PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT Britsch-Indiërs De economische toestand van Zeeland Regeerings- voorlichting MOETEN HET ZELF DOEN Vandaag Partij van de Arbeid wil vrede in Indonesië IS GEEN PROPAGANDAI AMELAND zeventig dagen geïsoleerd 190e Jaargang - No. 47 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde jr., Vlissingen. op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WO. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per treek, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie f 2.—, Bureaux gevestigd te Vli singen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 'ijnen) 'Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924, Goes Turlkade 15, tel 2475. Oostburg Gratemastraat tel- 102. Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 35930G P-Z.C-, Middelburg. Het wereldgebeuren Engeland vermindert zijn verplichtingen. Mountbattens taak In India. Enkele maanden geleden pu bliceerde het Engelsche week blad The New Statesman on der de titel „Reorientations" een serie artikelen van de hand van het Lagerhuislid Cross- man. In deze artikelen, die in Engeland sterk de aandacht trokken, pleitte Crossman voor een politiek, die het tegendeel is van expansie, voor een dras tische inkrimping van het Britsche imperium. Engeland, zoo luidde het hoofdthema van zijn betoog, is danig verzwakt uit de tweede wereldoorlog tevoorschijn gekomen de wit boeken die de regeering van tijd tot tyd uitgeeft spreken in dat opzicht duidelijke thai. Economisch Is het tot minstens 1951 met handen en voeten aan het Amerikaansche kapitaal gebonden, militair niet meer in staat de strijd krachten op de been te houden, noodig om ëen imperiale po litiek in oude stijl te volgen. Onder deze omstandigheden dient Engeland nergens ter wereld verplichtingen op zich te nemen, indien het niet de kracht meer heeft daaraan te voldoen. Dit geldt speciaal voor die gebieden, waar een steeds sterker wordend natio nalisme streeft naar uitscha keling van het Britsche gezag en naar zelfstandigheid. De Britsche Labour-regeë- ring heeft in de ruim ander half jaar, dat zij aan het be wind is, langzaam weliswaar, maar toch in groote lijnen de ze gedragslijn gevolgd. Vorig jaar werd de ontruiming van Egypte aangekondigd, enkele weken geleden' de Paiestijn- Sche zaak aan de Ver. Naties overgedaan en thans is plot seling het uiterst belangrijke besluit genomen, dat het Britsche leger zich uit Voor- Indië zal terugtrekken en de regeering het verder aan de Indiërs zelf zal overlaten orde op politieke zaken te stellen. Langzaam wordt duidelijker, hoe de lange strategische ver bindingen van het Britsche Rijk worden ingekort en de militaire spil wordt overge plaatst" naar het Midden-Oos ten. Malakka, Hongkong, Aus tralië, Nieuw Zeeland en Zuid- Afrika gaan de nieuwe grens posten van het imperium vor men. Volgens den correspondent van de Times heeft als gevolg van de verklaring van Attlee het tooneel in Voor-Indië een welhaast wonderbaarlijke ver andering ondergaan. Voor het eerst is een vaste datum ge noemd voor inlossing van een Britsche belofte en voor het eerst zien de Indiërs zich dat gene, waarvoor zij jarenlang actie hebben gevoerd, in de schoot geworpen volkomen onafhankelijkheid. De Engel sche pogingen om de twee Indische groepeeringen, de Hindoes en de Mohammedanen tot elkaar te brengen zijn op niets uitgeloopen de Indiërs zullen thans op straffe van burgeroorlog zelf een compro mis moeten zien te vinden. De belangrijkste taak van den nieuwen onderkoning Movmt- batten zal niet politiek zijn, doch militair: regeling van het terugtrekken