PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vreugde om het nieuwe Prinsesje Den Haag en Amsterdam ENGELAND „Karei Doorman" thuis De electrifïcatieplannen Heel Nederland vierde feesi Vandaag in feeststemming klaagt Albanië aan voor Zeeland 190e Jaargang - No. 42 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche - Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen Woensdag 19 Febr. '47 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per x- veek, 3-20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER- TENTIEPRIJS 12 cent per mm. WO. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie S 2.— Bureaux gevestigd te Vliss'ngen Waictraat 58-60. tel 10 (2 'ijnen i Middelburg l.ondensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. tioes Turfkade 15 el 2475. Oostburg - trralemastraat j tel 102. Terneazen Broiiwerijstr 2. Postrek nr 3593IHI P Z.C^^MMdelburg^ Beatrix had tóch liever een broertje gekregen De geboorte van het> vierde blaadje van Nederlands Klaver vier is overal in het land, de onbarmhartige koude ten spijt, met groot enthousiasme gevierd. En niet alleen binnen onze grenzen, ook in het buitenland, met name in de Nederland- sche kolonies van Londen, Parijs, Berlijn, Brussel, enz. is het heugeljjk bericht met groote blijdschap ontvangen. En dan niet te vergeten Batavia, Paramaribo en Willemstad Vanzelfsprekend concentreer den alle uitingen van vreugde betoon zich op Soestdijk, waar in het witte paleis de Prin selijke baby, onbewust van al deze belangstelling voor haar persoontje, haar eerste levens dag doorbracht als een ge zonde baby, omringd door de teedere zorgen van velen. BEZOEK AAN DE PRINSESJES. In. een kinderstoeltje in de kinderkamer van paleis Soest dijk zit Prins -Bernhard. Zijn beenen bijna opgevouwen, om dat hij niet in het stoeltje past. Beter zyn deze fau teuiltjes geschikt voor de meisjes voor wie ze gemaakt zijn: Trix. Ireen en Margriet. En die zitten dan ook naast den Prins heel wat makkelij ker. En in het vijfde stoeltje een verslaggever, met even lange beenen als de Prins, Dus ook bijna opgevouwen. Mej. Gillis, de secretaresse van Prins Bernhard, heeft zoo juist een groote schaal binnen gebracht, een schaal met be schuiten, waarop Oranje muis jes. Pietie pakt meteen een beschuit en begint de muisjes er af te likken. De Prins lacht maar. Trix is nu al negen, haar hoef je niet meer te lee- ren hoe je een beschuit moet eten en evenmin Ireen. En dan neemt de Prins* er ook maar eentje. „Eén maar", zegt hjj, „want de muisjes zijn me een beetje erg zoet5'. Dan vraagt de persman aan Trix hoe 'ze haar 'zusje vindt. En Trix komt los. „Oh. mooi", zegt ze „en het mooist van alles zijn wel de nageltjes, <lie lijken wel gelakt Ze heeft donkerblauwe oogen en een klein kuifje". „Wat voor kleur, Trix?" „Net zooals Pietie, wat don kerder dan ik. En schreeuwen doet het ook .al. Pietie vroeg haar wat en meteen zei ze yippppn". „Wat zei je dan Pietie -Pietie geeft geen recht- streeksch antwoord: „Het kwam 's nachts, toen ik sliep". Maar Trix, de spraakzaam ste van de drie, geeft ant woord voor haar zusje: „Ze vroeg of ze het dekentje zou optillen; nou en toen schreeuw de het". Trix schatert en lacht dien meneer uit, die vraagt of het zusje al evenveel haai" heeft als zijzelf. „Hoe kan dat nou?" Pietie likt nog steeds aan de muisjes. Als deze dan alle zijn opgelikt, begint ze ook eens aan de beschuit. En dan, dan zegt plotseling Trix: „En ik had toch liever een broertje gehad". RADIOREDE VAN MINISTER BEEL. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, hield reeds om 8 uur gistermorgen een radio rede tot het Nederlandsche volk, waarin hij de groote vreugde, welke in het geheele land heerscht, vergeleek met die van 1943, toen het bericht van de geboorte van Prinses Margriet slechts een heime lijke vreugde achter gesloten deuren en vensters veroorloof de. Maar voor verder uiting te geven aan de vreugde, wel ke ons allen bezielt, richtte dr. Beel zich tot H.K.H. Prin ses Juliana en ïaar Konink lijke moeder, tot Z.K.H. Prins Bernhard en tot de drie zusjes van de jong-geborene. Zich tenslotte tot het ge heele Nederlandsche volk rich tend, met woorden van ge- lukwenschen, verklaarde de minister-president deze dag te zien als een nieuwe- hoogtedag van het gezin en verbond hii daaraan de wensch, dat het kleine Prinsesje zhl opgroeien als een voorbeeld voor ons volk tot eer van haar Huis en o-"*'' - hutse van Hem, die heel onze historie door Oranje's „schilt ende betrou wen" was en dit ook moge blijven, wanneer onder Oranje Nederland met de overzeesche gebiedsdeelen in nieuwe vor- men in vrede hecht verbonden zal zijn. GELUKWENSCHEN TUT BINNEN- EN BUITEN LAND. De geheele dag hebben on telbare gelukwenschen uit binnen- en buitenland het pa leis Soestdyk berefkt. Tele grammen van hooge colleges van staat, provinciale besturen en gemeentebesturen, vereeni- gingen -en corporaties, maar ook van buitenlandsche staats hoofden en regeeringen, gezan ten en diplomaten. De Nederlandsche regeering zond prachtige bloemen, ver gezeld van een oorkonde. Trouwens: ook de bloemstuk ken, welke werden aangeboden, waren niet te tellen. ORANJETOCHTEX. En dan waren daar de Oranje.. .':en nrsr Soestdyk. Hoewel aanvankelijk bepaald was, dat de lokalen, waar de felicitatieregisters geteekend kunnen worden, pas om één uur zouden worden geopend, bleek reeds voor twaalven zoo wel in Soest als in Baarn zoo'n stroom van Oranjeklan ten te zijn aangekomen, dat aanmerkelijk vroeger met het teekenen werd begonnen. Van overal waren autobus sen, auto's, vra<_-gens, mo torrijders, fietsers, wandelaars en ruiters naar Baarn en Soest getogen. Naar schatting hebben on geveer .15.000 mensehen de tocht naar Baarn ondernomen. 2200 motoren, 850 auto's, waarvan 80 autobussen; 1000 fietsers, 100 ruiters en een duizendtal treinpassagiers, be nevens groote aantallen wan delaars bevolkten de wégen naar Baarn en Soest. Jammer was, dat de folder met de foto van het pasgebo ren^ Prinsesje in een wieg, waarom geschaard Beatrix, Irene en Margriet,' eerst om 5 uur voor uitreiking gerepd was. Het was derhalve slechts mogelijk diegenen, die nè. 5 uur do inteekenlokalen pas seerden, een dergelijke folder nu reeds te verschaffen. BEATRIX HAAKT BELLETJES. In een wl'eg hooren belle tjes te hangen, waartegen de baby met haar handjes kan slaan. Zulke belletjes heeft Prinses Beatrix de afgeloopen weken voor haar zusje, dat gisteren, geboren is, gehaakt. Wit en rose, met zilveren klepeltjes. EERSTE "JULLANA-PAK KET" UITGEREIKT. Dinsdagochtend hebben de dames van het U.V.V. het eerste Julianapakket uitge reikt en wel aan mevr. C. A. J. KokDubiez, die in het Annapaviljoen te Amsterdam het leven schonk aan een zoon tje, 9 minuten voordat het Prinsesje geboren werd. Dit is voorloopig het eenlge pakketje, dat in de .hoofdstad wordt overhandigd. De andere pakketjes worder. in alphabe- tische volgorde aan de nieuw geborenen uitgereikt. De directie van een kinder wagenfabriek te Nunspeet stelt een kinderwagen beschik baar voor kinderen, die gis ternacht geboren zijn tusschen 2.09 uur en 2.39 uür. De kin derwagens zijn ontworpen naaf een geheel nieuw model, dat goedkeuring van Soestdijk, de naam zal dragen van het pasgeboren Prinsesje. Van vele zijden zijn trou wens geschenken beschikbaar gesteld voor babies, die onge veer gelijktijdig