Soekarno De P+Z*E.M-uitbreiding J UIT DE PROVINCIE WALCHEREN sprak tot het Indonesisch parlement EENHEID TEGENOVER DE NEDERLANDERS Prov. Staten van Zeeland DE GROOTE UITGAVE IS VERANTWOORD Spoorwe^-electrificatie in Zeeland. In een niet~o£/icieele verj, deiing van de Prov Stdie Dinsdagmorgen plaats vond, heeft prof. dr. D van Stave ren, directeur van de Vereen i- ging van directeuren van elec- triciteitsöedryven In Neder- iand, een toelichting gegeven i cp de uitbreiding van het P.Z. E.M.-bedrrjf De spreker werd ingeleic door den voorzitter, jhr. mr. Qaarle3 van Ufford, cfce het te behandelen onderwerp uiter mate belangrijk noemde, om dat eenerzijds het economisch leven in de provincie zeer zal worden gediend door de uit breiding en vernieuwing van het P.Z.E.M.-bedrijf, terwijl anderzijds de wankele finan- cleele positie van de provin- die de vraag opwerpt of een dergelijke groote uitgave als de bouw van een nieuwe cen trale in Vlissingen vordert, wel verantwoord is. ifrof van Staveren begon zijnv-eferaat met er op te wij zen, dat een rationeele stroom voorziening van Zeeland door de aard van de provincie al tijd een probleem ls geweest. De uitbreiding!van de centrale te Vlissingen en de aanslui ting met Brabant zal hierin verandering brengen.. Spreker tóonde uitvoerig aan, dat de groote uitgave ge heel verantwoord is Hij noem. de allereerst de verbinding met Brabant, die ook financi eel van het grootste belang is. Zy schept tegen betrekkelijk lage prijzen de zekerheid, dat men ook in noodgevallen over stroom beschikt, temeer daar Brabant in de toekomst aan gesloten zal zijn op het Ned. koppelnet en dus altijd in staat is stroom te leveren. Zeer belangrijk is ook de ver binding met de Noordergroep door twee kabels van 10.000 v. tusschen Goes en Zierikzee. De bestaande verbinding heeft een onvoldoende vermogen. Al leen wanneer de geheele stroomvoorziening van Zee land in één centrale is samen gevat. is zij economlscn ver antwoord. REËELE BESPARING MOGELIJK. Naar de meening van prof. van Staveren kan men de, verliespost ian het bedrijf aan merkelijk 'drukken door het tempo, waarin de uitbreiding wordt uitgevoerd, te vermin deren. Tevens heeft spreker vernomen, dat een wet mag worden venvacht, waarbij de semi-overheids bedreven met N.V. vorm gelijk worden ge steld aan de openbare nutsbe drijven, wat betreft do onder nemersbelasting, zoodat de post ondernemersbelasting van 100.000 per jaar waarschijn lijk geschrapt kan worden. Men zal door het voorlooplg in bedrijf honden van de eenc kabel GoesTerneuzen en de centrale de Westdorpe de uit gave van 2 miü. voor do aan- lejr van de tweede kabel naar Zeeuwsch-Vlaanderen voorloo plg kunnen uitstellen. Deze vertraging van het tempo in de uitvoering en het event. EERSTE KAMER Marinebegrooting aangenomen. Uitkeering ineens aan gepensionneerden. In de vergadering van de Eerste Kamer is het wetsont werp tot toekenning van een uitlwcring in eens aan gepen sionneerden zonder bespreking of stemming aangenomen. BEGROOTING VAN OOiiLOG. Nadat nog enkele, kleine wetsontwerpen zonder discus sie waren aanvaard, werd dc behandeling van de begrootin^ van oorlog voortgezet Enkele sprekers repliceerden, waarby de heer Donkersloot (P.v.d.A.) nog informeerde hoeveel dienst plichtigen als gevolg van de actie van prof. Pootjes een beroep op de Dienstweigerings- wet hebben gedaan. Minister Fiévez beantwoord- dei hierna de replieken. De Kamer nam de begroo ting voor buitenlandsche za ken aan met 30 tegen 3 stem men (tegen de communisten). De begrooting Zuiderzce- foncis 