krachtigebuitenlandsche politiek Centrale Veiligheidsdienst UIT DE PROVINCIE Nieuw Bellamypark B. en W. van Vlissingen over de gemeentebegrootincj Walcheren Zuid-Beveland Kamerleden vragen: Stelt Engeland Britsch-Borneo ook onder bescherming van de Ver. Staten van Indonesië? Landoorlogreglement moet da^pubUek"^ gewijzigd worden. Verschenen is het voorloo- pig verslag van de Eerste Ka mer inzake de begrooting van Buitënlandsche Zaken der rijks- begrooting voor het dienstjaar 1947. De Volkenbond is indertijd opgetreden met de leuze, dat de gevaarlijke geheime diplo matie plaats moest maken voor een openbare behandeling van de internationale vraag stukken. Dit streven is uitge- loopen op een mislukking, en ook het begin van de UNO nu is in dit opzicht allerminst geruststellend. Nederland zal daarom al zijn krachten moe ten inspannen om dit insti tuut te doen uitgroeien tot een instelling ,die een reëele bijdrage levert voor de tot standkoming van een behoor lijke internationale samenle ving. KRACHTIG OPTREDEN. Te vaak krijgt men de in druk, dat ons optreden wordt beheerscht door een overtui ging priori van eigen on macht. De wijze, waarop het pro bleem van de grenscorrecties is behandeld en het nalaten van een krachtig protest te gen Australië in de bekende schepenkvvestle, stemmen op dit stuk niet tot gerustheid. Eenige leden waren met generaal Smuts van meening, dat er voor ons land en de nauw daarmede verbonden kleine naties een bijzondere taak is weggelegd tot vor ming van een West-Europee- sche federatie. Zij betreurden, dat de minister in de Tweede Kamer zich niet ten volle ach ter de desbetreffende denk beelden van veldmaarschalk Smuts had gesteld. Anderen meenden, dat onze politiek te zeer gericht is op de Britsch- Amerikaansche mogendheden, en dat in te geringe mate wordt gestreefd naar verster king van de handelsbetrekkin gen met de Oost-Europeesche staten. Weer andere leden waren van meening, dat de regeering f oed zou doen met de beproef - e neutraliteitspolitiek niet volkomen pry's te geven. GEEN SAMENWERKING MET EEN BEZETTER. Sommige leden vroegen de aa ..acht voor de „aaz-Avijzin gen bevi.efxende d: houding, aan te nemen door de be stuursorganen van het rijk, provinciën, gemeenten,water schappen, veenschappen en veennolders. alsmede door het daarby in dienst zijnde perso neel e:i f'oor het p-rsoi-.ol in dl ast bij spoor- en tramwe gen in geval van een vijande lijke inval". (Landoorlogreglement van 1937). Er komen in die aanwijzin gen zinsneden voor over sa menwerking met den bezetter en over het zich onthouden van elke opzettelijke benadee ling van dezen, welke een mis kenning vap. de werkelijkheid beteekenen. Daar uiteraard met de mo gelijkheid van een nieuwe' oor log dient te worden gerekend, werd het dringend gewenscht geacht, dat tot herziening van de aanwijzingen werd overge gaan. BELGIË: EN LUXEMBURG. Met betrekking tot de eco nomische samenwerking tus- schen Nederland, België Luxemburg hadden enkele den de indruk, dat de moei lijkheden grooter worden, naar mate de tenuitvoerlegging van de plannen voor een econo mische unie langer wordt uit gesteld. Men kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de on derhandelingen Ausschen de drie regeeringen meer meer aanleiding geven tot ge schillen over detail-kwesties, waarbij het groote doel, dat aanvankelijk werd nagestreefd, steeds verder op de achter grond geraakt. HET BUITENLAND EN INDONESIË. Enkele leden behielden zich voor, de interventie-politiek van de Britsche regeering met betrekking tot Indië ook bij de openbare behandeling ter sürake te brengen. Die poli tiek getuigt huns inziens van een miskenning van de souve-. reiniteitsrechten van het Ko ninkrijk der Nederlanden op Indië. Gaarne zouden zij vernemen, of de Britsche inmenging ge schiedt op verzoek van onze regeering. Voorts stelden