Feesten in Zeeland Tentoonstelling UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Zuid-Beveland Toon van opgewekte hartelijkheid. Koude werkte remmend. In de steden en dorpen van 2ee[and is gisteren de naiionale feestdag, ondanks de snerpende koude, vol opgewektheid ge vierd. TE MIDDELBURG. Om 8 uur was liddelburg reeds één vlaggenzee. Het rood, \vit en blauw en het vele- oranje, dat helder afstak tegen de strak blauwe vrieslucht, verhoogde de schoonheid van de oude gevels en smalle straten in niet geringe mate. Op de Dam had men een origineele ve'siering aange bracht, door vlaggen in de boo- men te hangen; het standbeeld van wijlen Koningin-moedei Emma was met honderden oranjestrooken getooid. SCHOOLJEUGD. .Terwijl de rijkelijk met oranje pronkende schoolkinderen, die. voor zoover hun school niet reeds wegens brandstof schaarschie gesloten was, t.a fet'acteerd te zijn vrij af ge regen hadden, de straten vul den, verkondigden, kleurig uit gedoschte herauten op verschil lende punten van de stad het blijde nieuws. De feestelijke stemming werd niet weinig verhoogd door muzikale rond wandelingen door de plaatselijke korpsen, geassisteerd door O.N Vr, de Padvindersband. het perscorps Juliana en de sig naalafdeeling van Achilles. He laas verhinderde de kou de muzikanten van alle instrumen- tensgehruik te maken. De rond wandelingen oefenden vooral groofe aantrekkingskracht uit op de jonge'e generatie Zeer veel jongeren begaven zich des middags naar het Schuttershof, waar onder auspic.ën van de Jeugdraad een geslaagde jeugd- manifestatie van tróuw aan Oranje we-d gehouden. Dank diensten vonden plaats in de Oostkerk, waar ds. W. B. A Smits van de Ned. Herv. ge meente en ds. A. H. ÓusSoren van de Geref. gemeente en in de Hofpleinkerk, waar ds. Don van de Ned. He-v. gemeente en ds. Veldkamp van de (ier. ge meente voorgingen. Velen be zochten deze interkerkelijke diensten, die een plfch'tig mo ment waren in de algemeene feestvreugde. OPTOCHTEN De fakkeloptocht van het pij perscorps Juliana ging, orraanks de koude, toch doo-. Op de klanken van gramofoonmuziek werd op de veriichie Dam een gezellig bal-champêtre -gehou den, speciaal bestemd voor de dapoeren, die de vorst niet als spelbreke- wilden laten fungee ren. Vele andere danslustigen prefereerden echter de nationale feestdag in de versie-de zaal van 't Schuttershof te eindigen. De meerderheid der hurgerij verkoos 's avonds, af dan niet met een O-aniehitter, luisteren de naar het feestprogramma van de radio, deze feestdag, die ondanks de koude over de ge- heele linie als geslaagd hetiteld mag worden, bij de warme kachel uit te luiden. TE VLISSÏNGEN. Natuurlijk heeft ook Vlissin gen feest gevie-d ter gelegen heid van de geboorte van onze prinses, 's Morgens vroeg al was de stad een vlaggenzee en trok de jeugd, voorzien van feesthoeden en oranje, door de st-aten. Door de weersomstan digheden werd de zanphulde der kinderen reeds s morgens r vroeg om 11 uur in de Schelde- hal gehouden, 's Middags werd het p-ogramma normaal afge werkt, met uitzondering van de, volksdansen, die eveneens ten gevolge van de koude niet door konden gaan. Voor de muzikale wandeling bestond zeer veel belangstelling en de talrijke ver eenigingen, die in de optocht meeliepen, maakten door h vaandels van het geheel een fleurig en kleurig geheel. Van zelfsprekend liet bij deze op tocht ook de jeugd en voor al de „blikken" zich niet on betuigd. WKjÈ Om 7 uur vond in de St. |a- cobskerk te Vlissingen een in terkerkelijke samenkomst plaats waarvoor eveneens g-oote be langstelling bestond. Wel