PMVIHCIALE ZEEUWSCHE COUDAHT: Zeeuwen te Padang Olie en benzine Nederlandsche plannen ARMOEDE IN Engeland en Frankrijk Vandaag voor de Eems-monding 190e Jaargang - No. 41 op Zon- en alg.'Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsctie Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Dinsdag 18 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 tent per r,eek. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm- miuimum per advertentie i 2.—. Bureaux gevestigd te Vliss'ngen WaUtraat 58-60, tel 10 (2 lijnen» Middelburg: Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Goes: Tnrfkade 15. el 2475, Oostburg: (iratemastraat 3. tel. 102. Terneuzen Bronwerilstr 2. Postrek. nr 359300 P-Z.C., Middelburg^ MINISTER VAN WEDEROPBOUW GEVRAAGD. De critiek, die de gewone man heeft op de wederopbouw, neemt steeds scherper vormen aan. Men begint te beseffen, dat als het doorgaat zooals thans, de noodgebieden_ over tien jaren nog even diep in het moeras zitten als thans en dat een regeering, die van het volk verlangt, dat het daarmede ge noegen neemt, te ver gaat. Op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, heeft Nederland nog altijd geen minister van openbare werken en wederop bouw. D$ man, die aan het hoofd ervan stond, ir. Ringers, is afgetreden om redenen, die met de aard van zijn ministeri- eele taak bitter weinig van doen hadden. Het is begrijpelijk, dat dit hem door velen euvel wordt geduid en dat er zelfs menschen zijn, die zeggen, dat ir. Ringers, die reeds lang geleden wist, welke politiek jegens Indonesië gevolgd zou worden, daarom niet heen had mogen gaan, om dat de duizenden, die m de ge teisterde gebieden wonen, er recht op hebben, dat een be kwaam man hun belangen be hartigt. Alleen als hij het gevoel had, de zware taak niet aan te kunnen, was een aftreden aan vaardbaar. Veel erger echter dan het heengaan van ir. Ringers is het feit, dat er nog steeds geen op volger is benoemd. Voor de noodgebïeden zijn er maar twee portefeuilles van primair belang: die van financiën, waaruit de schadevergoeding moet komen en die van wederopbouw, om dat dit departement moet zor gen, dat de noodgebieden weer bewoonbaar worden. Hoewel dit inzicht toch ook wel tot Den Haag zal zijn doorgedrongen, Iaat men de wederopbouwportefeuille reeds maanden onbeheerd belast minister Vos met de waarneming en het afdoen van de wederopbouwzaken. Een woord van scherpe af keuring op het regeeringsbeleid is hier zeker niet misplaatst. Het is hoog tijd, dat cr voor minister Ringers een opvolger wordt benoemd en dat er daar na aangepakt wordt, krachtda dig. Hoe lang wacht het ver woeste en geïnundeerde Zee land nu al niet op zijn schade regeling, op de noodwet Wal cheren, op behoorlijke materi aalvoorziening? Hoe lang wacht men nu al niet op daadwerke lijke wederopbouw? De plannen liggen gereed. Op papier. Maar de nieuwbouw, de uitvoering? En dat, terwijl iedereen weet, dat woningbouw voor Zeeland een levenskwestie is, dat er hier ontwikkelingsmo gelijkheden te over zijn, als er maar woningen waren. Het is nu al zoover, dat het aantal wederopbouwarbeiders van buiten Zeeland zienderoogen daalt, dat flinke aannemers Zeeland verlaten, omdat er geen materiaal is, omdat er niet ge werkt kan worden. Het zou dwaas zijn, hiervan de provin ciale wederopbouwinstanties een verwijt te maken. Het Streek- bureau Walcheren heeft, roei end met de riemen, die het had. bij de uitvoering van het herstel bewonderenswaardig werk ver richt. Noodherstel en