaving in Europa zal moeten worden gered, dit ook in Duitschland het geval zal moe ten zijn. „Onze vlag, die over deze gebieden wappert, moet nog iets meer beteekenen dan militaire macht". Soekarno dreigde met aftreden. Uit Malang wordt geseind, dat, in ©en zeer bewogen ver gadering van het Indonesisch parlement (het Knip) drs. Mo hammed Hatta een harst och teiyke rede van 30 minuten hield, waarin hy zeide, dat Soekarno en hü zouden aftre den indien het Knip de uitbrei ding van het aantal parle mentsleden niet aanvaardde. Hfl was niet bereid eenlge con cessie te doen Do MasjoemI en de P.NJ., die uitbreiding van hun zetelaantal hadden ge vraagd en daartoe een motie- hadden ingediend, trokken daarop de7.e motie in Vrijdag zon het Knip ln zfjn nieuwe samenstelling (vermeerderd mtt 232 leden)) bijeenkomen. Soda verkrijgbaar. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat tot nader order op de rantsoenbonnen voor Waschpoeder verkrijgbaar zal zijn: 250 gram waschpoeder benevens 125 gram stfda. Predikbeurten Tholen. Ned. Herv. Kerk. 10 j. Vroegindewey, 3 ds. Koo reman. Geref. Kerk. 10 en 3 ds. Lanning. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 den heer Hegeman. Chr. Geref. Kerk. 10, 2,30 en 1.30 Leesdienst. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk. 10 ds.' van Griethuysen, 2.30 Leesdienst. Geref. Kerk. 10 en 2.30 ds. Vreugdenhill. St. Annaland. Ned. Herv. Kerk. 10 Leesdienst, 2.30 ds. van Griethuijsen (H. Doop). Geref. Gem. 3 x Leesdienst. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk. 10 Leesdienst, 6 ds. van Griet huysen. Geref. Gem. 3 x Leesdienst. St. Maartensiiyk. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. de Bres. Oud Geref. Gem. 3 x Lees dienst. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. Kooreman, 2.30 Leesdienst Geref. Gem. v.m. en n.m. Leesdienst, des avonds ds. Vis ser. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk. 10 Leesdienst, 2.30 ds. Vroeg indewey. Geref. Kerk 10 en 2.30 de heer A. Vingerling. Geref. Gem. v.m. en n.m. ds. A. Visser, des avonds Leesd. St Philipsland. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5 ds. E. S. de Lint. (Bed. H. Doop). Nieuw-Vossemeer. Ned. Gemeente. 2.30 ds. E. S. de Lint. Ned. Herv. Kerk. Aarden- burg: 11 ds. van Royen; Bier vliet: 9 ds. van IJperen; Bres- kens: 10 en 18.30 ds. van Vliet; Cadzand: 10 ds. Enker; Groe- de: 17.30 ds. Derksen; Hoofd plaat: 10 ds. Pliester; St. Kryis: 9.30 ds. van Royen; Nieuwvliet: 10 ds. Derksen; Oostburg: 10 ds. Fournier; Retranchement: 14.30 ds. Bar- nouw; Schoondiike: 10.45 ds. Schopenhauer; Sluis: 9.30 ds. Schrale, 18.30 ds. van Roijen; Waterlandkerkje: 11 ds. van IJneren; IJzendtjke: 9 ds. Schopenhauer; Zuidzande: 10 ds. ter Beek. Aardenburg JAARVERGADERING „DE GAZELLE". Dezer dagen kwam de Aar- denburgsche athletiekvcreeni- ging „de Gazelle" in haar jaar- lijkscne algemeene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer W. Wallegie, opende ae bijeen komst, waarna de secretaris het jaarverslag uitbracht. Het wed strijdprogramma voor het ko mende seizoen werd besproken. Er is nog geen zekerheid wan neer de sintelbaan gereed zal zijn, zoodat nog geen data vooi door de vereeniging te organi seeren wedstrijden konden wor den vastgesteld. Besloten werd. de clubkampioenschappen op 17 Mei a.s. te houden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuurs leden de heeren Thiel en Com melin herkozen. Ter uitbreiding van het bestuur werd de heer H. H. Beun gekozen. St. Annaland LAND ARBEIDERSBOND. Dezer dagen kwam de af deeling St Annaland van de Ned. Bond van arbeiders in landbouw-, tuinbouw- en zui velbedrijf in algemeene verga dering byeen. De voorzitter, de heer F. J. Stols, opende de vergadering en wees op het nut van organisatie. Uit- het financieel© verslag bleek; dat de rekening over 1946 sliiit met een voordeelig saldo van 190.47. De aftredende be stuursleden, M. J. de Haan en Typhus te Goes. Nader vernemen wfl Thans zyn in totaal 25 per sonen ïydende aan de nog niet geïdentificeerde maar vermoe delijk typheuze .