1947 werd z.h.s. aange nomen. MARINEBEGROOTING AANGENOMEN. Bij de behandeling van de Marroe begrooting wees de heer Donkersloot (P.v.d.A.) op de hooge marineuitgaven. Voor komende jaren vraagt hjj ver- Molenaar (P.v.d. A.) en Algra (a.r.) en van Voorst tot Voorst (r.k.) zijn voorstanders van vlootopbouw. Dc minister van marine er kent, dat de begrooting hoog is. Hij zal de uiterste zuinig heid betrachten. Hij verzekert, dat de marineofficieren geen eigen politiek bedrijven. Het stichten van een nieuwe vloot- basis is ondenkbaar. De rijks werf te Den Helder wordt voorloopig aangehouden. De begrooting wordt aange nomen, waarbij de communis ten geacht willen worden te hebben tegengestemd. schrappen van de post onder- nemersbclasting zal de ver liespost jaarlijks tot f 200.000 verminderen Dit is directe be. sparing en bzteekent geen uit stel van executie. De lasten worden ln de toekomst opge vangen. ONRENDABELE GEBIEDEN Naar aanleiding van een vraag van den heer Kodde, of door de uitgave van 25 mil- lioen óók de onrendabele ge bieden van stroom zullen wor den voorzien, of dat men, om dit te bereiken, nog weer 14 15 mlllloen moet uitgeven, zei. de prof. van Staveren, dal) dit laatste inderdaad het geval is De pap wordt echter niet zoo heet gegeten als zij wordt opgediend. Langs alle gangba re wegen dringt men geleide lijk steeds verder door in de onrendabele jrebieden. Het, zou niet verantwoord zijn om di rect 14 A 15 millioen uit te geven voor de voorziening hiervan Er zal echter t.z.t. een fonds onrendabele gebie den moeten worden gesticht. De intensiveering is pas mo gelijk nadat de vergrooting van de centralfe geschiedt is. GEEN VERDERE CONCENTRATIE. Op een vraag of de concen tratie in de stroomvoorziening landelijk steeds verder zal schrijden, beantwoordde spr. ontkennend. Een verdere con centratie is uitgesloten. Neder land zal 10 k 11 centrales hou. den,"die in contact met elkaar staan door een koppelnet, dat over enkele laren voltooid za! zijn. Dit zal tot in de verre toekomst de laatste stap zijn van de electriciteltsvoorzlening Wat betreft de productie, Vlis singen zal één van deze cen trales zijn, .Van voorziening van Zeelana door Brabant'kan geen sprake zijn. DE VESTIGING DEK CENTRALE. Jhr Schorer stelde de vraag, of Vlis3ingen - inderdaad de juiste plaats is van de centra. Ie. Hrj noemde in dit verband Goes, Middelburg en, met het oog op event, levering aan Belgisch-Vlaanderen, Terneu zen. Prof. van Staveren ant woordde, dat Vlissingen het grootste gebruik heeft, zoodat deze plaats de voorkeur ver dient, omdat het stroom- transport dan wordt beperkt Zoowel in Goes als in Mid delburg ls de toestand van de koelwatervoorzienüig slecht. De verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen zal een voldoende vermogen hebben om dit ge bied en zoo noodig ook het aangrenzende gebied te voor zien. Nadat spreker nog verschil lende Statenleden naar aanlei ding van desbetreffende vra gen over détails van het pro ject en de daaruit voortvloeien de consequenties had ingelicht ELECTRIFIC ATIE ROOZENDAAL VLISSINGEN VÓÓR MEI 1951. Tijdens de niet offici- eele zitting van de Prov. Staten, waarin prof van Staveren het P.Z.E.M .