met het Prin sesje zijn geboren. PAARD VAN HERAUT SLOEG OP HOL. Een der paarden van de Baarnsche herauten bleek Dinsdagochtend sleehts weinig lust in het uitstapje naai" het paleis te hebben. Het nam de beenen en niet voor in het centrum van Baarn wist men het dier tot stilstand te bren gen. Het was echter dermate oogcwonden, dat het dien dag niet meer te gebruiken bleek. De onfortuinlijke heraut heeft zich alsnog van een ander paard verzekerd. DE AANGIFTE. De aangifte van de jonggc- Lorene zal geschieden heden morgen oin elf uur, ten paleize Soestdijk. is het 60 jaar gele den, dat ter gelegenheid "van de 70e verjaardag van Koning Willem H3, groote manifestaties te gen de „socialen" plaats hadden is het 100 jaar gele den, dat de Nederland- sche geograaf P. R. Bos, bekend als samensteller van de schoolatlas, te Groningen werd gebo- Koud van buiten, maar warm van binnen Onze Haagsche redacteur telefoneerde ons: In de duistere, ijskille nacht ontving ook Den Haag het heugelijke nieuws, maar het duurde toch tot het ochtend-, gloren eer de door de verstar rende Oostenwind traag ge worden Residentalen goed en wal tot het besef waren ge komen, dat de blijde gebeur tenis een feit was geworden. - Klokslag 7 uur begonnen de eerste saiuutsc. ten te dave ren. En toen flitsten overal de lichten aan. Ondanks de felle koude liepen velen de straat op in de richting van de saluut-batterij om getuige te zjjn van het .traditioneele begin van deze nationale feest dag. Weldra kwamen ook de vlaggen en versieringen te voorschijn en zelfs brandde al een fecstverlichtir die door de opkomende zon allengs verlaagd. Om 10 uur 's ochtends ver scheen de waarnemend burge meester, ir. L. J. M- Feber, op het bordes van het oude stadhuis aan de Groenmarkt om officieel kond te doen van de geboorte van het Prinsesje. Ondanks de felle koude was er een groote, enthousiaste be langstelling. Onder gejuich traden de herauten aan, die Y.z. groote nieuws in de stad zouden gaan verspreiden. Na dat een militair muziekkorps het oude „X/ilt heden nu tre- had gespeeld, sprak de wc ornemend burgemeester van het vrije Nederland, waar we derom een Prinsesje is gebo ren. Onder daverend gejuich Toch een Prins. Heeft Soestdijk aan Nederland een Prinses geschonken, Schagen heeft zijn. Prins. 58 mi lten voor Prinses Ju liana het leven schonk aan de nieuwe Oranje telg, was moeder Rens- je Prinsvan Eeten ver blijd met de geboorte van een welgeschapen zoon, die de naam Pie- ter Prins zal voeren. Moeder en kind maken het uitstekend en het 5- jarig zusje Ali is waar schijnlijk even blij met het „Kroon"-prinsje als de Prinsesjes op Paleis Soestdijk met hun zusje. bracht de burgemeester een driewerf hoera uit op het nieuwe Prinsesje. Het carillon van de Haagsche- St. Jacobs- toren speelde „Al is ons Prinsesje nog zoo klein", het Wilhelmus weerklonk en onder oplaaiend gejuich verlieten de herauten de Groenmarkt. Op dit zelfde moment startte van de Loosduinsche kade de autocolonne voor de Oranjetocht naaf Baarn tegen half elf de estafette. Voor de rest van de dag ston den nog fakkeloptochten, een vreugdevuur en een openlucht filmvoorstelling op het Plein op het programma. In Amsterdam. (Van een specialeh verslaggever.) Koud en slapend Amsterdam heeft in het vroege ochtend gloren bet heugelijke nieuws gedeeltelijk onder de dekens beleefd. De hoofdstad werd om klokke zeven door een batterij van de veldartillerie op het Museum plem uit de slaap ge haald. De dol'fe echo's van de kanonschoten deden de lichten in de slaapkamers der huizen opgaan, de radio werd aangezet, men hoorde slierten muziek en luide radiostemmen. Ondanks de strenge vorst wer den de ramen