PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: Maria Christina Palestijnsche kwestie Streekziekenhuis PRINSES Vandaag voor de Ver. Naties PORTORICO WIL SURINAME KOOPEN voor Schouwen Duiveland 190e Jaargang - No. 43 Uitgave van Firma Frovinciale ZeeuwscHe Colirapt. Middelburg. Velde Jr., Drukkerij Firma F. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen W O DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 20 Febr. '47 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per veek. t 3-20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie t 2.— Bureaux gevestigd te Vliss-ngen WaNtraat 58-60. tel 10 (2 'ijnen» Middelburg: Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. (ioes Turlkade 15 el '2475. Oostburg (iratemastraat i. tel 1112. Trineuzen - Brouwerijs» 2 Postrek 35931Hi P Z.C., Middelburg. „Wij zullen haar MARIJKE noemen' PLECHTIGE GEBOORTE-AANGIFTE TE SOESTDIJK. „Wij hebben ons nieuwe dochtertje MARIA CHRISTINA genoemd, alleen maar omdat wij de klank mooi vonden en de namen zinvol. Zij heeft geen enkele peet-oom of peet-tante en wij zullen haar, net zoo goëd als wij Beatrix met Trix aanspreken, MARIJKE noemen", aldus Pvrins Bernhard, na afloop van de plechtige ge- boorie-aangifite. DE GEBOORTE AANGIFTE. De plechtigheid vopd plaats, in de eetkamer van de rechter vleugel van het Paleis. Als ge- tulgen traden op Z.Exc. Mi nister dr. L. J. M. Beel, mi nister-president. en Z. Exc. Jhr. mr. F. F. M. Beelearts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State. Als ambtenaar voor de burgerlijke stand trad op de burgemeester van Baarn, jhr. mr. F. 'J. van Beeck Calkoen. Het was precies 11 uur toen baron Baud, particulier secre taris van H K. H. Prinses Ju liana, de beide getuigen er den ambtenaar het vertrek binnenleidde, waar reeds een heel legertje persfotografen en filmverslaggevers, alsmede mr. Rooy, voorzitter van de federatie van Ned. Journa listen, en een radlo-raporter stonden opgesteld. Ehk&le oogsnblikken later kwam Z. K. H. Prins Bom hard. gekleed in het gala-uni form van luitenant-generaal der cavalerie, met op een kus sen ons kleine Prinsesje bin nen. De baby was wakker er heel stil. De Prins toonde zijn dochtertje allereerst aan de belde excellencies en men kon dnldeljjk zien dat minister Boel en jhr. Beelaerts van Blokland even geroerd werden door dit kleine wezentje, dat met haar groot© blauwe oogen rond keek. Ook de Prins was zichtbaar trotsch. toen hij voor het eerst zijn dochtertje usan- de. Nadat de gelegenheid was geboden om foto's te maken, en ook jhr. van Beeck Calkoen een oogenblikje gelegenheid had p-ehad de pas geboren© te aanschouwen, t>racht de Prins zijn dochtertje weer buiten de kamer en vertrouwde hij haar toe aan de zorgen van zr. Hui- dekooper, die op de gang, in gezelschap van de drie andere Prinsesjes, die zeer nieuwsgie rig ronddribbelden wachtte. Het Prinsesje was gekleed in een kostbaar kanten jurkje, dat bijeen gehouden werd door een rozet van paarlen met als centrum een bijzonder fraaie paarl. DE ACTE- Nadat de Prins weer in de kamer was teruggekomen, las jhr van Beeck Calkoen de ge boorte-acte. Toen werden ook v-oor 1111 eerst de «amen Ma- na Christina bekend eg- maakt. Vervolgens ondertêekende eerst Z. K. H. Prins Bernhard daarna jhr Beelaerts van Blokland, minister Beel en jhr. van Beeck Calkoen, de in fraai wit leer gebonden ge boorte-acte. Daarna stelde °de ambtenaar den Prins eerst het trouwboekje, waarin de baby was aangeteekend. en vervol gens c!e distributiebescheiden voor de jong geborene ter hand. Ton slotte werd de oud-Hol- landsche traditioneele drank kandsél, roild gediend en werd op de gezondheid van het Prinsegie gedronken. GES'ERD MET EEN MARGRIET. Onze speciale ve-slaggever telefoneert ons uit Soestdijk: De geboorie-aangJte had plaats in de bibliotheek,van het