HET CÜJNEL1CT IN DE GROENTENHANDEL Leeszaal-problemen UIT DE PROVINCIE TE VLISSINGEN Zuid-Beveland WALCHEREN Gedupeerde grondgebruikers OP WALCHEREN Zeeuwsche S nippers WAT DOEN DE VEILINGEN EN DE TELERS? Volgens den heer J. C. Mol, voorzitter van „Algemeen Be lang", het ove'koepelend orgaan voor de detailhandel in groen ten, is de houding van telers en veilingen inzake het groen- tenconflicc geheel ten gunste van de handel. Zij redeneeren, aldus de heer Congres van „Volksonderwijs". In de groote zaal van Bel- levue in Amsterdam heeft de vereeniging Volksonderwijs een byeenkomst van afdeelingsver- tegenwoordigers gehouden, waarvoor groote belangstelling bescond. De voorzitter mr. Wendelaar deelde mede, dat het ledental omhoog is gegaan en hü noemde dit ook zeer ge- wenscht. De statistische gege vens wijzen immers uit, dat het leerimgental van de open bare school in het tijdperk 19371945 is teruggeioopen van 31,9 tot 27,9 De af braak van het O. L. O. kwam vooral tot uiting in de ge meenten met minder dan 20.UUI) inwoners. In de avondzitting hield de heer van Wijngaarden een in leiding over „De openoare school blijve overheidsschool". Langzamerhand is de onjuiste voorstelling ontstaan, dat de openbare school a-religieus is. Échter biedt ook de openoare school voldoende gelegenheid tot de ontwikkeling van de godsdienstige gevoelens. De openbare school geeft een opvoeding op basis van gelijkheid en verdraagzaam heid. De vergadering nam een motie aan, waarin tot uiting werd gebracht, dat het open baar onderwijs op grond van zijn universeel karakter on verzwakt gehandhaafd dient te worden. Op de tweede dag van het congres werd een rapport in zake de herziening van de Leerplichtwet besproken, ter wijl in een resolutie teleurstel ling werd uitgesproken over de opheffing van de Rijks dienst voor lich. opvoeding en sport. CONCERTGEBOUW. ORKEST IN ENGELAND. De aanhoudende vorst e de brandstoffencrisis zullen wellicht oorzaak zyn, dat eeni- ge nog door het Concertge bouworkest in Engeland te geven concerten moeten wor den afgelast. Het voor Dinsdag a.s. te Manchester vastgestel de concert is reeds afgelast. FEDERATIEDAG CHRISTELIJKE STUDENTEN Zondag werd te Amsterdam de z.g. Federatiedag van Christen-Studenten gehouden georganiseerd door de Ned. Christen.Studenten-Ver. m hei groote verband der Wereldfe deratie van Christen-studenten Jaarlijks wordt de derde Zon dag in Februdri als dag van gemeenschappelijk gebed ge vierd door de niet R K. Christen studenten-vereeniglngen over de geheele wereld. De toekomstplannen van Franco. Volgens Jose Giral, tot voor kort eerste minister van de Spaansche regeering in lingschap, weten de Spaansche nieuwsbladen te berichten. dat generaal Franco een kasteel in Ierland heeft gekocht. Men verwacht in Spanie alge meen dat Franco, indien hij uit zjjn macht wordt verdre. ven. de wijk zal «nemen naar Ierland, deelde Giral mede op het vliegveld Shannon (Eire). Giral is op weg naar Mexico, in welke stad hij zijn vroegere ambt van professor in de che mie aan het polytechnisch in stituut weer hoopt op te ne men. Mol, dat deze strijd ook hun strijd is. De telers doen direct en indirect alles, om zoo weinig mogelijk naar de veilingen te b-engen. Vele veilingdirecteu ren als b.v. die te Naaldwijk, staan op het standpunt, dat zij niemand zonder erken ning van de vakgroep detail handel als koopers toelaten. Met de diepvriesfabrikatie