PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Belgische oudgedienden Duitschers De Ziekenfondsen toonen weer belangstelling voor hun lot Zeeuwsche militairen reden naar Urk 190e Jaargang - No 50 Uitgave van de Firma Frrr inciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de VuJe Jr., Vlissmgen- Dit bUd verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en alg- Christelijke feestdagen. Vrijdag 28 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, i 3-20 per kwartaal, franco per rost. t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. AD\ ER» TENT IEPRIJS 12 cent per mm. W O DE MIDDÉLBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux gevestigd te Vli singen Walstiaat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg l.ondensche ,Kaai 29 te!. 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel 2475, Oostburg GratemaBtraat 3. tel- 102. Terneuzen BrouwcTijstr- 2, Postrek. nr. 35930C P.Z.C.^Middelhurg^ TOT HET BITTERE EINDE. Er zyn de laatste maanden verschillende belangrijke boe ken verschenen over het Der de Rijk, het duizendjarige, dat het slechts twaalf jaar uithield. Deze boeken hebben alle één ding gemeen: zij wil len ons, geschreven door Duit- schers, laten zien, dat de Duitschers eigenlijk heelemaal niets van Hitier wilden weten en dat er een krachtige strijd tegen het nationaal socialisme is gestreden in Duitschland zelf. Zoo komt H. B. Gisevius ons in zijn tweedeelige werk „Bis zum bittern Encie" vertellen, dat eigenlijk alle generaals van het Duitsche leger tegen Hitier waren. Er waren er maar drie, die hem onvoor waardelijk trouw waren en wel Keitel, Jodl en von Rundstedt. De rest was anti Als zoo iets betoogd wordt in een boekwerk, dat niet min der dan 900 bjadzyden telt, zou men het byna gaan geloo- ven, vooral als er daar naast van een anderen schrijver nog een stevig boekdeel is versche nen onder de titel „Offiziere gegen Hitier", dat precies de zelfde strekking heeft. Met een groot deel van de politici was het al" niet anders gesteld: Zelfs Goering was als het er werkelijk op aan kwary anti-Hitier, althans anti-oor- log Bij zulk een betoog rijst de vraag, hoe het Hitier dan mo gelijk was om vyf jaar lang oorlog te voeren tegen de ge- heele wereld. Het antwoord wordt door Gisevius zelf gegeven. En hij acht het een aanvaardbaar antwoord. Hitier boekte tot 1944 suc- cessen. Pas in 1944 keerde de krijgskans zoodanig, dat. zelfs de geniale leugenpropaganda van dr. Goebbels de catastrofe niet langer verbloemen kon. Eerst toen waagden de gene raals een aanslag tegen Hit- Ier en zij deden het zoo on- practisch, dat een kind had kunnen voorspellen, dat deze mislukken moest. Met deze conclusie echter heeft Gisevius, zonder het zelf te willen, de Duitsche verzets beweging genadeloos gevon nist. Want blijkbaar marcheer den al die generaals en ver zetslieden, gebiologeerd door Hitiers successen, maar al te graag achter Herr Hitier aan, zoo lang alles goed ging. Pas toen het mis was, kwam men in actie. Of het eerder had gekund? In de eerste plaats weet iedere journalist, die in Duitschland vertoefd heeft, dat Hitier zich vaak onbeschermd in de menigte vertoonde en dat een aanslag allerminst tot mis lukken gedoemd toas. In de tweede plaats heeft het verzet in dd bezette gebieden aange toond, dat het eerder en beter had gekund. Maar de Duitschers hoopten te kunnen behouden wat Hit- Iers geweldpolitiek hen in de schoot geworpen had. En niet voor dat die kans verkeken was, waagden zij verzet. Toen was het te laat. En Duitsch land moet daarvan de gevolgen dragen. Ondanks alle geschrijf van Duitsche pleitbezorgers. i Hun hoop is gevestigd op Churchill.».. Lord Beveridge over zijn land te regeeren, doordat de y tegenstellingen te groot wa- Bevin's verklaring misleidend genoemd. In een verklaring van het Witte Huis In Washington zijn de verklaringen