-project toe lichtte. deelde hij mede, dat er bericht is ont vangen van de Ned Spoorwegen, inhouden de, dat de lijn Roozen- daalVlissingen in ieder geval vóór -4. Mei 1951 geëlectrificeerd zal worden. schorschte de voorzitter de vergadering, 'niet na een woord van dank te hebben gericht aan Prof. van Staveren, voor de wijze waarop hij het P.Z.E.M project heeft toegelicht Dinsdagmiddag om 2.15 uur heropende de voorzitter, jhr. mr. Quarlea van Ufford de vergadering der Provinciale Staten. Hij herinnerde in zijn openingswoord aan de getioor- te van Prinses Maria Christi na, die vorige week plaats vond en zeide de overtuiging te hebban de tolk te zijn van alle leden wanneer hy de be de naar God laat uitgaan, dat Hij onze kleine Prinses voor spoedig zal doen opgroeien tot vreugde van de ouders en tot zegen van' het vaderland. Het amendement van mevr. van den BroeckeDe Man op het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van een op- bouwtoelage aan het provin ciaal bestuur, werd bij stem ming verworpen. Het verwek te veel hilariteit, toen ook me vrouw van den Broeckë „te gen" stemde. De algemeene verslagen der afdeelingen betr. de voorstel len van G. S. tot wyziging van het Provinciaal- en van het Tertiair wegenplan, pingen vlot onder de hamer door Bij de behandeling van het voorstel tot afwijzend beschik ken op het verzoek van het bestuur .der Ver. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Vlissingen om subsidie, toonde de heer DE BAARE (P.v.d.A.) aan, dat deze leeszaal ook buiten de stad haar invloed doet gelden. Hij. deed een krachtig beroep op de Staten om wel een subsidie toe te kennen. Iieid te laten voorbijgaan om illusie realiteit te doen worden en... allereerst zelf de handen ineen te slaan om te bereiken, wat door Zeeland en de Zeeu wen zelf gedaan kan worden. De heer v. d. FELTZ (C H) verklaarde het hiermee niet eens en zeide de afwijzing te ondersteunen met het oog op de noodlijdendheid van Zee land, doch hy deed dit „met smart". De heer. van Oorschot (P.vxLA.) zou gaarne zien, dat de staten, de leeszaal uit de mosilrjkheden hielpen Hij deed het voorstel, gedurende de twee eerstkomende jaren een subsidie van 600.- jaar lijks toe te kennen. De heer Mes antwoordde namens G.S. de verschillende sprekers. Hij .vees nadrukkelijk op de taak, die de Prov. Bibliotheek te Middelburg in het cultureele leven van de provincie vervult beriep zich voorts op de deplorable toestand van de provinciale financiën om de Statenleden te overtuigen, dat men afwijzend moet beschik ken. Het afwijzend voorstel van G.S. werd roet 22 tegen 11 stemmen overgenomen (en kele leden maakten vermake lijke vergissingen met „voor" en „tegen"), het voorstel van Oorschot werd met 20 tegen 13 stemmen verworpen. Vervolgens kwam aan de orde het alg. verslag betref fende het voorstel tot het aan. gaan van een geldleening van :en hoogste 25.200.000 tot dekking van kapltaalsverstrek- king aan de P.Z.E.M. De heer Kodde diende een voorstel in, waarbij hij verzocht de behan deling van dit agendapunt eenige dagen uit te stellen op. det men wat meqr beslagen ten Ijs zal komen. Andere leden sloten zich hierbij aan. De heer Schets drong 'aan de dis cussies uit te stellen, totdat het stenografisch verslag in het bezit der Statenleden is, ook van degenen, die de mor genzitting, toen de heer van Staveren een toelichting w op het P.Z.E.M.-project, niet konden bijwonen. De voorzitter deelde mede, dat G.S zich hiermede konden vereenigen. De discussies wer. den na algemeen goedvinden uitgesteld tot de volgende ver gadering, die Donderdaj Sportpark Vlissingen. EEN STICHTING GEVORMD Zooals bekend is, stelde Ne- derlandsch Volksherstel enkele maanden geleden een bedra2 van 30.000 beschikbaar voor het aanleggen van sporttorrei-1 nen te Vlissingen De moeilijk. hei«j was echter, dat er geen enkel lichaam was, dit bedrag in ontvangst te nemen en er de vereischte bestemming aan te geven. Na