der Britsche troepen. Ongetwijfeld zal Churchill, die dat alles als socialistische afbraak van het imperium be schouwt, zich met alle orato rische talenten, waarover hij beschikt, tegen de plannen van zijn regeering verzetten. Ver geefs, want het rad der ge schiedenis is niet terug te draalen hoogstens kan de wenteling vertraagd worden. Razzia's in Duitschland "duren voort. De Britsche en Amerikaan sche inlichtingendienst. in Doitschland heeft de razzia's op leden van de geheime nazi organisatie voortgezet. Hon derden samenzweerders zyn reeds gearresteerd. Vele oor logsmisdadigers, die tot dusver aan interneering zyn ontko men, maken deel uit van de organisatie, die vertakkingen door geheel Duitschland heeft. De Britsche chef van de mili taire inlichtingendienst heeft verklaard, dat er geen verband bestaat tusschen het opsporen van Martin Bormann, den ver misten plaatsvervanger van Bütler, en de razzia's die thans worden gehouden. Hij was per soonlyk van meening, dat Bor mann niet meer In leven was. Man doodgevallen. Zondagavond omstreeks half zeven ls de 42-jarige G. A. van L. uit de 3e Schansstraat te Rotterdam bjj het opruimen van sneeuw op een achter zijn woning gelegen plat uitgegle den en door een daklantaarn gevallen, waarna hij op de vijf meter lager gelegen vloer van een garage terechtkwam. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. V Fiat geweigerd. Een caféhouder In Leeuwar den werd door het tribunaal veroordeeld tot een internee ring gelijk aan de tijd in de tentie doorgebracht en ver beurdverklaring van 60.000 met verbod om gedurende 10 jaar direct noch indirect werkzaam te zijn in het café- restaurantbedrijf. Hem werd het recht verleend om na verloop van een jaar. een verzoek in te dienen ln eigen bedrijf werkzaam te zijn. Verdachte was oorspronke lijk veroordeeld tot een in terneering- gelijk aan de tijd in detentie doorgebracht, ver beurdverklaring van 250.000 en verbod om in 5 jaar in het café- en restaurantbedrijf werkzaam te zijn. Op dit von-l straft, dan thans nis werd het fiat geweigerd, 'zou zijn. Von Papen gevonnisd. Een groote menigte ver drong zich om het gerechts gebouw, waar het vonnis over von Papen zou worden uitge sproken. De openbare aankla ger had aanvankelijk de hoogste - straf 10 jaar dwangarbeid geëischt, benevens confisca. tie van het vermogen. Von Papen, die thans 67 jaar oud is, zag er ondanks zijn lange gevangenschap verzorgd uit toen hij de rechtzaal binnen trad. Hij was vergezeld van zijn advocaat, dr. Kubuschok en zijn chauffeur, die hem on dersteunden, daar hij moeillijk loopt. Op de publieke tribune bevond zich de echtgenoote van von Papen. Behalve acht jaar dwangar beid werd von Papen veroor deeld tot confiscatie van zijn vermogen. De ocrlog was een „misverstand". JAPANSCH ADVOCAAT VERDEDIGT GENERAAL TOJO. Voor het internationaal tri bunaal te Tokio, waar liet proces tegen de Japansche oor logsmisdadigers wordt gevoerd, heeft de verdediger van gene raal Tojo, dr. Kiyose, een ver dedigingsrede uitgesproken. Dr. Kiyose verklaarde, dat de oorlog in de Stille Oceaan aan. Japan was opgelegd door het economisch en politiek egoïsme en de rasdiscrimina tie der geallieerden. Hij ver geleek de Idealen van Japan met die van president Wilson en zeide, dat zoowel de oorlóg als het gevoerde proces op een misverstand berusten Kiyose verzocht.de gealli eerden eerst hun eigen metho de van oorlogvoering en de wgze, waarop zij hun democra tische princlnes in pract-jk brengen, eens onder de loupe te nemen. Eerste resultaten der Byrd-exp editie. Men kent thans de resulta ten van de Pool-expeditie