is voeling geweest, doch men heett hun hulp bij het conflict voor- loopig niet aanvaard, üeen con tact was er met de conserven fabrikanten, omdat deze op het oogenblik vrijwel alleen nog maa- luxe-groenten in voorraad hebben. De heer Barendse uit Poel dijk, voorzitter van het centraal bureau voor tuinbouwveilingen, kon deze woorden van den heer Mol niet bevest.gen, aangezien hij niet op de hoogte is van dt gesties der veilingdirecties in-« zake het groenteconflict. Wel zeide hij, dat zeer weinig op de veilingen wo'dt aangevoerd omdat de meeste kool is inge kuild. Bijzonder gerechtshof. TWEE LATE VRIJWILLIGERS. Rauler in dtf kou. Tot degenen, die te lfjden hebben van de uoude en het kolenge- brek behoort ook een beruchte oude bekende van het Nederlandsche volk, te weten de Höhe- re SS.und Pollzeiführer Rauter, die naar men weet zich te Arnhem in voorlooplge hechtenis bevindt. Het huis van Bewaring aldaar hee't nl. ♦geen kolen meer, zoodat er sedert drie weken al n!et meer ge stookt wordt. Amsterdamsche Universiteit gesloten. Het gebouw der gemeente- ijke Universiteit aan de Oude- manhuispoort te Amsterdam zal wegens gebrek aan vol doende brandstoffen van 15 tot 22 Februari a.s. gesloten zijn. NATIONALE FEDERATIE VOOR KINDERBESCHERMING In Utrecht is een algemeene ledenvergadering van de Ned. Bond tot Kinderbescherming gehouden, waarbij het ontwerp voor de reorganisatie van de bond tot Nationale Federatie werd goedgekeurd. Nieuwe kinderleeszaal geopend. In tegenwoordigheid van het voltallige college van burge- msester en weihouders en den gemeente.secretaris is Zater. dagmorgen in het oude politifr bureau aan de Groote Markt te Vlissingen het nieuwe kin- derleeszaaitje van de Openba. re Leeszaal en Bibliotheek ge opend. De waarnemend voorzitter van het leeszaalbestuur, heer A. C. de Baare, herinner de er In een toespraak aan, dat deze verhuizing noodig werd doordat het kinderlees- zaaltje in het gebouw aan- het Bellamypark niet langer ter beschikking kon worden steld. Het contact met de jeugd mocht echter niet ver loren gaan en daarom is het bestuur dankbaar, dat het de ze nieuwe hulsvesting heeft gekregen. De Leeszaalheeft echter aller belangstelling en hulp noodig in tweeërlei opzicht. In financieel opzicht ls de toe. stand immers zoo, dat de sub. sidlés vrijwel geheel opgaan aan salarissen, zoodat het on. derhoud. de huur en de aan schaf van nieuwe boeken uit de contributies moeten worden bekostigd. Daarom ls het drln ;end noodig, dat het ledental, at thans omstreeks 900 be draagt, nog belangrijk toe neemt. En dat is in een stad Auto's voor artsen. Het Tweede Kamerlid. de heer Krol, heeft aan den Mi nister van Verkeer vragen gesteld in verband met de toe wijzing van auto's aan artsen. De heer Krol dringt daarbij aan op maatregelen opdat art sen met een consultatieve Draktrjk te plattelande slechts in uiterste gevallen zullen worden gedwongen een derge lijke praktijk door gebrek aan een auto neer te leggen. MEDISCHE STUDIE. Aan den Minister van Oor log heeft de heer Krol vrager, gesteld In verband met het .veinig afstudeeren van jonge artsen waardoor vaak oudere artsen uit hun gezin en r>rak tijk moeten worden gehaald voor militaire dien3t. De heer Krol vraagt van den Minister maatregelen ten einde aan me dische studenten, aan wie uit stel van opkomst is verleend, te verplichten binnen een re delijke termijn af te studee- Ten. Geslaagde