vele besprekingen tus schen gemeentebestuur verte genwoordigers van Volksher stel en sportyertegemvoordi- gers, ls thans gevormd de 9tichting Sportpark Vlissin gen. welke de aanleg, het on derhoud en het beheer van terreinen en inrichtingen voor de sport m de gemeente Vlis singen op zich zal namen. Het stichtingsbestuur zal bestaan uit zeven personen, van wie er vier doorv de gemeenteraad zullen worden benoemd. De overige drie zullen worden be noemd door het stichtingsbe stuur uit een voordracht, op te maken door de sportvereenl- gingen, welke huursters van de stichting zijn, echter met die verstand®, dat een voor dracht voor één te verkiezen bestuurslid wordt opgemaakt door de hurende voetbalver- eenigingen, terwijl de beide overigen zullen worden be noemd uit een voordracht, op te maken door alle andere hu rende sportvereenigingen. De bestuursleden hebber, drie jaar zitting. De door de gemeenteraad te benoemen le den treden gezamenlijk af; van de sportvertegenwoordigers zal er ieder iaar één aftreden Daar er thans nog ge ei huurders zijn, is aan de ad viescommissie zoowel als aan de contactcommissie gevraagd een voordracht op te maken waaruit dan de oprichters één. ■■esnectievelijk twee bestuurs leden zullen benoemen. Binnen enkele weken is de samenstelling van het stich tingsbestuur te verwachten, waarna met de moeilijke taak zal kunnen worden begonnen. Beheersinstituut gaat vrij uit. Critiek van iribunaal-presidént. In ons blad van Zaterdag sprokene in rechtbankzittin gen geheel blyft voor reke ning van hera, die spreekt. Uiteindelijk laten wij hier nog een rechtzetting volgen welke de tribunaalpresident, mr. Loeff ons van zyn ver klaring gaf: „Naar aanleiding van het verslag m Uw blad van de tribunaalzitting van 21 dezer waarin wordt vermeld, dat door my ernstige critiek wero geoefend op het beheer van een hofstede in Arnemuiden, toebehoorende aan een N.S. B.'er, wjjs ik er U op, dat het beheer over deze hofstede niet werd gevoerd door een der beide beheersinstituten van Middelburg of Goes, maar door den Prov. Voedselcom- missaris te Middelburg. Gemelde Beheersinstituten treft dus in deze geen blaam, zooals uit gemeld verslag zou kunnen worden geconclu deerd". Herinnering aan 1890. De veerdienst Vlissingen— Breskens is gestaakt. Sinds 1890 is dit niet mee." voorge komen. Een van onze lezers herfnn: t zich die winter nog en schrijft ons, hoe hij eind De cember^- 1890, toen hij van Breskens naar Vlissingen moesl oversteken, o\ er groote h-ok- ken. ijs moest klauteren om de pier bij de haven van Breskens te bereiken, waar de boot zou aanleggen. Het vaartuig kon toen echter de pier niet be-et ken vanwege de enorme mas drijfijs en de boot moest, zonder zelfs de passagiers aan wal te kunnen brengen, naar Vlissingen terugkeeren. SCHOUWEN-ROTTERDAM. Vandaag zal de verb-nding van Schouwen- Duiveland via Numansdorp-haven naar Rotter dam en terug weer normaal zijn Geslaagd is voor het exa men radiotelegrafist 2e klasse de heer H. G. M. Kerkhof, leer ling van de De Ruyter3chool te Vlissingen. .1. plaatsten wij een versiaj van de tribunaalzitting te Middelburg, waarin de tribu naal-voorzitter, mr. Loeff, ernstige i .itiek uitoefende op het begeer van een boerderij te Arnemuiden, die toebehoor de aan den overleden N.S. B.'er Iz. K. Daarbij noemde mr. Loeff het Beheersinstituut te Goes. De heer J. A. Struik, be heerder van het Beheersinsti tuut te Goes heeft ernstig be zwaar tegen deze uitlating van den tribunaalvoorzitter, omdat zijn instituut gehee! buiten deze zaak staat en niets met het beheer