PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Parijzenaars Republiek Indonesia PRODUCTIE T WALCHEREN Vandaag 190e Jaargang - No. 45 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij firma F. van de Velde Jf.. Vlissingen- Dit blad verschijnt dagelijks, eelialve op Zon- <>n atg Christelijke feestdagen W O DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 Febr. 1947 ^BUNNEMENISPKIJS 25 cfint pef veek, 1 3-20 pet kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie i 2.—» Bureaux gevestigd te Vliss'ngen Wal«traat 58-fin. tel 10 (2 '«inent Middelburg l.nndrnsche Kam 20 tet 21177 en 2924. (Soes Turtkade 15 ei 2475. Oostburg liratemantrnat 3. tel '02. Terneuzen Hrnnweriistr 2- Postiek nr 359300 PZC.. MMdelburg. Hel wereldgebeuren ZONDER KRANTEN Ramadier weigert loonsverhooglngen. Antl-stakingswet op komst 'Reeds meer dan een week zit Parijs zonder kranten en men moet in de Lichtstad zijn ge weest om te weten wat dit be- teekent. Wat moet de Parijze- naar nu doen in de metro, in de trams naar de voorsteden, in de autobussen, waar hij gewoon is zijn ochtendblad te lezen? Het is me een toestand zegt de man in de straat, er zou waar empel een revolutie uit kunnen breken zonder dat men er iets van zou weten. Zelfs het com munistische dagblad l'Humanité kan niet verschijnen. Op spitsvondige wijze wordt getracht de nieuwshonger van het publiek toch -te bévredïgen. De regeering is overgegaan tot het publiceeren van nieuwsbul letins, die driemaal per dag aan de openbare aanplakzuilen ver schijnen en bovendien verzorgt de radio extra uitzendingen. Maar er is nu eenmaal een groot verschil tusschen het lezen van een aangeplakte krant en één, die men in de hand houdt. De Belgische bladen maken uiter aard dankbaar gebruik de stakers zeggen misbruik van de gelegenheid hun oplaag te vergi'ooten. Zij reserveeren een pagina voor Fransche copie, die hun uit Parijs wordt doorgebeld en vervoeren hun edities in grooten getale over dè grens om ze in Frankrijk te verkoopen. Edition special! Lisez Ie Phare!, roepen de krantenjongens in Pa rijs en met groote graagte wordt dit Brusselsche blad ge kocht. De Fransche typografen voe- len zich door hun Belgische col lega's in de steek gelaten, nu^ deze weige-en om het zetten yan Fransche copie te stoppen. Intusschen duren de onder handelingen tusschen de bond der typografen en Fransche re geering voort. Zonder dat de stakers water in hun wijn doen ^is de kans op een oplossing niet groot. Paul Ramadier, de Fransche ministér-president, heeft nadrukkelijk verklaard niet te kunnen ingaan op de eisch tot 25 loonsverhooging in het krantenbedrijf. De eenige loonen, die misschien zouden icunnen worden herzien, waren die van de „minst bevoorrech te categorieën" en daartoe be- hboren niet de stakende "arbei ders. Een algemeene verhooging Fransch-Spaansche grens gedeeltelijk vrijgegeven. De regeeringen van Frank rijk en Spanje hebben een overeenkomst gesloten, vol gens welke aan beide zyden van de grensgeblokkeerde foederen naar hun plaats van estemming mogen worden vervoerd. Deze overenkomst, die naar uit betrouwbare bron verluidt na besprekingen tus schen de Spaansche regeering en de Fransche ambassade te Madrid werd gesloten, betee- kent in geen geval een alge meene heropening van de FranschSpaanschp grens, die in Februari 1946 werd ge sloten. Gedwongen arbeid voor verplaatste personen 235 Duizend verplaatste per sonen die nog in de Britsche zóne leven, zullen aan het werk worden gezet en veel verliezen van de voorrechten, die zij tot nog toe bezaten. Zn. die geschikt zijn voor werk tezamen 157.000 man nen en vrouwen zullen zich bij de Duitsche arbeidsbureaux moeten melden. Eventueel zul len zij gedwongen worden voor hen beschikbare arbeid aan te