van Bevin over Truman's ingrijpen in de Pa'.estijnsche kwestie zeer „on gelukkig en misleidend" ge noemd. In de verklaring, die niet als van Truman afkomstig werd gegeven, wordt de Ame- rikaansche interesse in Pale stina beschreven als „een die pe deelneming, welke door het geheele Amerikaansche volk zonder onderscheid van poli tieke richtingen wordt ge deeld". Commentaar van Rabbi Wise. Rabbi Stephen Wise, presi dent van het wereldjodencon- gres, heeft in commentaar op Bevin's verklaring over Pales tina gezegd: „Laat Bevin, in- plaats van zijn eigen fout voor de deur van het Witte Huis neer te leggen, zich zyn eigen zonden van handelen en nalaten herinneren. Truman heeft niet verkeerd gedaan, doch Bevin. Voordat de V. N. beloven op te treden of raad te geven in deze kwestie, mpe- ten wij er op staan waarbor gen te ontvangen, dat haar raad opgevolgd zal worden". Frankrijk en Polen zullen elkaar helpen. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Modze- lewski, heeft in een verklaring tegenover de pers gezegd, dat Frankrijk beloofd heeft op de conferentie te Moskou, Polen te steunen wat betreft de kwestie van zijn Westelijke grenzen. Polen zou zich uit spreken voor aansluiting van het Saargebied bij Frankrijk en voor het Fransche stand punt ten aanzien van het Rurhgebied. Het wereldgebeuren indrukken. Nu de conferentie van Mos kou nadert begint een deel van het B..ltsche volk eenigszins ontwaken uit de politieke lethargie, waarin het sedert cie capitulatie, ged' .peld is. Niet aheen worden de nog steeds fanatieke Nazi's actiever, ook de niet-Nazi's gaan zich men gen in de debatten over de toekomst van Duitschland. Lord Beveridge, de bekende Britsche deskundige op het ge bied der sociale verzekering, heeft Woensdagavond voor de B.B.C.-microiOtn iets vèrtcld over indrukken van een bezoek aan Duitschland. Volgens Be veridge maken Duitschers in alle deelen van het land zich bezorgd ovér wat er in Mos kou zal worden beslist over him Oostelijke grens en over de gebieden, die Polen bezet houdt en waaruit zeven milli- oen Duitschers verdreven zijn. Practisch iedere verantwoorde lijke Duitscher met wien ik sprak, zeide Beveridge, verze kerde d: t het voor welke Duitscher ook, onmogelijk zou zyn een vredesverdrag te tee kenen, waarin officieel de Odcr- Neisse grefis wordt aanvaard, zonder politieke zelfmoord te plegen. „Indien deze grens wordt vastgesteld, zal hy moe ten worden gedicteerd" waarbij opgemerkt zij, dat vre desverdragen zelden op andere wyze tot stand komen. Overal werd Lord Beveridge de vraag gesteld, welke voor uitzichten er zijn voor verwer kelijking van het denkbeeld van de Ver. Staten van Euro pa, zooals .gepropageerd door Churchill. Het scheen de eeni- ge positieve ï\oop, die de Duit schers hebben opgevat, aldus Beveridge. Hij verzuimde daarbij te ver melden, dat vele Duitschers nog een andere hoop koeste ren, de hoop dat Duitschland een nieuwe kans zal krijgen als gevolg van de meenings- verschillen tusschen de bezet ters. Niemand minder dan gé néraal Mac Narney heeft open lijk toegegeven, dat de geal lieerde bestuursraad niet ln staat i3 geweest in Duitsch- 50 graden vorst in Noorwegen. In Noorwegen, heeft pien een temperatuur ge meten van 50 graden Cel sius. Pe thermometers vroren stuk. De gemid delde temperatuur te Oslo was 25 graden onder nul j ren. Wederzijds beschuldigen de bezettende mogendheden elkaar noch de Potsdammer bepalingen inzake het afreke nen met de Nazi's, noch die betreffende het opruimen van de oorlogsindustrie te zijn na gekomen. In het Oostelijk deel van Duitschland worden zeer dui delijk pogingen gedaan tot re- volutionnaire uitschakeling der klassen, die het Duitschland hebben gemaakt, waarin de tragedie van het Nazi-bewind zich kon afspelen. zóne is vernietiging van het Duitsche oorlogspotentieel nog niet eens begonnen, om maar te