keuzen transformator UIT D Graf van een Oranjeprins E PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zeeuwsche Snippers Zuid-Beveland WALCHEREN Beslissend uur in Ned Indië I were/ per auto vervoerd Moeilijk transport over spiegelgladde wegen. Alles liep op wieletjes Bij de motorenfabriek van Smit te Nijmegen ia eeu mom ster-transformator vervaar digd, bestemd voor een van de voedingspunten van ae Pro vinciale Limburgsche Electri- citeitsmij. te Roermond. Dit gevaarte, dat 90 ton weegt en 22.000 liter olie bevat, was per trein naar de terreinen van de N.V. Kristalsoda-fa- brieken te Hei-ten bij Roer mond gebracht en moest van daar over een afstand van 7 km. over de weg naar zijn be stemming worden vervoerd. Een dergeyk zwaar transport per auto is nog nimmer in Ned. geschied. Men moest derhalve speciale voorzorgs maatregelen treffen. Het ver voer werd opgedragen aan een transportonderneming te Bre da. die in eigen fabrieken een speciale aanhangwagen con strueerde. Deze geweldige aanhangwagen weegt zelf 12 ton en wordt voortbewogen Onze landbouw en Dultschland. Het hoofdbestuur van de hangwagen neer. Dit opladen Stichting voor de Landbouw heeft een adre3 gericht tot den minister-president, waarin het uiting geeft aan de wcnschen. welke by de landbouw leven ten aanzien van de economi sche betrekkingen met Duitschland. De Stichting is van meening. dat een kunst matige beperking van het ruil verkeer noodlottige gevolgen heeft voor de Nederl welvaart Dit geldt vooral voor de Ne* landbouw, die in hoofd zaak het karakter van een veredelingsbedryf draagt Daar Duitschland door aardrijkskun dige ligging en traditie het na tuurlijke afzetgebied van Ne derland Is, dient de handel tusschen deze twee staten weer tot bloei te worden ge bracht. Tegenover de uitvoer van Nederland naar Duitsch land dient ook invoer van Duitschland naar ons land te bestaan, met name van kunst meststoffen bestrydlngs. en ontsmettingsmiddelen, land bouwwerktuigen, machines voor landbouwindustrieën e.d. De stichting spreekt zich ook uit tegen de verdeeling! van Duitschland in verschillen de zónes. Zg wenscht voorts een onbelemmerd NederL han delsverkeer als bescherming tegen de Duitsche protectionis tische- geestesgeteldheid. Dit alles dient vastgelegd te worgen in een bilaterale han delsovereenkomst. G.O.I.W. en de berechting. De juridische werkgroep van de Gemeenschap Cud-Ille- gale werkers heeft een rap port uitgebracht ten aanzien van het ontwerp van wethou- dende nadere voorzien itigen met betrekldng tot de byzon- dere rechtspleging. De juridische werkgroep heeft het aanbod gedaan om het geheele formeele en ma- terïeele recht met betrekking tot politieke delinquenten op nieuw te formuleeren en de tekst voor wetsontwerpen dienaangaande op korte ter mijn samen te stellen. Geen Indisch debal in de Tweede Kamer. De voorzitter van de Tweede Kamer had den leden verzocht er rekening mede te willen houden, dat hij zich voorbe hield in de vergadering, welke op Dinsdag is uitgeschreven, een voorstel te doen tot het aan de orde stellen van het wetsont werp tot uitbreiding van het aantal commissarissen-generaal voor Ned.-lnd'ë, indien daarover eindverslag zou zijn uitgebracht. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer dagen de verschijning der memorie van antwoord op het voorloopig verslag ter zake nog niet te verwachten. Ten gevolge daarvan zal dit wetsontwerp deze week niet meer in behan deling kunnen komen. Carnaval in Brabant en Limburg. In Brabant en Limburg wordt thans, ondanks de felle koude, lustig Carnaval ge vierd. Toch niet overal, want bijv. in Boxmeer, heeft men de feesten op straat afgelast, omdat het te bar werd. In Den Bosch maakte Prins Carnaval zijn feesteiyke in tocht, evenals in Bergen op Zoom de Prins der Zotheid, Nillis I, aan wien burgemees ter Witte voor vier dagen het gezag over de stad overdroeg. Hier werd ook een oud ge bruik in eere hersteld: net dooden van de winter door twaalf zwaarddansers. Vandaag trekt de traditio- neele Carnavalsoptocht door de straten van Bergen op Zoom. Door den Commissaris der Koningin in Zuid.Holland is een commissie benoemr die de mogeiykheld zal bestutiee- ren van het scheppen van een vaste verbinding tusschen het eiland Goeree-Óverflakkee de vaste wal. Te Utrecht ls een Ned. Ver. van Brandweerpersoneel opgericht. door een tractor met een ver mogen van 225 p.k., 32 wielen, elk met een draagvermogen van 2800 kg., dragen het ge vaarte Bij net ontbreken van de verëlschte kranen op het terrein van de sodafabrieken, moest het opladen geheel met manlcracht geschieden. Jlie- drukvyzels drukten de trans formator omhoog en viyden hem op een ondergrond van biels en baddings in de aan- alleen vorderde reeds 2\'? dag en hield 10 personen van de morgen tot de avond bezig. DE TOCHT Donderdagmiddag kon men met het transport beginnen. Via. de Rijksweg Venlo-Roer- mond ging het met een „snel heid" van ongeveer 3 km. per uur naar het voedingspunt van de P.L.EH. Hoewel zeer bemoeilgkt door de spiegel-: gladde wegen, bereikte het transport in circa 2y7 uur de plaats van bestemming. De kaarsrechte rijksweg leverde weinig hoofdbrekens op, maar de smalle wegen met enkele haaksche bochten in het laat ste deel van het traject maak ten het gebruik van lieren noodzakelijk.. Alles verliep zoowel letterlijk als figuurlijk „op wieletjes". Een evenement voor Marken. Voor het eerst heeft ;en auto door de nauwe straatjes van Marken jereden. Ook vroeger is ïr wel eens een auto )ver het ys van de louwzee naar het ïiland gekomen, maar le Amerikaansche jeep, die Zondag het ijs over stak, was toch de eerste, die er in slaagde door de smalle straatjes van het dorp te rijden. Het was voor de ei- .and-bewoners een waar ïvenement. De overbruggings- uitkeering. Het hoofbestuur van de lan- delyke agrarische bedrijfsgroep der E.V.C. heeft zich tot den minister van Sociale Zaken gewend met een adres, waarin wordt geconstateerd, dat de nood der arbeiders, opgenomen in de overbruggingsuitKeering van dien aard is, dat op kor te termyn maatregelen dienen te worden eenomen. Volgens het adres genieten deze arbeiders reeds S 10 weken door middel der over- bruggingsuitkeering een inko men, dat ver beneden de kos ten van het levensonderhoud ligt De mossel-export. Gedurende het seizoen 1916 '47 heeft de mosselverzen ding bedragen: naar België 200.000; naar Frankrijk 50.000 tot 55.000 en naar Nederland 50.000 ton, wat ondanks de vorstbelemmeringen niet slecht te noemen is. Dat de vorst een ernstige stagnatie in de verzending veroorzaakte, blijkt wel hieruit dat gedurende de maand Januari het verlies wordt geraamd op 30.00 ton. Ook voor de mossel-conserven- abrieken heeft de vorstperio de een geweldige stagnatie te weeggebracht en een niet ge ringe schadepost, zoowel voor de ondernemers als voor het personeel dezer fabrieken, tüe nu al gedurende bijna 2 maanden stilliggen. Verblij dend is het dat de oester export tot op heden nog uit gevoerd kan worden, dank zij de flinke voorraden, die de exporteurs in de putten had den, doch