opengezet, er kwamen lachende gezichten naar bulten kijken, kortom er was groote vreugde. Men had de om de tien seconden klin kende schoten met spanning gevolgd. Zou er een twee en vijftigste schot volgen? Het mocht niet zoo zijn. Toen hoorde men hoerage roep door de muren van de huizen. Een vierde Prinses was het leven geschonken. Leve de Prir De sirenes van schepen en fabrieken zorgden voor een ware caco- phonie van geluiden. De stad werd klaar wakker. In de binnenstad was het om nabij negen uur nog stil, 'de stad maakte zich thuis klaar voor de viering. De eerste venters met Oranjestrikjes en fleurige bloe-nen verschenen op pleinen en in straten. Over al zag men de driekleur of de oranjewimpel wapperen. Amsterdam stond ondanks de felle kou klaar om het feest met warmte te vieren. Twintig muziekcorpsen trok ken tusschen twee en vt|f uur door de stad.Oran je- en an dere organisaties kwamen 's wonds 00 de Dam bijeen, waar de burgemeester de bevolking toesprak en waar een monu ment werd onthuld. Generaal Clay Veel meeningsverschillen tusschen de bezetters, j Het rapport over de toe stand van Duitschland, dat de contróleraad thans opstelt voor de .conferentie van Mos kou. zal zeer duidelijk het verschil van mecning van de bezettingsmachten over de op lossing der bela Tükste Duit- sche problemen weergeven, zoo deelde generaal Clay, plaats vervangend militair gouver neur der Amerikaansche zc 1 in een persconferentie mede. Clay voegde eraan toe dat hét veel beter was de mee- ningsverschill a thans openlijk te uiten dan te trachten ze te camoufleeren. Het rapport over het vraagstuk waarover zeer w|i;V.-teenlon^—de opvat tingen bestaan, dat van de de- naficeerina-. is nog niet in de .oommissie behandeld. Clay zei- de dan ook, dat hij over de samenstelling van het rapport „not too han~v" was, doch voegde eraan toe, dat de com missie nog zeven dagen tijd heeft. Oostenrijk mag een leger hebben. De plaatsvervangers van de Groote Vier te Londen hebben besloten, dat de republiek Oostenrijk weer gewapende strijdkrachten mag hebben. Het bezit van atoomwape nen of het exDerimenteeren met atoom-energie is echter niet toegestaan. Evenmin mo gen kanonnen met meer dan 40 km draagwijdte worden aangeschaft. Voorts wordt Oostenrijk de verplichting opgelegd natura lisatie-aanvragen van Duit- scbers of nazi's af te wijzen en die sinds 1 Maart 1933 on gedaan te maken. Deze clau sules zullen in Moskou worden besoroken. Van de zijde der Sowj'et-Unle wordt nog steeds bezwaar ge maakt tegen rangschikking van Oostenrijk onder de be vrij de landen. Royalistische demonstratie in Madrid Don Jaime, de tweede zoon van ex-koning Alfonso van Spanje v en broer van den kroonpretendent Don Juan, is bij aankomst op het vliegveld van Madrid door een menigte van 5000 personen hartelijk toegejuicht. Van sommige huizen in Madrid waaiden vlaggen in royalistische kleu ren. Spaansche beambten .noteer den de nummers van de auto's, die bij het vliegveld waren geparkeerd. Don Jaime was op weg van ugal naar Pome. De burgemeester van Ma drid behoorde tot de aanwe zigen op vlieg ild. Wapens voor Nederland. Op een vraag van het Brit- sche Labour-lid Longden in het Lagerhuis, of de minister van oorlog hoeveelheid en soort van wapens kon noemen, die door de Britten voor de Ne derlanders in Indonesië werden achtergelaten en welke wa pens momenteel door Groot- Brittannië verschaft werden, heeft de Britsche minister van oorlog, Bellenger, geantwoord, dat „geschikte" Britsche wa pens op normale basis ver- strékt werden aan ongeveer 62.000 man Nederlandsche troepen' in Indonesië. 