over de betrokken boerderij te maken heeft gehad. Hij schrijft ons o.m.: „Zoo- s men bij eenig nadenken wel zal kunnen begrijpen, heeft het Beheersinstituut te Goes met deze zaak niets te maken omdat Arnemuiden in Walcheren ligt en het Be heersinstituut slechts zaken beheert in Noord- en Zuid Be veland". Tenslotte schrijft de heei Struik: „Om verdere voorba rige conclusies de kop in te drukken kan ik u nog mede- deelen, dat ook het Beheers instituut te Middelburg bui ten deze zaak staat. Door het bijzondere karakter vgn deze zaak had deze een brjzonder xeheerder". Tot zoover de heer Struik, by wiens opmerkingen wij aan teekenen, dat wy met den heer Struik de onjuiste mede- Maart te 1 uur nra. zal worden jleeling in de tribunaalzittinu gehouden. betreuren, maar dat het ge- Verkeersperikelen op Tholen. Op het eiland Tholen wor den twee autobusdiensten on derhouden; een onderneming laat bussen rjjden op het tra ject Tholen—Oud-Vossemeer —St. Annaland, een andere op het traject Thole»— Poort vlietScherpenisse—St. Maar tensdijkStavenisse. Een ver binding tusschen Stavenisse en St. Annaland bestaat ech ter nog niet omdat de straat weg tusschen deze beide dor pen in een zoodanige toestand verkeert, dat de autobusonder nemers het niet verantwoord achten hierover te rijden. Het is geen wonder, dat vele be woners van deze dorpen met smart op het oogenblik wach ten, dat de weg verbeterd wordt, want zij zijn thans ge dwongen ln het geval dat zy eikaars dorp wiüen bezoeken en niet over een ander, voer tuig beschikken om het ge heele eiland om te rijden. Naar de Prov. Waterstaat ons mededeelt zal van verbe tering van deze weg dit jaar waarschijnlijk nog geen sprake zijn, zondat de bewoners van St. Annaland en Stavenisse nog geduld moeten oefenen. AFDEELINGSBESTUREN LOGEMENTEN. Voor de afdeeling Walcheren van de Vakgroep Logementen n Aanverwante Bedrijven wer den als- bestuursleden gekozen S. üilissen. Ch. l.aporte, Z. C Ie Clercq, L. Maas en L. Ver liage. Voor de afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ge kozen I. Duinink, C. A. du Puy, F. H. Duserduyn, A. F. van Rosevelt en Ph. A. de Vuyst Voor de afdeeling Schouwen en Duiveland W. I. den Boer. P. j. Harinck, Jumelet, J. C. Sinke en P. D. Verst rate. BENOEMING. tot dijkgraaf van de facoba- polder. de heer J. W. van Nieu- wenhuijzen, te 's-Heer Arends kerke; Middelburg 25-jarig bestaan militaire pensioenbond. Dezer dagen hield de afdee ling Middelburg van de militaire pensioenbond een vergadering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. De voorzitter van dc afdeeling Middelburg, de heer M. W. Flissebaalje, schetste in een rede de moeilijkheden die de bond in de bezettingstijd heeft ondervonden en .zeide het te betreuren, dat er nog zooveel jepensionneerde militairen rond- ioopen die geen lid van de bond zijn. Er werd een minuut stille in acht genomen voor At over leden leden en bestuursleden va1, de bond. Er bestond voor deze ver gadering groote belangstelling. IJZEL CONTRA RADIO. Tengevolge van de ijzel, die zich in de nacht van Maandag op Dinsdag op de draden van de Radio-distributie heeft ge vormd, was een aantai inwo ners van Middelburg, die aan gesloten zijn bb de Radio-Cen trale, eenige tijd van muziek verstoken. BIJZ SCHOOL BREIDT UIT. De Chr school voor bij zonder lager onderwijs in de Singelstraat te Middelburg heeft reeds geruime 'tijd met een ernstig ruimtetekort te kampen. Men is er echter thans in geslaagd de beschik king te krijgen over eenige lo kalen in een perceel aan.