definitief herstel evenwel brengen geen uitkomst. Er moet nieuwbouw komen, eerder is Zeeland niet gebaat! Wanneer zal daarmede nu eindelijk begonnen worden? Zeker niét voor er een nieuwe wederopbouwminister komt, die nieuw leven in de brouwerij brengt en de fouten van het tegenwoordige stelsel opheft. Steeds krachtiger worden de protesten tegen de slechte gang van zaken. En daarom: laat men nu ein-' delijk eens eèn opvolger voor ir. Ringers benoemen! HET INFLATIEGEVAAR IN FRANKRIJK. Geen loonsverhooging en geen arbeidsverkorting. Het wereldgebeuren De bittere economische moeilijkheden, waarmede En geland en Frankrijk te worste len hebben, zjjn vorige week opnieuw acuut geworaen toen in Engeland Premier Attlee de droeve kolenpositie van het land moest toelichten voor een ontevreden volk en toen Frankrijk premier Ramadier de strijd tegen het inflatie gevaar intensiveerde door een nieuwe prijsverlaging van 5 In Engeland is intusschen een soort nationaal reveil ont ketend, waarbij verhooging van de productie, stopzetting van loonsvermeerdering en af wijzing van arbeidsverkorting tot de aangeprezen saneerings- middelen behooren. Wanneer men weet hoezeer de 19-eeuwsche glorie van En geland het resultaat was van zijn vroegtijdig ontwikkelde kolenproductie, die zoowel de Engelsche exporthandel, als de scheepvaart en de industrie heeft gestimuleerd tot hun wereld-expansie, dan zit er in de huidige kolen-ellende van het Engelsche volk ook een element van nationaal verval. En dat laatste spreekt blijk baar sterk tot de Engelschen, want verscheidene regeerings- figuren hebben zich beijverd te verzekeren, dat Engeland uit deze crisis gelouterd ce gesterkt tevoorschijn zal tre den. Men is het er evenwel over eens, dat Engeland jaren noo- dig zal hebben om dat doel te bereiken, jaren van inge spannen arbeid, van groote so berheid en van bedachtzaam eeringsbeleid. Ook in de iter '47'48 zullen kolen in Engeland schaarsch zijn. Wat Frankrijk betreft, daar bljjft de produce in vele in dustrieën al even sterk achter bij de verwachting en het is een open vraag in hoeverre de poging van den premier om door een nieuwe prijsverlaging het betaalmiddel te stabilisee- ren, redelijk kans öp succes zal hebben. Deze prijsverlagingen hebben namelijk een te sensa tioneel karakter en het is te moeilijk om ze afdoende te controleren. Ze berusten voor een belangrijk deel op goede wil en sentiment, waarvan het effect o zoo tijdelijk is en welk effect bij een herhaling aan- m* keljjk vermindert. Ook Frankrijk zal de weg moeten gaan, die Engeland voor zich ziet, nameli, alge- meene verhooging van de pro- cn sterke v-.robering in het openbare en particu liere leven. Hoe premier Ramadier het Fransche volk daartoe zal krij gen is nog niet duidelijk, want de drie partijen, die met hem samenwerken zijn het op dit punt verre van eens. Vandaar zijn wanhopige greep naar een nieuwe prijs verlaging. Ijsberg voor de Nederlandsche kust. Ter hoogte van ie Ne derlandsche kust is een ijsberg gesignaleerd. En gelsche treillervisschers te Lowestoft hebben hem ontdekt, zoo vertelt de. Evening Standard, en het is een exemplaar dat er zijn mag ook, de leng te wordt geschat op bij. na zes en een halve kilo meter! Prof. Picard gaat de diepte in. Begin deze zomer zullen de door hun ballonopstijgingen tot 16.000 meter, bekende Belgi sche geleerden, prof. Picard en prof. Cosyns, opnieuw een der droomen van Jules Verne in werkelijkheid gaan omzet ten. In een stalen duik- klok met een inhoud van 4 