HET STRA-FEEST Vlissingen gaat bunkers opruimen Zal over honderd jaar onze kust gesloten zijn? UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS WALCHEREN Zeeuwsche mossel- en oestercultuur zou verplaatst moeten worden. Mogelijkheden en moeilijkheden. Ons land is nog lang niet vol tooid; er valt nog heel wat aan te doen eer het èf is. Er zijn groote plannen voor land aanwinning en zelfs tot sluiting van de geheele kust. De uitvoe ring van deze enorme opdracht kan geen overheidstaak alleen zijn. Dit werk vergt 'n nationale in spanning. Zijn invloed laat zich in verschillende richtingen ge voelen. Wetenschap en techniek worden er door gestimuleerd; landbouw, industrie, handel en verkeer onde-gaan er de directe invloed van. Om al deze factoren te bun delen, werd op het einde van het vorige jaar te 's-Ci'aven- hage de „Vereenigïng tot be vordering van Landaanwinning" opgericht. In haar voorloopig bestuur, dat onder voorzitter schap staat van Jhr. Ir. O. C. A van Lidth de Jeude, oud minis ter van Waterstaat, zijn de ver schillende schakeeringen der belanghebbenden en belangsiel- - lenden vertegenwoordigd. De vereeniging wil een studiecen trum zijn en een actief element teveès om bekendheid te geven aan de waarde en beteekems der landaanwinning. Er liggen rond 375 000 ha te wachten in het Zuid-Westen des lands, de Wadden,, de Dollard en Lauwerszee. Verdeel en heersch! Elk object vraagt een eigen techniek. Zoo zouden de Wad den veroverd kunnen worden volgens het principe „verdeel en heersch", d.w.z. door de aanleg van stormvloedsvrije dammen van de vaste kust naar de eilanden. Op deze wijze wordt het gebied verdeeld in vakken, waardoor de aanslibbing wordt bevorderd en het gewonnen ge- JCostwinnersvergoeding. x Door de heeren Algera en Koenen, beiden lid van de Twee de Kamer, zijn vragen gesteld in verband met de kostwinners vergoeding voo.' militairen. De heer Algera wendde zich tot den Minister van Binnen- 4andsche Zaken in verband met de terugvordering van kostwin nersvergoeding over 1939 en 1940, waarmede ten tijde van de bezetting een aanvang werd gemaakt. Deze terugvordering zou ge grond zijn op het feit, dat in de .betrokken bedrijven geen vreemde vervanger zou zijn aangewezen. De heer Algera meent, dat desondanks toch schade in deze bedrijven zal zijn ontstaan en vraagt den Minister de terugvordering te staken en 't eventueel terugbetaalde weer te restitueeren, tenzij een aparte onjuistheid in de opgave mocht zijn gebleken. Noodelooze vertraging? De heer Koenen vroeg aan den Minister van Oorlog of het juist is, dat ruim 600 gezinnen van Ned. militairen reeds meer dan 6 maanden op de uitkee- ring van kostw nnersvergoeding wachten en dat de oorzaak daarvan moet worden gezocht in trage afdoening door het De partement van Oorlog. Ook vraagt de heer Koenen of het juist is, dat dergelijke aanvragen In drie dagen zouden kunnen worden afgedaan en ol de Minister eventueel maatrege len zal nemen tegen hen, die voor noodelooze vertraging verantwoordelijk zijn. GELDIGHEIDSDUUR VAN DE BONNEN T 72, V 72 EN X 72. De ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prin selijk gezin aangewezen bonnen T 72 voor een rantsoen tabaks artikelen en V 72 en X 72 voor 100 gram versnaperingen blijven geldig t.m. 8 Maart. Meer boter, maar minder margarine. De grondstoffenvoorraad in 't binnenland voor de margarine industrie is op het oogenblik door de