nemen. Speciale voorrechten in de voorziening van levens middelen zullen ophouden en de D.P.'s zullen dezelfde rant soenen krijgen als de Duit- schers. Engelsche koning opent Zuid-Afrikaansch parlement De Britsche koning heeft het Zuid-Afrikaansche pai'lement geopend met het voorlezen der troonrede. Gewoonlijk wordt de troonrede het eene jaar In het Engelsch, en het andere jaar in het Afrikaansch vöor- - gelezen. Hoewel dit jaar de beurt aan het Afrikaansch was, las de koning de rede in het Engelsch, met uitzon dering van de slotzin: „Hier bij verklaar ik de vierde zit ting van het negende parle ment van de Unie van Zuid- Afrika voor geopend". van de loonen zou volgens Ra madier tot een ramp leiden. Wel zal voor 1 Maart een al gemeene prijsverlaging worden aangekondigd. Tijdens een zitting van de nationale vergadering heeft Ra madier tevens medegedeeld, dat hij binnenkort een wetsont werp zal indienen, waarin het stakingsrecht beperkt wordt. In een land, waar socialsten en communisten in de regeering zijn, beteekent dit weinig min der dan een revolutionnair in grijpen. Doch om Frankrijk van een ramp té' redden zijn harde maatregelen noodzakelijk. Gerardus Mooyman ontvlucht. Gerardus Leonardus Mooy man, „drager van het ridder kruis van het ijzeren kruis", „drager van het ijzeren kruis eerste en tweede klasse", „voormalig rottenf ührer der S.S.", eens de „held" van het Oostfront, heeft kans gezien uit het interneerlngskamp te Delft te ontvluchten. Ontsnapt uit de Krententuin. Gisternacht hebben zes ge vangenen, die gedetln ziin in de als gevangenis ingerichte „Krententuin" te Enkhuizen, kans gezien te ontsnappen. Se dert eenige maanden wordt dit gebouwencomplex gebruikt als strafgevangenis. In deze pe riode is het nu reeds aan tien gedetineerden gelukt om uit te breken. De bewakers van de .Kren tentuin" zijn er reeds in ge slaagd drie vluchtelingen te pakken te krijgen. KORTE PREDICATIE Want ook de Zoon des Menschen is niet geko men om gediend te wor den, maar om te dienen. Marcus 10 45. In de Roomsche kerken ziet gij aan de muren de staties, die het lijden des Heeren voor stellen'. In de Protestantsche vangen nu de lijdensweken aan, waar het dan in het lied ge vraagd wordt: „Leer ons Uw lijden recht betrachten In deze zee verzinken mijn gedachten". In het hierboven geschreven woord zien wjj hoe de Heer het zelf heeft gezien: Hij zou door Zijn lijden dienen, zooals hij het door Zijn leven gedaan had. Verlossing en vergeving zou' Hij brengen voor velen. Daarom gaat Hij vastberaden voor Zijn discipelen uit (vers 32). Wij leven in een tijd van heel veel lijden. Hoe wordt het ontloopen. Het wordt onder gaan, het verplettert, maakt radeloos; het maakt verbitterd, ongevoelig; hoe arm laat het ons achter. Als wij er eens door leerden dienaar of dienares te wezen? Toen wij sterk en rijk waren moest alles óns dienen. Nu de Heer ons kleinen aak t vragen wrj ons af wat wij deden met onze kennis, onze krachten, ons bézit? Als wij dan tot Hem opzien, wat worden wij dan klein en alle aanklacht ver stomt. Laat ons met wat wij nog hebben onze naasten troosten, raden, helpen. Hoe meer wjj ons door Hem laten dienen, des te meer móeten wij het onze naasten doen in aardsche en geestelijke nood. Dan was het leed niet fjdel, maar ten zegen. DS. W. REUS. Westkapelle. ...is het 100 jaar gele-' den, dat jhr. J. Ph. Bod- daert, industrieel te Mid- burg, werd geboren. MORGEN ...hoopt de menschenred- der Coen Bot, gepensi- onneerd schipper-van de „Dorus Rijkers", die meer dan 500 schipbreu kelingen wist te redden, zijn 65e geboortedag te vieren. Tijdens de Italiaansche overval op Abessynië heeft Keizer Haile Selassie rustig en teruggetrokken geleefd. Nu zit hy weer op de troon en regeert met praal en pracht. Deze