HET STRA-FEEST Vlissingen gaat bunkers opruimen Zal over honderd jaar onze kust gesloten zijn? UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND Nooid-Beveland Zeeuwsche mossel- en oestercultuur zou verplaatst moeten worden. Mogelijkheden en moeilijkheden. Ons land is nog lang niet vol tooid; er valt nog heel wat aan te doen eer het èf is. Er zijn groote plannen voor land aanwinning en zelfs tot sluiting van de geheele kust. De uitvoe ring van deze enorme opdracht kan geen overhe dstaak alleen zijn. Dit werk vergt 'n nationale in spanning. Zijn invloed Iaat zich in verschillende richtingen ge voelen. Wetenschap en techniek worden er door gestimuleerd; landbouw, industrie, handel en verkeer ondergaan er de directe invloed van. Om al deze factoren te bun delen, werd op het einde van het vorige jaar te 's-G-aven hage de „Vereeniging tot be vordering van Landaanwinning" opgericht. In haar voorloopig bestuur, dat onder voorzitter schap staat van Jhr. Ir. O. C. A van Lidlh de Jeude, oud minis ter van Waterstaat, zijn de ver schillende schakeeringen der belanghebbenden en belangstel lenden vertegenwocrdigd. De Tereeniging wil een studiecen kum zijn en een actief element «vens om bekendheid te geven aan de waarde en beteeken;s der landaanwinning. Er liggen rond 375 000 ha te wachten in het Zuid-Westen des lands, de Wadden,, de DoIIard en Lauwerszee. Verdeel en heersch! Elk object vraagt een eigen techniek. Zoo zouden de Wad den veroverd kunnen worden volgens het principe „verdeel en heersch", d.w.z. door de aanleg van stormvloedsvrije dammen van de vaste kust naar de eilanden. Op deze wijze wordt het gebied verdeeld in vakken, waardoor de aansl'bbing wordt bevorderd en het gewonnen ge- Kostwinnersvergoeding. Door de heeren Algera en Koenen, beiden lid van de Twee de Kamer, zijn vragen gesteld in verband met de kostwinners vergoeding voo- militairen. De heer Algera wendde zich tot den Minister van Binnen- landsche Zaken in verband met de terugvordering van kpstwin nersve-goeding over 1939 en •1940, waarmede ten tijde van de bezetting een aanvang werd gemaakt. Deze terugvordering zou ge grond zijn op het feit, dat in de betrokken bedrijven geen vreemde vervanger zou zijn aangewezen. De heer Algera meent, dat desondanks toch schade in deze bedrijven zal zijn ontstaan en vraagt den Minister de terugvordering te staken en 't eventueel terugbetaalde weer te restitueeren, tenzij een aparte onjuistheid in de opgave mocht zijn gebleken. Noodelooze vertraging? De heer Koenen vroeg aan den Minister van Oorlog of hel juist is, dat ruim fiOO gezinnen van Ned. militairen reeds meer dan 6 maanden op de uitkee- ring van kostw nnersvergoeding wachten en dat de oorzaak daarvan moet worden gezocht in trage afdoening door het De partement van Oorlog. Ook vraagt de heer Koenen of het juist is, dat dergelijke aanvragen m drie dagen zouden kunnen worden afgedaan en ol de Minister eventueel maatrege len zal nemen tegen hen, die voor noodelooze vertraging verantwoordelijk zijn. GELDIGHEIDSDUUR VAN DE BONNEN T 72, V 72 EN X 72. De ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prin selijk gez'n aangewezen bonnen T 72 voor een rantsoen tabaks artikelen en V 72 en X 72 voor 100 gram versnaperingen blijven geldig t.m. 8 Maart. 