Daders van roofoverval gearresteerd Vertrouwen in Generaal Spoor Generaal Winkelman ernstig ontstemd. EmOSIE-RPPIN LOS ANGELOS. UIT DE PROVINCIE Behesrsinstituat was in gebreke. Waterwioplaats indeduinen moet beschermd worden Zeeuwsch-Vlaanderen Voor-Indië wordt onafhankelijk Tholen Radiodistribut leider stond terecht Indonesiërs moeten het bestand nakomen. Zeeuwsche S nippers EERSTE KAMER Hulp aan oorlogss.achtoffers. Na de pauze kwam de heer Donkersloot (P.v.d.A.) aan het woord. Z.i. moet woruua vastgehouden aan de gedachte van een goede verhouding tus schen defensie1-uitgaven er het begrootingsgeheeL In verband met de troepen- zenuingen nEiar Indonesië acht spr. het gewenscht, dat het volk duidelijk gemaakt wordt, waarom deze noodzakelijk zyn. De uitingen van de hoogere legerleiding inzake Linggadja- ti vqnd spr. schadelijk. De heer Koejetnans (C.RN.) maakte er evenzoo bezwaar tegen, dat gen onevenredig groot deel van de inkomsten gebruikt wordt voor de be grooting van oorlog. Op het ondiseiplir.air op reden van de heeren Kruis en Helfrich had maar een antwoord gepast: „Kr uit!" De heer van Voorst tot Voorst (K.V.P.) meende, dat re ening moet worden ge- ho.alen met de mogelijkheid, d_;t de twee machtsgroepeerin- gen, welke zich binnen de lINO vormen, gewapend tegen over elkaar zullen komen te staan. l)an zullen \vy party moeten kiezen en deelnemen aan operaties met een zoo sterk mogelijke weermacht. MINISTER FIEVEi. ANTWOORDT. Minister Flevéz, merkte o.m. Over bestands schendingen in Indië- Over de zender Hilversum I heeft generaal Winkelman een toespraak gehouden ovèr „On ze troepen in Indië". Hij keerde zich daarin te gen degenen „die pogen de geest van de troepen te ver giftigen door de voorstelling te wekken alsof ons doei was een koloniale oorlog te voe ren". Van onze troepen wordt de grootste zelfbeheersching ge- eischt: Nielr schieten voor ge- schoten wordt. De generaal besloot*. Professor Schermerhom schijnt zich over het optreden van Soedirman te hebbeh uit gelaten, dat men dit maar met te ernstig moest opnemen, maar ik betwijfel, of de'nage laten betrekkingen van 'de slachtoffers dat ook zoo licht zullen tellen. En voor onze soldaten was hun gedwongen werkeloosheid moeilijk te be grijpen. Men zij voorzichtig hun lank moedigheid en geduld niet op te zware proef te stellen. Reeds nu verluidde het, dat het tengevolge van de voort durende bedreiging en aansla gen van de wit-rooden hier en daar moeite kostte de troep in de hand te houden. Moge men de spreuk: „De kruik gaat zoolang te water, tot zij breekt" indachtig zyn. Gortzak niet naar Indië, Het te Semarang verschy- neiidé dagblad „Het Midden'' deelt mede. dat het 27 R.ï de machtiging bij de K.L.M. tot het vervoeren van der, communist H. Gortzak, die was uitgenoodigd, een bezoek aan Indonesië te brengen op kosten van de troep, heeft in getrokken. Van de K L.M heeft men namelijk ber.cht ontvangen, dat de heer. Gort zak zich niet voor passage heeft gemeld. Reeds 30 dooden en 300 gewonden. In een galvaniseerfabriek in Los Angelos heeft zich een ont ploffing voorgedaan, ten gevolge waarvan reeds dertig personen zijn gedood en driehonderd ge wond, van wie 45 in hope'ooze tosstand verkeeren. Op honder den meters afstand van de ramp