zwijgen van een af braak 'der zware industrie. De helft van Duitschland, al dus de Berlijnsche correspon dent van het A.N.P., heeft de overgang van een nieuwe tijd door een zij het van boven opgelegde revolutie doorge maakt. De andere helft heeft die revolutie gemist en nie mand kan er zich daarom over verbazen, dat de deelen uiteen groeien. Het ergste daarbij is wel, dat de bezetters hun meepings- verschilien aan de groote klok hangen en Duitsche bladen ge bruiken om elkaar te beschul digen. Boek van Montgomery verschenen. „Normandy and Baltic"., een boek van de hand van Mont gomery over de. strijd, die to' de uiteindelijke nederlaag van Duitschland leidde, is versche nen. Uitschakeling volgens Sow- jet-methoden. In de Westely- Vandaag is het 150 jaar gele den, dat Willem, Frederik, Karei der Nederlanden, de tweede zoon van ko ning Willem I, te Berlijn werd ggboren. KOLEN NOG NIET VAN DE BON. De Minister van Economische Zaken heeft aan het A.N.P. het volgende medegèdeeld: „Zooals bekend, is het de be doeling de productie v9n de Limburgsche mijnen zoo spoe dig mogelijk op te voeren tot 12 millioen ton per jaar; da' is te naastenbij de vooroorlogsche productie. Het tijdstip waarop deze pro ductie zal worden bereikt, is in verband met de moe'lijkhe- den welke moeten worden over wonnen, niet aan te geven. In dien alle omstandigheden mede werken, zal dit toch. in elk ge val niet vroeger dan tegen het einde van 1947 zijn. Van opheffing van de kolen- distributie in het volgende win terseizoen 19471948 kan der halve ^geen sprake zijn." Noorsche tanker weer vlot. Het Noorsche motortank- schip „Vildkat", lat Dinsdag avond voor de kust bij Wijk aan Zee op het strand liep, is door de sleepbooten „Stentor" en „Maas", vlof gesleept. 'Het schip is behouden in IJmuiden binnengeloopen. veroorzaakten relletjes Rumoerige tooneelen in Brussel. Zooals reeds in het kort ge meld hebben 50.000 oud-krijgs gevangenen en poiitieke ge vangenen Woensdagmiddag in Brussel een rumoerige demon stratie gehouden. De demonstranten, die voor een deel per extra trein en per autobus naar Brussel waren getogen, beschuldigden de re geering ervan, dat zij ver zuimd heeft hun de status te verleenen," waarop zij recht zeggen te hebben. De manifestanten trachtten de ministerieele gebouwen bin nen te dringen, waarop de rijkswacht krachtdadig rea geerde, door een charge met de blanke sabel. Er werden enkele schoten gelost. Straat keien werden opgebroken en stokken van spandoeken wer den naar de agenten gewor pen. De overrompelde orde dienst op de .Leuvénsche weg deed een beroep op de nabij gelegen brandweerpost. De brandspuiten werden in wer king gesteld en besproeiden zonder onderscheid politieagen ten, gendarmes en manifestan ten. Enkelé' manifestanten slaagden er in een brandweer spuit te bemachtigen en keer den deze tegen de rijkswacht te paard. De manifestanten Danseres met aardappelen bekogeld. In het bioscooptheater Tu- schinskl te Amsterdam treedt thans voor de 5e achtereen volgende week de acrobatische danseres Betty Groner op. De Amsterdamsche studenten heb ben aan haar aanstoot geno men en zijn uit protest naar de bioscoop getrokken. De di rectie had tevoren een waar schuwing ontvangen en had haar maatregelen getroffen extra zaalwacht en agenten in burger. De studenten begon nen aardappelen en andere projectielen op het tooneel af te vuren onder het aanheffen van een oorverdoovend gebrul. De politie greep in, maar al vorens de rust hersteld kon worden, bleek het noodig te zijn een overvalwagen met 20 politiemannen van het bureau Singel te laten aanrukken. Er werden 30 arrestaties verricht. De overige studenten verlie ten onder het zingen van het „io vivat" de zaal. Douane-contröle in de trein. In navolging van het goede voorbeeld der Belgische auto riteiten welke reeds van 27 Januari af de douane-controle aan het