1 Meer boter, maar minder margarine. De grondstoffenvoorraad m 't binnenland voor de margarine- industrie is op het oogenblik door 0e weersomstandigheden moeilijlc, aangezien dit vervoer in hoofdzaak per binnenschip geschiedt. Daarom ligt 't in de bedoeling in het totale vetrant- soen voor de periode van 2 tot 15 Maart 125 gram margarine te vervangen door eenzelfde hoeveelheid boter. Het rantsoen van 500 gram bestaat dan voor de helft uit boter en voor de helft uit margarine voor de A-, B- of C-kaart. De kinderen met een D- of E-kaart behouden het gebruikelijke rantsoen van 125 gr. margarine en 250 gr. boter. De voor genoemde periode meer verstrekte boter zal later worden ingehaald door tijdelijke vergrooting van het deel mar garine. bied daa-binnen door lichte be dijking successievelijk wordt vastgelegd, totdat het geheele vak, op een ruime verzamelkom na, is gevuld. Een andere methode, welke toegepast zou kunnen worden bij de breede zeegaten in het Zu:d-Westen, is „het winnen van land met land", nl. door het yan achteren insnoeren der gaten. Wint men op deze wijze bijv. 1000 ha in de Biesbosch. dan voegt zich daar automatisch ca. 3000 ha bij langs het Ha ringvlietHollandsch Diep, om dat het tijwater, zijn snelheid verliezend, het slib daar afzet. Een derde winn'ngswijze kan bestaan in het doen begroeien van platen en oevers met z.g Spaftine-pollen, een snelgroeien de plant met een enorm wortel gestel. Waar deze methode wordt toegepast, zijn de resul taten verrassend. In een paar jaar we-d een halfmanshooge, dichte begroeiing gekregen, welke elke slibkorrel gevangen houdt. Werk voor vele jaren. Er zal een halve eeuw. drie kwart eeuw. of misschien een volle honderd jaar mee gemoeid zijn, maa- dan zal van West- kapelle tot Borkum de Kust ge sloten zijn, met smalU rivier monden en enkele „zoute slui zen". Daarbinnen een net van kanalen, waardoor het Rijnwa ter wordt gedistr buee-d, met goede verbindingswegen naar de „eilanden" en een autostrada evenwijdig aan de kust langs de recreatie oorden. In de nieuwe polde-s zullen zich de vroegere kreken als kronkelende, langgerekte plas sen handhaven en met hun zan dige oevers gunstige gelegen heid bieden voor boschaanplant voor de st chting van dorpen, voo- watersport en zoetwater- visscherij. De oester- en mosselencultuur der Zeeuwsche wateren zou er gens in het buitendijksche Wad dengebied een nieuw terrein kunnen vinden. Nederlandsche Zionnisten vergaderden. Zaterdag- en Zondag werd te Amsterdam een vergade ring gehouden van de Ned. Zionnistenbond. Aan het slot van deze vergadering werden eenige moties aangenomen, waarin het hoofdbestuur o.m. werd opgedragen een beroep te doen op de Ned. regeering om bij de a.s. behandeling van de Palestina-kwestie door de Ver. Naties op te komen voor onverzwakte handhaving der Joodsche rechten en aldus me de te werken aan de terug keer van het Joodsche volk naar Palestina. Een teer land. Er is. dus nog werk in over vloed in de schoone tuin van Nederland aan de kust. En het s de moeite waard. Eén be zwaar is echter m te brengen en minister van Kleffens bracht d t zoo treffend tot uitdrukking in de woorden: „Ons land is teer". Teer, omdat het zoo kunstmatig is. Er zullen ons in de toekomst steeds zware pro blemen worden gesteld om dit kunstmatige land te behouden. Met afschuw denken wij bijv aan de mogelijkheid van een per ongeluk of met opzet in de Noordzee terecht gekomen atoombom, die een vloedgoli zou verwekken, waartegen onze kustverded ging niet berekend is. Is er ergens wel een lanc* te vinden, dat zooveel schade kan ondervinden van een toe komstige oo-log? De vernieling van enkele dij ken in de jongste oorlog deed een onzer oudste eilanden en een der nieuwst verworven ge bieden bijna weer verloren gaan G-oote waakzaamheid blijft tot verre toekomst geboden- en wij mogen ons niet de weelde veroorloven om op de verkre en lauweren tc gaan rusten Jp straffe van ondergang zuller wij wel steeds het devies „Luc tor et Emergo" moeten blijver betrachten. De ouderdom van de aarde. Een ande-e wetenschap heeft de natuurkunde en geneeskunde gevolgd in de atoom-regionen, en wel die der geologie. De planeet waarop wij leven schijnt, blijkens deze on derzoekingen, ongeveer 20 keer ouder te zijn dan in het algemeen werd aangenomen en wellicht kunnen -eeds een millioen jaar geleden menschen de aarde hebben bewoond. Autobussen van