weersomstandigheden moeilijk, aangezien dit vervoer in hoofdzaak per binnenschip geschiedt. Daarom ligt 't in de bedoeling in het totale vetrant- soen voor de periode van 2 tot 15 Maart 125 gram margarine te vervangen door eenzelfde hoeveelheid boter. Het rantsoen van 500 gram bestaat dan voor de helft uit boter en voor de helft uit margarine voor de A-, B- of C-kaart. De kinderen met een D- of E-kaart behouden het gebruikelijke rantsoen van 125 gr. margarine en 250 gr. boter. De voor genoemde periode meer verstrekte boter zal later worden ingehaald door tijdelijke vergrooting van het deel mar garine. V bied daa'binnen door lichte be dijking successievelijk wordt vastgelegd, totdat het geheele vak, op een ruime verzamejkom ria, is gevuld. Een andere methode, welke toegepast zou kunnen worden bij de breede zeegaten in het Zuid-Westen, is „het winnen van land met land", nl. door het van achteren insnoeren der jaten. Wint men op deze wijze )ijv. 1000 ha in de Biesbosch, dan voegt zich daar automatisch ca. 3000 ha bij langs het Ha ringvliet— Hollandsch Diep, om dat het tijwater, zijn snelheid verliezend, het slib daar afzet. Een derde winningswijze kan bestaan in het doen begroeien van platen en oevers met z.g Spartine-pollen, een snelgroeien de plant met een enorm wortel gestel. Waar deze methode wordt toegepast, zijn de resul taten verrassend. In een paar jaar we-d een halfmanshooge, dichte begroeiing gekregen, welke elke slibkorrel gevangen houdt. Werk voor vele jaren. Er zal een halve eeuw. drie kwart eeuw of misschien een volle honderd jaar mee gemoeid zijn, maa' dan zal van West- kapelle tot Borkum de Kust ge sloten zijn, met smalle rivier monden en enkele „zoute slui zen". Daarbinnen een net van kanalen, waardoor het Rijnwa ter wordt gedistribuee'd, fhet góede verbindingswegen naar de „eilanden" en een autostrada evenwijdig aan de kust langs de recreatie-oorden. In de nieuwe polde-s zullen zich de vroegere kreken als kronkelende, langgerekte plas sen handhaven en met hun zan dige oevers gunstige gelegen heid bieden voor boschaanplant. voor de stichting van dorpen, voo." watersport en zoetwater- visscherij. De oester- en mosselencultuur der Zeeuwsche wateren zou er gens in het buitendijksche Wad dengebied een nieuw terrein kunnen vinden. Een teer land. Er is dus nog werk in over vloed in de schoone tuin van Nederland aan.de kust. En het s de moeite waard. Eén be zwaar is echter in te brengen en ministe." van Kleffens bracht dit zoo treffend tot uitdrukking in de woorden: „Ons land is teer". Teer, omdat het zoo kunstmatig is. Er zullen ons in de toekomst steeds zware pro blemen worden gesteld om dit kunstmatige land te behouden. Met afschuw denken wij bijv aan de mogelijkheid van een pe." ongeluk of niet opzet in de Noordzee terecht gekomen atoombom, dje een vloedgolf zou verwekken, waartegen onze kustverded ging niet berekend is. Is er ergens wel een land te vinden, dat zooveel schade kan ondervinden van een toe komstige oo'log? De vernieling van enkele dij ken in de jongste oorlog deed een onzer oudste eilanden en een der nieuwst verworven ge bieden bijna weer verloren gaan G'oote waakzaamheid blijft tot in verre toekomst geboden en wij mogen ons niet de weelde veroorloven om op de verkre en lauweren te gaan rusten Jp straffe van ondergang zullen wij wel steeds het devies „l.uc tor er Emergo" moeten blijven betrachten. Nederlandsche Zionnisten