-dekte, die uit brak ln het ziekenhuis te Goes. Enkele personen, die kort ge leden het ziekenhuis hadden verlaten zyn thans weder daarin opgenomen, omdat zich by hen ook ziekteverschynse- len voordeden. Het gedeelte van het ziekenhuis waarin de patiënten verpleegd worden is voor het publiek gesloten. Er wordt geen bezoek toegestaan. Schaatswedstrijden om het Zeeuwsch kampioenschap. Vandaag zullen door de ijsclub H.Y.C. te Heinkenszand op de baan van de Schenge in de Piet hardrijderijen op de schaats worden georganiseerd om het kampioenschap van Zeeland. De afstanden zullen zijn 500 m.. 1000 m. en 1500 m. Naast eenige van de beste cracks uit Noord- en Zuid-Hol land zullen de bekende Zeeuw lan de Jager uit Wolphaartsdijk, die tot de beste rijders van ons land wordt gprekend, en zijn jongere broer Jaap, aan de wedstrijden deelnemen. De wedstrijden vangen des morgens te 11 uur aan. G. C. Goedegebuure, werden by acclamatie herkozen. De heeren A. den Engelsman en J. Gun ter werden benoemd tot leden van de contröle-commls- sie. De heer den Engelsman werd na stemming tot bode gekozen. SCHOOL MET DE BIJBEL. Dezer dagen hield de school met de Bijbel te St Annaland haar jaarlflksche ouderavond. Het hoofd der school, de heer Kalle .sprak het openings woord en schetste de moeilijk-i heden waarmee het Christelijk onderwys te kampen heeft. De heer Koetsdijk hield een causerie over „Moeilijke kin deren". Ds. van Griethuysen sprak het slotwoord en sloot de ouderavond, waar zeer veel belangstelling voor was, met dankgebed. Scherpenisse JONGELJNGSVEREEN By de gehouden bestuurs verkiezing van de C. J. V. De Jonge Samuël" te Scherpenis se werden in de vacatures M. Hage en M. v. d. Gouwe de heeren G Bolier Pzn., en J. van Houdt Dzn. tot bestuurs leden gekozen. Oud-iVossemeer SCHOOL GESLOTEN, Wegens brandstoffèn- schaarschte is de R K. school te Oud-Vossemeer gesloten. Zeeland wordt gegeven een bruikbaar en snel in Bergen op Zoom en Vlissingen met zoo ge ring moge'ijk tijdverlies aanslui ting gevend Iocaal-spoorver- binding. Naar onze meening heeft Zeeland met zijn ééne lijn daar recht op. Wij meenen dan ook een drin gend beroep op U te moeten doen om het station te Kapelle- B ezelinge op bovenomschreven gronden niet voor personenver voer op te heffen en nuttige stoptreinen in te leggen. Zuid-Beveland ontketent protestactie. Locaalspoorverbinding - noodig. Het gemeentebestuur van Ka- pelle heeft een protestact e ont ketent tegen de verslechtering van het spoorwegverkeer op ZuidrBeveland. In een brief aan de gemeente besturen van Zeeland en ver scheidene andere instanties schiijven B. en W. van Kapelle o.m.: Thans is het tijdstip aange broken om de alarmklok te lui den. Met Mei ligt het in de bedoe ling der Nederlandsche Spoor wegen, naast de opheffing der stations 's Heer Arendskerke en Lewedorp, ook de stations Ka pelle Biezel nge, Krabbendijke en Rilland-Bath voor personen vervoer op te heffen. Een dubbel zwaar getroffen provincie zal dan in zijn worste ling om de toekomst, voor de geheele provincie het gebruik hebben van één geheele spoor lijn met 4 stopplaatsen, terwijl het evenzóó in de bedoeling schijnt te liggen dit nog tot 8 te verminderen. Zeeland heeft naast de snelver- bindingen recht op een bruik baar en snel locaaltreintje, hetwelk in Bergen op Zoom en Vlissingen behoorlijke aanslui ting dient te geven. Een derge lijke verbinding is er evenwel na de oorlog nog niet geweest Zeeland wordt door de Ne derlandsche Spoorwegen eerder afgebroken dan opgebouwd. Tot zoover de alarmkreet van B. en W. van Kapelle. Het ge meentebestuur heeft daarmee niet volstaan. Het heeft ook een uitvoerige br ef geschreven aan de directie der Ned. Spoorwe gen en het verzoekt nu a?n alle instanties dit protest te onder steunen door zich eveneens tot de N.S. te richten. In deze brief wijzen B. en W op de beteekenis van het spoorwegverkeer voor Kapelle- Biezelinge, dat 4000 inwoners telt en het centrum is van een belangijke fruitteelt (de Zeeuw- sche Betuwe). Tenslotte schrijven zij aan de N.S.-d:rect:e: Neen. wij verlangen niet dat de sneltreinen hier zullen stop pen, maar wel, dat door U aan Tribunaal Goes Gemeentesecretaris stond terecht. Voor het Tribunaal te Goes stond Donderdag terecht de 55-j. M. A. A., oud-gemeentesecieta- ris van Oostburg en stafleider van de Ned. Landstand te Goes. Voorts was hij kringpenning meester, vormingsleider en hoofdafstammingsonderzoek der N.S.B. Hij schreef artikelen over Sibbekunde in Nat. Soc. bladen. Hij teekende als gemeente-se cretaris anti-Duitsche uitlatin gen van burgemeester Hoekze- ma aan. Hij schreef een dank brief aan Münzer en hield op verschillende plaatsen in Zee land redevoeringen over de landstand. Na zijn vlucht uit Zeeland heeft hij de functie van secretaris van Grijpskerk aan genomen. Beschuldigde werd bijna twee uur ondervraagd, waarna de voorzitter van het tribunaal con cludeerde dat de beschuldiging in zijn geheel gekwalif ceerd kan worden als hulpverleening aan den vijand. De verdediger.^ mr. Dirven, schetste beschuldigde als een dienende figuur, die door het lezen van. Volk en Vaderland tot de Nat. Soc. ideologie ver viel. Hij vroeg het eerlijk ver diende kapitaalje van verdachte niet te conf sceeren, maar gele genheid te bieden zijn vrouw te helpen bij het verder opvoeden der nog niet meerderjarige kin deren. De uitspraak werd bepaald op 13 Maart a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14