pale:s. Z.K.H. Prins Bernhard trad de bibliotheek binnen ge kleed in het uniform van gene raal der blauwe huzaren. Hij droeg zijn jongste dochter op 'n kanten kussen. Het kind had op de borst een rozet van juweelen en parels in de vorm van een margriet De trotsche vader toonde zijn kind aan de getuigen en aan den burgemeester van Baarn. Het kind was wakker, keek hel der uit de oogjes en huilde niet. Nadat het kind aan de ver pleegster was teruggegeven, nam Z.K.H. plaats aan een ron de mahoniehouten tafel, met links en rechts van hem de bei de getuigen Achter de tafel zat de burgemeester van Baarn als ambtenaar van de burgerlijke stand. Na inschrijving Sanvaardde de Prins lachend de distributie bescheiden, welke de burge meester hem overhandigde. Na de plechtigheid werd uit een aangrenzende keuken door een hofdienaar kandeel geser veerd in porceleinen mocca- kopjes. De Prins onderhield zich ten slotte enkele oogenblikken met de aanwezige journalisten en fotografen. Hij lichtte de keuze van de naam toe. Vorst nam iets af. De algemeenè luchtdrukver- deeling ondergaat nog steeds weinig veranuering. Len lang gerekte gordel van hoogen druk strekt zich uit van Rus land via IJsland en Groenland naar Canada. Ten Zuiden hiervan bewegen zich storingen naar het Oosten. De belang rijkste ligt op het oogenbhk in de omgeving van Sardinië. Aan de voorzijde van deze storing wordt warme Sahara- lucht aangezogen, die over de betrekkei \)k koude lucht in den Balkan opgeleid en aan leiding geeft tot uitgebreide sneeuwval in Joego-Slavië en Hongarije. Deze sneeuwzöne beweegt zich langzaam Noordelijke en Noordoostelijke richting onder invloed van de warme luchtstroom, afkomstig uit de Sahara. De temperatu ren stegen aan de kust van Libië tot 30 graden Celsius. Ook in Zuld-Xtalië steeg de temperatuur belangrijk. In onze omgeving kwamen •een temperatnurwijzigingen van beteekenis voor. Onder invloed van de hier en daai optredende nachtelijke bewol king daalde de temperatuur gisternacht op sommige plaat sen wat minder laag dan de nacht tevoren. Het algemeen karakter van de stroom van koude Russi sche lucht blijft ongewijzigd. In Vlissingen bedroeg de temperatuur gistermorgen 6 graden Celsius, in Maastricht 11 graden, op Goeree 4 graden. Deze foto is in Engeland genomen en niet in Duitschland. Met alle ipogelijke vervoer middelen halen Britsche burgers hun kolenrantsoenen van de depóts af ongeveer 6 kg. per huishouden. Verliefd op Greta Garbo. Een zonderlinge Ame rikaan heeft bij testa ment bepaald, dat zjjn vermogen ruim een halve Ton ter be schikking zal komen van Greta Garbo. Hjj verklaarde in dit testa ment, reeds ih 1936 op- gemaakt, jarenlang op Greta verliefd te zijn geweest. De fiscus acht dit echter een geval van ..geestelijke onmacht" en "'•;cht het vermogen voor de staat op. Vader vond zijn verongelukten jongen. Op 26 Januari j.l. gingen twee schippersjongens uit Am sterdam, de 14-jarige C. J. Snel van het Javaplein en de 12-jarige J. C. de Groot uit de Gorontalostraat. op de Nieu we Meer bulten de Oranjeslui zen schaatsenrijden. Zij zijn van deze tocht niet terugge keerd. De vader van 't jong ste jongetje is sinds het ver dwijnen van zijn zoontje iedere dag met een ijsvlet het IJsel- meer opgegaan om de omge ving te onderzoeken. Tn de loop van de vorige maand ontdekte hij in de omgeving van de rlooluitmondinp- bij het Merwedekanaal de schaatsen- stok die de jongens gebruikt hadden. Tenslotte werd zim zoeken beloond: Zaterdag j.l. werd bet lijk van Kees Snel uit een walt opgèvlscht en naar het Binnengasthuis overge bracht waar het geïdentifi ceerd kon worden. Gisteren heeft de ongelukkige vader die bij zijn onderzoekingen bijgestaan werd door de sluis wachters van het. Merwedeka naal, eindelijk ook het lichaam van zijn zoontje kunnen ber- ;en. Een dezer dagen zullen Italië