PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Walcheren wordt droog Honderden Nazi's Vandaag... Nederlandsche posities Monty bevrijdde Nederland op de juiste wijze 190e Jaargang - No. 46 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde jr., Vilsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Maandag 24 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pU week, f 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaak Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. WO DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN rainimflm per advertentie 2.—* Bureaux gevestigd te VHssingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londenscha Kaai 29, tel 2Q77 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel, 2475, - Oostburg Gratemastraat 3, tel 102. Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. ONKREUKBAARHEID VEREISCHT. EEN kind kan begrijpen, dai het welbegrepen eigenbe lang van het Nederland- sche volk vereischt, dat onze vertegenwoordigers in het bui tenland onkreukba-e figuren zijn. Daarom is het bericht, dat een der hoogste functionaris sen van de Nederlandsche mili taire missie te Berlijn, onze eeni- ge officieele ve'tegenwoordi- ging in Duitschland, ontslag Heeft gevraagd in verband met corruptie en andere onregelma» tigheden der andere leden van deze missie, nogal opzienba-end geweest verleden week. Dit bericht wordt thans ge volgd door „nadere bizonderhe- den" van de Berlijnsche corres pondenten van eenige bladen (geen oppositiebladen), waa-uit kan worden afgeleid, dat er in derdaad op de gedragingen van onze vertegenwoordigers in Duitschland wel het een en an der af te dingen valt. Moreel zou hun gedrag het daglicht niet kunnen verdragen, smokkelhan del, zwarte handel en erger zou den aan de orde van de dag zijn. I Het lijkt ons noodzakelijk, dat de regeering hier een nauwkeu rig onderzoek instelt en haar oordèel uitspreekt zonder aan zien des persoons. Als de ge ruchten waar zijn, zouden de gedragingen der leden van onze militaire missie zoo me'kwaar- dig zijn, dat de goede verstand houding tot de andere militaire missies er ernstig door heeft geleden. Men trekt er de neus op voo.' de Nederlandsche re presentanten. Met name de ver houding tot de Fransche missie zou ernstig geschaad zijn en dat terwijl het juist deze missie is geweest, die zich zeer veel moeite heeft gegeven om de Nederlandsche belangen recht te doen wederva-en. Het is trouwens niet de .eerste maal, dat ons „corps diploma tique" aan critiek wordt onder worpen. Onlangs kwam een weekblad met de beschuldiging, dat het geheele cqrps diploma tique nog volkomen ongezuiverd is, alleen omdat minister van Kleffens deze zuivering kort weg verboden heeft Het blad noemde een reeks van- namen van diplomatieke vertegenwoor dige-s, die zich gedurende de oorlog allerminst voorbeeldig hebben gedragen.' Nu zijn wij geen bewonde raars van de zuiveringscomedie, die in Nederland sedert 1945 wordt opgevoerd en waarbij soms foute menschen ongehin derd hun gang kunnen gaan, terwijl goede Nederlanders, die kleine fouten maakten, aan de dijk zijn gezet. Maar waar het gaat om de mannen, .die Nederland in het bqitenland vertegenwoordigen, en van wie- goede - naam dik wijls zeer veel afhangt, daar mag onkreukbaarheid een eerste vereisclite worden genoemd! Het wereldgebeuren achier slot en grendel BRITTEN EN AMERIKANEN HIELDEN GROOTSCHEEPSCHE RAZZIA'S. S.S. hadden met nieuw wapen gedreigd. Duizenden Britsche en Ame rikaans che beambten van de inlichtingendienst hebben ln de □acht van Zaterdag op Zondag onverwacht grootschee psche razzia's gebonden op leden van een