Goes naar Hoedekenskerke? Naar wy vernemen is bij de Ned. Spoorwegen een plan in overweging om de treinverbin ding van "Goes met Hoedekens. kerke te vervangen door een autobus-verbinding. Hoewel zulk» reeds met Ingang van 5 Mei a-s', zal geschieden (by de nieuwe zomerdienstregeling nameiyk), is op dit moment de beslissing nog niet geval len. Noodwoning uitgebrand. petroleum-vergasser was omgevallen. Maandagmorgen omstreeks zes uur werd de brandweer ge alarmeerd voor een uitslaande brand in een der houten nood woningen aan de Singel te Vlissingen, bewoond door de familie V. De toestand liet zich aanvankelijk zelfs zeer ernstig aanzien, aangezien het gevaar aanwezig was, dat het geheele complex in vlammen x>u opgaan. De brandweer pakte de zaak terstond energiek aan en slaagde er daardoor -In het vuur tot één woning te beper- OUD VOLKSFEEST OP WEST-SCHOUWEN. Paarden-relniglng. Een bijzonder folkloris tisch feest, dat nergens el ders m ons land plaats heeft, wordt te Haamstede- Burgh gevierd op Westelijk Schouwen. Dat feest is het „Stra- feest". Het woord stra be- teekent strand. De herkomst van het feest verliest zich in de nacht der eeuwen en men neemt aan, dat het van Germaansche oorsprong is. Het feest bestaat hierin, dat groepen ruiters op hun paarden naar het strand rijden en de die ren door het water laten gaan Dit is een symbolische reini ging van de dieren, die door het zeewater gezuiverd worden, na dat ze de winter in de stal heb ben doorgebracht. De ruiters keeren vervolgens naar hun dorpen1 terug, waar meestal een rondgang met muziek volgt en de dag verder in feeststemming wordt doorgebracht. Vroeger werd er bij dit feest nogal ste vig geborreld, maar de laatste jaren was er van overmatig drankgebruik geen sprake meer Dat het feest een belangrijke plaats in neemt in het dorpsle ven blijkt wel daaruit, dat het grootste deel van de bevolking die dag niet werkt en dat men zich al weken tevbren op het Strafeest verheugd. Zooals vele Klopjacht in Duitschland. Thans wordt te Londen be vestigd, dat de Britsche auto riteiten reeds sinds de zomer van het vorige jaar de illega le nazi-organisatie hebben ge schaduwd. Welingelichte krtn. gen voegen hier aan toe, dat de Britsche regeering echter eerst een maand geleden de' activiteit van deze nazi's se rieus begon te nemen. Thans is 4^5 deel van de Duitsche ondergrondsche be weging in arrest gesteld. Electriciteit in Engeland. De Britsche eerste minister, Attlee, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat met ingang van Maandag 3 Maart a.s. de industrie in Noord-West-Enge- and weer op de normale wtj- ze gebruik zal kunnen maken van electricltelt. heidenschc feesten gekerstend zijn, is ook hei Strafeest in ge schakeld in de Christ kalender. Te Haamstede-Burgh wordt hei gevierd bij het begin van de vastentijd, dus zes weken voor Pascheh. In andere dorpen wordt het feest op verschillende data gevierd, soms op Zaterdagmid dag. Het feest beperkt zich tot de dorpen, die bij het strand gelegen zijn. ken. Dat deze geheel uitbrand, de, kon echter niet meer wor den voorkomen. De brand ontstond doordat een petroleum-vergasser, waar op een waschketel was plaatst, omviel en de branden de olie zich shel door het ver trek verspreidde. De bewoon ster had nog net gelegenheid haar twee kleine kinderen in veiligheid te brengen, maar kon niet voorkomen, dat de geheele inboedel een prooi der vlammen werd. zy zelf be kwam eenige brandwonden. Ook de buren brachten hun inventaris onmiddellijk in vei ligheid, maar door het kranig optreden van de Vlissingsche brandweer bleven hun wonin gen, behoudens eenige water schade, gespaard. Ondanks het vroege uur en de ijzige koude, sloegen velen de brand, die tot ver in de omtrek zichtbaar was, en het blusschingswerk gade. Een Marijke-Iepel. Het bestuur der Oranjevcr- sniging te