een bewijs, dat ons volk naast vreugde, ook dankbaarheid voor deze dag wil betrachten. In deze dienst gingen ds J. S Hartjes, Ned. Herv. pred-kant en ds J. Hindriks, Geref. predikant, voor. Ds. Hindriks sprak toaa aanleiding van Ps. 68' vs. 10 Het gemengd koor „Hoop op Zegen", o.l.v. J. Kwist. verleen de aan deze dienst zijn mede werking. Ook voor de fakkeloptoch' die des avonds we-d gehouden besfond groote belangstelling en de feestvreugde vooral onder de zingende en hossende jeugd steeg hier ten top. De taptoe ging door omstandighe den niet door, maar dit kon de feestv-eugde om de geboorte van de prinses niet temperen en tot laat in de avond trok de zingende jeugd van Vlissiftgen door de hevlagde straten van de Schelriestad. Dfe „hlikken" van de Zeevaart school, die zich (vanzelfspre kend!) in de feestvreugde niet onbetuigd lieten, hebben des mo-gens om 11 uur bij het standbeeld van Michiel Adri- aansz. de Ruyter spontaan het Wilhelmus aangeheven. Op waardige wijze heeft Vlissingen de geboorte van de jongsti prinses gevierd. TE GOES. Te Goes werd des morgens te half vijf -eeds de klok geluid om degenen te alarriieeren, die bij de organisatie van de nationale feestdag zouden assisteer en. Te zeven uur werden wederom de klokken geluid en kort daa-op deden herauten de berijmde mededeeling van de heugelijke geboorte. De straten van Goes zagen er levendig uit door de vele vlaggen en de fraaie win keletalages. Op de ma*kt en an dere punten werden beschuit met muisjes en snoep verkocht ten bate van het Consultatiebu reau voor zuigelingen en er werden speldjes verkocht voo- de t.b.c.-bestrijding. OP DE MARKT Des middags te I uur verza-, melden de schoolkinderen zich op de markt, waar bu gemees- ter ten Kate een toespraak hield. De voorzitter van de Oranjëvereeniging, de hee- van Ballegooyen de Jong, bedanktt den burgemeester. De school kinderen zongen enkele liederen begeleid door het muziekgezel schap Euphonia, maar de koude was oo-zaak, dat men het niei te lang maakte. Een hoogtepunt van de feest vreugde was het kinderfeest op de Kleine Vest, waarvoor veel belangstelling bestond. Op het stadhu.s teekenden ongeveer 400 personen het fe licitatieregister, dat nog eenigi dagen te.- teekening blijft lig gen. Des avonds was er in en kele straten feestverlichting, maar het meest trok weer de Kleine Vest, waar een gecos tumeerd ijsfeest we.-d gegeven, dat alleraardigst was. NAAR SOESJDIJK Woensdagmorgen verlrokken van de Beestenmarkt twee groote bussen naa.- Soestdijk met een 60-tal dames /in Zeeuwsche kleederdrachten en wel van Walcheren, Zuid-Beve land (R.K.), Cadzand, Axel en Tholen. Loonsverhoog-ng havenarbeiders. De Rotterdamsche havenar beiders, die samenwerk-m in .Unieverkeer" zullen op 20 Februari a.s confereeren met de scheepvaartdirecties over verbetering van loon- en ar beidsvoorwaarden. Betaling voor Engelandvaarders. Engelandvaarders kunner voor 31 Maart a.s. bij het Na tionaal steunfonds Oosteinde 11 Amsterdam opgeven welke kosten zij hebben gemaakt oor hun tocht naar EnaelanJ Er'is kans op restitutie. VOOR ZIEKE KINDEREN. De stichting „Weest een Zegen" te Amsterdam heelt ter beschikking van de hooid- stedelijke artsen een aantal adressen kunnen stellen, waar men bereid is zieke kinderen op te nemen, die thuis door ge brek aan brandstoffen niet goed verpleegd kunnen wor den. UITSPRAAK CENTRALE EEREEAAD VOOR KUNST. De centrale eereraad voor de ktinst, uitspraak doende ophet hooger beroep van L. M. A. Kuitenbrouwer (Al- bert Kuylel, letterkundige, U Bilthoven, heeft aan L. M. A. Kuitenbrouwer (Albert