foto is genomen in Addis Abeba op het oogenblik, lat hij het -«aandel van een. nieuw regiment ontvangt. i is innerlijk verdeeld Soekarno's sympathie voor communisten. Schoenen toch vrij? Langstraatsche schoenfabri kanten zijn van oordeel, dat, alhoewel de productie nog niet op het voor-oorlogsche peil is, de productie van schoenen toch zoodanig is, dat de behoefte kan worden gedekt. Men heeft een verzoek tot den minister gericht de schoenendistributie op te heffen. In fabrikantenkringen koes tert men de verwachting, dat ruim 700.000 paar schoenen per maand kunnen worden ge fabriceerd, waarbij dan circa 40.000 paar zouden komen uit de productie van thuiswerkers en kleine fabrieken. Voorts zouden, volgens deskundigen, ongeveer 3 millioen paar schoenen zijn ingevoerd, waar van een belangrijk deel minder van kwaliteit en duurder i prijs is. - HET WEER IN MAART. De klimatologische afdeeling van het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede, dat voor de maand Maart nog géén betrouwbare verwachting voor nee-slag en temperatuur gegeven kan wor den. Ook Marijke-ledikantjes. De directe van een Almelo che meubelfabriek heeft beslo ten fraai uitgevoerde kinder- Iedikantjes beschikbaa- te stel- len-voor die babies in het land die in het befaamde halfuurtje van 3 Q9 tot 2.39 uur, dus een kwartier vóór en een kwartier de geboorte van Prinses Marijke, ter wereld kwamen. GEBOORTÉPENNING. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gez'n is aan 's rijks munt te Utrecht een N geboortepenning geslagen, ontworpen door de beeldhouweres G. J. W. Rusb te 's-Gravenhage. Bijna f 55.000 voor de Stichting 1940-1945. Op het hoofdbureau van de Stichting 1940—'45 te Amster dam waren Vrijdagmorgen u:t 228 plaatsen in Nederland b- richten binnengekomen, dat de bevolking gebruik had gemaakt van de gelegenheid om de feli- citatieregïste-s voor 'het Prin selijk paar te teekenen. In deze plaatsen werd totaal 46.794.88 afgedragen voor de Stichting 19401945. Amsterdam bracht bovendien nog 8500 bijeen. Vrijspraak In Blauwe Zand-affaire. Het gerechtshof te 's-Gra venhage heeft P. M., uit Am sterdam, die in 1938 wegens mishandeling van A. Mussert tot tien dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, thans vrij gesproken. Melchers, die Mussert tijdens diens bezoek aan Amsterdam- Noord op hét Blauwe-Zand een klap in het gezicht zou hebben gegeven, werd indertijd door het gerechtshof te Amsterdam tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Radiotoestellen keerden terug. Te Enschedé is een wagon met bijna 600 radiotoestellen gearriveerd, welke de bewoners van deze stad indertijd hebben ingeleverd. De toestellen, waar aan de kaartjes met de naam der eigenaars nog waren beves tigd, werden in Praag opge spoord. T.B.C.-bestrijding. BELANGRIJKE MEDISCHE ONTDEKKING. (Van onzen specialen verslaggever) Naar wy vernemen heeft een medisch student te Gro ningen een extract weten te verkrijgen, dat oplossende eigenschappen bezit ten op zichte van het llpoïde (was- Eantser) van een tuberkel- acil. Dierproeven, welke hier mede verricht zyn, hebben een bevredigend resultaat opge leverd. Aan het klinisch en bacteriologisch bewijs wordt thans gewerkt. Veel klinici experimenteëren thans 'met het extract en enkelen kregen reeds gunstige indrukken. Joodsche S D.-spionne zal terechtstaan. De S.D.-ers P. S. en O.A.K. zullen tezamen met nog 4 ge detineerde getuigen en een 15- tal andere getuigen door het Byz. Hof te Amsterdam wor den gehoord, wanneer Maan dagmorgen a.s. om 10 uur de beruchte Joodsche S.D.