van admiraal Byrd. Zij heeft een gebied van 125.000 vierkante kilometer in kaart gebracht, vijftien eilanden ontdekt, twee groote baaien en twee berg ketens, die zich tot 5000 m. verheffen. Admiraal Byrd heeftver klaard, dat z\jn vlucht naar de Zuidpool in 1947 stoutmoedi ger is geweest dan zijn vluent in 1929, omdat dit keer de verwarming defect was. De bemanning van het vlieg tuig heeft temperaturen van 35° ,tot 40° onder nul moeten trotseeren. Een „spel"-breker. Dezer dagen zou een Harmoniecorps in de omgeving van Almelo eemge nummertjeh ten beste geven. Alles ging goed, doch een van de „bassen" bleek niet mcc te kunnen komen. Hij staakte z\jn spel een oogenblik. Tot ieders verbazing kwam uit de hoorn plotseling een hoog piepgeluid. De ver bouwereerde muzikant draaide zijn instrument open en onder groote hilariteit kwam er een muisje te voorschijn, dat kennelijk eenige benauw de oogenblikken had be leefd. ...brak zes Jaar geleden te Amsterdam een sta king uit als protest te gen de Duitsche Joden vervolging; ...is het 90 jaar gele den, dat de Vlaamsche novellist en blijspeldich ter R. Vermandere te Kortrijk werd geboren. De strafmaat bij de tribunalen. In de memorie van ant woord op het voorloopig ver slag van de Eerste Kamer over de begrooting van Justi tie merkt de minister o.m. op: Een zekere ongelijkheid van de strafmaat, aangelegd door de verschillende bijzondere ge rechtshoven en tribunalen valt niet te ontkennen. Ook bij de commune justitie is dit verschijnsel niet ongewoon. De minister is bereid m spreken de gevallen gratieverleening te bevorderen aan degenen, die voor of kort na devol ledige bevrijding van Neder land veel ernstiger zgn ge- het geval POLITIEK MET BREEDE VISIE GEVRAAGD. Met het N.V.V. tegen geweld. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verklaring uitgegeven, waarin voldoening wordt uit gesproken over de aanvaar ding van de Linggadjati-over- eenkomst door de Nederland- sche regeering en de Tweede Kamer. Nu blijkt, dat de regeering van de republiek Indonesia wel bereid is de basis-overeen komst te aanvaarden, doch dat Zij tegen het eenzijdig binden van de overeenkomst aan een officieele Nederlandsch© inter pretatie be.waar heeft, acht het. partijbestuur in de eerste plaats noodig de erkenning, dat de regeering van de repu bliek Indonesia eveneens ge rechtigd moet worden geacht bij de onderteekening van de basis-overeenkomst van haar interpretatie van het accoord. als essentieel element, van de aanvaarding harerzijds, te doen blijken Het partijbestuur is van oordeel, dat, waar beide par tijen de tekst van het ac coord als grondslag voor sa menwerking- aannemelijk ach ten, verschillen van interpreta tie van deze tekst geen on- Harddraverijen met arresleden. Voor de eerste maal sinds 300 jaar zullen te Halfweg Dinsdag groote harddraverijen met arresleden gehouden wor den. Voor het laatst werden in 16*54'zulke wedstrijden gehou den, Reeds zijn de boeren uit de omliggende polders druk aan het oefenen. Te Maasland verschenen Za terdag 10 bespannen a-ren aan de start van de harddraverij Het parcours had een lengte van 800 meter. overkomelijke hinderpaal mo gen en behoeven te zijn om tot een gemeenschappelijke oplos sing te komen. De verschillen van meenin» met betrekking tot de uitleg ging van de overeenkomst kunnen vervolgens een onder werp van nadere bespreking uitmaken Het partijbestuur heeft voorts met genoegen er van kennis genomen, dat thans ook van de zijde van de republiek Indonesia, krachtens het op 14 October 1946 geloten bestand, het bevel is gegeven het vuren te staken. Onder deze omstandigheden