werdsn dooden en gewonden ge vonden. Aangezien 't reddings werk nog steeds voortduurt, zal het aantal slachtoffers waar schijnlijk nog stijgen. Waarschijnlijk is de ontploffing veroorzaakt door butaangas. De politie noemde met de grootste ramp in de geschiede nis der stad. Ongeveer 300 hui zen en 25 auto's,, die bij de fa briek geparkeerd waren, wer den vernield. Pijpleiding bij Haifa opgeblazen. Woensdagavond hebben ver zetslieden een gebouw van de Royal Air Force te Aln Sje- mer met mortieren en automa. tische wapens aangevallen. Gistermorgen bliezen zy de pijpleiding van de Iraq Petro leum Company in Noord-t'ales- tlna op twee plaatsen op. De eene aanslag vond plaats te Afoelen, 40 km ten Zuid- Oosten van Haifa en de ande re in de nabilheid van de ra- flnaderijen aan de Haifa. op, dat In de begrooting uiter aard ook verwerkt zyn be- angrijke bedragen voor socia le voorzieningen. Ook de re dering zou gaarne geld, dat nu voor deze begrooting noo- dig is, gebruiken voor onder wijs en cultureele doeleinden Naar de noodige - zuinigheid wordt- gestreefd. De - minister wenscht intusschen niet ver-; antwoordelijk te zijn indien nietfr de beste bewapening en uitrusting verstrekt kunnen worden. De troepensterkte in Indië is thans voldoende voor alle taken, waarvoor de troepen gesteld kunnen worden. De uit zending, béteek ent thans geen versterking meer, doch aflos sing van hen, die daarvoor in lanmerkiflg komen. Ten aanzien van zyn opmer-r tingen inzake het optreden van generaal Spoor, verklaart hy, dat deze geen bloedbadje wenscht. De regeering heeft iet volste vertrouwen in den neraal. Ais de schendingen van het bestand echter door- Taan, dan zal moeten worden opgetreden. Voortduren der schendingen is niet te aan vaarden. De minister deelde voorts mede, dat een wetsontwerp :ot betere verzorging van oor- pgsslachtoffers. zijn departe ment heeft verlaten. De indie ning by de Tweede Kamer staat voor de deur. Op de eischen, die Indië stelt, is de volledige militaire krachtsinspanning gericht. In dië zal een belangrijk deel der troepen opèischen. Het gaat er-niet om een zoo groot mo gelijk leger te hebben, maar een zoo sterk mogelijk goed leger. De moeilijkheden met de groentenliandel. MINISTER MANSHOLT ANTWOORDT. Minister Mansholt' meende in zijn antwoord op de inter- >ellatie van den heer v. d. leuvel inzake de moeilijkheden met de groentenhandel, dat het debat niet veel nieuwe gezichts- Dunten naar voren bracht Hieruit blijkt, dat de opiossinP der moeilijkheden niet een voudig is. De minister heeft gevraagd het advies tot staking in te trekkèn. Wanneer dat ge schtedt, is hy bereid, verdei naar een oplossing te streven aan de hand van de consu mentenprijzen. -L. WEES GEGROET, VOJLSOHOONE LENTETIJD. Meer nog dan ooit verlangt ieder nu' naar de lente. En hoewel de straffe Noordooster nog over de velden blaast zfjn er toch hier en daar al teekenen, dat eens de lente weer komen zal. Zoo begonnen by dén heer W. Anker te Oost- Uapelle de duiven in zijn volière omstreeks mid den Januari al te neste len en ondanks de stren ge vorst kwamen op 9 Februari de jongen uit het ei. Laat ons hopen, dat deze voorteekenen niet bedriegen. Het hoofkwartier van de kustwacht te New-York heeft vernomen, dat een Constella tion