PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Wf**m HRüïinuinu z.ccüwöuni: uuutmns EMM Bevin beschuldigde Truman JU AN PERON Weer geen groen Walcheren. sprak op het balcon Druk op de prijzen moet verhoogd worden 190e Jaargang - No. 49 Donderdag 27 Febr. '47 Dl. MU verscwin. d.g.niks. <*imive w Q DE f^jpDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. Bureaux gevestigd te Vli singen WnlsUaat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaaij 2924,Goes^jnjUkadeJ^je^AT^ 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerljstr. 2. Postrek. nr. 35930G P-Z.C-. Middelburg- WEDEROPBOUW. Toen in 1945 het Bouwplan 19-lt» werd opgesteld, werd dat algemeen toegejuicht, ook al waren er reeus toen tot oor- deelen bevoegden, die voor spelden, dat er weinig van te recht zou komen. Men stelde zich en terecht op het standpunt, dat'leiding in deze moeilijke wederopbouwmaterie wenschelijk was om te voor komen, dat de zoogenaamde noodgebieden achtergesteld in- plaats van voorgetrokken zou den worden. Er was toen trouwens speciaal voor Zee land geen reden om zwart gallig te zijn, want met man en macht werd er toen nog ge werkt aan de droogmaking van Walcheren en voorloopig zou men de handen vol hebben aan nood- en definitief herstel. Dat Zeeland niet veel nieuwe wo ningen kreeg scheen geen ramp. Het zou in 1947 wel terecht komen. Het Bouwplan 1946 is in derdaad geen succes geweest. Erger evenwel is, dat dezelfde deskundigen, die zoo precies de mislukking van 1946 voorspel den, nu met dezelfde zeker heid de mislukking van Bouw plan 1947 .aankondigen. Dit maal als gevolg van materiaal gebrek, met name houtgebrek. De „Groene Amsterdammer" rekent bijvoorbeeld uit, dat van de toegezegde hoeveelheid hout nauwelijks tweederde deel beschikbaar zal komen, althans is toegezegd. Van dit voor het eerste kwartaal 1947 toe gezegde hout is echter nog geen vierde deel beschikbaar. Reken maar uit, hoeveel er. dan ter beschikking staat. Het maandblad „Bouw" deelt me-; de, dat we er wat de benoo- digde hoeveelheid staal aan gaat, nog veel slechten voor-: staan. Daarvan was geduren-| de het eerste kwartaal slechts een tiende deel beschikbaar.! Terwijl er bitter weinig kans bestaat, dat het in de komen-j de kwartalen beter zal wor den De Groene knoopt hieraan een belangwekkende vraag vast. „Indien ter zake kundigen een volledige mislukking van het Bouwplan 1947 in het ver schiet zien is het dan niet. zaak, met nog tien maander voor de boeg, dit plan radicaa te herzien in die zin, dat re sultaten mogelijk worden waar zij nu onmogelijk lijken? In dien men ziet, dat in Engeland in versneld tempo de huizen uit de grond schieten, met re delijke kans, dat eind 1948 alle achterstand zal zijn inge haald is het dan niet zaak van Engeland te gaan lee- ren Het groene weekblad besluit met een eisch, die ook reeds gesteld werd in de „Provin ciale Zeeuwsche Courant" van 18 Februari, n.1. dat dr. Beel nu eindelijk eens binnen de kortst mogelijke tijd een op volger voor dr. Ringers aan zal wijzen. Dat de belangrijke Wcderopbouwportefeuille nog altijd door den heer Vos ad interim beheerd wordt, is, met alle respect voor des heeren Vos' capaciteiten, een wantoe stand, die niet bestendigd mag blijven. Wij hopen één ding: dat als de nieuwe Wederopbouwminis- ter er is en bereid mocht blij ken het roer radicaal om te gooien, hij speciaal zijn aan dacht eens aan Zeeland wijdt. Want zooals het nu gaat, gaat het niet goed. Als 't zoo door? gaat, kijken we over tien jaar nog tegen ruïnes aan. Geen enkele bewindsman moest hiervoor de verantwoor delijkheid willen dragen. Het