is het. partijbestuur versterkt in zijn overtuiging, dat op grondslag van het accoord van Linggadjati langs de weg van het overleg nog bestaande meéningsverschillen kunnen worden opgelost en de in het belang van Nederland en Indo nesia dringend gewenschte sa menwerking spoedig kan wor den tot stand gebracht en ont wikkeld. Het spreekt de verwachting uit, dat de politiek van de re geering ook ln de toekomst zal worden gekenmerkt door de breede ris>'e met betrekking tot de staatkundige hervormin-r van Indonesia, welke geleid heeft tot het ontworpen ac coord van Linggadjati, als ge volg waarvan het aanzien er -Te waardeering van Nederland in het buitenland belangrijk is versterkt. Het betuigt zijn instemming met de verklaring van het be stuur van het N.V.V., volgenr hetwelk dit- bestuur het on verantwoord zou achten 'e voorloopig te Linggadjati be reikte overeenstemming nog "■e doen mislukken op grond van prestige-overwegingen. laat staan de toepassing van geweld als middel tot oplos sing aan te grijpen. De gevol gen van zoodanige geweld-po- lltiek zouden naar het oordeel van het partijbestuur Gemeentelijke groentenverkoop. Het gemeentebestuur te Gravènhage is Maandag be gonnen met de verkoop van groenten. Het beschikte voor de eer ste dag over 11.000 kg. roode- en savoye kool en 10.000 kg. witlof. Particulieren en bedrijven toonen groote belangstelling. Het gratie-beleid. Door het Tweede Kamerlid, den heer Donker, zijn aan den Minister van Justitie vragen ge steld in ve-band met de beslis sing op gratie-verzoeken van terdoodveroordeelden. De heer Donker vraagt den Minister hem in te lichten ove- het aantal ge vallen, waarin op een dergelijk gratieverzoek reeds is beslist en van de nog niet besliste geval len, alsmede over de tijdsduur, welke voor elk van deze geval len, is noodig geweest. Ook wil de heer Donker we ten, welke algemeene oorzaken deze tijdsduur hebben bepaald en speciaal welke rol hierbij de Bljz. Raad van Cassatie enhet Departement van Justitie spe len. Ten slotte v.-aagt de heer Donker naar de algemeene richtlijnen ter bepaling van het gratie-beleid en verzoekt hij den Minister de verzekering te gev, ven, dat in de toekomst een spoedige afdoening van gratie verzoeken zal plaats vinden. P.RA heeft te weinig menschen. Blijkens de memorie van antwoord van de Eerste Ka mer inzake de begrooting van Justitie is minister van Maarsseveen van oordeel, dat de P.R.A. eerder werkt met een tekort, dan met een teveel aan personeel, dat voor een groot gedeelte uit de voorma lige illegaliteit afkomstig is. Hoewel de werkwijze van vele afdeelingen bevredigend is, kan niet worden ontkend, dat gebrek aan deskundig gevormd personeel een gevoelige te rugslag op de resultaten van het opsporingsonderzoek heeft gegeven. Er wordt naar ge streefd de arbeid van net beheersinstituut in te krim pen, speciaal wat betreft het vermogen van politieke de linquenten. Hoe lang het zal duren, alvorens de werkzaam heden van het beheersinsti tuut geheel zijn voltooid, is thans nog niet te schatten. Democratie mag niet onder de voet geraken. In het antwoord op het af- deelingsverslag van de Eerste Kamer inzake de begrooting van hooge colleges van staat, kabinet der Koningin en ka binet van den Minister-Presi dent, wordt door de Régeering onderscheid gemaakt tusschen regeeringsvoorlichting en re- geeringspropaganda. Propa ganda is gericht op het doen ingang vinden van bepaalde inzichten. Voorlichting ls daarentegen gericht op het kweeken van begrip en appel leert dus in hoofdzaak aan net De vrouw bij de rechterlijke macht. -Met betrekking tot het vraagstuk van het