en Argentinië een emi gratie-overeenkomst iteekenen. volgens welke de eerste groep gentinië mag emigreeren. Onder „toezicht" van Vader Te Schagen speelden twee jongens-van 7 en 11 jaar on- |der „toezicht" van hun vader met een electrische ontste kingsdraad waaraam een slagpijpje met springstof be vestigd was. Met een zaklan taarn-batterij werd de spring stof ,xtot explosie gebracht, ten gevolge waarvan het jong ste kind twee vingers verloor en bet andere kind een scherf in de buik kreeg, Beide jon gens zijn naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Door electrische stroom gedood. In het „Grand Hotel" te Scheveningen werd de 23-jari- ge soldaat bij de wachtcom- pagnie van het ministerie van oorlog/ Tj. L. uit Runsuma- geest door de electrische stroom gedood. L. liep tn dit hotel in een onverlichte gang, tastte langs de muur en kwam in aanraking met een ingeiso- leerde electrische draad met het vermelde gevolg. is het 60 jaar gele den, dat het drielanden- pact DuitschlandOos tenrijk HongarijeItalië i werd hernieuwd. Minister Beel naar Limburg, Minister Beel zalzich, ver gezeld van den secretaris-ge neraal van zijn departement, dr. Prinsen, a.s. Vrijdag naar Limburg begeven ten einde die dag en Zaterdag bespre kingen te voeren met burge meesters in onderscheidene ge meenten. Twintig a dertig voorma lige SS-bewakers en stafleden van het concentratiekamp Bu- chenwald zullen op 1 April a.s te Dachau voor een Ameri- kaansch militair hooggerechts-1 eerste hof moeten verschijnen. MOORD-MYSTERIE TE AMSTERDAM. De politie Van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam, werd gisternacht omstreeks half twee telefonisch gewaarschuwd, dat in de Haarlemmerst-aat een man zou zijn neergeschoten, die zwaar gewond, misschien zelfs gedood zou zijn. Toen eenige politieagenten ter plagtse arri veerden, bleek het lichaam van het slachtoffer verdwenen te zijn. Or aanwijzing van een onbekend gebleven burger wer den daarop vijf personen aan gehouden, o.w. naar men meent de vermoedelijke dader. Volgens ve-klaringen van om standers zou het 'onbekende slachtoffer door eveneens onbe kend gebleven burgers wegge voerd zijn. Later ontdekte de politie op het ijs van de de Ruy terkade een -evolver zonder mu nitie, waarmede echter, naar het onderzoek uitgewezen heeft, niet geschoten is. Het wereldgebeuren Verklaring van Bevln in het Lagerhuis. Behandeling eerst in September. 'v „Er bestaat voor hel conflict tusschen de Joodsche en A-abi- sche bevolking in Palestina, res pectievelijk 600.000 en 1.200.000 zielen omvattend, geen andere dan een arbitraire' oplossing en de Britsche regeering acht zich niet ge-echtigd hierin te beslis sen. Zij heeft geen bevoegd heid het land aan Joden of Ara bieren toe te wijzen of het te verdeelen. Wij zijn daarom tot de slotsom gekomen het pro bleem aan de Ver. Naties voor te leggen. Wij zullen de Ver. Naties ve-zoeken ons rapport in overweging te nemen en zelf een oplossing voor Palestina aan te bevelen. De eenige groote moeilijkheid is, dat de V.N. deze zaak eerst in behandeling zal nemen op de gewone zitting van de., algeméene vergadering in September. Wij betreuren liet, dat de uiteindelijke beslis sing zoodoende nog verder zal worden uitgesteld, vooral met het oog op de last, die op deze wijze nog langer op het Brit sche bestuur en strijdkrachten zal drukken. Wij vertrouwen er echter op, dat nu de kwestie' aan de V.N. is voorgelegd, alle betrokkenen zelfbeheersching zullen toonen tot het oordeel der V.N. is uitgesproken." Aldus verklaarde Bevin Dins dagavond onder luide toejui chingen van het l agerhuis. Te voren had hij een uitvoerige uit eenzetting gegeven van hef verloop der onderhandelingen en de moeilijkheden, waarop ze steeds waren afgesprongen. Het was alleen de leider van de oppositie, Churchill, die Be- Veel ijs in de