zij de vraag, of het juist is, dat Lord Kill- earn had voorgesteld, Bangka, donesië, zonder dat van de zjjde dier republiek het ver zoek daartoe was gedaan. Tenslotte verzochten z\j, te worden ingelicht omtrent de status van Britsch-Noord Bor neo., Is de Britsche regeering voornemens, dat gebied onder de bescherming van de Ver- eenlgde staten van Indonesië te stellen? Eenige leden betreurden de üging tot interventie van de Ver. Staten van Amerika, blij kens de uitlating van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken over het ontwerp-accoord van Linggad- jati. Gaarne u len zy verne men, of de regeering tegen deze inmenging in de interne aangelegenheden van het Ko ninkrijk had geprotesteerd. HET DUITSCHE VRAAG STUK. Gaarne zou men een duide lijke uiteenzetting ontvangen van het standpunt, dat de re geering denkt in te riemen bij de vredesonderhandelingen met Duitschland. Voorts werd gevraagd, in welke mate het georganiseer de bedrijfsleven was geraad pleegd by de c -veiding van het regeeringsbeleid be treffende het Duitsche vraag stuk en welke uitkomst de z.g. ,.hc~ gehouden ten overstaan van een tweetal daarmede belaste hoofdambte naren, hadden opgeleverd. In het bedrijfsleven hier te lande heeft men tot dusverre de in druk, dat de regeering de bij zondere positie, waarin ons land ten opzichte van Duitsch land verkeert, niet krachtig genoeg verdedig' Zeer vele leden bepleitten démarches ter bescherming van onze havens naar aanlei- rling van de bescherming, wel ke de Duitsche Noordzeeha vens van de zijde der geal lieerde bezettingsmachten ge nieten. INFORMATIEBUREAU TE NEW YORK. Algemeen werd geklaagd over het Ned. Informatiebu reau te New York. Is het uist, dat de regeering des tijds ipet d_ii directeur een overeenkomst heeft afgesloten, welke het aan het huidige ka- blriet nagenoeg onmogelijk maakt, zich van dien functio naris te ontdoen" Waakzaam voor de belangen van de staat Geen moderne inquisitie. Nu een gascrisis in Engeland. Door het Britsche ministe rie van brandstoffen- energievoorziening is medege deeld, dat, terwijl de electri- citeits-positie begint te verbe teren, een nieuwe crisis, na melijk gebrek aan gas, gaat dreigen. Op de verbruikers is een dringend beroep tot zui nigheid in de eerstkomende acht-en-veertig uren gedaan. Februari-staklng wordt herdacht Op Dinsdag a.s. zal de Am- sterdamsche bevollring de dag kunnen herdenken, waarop precies 6 jaar geleden het Am. sterdamsche bedrijfsleven ui spontane verontwaardiging over de Duitsche deportatie maatregelen tegen de Jood- sche burgers van de hoofdstad, zonder aarzeling het 'voor beeld volgde van bet personeel der gemeentetram, dat in de vroege morgenuren van die ge denkwaardige Donderdag de tramwagens naar de remisse terugreed en in staking ging. Dinsdag zal dit indrukwek kende protest van de Amster- damsche bevolking op het Waterlooplein worden her dacht. De „Vrede" nog steeds niet los. Men is er nog steeds niet in geslaagd het m.s. „Vrede", dat bijna 14 dagen geleden by Bridlington op de Engel- sche kust iiep, vlot te sleepen. De Ned. sleepboot, die hier toe pogingen in het werk stel de, slaagde er niet in de sleepkabel op het gestrande schip bevestigd te krijgen en moest onverrichter zake te- rugkeeren. De reddingsboot van Brid lington, die ter assistentie was uitgevaren, was meer dan elf uur uit op de ruwe zee, doch kon niet langszij komen, zon der ernstig gevaar te loopen, dat zy zelf beschadigd werd. Een hevige sneeuwstorm be lemmerde het zicht. Door de kustwacht werd verklaard, dat de „Vrede" aanzienlyke schade oploopt, daar het door de ruwe zee tegen de klippen gedreven wordt. Grieksche guerilla's noodigen V N.-commissie uit. Generaal Markos, een gene raal die zich opperbevelheb ber noemt van het Grieksche democratische leger, heeft de V.N.