benoemen van vrouwen in de rechterlijke macht heeft minister van Maarsseveen opnieuw Ver klaard, dat hg tegenover een dergelijke benoeming aller minst principieel afwijzend staat, doch dat hg vooralsnog bezwaren heeft tegen het toe laten van ongehuwde vrouwen tot de met rechtspraak be laste ambten met het oog -op de daaraan verbonden grond wettelijke onafzetbaarheid br opvolgend huwelijk. Het koml den minister niet juist voor een benoeming van een vrou welijk rechterlijk ambtenaar afhankelijk te stellen van een bereidverklaring om bg het aangaan van een huwelijk voor haar functie te bedanken. Omtrent de vraag of ook eventueel een gehuwde vrouw tot notaris benoemd moet wor den en de ongehuwde vrouw bij huwelijk haar functie als notaris moet kunnen behou den, zal advies worden inge wonnen van een commissie, welker samenstelling in voor bereiding is. 38.000 candidaten voor het Middenstandsexamen. In 47 plaatsen in Nederland zal op 27, 28 en 29 Mei a.s. het schriftelijk gedeelte van het 13e middenstandsexamen algemeen handelskennis wor den afgenomen. Blijkens een onlangs door het centraal secretariaat ge houden telling wenschen onge veer 38.000 personen zich aan dit examen voor de midden stand te onderwerpen. van het partijbestuur ramp-i spoedig zijn zoowel vopr Ne-1 stormachtige Noordooster, derland als voor Indonesië. (gepaard gaande met hevige EEN BELANGRIJKE UITGAVE. Gevolgen van het congresfëelfs zij, die het congres me- vi... demaakten, ja, actief meebe- der Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel in October 1946 Het begin October te Mid delburg gehouden congres van het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel ligt al weer maan den achter ons. Wij hebben destijds reeds voldoende de aandacht gevestigd op de be- teekenis van dit congres, dat men zien moest als een poging tot ernstige bezinning op mo gelijkheden en moeilijkheden van de toekomst in een tgds- bestek, dat somberder perspec tieven biedt voor een noodge- bie<3 als Zeeland, dan ooit eenig tijdsbestek in het ver leden bood. Thans komt een klein, maat keurig verzorgd boekje weder om de aandacht vragen voor dit congres. De toen gehouden voordrachten en discussies zijn namelijk in boekvorm ver schenen en wederom blijk! thans, van hoeveel waarde he' leefden, zullen dingen aantref fen in dit boekje, die destijds aan hun aandacht moester, ontsnappen en het is daarom, dat wij dit boekje in handen van allen wenschen, die in Zeeland een leidende rol spe len. Daarnaast zal het zaak zijn dit boekje onder de aandacht te brengen van Den Haag, omdat Zeeland in laatste in stantie toch altijd afhankelijk blijft van de besissingen de' regeering. Overigens leidt de ver schijning van dit boekje*) automatisch tot het stellen van de vraag, in hoeveree dit congres yan het departement Zeeland cler Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel reeds zichtbare gevolgen heeft ge had. Men mag vaststellen, dat na 'Ut congres de boeren, de tuin ders, kortom de landbouw in de breedste zin bijeenkomsten hebben georganiseerd die een gedrukte woor^ ls en blijft, logische voortzetting waren van de' geestelijke activiteit, waarvan het onderhavige rongres een uiting was. Er kwamen op deze bijeenkom sten denkbeelden naar voren die ln de toekomst goede vrucht kunnen dragen. Deze stimuleerende werking mag zeer zeker als een positief re sultaat worden aangemerkt Alleen van de middenstand kwam geen zichtbare reactie Er is echter meer. Als sprekers traden op liet congres van het departement Zeeland van de Ned. Mg voor Nijverheid en Handel uitslui tend niet-Zeeuwen op, die zich