Goes bericht ons, dat het hoogst welwillend door de firma Fabery de Jonge, Hofleverancier Goes, in staat is gesteld om geheel gratis, een lepel, speciaal vervaardigd ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, uit te reiken aan de ouders van elk kind te Goes' jeboren op 17, 18 en 19 Fe- iruari 1947. Het bestuur zal de gelukki ge ouders nader berichten. Belgische hulp voor de Boomen-actie. De Stichting „Nieuw Wal cheren" heeft van net bestuur van de Belgische TouGngclub jericht ontvang - _t door de eden dezer organisatie ~„.a be drag van ruim 17.000 Fr. bij een is gebracht ten behoeve van de acfcje „Plant een Boom op Walcheren". Een bewys van medeleven met het lot van Walcheren, dat ten zeerste gewaardeerd is en waarvoor onze Zuiderbu ren harteljjk dank is betuigd. Nog steeds geen boot naar Breskens. het ftlsico is te gkoot. Nog steeds is de ijsgang in de Schelde van die aard, dat de bootdienst van Vlissingen op Breskens niet hervat kan worden. Weliswaar slaagden enkele kleine vlsschersschepen er dezer dagen in nog uit de haven van Breskens weg te komen, maar met de veel groo- tere provinciale booten kan men het hieraan verbonden ri sico niet. nemen. Het gevaarlijkste punt ligt bfj de strekdam aan de haven ingang. Voor een licht vis- schersscheepje is dit gevaar wel niet zoo groot, maar wan neer de provinciale boot hier In botsing zou komen, was het leed niet te overzien. Daarbij komt nog, dat de boot deze haven achteruit varende moet verlaten Dat wil zeggen, dat het «s xuet met de voorsteven, maar met de schroeven ge broken moet worden. En ten slotte is er de electrische be sturing, welke meebrengt, dat de» installatie zou doorbran den, wanneer het roer door het Ijs in zfln beweging zou worden belemmerd. Men ziet dus, dat er voor schepen als die van de provin cie vele gevaren zyn bij ab normale omstandigheden. Men zou natuuriyk wel eens een overtocht kunnen wagen, maar dan bestaat er toch geen en kele zekerheid, <jat de reis. bin nen een redelijke tijd zou wor den volbracht Ja zelfs was het dan niet uitgesloten, dat de nacht op de reede zou moe ten worden doorgebracht. Bo vendien liep men het gevaar, dat de boot dermate ernstig werd beschadigd, dat zij gerui me tHd geen dienst zou kun nen doen. En dat risico mag zekefr niet genomen worden! Spoedig Fransch- Poolsch verdrag. Modzelewski, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, heeft te Warschau tij dens een uiteenzetting aan de pers over het resultaat van zgn besprekingen te Parijs ver klaard, dat een verdrag tus- schen Frankrijk en Polen waarschijnlijk spoedig, mis schien zelfs voor de uiteinde- lyke vaststelling van de Pool-; sche grenzen, geteekend zal kunnen worden. Frankryk heeft er geen be zwaar tegen, dat de grenzen van Polen worden vastge steld zooals zij nu zyn. Prijsverlaging in Frankrijk. De Fransche premier Rama- dler kondigde een tweede prys- verlaging van 5 aan. Deze verlaging, aldus Ramadier, zal gedragen moeten worden door le industrie. Scheepvaartboycol legen Spanje. Het bestuur der Internati onale Transport-federat e heef bepaald, dat alle scheepvaart op Spanje geboycot zal wor den als Franco zyn bedreiging uitvoert om Noorsche schepen te weren uit Spaansche ha vens. Duitsche handel herleeft. De Britsche Board of Trade maakte bekend, dat de beper kingen op de handel mat den vijand, welke voor Britsche firma's de handel met Dultsch. land onmogelijk maakten, met mgang van 4 Maart ag zul len worden opgeheven. Naar de Board mededeelde, treedt ieze maatregel geiyktijdig met een soortgelijke maatregel van Amerikaansche zyde in wer king. Doodstraf tegen-verraadster. Tegen de jodenverraadster A. v. D., te Amsterdam, die meer dan 100 menschen ver raadde aan de S.D., werd gis teren de doodstraf geëischt. Zü verklaarde uit angst te hebben gehandeld in verband met haar