wereldgebeuren ZIJN INGRIJPEN DEED DE PALESTINA- CONFERENTIE MISLUKKEN. Verdeeling yan Palestina onmogelijk. Ernest Eevin heeft Dinsdag in het Britsche Lagerhuis op nieuw en dit keer duidelijker en openhartiger dan ooit uit eengezet voor welke enorme moeilijkheden Engeland zich ziet geplaatst bij het zoeken naar een oplossing voor het Palestgnsche vraagstuk. Op drie dingen legde Bevin daar bij in het bijzonder de nadruk: op de onmogelijkheid ten volle aan de Joodsche verlangens te voldoen, op de practische on uitvoerbaarheid van een ver- deelingsplan en op de onver antwoordelijke houding van de Ver. Staten. Er zou naar Bevin's meening een oplossing kunnen worden gevonden indien het er alleen om ging 100.000 Joden uit Europa te bevrijden. Van zio nistisch standpunt bezien zou dit echter slechts een begin zijn het Joodsch bdkeau telt met milloenen. Indien millioe- nen Joden Palestina zouden binnenstroomen om dit land tot William John McKelI, de so cialistische min ister-p residen van Nieuw Zuid Wales, die de hertog van Gloucester zal op volgen als gouverneur van Australië. McKell begon zijn loopbaan als ketellapper, werd daarna beroepsbokser en ging eerst later in de politiek. Nazl-organ!satie opgerold. Russische kritiek. Het oprollen van de illegale nazi-organisatie in Duitsch- land is geëindigd en 85 pet. van de lejders is gearresteerd, aldus werd Dinsdagavond door het hoofdkwartier van de Britsché geheime dienst be kend gemaakt. De „Roode Ster" over de zuivering. Het blad voor de Sowjet- strijdkrachten „Roode Ster" noemt de Britsche en Ameri- kaansche zuiveringspolitiek een „farce" en vindt het in het geheel niet verwonderlijk, dat de aanhangers van Hitler in de Westelijke zones weer zoo agressief zijn geworden. Op 8 Februari, aldus het blad, heb ben de Britsche autoriteiten 9000 vroegere SS-mannen en leden van de Gestapo vrijge laten en dit op een totaal van 19.000 geïnterneerden. Nadat de fusie tusschen Britsche en Amerikaansche zóne tot stand was gekomen, zoo gaat het blad voort, werden 27 belang rijke Duitsche industrieelen, die als oorlogsmisdadigers ge ïnterneerd waren, vrijgelaten. Hitler's kelder. Hitlers beruchte Hofbraeu- kellcr te Mtinchen wordt thans in gebruik genomen als „Su pernachtclub" voor Ameri- Jkaansche soldaten. Zal Amerika Engeland helpen? Volgens het Amerikaansche blad „New York Post" worden thans voorbereidingen getrof fen voor meer Amerikaansche hulp aan Engeland dan reeds door de leening vein 750.000.000 dollar verleend Is. Zoowel in Engelsche als Amerikaansche kringen wordt gefluisterd, dat de Britsche economische toestand er wan hopiger voorstaat i dan uit de krantenberichten zou olijken, dat Engeland zijn Amerikaan sche- en Canadeesche credieten veel sneller opneemt dan was voorgenomen en Engelands bestaan als een onafhankelijk land zeer wei zou kunnen af hangen van de financieele en handels-politiek, die Amerika tusschen nu en 1948 zal voe ren. Britsch voedsel voor hongerend Roemenië. Op voorstel van de Britsche regeering worden than3 maat regelen getroffen om 500 ton voedsel uit Britsche leger- voorraden ln Italië aan de Roemeensche regeering ter beschikking te stellen om de hongersnood in Moldavië te lenigen. Volgens de laatste berichten worden dagelijks gevallen van verhongering en uitbreken van ziekten gemeld. Voor zoover bekend, heeft de Britsche regeering geen voorwaarden aan haar hulp verbonden, zooals de Ver St. bij hun aanbod om 7000 ton voedsel te zenden wel hebben gedaan. Hoogerhuls-debat over Vóór-lndië. Visoount Templewood heeft in het Britsche Hoogerhuls het debat geopend over de