van de Air-France waar schijnlijk in de Atlantische Oceaan, 544 km. ten Zuid-Wes ten Van Lissabon, is gestort. Ijsberg toot de kust van Walcheren. Op de Noorzee voor de Wal- chersche kust drijft momen teel een ijsberg. Het gevaarte, dat enkele scheepslengten lang Is, verheft zich grillig boven het vele drijf ijs en is van Domburg af met behuij van een kyker zeer goed waar te nemen. Het ontstaan van ijsbergen op de open zee is een zeldzaam verschijnsel, dat alleen optreedt in strenge win ters met lang aanhoudende vorst. BENOEMINGEN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben by de Provin ciale Stoombootdiensten be noemd tot agent S. Minder- houd Jr., en tot stuurlieden P. Geschiere, J. van Rosev$lt en J. H. Hamelink, en tot vaste arbeider by de Provinciale we gen J. C. Bos. TE GOED VAN VERTROUWEN. Auto teruggevonden. Donderdagavond heeft de politie te Rotterdam twee per sonen gearresteerd die oH »'.e roofoverval te Kapelle betrok ken waren. Een van hen, B W., is vermoedelyk zelfs de hoofddader Het blijkt thans, dat het fwéede Kamer Drie doodvonnissen geveld. Prof. J A. van Hamel, pre sident van hPt bijzonder ge rechtshof te Amsterdam, heeft, drie doodvonnissen uitgespro ken over Nederlanders, die in Duitsche krijgsdienst weren getreden. De eerste tor floöd veroordeelde was de 23 rige Amsterdammer H. J Veen- stra, die in Januari 1944 dienst nam bij. de Landstorm Neder land. P. America, een 38-jarige Amsterdammer, werd even eens ter dood veroordcjld Hij had in 1941 dienst genomen by het vrijwilligerslegioen Neder, 'and. De derde ter dood veroor deelde is de 48-jarlge Ams'r- dammer J. M. van der Bijl, die in Juli 1942 in dienst trad bij het legioen Nederland. Na een ve-blijf van bijna twee maanden in Zwitserland voo,r,.?ijn volledig herstel, hoopt Eduard Flipsc op 14 April a.s rijn werkzaamheden bij het Rott. Philharmonisch Orkest te hervatten. Er komen weer rijwiel- en wandelpaden tusschen Vlissingen en Zoutelande. Voorstel aan de. raad. B. en W. van Vlissingen doen de gemeenteraad een voorstel toekomen met betrek, king tot voorzieningen, welke noodzakelijk worden geacht om de waterwin plaats in dc duinen onder de gemeente Koudekerke en Biggekerke te doen voldoen aan de eischen, welke men. Uit een oogpunt van hygiëne moet stellen Het is dé bedoeling dit duirigebiei slechts open te 8tellen voo: houders van wandelkaarten uit te geven door het Water leidingbedrijf, met dien ver stande, dat wandelaars dan gebruik zullen kunnen maken van een wandelpad, dat door de planologische dienst is ge projecteerd Dit pad d'ent te worden afgerasterd, evenals enige overgangen over de duinen, welke zullen worden temaakt om gelegenheid tc geven het strand te bereiken Ook is een nieuw rijwielpad .eproiecteerd, waardoor de door de Duitschers aangelegd/ klinkerweg zal kunnen verval 'en. Het ligt voorts in de be doeUng,' dat het Waterleiding bedrijf eenige zeggerMcha'- Icrjjgt over aangrenzend' Vroongronden in de eemeenter Koudekerke en Biggekerke ten einde deze in een behoor- 'iike staat te brengen en te houden. Onderhandelingen om deze gronden in erfpacht te ver- 'criigen zyn reeds gaande. Voorts Is een bou.vyerbof' noodlg. waarbh" no° wordt aan rcteekend. dat geheel verniel de wonbigen in. dit geb'ed