vergaderden. Zaterdag en Zondag werd te Amsterdam een vergade ring gehouden van de Ned. Zionnlstenbond. Aan het slot, van deze vergadering werden eenige moties aangenomen, waarin het hoofdbestuur o.m. werd opgedragen een beroep te doen op de Ned. regeering om bfi de a,s. behandeling van de Palestina-kwestie door de Ver. Naties op te komen voor onverzwakte handhaving der Joodsche rechten en aldus me de te werken aan de terug keer van het Joodsche volk naar Palestina, De ouderdom van de aarde. Een andere wetenschap heeft de natuurkunde en ggieeskunde gevolgd in dè1 atoom-regionen, en wel die der geologie. De planeet waarop wij leven schijnt, blijkens deze on derzoekingen, ongeveer 20 keer ouder te zijn dan in het algemeen werd aangenomen en wellicht kunnen -eeds een millioen jaar geleden menschen de aarde hebben bewoond. Autobussen van Goes naar Hoedekenskerke? Naar wfi vernemen is by de Ned- Spoorwegen een plan in overweging om de treinverbin ding van Goes met Hoedekens, kerke te vervangen door een autobus-verbinding. Hoewel zulks reeds met ingang van 5 Mei a-s. zal geschieden (by de nieuwe zomerdienstregeling namelyk), is op dit moment de beslissing nog niet geval len. Noodwoning uitgebrand. PETROLEUM-VERGASSER WAS OMGEVALLEN. Maandagmorgen omstreeks zes uur werd de brandweer ge alarmeerd voor een uitslaande brand in een der houten nood woningen aan de Singel te Vlissingen, bewoond door de familie V. De toestand iiet zich aanvankelijk zelfs zeer ernstig aanzien, aangezien het gevaar aanwezig was, jat het geheele complex in vlammen zou opgaan. De brandweer pakte de zaak terstond energiek aan en slaagde er daardoor in het vuur tot één woning te beper- OUD VOLKSFEEST OP WEST-SCHOUWEN. Paarden-relniglng. Een bijzonder folkloris tisch feest, dat nergens el ders in ons land plaats heeft, wordt te Haamstede- Burgh gevierd op Westelijk Schouwen. Dat feest is het „Stra- ïeest". Het woord stra be- teekent strand. De herkomst van het feest verliest zich in de nacht der eeuwen men neemt aan, dat het van Germaansche oorsprong is. Het feest bestaat hierin, dat groepen ruiters op hun paarden naar het stratid rijden en de die ren door het water laten gaan Dit is een symbolische reini ging van de dieren, die door het zeewater gezuiverd worden, na-1 dat ze de winter in de stal heb ben doorgebracht. De ruiters keeren vervolgens naar hun dorpen terug, waar meestal een rondgang met muziek volgt en de dag verder in feeststemming wordt doorgebracht. Vroeger werd er bij dit feest nogal ste vig geborreld, maar de laatste jacen was er van overmatig drankgebruik geen sprake meer Dat het feest een belangrijke plaats in neemt in het dorpsle ven blijkt wel daaruit, dat het grootste deel van de bevolking die dag niet werkt en dat men zich al weken tevoren op het Strafeest verheugd. Zooals vele Klopjacht in Dultschland. Thans wordt te Londen "be vestigd, dat de Britsche auto riteiten reeds sinds de zomer van het vorige jaar de illega le nazi-organisatie hebben ge schaduwd. Welingelichte krin. gen voegen hier aan toe, dat de Britsche regeering echter eerst een maand geleden de activiteit van deze nazi's se rieus begon te nemen. Thans is 4/5 deel van de Dultsche ondergrondsche be weging in arrest gesteld Electriciteit in Engeland. De Britsche eerste minister, Attlee, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat met ingang van Maandag 3 Maart a.s. de industrie in Noord-West-Enge- 