regee- ringsverklaring Inzake Voor- Indië. Hij betoogde dat het besluit van de regeering, in Juni 1948 het bestuur over Voor- Indië over te dragen de vrede en welvaart van Voor-Indië waarschijnlijk in gevaar zal ±»rengen. H\j noemde de regce- ringsverklaring een „onvoor waardelijke overgave ten kos te van velen, wien wij sinds eeuwen plechtige beloften heb ben gedaan". Lord Templewood vroeg zich af, aan welke autoriteiten de regeering de macht wilde over dragen en wat er zou gebeu ren in de perinode, tijdens wel ke de overdracht zal plaats vinden. een Joodsche staat te maken, zou als gevolg daarvan een ge schil in het Midden Oosien ontstaan. Het was niet het mandaat over Palestina, dat gefaald heeft,, aldus Bevin, doch het moreele besef van de interna tionale organisatie. „Ik heb ervaren aat geen land deze menschen, een vier duizendste deel van de bevolking der aar de, wil hebben. Herhaaldelijk heb ik ge vraagd of het niet mogeujk was een Palestijnsche staat ie stichten, waarin Joden, met him aanleg voor zaken en scaatsmanschap een plaats kunnen vinden. Gaarne zou ik hierover hooren debatteeren in de Ver. Naties. In geval van verdeeling zai men' een harde dobber hebben om de grenzen ce bepalen. Het is niet mogelijk cwee levensyatbare staten te vormen in Palestina". Een bepaalde episode uit de geschiedenis van de Palestyn- sche kwestie diénde volgens Bevin niet alleen Engeiand, maar de geheele wereld te weten. Toen de toestand er na een bespreking met Joodsche leiders te Londen wat hoop voller uitzag, hoorde hij, dat fruman een nieuwe verklaring over de toelating van lOO.Ouu Joden zou afleggen. De vol gende dag braent hg daarom een bezoek aan Byrnes om hem te vragen deze verklaring te laten inhouden. Byrnes wei gerde dit met het gevolg dat te loonden bereikte resultaten teniet werden gedaan. De ver klaring van Triiman stijfde de Joden in hun verzet. Het is duidelijk, dat Bevin met deze woorden president Truman regelrecht ervan be schuldigt de besprekingen over Palestina te hebben do^n mis lukken terwille van zijn ver kiezingscampagne, terwille van de Joodsche stemmen. Com mentaren uit Washington drukken dan ook gebelgdheid en verbazing uit. „Bevin is tactloos", is de kop van een hoofdartikel in de New-York Herald Tribune. „Het schijnt dat hij heeft gesproken als een overwerkt man cn wat hij zei zal nic mand eenig voordeel brengen". Andere bladen wijzen er op, dal de aanval van Bevin op Truman de sympathieke hou ding van Truman tijdens de Engelsche brandstoffen-crisis wel eens zou kunnen doen ver anderen. Hetgeen overigens niet weg neemt, dat Bevin's voorstelling van de feiten vol- kopien juist is. Vandaag ls het 5 jaar geleden, dat de slag in de Java- zee plaats had, waarbij de „de Ruyter" en de „Java" ten onder gin gen; N is het 200 jaar gele den, dat de Lekdijk Bo- vendams voor de laatste maal doorbroken werd ls het 2 jaar geleden, dat in de Westelijke hon- ger-provincies begonnen werd met de uitdeellng van voedselpakketten van het Zweedsche Roode Kruis. Ned. Indische Dakota In zee gestort. Een Ned.-Indische Dakota- transportvliegtuig is nabij Bris bane brandend in zee gestort. Zes leden van de bemanning worden vermist Reddingspogin gen mislukten door de ruwe zee. Herdenking van de slag in de Javazee. Ter herdenking van de slag in de Javazee, zal de bevel hebber der zeestrijdkrachten, luitenant-admiraal O. E. L. Helfrich, hedenavond om half zeven het woord voeren in een speciaal programma voor de Ned. strijdkrachten over de zender Hilversum I. Daarna 3preekt een der overlevenden van deze slag, de kapitein luitenant der zee J. Beckering