hieraan zal ook weldra een eind zyn, indien de dooi niet spoedig intreedt. Hoe groot de schade voor Yerseke is door de lange vorstperiode zal pas opgemaakt kunnen worden waneer de dooi zal zijn ingetreden. Prins Philips Willem werd In het Belgische Diest begraven. Geen overbrenging naar Nederland Graaf Dumonceau, groot meester honorair van H.M. de Koningin en H. M.'s particu lier-secretaris, de heer drs. Kohnstam, hebben een bezoek gebracht aan de Belgische ge meente Diest, waar in een grafkelder in het hoogkoor der St. Sulpitiuskerk rust het stoffelijk overschot van Philips Willem Prins van Oranje, heer van Diest, zoon van Wil lem den Zwijger en Anna van EgmontBuren, Een redacteur van A.N.P. heeft een onderhoud gehad met den heer Kohnstam, die o.m. mededeelde, dat reeds tij dens de oorlog, toen H.M. in Londen vertoefde, er hare aan dacht op was gevestigd, dat de grafkelder en de kist in vrij slechte toestand verkeer den. De heeren Dumonceau en Kohnstam hebben zich daar van thans overtuigd. In over leg met het kerkbestuur 'van de St. Sulpitius zullen maat regelen beraamd moeten wor den. De heer Kohnstam achtte het overigens niet zeer waar- schynlijk dat tot overbrenging van het stoffelijk overschot naar Nederland besloten zou worden. In 's Prinsen testa ment evenwel ligt vast, dat hij te Diest moest begraven worden. WELDOENER VAN DIEST Men blijkt er overigens te Diest zeer op gesteld te zgn de nagedachtenis van den De maximumprijzen der groenten. De maximum-prijzen voor groenten zijn voor de komende veertien dagen als volgt vast gesteld: Kroten 15, 12 en 11 ct.; ge kookte kroten meer dan 3 st p. kg. 27 en 23 ct.; roode kool 25 ct., gesneden 35 ct.; savoye kool (groen) 25 ct., gesneden 35 ct.; savoye kool (geel) 21 ct., gesneden 30 ct.; witte kool 17 ct., gesneden 24 ct.; boeren kool 21 ct., gesneden 48 ct.; prei boven 15 m.m. 25 ct., be neden 15 m.m. 19 ct.; uien 23 ct.; witlof 60 ct.; koolrapen 13 en 21 ct.; ramenas 12 ct.; peen zonder lof 15 en 12 ct., ge schrapt 23 en 20 ct., alles p. kg. Nieuwe pachters in de Wieringermeer. Op een drietal bedryven, voorheen in pacht by politieke delinquenten, werden drie nieuwe pachters toegelaten. De heer K. Postema, die als een der eerste verzetsmen- n uit de Wiering- .-meer in 1941 ter dood werd veroor deeld, doch als eenige van een groep van 25 zijn vonnis zag gewijzigd in levenslange ge- vp~ -'-ztraS, werd pachter! van „Zeeoogst", het 40 ha. groote landbouwbedryf van den ex-N.S.B.-burgemeester van Wieringermeer. Hulpzenders, Daar op het oogenblik het programma van de radio-om roep, uitgezonden op de 415 M. golf in sommige deelen van het land „steekt", of niet ont vangen wordt, tengevolge van storing door buitenlandsche zenders, heeft de P.T.T. zooal? bekend een aantal hulpzenderr geplaatst. Deze zyn opgesteld In Zuid-Limburg, Hoogczand en Lopik en geven het 2e pro gramma door op de 218 en f 45 M. Bovendien vinden sinds kort proef-uitzendingen van het 2e programma plaats op de 1875 M. Het ligt verder nog in het voornemen een hulpzender te Plaatsen In Twenthe en een in de omgeving van Venlo. Prins te blyven eeren, omdat hy Heer van Diest was. Als zoodanig is hy plechtig inge huldigd in het jaar 1602. Hij is steeds een groot weldoener van Diest geweest. In 1593 heeft hy een groot gebrand schilderd raam doen plaatsen in de kerk der Minderbroe ders, met zyn beeltenis en die van zyn vrouw, Eleonora de Bourbon. De Prins werd Elechtig in Diest ter aarde esteld op 1 April 1618. De grafzerk, welke de opening van de .grafkelder