nie4 tullen worden herbouwd Ovc •nkéle boerderijen zulter, tfo" nadere beslissingen worden ge nomen. Voorts komt er eed verbod van natuurliike heme* *!ng voor een strook ter breed te van 10O meter Hndinwaarti van de drainageleid'ng. DE KOSTEN 4n principe zyn goedkeuring aan deze plannen te hechten. FUSIE-PLANNEN Reeds is contact opgenomen net de N. V. Waterleiding- Jij „Midden Zeeland" v/elke heeft verklaard, dat n.t de hapitaalinvesteering van de Temeente Vlissingen ten be hoeve van de bescherming van de waterwin plaats geen moei ijkheden zal behoeven op tf everen bij eventueele onder handelingen over fusie of nau- ,vere samenwerking. De kosten van al deze voor zieningen worden onder voor behoud op 200.000 - geraamd Bezuiniging hierop is wellicht mogelHk o m. door bij de be- bosschlng de Boomplant-actie van Nieuw-Walcheren in tc baai van schakelen Van de raad wordt gevraagd hier een van te voren beraam de roofoverval betrof. De beide beroofden hebben zich Dinsdagavond in Rotter dam in verschillende café's opgehouden en daar laten bly- ken, dat zy^jbver flink wat contanten Beschikten. In een van de café's ontmoetten zy B. W., die hen reeds geruime tijd was gevolgd W. gaf voor -nog wel een ex tra-verdienste voor hen te weten. Hy had na melijk ergens nog een partijtje tabak staan en vroeg of zij dit voor hem wilden vervoeren. De beide mannen zijn hier op ingegaan. De volgende morgen vertrokken ze met hun auto in gezelschap van W. In Breda hebben zy den vierden man op gehaald en in een café te Hans. weert den vijfden man ont moet. Toen het donker geworden was begaven zij zich met de vrachtauto naar de Smokkel- hoek. Hier zijn de chauffeur en zijn kameraad uitgestapt Dlotseling van de dyk gedu—d en daarna met knuppels er. zware voorwerpen mishandeld- De aanranders zijn daarna met de auto en 1350,- ver dwenen. Hoewei de beide beroofden W. slechts anderhalve dag kenden, hebben zy niet willen gelooven, dat hy de dader van deze aanranding was. Tegen, over de politie heeft men hem steeds de hand boven het hoofd gehouden. Zij zeiden zelfs vol ledig- voor hem in te staan. Het verhaal van liet ge vecht tusschen twee smokkel benden kwam de politie ech ter van meet af aan vry on geloofwaardig voor en steeds hebben zy dan ook B. W. als de hoofddader beschouwd. Donderdag werd de vracht, auto waarmee de daders ver dwenen zyn, in een sloot bij- Nieuwdorp teruggevonden. Het was hun blijkbaar tè riskant met de gestolen wagen, waar naar natuurlijk alom werd uit gekeken, hun tocht te vervol gen. Dit heeft hen echter niet mogen baten, want reeds. Don 'e dagavond konden in Rotter dam twee van de drie voort vluchtigen gearresteerd wor den. Één van hen was B. W. Naar wy vernemen heeft liet waarschijn lyk In de bedoe ling van de aanranders gele gen de beide beroofden te ver moorden, zoodat zij zich niet alleen voör diefstal, maar .vaarschyniyk ook voor poging tot moord zullen moeten ver antwoorden. Naar den derden aanrander die nog steeds voortvluchtig is, wordt ijverig gezocht. Tribunaal-president verontwaardigd. Tijdens de behandeling van de zaak tegen den overleden landbouwer Izaak Koster te Arnemuiden door het Middel- burgsche Tribunaal, kwam vas< te staan, dat het bedrijf Van dezen en zijn broer ieder jaar winst