Belgische grensstation Esschen in de trein laten uit voeren, is van Ned. zijde be sloten de douanecontrole aan het grensstation Roosendaal met ingang van 4 Mej af eveneens in de trein te doen ;eschleden. Leger des Heils-zaal uitgebrand. Gisternacht omstreeks 2 uur brak brand uit in een perceel aan de Prinsegracht 57, waar- In het divisie-hoofdkwartier van het Eeger des Heils geves tigd Is. De brand is vermoe delijk ontstaan in een aan de achterzijde van het gebouw ge legen kerkezaaltje, dat geheel uitgebrand is. Zware rit werd zonder ongelukken volbracht De zeven eerste wagens van de lange colonne auto's van de Hulpverleeningsdienst, die de zer dagen in opdracht van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken kolen en voedsel naar het geïsoleerde Urk brachten, maakten deel uit van het au topark van de Zeeuwsche groep van de dienst, die te Middelburg is gestationneerd. Veertig mannen van - deze groep, die met negen auto's deelnamen aan de expeditie, hadden zich onder het c°m* mendo van luit. kol de Roos gesteld en wisten de buiten gewoon zware rit naar het voormalige eiland tweemaal zonder ongelukken uit te voe ren. VOEDSEL, KOLEN EN POST Men vertrok 's middags om. streeks 12 uur uit Zeeland en arriveerde eerst laat in de avond ln Kampen. Ondanks het late uur werden hier ^enige wagons kolen, post en voe dingsmiddelen zooals meel, kaas, magarine en gedroogde groente ingeladen. Na koffie gebruikt te hebben vertrok men ln de nanacht, begeleid door persfotografen, filmope rateurs en journalisten, onder wie twee Amerikanen, van Zwolle naar het kamp Mark nesse in de N.-O.-poluer De stemming was uitstekend on. danks de grimmige koude (het vroor 18 graden!) en de vele 3neeuw, die het den chauf feurs lastig maakte. Dezelfde morgen, om half elf (men had zich geen tijd gegund om te gaan slapen) begonnen <je zwaargeladen au to's de eigenlijke tocht naar Urk. ,Deze rit over de smalle dijk, die onder normale om standigheden reeds nauwelyks voor vrachtautoverkeer ge schikt is, was uiterst moeilijk. Het was dan ook geen won der dat. de eerste wagens van de groep (allen uit Middel- burg) pas om helf drie op het voormalige eiland aankwamen. Vooral de laatste 3'/9 km wa ren zeer zwaar geweest. Dat hier geen ongelukken zyn ge beurd mag wel een wonder heeten. De enthousiaste ont vangst van de hulpcolonne door de Urkers vergoedde ech ter de inspanning- van de tocht 48.000 BUSJES MELK De terugtocht naar de pol der met leege en dus niet vast op de weg liggende auto's ln het half duister, was voor de ervaren bestuurders nog in spannender dan de eerste rit. In Ramspol wachtte de man nen een stevige, welverdiende maaltijd, terwijl de chef van 1e afd. openbare orde en vei ligheid van het ministerie, mr J. S. Mijnlieff, die de expe ditie ln een jeep had meege maakt, hun in een redevoering lof toezwaaide voor de ver* richte prestatie. Eenige dagen later reden de Zeeuwen opnieuw naar Urk, ditmaal met 24 ton melk (d.w. z 48.000 busjes), veevoeder, sieren en 35 ton kolen. Het zijn inspannende dagen geweest voor de leden van de Hulpverleeningsdienst, die door het ruimen van munitie ge leerd hebben het gevaar onder het oog- te zien. Moe, maar tevreden hebben zy de terug weg naar Middelburg aan vaard. bereid bij het eerste commando opnieuw hulp te bieden, waar deze noodig mocht zijn. wierpen ruiten van de ministe rieele gebouwen in. Bij het vernielen van auto's en dergelijke ging men zonder onderscheid te werk. Losgebro ken paarden holden door de straten. Talryke helmen van gendarmes lagen over de weg verspreid. De Belgische minister van binnenlandsche zaken, Augusle Buisseret, deelde mede, dat dertig pei-sonen bij de demon stratie zijn gewond. Een vijf tigjarige vrouw aan de rand van de menigte der demon stranten viel door een beroerte 'dood neer. Achttien der ge wonden zijn demonstranten, de rest