19.000 man Nederlandsche strijd' krachten werden voorts nog door Groot-Brittannië van der gelijke wapens voorzien, zoo voegde hij eraan toe. Bellen ger achtte het ondoenlijk om precies te zeggen hoeveel wa pens uit voorraden in het Ver re Oosten en hoeveel uit voor raden in Engeland zelf werden afgestaan. Geen loonsverhooging in Frankrijk. De Fransche regeerin^ heeft besloten geen algémeene loons verhooging toe te staan err de pryzen strikt te handhaven. Zoonoodig zal de prnsbe- heersching krachtig ingrijpen. Het wereldgebeuren Van internationale misdaad beticht. Mijnen in de Straat van Korfoe. De Britsche afgevaardigde Sir Alexander Cadogan heeft gisteren in de Veiligheidsraad de aanklacht tegen het kleine Albanië uitgesproken en gemo tiveerd Deze kwestie zou eigenlijk reeds op 29 Januari voor de Veiligheidsraad zijn gekomen doch ze' werd toen uitgesteld om een wel zeer bijzondere reden. De Albanee- sche afgevaardigde, die zich tegen de aanklacht had te ver weren, was n.l. ,zoek". Hij was niet OP tijd aangekomen en had ook verder niets van zich laten hooren, zoodat ieder 'in Lake Succes zich afvroeg: „Waar is de Albaan?*' Na ruim een week kwam hij toch weer boven water en kon het woordenspel beginnen. Zooals bekend beschuldigt Engeland Albanië er van, dat het opzettelfjk en ln het ge- VROOLIJKHEID IN IJSKOUDE WIND. Hoera-stemming aan boord Na ruim twee uur worste len met de ijsmassa's voor het steenen hrfofd van: de Hol land Amerika-lijn te Amster dam slaagden twee sleepboo- ten er in om het escorte- vliegdekschip „Karei Door voor de wal te bren gen. Om half twee werd de eerste tros naar wal gehaald; om kwart voor vier gingen de eerste opvarenden aan wal. De „Karei Doorman" is een voorspoedige 1 reis van ruim een half jaar weer thuis. Het was een thuisvaart met vlag in top. Maandagavond om twaalf uur ging het schip bij IJmuiden voor anker. Dins dagmorgen omstreeks negen uur voer het de middelste sluis van het vlaggende IJmuiden binnen. De belang stelling langs, de kade was, ondanks de ijskoude Ooste-r- storm, een kleine orkaan groot. Vroolijke groeten en kreten werden gewisseld. KOELE ONTVANGST. De bemanning van de „Ka- rel Doorman" en de IJmuiden-; sche jeugd wisselden zeer bij zondere groeten. De eene par tij kogelde met sinaasappels, de andere met sneeuwballen. Ieder wat van de stokvisch. Hoewel de mannen van de zeventienduizend ton groote oorlogsbodem vijf dagen gele den zich nog lekker in het zonnetje van Casablanca koes terde. waren zij toch niet teleurgesteld over de uiterst koele ontvangst in het vader land. Zij vielen dan ook met hun neus in de boter. Feest in het geheele land en boven dien naar huis of passagie ren. PRACHT REIS. De commandant van de oor logsbodem vertelde, dat „Karei Doorman" een pracht reis heeft gemaakt. Mooi weer en geen strubbelingen. Het schip heeft op het oogenblik slechts tweehonderd vijftig man bemanning. De rest van de vijfhonderd kop pen bestaat uit repatrieeren- den en gaat bij thuiskoi met verlof. Volgende week vaart het schip naar Rotterdam om daar een beurt te krijgen. Haalt uw sinaasappelen De federatie van kleinhande laren in aardappelen, groente en fruit deelt mede: Het publiek wordt aangera den de sinaasappelen van de vierde periode deze week by de detaillisten, waar de bonnen ingeleverd zyn, af. te halen. Het zal de detaillisten niet mogelyk zyn de sinaasappelen (jaffa's) langer dan tot Za terdag goed te houden. Urk zonder Oranjebitter. Op het eiland Urk rolde tij dens de Princesse-feesten een karavaan van 35 auto's binnen met brandstoffen en voedsel. Helaas onbrak de Oranjebitter, want een hotelhouder van Urk, die met een jeep zijn rantsoen haalde, sloeg met dat voertuig over de kop. De oranjebitter ging verloren en de inzitten den van