M3 en weerstand biedend aan een waterzuil van 15.000 M3, zullen zij zich namelijk tot 4000 M. diepte dalen. De stalen kogel zal voor zien zijn van een dubbel paar schijnwerpers, waarmede de zeebodem zal kunnen worden afgezocht alsmedè van een Blitzlichtinstallatie, waarmede momentopnamen mogelijk zul len zijn. De afdaling zal plaats hebben in de Golf van Guinea. Konink'ük bezoek aan Zuid-Afrika. De Engelsche koninklijke familie is op de „Vanguard' te Kaapstad aangekomen en om 9 uur Maandagmorgen aan land gegaan. Nadat generaal Smuts, eer ste minister van Zuid-Afrika, en de gouverneur-generaal, majoor van Zyl het koninklij ke gezelschap aan boord van de „Vanguard" officieel wel kom geheeten hadden, begaf de Koninklijke familie zich on der voortdurend gejuich van de saamgestroomde menigte naar de gereedstaande auto's. Langs de weg van de haven naar het regeeringsgebouw stonden naar schatting 250.000 menschen opgesteld. Helgoland wordt niet opgeblazen. De regeering van Sleeswijk Holstein heeft te elfder ure een beroep op het Brltsche mi litaire bestuur gedaan om Hel goland, het mee3t versterkte eiland ter wereld, niet te „ver nietigen" en het eiland over te dragen aan de beheersraad der Ver. Naties Op S Febr. heeft een stafofficier van de Britsche marine verklaard, dat het niet in de bedoeling ligt het geheele eiland op te blazen en dat de vier havens intact zullen big ven. Petroleum-voorschot. NIEUWE BONNEN AAN GEWEZEN. Gedurende het tijdvak van 23 Februari tot en met 5 April a.s. zullen de bonnen 61 3 en 623 Algemeen recht geven op het koopen en afle veren van twee liter petro leum. Deze bonnen worden drie weken eerder dan normaal geldig verklaard met het oog op de huidige moeilijke brand- stoffenpositie. Er wordt even wel de aandacht op gevestigd, dat in de zomermaanden deze periode zal moeten worden in gehaald. De bonnen 591 en 601 blijven geldig t. m. 15 Maart a.s. De Koningin dankte ook de Spoorwegmannen. H.M. de Koningin heeft niet alleen aan de mijnwerkers, maar ook aan het spoorwegper soneel telegrafisch haar dank betuigd voor de geleverde pres taties ter leniging van de brand- stoffennood in ons land. Ziekentransport van Urk. Zondag heeft een vliegtuig van de Ned. Luchtstrijdkrachten een zieke van Urk voor een spoed operatie met enkele fa milieleden en den dokter naar Amsterdam gebracht. Consumentencrediet. Het centraal bureau voor het consumentencrediet vestigt er de aandacht op. dat winkeliers geen losse waardebonnen mo gen accepteeren. Doen zij dit toch en blijken de geaccep teerde bonnen van diefstal af komstig, dan zullen deze bon nen niet alleen door de ban ken worden geweigerd, maar bovendien zal een strafvervol ging worden ingesteld. wordt het escorte- vliegdekschip „Karei Doorman" na een reis naar de Archipel in ons land terugverwacht; viert de Duitsche schrijfster Hedwig CourthsMahler haar 80e verjaardag. Nieuwe textielkaarten. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat de distributiediensten tegelyk met de bonkaarten voor voedings middelen K, L, O en P 705 nieuwe textielkaarten zullen uitreiken. Bij deze nieuwe textielkaar ten VA 705 wordt geen ver schil meer gemaakt tusschen kaarten voor babies, kleuters, meisjes, jongens, vrouwen en mannen. De nieuwe kaarten zijn dus voor iedereen de zelfde. De punten der nieuwe kaar ten zrjn nog niet geldig. Te zijner tijd zullen hierover na dere mededeelingen gedaan worden. HET ONTWERPBEGINSEL- PROGRAM P. VAN DE A. De door het partijbestuur van de Partij van de Arbeid inge stelde commissie, belast met het opstellen van een beginselpro gramma, heeft een ontwerpbe- ginselprogram voltooid, en aan het partijbestuur toegezonden. Het ontwerp zal worden behan deld op het congres van 2426 April a.s. Berechting van oorlogs misdadigers. NED. RECHTER NIET BEVOEGD. De Bijz. Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in zake een cassatieverzoek van den Duitscher A. W. L. Ahl- brecht uit Dlisseldorf. Dit voormalig lid van de S.D. schoot in Januari 1943 eer arrestant te Geldersch Vee- nendaal neer en werd door het Bgz. Gerechtshof te Arnhem ter dood veroo: *d. De Byz. Raad van Cassatie heeft als zjjn meening uitge sproken, dat, hoewel in inter nationaal verband bezien, ons land zeker gerechtigd is deel te nemen aan de berechting van oorlogsmi. 'adigers, d( Nederlandsche rechterlyke macht geen rechtsmacht bezit om leden eener vyandelyke krijgsmacht en daaraan ver bonden organisaties wegens oorlogsmisdaden te berechten. Hiertoe ontbreekt de be voer-"- welke door de wet aan de Nederlandsche rechter lyke macht zou moeten worden toegekend. De verdachte Ahlbrecht hoorde het tegen hem uitge streken doodvonnis vernieti- een, hetgeen echter geen vrij spraak beteekent. Ahlbrecht blijft in arrest en zal te zyner tijd opnieuw berecht worden. Doodvonnis bevestigd, De Bijz. Raad van Cassatie heeft het doodvonnis tegen den voormaligen N.S.B.-burgemees- ter van Velzen, Tj. v. d. Weide, bevestigd. siroomen ons land binnen Ook hier worden topprestaties geleverd. Duitschers verbeterden hun uitweg ten koste van Delfzijl. Inpolderingen. Tot dusver was de grens, in het Dollard ebied slechts vastgesteld in de Dollard tot de Eemsmonding. In de mon ding van de Eems Was geen grenslijn. Deze toestand gaf meer en meer aanleiding tot moeilijkheden, vooral toen de intensiviteit van het scheep vaartverkeer naar Delfzijl en Emden steeds grooter werd. Het kwam zelfs zoover, dat de Duitschers bij de uitvoe ring van waterstaatkundige werken niet alleen geen reke ning hielden met Nederland sche belangen, doch deze be wust hebben geschaad. DUITSCHE MANIEREN. Men ziet op het kaartje, dat het Oost-Friesche Gaatje de toegangsweg naar Emden is, terwijl Delfzijl ligt aan de Bocht van Watum. De stroo mingen welke door eb en vloed worden veroorzaakt, ma ken het noodzakelyk, dat de monding van het Oost Friesche Gaatje geregeld wordt uitge baggerd, doch het was aller minst noodzakelyk, dat, zoo- (Van onzen specialen verslaggever.) Zonder iets te kort te wil len doen aan de meer dan loffelijke prestaties onzer mijnwerkers, mag ook wel eens gewezen worden op de onver droten arbeid van een andere groote groep van menschen, die in de laatste weken ont zaglijk veel werk geleverd hebben: de aanvoerders van de benzine, de stookolie, de petroleum en de hulsbrand olie! Hier zijn met recht top prestaties geleverd, want vraag niet wat het beteekent met tankwagens in de barre kou en langs gladde wegen te ryden of te varen met de tankbooten, vele, vele uren extra Millioenen liters olie en ben zine, waarop gewacht wordt, komen op tijd binnen. Daar voor wordt dagelijks geploe terd, soms tot laat in de nacht en hindernissen worden niet geteld. Dagelijks zijn ruim 150 tankauto's van Pernis on derweg, zoo werd ons mecge-- deeld. en hoe de omstandig heden ook zijn, er wordt gere den. of 't nu is naar Maas tricht of naar Tietjerkstera- deel! In "t belang van indus trie, verkeer en gezin doet men z'n plicht. Hoe belangrrjk Dagorder van den Commandani Duitschers