Kuyle). beroepsuitoefening verboden voor een tijdperk, eindigende op 1 Januari 1951. De atoombom in de toekomst. In het maandblad „Bulle tin of Atomic Scientists" ver klaart de Amerikaansche atoomgeleerde Teller, dat de atoombom der i .lekomst mo gelijk 3 a 400 vierkante mijlen zou kunnen verwoesten in- nlaats van 3 S, 4, zooals de huidige doet Verborgen wapens kwamen te yoofëchijn. In Beleren hebben Amerl kaansche autoriteiten voor de laatste keer gelegenneid ge- gegeven verborgen wapens in te leveren. Als resultaat daarvan kwa men vele geweren, pistolen en machinegeweren te voorschijn. Tot de bult behoorde zelfs een drietal tanks Voltrekking doodvonnissen in Palestina opgeschort. De voltrekking van de von nissen, die door het militair tribunaal te Jeruzalem op 10 Februari werden uitgesproken over drie Joodsche terrori.stPt en later door generaal Barker bekrachtigd, is hangende do beslissing van de Privy Coun cil In de zaak Dov Gruner. officieel opgeschort. g< Een origineel idee. Dat bij de intense be langstelling voor de ge boorte van het nieuwe Prinsesje ook de andere Oranjekinderen niet ver geten zijn, bleek ons te Middelburg, waar de Katholieke kabouter- groep het origineele idee had aan Prinses Beatrix te telefoneeren: „De Katholieke kabou ters van. Middelburg fe- liciteeren H.K.H. ka bouter Beatrix met de ;eboorte van haar zus bij mmammm bureau in Zeeland ingeschre ven 1772 (36) personen, waar van er 1054 ln de D.U.W. waren tewerkgesteld. Boven dien stonden ingeschreven 5353 vorsfcwerkloozen. Over de week eindigend 8 Februari 1947 werden 130 (22) perso nen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen van werkgevers bedroeg 442 (306). De tusschen haakjes ge: )laatste cyfers hebben betrek- cing op vrouwen. Gevraagd worden o.a. Walcheren: stoffeerders, smeden, monteurs, slijper, die- selmonteux-, kleermakers, fili aalhouder, loodgieters, boek houder, kantoorpersoneel, me taalbewerkers, delcknechts, plaatwerker, expeditiekneeht, magazijnbediende, 1.L drukker, fotograafbediende, graniet werkers, arb. confectiefabriek, radiomonteur, koperslager, boekbinders, lompensorteer ders,- loopjongen, conducteurs, kapsters, mach. stilcsters en -naaisters, winkeljuffrouw, buf fetjuffrouw, huish. personeel. Zuid-Beveland: Drukkers, zetters, schoenmakers, smeden, monteurs, loodgieter, boekbin ders, arb. conservenfabriek, kantooroers., bouwk. opzich ters, pster, wasscherijpcrs., peditv. kantoorbedienden, Lypis'.es, huish. per. TholenKleermaker, mon teur, bakkersknecht, huish. personeel. Schouwen- en Dniveland: Wagenmaker, 1.1. fitter, 1.1. De werkgelegenheid. Op 8 F ■"'•arl 1947 stonden iij het Gewestelijk Arbeids- kellner, hotelkok, 1.1. verpleeg sters. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, loodgieters, 1.1. jon gens voor garage, automon teurs, kantoorpers., lasschers, vlasbewerkers, textielarbeiders, smeden, electriciens, stoker, bakkersknecht, controleurs, analyst, apothekers-assistente, kapster, verkoopster, propa gandiste, kantoor pers., l.L verpleegster, h.ds\. pers., tex- Jelarbeidste.-3. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg heeft Bij kantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hülst, Oostburg en 3 as van Gent. Achteruitgang van arbeids krachten in de landbouw. Blijkens een onderzoek van het Landb. Ec. Instituut liep in 37 plattelandsgemeenten, in het tijdvak 19391946 het aantal agrarische beroepspersonen te rug van 30.751 tot 26 834 of met 4417 (14.4 Bij de groe pen grondgebruikers en mede werkende familieleden was de daling 6 bij de loonarbeiders 22%, en daarvan bij de losse arbeiders 23.4% en bij de inw. knechts zelfs 60.5%. Eenzelfde achteruitgang aannemende voor het geheele land heeft deze in het tijdvak 19391946 bedra gen totaal 83.689 van wie 18 265 grondgebruikers en medewer kende familieleden en 65.424 in wonende knechts en vaste en losse landarbeiders. Er was een indeeling gemaakt in 5 groepen en in de groep uit de gemeenten die op zeeklei waren gelegen waren Krui ningen, IJzendijke en Zaam slag als pro efge meen ten geko zen. Het bleek bij het onderzoek, dat 't de gemeenten liru'ningen en Zaamslag het aantal agrari sche arbe:d3krachten is afgeno men, doch dat het aantal niet "grarische beroepen hier was meérderd. In IJzendijke was .Jt aantal verschuivingen binnen de gemeente veel geringer. veel moeite ls men er ln ge slaagd deze te ontdooien. Met lngapg van heden zal de dienst Vlissingen—Bre-kens dan ook worden gestaakt. Als bewijs hoe streng dezt winter is kan gelden, dat hei sinds menscben heugenis nos niet is voorgekomen dat dt veerdienst op Breskens were :estaakt. De brug'te Souburg. De Rijkswaterstaat is er ln geslaagd aan de onlangs op haar plaats gebrachte brue over het kanaal te Souburg, zoodanige voorzieningen te treffen, dat althans het ver keer met personen-autu's kan worden toegelaten. Zoodra de vorstperiode voorbij is, zal de brug voor alle rijverkeer ge schikt gemaakt kunnen wot den. Daarmede zal dun nog ongeveer een week gemoeid ■3fn. Van 7-12 Aprjl in Middelburg. Ter gelegenheid van het be gin der herbeplanting van Walcheren op 8 April a.s., or ganiseert cte Stichting „Nieuw Walcheren" van 7—12 Apiil een tentoonstelling, die de naam zal dragen „Een Jaar Walcheren". Deze tentoonstelling zal ge- aouden worden in de drie za len van het Kunstmuseum ie Middelburg en een beeld gever van verleden en heden, maar vooral van de toekomst van het zoo zwaar getroffen eiland. On dit op suggestieve wijze te kunnen doen, is een beroep gedaan op de medewerking van tal van officieele instan ties, als Landbouwherstel, We deropbouw, op het Walcher- sche bedrijfsleven en op veie narticiV'sren. Een groot aan La' ■-.oezeggingen van medewerking kwam reeds binnen* Middelburg HERIJK IN MIDDELBURG Tot en met 18 Feb-uari zullen belanghebbenden u.t Middelburg in de gelegenheid zijn hun ma ten, gewichten, meet- en weeg- iverktuig'en op het IJkkantoor aldaar aan een herkeuring te laten onderwerpen. De belang hebbenden te Sint Laurens, Grijpskerke en Nieuw en St Joosland moeten resp. op 19, 20 en 21 Febiua-i l.un meet- en weegwerktuigc laten herijken, eveneens in Ahddelburg. E1NDLES MOTOREN- CURSUS/ Enkele dagen geleden had de 26e eindles plaats van de mo- torcursus in de Ambachtsschool te Middelburg. De heer Louws, voorzitter van de Commissie van Toezicht, opende deze eindles met een toepasselijk woord, waa-na de heer Visscher, directeur der Am bachtsschool, op de hem eigen humoristische wijze de deelne mers aan de cursus verschil lende vragen stelde. Deze wa gen werden op vlotte wijze be antwoord. Namens de leerlingen werd door den cursist G. F. Mes aan den heer Visscher dank ge bracht voor de gegeven lessen. De namen de- geslaagden zijn: J. Walthuis, Middelburg; L. Joosse, Terneuzen; E. Minet, Souburg; J. C. Buis, Middel burg; Hansen, Vlissingen; A Gossye, Breskens; J. Sturm, Cioes; A. J. Freekenhorst, Mid delburg; G. F. Mes, Middelburg: W. Sanderse, Vlissingen; J. Slu-m, Goes; C. Ferwerda, Mid delburg; J. Blind, Vlissingen; M. Scherp, Kortgene; F. de Waal, Vlissingen; J. Cozijn, Middelburg; J. A. Roth, Middel burg; J. Koper, Vlissingen. INTREDE NED. HERV. PREDIKANT