de jeep werden ern stig gewond. heim „mijnen heeft gelegd in de straat van Korfoe", tus schen het Grieksche eiland Korfoe en het Albaansche vasteland. Twee Britsche tor pedojagers werden daardoor in October van het vorig jaar beschadigd. Cadogan schetste voor de af gevaardigden de wijze waarop het gebeurde plaats vbnd. Het kanaal was in 1944 van mijnen gezuiverd en toch liepen de beide torpedojagers achter eenvolgens op een mijn. In- November heeft de Royal Na vy het kanaal opnieuw ge veegd en daarbij werden 22 mijnen gevonden. Zij waren van een Duitsch type. bevat ten 600 pond explosieve stoffen en waren in staat om de grootste schepen enorme scha de toe te brengen. Uit het on derzoek bleek, dat de mynen pas waren gelegd en nog wel in wateren, open voor en dik wijls gebruikt door schepen van' alle landen Het is duide lijk, dat dit een ernstige inter nationale misdaad is. riep Ca dogan uit. Het Albaarftcha antwoord op een Britsche no ta, waarin uitleg en vergoe ding werd gevraagd was ge heel onbevredigend. Het is pertinent onjuist dat Britsche vliegtuigen op dreigende wijze boven Albaansch grondgebied hadden gevlogen. Cadogan vroeg tenslotte de Raatf vier besluiten aan te ne men die hierop neerkomen dat Albanië in het ongelijk wordt gesteld en een berisping krijgt. Het geschil zal dan op de agenda van de Raad blijven totdat het geregeld is. De uiteenzetting van Ca dogan nam met de vertaling mee ruim twee uur in beslag en werd gestaafd met tal van bewijsstukken, w.o. beëedigde verklaringen foto's en scheepskaarten. Naast de Rus Gromyko zat een. Sowjet-kapi- tein van .de marine in uniform, de bewrjstukken te be3tudee- ren. Voor hem zullen deze stukken ook eerder zyn be stemd dan voor de andere af gevaardigden. Albanië heeft. Sowjet-sympathieën, zyn hui dige heerschers zijn uit de school van Moskou voortgeko men en zijn stoutmoedig op treden zal, zoo niet geïnspi reerd dan toch zeker goedge keurd zijn door Rusland. Van daag zal in de Veiligheidsraad het debat over deze eerste klacht van Engeland beginnen. Wlnterhulpdirecteur - krijgt 8 jaar. C. P., die gedurende de Duitsche bezetting directeur was van de Winterhulp, werd door het byzonder gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf Bloembollenpositie. Dinsdagmiddag is te Lisse de vierde groote bloembollen tentoonstelling geopend De tentoonstelling beslaat een op pervlakte van 1500 m2. Ondanks de strenge koude zyn er schitterende Inzendin gen van de kweekers. De behandeling in de afdeelingen der Prov. Staten en het antwoord van Ged. Staten. Tariefsverhooging ligt niet in het voornemen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben onlangs bij de Prov. Staten een voorstel inw diend om 25,2 millioen gulden te leenen voor kapitaalve-strek- king aan de RZ.EJVt. Dit voor stel is thans behandeld in de afdeelingen der Prov. Staten, die hierover verslag hebben uitgebracht. Het betreft de plannen tot de bouw van een nieuwe centrale te Vlissingen en.de stroomvoor ziening van geheel Zeeland door deze nieuwe centrale. Aan het verslag ontleenen wij het volgende: Verscheidene Statenleden achtten het tijdstip voor de uit voering dezer plannen ongun stig, omdat alles duur is en, schaarsch, terwijl de kwaliteit veel te wenschen laat, terwijl de uitvoering bovendien zal ge schieden in een. tijd, waarin tienduizenden gezinnen gebrek hebben aan de meest noodzake lijke levensbehoeften. Andere leden uitten de vrees, dat de uitvoering van de plannen tot gevolg zal hebben, dat de zgn. on-vendabele gebieden in lange tijd niet kunnen worden voor zien en dat het platteland we derom achte-op zal raken. Ook met de bedrijfsvorm, die de P.Z.E.M. zal krijgen, blijken