'and weer op de normale wij ze gebruik zal kunnen maken van electriciteit. heidensche feesten gekerstend zijn, is ook hei Strafeest in ge schakeld in de Christ, kalender. Te Haamstede-Burgh wordt het gevierd bij het begin van de vastentijd, dus zes weken voor Paschen. In andere dorpen wordt het feest op verschillende data gevierd, soms op Zaterdagmid dag. Het feest béperkt zich tot de dorpen, die bij het strand gelegen zijn. ken. Dat deze geheel uitbrand de, kon echter niet meer wor den voorkomen. De brand ontstond doordat een petroleum-vergasser, waar op een waschketel was ge plaatst, omviel en de branden, de olie zich snel door het ver trek verspreidde. De bewoon ster had nog net gelegenheid haar twee kleine kinderen in veiligheid te brengen, maar kon niet voorkomen, dat de geheele inboedel een prooi der vlammen werd. Zfi zelf be kwam eenige brandwonden. Ook de buren brachten hun inventaris onmiddellijk in vei ligheid, maar door het kranig optreden van de Vlissingsche brandweer bleven hun wonin gen, behoudens eenige water schade. gespaard. Ondanks het vroege uur en de ijzige koude, sloegen velen de brand, die tot ver in de omtrek zichtbaar was, en het blusschingswerk gade. Een Marijke-lepel. Het bestuur der Oranjevcr- eeniging te Goes bericht ons, dat het hoogst welwillend door de firma Faberij de Jonge, Hofleverancier Goes, in slaat is gesteld om geheel gratie, een lepel, speciaal vervaardigd ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, uit te reiken aan de ouders van elk kind te Goes geboren op 17, 18 en 19 Fe bruari 1947. Het bestuur zal de gelukki ge ouders nader berichten. Belgische hulp voor de Boomen-actie. De Stichting „Nieuw Wal cheren" heeft van net bestuur van de Belgische TouringcJub oericht ontvang ~t door de eden dezer organisatie be drag van ruim 17.000 Fr. bfi- een is gebracht ten behoeve, van de actie „Plant een Boom op Walcheren". Een bewijs van medeleven met het lot van Walcheren, dat ten zeerste gewaardeerd is en waarvoor onze Zuiderbu ren. hartelijk dank is betuigd. Nog steeds geen boot naar Breskens. HET RISICO IS TE GROOT. Nog steeds is de ijsgang in de Schelde van die aard, dat de bootdienst van Vlissingen op Breskens niet hervat kan worden. Weliswaar slaagden enkele kleine vlsschersschepen er dezer dagen in nog uit de haven van Breskens weg te komen, maar met de veel groo- tere provinciale booten kan men het hieraan vérbonden ri sico niet nemen. Het gevaarlijkste punt llg+ bij de strekdam aan de haven, ingang. Voor een licht vis- schersscheepje is dit gevaar wel niet zoo groot, maar wan neer de provinciale boot hier in botsing gou komen, was het leed niet te overzien. Daarbij komt nog, dat de boot deze haven achteruit varende moet verlaten Dat wil zeggen, dat het fis niet met de voorsteven, maar met de schroeven ge broken moet worden. En ten slotte is er de electrische be sturing, welke meebrengt, dat 1et installatie zou doorbran den, wanneer het roer door het ijs in zijn beweging zou worden belemmerd. Men ziet. dus, dat er voor schepen als-die vatf de provin cie vele gevaren zijn bfi ab normale omstandigheden. Men zou natuurlijk wel eens een overtocht kunnen wagen, maar dan bestaat er toch geen en kele zekerheid, dat de reis bin nen een redelijke tijd zou wor den volbracht Ja zelfs was hét dan niet uitgesloten, dat de nacht op de reede zou moe ten worden doorgebracht. Bo vendien liep men het gevaar, dat "de