geheime Nazi-organisatie, een actie, die de grootste is geweest, sedert de bezetting van Duitschland ondemo-men Voor-Indië in spanning, BRITSCHE VERKLARING WAS „MOEDIG EN VERSTANDIG". Voor-Indië wacht met span ning af, hoe de politieke toe stand zich vérder zal ontwik kelen. Volgens de correspondent van de „Sunday Times'' kwam het bericht, dat de Britten zich vóór Juni 1948 uit Voor- Iridië zullen terugtrekken, als een electrische schok. Hij acht te het zeer wel mogelijk, dat een compromis bereikt zal worden tusschen de Hindoes en de Mohammedanen. Nehroe over de verklaring van Attlee. Pandit Nehroe, de vice-pre sident van de voorloopige Voor-Indische regeering, heeft verklaard, dat de verklaring van de Britsche regeering over Voor-Indië „een verstan dige en- moedige verklaring" was. Ztf zet niet alleen alle verkeerd begrip en argwaan aan de kant, doch brengt ook de huidige situatie in Voor- Indië tot realiteit eir geeft er een zeker dynamisch karakter aan. Nehroe zeide te hopen, dat thans de lange geschiede nis van conflicten en gebrek aan goede wil voorbij was. Nog geen echte vrede REDE VAN MARSHALL. Generaal Marshall, Ameri- kaansch minister van bulten- landsche zaken, heeft in een rede de huidige politieke toe stand zorgwekkender genoemd dan tjjdens de oorlog. Er is thans geen sprake meer van de eensgezindheid, >vaarmee werd gestreefd naar het be reiken van de oorlogsdoelein den. Van een echte vrede kon, volgens Marshall, dan ook niet worden gesproken. Honderden leden van de or- janisatie, die onder leiding staat van voormalige leden van de S.&., zijn gearresteerd. Daartoe behoort o.a. Hans Georg Eidmann, gewezen func tionaris van de bacteriologi sche af deeling van het opper bevel der Duitsche Wehrmaeht Een der andere gearresteerden was dr. Rolf Wilkenlng, een S.S. officier en lid van de Duitsche inlichtingendienst. Hij was een der oprichters van de Kölner Kreis, een organi satie van voor de oorlog, die zich toelegde op spionnage in Nederland en België en be trekkingen aanknoopte met Belgische Rexisten en met de Fichte Bund in Nederland. Ge. neraal der S.S. Ellersich, eer. der voornaamste leiders, werd door de Amerikanen te Fulda gearresteerd, terwijl zijn vrouw in Hamburg werd opgepakt. De Russen en de Franscheu waren tevoren van de plannen voor de razzia op de hoogte gesteld, opdat zij een derge lijke actie in hun zóne zouden kunnen ondernemen. De orga nisatie is n.l. in alle vier be- zettingszónes van Duitschland verspreid en zou gedreigd heb. ben een „vernietigend nieuw wapen" tegen de geallieerden te gebruiken, Indien deze zou den weigeren hun eischen tn te willigen. Dit vernietigende wapen zou verband houden met de bacteriologische oorlog voering. De eischen van de organisa tie waren: herstel van de Duitsche millt. macht vrijla ting van Duitsche militairen uit interneerlngskampen en onmiddellijke vorming van eer centrale Duitsche regeering op totalitaire leest. Daarnaast zouden de ontmanteling van tie oorlogsindustrieën en de uit voer van steenkool onmiddelijk moeten worden stopgezet de socialisatie van de voor- gemaakt. naamste industrieën ongedaan Het opsporen van deze Na zi-organisatie bevestigt vol komen de mededeelingen van. het geruchtmakende rapport van de commissie voor Euro- oeesche vraagstukken over het bestaan van een uitgebreid^ ondergrondsche „in Duitsch land. En het ontzenuwt de te genspraken van hooge bezet tingsautoriteiten. Een Britsch zegsman verklaarde: „Naar mate men de Duitschers meer vrijheid verleend en de sterkte van de bezettingsstrijdkrach ten gereduceerd wordt, moet steeds meer gelet worden op revolutionnaire bewegingen