-spion- ne Ans van Dijk met haar col lega J. M. de Regt uit 's- Gravenhage in het verdachten bankje plaats neemt. Ans van Dijk wordt ervan beschuldigd zich als illegaal werkster te hebben voorge daan, daarmede het vertrou wen wekkende van tallooze Joodsche burgers,' die meen den bij haar voor hulp te kunnen aankloppen. In werke lijkheid echter heeft zy alle verkregen onderduikadressen, afspraken, inlichtingen en ge gevens medegedeeld aan den S.D.-rechercheur P. Schaap. Beleid Van Mook wordt aanvaard. Aan de memorie van ant woord, welke Minister Jonk man aanbood aan de Eerste Kamer en waarin hij zyn In disch beleid verdedigde, ont- leenen wij nog het volgende: Ten aanzien zoowel van de commissie-generaal als van den luitenant-gouverneur-ge- neraal brengt de aard der staatsrechtelijke verhoudin gen mede, dat de minister hun beleid, zooals het voorloopig verslag het uitdrukt, volledig In bescherming neemt. Moch ten zich meeningsverschillen voordoen, dan behooren deze Intern te worden afgedaan. De politieke waarde van het basls-accoord van LInggadjati Is vooral, dat door de facto erkppninp- van het gezag van de republiek het noodzakelijk bewijs is geleverd van onze vreedzame bedoelingen van ons streven naar een werkelij ke samenwerking op basis van Dolitieke gelijkwaardigheid met alle Indonesische volkeren van Nederlandsch-Indië. Gediirende de overgangstijd zoolang dus de nieuwe rechtsorde niet verwezenlijkt is en ln het bijzonder, wan neer het ln de republiek ge stelde vertrouwen beschaamd mocht worden blijft de ver. ontwoordelijkheid van de Ne- derlandsche regeering onver- verkort bestaan Het is met hè^ oog op deze verantwoorde- MOET OMHOOG Daadwerkelijke hulde voor den mijnwerker. Een voorbeeld! (Van onzen Haagschen redacteur) Bijna' ongelooflijk is de stroom van orleven en brief kaarten, ja van aangeteokeii- de stukken, welke het „Initia tief-Comité Opvoering Arbeids productiviteit" in Den Haag ontvangt als resultaat der op Zaterdag 8 dezer begonnen actie, om den Limburgschen mijnwerker als dank voor zijn spontanea Zondagsarbeid een „extra rookertje" te bezorgen. De heer M. R. Haagoort, de secretaris van genoemd comiié, heeft ons de paperassenstapel Jgetoond met soms de wonder- lykste vragen ,en mededeelin- gen, -uit alle oorden van ons land. Er zijn aldus reeds om en bij de drie duizend adres sen binnengekomen van men schen, die persoonlijk contact met een mijnwerker (en zijn gezin) faegeeren, om hem niét alleen een tabaksbonnetje te sturen, maar ook lekkers of §oed voor de kinderen isterochtend bracht de post een „recordstapel", ruim zes honderd stuks! De menschen. sturen ook wel de bonnen al op; zelfs was er een complete „gecombineerde" by I Ook zagen w\j een pracht van een roode das „voor den oudsten mijnwerker", of: „voor een van 't spoor", want dat was de inzendster „hetzelfde, hoor!" Enthousiast toonde de heer Haagoort ons zelfs een brief uit -Engeland! Juist kwam een 3ergeant binnen met- pakket ten onder de arm: 650 ingeza melde sigaretten en bijna 100 sigarenWe zagen doozen met lekkers, onder het motto: „Quderwetsch balletje in de mond verzoet de arbeid". Soms bijna ontroerend is de dankbaarheid, welke uit de brieven eri kaarten blijkt; men doet aanbiedingen om mijn werkers met hun vrouwen van de zomer te logeeren te krij gen, ot kinderen. Een sigaren fabriek gaf 750 sigaren en een bakkerij 50 botercakes Zelfs de bewoners van een te huis voor ouden van dagen hadden royaal geofferd en er was een, die een rookbonnetje stuurde„ofschoon ik zelf geen brandstof heb". Tenslotte is aardig te ver melden een brief van een mijnwerkersvrouw, die schrijft, dat zij zich vroeger wel eens schaamde als zij moest zeg gen, dat haar man myntverker was, maar nu kon zij daar trots op zijn en schreef zij „Zij willen het zoo noodig weer doen!" De heer Haagoort deelde ons nog mee, dat zoodra de lijsten van de myndirecties met namen der mynwerkers, die 's Zondags gewerkt hebben, het comité hebben