-commissie voor onder zoek naar de toestand in Griekenland uitgenoodigd naar zijn hoofdkwartier te komen. Hij beweert inlichtingen te zullen geven over de activi teit en de doeleinden van de Grieksche guerillatroepen. De uitnoodiging was overge bracht door eén lid van het Britsche Lagerhuis, Thomas. De commissie heeft nog niet besloten óf zij deze uitnoodi ging zal aanvaarden. Gesloten journalisten-organisatie De benoeming van een com missie, welke o.m. zal advi- seeren over de wenscheiyic- heid van een gesloten organi satie van journalisten, die in eigen krirtg^ tuchtrecht kan uitoefenen, is een dezer dagen te verwachten. In antwoord op het afdelings verslag van de Eerste Kamer inzake de begrooting van hoogt colleges van staat, het kabinet der Konjngin en dat van den minister-president, wordt be toogd, dat de taak van de Cen trale Veiligheidsdienst op een geheel ander terrein ligt dan die van het per 1 Januari 11.-'opge heven Bureau Nationale Veilig heid. Zij draagt een zuivèr in formatief karakter. Dat-hierme de een ongewenschte. verzame ling van allerlei gegevens over landgenooten, die de sympathie van de moderne inquisiteurs zouden hebben verbeurd, zou worden beoogd, wordt met stel ligheid ontkend. «Echter zou de regeering, die in gebreke zou blijven zich te oriënteeren om trent ongewenschte activiteit, welke tegen de belangen van de Staat in het verborgen wo-dt voorbereid, hiervan terecht een verwijt kunnen worden ge maakt. De Centrale Veilig heidsdienst heeft tot taak bij de in dit, opzicht op de '•egeering drukkende verplichting tot waakzaamheid van voorlichting te dienen. De regeenng geeft gaarne de verzekering, dat de werkzaamheid van dit bureau zich niet verder zal uitstrekken dan de aard der omstandighe den noodzakelijk maakt Naar de meening van de re- peering wordt door sommige kamerleden ten onrechte uit gegaan van de gedachte, dat de Centrale VeiPgheidsdienst werkzaam zou zijn op hetzelfde gebied, waarop ook de taak van het ministerie van justitie is gelegen. Het zuiver informa tief ka-akter van de Centrale Veiligheidsdienst brengt bepaal delijk een belangrijk onderscheid mede. Dit komt mede tot uit drukking in het gemis van op sporingsbevoegdheid van de ambtenaren van de Centrale Veiligheidsdienst. De regeering geeft gaarne de verzekering, dat zij ervoor zai waken, dat de Centrale Veilig- Drie vliegtuigen veronge'ukt. Een twee-motorig Chineesch militair vliegtuig is, vermoede- lyk tengevolge van ijsafzetting op de vleugels, boven een voorstad van Tsjoenking neer gestort. Alle 21 inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig was op weg van de provincie Szechuan naar Tsjoenking. In Duitschland is een Fransch vliegtuig verongelukt in een bosch bij Offenbach. Men heeft reeds drie ïyken opgespoord. Naby de grens van Mexico is een Amerikaansch vlieg tuig te pletter gevlogen. Acht van de tien zich aan boord bevindende personen zijn om het leven gekomen. Commissaris der Koningin hield receptie. Zaterdagmiddag van drie uur tot half vijf hielden de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford en zijn echtgenoote in de bevlagde Concert- en Gehoorzaal in de Singelstraat te Middelburg ceptie ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke. Vele notabelen en autoriteiten uit de provincie, waa-onder tal van burgemeesters, vertegen woordigers van leger en vloot en leidende figuren uit het be drijfsleven, maakten hun op wachting. In de receptiezaal heerschte een ongedwongen stemming, die nog ve-hoogd werd door de door 't Baby ton orkestten gehoore gebrachte muziek. De politie had speciale maat- egelen genomen ter regeling van het autoverkeer. Het wegennet in Zeeland. K.N.A.C. WENDT ZICH TOT DEN MIN.