afwie-p. Na de bevrijding (op 22 November 1944) werd door het Beheersinstituut te Goes een beheerder aangesteld Op 1 Mei 1945 had het bedrijf plotsel ng een schuld van ruim 13.000, waarvan 7000 aan den Prov. Voedselcommissaris. De behee-der, de heer Diele- man, die hierover gehoord werd. verklaarde, dat er zeer veel kosten gemaakt moesten wor den. Hij wist niet hoeveel paar den en vee er op het bedrijf waren, toen hij bedrijfsleider werd. De oorgst van 1944, die grnotendeels nog aanwezig was en geschat werd op een waarde van bijna 11.000, had hij ver kocht voor 1035. Volgens zijn zeggen had 't radijszaad, waa- van de waarde door Koster op 400 werd geschat, slechts 7 opgeleve'd, omdat het grooten- deels verrot was. ,Het gevolg van uw wanbe heer!". aldus Kees Koster, een broer van Izaak, die als getuige werd gehoord. De voorzitter van het trïbu naai toonde zich zeer veront waardigd over de wijze, waarop het bedrijf is geleid. „Het mag wel eens openlijk bekend wor den gemaakt, welk een schan delijk beheer hier is gevoerd", aldus mr. Loeff, die tevens het beleid van het Beheersinstituut te Goes veroordeelde. „Ik vind het een schande, dat er wanbe heer wordt gevoerd over het vermogen van menschen, c"e zelf in een k».nip zitten en ei r,iets tegen kunnen uitrichten".- Oorlogsmuseum voor West Zeeuwsch Vlaanderen In het voorjaar hoopt West- Zeeuwsch-Vlaanderen haar eigen oorlogsmuseum In Cad- zand te kunnen openen. O m zal daar de complete radio zendinstallatte die gedurende de bezetting in Breskens en Schoondijke heeft gewerkt, tentoongesteld worden. Ook hoopt men allerlei soor ten mynen en dergelijke te verzamelen. De bewoners van W,-Zeeuwsch-Vlaanderen toon den al reeds hun belangstelling door verschillende aardige dingen te schenken of in het vooruitzicht te stelen. Mochten er nog personen zijn die voorwerpen he.bben welke voor dit oorlogsmuseum van waarde zijn, en die bereid zijn deze voor dit doel af te staan, dan worden zij ver- ;oeht hiervan kennis te geven aan den heer D. Bouwense. Oude Haven 56, Oostburg. Wederopbouwbèspreking kan niet doorgaan. Vrijdag zou de Commissaris der Koningin in Zeeland, ver gezeld van Dr. Ir. v. d. Meer van het departement van we deropbouw in Oostburg een bespreking houden met burge meesters van West Zeeuwsch Vlaanderen. Nu de veerdienst Vlissingen—Breskens is ge staakt ls deze bespreking af gelast. Dit bericht heeft in Zeeuwsch Vlaanderen nogal wat teleur stelling verwekt en men vraagt zich af of men West Zeeuwsch Vlaanderen dan nu als geheel geïsoleerd beschouwd. Hel pro bleem van de wederopbouw is zeer urgent, en men ziet in Z.-Vlaanderen met spaning uit naar de komst van de Haag- sche deskundigen. Zeeuwsch half uur voor de radio. De heer Houtekamer, secre taris van V.V.V. te Goes, heeft de uitnoodiging ontvangen van een der radio-vereenigingen om Woensdag 5 Maart ai. een Zeeuwsch halfuurtje voor de strijdkrachten in Ned.