Joodsche afkomst. Transito-verkeer ook over onze havens? In Beriyn is Zondag offi cieel medegedeeld, dat de Ne derlandsche en Belgische re geeringen zich thans tot de regeeringen van de Ver. Sta ten en Engeland hebben ge wend met voorstellen om te bevorderen, dat het transito- verkeer naar het natuurlijke achterland weer over Neder landsche en Belgische havens zal worden geleid. De Nederlandsche bood schap stelt verdere onderhan delingen over de practische uitvoering voor, zoodra in be ginsel overeenstemming is verkregen. B. Blokzijl naar Java Biykens een communiqué van de Een heldsvakceD tral e zou de voorzitter van dez? centrale B. Blokzyi het plan hebben, zich ln April naar Java te begeven voor een In donesisch arbeiderscongres (de Sobsi). Een vlam brandt. Vandaag brandt op het Wa- terlooplein te Amsterdam een vlam als herinnerine aan het eerste verzet te Amsterdam in Februari 1941 en tevens ter herdenking van de meer dan 100.000 Joodsche slachtoffers der Duitsche terreur. veesmokkel aan de grens. In de gemeente Chaam (N. B.) nabij de Belgische grens, heeft de politie in samenwer king met de C.C.D., kommte- zen en maréchaussee een uit gebreide veesmokkel naar Bel gië ontdekt Reeds zyn 12 personen in arrest gesteld, w. een expediteur uit Chaam „Asschepoester" door hel Ned. Jeugdtooneel. Met medewerking, van de Z, V.U. is het gezelschap .,Het Ned. Jeugdtooneel" o.Lv. Rie Beyer en Rob. Geraerus paar Zeeland gekomen om voor de leerlingen van de lagere scho len een eigen bewerking van het oude, geliefde sprookje „Asschepoe9ter" op te voeren. Terecht huldigen de dames en heeren van deze troep de stelling, dat jeugdtoneel ook goed moet zijn en dat men er niet met de muts naar mag gooien. Immers, voor vele kin deren beteekenen dergelijke voorstellingen hun eerste be zoek aan een schouwburg; een prachtige gelegenheid om vroegtydig liefde voor het too. neelspel aan te kweeken Tegen fleurige décors spéél de men zijn rol met èen geest en overgave, alsof men niet voor kleuters maar voor too- neelfijnproever3 optrad. Het was dan ook geen wonder, dat de volwassenen in de zaa) er even zeer „in" warén als de kinderen ook al uitten zij hun medeleven niet op luide toon, zooals deze iaatsten. Als bewys hoeveel zorg aan deze opvoering ts besteed, wil. len wy niet nalaten te vermei den, dat men het glazen muil- fcjet van Asschepoester speci aal door een sierkunstenaar reeft laten ontwerpen. „Nieuw Walcheren" aquarellen. De Nederlandsche gezant te Bern, de heer J. J. B Bosch .tidder van Rosenthal, iieeft aan de Stichting Nieuw Wai- jheren een collectie van 23 aquarellen geschonken, ver vaardigd door de Engeische ;childeres Una Hunt Het is de bedoeling een deeJ dezer schilderstukken te cx- ooseeren op de tentoonstelling „Een jaar Walcheren", een ander deel te bestemmen tot orys voor de verloting, welke de Stichting Nieuw Walcheren organiseert kreeg Het ijs en de scheepvaart op zee. De oorzaak van de ver sperring van de route tus- schen tie havens van Kent en de Scheldemond ligt in de omstandigheid, dat de boeien op deze route tengevolge van het vele dryfys in de Noordzee van hun plaats zyn geraakt. De vaargeul door het mijnen veld is hier n.l. zeer smal en daarom heeft de Britsche admiraliteit het veiliger ge oordeeld deze route van boei NF 1 tot NF 7 te sluiten. Tengevolge hiervan komen door de Wielingen vrijwel geen schepen meer de Schelde op. Het Loodswezen te Vlis-; singen heeft inmiddels maat regelen genomen om alle sche pen by Westkapelle op te van gen en door het z.g. Oostgat onmiddellijk langs de Wal- chersche kust binnen te bren gen. Auto's rijden over de Zandkreek. r Voor het eerst is een auto erin geslaagd over het ys in de Zandkreek van Noord- naar Zuid-Beveland te rijden. Het was een luxe bestelwagen van de heer v. d. Jagt uit Goes. Vandaag zal de bootdienst