Noordzee. Te Antwerpen zjjn Noorsche schepen binnengeloopen, waar van de .kapiteins verklaarden, dat zjj 100 km uit. de Neder- laudsche kust moesten blijven, teneinde de ysschotsen le ont wijken- Reuter meldt dat een groot ijsveld, dat met een snel. head van acht kilometer per dag in Westelijke richting drjjft, zich op 64 .kilometer af stand van de haven Great Yarmouth bevindt. Volgens Engelsche schippers bevindt het ijsveld zich thans onge veer 50 kilometer van de vis- schende schepen. De üsvelden in de Noordzee vormen een gevaar voor de visscherjj en de overige scheepvaart. Zy rukken de boeien, diewrakken en de vaargeul in de mynenvelden aangeven, los. Studenten begroeven de strijdbijl v Het meeningsverschil tusschen de Nijmeegsche studenten en de Utrechtsche R.K. studentenver. „Veritas", nadat de Utrechtsche overval op de Nijmeegsche stu dentensociëteit geheel vastge- loopen was in zwaarwichtige besprekingen, is op de nationale feestdag even afdoend als origi neel uit de weg geruimd. Om één uur gisternacht ove-- vielen ongeveer 80 leden van de Nijmeegsche studentenver. „Ca folus" onverhoeds de Veritijnen in hun soos te Utrecht, waarna een felle strijd om de herovering van de aldaar hangende Nij meegsche vaandels ontbrandde Eén van de drie vaandels wisten de met stormrammen uitgeruste Nijmegenaren inderdaad te be machtigen, terwijl de andere twee teruggegeven werden bij de algemeene verbroedering na het einde van het treffen. De Veritas soos werd nogal toegetakeld. Ver. Staten zouden ons moeten polsen. Het voormalge lid van de volksvertegenwoordiging van Portorïco, Antonio Packeco Padro, heeft aan den Ameri kaanschen minister van bui- tenlandsche zaken, generaal Marshall, voorgesteld Surina me in te lijven in het „politie ke organisme van Portorico" ten einde de o\ erbevolking van Portorico te verlichten en de voorziening van Amerika van Surinaamsche bauxiet te ver zekeren. „Portorico is bereid onder farantie van de Ver. Staten e financieele verantwoorde- Igkheid voor het geheele plan om Suriname van Nederland te koopen te aanvaarden", al dus Padro. S Hij verklaarde verder dat door bemiddeling van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken de hulp van de Amerikaansche regee ring is gevraagd, om de mee ning van d3 Nederlandsche regeering omtrent dit voorstel te peilen. Amerika, zou aldus Pacheco Padro, Suriname kun nen krijgen als tegenprestatie voor de hulp aan Nederland by het verkrijgen van Duitsch grondgebied. Aan het studentencongre. der lage landen, dat van 24 to', 26 Maart te Gent zal worden gehouden, zullen behalve de studenten uit Leuven, Brussel. Antwerpen en Mechelen. 50C Ned. studenten deelnemen. Samenwerking van achttien gemeenten leverde prachtig resultaat op. 75 bedden beschikbaar. Volgens statistische gegevens van den geneeskundigen hoofd inspecteur van"de volksgezond heid bedraagt het aantal be schikbare ziekenhuisbedden per 1000 inwoners voor de 'provin cie Zeeland 2,6 bij een gemid delde van 4 voor het geheele land, terwijl het cijfer voor de groote steden nog aanzienlijk hooger ligt. Schouwen-Duiveland, met een bevolking van 24000 inwoners, zou op g-ond van bovenge noemde norm moeten beschikken over 96 bedden. In feite was er vóór 1943 alleen dei door de ver. „Het Ziekenhuis voor Schouwen-Duiveland" reeds in 1902 gebouwde en sedert dien meermalen gewijzigde kleine inrichting te Noordgotiwe, die maximaal 20 zieken kon bergen en was ontstaan uir het initiatief van burgemeester jhr. van Cit- ters, ds. Nauta en dr. Wortman aldaar. Tot 1939 trad de ge neesheer van Noordgouwe als behandelend medicus der zieken op, terwijl de chirurg J. F. O. Huese uit Goés in spoedeischen de gevallen weer en wind trot- see-de om per auto door Bra bant over Zijpe, dan wel per motorbootje via het Goessche Sas zijn heilzame arbeid te komen