hulpactie. als Vlisssingen toch zeker mo gelijk. Daarnaast staat echter het huisvestingsprobleem. De Lees zaal voelt zich niet geheel ze, ker van het bezit van het te genwoordige gebouw en vraagt zich dan ook soms met zorg af. Wat dan? Spr. vertrouwde echter dat het gemeentebe stuur steeds aandacht zal schenken aan de belangen ran de leeszaal ook in dit opzicht. Ten slotte bracht de heer de Baare dank aan Sociale Za ken en den heer Kleisma voor de medewerking bij het inrlch. ten van de nieuwe kinderzaal. Burgemeester mr. B. Kolff verzekerde het leeszaalbestuur in een korte toespraak, dat 3. en W. voortdurend de belangen van de loeszaa' in het oog hou den, vooral nu het „bedrijf" gesplitst moest worden. Spr. was verheugd, dat men van do nood een deugd heeft willen maken c'oor deze gelegenheid aan te grijpen om eens in rui me kring de aandacht op de leeszaal en haar moeilijkheden te vestigen. De wethouder van onderwijs, de heer W. Poppe, legde ineen korte toespraak de nadruk op de gevaren, welke de jeugd van vele zijden bedreigen. Juist daarom achtte hij het werk van de k'nderleeszaal heel oe- langrijk. Helaas zijn ook de Vlissingsche schoolbibliothe ken deerlijk gehavend of zelfs verdwenen, doch spr. hoopte, dat ook In dit opzicht samen werking met. de leeszaal aoge- lijk zal blijken en gaf ten slot. te de verzekering, dat ook on der de schooljeugd propaganda voor de kindprleeszaal zal wor den gemaakt. De diirectrlce der leeszaal, mej. T. van Heulen, gaf ver volgens nog een uiteenzetting van het werk voor de kinderen, waarbij zij o.m. mededeelde, dat de kinderbibliotheek op het oogenblik naar het meest mo. derne systeem wordt ingedeeld, waardoor de overgang van de kinderen naa*- de „groote" bi bliotheek ook meer wordt ver gemakkelijkt Ook vestigde mej. van Heulen de aandacht op enkele bijzonder aardige nieuwe Nederlandsche en Ame rikaansche kinderuitgaven, welke op de leestafels waren uitgestald. Een nachtvoorstelling in Tuschinsky te Amsterdam ten bate van de nagelaten betrek kingen van de bij een vlieg ramp in Inlonésië om het le ven gekomen leden van 'l ca. baretgczelschap Hang Snel heeft Zaterdag niet minder dan 12.500,opgebracht.. Ir. F. P. van Rhtjn, directeur van het centraal bureau N.I W I.N., herdacht de omgekomen ar- tlsten Tal van bekende klein kunstenaars werkten aan het programma mede. De 21-jarige schilder Johan nes B. te Goes die Vrijdag voor het Bijz, Gerechtshof te recht stond, trad op het laatst van do oorlog ln Janu ari 1945, no# in dienst van de Landstorm Nederland. Dit yond volgens znn raadsman zijn oorzaak in net feit, dat hij uniformziek was. Do eisch luidde vier jaar R.W.I. en 10 ,jaar ontzetting uit de rechten Tegen Dirk van den B.. uit Middelburg, die in Februari 1945 i3 toegetreden tot de Landstorm, hoewel hij mi- rabile dlctu! fel anti- Dultsch en anti-N.S.B. was. werd 3 jaar gevangenisstraf met aftrek geëischt. Iman F., uit Wolphaarsdijk, 23 jaar oud, die in 1913 in he' Vrijwilligerslegioen Nederland werd opgenomen, hoorde vier jaar gevangenisstraf met af trek 'tegen zich elschen. Gideon B., uit dezelfde plaats die als landwachter minder fraai was opgetreden niet minder dan acht jaar met af trek. Eenzelfde straf werd ge- eischt tegen den 5S-jarlgen ex. landwachter, Klaas D., die dert de Bevrlj het weik heeft deelgenomen aan per- van herstel en vernieuwing soonsbewnzen-contróle. ivan de geMasrificeerde