in welke vorm ook. Dit is de taak van de inlichtingendienst van de bestuurscommissie en verklaart, waarom het nood zakelijk is een geschikt corps van geroutineerde ambtenaren van deze dienst te handhaven Zoolang zulks een corps be staat, ben ik vol vertrouwen, dat wij in staat zullen zijn re volutionnaire organisaties te ontdekken en onschadelijk te maken, voordat zij gevaarlijk kunnen worden". is het 100 jaar gele den, dat de Spearische veldheer Don Juan van Oostenrijk, bekend als landvoogd der Nederlan ders, te Regensburg werd geboren; viert J. D. Vlruly, oud-burgemeester van Westkapelle, te Sche- veningen zijn 65ste ver jaardag; is het 150 jaar gele den, dat de Nederland sche tooneelschrjjver Arie Ruysch (lid van de ge meenteraad van Vllssin- gen) te Rotterdam werd geboren. Oostenrijk krijgt een leger en een luchtmacht De plaatsvervangers voor Oostenryk zjjn overeengeko men, dat Oostenrijk een lucht macht zal mogen hebben, be staande uit- negentig vliegtui gen en vijfduizend man per soneel. Slechts zeventig vliegtuigen mogen gevechtsvliegtuigen zgn; geen bommenwerpers zijn toegestaan. Over de om vang van het Oostenrijksche leger werd geen overeenstem ming bereikt. Frankrijk en de Sowjet-Unie stelden een totaal van vijftigduizend voor, Groot Brittannië en de Ver. Staten vijfenvijftig duizend. Men werd het eens over de aanbeveling, dat de bezettings troepen uiterlijk negentig da gen na het van kracht wor den van het verdrag, zullen worden teruggetrokken. Dagorder van Stalin, Generalissimus Stalin heeft een dagorder aan de Roode strijdkrachten uitgevaardigd ter gelegenheid van de 29ste verjaardag dier strijdkrach ten, aldus radio Moskou. In deze jjagorder brengt Stalin de prestaties der strijd krachten in herinnering. Hij verklaarde, dat de eenheid van de Sowjet-gerheenschap onverwoestbaar is en dat het geheele Sowjet-volk hecht ge schaard staat rond zijn regee ring en de communistische partij, vastbesloten te vechten voor de verdere ontwikkeling van zijn geliefde vaderland. Deorder onderstreepte het belang van een goede disci pline en een hoog plichtsbe sef. Strengste winter in honderd jaar. Reeds 43 dagen achter een is de maximum tem peratuur in Dq Bilt nu onder het nulpunt geble ven. Daarmede is het aantal van 40 dagen van de winter in 1939^-1940 overschreden. De winter 19461947 wordt nu langzamerhand de st-eng- ste winter, die Nederland in honderd jaar heeft ge kend, zoo deelt het K.N. M.I. te De Bilt mede. Niet doordat in deze winter buitengewoon la* ge temperaturen zijn voorgekomen het kwik is nooit beneden —16 of 17 graden Celcius ge- - zakt doch wegens het langdurige, constante vriesweer. Het is name lijk niet de laagste tem peratuur, die de ge strengheid van een win ter bepaalt, doch het aantal dagen, waarop het kwik niet boven het nulpunt komt. Thorez wenscht strenge controle op Duitschland. Maurice Thorez, de Fran sche vice-premier en commu nistenleider, heeft te Toulon een rede gehouden, waarin hij het Duitsche vraagstuk het belangrijkste na-oorlogsche probleem noemde. Hij sprak zich uit voor internationalisatie van het Ruhrgebied en strenge con- trölè op de Duitsche groot industrie. Wij hebben, aldus Thorez, het Duitsche volk nooit op lijn gesteld met Hitier. Toch zullen de Duitschers moeten betalen voor het kwaad dat zij zelf hebben aangericht. Routen tusschen Nederland en Engeland afgesneden. IJS OP DE NOORDZEE. De ongewoon strenge winter heeft tot gevolg, dat groote massa's drijf ijs zelfs in de Noordzee de scheepvaartroutes versperren. Zoo is de doorvaart van de havens van Kent naar Vlissingen geheel versperd ligt van de Theemsmonding naar