bereikt, de adressen aan de aanvragers zullen worden doorgegeven. Men is voornëmens, de actie over een week te sluiten. Maar de resultaten zijn thans reeds schitterend en zullen niet nala ten de goede geest onder ons volk te versterken! lijkheid, dat de noodige machtsmiddelen in Indonesië blijven gereserveerd. GEEN GEZAG. Behalve voor een economi sche crisis ziet de republiek zich als gevolg van de krach ten^ welke in haar werkzaam zyn, gesteld voor de oplossing van moeilijkheden van binnen- landsche politieke aard. Er wordt in de republiek een tweevoudige strijd gestreden, een om nationale vrijheid en een-- om de binnenlandsche macht in de republiek. Het kan niet worden ont kend, dat deze strijd op de duur het gezag, dat de cen trale regeering der republiek moet uitoefenen, meer of min der ernstig aantast. Al deze factoren, gepaard aan de onvolkomen, stroefwer- kende overheids-organisaties die zij heeft opgebouwd en de vaak ongebreidelde onafhan kelijkheidszin harer ambtena ren. stellen de regeering van de reriubllek ten slotte voor ten derde crisis, de moeilijk heid namelijk zich door haar organen te doen gehoorzamen. De relaties, die de heeren Soekarno, Hatta en Sjahrir onderhouden met vooraan staande communisten, kunnen mede worden verklaard door de steun, die zy gedurende ruim een kwart eeuw van communistische zijde »hebben genoten in hun streven naar nationale vrijheid. De sym pathie, die zij uit dien hoofde voor het commtfnisme voelen en waaraan zij meermalen iu woord en geschrift uitdruk king geven, stempelt hen daarom echter- nftg niet tot communisten. Met verscheidene léden is ook de regeering van oordeel, dat de uitvaardiging van het bevel, het vuren te staken, aan republikeinsche zijde wel zeer lang is uitgebleven en dat de militaire posities, zooals die eind November 1946 v^.n het Britsche opperbevel werden overgenomen, wel zeer ongun stig waren. Anderzijds geeft de regeering zich er reken schap van, dat deze lanlcmoe- Kgheld moést dienen om de Tfeer voor politieke onderhan delingen gunstig te beïnvloe den en dat het bestand ook de ongestoorde vervanging van Britsche door Nederlandsche roepen heeft bevorderd. Ten onrechte meenen de luer te bantwoorden leden, dat de regeering zou hebben verze kerd tot geenerlei prijs geweld ':e willen gebruiken Zij is er mede van overtuigd, dat voor herstel en handhaving van or- e en rust gebruik van geweld noodig kan zijn. één jaar droog EEN OVERZICHT VAN DE FEITEN. Het herstelwerk. Het ministerie van open bare werken en Wederop bouw publiceert een histo risch overzicht van Wal- cheren's droogmaking, dit in verband met het feit, dat deze droogmaking een jaar geleden tot stand kwam. Walcheren wordt door het kanaal VlissingenVeere wa terstaatkundig in twee afzonder lijke stukken verdeeld. Weste lijk van dit kanaal werd onge veer 13.300 ha geïnundeerd, Oostelijk ervan ongeveer 2000 ha, In de zeeweringen zijn to taal vier gaten gebombardeerd, achtereenvolgens op 3 October 1944 te Westkapelle, op 7 Octo ber 1944 te Vlissingen (de Nol Iedijk), op dezelfde dag nabij fort Rammekens en op 11 Octo ber 1944-te Veere. Het gat te Rammekens deed het Oostelijk deel van het eiland onderstroo- men, de drie overige gaten het Westelijke gedeelte.. Eb en vloed veroorzaakten binnen deze ga ten d:epe en ver landinwaarts ingeschuurde geulen. Te Veere vraten deze geulen zich gedu rende de eerste drie weken na het bombardement ongeveer 700 m landinwaarts. HET ÖIJKHERSTEL. De grootste moeilijkheden bij het repareeren der dijkbreuken werden v^oorzaakt door het gemis aan het daarvoor noodige materieel, alsmede door het groote verschil tusschen eb en vloed in de Zeeuwsche stroo men (3 tot 5 meter). Eerst na de bevrijding van Noord Neder land kwam voldoende materieel