Op Zondag 23 Februari zaJ ds. A de Vries van Heukelum zijn intrede doen ais predikant van de Ned. Herv. Gem. te Middelburg. Deze lntrededienst vindt plaats in de JDoslkerk om 5 uur n.m. De bevestiging :al worden verricht door ds. N den Oudsten van Alkmaar, om 10"" uur eveneens in de Oostkerk. Vlissingen BAL-MASQUS. Het bal-masqué, dat Zater dagavond in de Scheldehal te Vlissingen werd georganiseerd, mocht zich in een groote be langstelling verheugen. De Scheldehal herbergde honder den danslustigen, die zoowel gemaskerd als ongemaskerd, zich vermaakten op de dans vloer onder de tonen van J. Wijnen en zijn band. De aan wezigen hebben zich kostelijk vermaakt. De organisatoren kunnen op een goed geslaagde avond terugzien. TOONEEL- VO OR STELLINGEN VOOR DE SCHOOLefEUGB Door het Ned. Jeuadtoo ».eel zullen op Zaterdag 22 Fe bruari. In de Sche'.deha., voor ie leerlingen van Vlissingsche scholen eenige opvoeringen worden gegeven van de door Rie Bever geschreven nieuwe bewerking van „Asschepoet. ster". Deze opvoeringen, wel ke dit gezelschap onder leiding van Rob Geraerds reeds in ve. Ie steden van ons land ver zorgde, kwamen tot stand dank zij medewerking van het departement van onderwijs er tal van andere deskundigen OPENBARE LEESZAAL. Door de Openbare Leeszaal te Vlissingen werden in Januari uitgeleend: 3380 Ned. romans; 149 ro mans in vreemde talen; 592 studieboeken en 334 kinderboe ken (totaal 2455). De tijdschriften- en kranter.- zaal werd bezocht door 58 vrouwen en 218 mannen; de augdleeszaal door 166 meis jes en 207 jongens. TOT NUT VAN T ALGEMEEN. Voor het departement Vlis singen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal Vrijdag 21 Febr. a.s. te kwart over acht ln -het Concertge. bouw, de heer Ch. A. Cocheret uit Rotterdam een causerie houden over „Journalistieke belevingen" (Humor in de krant). VROUWEN-WERELD GEBEDSDAG. Overal ter wereld wordt as. Vrgdag de Vrouwen-Wereld- Gebedsdag gehouden, dit jaar met gebruik van C'i liturgie, welke werd samengesteld docv mevr. Isabel Caleb uit Alle- 'tabad in Brltsch-Indië. Een uitgebreid damescomité wekt alle vrouwen en meisjes van Vlissingen op, deel te ne men aan de Gebedsure op Vrijdagavond, 8 uur, ln de Lu- thersche kerk aan de Wol straat. In dit comité hebben zitting genomen de dames M. C. Groot, J. L. A. Zwart, M. Blanken, J. G. v. d. Burgt, zuster J. de Klerk, A. D.Har- tjes, Th. Visbeek, H. Aal- bers. Da M. de Boer, A. Hin driks. J. Slofstta J. P. Bijl, M. Adriaanse en vertegenwoor digsters van de Luth. Vrou wenbonden Catharina van Bo- :a", „Maarten Luther" en „Martha". Vliss(ngen—Breskens gestaakt. DRUFIJS OP DE SCHELDE Het tja in de haven van Breskens is de oorzaak dat de dienst van het provinciale stoombootveer sinds eenige dagen met vertraging wordt mderhouden. Indien de vordt bljjft aan. iouden is het niet meer moge. tjjk de haven van Breskens binnen te toopen. Er heeft zich tamelijk ln de haven een jjs laag van 40 d 50 cm. gevonden en de booten kunnen hier niet loor komen. Ook Dinsdag zijn weer en kele diensten uitgevallen, daar de tocht, die anders een half uur duurde nu 2 uur ln besla? nam Ook op de Schelde be vindt zich drjjfijs waardoor het varen wordt bemoeilijkt. Het is dan ook reeds een paar -naai voorgekomen, dat de roerpen van de veerbooten wa? vastgev oren en niet dan mei Staten-zltting. De eerstvolgende vergade ring der Provinciale 'Staten van Zeeland vindt plaats op Dinsdag 25 Februari, n.m. 2 uur. De agenda vermeldt o.m. de behandeling van het aige- .neen verslag van Gedeputeer de Staten tot het aangaan van een