Nederland nog maar één vaar geul open. Radiografisch zijn waarschu wingen uitgezonden aan alle schepen op zee en aan alle ha vens, IJSBERGEN IN DE WADDENZEE. Inmiddels zijn ook in de Wad denzee ijsbergen waargenomen. Een groepje Terschellingers, dat Vrijdag te voet van Ter schelling naar de Friesche kust overstak en Zaterdag ondanks vele moeilijkheden weer behou den op het eiland terugkeerde, meldde ijsmassa's van zes tot acht meter hoogte. Officieel is gewaarschuwd voor de groote gevaren, wélke aan deze tochten verbonden zijn. CONCERTGEBOUWORKEST TERUG. Zaterdag is het Concertge bouworkest met zgn leider, Eduard van Beinum, na het tournée door Engeland en Schotland in Amsterdam te ruggekeerd. in Indonesië versterkI Gaven de Indonesiërs hun zwakte toe Critiek op Lord Killearn. Een bgz. correspondent van de „Manchester Guardian" te Singapore schrijft, dat de po litieke impasse in Indonesië voortduurt .,De ontwikkeling in Indo- China heeft er toe bg gedra gen, dat de houding der Ne derlanders onverzettelijke r is geworden, doch op het oogen- blik schijnt het niet te vree zen, dat vijandelijkheden zullen uitbreken zooals in Tonking. Sinds zij de militaire macht van de Britten hebben over genomen, hebben de Nederlan- Iers zoowel op Java als op Sumatra hun steunpunten bij na overal versterkt, voorna melijk door een ongestraft ge bruik? van hun luchtwapen". De correspondent schrijft verder, dat het Indonesische opperbevel met de order „Staakt het vuren", welke on langs is uitgegeven, zijn zwakte heeft toegegeven, daar dit bevel ten doel had den Ned. commandanten elk ex cuus voor verdere uitbreiding van hun posities te ontnemen. ECONOMISCHE PRESSIE. „De strijd verplaatst zich van militair naar economisch gebied. De Indonesiërs ver trouwen, dat zij Java's pro ducten aan de Nederlanders kunnen onthouden en hopen, dat louter economische nood zaak de Nederlanders er even tueel toe zal dwingen om in het politieke geschil toe te geven". Volgens neutrale waarne mers is het nationalistische enthousiasme van de eerste tijd verloopen. MILITAIRE SITUATIE GUNSTIG. Volgens de binnengekomen rapporten is de situatie op Java Vrijdag over het alge meen gunstig geweest, terwijl de rapporten van Sumatra thans eveneens gunstiger lui den. Te Semar ng zijn Vrij dagochtend besprekingen met een Indonesische delegatie aangevangen, welke in een goede sfeer verliepen. HET „DAGBLAD" TEGEN LORD KILLEARN. Het te Batavia verschijnen de „Dagblad" schrijft in een hoofdartikel naar aanleiding van de verklaring van Lore Killearn, dat de rijstpositie in Ned. Indië de zwakste schakel vormt in het rijstfront van Zuid-Oost-Azië, o.m.: „Hoe is hét te verklaren, dat Lord Killearn, tijdens de onderhan delingen met de. Britsch-Indi- sche regeering over de leve ring van 100.000 ton rijst, hieraan steun verleende, ter wijl hij toch reeds moest we ten. dat de voorgenomen trans actie Java en de andere dee- len van de archipel binnen af zienbare tijd in groote moei lijkheden zou brengen". Verdediging van zijn chef-staf tegenover de aanvaMen in „Top Secret". Nederlandsche zeelieden gaan schepen halen. Zooals bekend heeft de Ne derlandsche regeerihg eenige tijd geleden een aantal sche pen uit de surplus-tonnage van de Amerikaansche koopvaardij aangekocht. Een eerste groep schepen werd reeds aan Ne derland afgeleverd. Thans is een tweede groep, ditmaal van 17 vrachtschepen, uit het surplus door de regee ring aangekocht en Zaterdag zfjn duizend Ned. zeelieden met het m.s. „Tablnta" naar New York vertrokken om deze tweede groep te gaan beman nen. Door de aankoop van deze groote vrachtschepen wordt onze zwaar gehavende