boot dermate ernstig werd beschadigd, dat zij gerui me tfid geen dienst zou kun nen doen. En dat risico mag zeker niet genomen worden! Spoedig Fransch- Poolsch verdrag. Modzelewski, de Pools che minister van buitenlandsche zaken, heeft te Warschau tij dens een uiteenzetting aan de pers over het resultaat van zijn besprekingen te Parijs ver klaard, dat een verdrag tus- schen Frankrfik en Polen waarschijnlijk spoedig, mis schien zelfs voor de uiteinde lijke vaststelling van de Pool- sche grenzen, geteekend zal kunnen worden. Frankrfik heeft er geen be zwaar tegen, dat de grenzen van Polen worden vastge steld zooals zfi nu zijn. Prijsverlaging in Frankrijk. De Fransche premier Rama- dier kondigde een tweede prijs verlaging van 5 aan. Deze verlaging, aldus Ramadier, zal gedragen moeten worden door 3e industrie. Scheepvaartboycot tegen Spanje. Het bestuur der Internati onale Transport-federate beeft bepaald, dat alle scheepvaart op Spanje geboycot zal wor den als Franco zijn bedreiging uitvoert om Noorsche schepen te weren uit Spaansche ha vens. Duitsche handel herleeft. De Britsche Board of Trade maakte bekend, dat de beper kingen op de handel mat den vfiand, welke voor Eritsche firma's de handel met Dultsch. land onmogelijk maakten, met mgang van 4 Maart a.s. zul len worden opgeheven. Naar de Board mededeelde, treedt teze maatregel gelijktijdig met een soortgelijke maatregel van Amerikaansche zfide in wer king. Doodstraf tegen verraadster. Tegen de jodenverraadster A. v. D., te Amsterdam, die meer dan 100 menschen ver raadde aan de S.D., werd gis teren de doodstraf geëischf. Zfi verklaarde uit angst te hebben gehandeld in verband met-haar Joodsche afkomst. Transito-verkeer ook over onze havens? In Berlijn is Zondag offi cieel medegedeeld, dat de Ne derlandsche en Belgische re geeringen zich thans tot 'de regeeringen van de Ver. Sta ten en Engeland hebben ge wend met voorstellen om te bevorderen, dat het transito- verkeer naar het natuurlijke achterland weer over Neder landsche en Belgische havens zal worden geleid. De Nederlandsche bood schap stelt verdere onderhan delingen over 'e practische iltvoering voor, zoodra in be- Tinsel overeenstemming is verkregen. B. Blokzijl naar Java Blijkens een communiqué van de Eenheidsvakcentrale zou de v°orzitter van dezp centrale B. Blokzijl het plan hebben, zich in April naar Java te begeven voor een In- donesisóh arbeiderscongres (de Sobsl). Een vlam brandt. Vandaag brandt op het Wa- terlooplein te Amsterdam een vlam als herinnering; aan het eerste verzet te Amsterdam in Februari 1941 en tevens ter herdenking van de meer dan 100.000 Joodsche slachtoffers der Dultsche terreur. VEESMOKKEL AAN DE GRENS. In de gemeente Chaam (N, B.) nabfi de Belgische grens, heeft de politie in samenwer king met de C.C.D., kommie zen en maréchaussee een uit gebreide veesmokkel naar Bel gië ontdekt Reeds zfin 12 personen in arrest gesteld, o. „Asschepoester" door het Ned. Jeugdtooneel. Met medewerking van de Z. V.U. is het gezelschap „Het Ned. Jeugdtooneel" o.l.v. Rie Beyer en Rob. Geraerus naar Zeeland gekomen om vopr de leerlingen van de lagere scho len een eigen bewerking van het oude, geliefde sprookje „Asschepoester" op te voeren. Terecht huldigen de dames' en heeren van deze troep de stelling, dat jeugdtoneel ook goed moet zfin en dat men er niet met de muts naar mag gooien. Immers, voor vele kin deren beteekenen dergeifike