vrij. De aanvoer ervan werd in de maand Juni 1945 geremd door het mijnengevaar in de toegangswegen. De volgorde waarin de sluitin gen werden uitgevoerd was de volgende: September 1945: gat in de Nolledijk; October 1945: gat te West kapelle; October 1945: gat te Veere; Februari 1946: gat bij fort Rammekens. Op 22 Februari 1946 verklaar de de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, na een inspec tietocht langs de herstelwerk zaamheden, het eiland Walche ren behouden. Op 26 Februari 1946 heeft de bevolking van het eiland in Middelburg de droog making feestelijk gevierd. Aan de droogmakïg van Wal cheren hebben ongeveer 3400 arbeiders gewerkt. Zij waren deels uit Zeeland, Brabant, Slie- drecht, Werkendam en andere deelen van Nederland afkomstig WONINGEN EN GEBOUWEN. Op het geheele eiland waren rond 3000 woningen, boerderijen en kleine industriepanden totaal vernietigd en meer dan 15000 woningen en andere panden hadden zware of lichte schade gekregen, op een totaal van 20.000. De schade in geld (gaarde 1946) aan deze gebouwen be droeg in totaal meer dan 120 millioen gulden. In 1946 is voor ongeveer 1/10 deel van deze schade hersteld, ter waarde van 12 millioen gulden. Meer dan 2 J/2 millioen gulden is besteed aan puinruiming en andere op ruimingswerkzaamheden. Rond 6000 woningen zijn her steld. Er zijn meer dan 1000 noodwoningen en noodboerde rijen gebouwd. Met de bouw van ruim 200 permanente wo ningen is in 1946 een begin ge maakt. 16 kampen voor wederop bouwarbeiders met een totale capaciteit van ruim 3500 man zijn in 1946 gebouwd. 2000 bouwvakabeiders van het eiland en 2000 bouwvakarbeiders uit andere deelen van Nederland hebben gedurende de hoogte punten aan het herstel van woon- en werkgelegenheid ge werkt. Daarnaast waren nog vele arbeiders werkzaam aan het herstel der afwatering, land bouwgronden en wegen. Hongersnood In Roemenië. Reuter meldt uit Boeka rest, dat ©en verschrikkelijke hongersnood, zooals Europa ln eeuwen niet gekend heeft, Mol dhvië, dat wel eens een dei •graanschuren van centraal- Snropa genoemd werd, teistert. Duizenden zyn van honger omgekomen Honderd duizenden zyn de dood naby. Drie a vijf millioen -men schen hebben hun voedselvoor raden. die na de oorlog doof twee laren van droogte - 'aren geslonken, voor het laatst aan gesproken. Reuter's correspon ient voorziet voor millloenen het ergste, indien niet tijdig hulp geboden wordt. NOTA VAN MOOK. Tenslotte ls aan de memo rie van antwoord toegevoegd het advies dat dr. van Mook op 3 Sent. 1945 aan Lord. Mountbatten aanbood en waar in hij er op wees, dat de repu bliek van ir. Soekarno een ■Janansch product was Hy wilde -de verantwoordelijkheid van het Japansche militaire bestuur gehandhaafd zien en een algemeene directieve uit vaardigen betreffende de niet erkenning van de republiek. Er was geen bevel. Drs. L. de Jong, leider van het Rijksinstituut voo." Oorlogsdocumenta tie, heeft in besloten kring in Den Haag het een en ander over het werk van dit instituut verteld. Hij sprak daarbij ook over de groote documentenvondst die onlangs in Duitsch- land gedaan is, waa- men in de kelders van het ge rechtsgebouw te Eben- brühren twee ton docu menten heeft gevonden die o.a. op de Duitsche rechtspraak in Nederland betrekking hadden. Men kan er zich ove~ verwon deren, dat deze documen ten daar ruim twee jaar volkomen onaangetast in de kelders hebben gerust en dat, terwiil er toch zee" belastend materiaal bij was. Toen drs. de long en zijn helpers de documen ten eenmaal hadden ge vonden en den Duitschers verbaasd vroegen, waa *- om zij die eigenlijk n!et onderzocht en vernietigd hadden, was het typisch Duitsche antwoord: Wij hadden daa~voor geen be vel gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 13