dekt, draagt de beeltenis van het Gulden Vlies, waarvan dc Prins rid der was. De grafkelder is eenige ma len geopend, n.l. op 6 Sep tember 1740 en op 29 Juni 1829 by een bezoek van ko ning Willem L In 1850 werd de huidige vloer van het hoog koor in de kerk aangebracht; ook toen is de kelder geopend. Op 13 December 1944 is de kelder andermaal c ingelegd. Links by de- ingang staat in de kelder een looden cylinder, welke het hart en de ingewan den van den Prins bevat. Christen-studenten bijeen. Zaterdag en Zondag zijn in het Indisch instituut te Am sterdam, Christen-studenten uit alle universiteits- eu hoo- geschoolsteden in den lande byeen geweest ter viering- van de Federatiedag. die een sterk oecumenisch karakter draagt. Behalve de organiseerence vereeniging zelf. de Ned. Christen Studenten-vereeni ging, waren ook de Vrijz Ciir. Studenten Bond en de Soc'.ë- tas Studiosorum Reformatorum op de federatiedag vertegen woordigd. Het conferentiethema was ditmaal ontleend aan Ef. 4:4 en 5, waar Paulus spreekt over de eenheid der kerk. Ver schillende sprekers voerden het woord. Mgr. E Lagerwey, bisschop der oud-Katholieke kerk van NederL, sprak over: ..Eén lichaam, één geest". Dr. G. Soos uit Hongarye had als thema: „Éeu hoop" Tenslotte sprak dr. E. Emmen, secreta ris van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk over: .,Ëén heer, één geloof, één doop". Zeeuwen in Hilversum. De Zeeuwsche mannen en vrouwen „in den vreemde" heb ben een groot saamboorig. heidsgevoel, zooals de onlange opgerichte Hilversumscne ver eeniging ,,De Zeeuwen" tot haar vreugde kan constateeren In korte tijd heeft zij namelijk al honderden leden kunnen boeken en toen dezer dagen een vergadering werd gehou den om te komen tot een de. finitief bestuur kon zelfs kou de en gladheid niet verhinde ren, dat 'n groot aantal aan. wezigen de bijeenkomst be woonde. Men koos den heer J. A. Wit te tot voorzitter en besloot op de meest krachtige wijze een zoo spoedig mogelyk herstel van Zeeland te helpen bevorde ren. PREMIE VOOR AFLEVERING VAN AARDAPPELEN. De Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mede, dat de extra premie voor afle veren van aardappelen met ingang van 17 Februari voor één week met 1 is ver hoogd en alzoo gebracht op 2.50 per 100 kg. voor klei- en 3 per 100 kg. voor zandaard- appelen. Axel Aarclenburg MUZIEKUITVOERING. Zondag gaf de Koninküjke muzieksociëteit „Aardenburg- sche Fanfaren" een uitvoering onder leiding van V. Speecke. Het eerste gedeelte, dat uit muziek bestond, werd zeer vlot afgewerkt. De muziekliefheb bers hebben dan ook van goede muziek kunnen genieten, hoewel een groot deel van het publiek wel wat al te rumoe rig was. Het tweede gedeelte bestond uit enkele vroolyke tooneelstukjes, waarna nog enkele uurtjes gezellig werd gedanst op de muziek van de „Liberty-band". Nieuwvliet VERGADERING V.V.V. Zaterdagavond vond een be spreking plaats uitgaande van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Nieuwvliet. Na opening door voorz. Brakman werd het woord ge voerd door burgemeester Everaars. Speciaal werd de aandacht gevestigd op het mooie strand, dat Nieuwvliet bezit. Nadat de voorzitter dank gebracht had aan den burge meester voor zyn mooie propa- gandawoord, gaven alle aan wezigen zich op als lid der nieuwe vereeniging. Het voorloopige bestuur zal >lgend jaar op de jaarverga dering aftreden en worden vefvangen door een .definitief bestuur. Na een korte discussie en de mededeeling dat er voor iedereen nog gelegenheid be staat om zich bij