Vinckers, destijds le off. aan boord van de kruiser „Java". Prinsessefeest in Kaapstad. .Meer dan 400 leden van de Nederlandsche kolonie te Kaapstad hebben een bal bij gewoond, dat gegeven werd ter gelegenheid van de geboor te van Prinses Marijke. Verdubbeld tabaksrantsoen duurder Blijkens het afdeelh>gsverslag inzake de begrooting van fi nanciën hebben verschillende Eerste Kamerleden den minis ter gevraagd om in ver band met het voornemen van de regeering meer tabak aan te koopen ten einde het ta baksrantsoen te kunnen ver dubbelen deze extra-luxe te belasten met een sterk ver hoogde belastingaccijns. WORDT BYRNES AMBAS SADEUR TE LONDEN President Trumans pers secretaris heeft de berichten, dat James Byrnes, voormalig minister van buitenlandsche zaken der V.S., tot ambassa deur in Groot-Brittannië zal worden benoemd, ontkend noch tegengesproken. Herziening Woningwet en wederopbouwplannen. Ingesteld is een Staatscom missie welke tot opdracht heeft op korte termijn te onderzoe ken in hoeverre en op welke wijze de woningwet, gezien de thans heerschende omstandig heden herziening behoeft en te onderzoeken op welke wijze de rechtsgevolgen van de wederop bouwplannen moeten worden geregeld. Benoemd zijn tot lid en voor- zetter van deze cbmmissie: prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoog leeraar te Amsterdam,\tot lid en ondervoorzitter, dr. ir. Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal van de Volkshuisvesting, en mr. P. A. van der Drift, raadsadvi seur bij het departement van openbare werken en wederop- boud, tot secretaris(esse): dr. S. O. van Poelje, referendaris bij de centrale directie van de Volkshuisvesting en mejuffrouw mr. G. Hanneman, hoofdcom mies bij voornoemde directie. Tot lid in de commissie werd o.m. benoemd, Jhr. Ir. J. de Ranitz, hoofdëgenieur-d'recteur van de Volkshuisvesting in de provincie Zeeland. Woningdistributie. Naar het A.N.P. verneemt Is zeer binnenkort te verwach ten de indiening van een wets ontwerp tot bi ordering van doelmatige verdeeling der woongelegenheid, ter vervan ging van het vestigingsbesluit met uitvoeringsbepalingen en het vorderingsbesluit woon ruimte* BELGISCHE DANK. De Belgische minister Terfve heeft in tegenwoordig heid van vele autoriteiten de gouden eere-medaille van het Roode Kruis uitgereikt aan den burgemeester van Vught, jhr. mr. R. van RijckevorsseL Volgens het voorloopig ver slag van de Eerste Kamer over de begrooting van eco nomische zaken, hebben ver schillende leden pevraagd wel. ke resultaten reeds zijn be reikt inzake verlaging van kostprijzen by de vervaardi ging van goederen in het al gemeen en wat in dit opzicht HOE STAAT HET MET ONZE OLIEVELDEN? Weg met saboteurs, communisten en oligarchen. Ter gelegenheid van de eer ste verjaardag van zgn stem busoverwinning heeft Juan Pe- ron, de dictator van Argenti nië, Maandagavond in het teatro Colon een groote rede gehouden. Daarin sprak hg „de procla matie van de rechten der Ar- gentijnsche arbeiders" uit. Ik neem deze gelegenheid te oaat, aldus de Zuid-Amerikaanscne Franco, om de communistische heeren te doen weten, hoe de regeering over hen denkt en om te waarschuwen tegen hun geheime plannen en onpalri- otische bedoelingen. Na zijn rede in het theater richtte Peron zich van het balcon van het gebouw af tot de buiten verzamelde menigte. Doelend op de „vganden" van het „nieuw Argentinië", zeide hg: „Wie zgn die saboteurs" Ten eerste: de hardnekkige oligarchie (geschreeuw van: aan de galg er mee); teti tweede: de politieke oppositie (gefluit); ten derde: de com munisten (opnieuw gefluit). Telkens