dus, wilden zij zich ernstig van hun taak kwjjten en dat deden zjj! ter dege moesten verdiepen in moge lijkheden en behoeften, die spe ciaal Zeeland gelden. Dit hebben ir. C Staf, direCr teur-generaal van de Land bouw, ir P. Q. den Hollander, directeur der Ned. Spoorwe gen, drs. G. A. Kohnstamm en dr Schoenmaker inderdaad ge daan. Men mag hen deze lof niet onthouden. Welnu: de woorden, die door deze bij uit stek deskundige sprekers wer den gesproken, hebben weer klank gevonden tot ver bul ten Zeeland. Er is sedert dit congres een merkbaar intenser belangstel ling ln regeerlngskringen te constateeren voor de Zeeuw sche nooden. Zoo wordt ln Der- Haag mede wellicht met POOLLANDSCHAP OP DE WADDENZEE. sneeuwval, heeft Zaterdag het eiland in een waar poolland schap herschapen. Als men op het Noorderstrand staat, is, zoo ver het oog reikt, de Noordzee ■*en groote uitgestrekte ijsvlak: te. Aan het Zuiderstrand geeft de Waddenzee eenzelfde beeld, met hier en daar tot bergen van 7 a 8 meter hoogte opge stapelde ijsschotsen. MEEL AANGEVOERD Per handslede werd over het js 10.000 kg. bakkersmeel aan gevoerd, waardoor de brood- /oorziening weer is gewaar borgd. Minder gunstig is het met de brandstoffenpositie, die nog steedsp-ecair blijft. Gedurende de afgeloopen ze ventig dagen van het isolement heeft de postboot slechts één maal kunnen varen en slechts éénmaal gelukte hét een beurt schipper Ameland te bereiken. Meel werd per slede aangevoerd. Zeventig dagen, van 14 De cember aft is Ameland nu al in de greep van koning Winter gevangen. Alle post en passa giersvervoer geschiedt nu over de bijna tot de bodem bevroren Waddenzee. De mgrinevliegtui gen, welke een vrij geregelde dienst Ameland—Leeuwarden onderhielden, hebben nu hun vluchten gestaakt. het oog op de tolunie met Bel gië bizondere aandacht be steed aan de industrialisatie van Zeeuwsch-Vlaanderen Er bestaat animo om in dit ge bied de bestaande industrie uit te breiden, er bestaat met al leen in Nederland, maar ook in België de bereidheid om nieuwe industrie in Zeeuwsch- Vlaanderen te vestigen. Dit zijn bemoedigende teekenen. Men dient zich overigens niet te ontveinzen, dat men er met deze uitsluitend „gees telijke" resultaten alleen niet komt. maar dat dc tot leven gewekte denkbeelden tot uit voering moeten geraken. Het is daarom goed, dat het bestuur van het departement Zeeland de gedrukte weerga ve van voordrachten en dis cussies besluiten met een sa menvatting en conclusies, die zeer zeker ernstige overwe ging verdienen door allen, die op eenïgerlei wijze de belan gen van onze Zeeuwsche ge meenschap. hebben te beharti gen. In een volgend a rtike' zullen wij samenvatting er conclusies den lezer voorleg gen. De economische toekomst van Zeeland: voordrachten cr discussies, gehouden op he! Congres van 4 en 5 Oc*"v 1946 van het deD. Zes'arrl d- Ned. Mij voor Njjverhe'd. e- Handel. Ultg Dep. Zeelan- N.M. v. Nijv «en Handel. verstand. Natuurlijk kan het kweeken van begrip tot gevolg hebben het ontstaan van good* will. Voorlichting zou men kunnen omschrijven als toe lichting van de overheidsmaat regelen en van het overheids beleid. Het wil de regeering voor* komen, dat dergelijke toelich ting nuttig en noodzakelijk is. Het voornaamste doel van de voorlichting is te voorko men, dat het regeeringsbeleid tot een zaak wordt waarover alleen nog maar deskundigen kunnen oordeelen. Te voorko men dus, dat de grondgedach te der democratie, de gedach te, dat ieder burger zich in groote trekken een oordeel moet kunnen vormen over het overheidsbeleid, onder de voet raakt. In Engeland wordt de voor* lichting beschouwd