han delsvloot belangrijk hersteld. Reeds is onze koopvaardij vloot op 80 pet der vooroor- logsche tonnage gebracht en binnenkort zal dit cijfer tot 85 gestegen zijn. Een jaar geleden Nederlanders vochten eendrachtig tegen de zee Historisch OOffenhlik diJken van Walcheren defini- niMunbin ougenoim. tief gedicht Waren, doordat Leef lang in blij herdenken voort Gewijde daggeze gend oord. STARING. De 23ste Februari 1946 was een gewijde dag voor Walche ren, en hij maakte van het eiland weder een gezegend oord, ook al was die zegen toen nog niet zichtbaar voor allen en ook al bleef er nog veel zorg en leed. Daarom is het goed na een jaar even bjj deze dag in stil herdenken te vertoeven om voor een oogenblik de groote beteekenis van Walcheren's drooglegging te laten spre ken tot het hart. Wij gevoe len dan opnieuw de vreugde en ontroering, die ons op die groote dag bezielden. DE STRIJD. Op 23 Febr. 1946 deelde de dienst Droogmaking Walche ren 's avonds mede, dat de men er in geslaagd was het gat bij Rammekens te blok- keeren. Het bericht, dat Rammekens dicht was, beteekende de slotzang van een arbeids-épos, zooals er maar weinige in on ze geschiedenis zjjn geschre ven, 't épos van de titanen strijd, in hechte samenwer king en met onverwoestbaar vertrouwen door Neêrland's waterbouwkundigen en Neêr land's arbeiders tegen het wa ter gevoerd. Een bovenmenschelijke strijd noemde de toenmalige minis ter-president Schermerhorn de kruistocht der Nederlanders tegen de zee en dit is zeker niet te boud gesproken. Er is veel arbeid verzet, een arbeid, die aanvankelijk hopeloos scheen te zijn, doch die ten langen leste met volledig suc ces werd bekroond. Hoe kon het ook anders, waar' zoo taai werd volgehouden, waar zoo veel krachten en energie wa ren samengebundeld, waar de leuze „Walcheren zal herrij zen" een zoo levende werke lijkheid in de harten was? WALCHEREN MOEST WEER DROOG. Niemand zal die grauwe Octoberdag in 1944 vergeten, toen de dijken onder Tiet ge weld der R.A.F.-bommen be zweken en Walcheren, een maal de rijkbloeiende tuin van Nederland, trekpleister voor touristen uit afie deelen dei- wereld, tot een binnenzee werd gemaakt, noch de bewoners van Walcheren, die zich plot seling van aangezicht tot aan gezicht tegenover hun erf vijand, het water, zagen ge plaatst. noch de overige Ne derlanders, die, zelf reeds geconfronteerd met oorlogsge weld, honger, gebrek en raz zia's, het B.B.C.-bericht met ontzetting vernamen. Dit offer voor de vrijmaking van de Scheldemonden en ae Antwerp- sche havens was zwaar voor volkskracht van de Neder landers in het algemeen, voor de Zeeuwen in het bijzonder. Maar direct groeide de grim mige overtuiging, dat er ge vochten moest worden en zou worden om Walcheren weer droog en weer levend te ma ken. Welnu, er is gevochten. Toen het hakenkruis uitgewischt was toog men gezamenlijk aan de slag, Nederlandsche inge nieurs en waterbouwkundigen, die hun kennis en' vakman schap op een zware proef za gen gesteld (met welke pri mitieve middelen moest niet gewerkt worden!), Nederland sche arbeiders, die in arbeids- lust voor niemand onderdeden en onverzettelgk aan de dich ting hebben gewerkt, ver van huis. met opoffering van nachtrust en maaltijden. In ÉÉN JAAR TLJDS. Daarna was n is het woord aan de bewoners van Walche ren zelf en aan de niet-ge- troffenen in den lande. De we deropbouw begon. Thans, een jaar later, kunnen wg con- stateeren, dat de Walchersche grond weer bebouwd wordt en weer producten oplevert, dat de opbouw, zij het ook lang zaam, begonnen is, dat de herbeplantingsplannen van de Stichting „Nieuw Walcheren" voltooid zijn en op