een der leden van het voorloopig be stuur als lid aan te melden, sloot de voorzitter deze ver gadering. De heer P. M. Plouvier, adjunct-commies ter secretarie te Tholen is benoemd tot adj - commies ter gemeente-secreta rie te Nijmegen. Zaterdag j.l. werd te Draaibrug een dansavond ge organiseerd, waarvan het batig saldo ten goede kwam aan het „Sportparkfonds Aarden burg". De heer J. R. de Jonge te Axel is benoemd tot tijde lijk onbezoldigd gemeente-ar chivaris. De heeren M. van Stee en W. Zonnevyle. te Vlissingen en de heer G. A. Franck te Middelburg zijn geslaagd voor het practykdiploma boekhou den van de Ned. Associatie voor practyk-examens. OUDERAVOND. Vrijdag werd te Axel een ouderavond gehouden van de openbare lagere school, d;e druk bezocht werd. Het hool'd der school, de heer Blok, gaf een overzicht van het afgeloo- pen jaar. Er was ook gelegen heid om het werk der leerlin gen te bezichtigen, er werden liederen gezongen en tot slot voerden de leerlingen nog'een tooneelstukje op. Het was dan ook een welgeslaagde, gezel lige avond. Sluiskil FEESTAVOND VOETBALCLUB. Ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan der voetbalver- eeniging „Sluiskil" is een druk bezochte feestavond gegeven, die besloten werd met een geanimeerd bal. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kattendijke, mej. E. M. Krijger te Wolfaartsdyk. Goes VERANDERING STRAATNAMEN. B. en W. van Goes, hebi^en enkele veranderingen in straat namen aangebracht. De naam Grenadierstraat is veranderd in Ravelijn de Grenadier en de naam Ravelijn is veranderd in Ravelijn de Goede jager. Door deze naamsveranderin gen krijgen de betrokken dee len der stad de oude namen weer terug. Op eerstgenoemd Ravelijn stond voorheen de gortmolen de Grenadier en oo het tweede genoemde het café de „Groene Jager". HANDBOOG CONCOURS. Zaterdag hield de Kon. Hand- boogsocieteit Jacoba van Beie ren haar concours op de lig gende wip. De uitslag was als volkt: le klep A. Sorber, Bata vieren: 2e klep P. Koens, Sora- nus; 3e klep Jan van Zweeden, J. van Beieren; hoogvogel P. Driedük, St. Sebastiaan; le zij vogel P. de Koster, Soranus; 2e zijvogel W. Hengeveld, J. van Beieren; 2e hoogkal C. Bek, So ranus; 2e hoogkal (bij loting) L. Baert, Batavieren; le onder kal A. Boonman, Batavieren: 2e onderkal (bij .oting) A. v. Zun- deren, Spes Nostra. De meeste kleine vogels (7) werden af geschoten door H. Koens van Spes Nostra. Buiten vervolging gesteld. De officieren-fiscaal bij het Byzonder Gerechtshof te 's- Hertogenbosch voor Zeeland hebben 27 personen voorwaar- delyk buiten vervolging ge steld. 3 van deze personen werden uit de rechten ontzet en moeten zich onder toezicht stellen, 9 andere hebben bo vendien de verplichting om te arbeiden. 4 personen werden alleen uit de rechten ontzet, 3 anderen werden uit de rechten ontzet, terwijl hun voorts de verplichting werd opgelegd te arbeiden. Aan 8 personen werd een boete opgelegd. 19 personen werden onvoor waardelijk bulten vervolging gesteld. Gissingen OPENBARE LEESZAAL. Door de Openbare Leeszaal te Vlissingen werden ln Januari uitgeleend: 1380 Ned. romans; 149 ro mans in vreemde talen; 592 studieboeken en 334 kinderboe ken (totaal 2455). De tydschriften- en kranten zaal werd bezocht door 58 vrouwen en 218 mannen; de jeugdleeszaal door 166 meis jes en 207 jongens. UITVOERING H.B.S.