- de Nieuwstraat, waar enkeJe klassen kunnen, worden onder- Achftien maanden van strijd voor onafhankelijkheid. In de groote zittingszaal van het Knip te Malang, heeft ir Soekarno de vijfde plenaire vergadering van het Knip mei een rede van drie kwart er ge opend. De nieuwe Knip-leden waren hierbij nog toehoorders Soekarno was gekleed, in zijn uniform van opperbevelhebber van land- en zeemacht. Hij sprak beheerscht en duidelijk en zeide o.ö.: „Na 18 maanden van strijd voor onze onafhankelijkheid en vervolmaking .van onzen staat is de periode aangebroken van concrete zaken", waarbij hij wees op de onderhandelingen met de Engelschen en Neder landers. De republiek is thans de facto erkend ook door de buitenwereld, welk feit de Ne derlanders niet kunnen terzijde stellen. De leuze: „Eens onaf hankelijk, altijd onafhankelijk" heeft thans meer vorm gekre gen, maar met leuzen alleen komt men niet verder. Over het meeningsverschil betreffende de uitbreiding van het Knip zeide Soekarno: „Het Knip was steeds groeiend met het groeiende par tijwezen, de uitbreiding volgens decreet no. 6 was daarbij de eindfrase, en had tot doel een zoo goed mogelijke vertegen woordiging van geheel Indone sië, ook Sumatra, Borneo, Cele bes en de andere eilanden tot stand te brengen". Tenslotte deed Soekarno een beroep op de vergadering om aan geheel Indonesië van Sa bang tot Merauke, aan de re- actionnaiie Nederlanders en aan de geheele wereld eenheid te toonen. Sovjet-Unie reorganiseert. Vishinsky heeft in de ver gadering van de Hooge Sovjet een document voorgelezen, waarin een wijziging van de Sovjet-grondwet wordt aange kondigd. Elk der zestien Sov jet-republieken zal het recht hebben eigen diplomatieke ver tegenwoordigers in het buiten land aan te stellen en een eigen leger te onderhouden. De achturige werkdag zal grond wettelijk worden vastgelegd. U.S A. beheerscht Pacific. Op een persconferentie heefi de minister van buiteniandschV zaken der V.S., generaal March al, meegedeeld, dat de Sovjet- Unie zich accoord heefi ver klaard met het instellen van een Amerikaansch beheer (Trustee ship) over de Japansche man daateilanden in de Stille Oceaan Bevin over Palestina. In zijn verklaring in het Lagerhuis over de Palestijn- sche kwestie heeft Engelanus minister van buitenlandseiie zaken gezegd, dat er „nog wel een kans op een vergelijk zou zijn, indien belanghebbenden van hun zuiver persoonlijk standpunt zouden willen afwij ken zonder zich tot de Ver- eenigde Naties te wenden". „Ik ben nog altijd graag bereid het te probeeren al dus Betfïn. Bevin oefende critiek uit op de ontijdige Amerikaansche inmenging in de kwestie. Hij is voorstander van een Pales tina waarin Joden en. Arabie ren tezamen kunnen 'leven. Prof. Romme naar Nederland. Prof mr. C. P. M. Romme, die in zijn kwaliteit' van voor zitter van de K.V.P. een be zoek aan Indonesië heeft ge bracht, is Dinsdagochtend per Skymaster uit Batavia naar Nederland vertrokken. Frankrijk wil Duitsche arbeiders. Volgens een semi-officieele mededeeling te Parijs heeft de Fransche regeering Washington om toestemming verzocht voor werving van vrijwillige Duit sche arbeidskrachten in de Amerikaansche zóne. De Duit sche vrijwilligers zouden voor een jaar gecontracteerd worden en een gedeelte van hun loon naar huis' mogen zenden. WAPENS IN ITALIË. Minister-president de Gas- peri heeft verklaard, dat het noodig is in Italië naar ver borgen wapenvoorraden te zoeken. Hij wees er op, dat vrijgelaten fascisten nog onder controle staan. Verzetsman sloeg door. In Den Haag stond terecht dc ex-illegaal en communist W., die ervan