tusschen de beide Bevelanden met Jeepjes de vrachtgoede ren over het ys vervoeren. Daarby zal de route van het veer KortgeneWolf aartsdijk worden gevolgd. ijs op de Schelde. De ysinlichtingendienst te 's-Gravenhage meldt, dat de scheepvaart op de Westerschel- de alleen mogeHjk is voor krachtige stoom- en motor schepen. Voor speciaal voor de vaart door ys gebouwde schepen te Bruini^se, Zype. Scheepvaart is gesloten te Wemeldinge (haven en Oos- terschelde). Goes VERBOND VAN GEREPATRIEERD EN. De afdeeling Goes en Om streken van het Nederlandsch Verbond van gerepatrieerden heeft Zaterdag in „De Land bouw" te Goes een vergade ring gehouden. Een verslag werd uitgebracht over de con tactavond. Tot nieuw be stuurslid werd gekozen de heer de Pundert van Kwaden- damme. Het uitgebreid rap port aan den minister gezon den, werd besproken, evenals de successen tot nu toe door het Verbond behaald. Voor het N.V.V.G.-tooneel gaven zich eenige nieuwe leden op. Kapelle boomen gerooid. De Stationsstraat te Kapel le heeft veel van haar aan- trekkeiykheid verloren door het rooien van de oude hoo rnen. Het i3 jammer, dat deze boomen moesten verdwijnen. Krabbendijke consumkntencrediet. Door de districtsraad voor bet consumentencrediet Is in Krabbendyke aan dertien ge- lnnen een crediet toegestaan an 5800. Driewegen OUDERAVOND. Donderdagavond kwamen de ouders der kin de-en van de O L. school te Driewegen bijt en tol het houden van de jaarlijksche Ouderavond. Het hoofd der school, de heer Israël, memoreerde het afgeloo pen schooljaar. D hee- J. Westveer werd her kozen in de Oudercommissie. Na bezichtiging van het werk de- kinde-en volgde-nog het mee1 genoeglijk deel van" de avond dat afgewisseld werd door trac tatie, zang, film en een verlo ting. !a een slotwoord door den Burgemeester werd deze ge noeglijke oude-avond door het hoofd der school gesloten^ //emeldinge JAARVERGADERING SCHIPPERSSCHOOL. Vrydagavond hield de Ver voor onderwijs aan schippers kinderen in de Prinses Bea. trix-school te Wemeldinge haar jaarvergadering. De ver gadering werb door den voor zitter J. Wabeke, geopend. Spr. zei dat de schooi wat 't leer lingenaantal betreft zich in 'n gestadige groei mag verheu gen. Daarna bracht de heer J Hoogerhelde als secretaris ver. slag uit over 1946. Daaruit bleek dat het bestuur eenige wijziging had ondergaan door de ontslagaanvrage van Ds de Bruyn en het vertrek van Ds Werges. In dier.? plaats wer den resp. gekozen de heeren K J. Dormnicus en C. Wil. lemsen Verder dat een ont slagaanvrage was ingekomen van den onderwi^er C. Lam bregtsen, wegens zjjn vertrek naar Noord-Ameriki. Ver volgens werd de heer Van Dyk als penningm. gelegenheid ge. geven verslag uit te brengen van zijn geldelyk beheer, waar uit bleek dat over de vier loo. pende rekeningen waa ontvan gen 51 705,33; uitgegeven 50 548,74. alzoo een batig Voorloopig nog maar een klein gedeelte. met zgn drie zoons. Zondag slot van 756,57. konden 17 paarden achter- De heer P. Dekker Pz. rap. haald worden. Iporteerde als commissielid tot goedkeuring der rekeningen Tot commissielid werd aan gewezen de heer J Knook en diens plv. de heer J. de Kra ker. De heer Jac. van den Berge, hoofd der school lever, de een bydrage betreffende de school met alles wat daar. mee samenhangt De heer Lambregt^en over „Humor in de school" en tot slot sprak nog eenige woorden, over de groei van de school de heer P. Swart. De voorzitter sloot deze vergadering. Yerseke leger des heils-avond. In de zaal van het Leger is Heils te Yerseke werd Donderdag een samenkomst gehouden met lichtbeelden. Ongeveer 160 kinderen waren aanwezig om te genieten van de mooie beelden, waaronder de prachtige serie „Ina's roe ping". Des avonds werd een samenkomst gehouden voor volwassenen. Het geheel onder leiding van de kapiteins Bek- kenis. Waarde cabaret-avond. De