- VEREENIG1NG. Vrijdagavond gaf de vereeni ging van leerlingen aer Rijks H.B.S. te Vlissingen „Eltk Wat Wils" een uitvoering in de Scheldehal, welke niet alleen door vrijwel alle leerlingen en leeraren, maar ook door tal van ouders en officieele gasten, bur gemeester Kolff en zijn echtge- noote, de wethouders Poppe en van Popering, het bestuur van de Oudersvereeniging, leden van de Commissie van Toezichf op het M.O. en afgevaa-digden van de H.B.S. vereenigingen van Middelburg, Goes en Oostburg werd bijgewoond. Na een begroetingswoord van voorzitter Wim Hollaers werd een keurig p-ogramma afge werkt, waarvan de hoofdscho tel werd gevormd door een op voering van de vijf-bedrijvige tooneelbewerking van Hilde- brandt's „Familie Kegge". On der regie van den leeraar Ne- deriandsch, den heer H. Sinne- ma, werd hiervan een vlotte vertooning gegeven. Niet alleen zaten de rollen er goed in, maar zij werden veelal ook levendig gespeeld, terwijl bovendien de keurige tooneelaankleed'ng en costumeering er veel toe bij droegen deze opvoering tot een verdiend succes te maken. De pauzes tusschen de bedrij ven werden gevuld met muziek waarvan de uitstekend gespeel de Polonaise in As van Chopin door Rob Huyb-egsen, genoemd dient te worden, evenals de door Tineke Spuyman goed ge zongen Schubert-üederen en de Sonatine pour quatre mains van Diabelli, welke door Mary en Thea van Hijfte werd uitge voerd. En bovendien liet de H.B.S.-band zich natuurlijk in véle populaire nummers hoo- ren. Nadat de directeur, de heer G. Lammers, een slotwoord had gesproken, volgde nog een ge zellig bal als vroolijke bekro ning van deze geslaagde H.B.S.- fuif. BAL-MASQUÊ. Het bal-masqué, dat Zater dagavond in de Scheldehal te Vlissingen werd georganiseerd, mocht zich in een groote be langstelling verheugen. De Scheldehal herbergde honder den danslustigen, die zoowel gemaskerd als ongemaskerd, zich vermaakten op de dans vloer onder de tonen van J. Wijnen en zyn band. De aan wezigen hebben zich kostelijk vermaakt. De organisatoren kunnen op een goed geslaagde avond terugzien. Serooskerke WINTERAVONDLEZING. Donderdagavond hield dr G P. van Itterson ln de Ned. Herv. Kerk te Serooskerke een .vinteravondlezing over „Amos in onze tyd". In zijn lezing, .vaarvoor veel belangstelling bestond, trok de spreker een parrallel tusschen de tyd van Amos en onze tyd en wees er op, dat Christus steeds in het middelpunt dient te staan. Keuze tusschen fascisme of vrijheid. T.R.I. kweekt haat. (Van onzen Indischen correspondent). Het Bestand van 14 October en Ltnggadjati hebben er tot dusver niet toe kunnen by dra gen, dat de stemming in In dië rustiger of vreedzamer werd. Het tegendeel is eerder het geval. Sinds de laatste maanden heeft het Indonesisch conflict in toenemende mate, een steeds ernstiger karalcter aangenomen. De berichten over voortdurende Bestands schendingen door Indonesische gewapende organisaties, en felle uitlatingen van verschil lende Indonesische militaire en civiele leiders, hebben Holland natuurlyk reeds bereikt. Ach ter dit alles speelt zich het drama van een interne gezags crisis af, die voor het toe komstige lot dezer gewesten weieens beslissend zou kunnen blijken. DE EXTREMISTEN. Het staat buiten twijfel, dat sommige politieke leiders dei nationalistische beweging van goede wille zijn, en niets liever wenschen dan op basis van Linggadjati met ons tezamen aan de opbouw te werken. Maar evenzeer staat vast, dat deze groep, met welke wij praten, slechts een fagade vormt waarachter machtige fascistisch en communistisch georiënteerde elementen hun destructief werk doen, zonder dat het kabinet-Sjahrir er iets tegen kan verrichten. De ex treme politici en militairen onder de