beschuldigd wordt na zijn arrestatie dooi de S.D. een communistische verzetsgroep te hebben verra den. De proc. fiscaal achtte het ten laste gelegde bevezen en elschte 10 jaar gevangenis straf. De verdediger meende, dat het hier een intern meenings verschil tusschen de commu nisten betrof en vroeg invrij heidstelling. Dit werd gewei gerd. Naar vernomen wordt zal de Philipsfabri-*" te Soera- baja op 1 Maart a.s. weer ln bedrijf worden gesteld. gebracht. Er ls reeds een be gin gemaakt met het in orde brengen der lokalen op dat ten spoedigste met de lessen in de dépendance van de school kan worden aangevangen. Vlissingen Intiede ds. Schoch te Rotterdam. Zondagmiddag heeft ir. de Koninginnelterk te Rotterdam as. M. L. W. Schoch, uit Vlis singen, zijn intrede gedaan als jsugdpredikant van dc Herv. Gem. van Groot Rotterdam Alvorens tot zijn predikatie over te gaan, zeide ds. Schoch, zijn taak als jeugdpredikant met gemengde gevoelens aan te vangen. De omstandigheid dat hij slechts met een „dee; van het leven" ln aanraking komt, de grootte van zijn ar beidsterrein, de omvangrijicheic" van zijn taak en het. experl- menteele ^karakter ervan doer hem met huivering denker aan zijn opdracht. Anderzijdr s er reden tot blijdschap ak men bedenkt, dat er iets ge- iaan kan en mag worden voor de groote stadsjeugd, wie: geestelijke .nood ontstellende vormen heeft aangenomen.. Ds Schoch zeide, dankbaar te lijn, hij zfjn taak kan aan vangen ln gemeenschap met hen, die Jezus Christus als hun Heer en Koning belijden, wan? zijn werk zal altijd hierin be staan, dat hij de jongeren vijst op den Heer en Koning, di.è met ontferming bewogen is over de grauwheid van hun bestaan Na de predikatie, die han delde over 1 Sam. 3 10. heeft ds. Schoch woorden van dank gericht tot ds. A. Adria- id, dte hem des morgens in zijn ambt had bevestigu ec tot den wethouder van Onder wijs, mr. G. E van Walsum. dié in de dienst het gemeen tebestuur van Rotterdam ver tegenwoordigde. Belangstelling uit Vlissingen. 's Morgens om 6 uur hadden zich in Vlissingen reeds 18 jon ge menschen van de Hervormde Jeugdraad verzameld, om zich naar Rotterdam te begeven, om aldaar de bevestiging en intre de van Ds. Schoch bij te wonen! Na een zeer voorspoedige reis waren zij ofn half tien iri Rot terdam. Toen de auto Rotter dam b nnenreed, passeerde deze juist mevrouy en Ds. Schoch, die dus konden meeliften er door oude stadgenooten de Ko- ninginnekerk werden binnenge leid. Na de kerkdienst werd er door de Centrale Hervormde Jeugd raad van Rotterdam een koffie- maal'.ijd aangeboden, welke werd bijgewoond door de vaardigden van de Hervormde Jeugdvereenigingen. Gedurende deze koffiemaaltijd werd Ds. Schoch geïnstalleerd tot voor zitter van de Centrale Hervorm de Jeugdraad van Rotterdam. BIIURTVER. NOORDSTUAAT In verband met de geboorte van Prinses Marijke heeft de buurtvereeniging Noordstraat Zaterdagmiddag in het lokaal der C.J.M.V. een bonte middag georganiseerd voor een hon derdtal kindereh van haar le den. Het feest werd opgevroo- lijkt door den heer Zoutewelle, bijgestaan door enkele oudere kinderen uit de buurt. Na de pauze vertoonde de heer Dert nog enkele aardige kinderfilms, waarvan de kleine bezoekers echt genoten. En de versnaperingen, die werden rondgedeeld, lieten zij zich vanzelfsprekend goed smaken. O.- en W.