politieagenten, van wie één ernstig wérd gewond. Buisseret zeide, dat hy bevel had gegeven niet het vuur te openen, tenzij de menigte door zóu breken. De voornaamste eischen der ex-krijgsgevange nen zijn: Uitbetaling van de soldij sinds de capitulatie van het Belgische leger in de zo mer van 1940, uitbetaling van schadevergoeding voor schei ding", betaling voor de jaren, die in Duitsche krijgsgevan genschap zijn doorgebracht, en een wettelijke status voor de krijgsgevangenen. Indien dit alles zou worden ingewilligd, "dus Buisseret. zou het de staat 6.500 millioen francs kosten. Het klaverblad van vier te Soestd|jk in Zes!and DE REORGANISATIE VAN 17 FEBR. J.L. Beteekenis voor de verzekerden Men pleegt nogal eenig ru moer te maken, wanneer een tak van het particulier bedrijfs leven in aanmerking komt, voor socialiseering. Voor- en tegen standers komen dan in het ge weer en zij houden heftige prin- cipieele debatten. Dat het ook anders kan be wijst ons de geleidelijke soc a- liseering van de ziekenverzor ging in Nederland, die vorige week door de nieuwe maatre gelen van minister Drees vrij wel geluidloos :s uitgebreid tot ongeveer 85 van het Neder- landsche volk. Het artsenberoep, dat tot het midden van de vorige eeuw nog een volkomen vrij bedrijf was, is nu practisch gesociali seerd. Slechts in één dagblad heb ben wij een protest aangetroffen tegen deze groeiende sociale binding van het artsenberoep. Daaruit blijkt, dat men de ont trekking van de ziekenzorg aan het particuliere bedrijf, zonder meer als een noodzakelijkheid heeft aanvaard. Het mooie sociale werk van de ziekenfondsen en andere zie kenverzorgingsinstituten heeft zooveel respect afgedwongen en zooveel nut afgeworpen, dat elk protesj tegen u tbreiding van hun taak genegeerd kon wor den. De belangrijke wijziging, die 17 Febr. jl. inging, betreft de vrijwel gelijke behande ling, welke alle vrijwillig- verzekerden bij de zieken fondsen thans krijgen met verplicht verzekerden. Ieder, die minder dan 3750 per jaar verdient en dat is in bepaalde streken en steden van Nederland tot 90 van de bevolking krijgt vrij willig of verplicht een be hoorlijke medische verzorging via deze fondsen. VERPLICHTE VERZEKERING Omdat uit verschillende krin gen in Zeeland om een korte toelichting op deze belangrijke sociale Verbetering werd ge vraagd, geven wij hier een kort overzicht van de jongste geschiedenis dei" ziekenverzor ging- Op 1 November 1941 werd voor hen, d e in loondienst wa ren en een loon of salaris ver dienden, dat de 3000 per jaar niet te boven ging, de verplichte verzekering op grond van het Ziekenrondsenbesluit ingevoerd De bijdrage daarvoor van de zijde van den werknemer be stond in 2 van zijn loon en aan het e'nd van de week of van'de maand ontving hij daar voor zijn couponnetje, dat de bode.van het z:ekenfonds regel matig kwam ophalen. De ver plicht-verzekerde kreeg o.m recht op vrij huisarts, apothe ker, specialist, tegemoetkoming in" de kosten van tandheclkun dige verzorging, 42 dagen zie- kenhuisverpleging 3e klas, een jaar lang gedeeltelijke vergoe ding van de kosten van sana toriumve.rpleging, enz. De positie van de verplicht verzekerden was dus geregeld Hoewel tijdens de Duitsche be zetting ingevoerd, bleef ook na de bevrijding het Ziekenfond senbesluit intact. Ook hand haafde men het instituut van „Commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen" Alleen werd onlangs de loon grens van 3000 naar 3750 verlegd. VRIJWILLIG VERZEKERDEN. Met de positie van de vrijwillig verzekerden bij de ziekenfond sen was het evenwel anders gesteld. Hun rechten, uitkeerin- gen en contribut es waren nie» overal gelijk, terwijl de wei standsgrenzen bij de diverse fondsen nogal uiteen liepen Het leek niet gemakkelijk hierin uniformiteit te brengen. Er was echter nóg een kwes tie te regelen, nl. het honoreeren van artsen, apothekers, tand