-PRESIDENT. Van de zyde der weggebrui kers heeft de ILN.A.C. na de bev.yding een onafgebroken reeks van klachten bereikt over een groot aantal wegen in de provincie Zeeland, klach ten, welke in het algemeen zeer gerechtvaardigd bleken te zijn. De K.N.A.C. heeft thans aan den Minister-Pre sident het verzoek gericht in het belang van de economische opbouw van de provincie Zee land, welke zonder een aan de redelijke verkeersbehoeften aangepast wegennet niet mo gelijk wordt geacht, zoomede in het belang van het schaar- sche motormateriaal en de vei ligheid en vrijheid van het wegverkeer een gunstige be slissing te willen nemen ten aanzien van de gevraagde fi- nancieele steun voor spoedig herstel van het wegennet in de provincie Zeeland. Provinciaal wegenplan. Verschenen is het'algemeen verslag van de afdeelingen der Provinciale Staten over de wij ziging van het Provinciaal we genplan. In verband met de opmer kingen van Statenleden wijzen Gedeputeerden e- op, dat de hervatting van de bootverbin ding VlissingenTerneuzen, welke aanlegde aan de steiger te Borssele, in een reeks van ja-en niet is te verwachten Sommige wegen tiaar 'Bórssèle hebben daardoor alleen nog locale beteekenis en kunnen dus in het secundair en tertiair we genplan vervallen. Een lid wil de breedte van de tertiaire weg bij Bo-ssele, die in de plaats komt van de secundaire weg, bepalen op 5,50 m. Gedeputeerden hebben daartegen bezwaar. Tenslotte deelen Gedeputeer den nog mede, dat zij een ver zoek van de Kruispolder om een weggedeelte in de gemeente Hontenisse op het tertiair we genplan te plaatsen, willen toe staan. Schip op een mijn geloopen Zaterdagmorgen is het Fran- sche vrachtschip „Grenohle' van de Messageries Ma-itimes bij boei N.F. 5„ ongeveer 12 mijl van Ostende, op een mijn geloopen. De schade bleef zeer -beperkt; alleen in de wa tertank aan bakboordzijde ont stond een klein rat. Het schip verklaarde geen assistentie te behoeven en zette op eigen heidsdienst niet de hechte kracht de reis naar Antwerpen grondslag %*an het recht zal voort. Het passeerde omstreeks prijsgeven. |l uur Vlissingen. De opbouwtoelage yoor Provinciepersoneel. In de zitting- der Prov. Sta ten van 31 Januari werd een motie van mevr van der. Broeckede Man in stemming gebracht, met het doel een wijziging te brengen in desbetreffend voorstel van Gedep. Staten opdat de op- bouwtoelage aan het personeel In werkelyke dienst der pro vincie zal worden berekend over het bruto bedrag, dat ge. durende twee jaren van de periode 19461947 is of zal worden genoten. De stemmer.' staakten echter, zoodat het voorstel in de zitting van 25 Februari opnieuw ln stemming zal worden gebracht. De regeering maakte er ech ter bezwaar tegen, dat niet een bepaalde termy'n was aan gegeven waarover de toelage zal worden berekend; boven dien zou de toelage. Indien zy geheel of gedeeltelijk over 1947 zou worden berekend slechts 50 van de totale som mogen bedragen. Mevr. van den Broecke werd hiervan ln kennis gesteld en heeft ver klaard, dat zy geen prijs meer stelt op het aannemen der rao tie. Bijenziekte in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. VERVOERVERBOD. In de Staatscourant is een be schikking van den minister van landbouw, visscherij en voedsel voorziening opgenomen, waarbr 't, met ingang van 1 Maart '47 verboden is bijen van Wes' Zeeuwsch-Vlaanderen (tot aan de Braakman) naar het overigi deel van Nederland te vervoe en. Deze maatregel is genomen teneinde uitbreiding van de in Zeeuwsch-Vlaanderen heer schende bijenziekte te voorko men. Nationale gedenkteekens in Zeeland. *Een werkcomité uit de Na tionale Commissie voor de na tionale gedenkteekens heel't een nota gezonden aan leden van de commissie, waarin het een lyst aanbiedt betreffende het aantal, de plaats en de beteekenis van de oorlogsge denkteekens, welke naar zyn meening in ons land zullen moeten worden opgericht Hiermede zou een bedrag van ongeveer 2 millioen gulden ge moeid zyn, welk bedrag door het geheele Nederlandsche volk in al zyn