-Souburg RAADSVERGADERING. Dezer dagen vergaderde de raad van Souburg onder voor zitterschap van burgemeester Stemerding, die een overzicht gaf van 1946. Er zijn thans 1234 woningen bewoonbaar. De bur gemeester sprak de hoop uit, dat de raadsleden alles zouden doen voor het welzijn van de gemeente. De heer L. Ch. Jans sen beantwoordde deze rede. Aan den heer P. A. Vervaart werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Met algemeene stemmen werd de heer W. Joosse in zijn plaats benoemd. Het 'ambtena rengerecht heeft nog steeds geen uitspraak gedaan over het ontslag van den heer Gabrlelse als gemeente-secretaris, die niet in zijn ontslag berustte en deze kwestie aanhangig maakte. Daardoor is de heer Mantz, die in zijn plaats werd benoemd nog steeds niet in functie. Ver schillende raadsleden drongen op een spoedige beslissing aan. Het voorstel van B. en W. om de benoeming van den heer Mai.tz.te aanvaarden, werd aan genomen. Het, voorstel van den heer de Priestfer om in 1947 de kermis te laten doorgaan, werd met 5 tegen 6 stemmen ver worpen. Bij de. rondvraag .deel de de voorzitter mee, dat het puin aan de Oude Middelburg- sche weg door de wederopbouw moet worden weggehaald. Op een desbetreffende vraag ant woordde de voorzitter, dat er voor er wordt overgegaan tot de bouw van een badinrichting, er eerst moet worden nagegaan of dit gebouw aan de zwem- nrichting gekoppeld kan wor den. Na afloop van de raadsverga dering hield óe heer P. J. W. A. Abspoel, directeur van de Stichting Herbouw Walcheren, voor de raadsleden een lez:ng over het wederopbouw- en uit breidingsplan van Souburg. Vrouwenpolder A.R. KIESVEREENIGING. Dezer dagen hield de A. R. Kiesvereeniging te Vrouwenpol der haar laatste ve-gadering van deze winter. Na een ope ningswoord van den voorzitter, den heer W. Maas, volgden de jaa-verslagen van secretaris en penningmeester. Als bestuurs lid werd herkozen de heer A. v. Dis. Door den secreta-is, den heer S. Maas. werd een breed voerige inleiding geleverd over art. 21 va nhet program van beginselen, waarop een drukke bespreking volgde. De opkomst was zeer goed. Veere RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Veere, zal Donderdagmiddag om 2 uur in vergadering bijeen ko men Kerknieuws NED. HERV. KERK. Benoemd tot hulppred. te Amsterdam W. Reus, a.s. em. pred. te Westkapelle. De Generale Synode De praeses, ds. W. A. Zeyd- ner, opende de vergadering der Generale Synode te Blaricum met lezing van psalm 103 en Johanes 13. Tot leden van de raad van Kerk en gezin werden benoemd mevrouw L. Kuipers-Sannes en mr. B'. W. van Houten; tot lid van de noodraad van Evangelisaties ds. J. D. Kleyne te Rotterdam; tot secretaris-adv-seerend lid van de Generale Synode voor de Herv. raad voor de inwendige zending „Kerk en wereld" ds. F. J. Pop te Driebergen. In de namiddag werd de generale Synode door den burgemeester van Blaricum begroet. Deze wees op het prachtige verzet van de Herv. Kerk tijdens de bezetting en op de strijd tus schen geloof en ongeloof, die ook thans gevoerd moet wor den. De praeses -beantwoordde deze toespraak en verheugde zich er in, dat hier in Blaricum overheid en kerk niet als vreem delingen tegenover elkaar staan, maar samen weten het gezag ontvangen te hebben uit de hand van God. Hij bood het gemeentebestur het boek „Het" verzetswerk der Herv. Kerk" aan. Des avonds vond in de Ned. Herv. Kerk een dienst plaats, waaraan de Generale Synode deelnam. In deze dienst werd het H. Avondmaal gevierd on der leiding van den Blaricum- schen predikant ds. R. v. d. Mast. (Ingezonden mededeeling) TWEE VRIENDINNEN Zeg Marja, wat heb jij aan je huid gedaan? Die is zoo mooi en gaaf. Wel, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor mijn handen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2