artsen, enz. Dit heeft veel tijd en moeite gekost. Daarbij kwam men voor de vraag te staan: moeten de honoraria voor de vrijwillige verzekering op een lager niveau worden gesteld dan voor de verplichte? Men vond dit ongewenscht. Immer- dan zou de vrijwillige verzeke ring als iets m nderwaardig? worden beschouwd Gelijke be handeling dient ook gelijk te worden gehonoreerd. Moest het tot gelijkstelling komen, dan liep het echter met de financiën vast. De financieelc toestand van de afdeeiing vrij- wiil.ge verzekering was bij dt algemeene ziekenfondsen reeds nu niet gunstig. Men heeft toen de knoop doorgehakt en beslo ten tot ongeveer gelijke rechten voor verplicht en vrijwillig ver zekerden en tevens tot aanzien lijke premieverhooging, die vooral voor gezinnen met veel personen boven de 16 jaar nogal wat te beteekenen heeft. De weistandsgrens s dezelfde als de loongrens bij de verplichte verzekering 3750). Feitelijk had deze premiever hooging blijkbaar nóg grooter moeten zijn, want de minister van sociale zaken zal. behou dens goedkeuring door het par lement, voor 1947 een bijdrage uit het vereveningsfonds be schikbaar stellen voor de vrij w llige verzekeringen van de ziekenfondsen. NIEUWE RECHTEN. Wat zijn nu de nieuwe rech ten van de vrijwillig verzeker den bij de ziekenfondsen? De belangrijkste zijn: a. 42 dagen 3e klasse ver pleging en behandeling in een ziekenhuis; b zieken vervoer per taxi of z ekenauto voor bezoek aan specialist of bij opname in zie kenhuis of sanatorium; c. tegemoetkoming in de kos ten van sanatoriumverpleging ad 3 per dag; d. tandheelkundige hulp onder dezelfde voorwaarden als voor de verplicht verzekerden; e. u tkeering voor uitwendige geneeswijzen, zooals psychische therapie, heilgymnastiek, mas sage, röntgen-fato's, bestraling, enz. ^Als een ziekenfonds al deze verstrekkingen doet, moet het een contributie hetfen van 0.50 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder. Verstrekt het en kele dezer uïtkeeringen niet, b.v. z ekenhuis- of sanatorium-ver- pleging, dan moet de contributie met een voorgeschreven bedrag worden verminderd. Deze nieuwe regeling is bij de fondsen in Zeeland op 17 Februari jl. ingegaan. Afgewacht moet worden, hoe het publiek er op reageeren zal. Eenerzijds is de kr.ng van hen, die tot de ziekenfondsen kunnen toetreden, vergroot en is het lidmaatschap door de hoogere uitkeeringen aantrekke lijker geworden. Anderzijds zal de sterk verhoogde contributie op bepaalde categorieën gezin nen misschien te zwaar drukken Ook zijn velen reeds bij een vereemging voor ziekenhuisver- pleging verzekerd tegen de kosten van deze verpleging en soms ook tegen sanatorium verpleging. (Wordt vervolgd). Nieuwe spelling per 1 Mei a.s. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling van de regeering, met ingang van 1 Mel 1947 de nieuwe spelling in te voeren voor alle mi nisterieele departementen, autoriteiten, offieieele colleges en ambtenaren. Ook zal déze spelling dan gelden voor alle openbare en gesubsidieerde bij zondere scholen. Een stad wordt verplaatst. Naar radio Praag meldt, zullen de Tsjecho- Slowaken de geheeie stad Falknov (Sudeten- land), die voor de oor log 11.000 inwoners tel de, verplaatsen. Men neeft vastgesteld, dat de stad is gebouwd op ryke bruinkoollagen, die zich zoo dicht onder het aardoppervlak bevin den, dat er geen mijn onder stad kam worden gegraven. Tienjarig meisje mag naar Zuid-Frankrijk. Woensdag passeerde de 10- jarige Toosje Vrlends uit Am sterdam als 200.0008te bezoek ster de contröle van circus Knie ln het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. In de pauze ont ving Toosje de enveloppe met twee K.L.M. ^»assagebiljetten voor Zuld-Frankrtik en maak te een eererondje op het nijl paard. Zfj gaat met haar va der naar het zonnige Zuiden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1