uitvoering wachten en vooral, dat de oude Zeeuwsche geest geen verstek heeft laten gaan. Wanneer de regeering haar medewerking verleent, door de schadeher- stelregeling niet te baseeren op de waarde van 9 Mei 1940 en door de distributie van bouwmaterialen te bevorde ren en wanneer straks de Noodwet-Walcher*»n aangeno men is, zullen nieuwe be langrijke stappen in de rich ting van een volledig herstel van het schoone Walcheren gedaan kunnen worden, tot heil van ons geheele land. Ernstige gevaren bedreigden ons vaderland. Generaal-majoor Sir Francis de Guingand, die veldmaar schalk Montgomery's chef staf was sinds deze het bevel over het achtste leger overnam tot de Duitsche's zich aan de Oost zeekust overgaven, heeft zijn persoonlijke oorlogsherinnerin gen gepubliceerd in een boek, dat getiteld is „Operation Vic tory".. 'Sir Francis antwoordt in dit boek op de critiek, die door Ralph ingersoll in zijn boek „Top Secret" op Montgomery geleverd is. Zoo verklaart de Guingand ter verdediging van Montgome ry's strategie in Noord-West Nederland: „Montgomery was, zeer terecht, volslagen tegen het^ ondernemen van actieve operaties voer de bevrijding van Noord-West Nederland. Indien wij nl. een campagne in dit ge bied zouden uitvoeren, zou het succes van onze operaties over de Rijn in gevaar worden ge bracht, daa- de voor dat doel noodige reserves zouden moe ten worden gebruikt. RAMPEN VOOR NEDERLAND. Voorts wisten wij, dat de vij and gereed stond Nederland onder water te zetten om onze opmarsch te belemmeren en een dergelijke actie zou Nederlands economische wederopbouw met jaren vertraagd hebben". Een andere factor waarmede Doopplechtigheid in Den Haag. Naar het Ut'. Nietiwsblad ver neemt, is het waarschijnlijk, dat Prinses Marijke in de St. Ja- cobskerk in Den Haag gedoopt zal worden. Een officieele beslissing hier over is door het Prinselijk Paar evenwel nog niet genomen. Ver wacht kan worden, dat de doop plechtigheid door vertegenwoor digers van buitenlandsche hoven zal worden bijgewoond. Gezien zijn hooge leeftijd moet het twijfelachtig worden geacht dat het Sacrament van de Heilige Doop door den Hofprediker, prof. Obbink, zal worden toegediend. Ook Prinses Beatrix we-d in Den Haag gedoopt en wel door den hoogbejaarden prediker ds. Weiter. De doop van Prinses '•-ene geschiedde indertijd Londen door den Ned. Hervorm den predikant aldaar, ds. van Dorp. Met een eventueele doop plechtigheid in de res:dentie zou een traditie in het Huis van Oranje gehandhaafd worden. Prins Bernhard zal per radio bedanken. In verband met het groote aantal officieele en particu liere gelukwen3chen aan Prin ses Juliana éb. Prins Bernhard. schriftelijke beantwoording helaas onmogelijk. Het ligt in de bedoeling van Z.K.H. Prins Bernhard binnen kort een persoonlijk woord hierover, mede namens Prinses Juliana, door de radio te spre ken. ALLES BEVREDIGEND Dr. de Groot heeft medege deeld, dat de gezondheidstoe stand Prinses Juliana in alle opzichten bevredigend is en dat ook de jonggeborene het uitstekend maakt. Ook Zuid-Afrika zond babykleertjes. In de afgeloopen weken heb. ben vrienden van Nederland uit alle deelen der were'.d ba bykleertjes naar Soestdgk ge zonden. Ook Zuid-Afrika heeft zich niet onbetuigd gelaten. Donderdag bracht de K.L.M. vijf groote pakken, tezamen 146 kg. babykleertjes bevat tende, mede. Indische leger-deputatie op Soestdijk. Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard op het palels Soest dijk eenige afgevaardigden van het leger in Indië ontvangen, die in opdracht van den leger commandant, generaal Spoor, het prinselijk paar bloemen kwamen aanbieden als blijk van hun medeleven met het nieuwe geluk, dat het prin selijk gezin ten deel is geval len. De Prins dankte de leden der deputatie hartelijk voor deze geste. wij rekening hadden te houden, was de verwoesting, die 'n der gelijke operatie zou veroorzaken. De Ned. steden zouden door bommen en granaatvuur worden platgelegd, daar onze troepen alle steun noodig zouden heb ben, die wij hen konden geven. Er is geen twijfel mogelijk, dat de juiste tactiek werd ge bruikt, welke de snelste beëin diging beteekende voor het lij den van het Ned. volk. Tot daze tactiek is niet zonder strijd be sloten. GERBRANDY TELEURGESTELD. Terwijl de druk op Montgo mery om de Duitschers in Ne derland aan tje vallen op zijn sterkst was, bracht de Ned. mi nister-president een bezoek aan de Guingand op het algemeen hoofdkwartier. „Ik verklaarde de situatie", aldus gaat de Guingand in zijn boek verder, „maar gaf hem geen hoop op een spoedigè bevrijding van de rest van zijn land. Toen ik hem in i het kort uitlegde, wat der gelijke operaties voor verwoes tingen zouden kunnen veroor zaken, scheen hij eenigszins te leurgesteld te zijn en ik kreeg de indruk, dat hij had ver wacht, dat de soldaten er zou den kunnen vechten zonder zijn geliefd land te beschadigen". Gedurende een bezoek, niet lang hierna, aan het opperste hoofdkwartier, was aan de Guingand een document ge toond, waarin een beschuldiging vgn ons hoofdkwartier en van mij persoonlijk vermeld werd, dat wij niet voldoende rekening hielden met het gevaar, dat de Nederlandsche bevolking be dreigde. Ik was hiermede alles behalve gevleid, want wij had den hard ten behoeve van het Nederlandsche volk gewerkt en Montgomery's tactiek was toch zoo volkomen logisch. JUIST OPGELOST. Het was daarom voor ons een aanzienlijke genoegdoening, dat de Nederlanders, toen het einde gekomen was, royaal waren in hun erkenning, dat wij dit moeilijke probleem „juist had den opgelost". Berechting van oorlogsmidadigers. Zooals wij hebben gemeld, heeft de Bijz. Raad van Cassa tie een arrest gewezen, waarin hij den Ned. rechter onde* de huidige wetgeving onbevoegd verklaarde buitenlandsche oor logsmisdadigers te berechten. Naar thans wordt meegedeeld, heeft de minister van justitie maatregelen getroffen om de wetgeving met de noodige be palingen aan te vullen: een des betreffend wetsontwerp is in gevorderde staat van voorbe reiding. Schoolverzuim moet minder worden. Bij het ministerie van onder wijs zijn in voorbereiding maat regelen, om te komen tot bete re naleving van de leerverplich ting. Het schoolverzuim heeft hier en daar verontrustende vormen aangenomen en het is de bedoeling daaraan door strengere strafbepalingen een einde te maken. Achtste leerjaar. Tevens ligt het in het voor nemen te bevorderen, dat het achtste leerjaar, dat slecht ge outilleerd is, mede in verband met het tekort aan onderwijzers, voor eenige jaren facultatief tc stellen. Afsluitdijk afgesloten. De Afsluitdijk is in verband met gladheid van het wegdek afgesloten voor het ve-keer. Fransche onderscheiding voor prof. Gerbrandy. De ambassadeur van de Fransche Republiek heeft een bezoek gebracht aan den oud minister president prof. mr. P. S. Ge-brandy en hem zijn be noeming medegedeeld tot groot- kru:s in het Legioen van Eer, de hoogste Fransche onderschei ding. Nekkramp te Schoonhoven. In een kazerne te Schoon hoven heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Het slachtoffer werd onmid dellijk naar de ziekenbarak al daar overgebracht, waar het is overleden. Alle in het ka zernegebouw gelegerde mili tairen zijn nu geconsigneerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1