wegen Uitspraak in al deze zaken lin voldoende vlot tempo is uit over 14 dagen. Igevoerd. Inmiddels stond in de gang van het gebouw al een heele schare kinderen ongeduldig te wachten tot zij tot hun nieu. domein konden worden toegelaten. Nauwelijks Was het offtcieele gedeelte dan ook beëindigd, of de jeugd stormde binnen, opgetogen over het prettige interieur van het nieuwe zaaltje. rwee jongens door het Ijs gezakt. Zaterdagmiddag te omstreeks 4 uur heeft zich op het ijs bij de Vlissingsche brug te Middel burg een tragisch ongeval voor gedaan, dat aan twee jongens het leven kostte. Drie knapen, de broertjes J. S. en M. S. van 9 en 6 jaar en hun vriendje G. A. P. de B eveneens 6 jaar oud, waren op het ijs bij de trug aan net spe len Zij gleden onder de duiker die bii het terrein van Gemeen tewerken ligt, en zakten plotse ling door het ijs, dat daar t"> plaatse zeer dun was. Onmid dellijk schoten van alle kante;» voorbijgangers toe om de kna pen te redden. De 9-jarige J. S kon het eerst uit het wat.-'- worden gehaald. Doch de red ding van de twee anderen ging minder vlot. Met behulp var» touwen, een dreg en een ladder en de onverschrokkenheid va»' een der omstanders, die zich tot zijn middel te water begaf, ko:i den echter na verloop van kosi bare minuten ook M. S. en de B..-' op de wal worden gebracht. Zij werden, evenals J. S.; die met een nat pak, de schrik en lichte verwondingen vrij was gekomen, naar een nabij gelegen café gedragen, waar twee art sen, dr. Peeck en dr. Frumau, geholpen door eenige dames van het Roode Kruis, alles in hef werk stelden om de levens geesten van de twee jongens op te wekken. Men was nie-mee langer dan een uur bezig, ter wijl de inhoud van vier zuur stofapparaten werd verbruikt, doch alle moeite was tever geefs: het leven was reeds ge weken. Vanzelfsprekend verwekte flu ongeval groote conste-natie en het leedwezen met de getroffen ouders was algemeen. Voor de ouders van M. S. is het temeer tragisch, omdat zij reeds eerder een t^jarig kind door verdrin kingsdood verloren. Afscheid ds. M. L. W. Schoch. In de volle St. Jacobskerk nam Zondagavond Ds. M. L. W Schoch afscheid van de Ned Hen'. Gemeente te Vlissingen die hij ruim twee jaar als voor ganger heeft gediend. In zijn predikatie, naar aanleiding van Exodus 3, de verzen 4 en 5 en 13 en 14 wees de scheidende predikant erop, dat hij nie» vooruit of achterom wilde zien, maar omhoog. Hij hoopte, dat de gemeente, als Mozes, door Gods vuur, de ware aanbidding zou leeren kennen. De gemeente zong, na de ze genbede, den predikant Gezang !57 vers 6 toe, waarvoor Ds. Schoch met een kort woord, mede namens zijn vrouw dank bracht. Daar de predikant reeds van de kerkelijke colleges officieel afscheid had genomen, bleven irt deze dienst de gebruikelijk, toespraken achterwege.. Toch verkreeg ook deze afscheids- dienst een bijzonder karakter, doordat het kerkkoor van de Ned. He-v. Gemeente, onder lei ding van den heer j. Rijn en begeleid door den organist, den heer Broerse, enkele liederen ten gehoore bracht. Oranje-muisjes voor den Commissaris der Koningin Het zal waarschijnlijk weinig bekend zijn, dat de echte oranje muisjes, die voor de oorlog een nationale tractatie waren bii de geboorte van de prinsesjes Bea trix en Irene, momenteel nog nergens in ons land zijn te ver krijgen, daar de fabrieken niet over het'anijszaad, dat de muis jes hun karakteristieke smaak