voorstellingen hun eerste be zoek aan een schouwburg: een prachtige gelegenheid om vroegtijdig liefde voor het too. neelspel aan te kweeken Tegen fleurige décors speel de men zfin rol met een geest en overgave, alsof men niet voor kleuters maar vóór too- neelf fin proevers optrad. Het was dan ook geen wonder, dat de volwassenen in de zaal er even zeer „in" waren als de kinderen ook al uitten zij hun medeleven niet op luide toon, zooals deze laatsten. Als bewijs hoeveel zorg aan deze opvoering 13 besteed, wil. len wfi niet nalaten te vermei den, dat men het glazen muil- tjet van Asschepoester speci aal door een sierkunstenaar heeft laten ontwerpen. .Nieuw Walcheren" aquarellen. De Nederlandsche gezant te Bern, de heer J. J. B Bosch .iidder van Rosenthal, heeft aan de Stichting Nieuw Wal cheren een collectie van 23 aquarellen geschonken, ver vaardigd door de Engeische schilderes Una Hunt. Het is de bedoeling een deel dezer schilderstukken te ex- poseeren op de tentoonstelling „Een jaar Walcheren", een ander deel te bestemmen tot prfis voor de verloting, welke de Stichting Nieuw Walcheren organiseert. kreeg Het ijs en de scheepvaart op zee. De oorzaak van de - ver sperring van de route tus- schen de havens van Kent en de Scheldemond ligt in de omstandigheid, dat de boeien op deze route tengevolge van het vele drfiffis in de Noordzee van hun plaats zfin geraakt. De vaargeul door het mijnen veld is hier n.L zeer smal en daarom heeft de Britsche admiraliteit het veiliger ge oordeeld deze route van boei NF 1 tot NF 7 te sluiten. Tengevolge hiervan komen door de Wielingen vrijwel geen schepen fneer de Schelde >p. Het Loodswezen te Vlis- iingen heeft inmiddels maat regelen genomen om alle sche pen bfi Westkapelle op te van gen en door het z.g. Oostgat onmiddellnk langs de Wal- chèrsche kust binnen to bren gen. Auto's rijden over de Zandkreek. Voor het eerst is een auto erin geslaagd over het fis in de Zandkreek van Noord- naar Zuid-Beveland te rijden. Het was een luxe bestelwagen van de heer v. d. Jagt uit Goes. Vandaag zal de bootdienst tusschen de beide Bevelanden met jeepjes de vrachtgoede ren over» het fis vervoeren. Daarbfi zal de route van het veer KortgeneWolfaartsdfik worden gevolgd. ijs op de schelde. De fisinlichtingendienst te -Gravenhage meldt, dat de scheepvaart op de Westerschel- de alleen mogelijk is voor krachtige stoom- en motor schepen. Voor speciaal voor de vaart door fis gebouwde schepen te Bruinisse, Zfipe. Scheepvaart is gesloten te Wemeldinge (haven en Oos- terschelde). Middelburg Drs. Meeuwesse sprak voor de Z.V.U. Voor een Zeer klein gehoor de sneeuw zal velen binnen ;ehouden hebben hield drs. K. Meeuwes^e -Vrijdagavond voor de Z V. U. als laatste in de rfi van sprekers over onze literatuur een uitermate boei end referaat over de Roomsch. Katholieke letterkunde Spreker behandelde achter eenvolgens de verschillende groote figuren ln deze letter- tunde na '80, waarbfi hfi liet uitkomen, dat de oude tradi tie, het zoeken naar de poëti sche verbinding van het aard- sche, menschelfike en het bo- venmenschelfike, bfi' bijna allen het wezen van hun kunst uit maakt. Hfi constateerde te vens, dat de Katholieke lite- ratuur steeds weer een stimu lans heeft ontvangen van be keerlingen, terwijl het tyPisch Zuidelijk karakter in net oog springt. Drs. Meeuwesse. die uitging van de groote geest Alberdinglc Thfim, de geremde mysticus, behandelde