weer door de menigte onderbroken ging Peron voort: „Hoe moeten wg deze drie so ciale kwalen bestrijden? De ollchargen door hen te dwin gen te werken en te producee- ren, de politieke tegenstanders door ze te ignoreeren, omdat zij geen gevaar uitmaken, de communisten door hen van aangezicht tot aangezicht te bestrijden". Peron's proclama tie van de rechten der arbei ders bevat het recht op arbeid voor alle Argentgnen tegen billijke belooning en sociale ze kerheid op alle gebied. Buiten-vervolging gësteld. OOK EEN VORM VAN BERECHTING. De procureur-fiscaal van het Bijz. Gerechsthof te Arnhem heeft er nog eens de aandacht op gevestigd, dat de onvoor waardelijke en voorwaardelijke buiten vervolgingstelling een speciale vorm is van berecht ng. De procureur-fiscaal meende hierop te moeteri wijzen, omdat de ervaring leert, dat hierover nog veel misverstand bestaat. Zoo heeft bij sommigen de mee ning post gevat, dat zulk een buitenvervolgingstelling een soort van overeenkomst met den verdachte zou zijn. Zij is echter geen schikking, doch een be schiking, een acte van niet-ver- volging, welke de procureur-fis caal in zijn hoedanigheid van rechtsprekend orgaan uitgeeft De buiten-vervolging-gestelde kan daartegen zelfs verzet aan teekenen, bijv. indien hij op openbare behandeling prijsstelt. Dooi en vorst In Europa OVERSTROOMINGEN BEDREIGEN SILEZIË. De eerste dooi op groote schaal heerscht in Silezië, waar 67 steden met overstrooming worden bedreigd en een half millioen menschen zich op eva cuatie voorbereiden. De havens aan de Oostzee worden echter nog door groote ijsvelden ver sperd. Vliegtuigen hebben ge tracht door middel van bommen het isolement te verbreken. In Berlijn zijn opnieuw 9 per sonen van koude gestorven, ter wijl - 330.000 ton goederen, waaronder 200.000 ton graan, door de vorst in de haven van Bremen worden opgehouden. Zes bruggen over de Rijn zijn bezweken en verscheidene an: dere worden door ijsgang be dreigd. Pioniers treffen voorbereidin gen tot het opblazen van ijs massa's in de Weser, teneinde de twee bruggen in Bremen te sparen. in Noorwegen zal de electri- citeit met ingang van 1 Maart worden gerantsoeneerd. Aanhoudende vorst wordt voorspeld in Zwitserland, Tsje- cho-SIowakije, Nederland, Bel gië en Frankrijk. Noordzee bij Katwijk dichtgevroren. Dë Noordzee, die Zondag bg Katwijk nog slechts een dikke brei was van doordrenkte sneeuw, bevroren -schuim en kleine stukjes ijs, waarin groo te schotsen, is nu dichtgevrd- ren. Het gs reikt zoover men zien kan. Huldigingscomité Ed. Verkade. Over eenige maanden zal de acteur Eduard Verkade zgn veertigjarig toonvel jubileum \ieren. Verluide heeft in Nederland een nieuwe stijl op tooneelge- bied ingevoerd. Als acteui heeft Verktr'e z"n -rootstc riomfen gevierd als „Hamlet" -erw.jl ooit andere ~..„.;espea- re-uitvoeringen groote ver maardheid hadden. Er is thans een huldigings comité opgericht, waarin z. 3xc. dr. J. J. Gielen, mmiste: van O. K. en W. en z. exc. si: Neville Bland, ambassadeu. van Engeland, als eere-voor- zitters hébben genomen. Voor zitter pir. A. J. d'Ailly, bur gemeester van Amsterdam, se cretaris de heer Carel Brlels en penningmeester mr. dr. G. M. fVerrijn Sfcuart. Ijsveld bij Zandvoort. Sinds enkele uren is op de Noordzee een ysveld van on geveer 8 km. lengte en 1 km. breedte naar de kust bg Zandvoort aan het afdrijven. Waarnemers schatten de hoogte van het gs boven het wateroppervlak 4 A 5 M. Op het oogenblik drgft het ijsveld 4 km. uit de kust. in de naaste toekomst to ver zachten is. Eenige ieden vroegen, of de minister bereid zou zijn, een commissie in te