ontsnapten. Fransche gerechtelijke mili taire autoriteiten hebben 12 Duitsche gevangenen een ver hoor afgenomen, nadat een aan tal radiotoestellen waren ont dekt in barakken te Perigueu (ten Oosten van Bordeaux), waar ongeveer 50 Duitschers gevangen zitten. Naar verluidt werden deze toestellen gebruikt door een uitgebreide onder- grondsche organisatie, die over geheel Frankrijk gevangenen naar Spanje hielp. Er is ook een lijst van personen ontdekt, die meegeholpen hebben aan ont snapping naar Zwitserland. deze aanvoeren zijn moge blij ken uit een enkel voorbeeld: Als b.v. de kassen van vruch ten- en groentekweekers ook maar één nacht niet door de stookolieinrichting verwarmd zouden kunnen worden, gaat het gewas onherroepelijk ver loren. Door de moeilijkheden met het scheepvaartverkeer moet veel per spoor en over de weg worden vervoerd, maar toch probeeren de tankbootschip- pers ondanks alles vol te houden, evenals de chauf feurs. Zoo kwamen in Den Haag in convooi 6 tankbootjes binnen, met aan de kop twee ysbrekers en twee sleepboolen, waardoor 1250 ton stookolie werd aangevoeld. Sjarifoeddin beschuldigt generaal Spoor. De republikeinsche minister van defensie, mr. Amir Sjari foeddin, heeft op een perscon ferentie de beteekenis van het .Staakt het vuren" besproken. Het republikeinsche persbu reau „Antara" ontleent hier aan het volgende: Dit bevel toont aan de wereld opnieuw onze wil tot vrede en bewijst tevens dat de Indonesiërs alle middelen aanwenden om het bestand, waarover zoolang met de Nederlanders is onderhan deld, werkelijk ten uitvoer te brengen. In verband met de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, die volgens den minister door de Nederlandsche interpreta tie in een nieuw stadium be land was. drong Sjarifoeddin aan on een versterking van de nationale eenheid en disci pline, nu door het bevél „staakt het vuren", waardoor de incidenten in de voorste frontlinies tot een minimum zullen worden teruggebracht, het waarschijniyk is, dat de andere partij provocaties van binnen uit op touw zal zet ten". Tenslotte beschuldigde Sjarifoeddin den Nederland- schen legercommandant ervan bestandsonderhandelingen te hebben gesaboteerd. Annie Woud helpt het Roode Kruis. De Ned. zangeres Annie Woud, die thans in Zuid- Afrika optreedt, h-?ft onlangs geheel belangeloos twee con certen gegeven, één te Jo hannesburg en één ten huize van den Ned. gezant te Kaap stad waarvan de opbrengst 2000.aan het Ned. Roo de Kruis zal worden afgedra gen. De Vlissingsche Compagnie Koloriel J. W. Sluijter, com mandant van de U-brigade te Padang, waartoe het Zeeuw- sche bataljon met zijn Vlissing sche compagnie behoort, heeft op 1 Febr. een speciale dagor der gericht tot zijn troepen, en die dagorder heeft hij lof toegezwaaid aan zijn dappere soldaten. In de maand Januari begon het bataljon, zoo schrijft kapitein L. Schmelzer ons, zijn veldtocht tegen het bendewe zen. omdat deze benden on danks het vaststellen van een demarcatielijn, bijna dagelijks binnen deze lijn opereerden. Het Zeeuwen-bataljon heeft hieraan in zijn geheel meege werkt en de Vlissingsche com pagnie heeft elke dag een werkzaam aandeel in de actie gehad. De dagorer, die een lof tuiting aan allen is, verdient al- gemeene bekendheid. DROEVE VERLIEZEN. Totzoover de brief van den heer Schmelzer. In de dagorder wordt aller eerst herinnerd aan de droeve verliezen, die in December wer den geleden door het sneuvelen en gewond raken van verschei dene jongens. Wat er in ons