als een on misbare waarborg voor het be houd der democratie. De regee ring deelt deze opvatting. De voorlichting moet weliswaar met mate worden gebruikt, doch de van de regeering uit gaande voorlichting geeft tot dusverre geen aanleiding tot ernstige klachten. Uit de inhoud van een ar- - tikel uit het Amerikaanse!» tijds- it „Time" dat eenige zeer ongelukkige informaties bracht over Indië, meenden mige Kamerleden te mo gen afleiden, dat de voorlich ting in Amerika heeft gefaald. Men bedenke echter, dat be paaldelijk in een land als Ame rika de pers zich door nie mand laat beleeren en iedere poging daartoe, zelfs door het geven van goede informaties, achterdochtig opneemt als een poging tot belemmering van haar vrgheid. - Prof. Romme naar de Republiek? Volgens het dagblad „Berita Indonesia" zou Prof. Romme uitgenoodigd zgn tot het bren. gen van een bezoek aan het gebied van de Republiek Indo nesia, Het blad verwacht een gunstige invloed op de alge meene verstandhouding indien ook Indonesiërs uitgenoodigd zouden worden tot het bren gen van een bezoek aan Ne derland. Minister-president Sjahrir heeft te Djocja verklaart, dat dat de verwerping van het presidentieel decreet tot uit breiding van het Indonesisch parlement een precaire situa tie schept. Hij zou echter niet kunnen instemmen met ont binding van het parlement om dat zooiets de moeilijkheden nog zou vergrooten. Uit Bataria wordt gemeld, dat op de fronten alles rustig is, behalve enkele kleine acties 'n de Medan-sector. Zweminrichtingenwet. De Minister van Sociale Za ken heeft bij de. Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, be palingen bevattende ter voorko ming van gevaren voor de ge zondheid *en het leven in ver band met het gebruik van zweminrichtingen (Zweminrich tingenwet 1947). Niet alleen nieuw op te rich ten zweminrichtingen, maar ook de reeds bestaande zullen na het in werking treden van deze wet een vergunning moe ten hebben om te mogen wor den opengesteld. Voor al of niet overdekte inrichtingen met afge sloten bassins worden speciale eischen gesteld, ten aanz:en van dagejijksch wateronderzoek, verversclrngswater, regelmatige -einiging van bodem en wanden enz. Vee'r' zal de aanwezigheid vn Vomrrrd personeel als e -ld worden, in j' t b"-.on--',". bij inricht'ngen. I d'e nok voor schoolzwemmen zijn bestemd. k. Joden niet gewenscht I Dezer dagen werd in Amsterdam een feestje gegeven van een sport vereniging, die er prijs op stelt een strenge selec tie toe te passen op ge- genenL die zich voor het lidmaatschap aanmelden, aldus meldt „Het Parool". Eén der Iden nam een meisje mee. Argeloos gaf hij haar naam op bij het bestuur. Het bestuur trok een bedenkelijk gezicht, want het meisje droeg geen „Germaansche" naam. En beleefd en hof felijk want wij doen het netter dan de Nazi horden werd het lid meegedeeld, dat men dit meisje helaas niet tot de feestzaal kon toelaten. Alleen... „Ariërs" waren „erwünscht'\ Het was de Roeivere niging „De Hoop". Hot bestuur, waartoe wij ons om inlichtingen wend den, kon het feit slechls toegeven. Waa-om dit ge beurd was? Och, zoo was het nu eenmaal gebrui kelijk. Geen Joden in het selecte gezelschap van „De Hoop". De Joden hebben immers zelf een roeivereniging? Laat zfi naar „Poseidon" gaan. DE STRIJD IN CHINA. Naar de communistische radio in China meldt, hebben de Communistische troepen bij Laiwoe, in de provincie Sjantoeng, een geheel e regee- ringsdivisie in de pan gehakt. Volgens berichten uit de Chl- neeache pers hebben de com munisten hierbij 50.000 man in de striid geworpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 9