verrichten. Daarnaast hielden de neus-, keel-, en oor arts Mazzola uit Middelburg en de röntgenoloog Henrard uit Vlissingen regelmatig te Noordgouwe zitting. NIEUWE MOGELIJKHEDEN. De steeds toenemende medi sche mogelijkheden bonden den üoesschen medicus voortdurend hechter aan zijn woonplaats, doch schiepen anderzijds de mo gelijkheid voor Schouwen- Duiveland een eigen chirurg op een betrekkelijk laag bevol kingscijfer e.en volwaardig be staan te bieden. Chrirug H Aris kwanr als zoodanig en bleef tot medio 1946 gevestigd De aanwezigheid van een spe cialist op het eiland deed ook velen, die tevoren elders gene zing zochten, besluiten zich niet langer in de ziekenhuizen te Rotterdam, Goes, Middelburg, etc. te doen opnemen, doch in eigen omgeving een eventueele operatie tc ondergaan. Een factor, die eenerzijds de praktijk- van den chirurg tot grooteren bloei bracht, doch anderzijds het nijpend tekort aan ver pleeg-uimte op Schouwen-Du: veland des te sterker deed ge voelen. Zieken lagen overal, waar dit maar eenigszins moge lijk was, tot zelfs onder de trap en in de röntgenjcamer. Het spreekt wel vanzelf dai dit niet kon blijven voortduren. Uitbreiding of nieuwbouw' op ruime schaal waren urgent, waarbij eveneens verplaatsing naar Zierikzee werd overwogen Een felle strijd deed de beslis sing in .het meerendeel der ge meenteraden op het eiland, in wier handen ze was gelegd, ten gunste van Noordgouwe uitval len. SAMENWERKING. De achttien gemeenten op Schouwen-Duiveland, die tot dusver met een geringe vaste bijdrage per inwoner hadden volstaan, besloten zich mee- in de inrichting te interesseeren. Waarom zou in de groote be volkingscentra wel en in een betrekkelijk afgesloten streek als een eiland niet van over heidswege in het scheppen van een waa-dige mogelijkheid voor medische hulp en verzorging kunnen worden voorzien? Bij besluit van 23 Mei 1942 werd de .Gemeenschappelijke regeling voor beheer en exploitatie van een ziekenhuis op Schouwen- Duiveland" aangegaan en was het „Ziekenhuis Schouwen Duiveland" te Noordgouwe als „st-eekziekenhuis" formeel ge vestigd. HET NIEUWE ZIEKENHUIS. Inmiddels werd de nieuwbouw te Noordgouwe begin 1943 in gebruik genomen, terwijl zich terzelfder lijd een internist aan de inrichting verhond. De evacuatie de- bevolking n de inundatie van het eiland hadden ook op het ziekenhuis hun invloed. Chirurg en per soneel waren eenige maanden te Renesse in een noodinrich ting werkzaam, enkele weken in Zierikzee. Op 1 November 1944 konden de eigen gebouwen weer worden betrokken, die door de eenigszins hoogere ligging juist watervrij konden worden gehouden. G^ed werk kon worden verricht na de bom bardementen van Haamstede, Zierikzee, Schuddebeurs en na diverse beschietingen vanuit be vrijd gebied. Zomer 1945 keerde de bevol king naa- huis en erf terug en sedert dien herstelde ook het ziekenhuis te Noordgouwe zich weer. Chirurg J. H. Motmans volgde zijn collega H. Aris op Dr. van Ezendam is sedert mid den Juli als inte-nist in de in richting werkzaam en treedt als geneesneer directeur op. Een tijdelijke gelegenheid om de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten te voor zien, we-d geschapen, waardooY het aantal bedden nu 75 be draagt. Diverse factoren waren oorzaak, dat van de t.b c.-afdee^ ling nog slechts een 10-tal bed den in gebruik kon worden ge nomen. Onder leiding van afj.