Oranje-vereeniging te Waarde heeft dezer dagen ter gelegenheid van de gebooirte van Prinses Marijke een caba ret-avond gehouden. Het ge zelschap van Maupi Staudt trad hier op met een vlot ca baret-programma, dat by de aanwezigen zeer in de smaak vieL Oudelande GROENE KRUIS VERGADERING. De afdeeling Oudelande van iet Groene Kruis hield dezer lagen haar algemeene verga> lering onder voorzitterschap van C. Douw. Uit 't jaarverslag bleek, dat er 'n batig saldo was van *52.49. De voorzitter deed nedec'eel'ng van de plannen om te komen tot het stxhten van ven wijkgebouwtje. Om deze bouw te financie-en, zal er een bazar worden gehouden. Heinkenszand VERGADERING STICHTING VAN DE LANDBOUW. Donderdag 20 Februari ver gaderde het district N.- en Z.- Beveland van de stichting vair de landbouw, onder leiding van den heer Klomp, die in zijn ope ningswoord het doel van deze vergadering uiteenzette. Een krachtige organ sa tie is nood zakelijk voor een goede samen werking en verdeeling van de arbeid zoowel in loonen als n arbeid en zoowel in de oogst als in de winter. Daarna gaf hij het woord aan M. Kruizen, com- miss'elid van het Bureau oogst-- voorziening, die de taak en doe! van die commissie uiteenzette. Voor het adbeidsproces in de oogsttijd regelt die commissie het werk en niet meer de Ar beidsbeurs. Het cultuur technische weric wordt in overleg met die com missie behandeld. Verschillende vragen werden gesteld en be antwoord door den spreker. Sorssele een nieuwe klok. By na drie jaar heeft Bors- sele zonder torenklok gezeten. Dezer dagen is er in de klok- kestoel -van de toren een nieuwe klok geplaatst en tot genoegen van de inwoners wordt er nu op geregelde ty- Jen weer geluid. Xamperland UITVOERING „ONS GENOEGEN" Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „Ons Genoegen" te Kamperland, haa* aarlijksche uitvoering in de Her vormde school. Na de uitvoe ring van een aantal muzieknum mers, werd het tooneelstuk ir. 3 bedrijven „De houten Man" opgevoe'd, waarin op humoris tische maar niet minder didac tische wijze de gevaren van hoogmoed en voorgewende rijk dom vertolkt werden. Een korte schets toonde ons vervolgens een episode uit het oud-Hollandsche soldatenleven. Door ziekte van voorzitter Schippers werd deze gezellige avond geopend en gesloten door den penn'ngmeester, den heer Ni. Meulenberg. De bunkeropruiming waar voor B en W. van Vlissingen. gelyk reeds gemeld, een cre diet van 382.000 hebben ge vraagd, zal voortaan niet meei vanwege het Streekbureau Walcheren, maar door de ge meente zelf ter hana genomen worden, waarby het Ryk dan 90 pet. van de kosten zal ver goeden. In Vlissingen gaat «et thans om 45 bunkers en 37 schuilkelders, onderkomens, e.d alsmede de betonnen mu ren boven aan de Coosje Bus- kenstraat en ZeilmarktWil- helminastraat. Deze opruimingswerkzaamhe den houden verband met de doortrekking van de rloleering en de aanleg van de verkeers wee- van de stad naar het eiland, de vermoedeiyke bouw van een nieuwe Zeevaartschool, de herstelling van de Boule vard <Je Ruyter, de aanleg van opritten naar de boulevard en sportterrein, de bebouwing van de Boulevard Bankert, de aan leg van wegen naar de Rijks weg naar Nieuwland en naar het industrieterrein ten Wes ten van het kanaal en het vrij maken van verkeerswegen, plantsoenen en bouwterreinen. De opruiming zal geschieden in nauw overleg met het Streekburéau Walcheren en het Bureau Registratie Verdedigingswerken te. Mid delburg. Het ligt in de bedoe ling van de gemeente om, na verkregen toestemming, de op ruiming van bovenbedoelde bunkers enz. als één geheel aan te besteden. Het betreft hier overigens nog maar een betrekkeiyk klein gedeelte van alle door de Duitschers achtergelaten obstakels: de volledige lijst bevat immers omstreeks 400 nummers!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6