omging, telkenmale, als wij het kerk hof betraden om een trouwen makker van de U-brigade ten grave te leiden, wij slikten het in. We balden in stilte de vuist, we beheerschten ons, vastbesloten hard te slaan, als de juiste tijd daartoe ge komen zou zijn, aldus de dag order. Nadat de woordbreuk van den inheemschen aanvoerder, kolonel Lengah, was vastge steld, ving op 2 Januari de groote actie aan. HARDE KLAPPEN. Met de ervaring, scholing en training van Java, met een geest, moreel en zelfdiscipline, die de jongens van dit Midden- Sumatra-commando sieren, moesten er wel harde klappen vallen. En die zijn ook geval len- de hardsie wej op 2U Ja nuari jl., toen we in 3 colonnes er op uit trokken. Daar gingen we, als een niet te stuiten bandjir, alles voor ons uit drijvend, kwaadwillen den vernietigend en goedwillen- den sparend--. Ach, het onder scheid tusschen goed- en kwaadwillenden was niet moei lijk te zien. De kwaden dik en vet vanwege de Merdeka (zij hebben immers wapens... dus voedsel), de goeden altijd broodmager, gelijk wandelende skeletten, óók vanwege de Merdeka. DE BUIT Vele wapens maakten we buit. o.m. een kanon, verscheidene mortieren, zware, middel-zware en lichte mitrailleurs, een groot aantal geweren, wagenvrachten vol handgranaten en munitie. Zooals gewoonlijk waren er ook dum-dum-kogels onder en... een aantal stafcars en Engelsche vrachtauto's. Het Indonesische leger leed zeer zware verliezen. Wij ver loren bij de acties in Januari 1 jongen een Zeeuw, op 20 Ja nuari) en hadden twee licht ge wonden. Het moreel van T.R.I., de Masjoemi en Hisboellahlegers werd danig geschokt. Tegen een bezoek van de „mustangs" aan Fort de Koek en Padang Pand- iang waren hun zenuwen niet opgewassen. Toen wat bommen neergelaten werden op hun munitiebergplaatsen en fabrie ken, deserteerden geheele groe pen, vooral toen onze artillerie die nooit mist ook een woordje ging meespreken. Jullie hebt best gevochten. Jullie hebt gevochten met durf, met hoog moreel; voorwaarts recht op het doel af; vermoeid heid en dorst, schrammen en builen, modder en water niet achtend. Ik verwachtte niet anders van jullie, ik ken jullie immers! DISCIPLINE. Hetgeen ik echter het meest in jullie gewaardeerd heb, is de „zelfdiscipline", die jullie getoond hebt te bezitten; een discipline van „hoogere orde", vèr uitgaande boven de gewone militaire massa-discipline. Im mers gaven jullie blijk goede Christenen te zijn, ware Neder landers, die, hoe de omstandig heden en het lot ook tegen waren, zich wisten te bedwin gen, niet 't recht in eigen han den namen om er maar op los te slaan. Vertrouwend op jullie commandanten wisten jullie het sein „voorwaarts" af te wach ten. als de Duitschers meermalen deden, de bagger-specie werd uitgestort in de Bocht van Watum. Dit had tot gevolg, dat grootere schepen, om by Delfzijl te komen het Oost Friesche Gaatje moesten vol gen, en vervolgens om de Paap heen in tegengestelde richting de Bocht van Watum. Op deze manier werd dus de toegang naar Eraden verbeterd ten koste van Delfzyl. Een betere oplossing niet ten nadeele van Emden is het Ned. plan om de Bocht van Watum uit te diepen tot een voldoende breede en diepe waterweg. Dit komt in hoofd zaak neer op de aanleg van een dam van een punt onge veer bij Knock en vervolgens langs de Paap en de Hond naar zee. Verder landinwaarts zullen dan nog de noodigc stroomleidendc werken ver richt worden. Voor de uitvoe ring van dit plan zal Neder land echter de beschikking over de geheele Eemsmond moeten