Indonesiërs beheer- schen de twee voornaamste in strumenten van de republiek: de propaganda en het leger Wat het eerste instrument betreft: de wyze waarop men het volk in het binnenland met leugenens en gruwelver halen over de Nederlanders blijft ophitsen, tart iedere be- schryving. Zoowel door middel van de pers als door de repu- pllkeinsche radio worden de meest fantastische verhalen geventileerd welke erop bere kend zijn de massa tegen ons op te ruien en onze goede trouw ln twijfel te trekken. HAAT-PROPAGANDA Wy hebben op dit verschyn- sel reeds eerder de aandacht gevestigd. Welnu, het neemt eerder toe dan af. De Regee- rlngsadviseur voor Politieke Zaken op Sumatra, dr. J. v. d. Velde, die allesbehalve „Reac- tionnair" is, maar integendeel dag en nacht in de weer is om tje partijen op Sumatra tot elk aar te brengen, verklaarde nog dezer dagen: dat alle constructieve arbeid vergeefs zal zijn wanneer aan deze ,.na- zi-propaganda" geen eind wordt gemaakt. Wat het leger betreft blijkt hoe langer hoe meer. dat de terreur onder de bevolking niet alleen aan al lerlei ongeregelde benden moet worden toegeschreven, maar voor een gropt deel wordt uit- ;eoefend door het officieele militaire apparaat van de re publiek, de T.R.I. en de mili taire politie, de Polisle Tente ra. Persoonlijk ben ik getuige geweest van de bevrijding van een aantal Chineezen en In donesiërs uit een republikein- sche gevangenis te Palembang. welke zich in handen van dé Pollsie Tentera bevond. De aanblik der verhongerde wrakken welke men in die gevangenis aantrof was een voudig ontzettend. De meesten stierven tijdens het vervoer, hoe voorzichtig dit ook ge schiedde. door verhongering er door ziekte. Het. meerendee! was al eerder de hongerdood gestorven. Wat zich nog in le ven bevond, toen onze troepen daar aankwamen», was een aantal geraamten, dat hetzelf de beeld bood als de mees4 gruwelijke foto's welke wij van Bergen-Belsen onder de oogen hebben, gehad. Zoowel de T.R.I. als de Polisie Tcnefce. ra, zijn volkomen Japansch- fascistiseh van Inslag. Nu de commissie-generaal weer met de Indonesische de legatie in Batavia tot bespre kingen is gekomen, vraagt ieder zich in spannig af of de Indonesiërs in staat zullen blyken geest en letter van Linggadjati tot verwezenlij king te brengen. Het optimis me hierover is zeldzaam ge ring Algemeen wordt ge vreesd, dat de extreme ele menten in de republiek ook in de naaste toekomst hun gang zullen blijven gaan. alle over eenkomsten met Sjahrir ten spijt. Dit zou beteekenen, dat Linggadjati niet kan worden gerealiseerd, en dat het con flict nog lang sleepende blijft, ja zelfs gedurig erger zou worden. CATASTROPHE. Mocht dit het geval zijn, dan staan wij voor een finan- cieele en een economische ca tastrophe, welke zich reeds angstig begint af te teekenen door een versnelde neiging tot 'nflatie in Indië. Er zal daar om een snelle oplossing ge vonden moeten worden. Wan neer de republiek haar gezag niet ln voldoende mate kan 'aten gelden zal er weinig an ders op zitten, dan dat het herstel van rust en orde door ons zelf ter hand genomer wordt. Hier in Indië is leder er van overtuigd, dat wij terzake van het Indonesische conflict langrijke en beslissende maan den tegemoet gaan. Middelburg GYAJNASTIEKU1TVOERING DOOR „ACHILLES". Voor een stampvolle Schut tershof-zaal liet de Middelburg- sche gymnastiekvereniging „Achilles", Zaterdagavond de prestaties van haar werkende leden de revue passeeren in een bijzonder geslaagde uitvoering. Nadat de directeur, de heer