geldKening van ten hoog ste 25.200.000 tot kapitaals- verstrekking aan de P.Z.E.M. Receptie van den Commissaris der Koningin De reeds eerder in ons blad aangekondigde receptie van den Commissaris der Koningin in Zeeland en mevr. Quaries van UffordBsse Mulert tot de Leemcule,ar gelegenheid van de geboorte van de vierde Prinses, zal Zaterdag a.s. na 3 uur ln de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg wor den gehouden. Eén jaar Walcheren' Tribunaal Terneuzen. Ex-burgemeester van Zuidzande krijgt 7>/2 jaar. Het tribunaal te Terneuzen bracht Maandag advies uit in de zaak tegen den 33.jarigen J. R. v. d. B., ambtenaar ter gemeentesecretarie en ex-N.S. B -burgemeester van Zuid. zande, thans geïnterneerd. Het tribunaal .verklaarde hem schuldig aan: zich als lid Xe hebben aangesloten bjj de N.S.B. en daaraan verwante organisaties. Hiervoor werk zaam te zijn geweest, de pro. pagacda. der N.S.B te hebben bevorderd, blijk te hebben ge geven van nat.-soc. gezindheid, èn van ingenomenheid met de vijand, voordeel te hebben ge trokken uit de door de vnan. delijke bezetting geschapen feitelijke toestand en hulp te hebben verleend aan de vjand en diens handlangers Gead viseerd werd tot het opleggen van de volgende maatregelen: interneering voor een tijds duur van 714 jaar ingaande 17 Febr. 1947, verbeurdverkla. ring van de inboedel voor zoo ver deze in bruikleen ls geven en ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht openbare ambten'te. beklee. den. Bijzonder attractief zullen de vele afbeeldingen en pro jecten van de herbouw der Walchersche steden, alsmede van de herbeplantingsplannen voor het eiland zijn. Bekwame handen zijn reeds druk ln de woer om het noodige tentoon stellingsmateriaal in gereed heid tè brengen. De expositie helooft uitermate belangwek kend te worden en kan onge veer vergeleken worden met 1e tentoonstelling Den Hasig -Terbn-'-vt. Aan de tentoonstelling zul- en ve -idene attracties-ver honden zijn, di-* het bezoek aantrekkelijk zullen maken. Do verwachting is, dat de 'xnositie in de week van 7 tot 12 Anr" zeer'veel -hezoi- w-iio' eren en met name naar Middelburg zaJ rekken. Een speciale tentoonstel jg met organi '"**c en voorbereiding belast. Nieuw- en Si Joosland LEZING VOOR DE C.H.U. Vrijdagavond sprak alhier voor de afd. van de C.H.U. de heer Stemerding, burgemeester van Souburg én lid van de Prov. Staten van Zeeland over het onderwerp: „Zijn de Christelijk Historischen conservatief?" Spreker ging in den breede in op de historie van de partij en kwam tenslotte .ot de conclusie, dat deze niet consefvatief, doch integendeel vooruitstrevend rs. Verschillende aanwezigen stelden vragen, die door den heer Stemerding vlot werden beantwoord. JAARVERGADERING P.V.D.A. De Partij van de Arbeid, afd. Nieuw-, en St. Joosland, kwam Vrijdagavond in jaarvergadering bijeen, onder leiding van w.n. voorzitter S. Janse. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten in het afgeloopen jaar hebben bedra gen 3C0 48, tegen een uitgaaf van 255.75, zoodat er een voordeelig saldo was van 44.73. Als definitief bestuur werd gekozen S. Janse Jzn, voorzitter; A. de Kraker, 2e voorzitter; C» v. Nimwegen, te secretaris; P. Baas Izn., 2e se cretaris; A. Bliek Gzn.. pen ningmeester en verder als leden A. A. van Damme en L. de Voogd. De voorzitter bracht dank aan het scheidende be stuurslid M. Eikenhout, die zich niet meer als bestuurslid be schikbaar kon stellen. Er wer den besprekingen gevoerd over het aanleggen van de waterlei ding, speelplaats van de kinde ren en de slechte rïoleering. Koudekerke OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL Dezer dagen werd onder groote belangsterling de ou deravond van de openbare la gere school te Koudekerke ge houden. Na de opening door het hoofd der schoo, de neer Mos selman, werden stukjes p*oza en gedichtes voorgedragen door de leerlingen der hoogste klas sen. Uok het speellied door de leerlingen der laagste klassen en het sprookesspel „Hoe prins Mario plezier in'het lezen kreeg" oogsten veel bijval. Ook na de pauze werd nog een tooneel- stukje opgevoerd. De heer Mosselman jankte allen die toot het welslagen van de avond hadden medegewerkt. Oostkapelle ONDERSTEUNINGSFONDS. Maandagavond hield1 het on- de-steuningsfonds „Onderlinge hulp" zijn jaarvergadering in Café „de Vriendschap", onder leiding van den Voorzitter C. Wondergem. Blijkens het jaarverslag bleef het ledental stationnair nl. .^4 De penningmeester deelde mede dat in het afgeloopen jaar aan 24 leden ondersteuning werd verieend ed dat er op het oogenblik in kas was 344.—. De aftredende bestuursleden de heeren A. W. Louws, j. Roelse en F. C. de Roo werden herkozen. Als bode werd herbe noemd de heer J. Louws. Goes HANDBOOG CONCOURS. Zaterdag hield de Kon. i!and->x boogsocieteit Jacoba yan Beie ren haar concours op de lig gende wip. De uitslag was als volkt: le klep A. Sorber. Bata vieren; 2e klep P. Koens, Sora- nus; 3e klep Jan van Zweeden, van Beieren; hoogvogel P. Driedi'k, St. Sebastiaan; le zij vogel P. de Koster, Soranus; 2e zijvogel W. Hengeveld, J. van Beieren; 2e hoogkal C. Bek. So ranus; 2e hoogkal (bij loting) L. Baert, Batavieren; le onder- kal A. Boonman, Batavieren: 2e onderkal (bij oting) A. v Zon deren, Spes Nostra. De meeste kleine vogels (7) werden af geschoten door H. Koens van Snes Nostra. FILMAVOND. Vrijdagavond had in het ver. >enigingsgebouw te Oostka. pelle de filmvertooning „Boe. ren vechten voor de toekomst" n „De grond wordt weer joed" plaats. Deze voorstellim ging uit van de RQkslandbouw- voorlichtingsdienst en stond onder leiding van Ir. H. de '.root, rykslandbouwcoa.ulent. Voor de vertooning werd een inleidinggehouden op welke wjjze de grond weer bruikbaar kan worden gemaakt.. Vrouwenpolder RAADSVERGADERING. Een dezer dagen kwam de raad der gemeente Vrouwen polder in vergadering bijeen. Op een verzoek van W. Won dergem om een vaste aanstel ling als gemeente-werkman, werd in principe besloten hem een aanstelling op arbeidsover eenkomst te geven voor enke le dagen per week. Ter nadere uitwerking werd dit verzoek in handen van B. en W. ge steld. Op voorstel van B. en W. werd besloten 30 roeden wei land van W. Vos te Gapinge aan te koopen, ter uitbreiding van de speelplaats van de Bijz. lagere school aldaar. In het kader van het bouwplan 1947 werd besloten dit jaar in de afd. Vrouwenpolder twee woningwet woningen te bou wen, ter huisvesting van de onderwijzers. Op voet van de Rijksregeling werd besloten aan het gemeentepersoneel 10 wedde verhooging te ver- leenen. Naar aanleiding van een verzoek van de brandweer werd besloten de brandweer lieden een vaste belooning per jaar toe te kennen. Deze ver goeding werd voor den com mandant vastgelegd op 40,den ondercommandant op 20,— en de overige leden op 10, per jaar, terwijl een verzoek om aanschaffing van enkele brandweermaterialen eveneens werd toegestaan. Op voorstel van B. en W. werd besloten een kasgeldleening van 15.000.aan te gaan met de Boerenleenbank te Se- rooslterke. Voor 1947 werd be sloten het badstrand van de Domeinen en Registratie te huren voor 100,— per jaar. I.v.m. de onbruikbaarheid van de tegenwoordige