hebben. INPOLDERINGEN. Andere overwegingen welke Nederland hebben gebracht tot de grensherziening in dit ge bied zijn gebaseerd op de in polderingsplannen. Door het aanslibbingsproces en de hier op volgende lndyking is langs de Dollard in de laatste eeu wen een belangrijke oppervlak te vruchtbaar land als bouw grond ter beschikking geko men. Thans is het echter zoo ver, dat vrijwel de geheele Zuidelijke helft van de Dol lard kan worden ingedijkt. Nu bij de huidige toestand een deel van de Dollard Duitsch 'erritoir is. is het niet moge lijk om alleen op het Neder landsche gebied deze indijking economisch uit te voeren. Behalve de inpoldering van de Dollard zal ook de zak. welke ontstaat door afsluiting van het Oost Friesche Gaatje, een belangrijke landaanwin ning kunnen geven. Door deze dam zal een aanslibbing ont staan, welke na verloop van enkele tientallen jaren ge schikt zal zijn voor inpolde ring. FINANCIERING. Ook met betrekking tot de financiering van deze plannen zijn voorstellen gedaan. Hier bij is rekening gehouden met het feit, dat Duitschland voor heen de Nederlandsche belan gen hier schade heeft berok kend, terwijl Duitschland even eens zal hebben bij te dragen in de kosten ter verbetering van de zeeweg naar Emdon. DE GRENSCORRECTIE BIJ DE EEMS-MONDING bestaarde gre*s voorgestelde greks ,■553 zandplateh geprojecteerde dijk u77i reeds ingepolder0 gebied Indonesisch parlement. Het republikeinsche persbu reau „Antara" meldt uit Diogja, dat de staatssecreta ris der republiek het vol gende heeft bekend gemaakt: Op 21 Februari zal te Ma- lang het voorloopig republt- keinsch parlement in de oude samenstelling vergaderen, om het besluit van den president betreffende de uitbreiding te bespreken. De nieuwe léden kunnen hierby toehooren. Op 27 Februari zal een voltallige vergadering met de nieuwe leden plaats hebben. Militaire adviesraad te Djocja. Het republikeinsche pers bureau ..Antara" meldt uit Djogja. dat Soekarno Zater dag aldaar de opperste mi litaire adviesraad heeft ge ïnstalleerd. De plechtigheid werd bijgewoond door mr. Amir Sjarifoeddin, min. van defensie en lt. generaal Soe- dirman. De raad bestaat uit 30 leden. Generaal Winkelman over „Onze troepen in Indiër- Donderdagavond 20.45 uur zal generaal Winkelman over Hilversum I in liet programma van de N.C R.V. spreken over: „Onze troepen in Indië". Nog geen einde aan de vorstperiode. In de luchtdrukverdeeling komt nog steeds geen essen- tieele wijziging. Wel neemt het Scandinavische hoogedruk- gebied tijdelijk weer iets af onder invloed van luchtdruk dalingen uit het Poolgebied af komstig. doch tegelijkertijd daalt de luchtdruk aanzienlijk over Spanje en Zuid-Frank rijk. tengevolge van het op trekken van een afsplitsing van de oude Oceaandepressie in de richting van het Mid- dellandsche Zee-gebied. Het einde van de vorstperio de is dan ook nog niet in zicht. Het vorstgebied Leeft nu weel een groote omvang en zelfs in Toulouse was Maandag de temperatuur enkele graden on der nul. In ons land daalde de temperatuur gisternacht, voor al in de plaatsen waar de lucht onbewolkt was, sterk. Vlissingen meldde 9 graden vorst, Schiphol 10 graden. Ypenburg 12 graden. POLITIEKE DELINQUENTEN. De organisatie ter bevordering van Rede, Recht en Waarheid te Rotterdam, heeft tot H. M. de Koningin het verzoek ge richt algemeene gratie te willen verleenen aan politieke delin quenten voorzoover deze geen directe misdaden hebben ge pleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 13