-Iridië te verzo-gen. De heer Houtekamer heeft reeds verschillende personen aangezocht om hun medewer king aan deze uitzending te verleenen. De vereeniging „Oc tavo" te Goes, zal voor het mu zikale gedeelte zorgen. Groede DE HERTENKAMP. Van een Amsterdamsche in stantie, die onbekend wenscht te biyven, waarvan enkele le den in Zeeuwsch-Vlaanderen waren ter gelegenheid van de Rulten-troef-actie. ontving het gemeentebestuur van Groede een bedrag van f 1000, onder voorwaarde, dat deze som zou worden aangewend voor de ombouw van het bunkerdorp Groede tot hertenkamp. Waterlandkerkje TOONEELUITVOER1NG. Dinsdag'jl. gaf de tooneelver eeniging van Waterlandkerkjt een tooneeluitvoering. De zaal was vol en het publiek .genoot van het stuk „Als ma aan ilt touwtjes t'ekt". Het geheele stuk, bestaande uit 3 bedrijven, werd goed en vlot gespeeld. Mountbatten onderkoning. Attlee heeft in het Lager tuis verklaard, dat de BrithChe ■egeering vastbesloten is om maatregelen te nemen voor overdracht van de macht in nanden van verantwoordeiyke Voor-lndischè leiders voor Ju- ui 1948. Attlee deelde tevens mee, .lat L,ord Mountbatten benoemd is lot opvolger van Lord W veil, den onderkoning van v'oor-lndie. De benoeming zal in Maart van kracht worden. Direct na de verklaring van Attlee nam Churchill hét woord en vroeg waarom Wa- veil ais onderkoning van Voor- ïndië is vervangen. Onder toe juichingen van de oppositie 3telde ny wel twintig keer de ze vraag. Attlee reageerde eerst riiet. Daarna gaf hij ten antwoora: Toen Churchill eerste minister was heeft hy ook een aantal plotselinge wijzigingen ge bracht in de samenstelling van militaire of burgerlQke bestu ren zonder redenen op te ge ven. Dit keer ging een minuten lang gejuich op op de regee- ringsbanken en er ontstond zoon kabaal, dat Attlee zich nauweiyks verstaanbaar kon maken. Attlee maakte tenslotte een einde aan de onzekerheid door te verklaren, dat hij niets meer zou toevoegen aan het geen hij reeds had medege deeld. Deensche zeep voor kleine kinderen WaarschynÜjk zal in Maart a.s. voor kinaeren van 0 tot 1 jaar een bon kunnen wordei, aangewezen voor een stuk j' toiletzeep van Deensch iabri- kaat. In April a.sï' zal dan een bon volgen voor de kinderen van 2, 3 en 4 jaar. Deze Deensche toiletzeep is ienbaar aan de opdruk ..Made n Denmark''. GEEN VELDSPELEN OP ZONDAG Alle voetbal-, «korfbal- en lockey-wedstrtjden voor Zon- ia? a.s. zijn afgelast. Bruneel en de Bruycker winnen de Zesdaagsche. De Antwerpsche zesdaag sche is Donderdagavond ge ëindigd in een overwinning voor het Belgische koppe' BruneelDé Bruycker vóór de Tederlanders Schulte- Bneyen Pellenaers en Middelkamp werden zesde met 2 ronden ach terstand, Savelberg en van den Broeck 10e met 4 ronden ach terstand. Feestelijkheden in Zeeland. Overal in Zeeland heeft men uiting gegeven aan zijn vreugde over de geboorte van prinses Marijke. In Burgh hebben de schoolkinderen 's middags een optocht geht)udent tezamen met de schoolkinderen u Haam stede. De harmonie „de Witte van Haamstede" luisterde zoo wel in Burgh als in Haamstede de feestelijkheden op. In Haam stede we-d 's avonds in „Ta- venu" doof de Oranje-vereeni- ging een gezellige avond ge houden. Ook IJzendijke vierde feest '8 Middags werd een ijsfeest gehouden, terwijl 's avonds een muzikale rondgang werd ge maakt. Te Serooskerke werd des avonds een dankd'enst belegd, die druk was bezocht. Oud-Vossemeer Geen Oranje-feest. Een lezer te Oud-Vossemeer schrijft ons, dat er bij de ge boorte van prinses Marijke geen feest is gevierd, al had de bevolking de vlag uitge stoken. De Oranje-vareeniging