- dlrectrice zr. Boester staat een 20-tal zusters beschikbaar voor de verpleging der zieken, wier aantal de laatste maanden steeds tusschen 50 en 60 ligt. GEESTELIJKE VERZORGING De geestelijke verzorging de- patiënten is in handen gelegd der ..Interkerkelijke noodcom missie voor Schouwen-Duiveland", di<' gedurende de evacuatie ont staan, de diverse kerkelijke g-oepeeringen door regelmatig overleg elkander veel nader heeft gebracht. vin aanviel en vroeg waarom de regeering de zaak niet reeds eerder aan de V.N. heeft voor gelegd. Dat zou Engeland veel kosten en moeite hebben be spaard. Terecht gaf Bevin hier op ten antwoord, dat Engeland de plicht had ee-st te trachten zelf de oplossing te vinden Hij voegde daaraan toe, Ndat het Joodsche immigratiequotum voor Palestina op 1500 per maand zal worden vastgesteld. Een ander lid, Wilson Ha-ris, Voeg Bevin of er geen reden bestond om het Palestijn$ch probleem voor de Veiligheids raad te brengen als een kwestie, die de wereldvrede in gevaar brengt. Bevin zeide daa-op van meening te zijn, dat deze kwes tie geen gevaar voor de wereld vrede beteekent. Het is echter niet duidelijk onder welk artikel van het handvest der V.N. Bevin zijn zaak dan wel zal voorleggen. Evenmin repte Bevin over Brit sche plannen betreffende hand having of terugtrekking van de Britsche troepen in Palestina gedurende de tijd, die aan de behandeling van de zaak voor do V.N. voorafgaat. Ook Bevin zal wel niet van meening zijn. dat na September alles in Pa lestina van een leien dakje zal gaan. Het beroep op de V.N. is een laatste redmiddel, een Brit sche poging om ande-e mogend heden in de zware verantwoor delijkheid voor Palestina te doen deelen en ze tot een uitspraak te dwingen. Hoe meer echter Palestina in de wereldpolitiek wordt betrokken en hoe meer de internationale belangen mee gaan spreken, des te moeilijker zal de oplossing worden. Marshall antwoordt Molotov. De Amerikaansche minister van buitenlarulsche zaken, ge. neraal Marshall, heeft de re», geering der 'Sowjet-Unie me degedeeld, dat Dean Acheson, „plichtshalve" heeft gespro ken, toen hy de Russische bui tenlandsche politiek „agjessief en expansionistisch" noemde. In zijn antwoord op het pro. test van Mo|otof zegt Marshall o.m„U bent geheel op de hoogte van het grondwettelijk stelsel van de V.S., volgens hetwelk een onderscheid be staat tusschen wetgevende en uitvoerende macht Krachtens dit steisel is een functionaris van het uitvoerend gezag, die voor een commissie van de wetgevende macht verschijnen moet. verplicht om eerlijk te antwoorden op zakelijke vra. gen,* welke geen betrekking- hebben op zaken, die geheim gehouden moeten worden. Het betrof in dit geval geen zaak onder plicht "van geheimhou- ding. Het gedrag van den on derminister, die een vraag openhartig en volgens zyn ge weten beantwoordde, kan der halve niet ontoelaatbaar, veel eer plichtsgetrouw genoemd worden. U karakteriseerde de inhoud van Acheson's verkla ring als lasterlijk en vijandig tegenover de Sowjet.Unie. Vol gens onze begrippen is een ge reserveerd commentaar op een aangelegenheid van openbare politiek geen laster." Het communisme in Amerika. In een rapport van de Ame rikaansche commissie voor so cialisme en communisme wordt verklaard, dat „geheime com munistische cellen voortdurend werkzaam zijn te Washing ton". Ofschoon het juiste aan tal niet bekend is, aldus het rapport, worden naar schat ting 400 belangrijke posities te Washington door communisten bekleed, terwijl anderen stra tegische posities bij het mili taire bestuur in het buitenland innemen. Aanbevolen wordt hiernaar een regeeringsonder- zoek in te stellen. De regeering legt „ergerlijke laksheid" aan de dag bij het weren van communisten, aldus het rap port, en een deel van de ge voerde politiek is meer pro- Russisch dan pro-Ameri- kaansch. Fusie tusschen Amerikaan sche vakvereenigingen? Het Amerikaansche congres van industrieele organisaties (CJ.O.) heeft de uitnoodiging der andere groote vakvereeni- ging, de Amerikaansche' ar- beidsfederatie (A.F.L.), om over een fusie te spreken, aan genomen. Philip Murrav, de voorzitter van het C.I.CL, heeft als voorwaarde gesteld, dat beide organisaties gezamenlijk de anti-arbeidswetgeving zul len bestrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 9