lang niet .alle leden In te stem men, terwijl weer anderen nau were aansluiting wenschen bij de plannen om een landelijke electricïteitsvoo®iening tot stand te brengen. Wat de financieele zijde van het project aangaat, achtten verscheidene leden de tekorten zeer hoog en dat het gebruiken van de reserves van de P.Z.E.M. blijkbaar nogal bezwaren ople vert. Reeds thans teert de P.Z. E.M. min of mee- op de kassen van anderen, nl. door niet-te- rugbetaling van bijdragen. Een lid meent dan ook, dat öf het leeningbedrag hooger moet worden óf de p-ovineïe de te korten ten laste van de kapitaal- dienst der provincie zal moeten brengen. Gedurende de jaren 19511956 drukken de ka- pitaallasten gemiddeld voor f 1.675.000 op het bedrijf. De verliezen over de eerste 6 ja-en heloopen een zoodanig bedrag, dat het gevaar dreigt, dat de P.Z.E.M. niet in staat is rente en aflossing van de te sluiten geldleening te voldoen. Door meerdere leden werd gevraagd, of tariefsverhooging in het voornemen ligt De vrees werd geuit, dat de uitvoering der omvangrijke werken daar toe zou kunnen nopen. Wat de technische uitvoering betreft hadden ve-scheidene le den bezwaar tegen de opheffing van de centrale te Westdorpe, terwijl ande-en zich afvragen of Vlissingen wel de aangewe zen plaats van vestiging der nieuwe <*ntrale is. Goes is veel meer centraal gelegen. Een ander lid wees op het nieuwe industrie-terrein te Middelburg als goede plaats van vestiging. Met betrekking tot het feit, dat er van Goes tot Roosendaal een bovengrondsch net zal ko men werden in alle afdeelingen bezwaren geopperd. Een der-ge* lijke, het landschap ontsierende leiding, dient zoo mogelijk voor komen te worden. ANTWOORD VAN GED. STATEN. Gedep. Staten antwoorden op dit alles, dat het in de eerste plaats aangename- zou zijn, als het plan uitgevoerd kon worden in een gunstiger tijd. De be hoefte aan electriciteit dwingt echter tot uitvoering en recht vaardigt ook de besteding van de noodige deviezen. Dc voorziening van de onren dabele gebieden is een moeilijk probleem, maar, vragen Ged. Staten, wat zou men aan die voorziening hebben, als men zonder uitvoering van het plan, straks met productiemoeilijkhe- den te kampen zou krijgen? In de a.s. zomerzitting zal de bedrijfsvorm een onderwerp van bespreking uitmaken. Het huidige project heeft evenwel niets te maken met de bedrijfs vorm van de P.Z.E.M. De landelijke electriciteits- voerziening zal nog wel even op zich laten wachten. Voorshands zullen de bedrijven nog gewes telijk beheerd blijven. Wat de tekorten aangaat, de ze zullen zooveel mogelijk ge dekt moeten worden door het bedrijf, doch deze zaak komt pas in de toekomst aan de a-de. Dat de P.Z.E.M. thans verscheidene bijdragen niet te rugbetaalt, is in overeenstem ming met de destijds gedane toezeggingen. TARIEFSVERHOOGING? Van tariefsverhoogingen zijn Ged. Staten op zichzelf geen voorstanders. Echter zijn door verhooging van belastingen, loonen en salarissen (met onge veer 50 en materiaalprijzen (met 150 a 200 de lasten en dus de kostprijs van dc ene-gie belangrijk gestegen. Dat tot dusver zelfs geen po ging is gedaan om op grond van laatstbedoelde stijging te komen tot een verhooging der tarieven, wijst reeds op een groote mate van vasthoudendheid aan lage tarieven. Gaat uit dezen hoofde de stijging van de kostprijs door, dan kan het niet uitblij ven, of een deel daarvan zal ten laste van den verbruiker moeten werden gebracht, waar tegen over staat, dat elke tariefsver hooging het gevaar van de- bietsvermindering medebrengt, hetgeen zal nopen tot een groo te mate van voorzichtigheid. (Zie slot pag. 2).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1