had, aldus de schrijver, wel een programma voor de feest viering ingediend, doch het kon door de burgemeester niet worden goedgekeurd. In de orotestvergaderlng die hierna belegd werd, waren nagenoeg alle vereenlgingen en ook 'e raadsleden en wethouders aanwezig. De burgemees' r had echter geen gehtfor gege ven aan het verzoek deze ver- adering by te vronen. TRIBUNAAL GOES Geen dwan? van Engeland of Amerika Verschenen is de memone van antwoord van Minister Jonkman inzake de behande ling van de. begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen door de Eerste Kamer. Minister Jonlcman verklaart hierin o.m., dat op basis van het politieke accoord van de Republiek Indonesië geëischt zal kunnen worden gestand te doen wat zy is overeengeko men. Evenwel *al van de zijde van de Ned. regeering niet tot onderteokenlng van het basis- accoord van I.lnggadjati wor den overgegaan alvorens door de Republiek is voldaan aan die voorwaarden, welke de re geering haar thans op redelij ke gronden meent te moeten stellen. De Regcering streeft er r.aar het politiek accoord :net financieel en een ecr-eomiseh accoord aan te vullen. Dc Minister ontkent, -ut van de zijde van Grout-Brittannië of de Ver. Staten door drei gementen getracht zou worden Nederland tot meegaandheid te dwingen, ook al zou de Re geering de houding van deze groote mogendheden wel eens anders hebben gewenscht. In onze volgende editie ko men wij op de verklaringen ivan Minister Jonkman nog na- Ider terug. Donderdag werd voor het triburaal te Goes het eerst di zaak tegen den 47-j. landhou wersknecht J. A. H. uit Kori gene voortgezet. Er werden nog twee getuigen gehotrd Het resultaat was. dat de zaal voor onbepaalde tijd werd uit jesteld en een nieuwe dag- 'vaard:ng zal worden uitgebracht tan H. Vervolgens werd voortgezel de zaak tegen den 39-j. tuinier H. v. d. Vi uit Kloetinge, welke ook op 3 Juli behandeld werd Destijds we-d een onderzoek naar de geestestoestand van v. d. V. gelast en werd nu het medisch rapport terzake voor ge lezen. De verdediger, mr. A. H Kuipers, meende te mogen aandringen op niet lange.- ge ïnterneerd houden van zijn cliënt. WETHOUDER VAN AXEL. Hierna verscheen de 41 - j. G. J. A. de,J., radiodistributieleider uit Axel voor de tafel. Hij if N.S.B.-e- geweest en wei groepsadministrateur, kringrap porteur. districtsadministrateur, blokleide-, chef-huisbezoeker en I'd vierschaar van kring Z - Vlaanderen. Hij werd ook lid van tal van neven-organisaties gaf bijdragen aan 't Strijdfonds en aan Frontzorg, leende zijr geluidsinstallatie voo.- een openluchtvergadcring der N.B B.; droeg een insigne en een uniform; stak een N.SB vlag uit zijn woning; vond het goed dat twee zijner kinderen bij de leugdstorm gingen; ondertee kende 'n brief, waarbij aan Rost van Tonningen werd verzocht zijn invloed aan te wenden om .kameraad Smallegange" ^poe dig tot burgemeester van Axel benoemd te kriigen en tenslotte werd hij zelf wethoudei naast genoemden Nazi-burgemeester. De verdediger, mr. Hugen holz, uit Leiden, wees op de goede dinlgen van besch., die bij velenin Axel goed staat aan geschreven en verzoc' t het tribunaal hem een go.de kans te geven am weder een plaats in het vuile leven te aanvaar den. Tenslotte werd nog behandeld le zaak