verleent, kunnen beschikken. Het zag er naar uit, dat ook het Koninklijk gezin ditmaal de traditie, beschuit met muisjes bij de geboorte van een Oranje telg, niet zou kunnen handha ven. Een fabriek te Roosendaal was echter in staat een beperk te hoeveelheid te fabriceeren. In snel tempo het geheele per soneel droeg hierbij door extra werk zijn steentje bij slaag de men erin een monsterkist met meer dan 25 kilo gereed te ma ken, die onmiddellijk in Soest- dijk werd afgeleverd. Ook de K.L.M. ontving een partij echte n;uisjes, die zij verdeelde onder de stewardessen van de ver schillende lijntoestellen, opdat straks, wanneer de blijde ge beurtenis bekend wordt, overal ter wereld, waar de K.L.M. haar vleugels uitspreidt, beschuit met muisjes gegeten kunnen worden. Dezer dagen heeft een ver tegenwoordiger van de Roosen daalsche fabriek zakjes oranje muisjes aan den Commissaris der Koningin in Zeeland en den burgemeester van Middelburg aangeboden. Het spreekt van zelf, dat beiden deze feestgave dankbaar in ontvangst hebben genomen. Ds. Hanneman nam afscheid Zondag heeft ds. J. H. Han neman zoowel in Middelburg als in Vlissingen afscheid ge nomen van de Ver. van Vrij zinnig Hervormden. Hij had daarbij als tekst voor zyn preek gekozen Lucas 17 10, „Wy zyn onnutte dienstknech ten: want wfj hebben gedaan, hetgeen wij schuldig waren te doen". De scheidende predi kant wees er daarbij op, dat de mensch niets is dan een slaaf in dienst van zijn Heer, Die hem dan ook geen enkele dank verschuldigd ls, wanneer de mensch zrjn dagelrjksche plichten vervult. Alles wat God ons schenkt is Genade en met goede werken kan nie mand de hemel verdienen. Het afscheid van de Middel- burgsche gemeente vond plaats in de Doopsgezinde Kerk. Ln een persoonlijk afscheidswoord wees ds. Hanneman er op, dat ook de voorganger een dienst knecht ls, die voortdurend weet dat hij zijn taak slechts met menschelijke beperktheid kan vervullen. Ds. Hanneman bracht dank aan het bestuur der Vereeniging van Vrijz. Hervormden voor de wyze, waarop men hem in Middel burg heeft ontvangen, aan het koor, den organist en den kos ter en aan de gemeenteleden. Hg sprak de hoep uit, dat al len de kracht en de moed zul len hebben om te blijven stry- den voor eigen beginsel, een strijd, die echter niet ten koste mag gaan van de goede sa menwerking met de Ned. Her vormde kerk. De heer Molenburg, vice- voorzitter van de Vereeniging, las hierna een kort dankwoord uit van den voorzitter, die zich niet in staat voelde zelf te spreken. Ds. Don, die namens het ministerie van predikanten der Ned. Herv. Kerk sprak, zeide, dat hy zich wil blijven stellen achter de idee van Ge meenteopbouw. Nadat de aanwezigen den scheidenden p.odikant Ps. 121 staande hadden toegezongen, maakten velen gebruik van de geboden gelegd heid om per- soonlylc afscheid te nemen. IN VLISSINGEN. In de ochtenddienst in de Engelsche kerk te Viiosingen herinnerde ds. Hanneman in zijn afscheidswoord aan de moeiiyke tyd, welke ook de Vryzinnigen op Vvalcheren hebben moeten doormanen. Veel werd in de afgeloopen jaren vernietigd, óók in de harten der mensch'en. Spr. was dankbaar voor de mooie oogenblikken, welke er deson danks zyn geweest en ver klaarde in zyn prediking steeds voor oogen te hebben gehou den het „Hebt Cod lief boven alles en Uw naaste als U zelve". Ten slotte wenschte de schei dende predikant de Vryzinrug Hervormden van Vlissingen