stellen om te onderzoeken, welke bedrijven ln aanmerking komen voor so cialisatie Ook werd opgemerkt, dat ongerustheid --bestaat over '09 ministers opvattingen inzake geleide economie. Welke stap pen doet de minister, om een eventueel overschot van ar beidskrachten. op te vangen en werkloosheid te voorko men? Ettelijke leden meenden, dat de druk op de prijzen nog be langrijk zal moeten worden versterkt. Indien niet spoedig blijkt, dat de prfjzen dalen, zal het niet mogelijk zgn, de loon stop te hanlhaven, met alle ge varen daaraan voor de Ned. volkshuishouding verbonden. Sommige leden vroegen, waarom de dienst van de prijs, beheerschlng niet beter het oog er op houdt, dat in de win kels de prgslgstën duidelijk zichtbaar worden opgehangen. ONZE OLIEVELDEN Verschillende leden verklaar den de stellige indruk të heb ben, dat, terwgl de productie van aardolie uit de Ned ver kenningsboringen in Novem ber 1915 plm. 1000 ton per maand en in November 1946 plm. 10.000 ton pro* maand bedroeg, bij spoedige consessieverleening d© produc. tie van aardolie oit de borin gen van het veld Schoonebeek in November 1947 plm. 40-000 en in November 1948 plm. 80.000 ton per maand zon kan nen bedragen Zij zouden gaarne zoo goed mogelgk over de stand van zaken worden ingelicht en za gen de overgang van verken ning van aardolie naar een oliewinningsbedrgf gaarne met de meeste kracht bevorderd. Recordwinter maakt herbeplanting onmogelijk. Ook de tentoonstelling uitgesteld. Het bestuur der Stichting Nieuw Walcheren schrijft ons: Er moet aan de bevolking van Walcheren, die nu reeds sedert het najaar van 1944 geen groene boomen en struiken meer heeft gezien, een trieste boodschap worden gebracht Er zullen ook in 1947 geen groene boomen en struiken te zien zijn. Een jaar langer zal Walcheren een „Land zonder schaduw" zijn. De plannen voor de herbe planting lagen gereed. Als de winter van 1946—-'47 een nor male was geweest, zouden nu de spaden reeds d.'ep in de grond zijn gestoken en honder den nijvere handen bezig zijn de terreinen, die het eerst in aan merking kwamen, plan trijp te maken. Er zou dit vooriaar nog wel niet op groote schaal her plant zijn, maar in ieder geval zou er in Middelburg en V!:s- singen.in West- en Oostkapelle, in Aagtekerke, Meliskerke en Grijpskerke dezen zomer jong boomengroen te aanschouwen zijn geweest. Het begin zou gemaakt zijn, het startsein ge geven. RECORD-WINTER Déze winter evenwel is geen normale, maar een recordwin ter. naar de Billt zegt sedert meer dan honderd jaar. En daartegen is zelfs het schoonste plan niet opgewassen Reeds half December stond Zeeland op de schaats. Thans staat Maart voor de deur en de kanalen liggen nog altijd in kluisters, de vorst zit diep in de grond en zal er de eerste weken niet uit zijn en zelfs als op grootsche schaal extra werk krachten zouden worden ingezet zou het niet mogelijk zijn om voor de 8gte April de bodem plantrijp te maken. D t laatste is geen leekenuit- spraak, maar het eenstemmig oordeel van allen, die bij de herbeplanting van Walcheren als deskundigen betrokken zijn- Het kan eenvoudig niet. Dt nu reeds weken en weken du rende vorstpriode maakt het on mogelijk en is er tevens de oor zaak van, dat het ontziltingspro- ces gedurende al die tijd niet voortgeschreden is. In jl. Maandag gehouden ver gaderingen hebben zoowel de regelingscommissie 8 April als de tentoonstellingscommissie besloten om het begin der her beplanting van Walcheren uit te stellen tot het najaar en eveneens de tentoonstelling „Een jaar Walcheren" naar d:t tijdstip te verschuiven. EEN TEGENVALLER. Het is een