geledingen bijeengebracht dient te wor den. Voor Zeeland is van betee kenis, dat het werkcomité het wenschelyk acht de strijd op Walcheren te herdenken met een monument, dat in Vlts singen of Westkapelle zou moeten worden geplaatst. Dit monument dient dan tevens de drooglegging der geïnundeer de gebieden te symboliseeren. De terugkeer van H.M. de Koningin in het vaderland na vyf jaren van ballingschap, zou kunnen worden herdacht met een eenvoudig monument in Eede in Zeeuwsch Vlaande ren, waar H.M. weer net eerst de vaderlandsche bodem betrad. DE ZAAK TEGEN DEN HEER R. AV1NK. In aansluiting op ons verslag van de tribunaalzriting, waarbii de zaak tegen R. Avink werd behandeld, melden wij nog dat de heer A. op 20 Septembe- 1946 eervol ontslag is verleend met toekenning van pensioen wegens invaliditeit en zulks in de functie van kapriein bij de gemeentepolitie te Middelburg wat dus gelijk staat met hoofd nspecteur. De heer A. is wel enkele malen waarnemend com missaris geweest, doch nimmer commissaris. Sportartikelen voor het Zeeuwsche bataljon. Het „Zeeuwsche Bataljon" in Indië heeft groot gebrek aan sportartikelen. Er heeft zich een comité van actie ge- /ormd om deze jongens bin nen de kortst mogelyke tijd een behoorlijke hoeveelheid sportartikelen te bezorgen. Het comité, dat bestaat uit Je heeren J. F. F. Diederiek, voorzitter, H. A. Jansen, se cretaris en de heer A. iman- se heeft een beroep op do Zeeuwsche sportvereenlgingen gedaan om voor dit mooie doel geld. goederen en bonnen voor sportartikelen in te zenden. Veerdienst Schouwen Duiyeland Rotterdam gestaakt. In verband met een defect aan de machine van de boot ial heden de veerdienst Schou- wen-Duiveland-Rotterdam via Nuraansdorp gestaakt zjjn. BIJZONDER GERECHTSHOF. Bij Kon Besluit van 8 Febr, 1947 is benoemd tot vice-pre sident van het Byzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage, 1 Kamer voor Zeeland, de heer mr. J. H. F. Bloemers. vice- oresldent der Arrondissements rechtbank te Middelburg. Vlissingen krijgt een Aantrekkelijk centrum in de oude stad. Gelijk wy reeds meldden, vragen B. en W. van Vlissingen van de gemeenteraad credteten van 27000.- en 5400,- voor de wijziging van de straten aanleg en de beplanting van het Bellamypark. Het ligt. in de bedodllng de thans bestaande middenstraat te laten veryallen en voor de aan weerszijden langs, het park looperidé straten éêftrichttng- verkeer in te voeren. Tevens komt er een dwarsverbinding van het Groenewoud naar de Hellebardierstraat. De beplanting is ontworpen door den heer C. P. Brtferse den landschapsarchitect van de stichting „Nieuw-Walcheren" die aan de zijde van de Spul straat een massale boomgroep heeft ontworpen ter maskee ring win de weinig fraaie doorkijH» Overigens komen er in het plantsoen eenige wan delpaden met bankjes, terwijl het Wolff- en Dekenmonu ment in de beplanting eer waardiger plaats zal verkrij gen.. De muziektent is op haar nlpats gehandhaafd. B. en W. verwachten, dat het nieuwe park, hoe oesehei- den van omvang ook, een aan trekkelijk punt kan worder. in het oude stadsgedeelte, dat mede hierdoor voor verpaupe ring behoed zal kunnen wor den. Het zal een centraal ount blijven, ook na verwezenlijking van de plannen voor de Nieuwe Markt, ook al door de nabij heid van de Boulevard met zyn hotels, het De Ruyter-stand- beeld en het Roeiershoofd er de herbebouwing van het Ei land, de Gravenstraat en de Breewaterstraat. Behalve het Beursgebouw Is hier wel geer. byzonder merkwaardige be bouwing, maar gelukkig zyn ir ook geen uit de toon val- 'ende moderne panden, welke Ie rust van het oude stads beeld hjer zouden kunnen ver storen. Kan er op de brandweer bezuinigd worden? Het woningprobleem. Verschenen is het antwoord van B. en W. van Vlissingen op de tijdens het vooronderzoek door de leden van de gemeente raad gemaakte opmerkingen