kluis werd besloten tot de bouw van een nieuwe, aangezien door de on- 'angs plaats gehad hebbende brand te Oostkapelle de nood zakelijke "aanwezigheid hiervan wel is ^aangetoond. Een verzoek om rioleering van de domsdijk te Vrouwen- ooider werd gezien de hoog'e kosten, voorloopig afgewezen, te rrteer daar de weg in de toekomst verlegd zal worden, waardoor het beter is de rio- leeringswerkzaamheden hier mede te combineeren. Serooskerlce WINTERAVONDLEZING. Donderdagavond hield dr G P. van Itterson ln de Ned Herv. Kerk te Serooskerke eer winteravondlezing over „Amos ln onze tlfd". In zijn lezing waarvoor veel belangri:el!in0 bestond, trok de snreker eer oarrallel tusschen de tijd van Amos en onze tijd en wee= er op. dat Christus steeds in het middelpunt dient te staan Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kattendijke, mej. E. M. Krijger te Wolfaartsdijk, Oe electrificatleplannen (Vervolg van pag. I). Onder overigens gelijkblijven de verhoudingen en zeker niet op grond van de huidige plan nen, ligt een verhooging der tarieven geenszins in het voor nemen. Dit blijkt reeds' hieruit, dat het voornemen bestaat de enkele zeer moeilijke Jaren op andere wijze te doorstaan. In antwoord op de vraag van eenige leden of het niet moge lijk zou zijn geweest om alle benoodigde energie van Noord- Brabant te koopen, kan worden medegedeeld, dat dit alleen mo gelijk zou zijn «eweest na uit breiding van de centrale in Brabant, die meer zou hebben gekosi. DE PLAATS VAN VESTIGING. Vlissingen wordt de aangewe zen plaa.s van vestiging geacht. Zij ligt daa- in 't zwaartepunt van 't Verzorgingsgebied (indus trie te Vlissingen). De nabijheid van de bestaande centrale opent de mogelijkheid om beide cen trales tegelijk te' gebruiken en de bestaande zoo ver mogelijk uit te leven. De aanvoersmoge- 'ijkheden van kolen zijn te Vlissingen zeer gunstig en er wordt óver- voldoende koel water beschikt. Het industrie terrein te Middelbu'g mist na genoeg al deze voordeden. Een stich't'ng der centrale te Goes is onder het oog gezien, doch was onu'tvoerbaa-, uit hoofde van het feit, dat niet genoeg koelwater ter beschikking stond. Toegegeven wordt, dat de kabels onder de Schelde bloot staan aan kans op heschadiging. Deze kans is echter niet meer dan no-maal. (ied. Staten deeien mede, dat het niet mogelijk is zonder het maken van bégroofingen het verschil in kosten tusschen een onder- en 'n bovengrondsch net Goes—-Brabant aan te geven. Menckan echter als vasts*aand aannemen, dat het een millioe- nenkwestie is. BRIEF VAN MIN. VAN ECON. ZAKEN. Van den m.niste* van econo mische zaken, dr. Huysmans, werd nog een brief ontvangen, waarin o.m. gevraagd wordt om rekening te houden met de toe komstige elect-ificatie der spoorwegen. De opheffing van de centrale te Westdorpe wordt goedgekeurd, maar gewezeq wordt op dé noodzaak om in Zee,u\vsch-VJaande"en over re serve productiecapaciteit te be schikken. Aangeraden wordt daartoe contact te zoeken met de groote te Sluiskil geves'lgde industrieën, die ove" eigen fa- briekscentrales met ruime pro ductiecapaciteit beschikken. Ged. Staten hebben hierop geantwoord, dat omt.-ent de "electrif'catieplannen der Ned. Spoorwegen nog niets hekend is. Bij de inrichting der centrale kan daa-mede daarom thans nog geen rekening worden ge houden. Contact met de Spoor wegen wordt echter gewendcht geacht. Inderdaad zal contact worden gezocht mei dt- g-oote bedrijven in Zeeuwsch Vlaan deren. Het is de bedoeling, dat ook l'holen vanuit Vlissingen van stroom wordt voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2