uitvoerig de eerste eenheid, die rond 1905 onder de jongeren ontstond. Maria Viola zette welbewust Thfim's <?eest voort, hoewel zijn schoon, heidsverlangen de jongeren niet geheel bevredigde. De concentratie die Gerard Brom trachtte te brengen rond De Beiaard mislukte, maar de sterk Romaansch bevruchte geest Pleter van der Meer had als promotor der jongeren meer succes. Tenslotte be steedde spr. aandacht aan de longere generaties en aan het tijdschrift „De Gemeenschap" De twee thans bestaande bla den „Roeping" en ^.Tafelron de", demonstreeren volgenr hem een volslagen gebrek aan inzicht ln de crisis van het Christelfik bewustzijn. JAARFEEST VAN DE B.O.V.A.G. De kring Walcheren van de Bond van Garagehouders heelt Vrfidagavond een zeer geani meerd jaarfeest gehouden m het Schuttershof te Middel burg, dat door zeer velen werd bezocht. De personeelsvereni ging van de P.Z.E.M. bracht op vlotte wijze het aardige tooneelspel „Adel in livrei" voor het voetlicht, terwfil ver volgens een vroolijk bal werd gehouden, waarbfi het Baby- conorkest voor de muziek zorgde. Eerst om 4 uur gin gen de feestgangers uit elk aar. handelde de heer Céfcheret na de pauze enkele reacties van het publiek op zfin sqhet-boek. stukjes en vaak was niet te zeggen, wat geestiger Wfs, het stuk zelf of de manier waarop het publiek reageert. De heer Kemper, die bfi afwezigheid van den voorzit ter de avond opende en sloot dankte den heer Cocheret uit naam van alle aanwezigen voor zfin buitengewone voor. dracht. Het departement Vlissingen van de mij. „Tot Nut van 't Algemeen", die deze avond had georganiseerd, kan op een in alle opzichten geslaagde avond terug zien. spreekuur burgemeester. De burgemeester van Vlis singen is wegens uitstedigheid verhinderd Woensdag spreek uur te houden. examen. Voor het machinistendiplo ma C., theoretisch gedeelte, slaagde de heer H. de Haas, leerling van de De Ruyter- school te Vlissingen. Stichting 1940—45. De collecte bij de felicitatie- registers, die ter gelegenheid van Prinses Marfike's geboorte ter teekening waren gelegd, heeft te Vlissingen 293.01 opgebracht, welk bedrag ten Toede komt aan de Stichting 1940—45. Domburg gemeentebegroot1n g vastgesteld Vrijdagavond vergaderde de ;emeenteraad van Domburg. De raad stélde richtlfinen vast voor de toewijzing van 8 nieu we volkswoningen. Gezinnen van 5 of meer personen komen in aanmerking voor deze wo ningen Hierna was de gemeentebe groting 1947 aan de orde. De oorlogsjaren hebben een tekort veroorzaakt van 64.462; op 1 Mei 1940 was er practisch geen ekort. De kapitaaldlen3t werd ln uitgaven en inkomsten ge raamd op 511.119. de gewo- dienst .op 125.483, de Vlissingen Voordracht van Ch. A. Cocheret. In de kleine zaal van het Concertgebouw te Vlissingen heeft Vrfidagavond de heer Ch. A Cocheret, de bekende schet:>boekredacteur van de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" een lezing gehouden over „Humor ,in de courant". Op de hem eigen, onnavolg bare wfize en met de liefde van een vakman heeft de spreker zfin onderwerp be. handeLd. Voor de pauze liet hfi| de goed bezette zaal genieten van specimen van het werk van Johan Luger, Felix Hage. man, Charivarius, en de „Klei. ne Courant" van de Groene Amsterdammer en alle „kelen* w. een expediteur uit Chaam uit onze vooroorlogsche jour. met zfin drie zoons. Zondag nalistlek konden 17 paarden achter- Op ffin.geestige wfize, zon- haald worden. Ider