over de gemeentebegrootingen voor 1947. Zij deelen daarbij mede, het met de raad eens te zijn, dat de kosten van de brandweer te hoog moeten wor den geacht. Toch zou het te be treuren zijn, indien door een reorganisatie de paraatheid, welke thans uitstekend genoemd mag worden, zou achtemitgaan. Omdat het streven van B en W er op gericht is met behoud van een goede organisatie, toch tot vermindering van de kosten te komen, hebben zij een onder zoek ingesteld naar de b-and- weer-organisatie in andere ge meenten. Binnenkort zal ook 'n bespreking plaats vinden met den hoofdinspecteur van 'het brandwezen. Een belasting op de verzeke ring tegen brandschade stuit in de practijk op te veel bezwaren Overigens is deze materie nog bij de Ver. van Ned. Gemeen ten en bij de commissie-Oud in studie. v De herbouw van de brand weerkazerne staat op de ur- gentielijst, maar er zijn nóg urgentere objecten. De plannen zijn echter reeds in hoofdzaak vastgesteld. HET POLITIEBUREAU. Het college is reeds eenige tijd bezig om te fc-achten een redelijke oplossing te vinden voor de huisvesting van de po litie. Naar de mogelijkheid van het verstrekken van melk aan schoolkinderen wordt een on derzoek ingesteld. De mond- verzorging zal wegens het groo te tekort aan tandartsen nog niet kunnen worden ingevoerd DE WONINGDIENST. B. en W. geven voorts een uitvoerige uiteenzetting van de werkwijze van de Woningdienst Voor noodwoningen zijn er op het oogenblik op de lijst onge veer 400 gegadigden, van wie 30 noodgevallen. Van het per soneel van deze dienst zal mis schien in de loop van het jaar één ambtenaar gemist kunnen worden. Verwacht wordt, dat in 1947 269 woningen zullen worden gebouwd. Van nog 82 woningen is het twijfelachtig of zij in 1947 gereed zullen komen. Het is niet waa'schijnlijk, da' de gemeente zonder meer zal worden belast met 10 pot. van het exploitatietekort van de noodwoningen. B. en W. achten het nfet ge raden met de woninghouw tp wachten tot beter materiaal ter beschikking komt. De mogelijkheid van de aan schaffing van een nieuw carillon voor de St. Jacobstoren heef! reeds de aandacht van B. en W. SOCIALE ZAKEN. Het uitzicht bestaat, dat de personeelssterkte van de dienst van sociale zaken binnen eenige tijd met 8 a 9 man zal kunnen worden verminderd. Getracht zal worden zoo spoedig mogelijk te beginnen met het bouwen van het nieuwe Tehuis voor ouden van dagen Getracht wordt de financieele zijde van het vraagstuk te re gelen. Inmiddels zijn maatrege len genomen tot herstel van de panden Bellamypark 3 en 5 en van eenige lokaliteiten van de panden aan de Hellebardier straat. De plannen voor de vestiging van een jeugdherberg verkeeren ,nog in een beginstadium. Middelburg Intrede Ds. de Vries. Na Zondagmorgen door ds N. den Oudsten van Alkmaar ijn bevestigd, heeft ds. A. dc Vries, de nieuwe voo-gange» van de Ned. Hervormde ge meente te Middelburg, die dr. Beekenkamp opvolgt, 's mi«1 lags in de Oostkerk zijn intre rle gedaan. Ds. de Vries, wiens vorigï standplaats Heukelum was, hnd zijn eerste preek gebaseerd oi psalm 51, vs. 17 „Heere. ope. mijne lippen, zoo zal mijn mo'ii- Uwen lof verkondigen". Hij ont wikkelde drie gedaenten, nami Ijjk, dat ps. 51 een echt gebed is, dat schuldbesef en lofver- heffing nauw samenhangen er dat een waa-achtig offer hei geheime leven is. Na Je ore-ei; sprak hij eenige toepasselijke woorden tot den burgemeester die zich onder zijn gehoor be vond,' de leden van de kerke raad, de kerkvoogden, zijn col lega's. de organisten en kos ters, zijn bevestiger en de ge meenteleden. Deze laatst^i zongen den nieuwen predikani aan het einde van de dienst psalm 121, vs. 2 toe. Bljz; SCHOOL BLIJFT DICHT. Hoewel verschillende scholen weer drie dagen per week zul len worden geopend, zal de Chr school voor bijz. l.o. in de Sin gelstraat te Middelburg de eersi