tegrn den 32-j. aanne mer D. K. uit Rotterdam, die op Walcheren bunkers enz. bouwde. Hij had geen verde diger. Uitspraak in alle zaken 6 Maart. De heer N. Bronkhorst, Rijkspolitieambtenaar te St. Maartensdijk, slaagde bij het gehouden examen voor het po. Utiediploma. De ontvanger der directe, belastingen, invoerrechten en accijnzen, te Sas van Gent, de heer L. J. M. Hazaira, is In gelijke betrekking- overge plaatst naar Terneuzen. Dé heer G. A. Romrjn, ontvanger der directe belas tingen, invoerrechten en accijn zen te Venlo, in gelijke be trekking overgeplaatst naar Oostburg. Op de Pa-allelweg te Ber gen op Zoom werd D. uit Zie- rlkzee aangehouden wegens hef onbevoegd vervoeren van 80 mkies Belgische tabak. Tegen D. werd proces-verbaal opge maakt, terwijl de tabak in be slaggenomen werd, w Door de Herstel-aad. te Scccherpenisse zijn wedprom dekens, lakens eri slobpen aan de daarvoor in aanmerking ko mende personen y:tgereikt. De dekens komen nu goed van pas. Predjkbeurten Ned. Herv. kerk. Aaixten- burg: 11 ds. v. Royehf' Bier vliet: 11 ds. Donn; Breskens: 10 en 18.30 ds. v. Vliet; Cad-- zand: 14.3(1 ds. Schrale; Groe de: 9.30 as. Derksen; Hoofd plaat: 10 ds. Pliester; Nieuw- vliet: 14 ds. Derksen; Oost burg: 10 ds. Foumier; Retran- chement: 10 ds. Barnouw; Schoondijke: 10.45 ds. Scho- oenhauer; Sluis: 9.30 ds. Schrale; Waterlandkerkje: 10 ds. v. Yperen; Uzendijkc: 9 ls. Doom; Zuidzande: 10 ds. Terbeek. Tholen. Ned. Herv. kerk: 10 dg. Goverts, 3 ds. Griet- hujjsen: Geref. kerk: 10 en 3 Ezinga; Geref. gem.: 3 x leesdienst; Chr. Geref. kerk: 10 ds. van Leeuwen, 2.30 lees dienst, 6.30 ds. van Leeuwen. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. kerk: 10 cand. Terlouw, 2.30 Goverts; Geref. kerk: 10 en 2.30 ds. Vreugdenhil; Chr. Geref. gem.: 3 x leesdienst. St. Annaland. Ned. Herv. kerk: 10 ds. Griethuijsen, 2.30 leesd.; Geref. gom.: 3 x lees dienst. Stavenlsse. Ned. Hen', kerk: 10 ds. de Bres, 6 cand. Ter louw; Geref. gem. 3 x leesd. St. Maartensdyk. Ned. Herv. kerk: 10 leesdienst, 2.30 ds. de Bres; Oud Geref. gem.: S x leesdienst Schprpemsse. Ned. Herv. kerk: 10 en 2.30 ds. Koore man: Geref. gem.: vm. en r.m. ds. Visser, 's av. leesd. Poortvliet Ned. Herv. kerk: 10 en 2.30 ds. Vroegindewerj; Geref. kerk: 10 en 2.30 ds. Lanning; Geref. gem.: v.m en n.m. leesdienst, 's av. ds. Vis- St. Philipsland. Ned. Herv. kerk: 10 en 2.30 ds. van Put ten. (Ingezonden mededeeling) LIEFDE ROND 1900? Her was rond 1900. De dochter des huizes had den aanvalligen leeftijd van 21 lentes, de oudste zoon had een cnend, die lederen Zondag trouw een kopje koffie met de familie kwam dnnken. Hij was van goeden huize, be schaafd en ontwikkeld en. viël zeer in den smaak bij vader en moeder. Bij zijn binnenkomen bloosde de dochter lieftallig. De geschiedenis is oud en altijd nieuw; zij beloofden elkander eeuwig trouw en leefden lang en gelukkig. Zooals vroeger is ook nu het kopie koffie op het Zondag6che bezoekuur van onze meest ul tieme vrienden de groote tracta- tie. Moeder doei dan haar best een echte gezellige sfeer ie schep pen. Zij betrek! haar koffie van dezelfde zaak als haar moéde»' in 1900, zij ga8t naar De Gruytor, dc koffie- en theezaak. Zooals vroeger!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14