K. de Vries, de aanwezigen, in het bijzonder den burgemeester en de uit Indonesië gerepatrieerde leden, had welkom geheeten en het scheidende lid E. Wieme zilveren manchetknoopen had overhandigd, leidde de Signaal- afdeeling het programma in met de Achillesmarsch. De heerenleden toonden hun kunnen in p-achtige staaltjes van brugturnen en uitstekende grondgymnastiek. Zij werden hierbij naar de kroon gestoken door de gasten uit Sas van Gent, leden van Thor. Deze ga ven een betere afwerking van de brug- dan van de paardoefe- njngen; hun grondwerk ontlokte de toeschouwers een ovatie. Ook de dames van Achilles gaven goed brugturnen te ge nieten. Met gratie brachten zij een rhythmische dans en vrije oefeningen. Een apart woord van lof voor de verrichtingen van de dames- juniores. Hun vrije-, lenigheids- en standenoefeningen werden practisch foutloos en met élan uitgevoerd. Deze pittigheid ver ried strakke discioline en gede gen oefenen. De plastische groep vormde een fraaie finale. Na afloop van de uitvoering, die in het bijzonder een succes beteekende voor Achilles' on- vermoeibaren voorzitter, den heer Bal, werd gedanst. HERIJK IN MIDDELBURG Tot en met 18 Feb-uari zullen belanghebbenden uit Middelburg in de gelegenheid zijn hun ma ten, gewichten, meet- en weeg- werktuigen op het IJkkantoor aldaar aan een herkeuring te laten onderwerpen. De belang hebbenden te Sint Laurens, Grijpskerke en Nieuw- en St. Joosland moeten resp. op 19, 20 en 21 Februari hun meet- en weegwerktuigen laten herijken, eveneens in Middelburg. Nieuw- en St Joosland A. BLrEK f Te Enschede overleed dezer dagen op 73 jarige leeftijd de heer A. Bliek, die in 1873 alhier geboren werd en gedurende vele jaren dienst deed bij de mare chaussee te Glanerbrug. In 1932 werd hij gepensionneerd, waarna hij nog eenige jaren deurwaarder was in dienst der gemeente Lonneker. Hij was in Twente een geziene figuur. Zoufelande GEMEENTERAADS VERGADERING. De Gemeenteraad te Zoute- lande zal vanmiddag om 2 uur in openbare vergadering bijeen komen. Westkapelle OUDERAVOND. Woensdagavond hield de School met de Bijbel, een druk bezochte ouderavond. De voor zitter, de beer H. Wouters, opende na gemeenschappelijk gezang, met gebed en hield een Bybelinlelding. Mej. Trim- pe sprak over de Bijbelsche geschiedenis op de school. De oudste leerlingen droegen ver- Zen voor van Willem de Me- rode en lazen enkele opstellen van hun reis naar Rotterdam. Het hoofd der school de heer J. Vrijhoef, vertelde een ge schiedenis uit de middeleeuwen. Deze mooie avond werd dooi den heer J. Vrijhoef met dank- gebel gesloten. Kerknieuws NED. HERV. KERK Ds. G. H. van Willenswaard te Ellewoutsdijk heeft het be roep r-ir de Ned. Herv. Gem. te Domburg aan^ .iomeru Benoemd tot godsdienston- derwyzer bij de Ned. Herv. kerk te Emmen de heer G. C. Ruissen te Kattendyke. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Soestdijk A. Gruppen te Elburg, die het beroep naar Blezelinge aan nam. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Axel J. B. Bel te Dirksland en L. Rijksen to Leiden. INAUGURATIE PROF. DR. W. C. v. UNNIK. Maandagmiddag heeft dr. W. C. v. Unnlnk, laatst predi kant by de Ned. Herv. Gem. van Schiedam, aan de ryics- universiteit te Utrecht zyn inaugureele oratie gehouden als opvolger van prof. dr. A. M. Brouwer, om onderwys te geven in de uitlegging van het N. Testament. Prof. v. Unnink hield een oratie over: „Heden- daagsche problemen in de N. Testamentische wetenschap".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14