ergens grof te worden, be. laatste met een telcort van 20.488. De heer Geldof wilde ook de arbeiders in het B.A. vertegenwoordigd zien en de productiviteit van het over heidspersoneel verhoogen, waarvoor hfi een oplossing voorstelde. Hij had bezwaar tegen de post van 15 000 voor een brandspuit, wanneer volgens deskundig advies met een uitgave van f 4 k 5000 zou kunnen worden volstaan. De wethouderssalarissen vond hfi te laag: Middelburg betaalt 45 ct„ Domburg 18 ct. per inwoner. Verder kwam de toestand en de bediening van het torenuurwerk tér sprake en werd de wensch om spoe dig een klok aan te schaffen te kennen gegeven. De leden Brand, Dourleijn en Geldof achtten de stopzetting van het lager-onderwfis in deze ge meente niet noodlg, omdat er wel hout is om te stoken. Voor de -inning van het ach terstallige schoolgeld zal een voorloopige aanslag worden opgelegd. Na de mededeeling, dat dit jaar minstens 10 nieuwe wo ningen zullen worden aanbe steed, waarschuwden de hee ren Dourleijn en Geldof ervoor, dat het gemeentebestuur niet zal gedoogen, dat de hand wordt gelicht met de bepalin gen van het bestek. De heer Dourleijn beval de vervaardi ging aan van eén rijdende be- graafbaar. De begrooting vferd aange nomen. O.- en W.-Souburg vergadering jeugdcentrale. Donderdagavond hield de Geref. Jeugdcentrale te Sou burg een gecombineerde ver gadering met M.V. en J.V., waarin de heer W. Huson een onderwerp behandelde getiteld „Onze levenshouding in de Maatschappij". Zoutelande VERGADERING C.-H. - kies vereenigin g. Vrfidagavond vergaderde in „De Ark" de Chr. Hist. Kies- ver. te Zoutelande. De heeren Ds. Oosthoek en P. Leynse werden met groote meerderheid als bestuursleden herkozen. De heer Leynse gaf een overzicht van de gemeen tepolitiek van 1946, waarop drukke bespreking volgde. Voorts is besloten de contri butie van één op twee gulden te brengen. Voorloopig nog maar een klein gedeelte. De bunkeropruiming waar voor B en W. van Vlissingen, gelijk reeds gemeld, een ere- dlet van J 382.000 hebben ge vraagd, zal voortaan niet meei vanwege het Streekbureau Walcheren, maar door de ge meente zelf ter hand genomen worden, waarbij het Kfik dan 90 pet. van de kosten zal ver goeden. In Vlissingen gaat bet thans om 45 bunkers en 37 schuilkelders, onderkomens, e.d alsmede de betonnen mu ren boven aan de Coosje Bus- kenstraat en Zeilmarkt—Wil. '.lelminastraat. Deze opruimingswerkzaamhe den houden verband met de doortrekking van de rloleerin; en de aanleg van de verkeers weg van de stad naar het eiland, de vermoédelfike bouw van een nieuwe Zeevaartschool de herstelling van de Boule vard de Ruyter. de aanleg van opritten naar de boulevard en sportterrein, dé bebouwing van de Boulevard Bankert, de aan leg van wegen naar de Rijks weg naar Nieuwland en naar het industrieterrein ten Wes ten van het kanaal en het vrij maken van verkeerswegen, plantsoenen en bouwterreinen. De opruiming zal geschieden hi nauw 'overleg met het Streekbureau Walcheren en het Bureau Registratie Verdedigingswerken te Mid delburg. Het bot 1" 3e bedoe ling- svan de gemeente om, na verkregen toestemming, de op ruiming van bovenbedoelde bunkers enz. als één geheel aan te besteden. Het betreft hier overigens nog maSV een betrekkelijk klein gedeelte van alle door de Dultschers achtergelaten obstakels: de volledige lfist bevat immers omstreeks 400 nummers!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2