tegenvaller voor de geheele bevolking van Wal cheren. In ruime kring was reeds be kend geworden, dat met vrij groote zekerheid gerekend mocht worden op hooge belang stelling uit binnen- en buiten land, een belangstelling, dë dit niet alleen voor Zeeland h:stori- sche gebeuren ook inderdaad verdient. Het was bekend, dat in M:ddelburg het Seisbolwerk in Vlëslngen het Ba'lamypark, dat in Aagtekerke, Meliskerke, Grijpskerke, Oost- en West- kape'le de dorpskernen of be graafplaatsen jong geboomte en struikgewas zouden dragen. Helaas: De hooge gasten zul len niet komen, de steden en dorpen nog moeten wachten op hun frissche groen. Het zal voorjaar 1948 worden, voor er weer boomen botten op de plaatsen, waar achttien maanden lang het water van de Noordzee heeft gestaan. Nood breekt wet. Er kan niet herbeplant worden, hoe teleur stellend dit ook is. Eén voordeel echter biedt het uitstel. Indien er op 8 April gestart was met de herbeplant ng ,van Walcheren, zouden slechts en kele plaatsen plantrijp zijn ge weest. IN HET NAJAAR. In het najaar echter zal zeer vermoedelijk een groot deel van het eiland voldoende ontzilt zijn, zoodat de herbeplanting dan op veel grootere schaal zal kunnen geschieden, massaal zal zijn instede van plaatselijk. Dit is zeer zeker een pleister op de wonde. In het komende najaar zal Walcheren scheiden van de zo mer met de zekerheid, dat in het voorjaar van 1948 het weer een eiland met boomen en stnrken zal zijn, een eiland m e t schaduw. ER MOETEN MEER LEDEN KOMEN. Het is hier wellicht de plaats Een pracht man I Een hoogbejaarde Z.- Afrikaansche boer, die nog in de Boerenoorlog heeft meegevochten en in 1914 aan de opstand deelnam, bevond zich tijdens de aankomst van de Britsche Koninklijke familie onder de toe- schouwe^. Blgkbaar sterk onder de indruk van 't grootsche schouw spel, wilde hg ten slotte den Koning zelf spre ken, waartoe hij enkele dagen later te paard de Koninklgke trein 30 KM. tegemoet reed en deze bij een stopplaats opwachtte. De Koning verliet de trein en onderhield zich eenige tijd met den boer, tegenover wien hij ten slotte een bewonderende opmerking maakte over een prachtige door in landers bewerkte 'eeren riem, welke de man droeg, 't Was zgn kost baarste bezit, maar dat nam niet weg, dat de boer, toen de trein zich weer ln beweging zette, plotseling een kordaat besluit nam en de riem doty een geopend coupé raam in de trem wierp onder de uitroep: „Da's voor den Ko ning. Ik vind hem een pracht-man!" en de goede gelegenheid om nog eens een beroep te doen op iederen Zeeuw en niet-Zeeuw. Sedert anderhalf jaar beijvert de Stichting „Nieuw Walche ren" zich nu voor 't herstel van Walcherens welvaart en voor de herbeplanting. Toen het eerste jaarverslag in Januari werd ge publiceerd, hebben velen opge keken van de belangrijke re sultaten, die reeds in dit eerste levensjaar werden bereikt. Weet men evenwel, wat het ledental der Stichting, ondanks en mimimum contributie van zegge en schrijve 1, nog altijd de negen honderd niet teTboven gaat? Terwijl de Stichting werken moet zonder overheidssteun en zonder dat het kapitaal, door het Nederlandsche volk in al zijn geledingen geschonken voor de boomenactie, op een:gerlei wiize wordt aangesproken. E:genlijk is dit ledental be schamend voor- Zeeland... Daarom is een beroep op al len om Ijd te worden van de Stichting „Nieuw Walcheren" zeker niet misplaatst, evenmin als een oproep om ook de boo menactie, die nog veel geld ge bruiken kan, hernëuwd te steu nen. Het gironummer van Stichting en Boomenactie is 371300.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1