komende tijd nog gesloten bli.t ven, daar men niet over brand stof beschikt. Vlissingen Repétitie-Iokaal in het hospitaal. Het xrediet van 5000, dat door B. en W. van Vlissingen wordt gevraagd voor herstelling van her voormalige Militaire Hospitaal aan de Korenstraat is bestemd om een gedeelte van dit gebouw te kunnen inrichten als repetit-ièlokaal voor de plaatselijke muziekverenigin gen en andere cultureele doel einden. Aan een dergelijk lokaal is immers door het groote ge brek aan .zaalruimte in Vlissin gen dringend behoefte. Het gebouw is eigendom van de gemeente, doch werd om streeks 1860 om niet aan het Rijk in bruikleen gegeven verband met de vestiging van een garnizoen te Vl ssingen Thans zal aan het departement van oorlog worden verzocht al thans het te herstellen gedeelte wederom ter besch:kking van de gemeente te stellen. De subsidie van de leeszaal. Het algemeen verslag van Je afdeelingen van de Provin ciale Staten van Zeeland be treffende het verzoek om aan de openb. leeszaal en biblio theek te Vlissingen een subsi die te verleenen, heeft aan ie. deputeerden Staten van Zee land ^een aanleiding gegeven wijziging te brengen in hun voorstel de ê-evraagde subsi die niet te verleenen. Verschil lende leden van de commissie van rapporteurs zijn echter blijkens het algemeen verslag wel vap meening, dat deze subsidie gegeven dient te worden. Middenstandscentrale opnieuw opgericht. De Vlissingsche M'ddenstands- centrale heeft met algemeene stemmen besloten, na een perio de van 4 jaren gedwongen rust, haar we-kzaamheden tc her vatten. Voor het werkjaa-'1947 werd tot voorzitter benoemd de heer J. J. Labruijère. Het dage- lüksch bestuur bestaat uit de drie voorzitters van de resp. vereenigingen. A.s. Vrijdag wordt in het Concertgebouw een eerste ver gadering van de Centrale ge houden, waar door drs. J. Smit en drs. P.Theune inleidingen zullen worden gehouden over belastingkwesties en de geldsa- neering. Grijpskerke VERGADERING Z.L.M. Maandagmiddag vergadefde de afd. Z.L.M. te Grijpskerke onder voorzitterschap van A. W. CevaaL Na opening en le zing hield de heer Schlinge- man een lezing met als onder werp „Waarom nu juist lid der Z L.M.". Hy betoogde da^ we juist in deze tijd sterk ge organiseerd moeten wezen om oal te staan voor onze belan gen als boer. De secretaris bracht in zyn verslag uit, dat het ledental der afd. statlon- nair Is gebleven. Na enkele verkiezingen sloot de voorzitter de vergadering. Zoutelande RAADSVERGADERING Dezer dagen kwam de raad van Zoutelande in openbare vergadering bijeen. Burge meester Kodde gaf een over zicht van het afgeloopen iaar. De heer P. Leijnse werd gedu rende de ziekte van der. heer P. Cijvat, tot wethouder be noemd. De rekening over 1945 sluit met een nadeelig saldo van 4232.11 in de kanitaal- dlenst De heeren Gabriylse en Wisse werden gekozen'om de rekeningen na te zien. Bij de rondvraag merkt de voorzitter op dat de beplan ting der duinen slechts \lnng- zaam gaat, omdat de gemeen tpj noodlijdend is. De heer Leijnse dringt aan op restauratie "van 'ie toren tegelijk met de kerk. Op een vraag van den heer Gabriëlse antwoordt de voor zitter, te honen, dat 't strand, dat nog niet voor de tweede maai is onderzocht, voor het badseizoen vrij zal zijn. Goes HET IJSFEEST In het bericht, over de prys- winnaars by het gecostumeer- de ijsfeest te Goes Is een fout geslopen. De eerste pry's voor dames werd behaald door me vrouw Louisevan de Reepe. De prijzen voor de middag en avondwedstrijden en de versnaperingen en herinnerin gen voor de kinderen waren geschonken door de Goesche zakenlieden. CHR BESTURENBOND. De Christelijk Besturen bond voor Goes en omgeving herdenkt Dinsdag 11 Maart a.s. ziln 25-jarig bestaan. Voor de herden klngssamen- lcomst zijn verschillende collé ges uitgenoodigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2