en hun ijverig bestuur Gods on misbare zegen toe. De voorzitter der vereeni ging, de heer J. L. Verhagen, richtte zich hierna met een enkel woord tot ds. Hanneman, waarby hy dezen dankte voor. de wiize waarop h'i steeds zyn taak had opgevat ondanks het feit, dat hij formeel niet aan de gemeente te Vlissingen was verbonden. Als frt"-*"^;ik blyk van waardeering en herinne ring aan de jaren op Walche ren bood spr. ds. Hanneman boek van Ar" r Staal over „Hellas" aan, voorzien •'an een pentr kening van de En»?'sche kerk van de hand van den heer Wtgemaker. De gemeente zong hierop ds. Han neman toe „Dat 'sHeeren ze gen op U daal". Na afloop van de dienst kon ieder *"w:oonlijk afscheid ne men. ViSCHVEK V UjcjR NIET IN GEVAAR. Men deelt ons mede, dat Bet vis ch vervoer van Vlissingen naar het Westen van ons land, dat momenteel door „Weg transport" wordt uitgevoerd, niet belemmerd zal worden, wanneer het noodzakelijk zou blyken, dat de in deze organi satie vereenigde vervoeronder- nemers voor een deel green kolen moeten rijden van het mijngebied naar Zeeland voor de groote bedrijven, en W.-Souburg BENOEMING. Mej. Dorst it Grijpskerke, gerepatrieerd uit Indië, ia voor de tyd van drie maanden Ge noemd tot onderwijzeres aan de school met de Bijbel te Souburg. Goes WEER EEN! Vrijdagmiddag is te Goes een heerenrywiel, dat <n de Klokstraat voor een winkel stond, ontvreemd Het is dus nog steeds zaak goed op fiet sen te passen. ?under t.b.c. op Walcheren Met ingang van 19 Febr. a.s. zullen op Walcheren by besluit van den minister van 'andbouw alle houders van runderen aangesloten moeten zijn by de stichting „Provin ciale gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland". Tot nog toe gold deze verplichting, die voornamelijk gericht is op de t.b.c. bestrijding, alleen voor veehouders bewesten het Ka naal. Thans geldt zij voor het geheele, eiland. RADIO WERKEND NEDERLAND. Onder auspiciën van -idlo Werkend Nederland worden in Zeeland gedurende de laatste week van Februari een aan tal lezingen met lichtbeelden over Lenin géhouden. ARCHITECT W. VOOGT. Een studieprijsvraag uitge schreven voor een arbeiderswo ning ten plattelande van Drente door de gewestelijke dienst voor sociale woningbouw bracht niet minder dan 175 inzendingen Zeyen ontwerpen werden be kroond, doch volgens de jury was er geen ontwerp, dat aan alle eischen voldeed, ook met betrekking tot de aesthetische en practische'normen. Er werd dan ook geen eerste prijs toe gekend. Met de vijftig beste ontwerpen zullen de bekroonde ontwerpen op een tentoonstel ling te Assen worden geëxpo seerd. Op 25 Februari zal de Commissaris der Koningin deze tentoonstelling openen. De hoogst bekroonde inzen ding is die van den architect W. Voogt, assistent-supervisor bij de stichting Herbouw Wal cheren te Middelburg. BENOEMING Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari 1947 benoemd tot fitter bij het Provinc:aa! Gasbedrijf Zeeland'J. C. Net. Middelburgsche scholen gesloten. Met ingang van vandaag zijn de inrichtingen voor lager en voortgezet onderwijs in iVliddeiDurg wegens orandstof gebrek gesloten. Weliswaa- beschikken de scholen nog wel over steenkooibonnen, doen volgens regeeringsbesluit mag hier eerst op worden afgele verd wanneer de burgery voor zien is De Ulo.seholen zuller. morgen sluiten, daar vele leer- lingen, die buiten de gemeente wonen, niet tydlg meer kon den worden gewaarschu.vd. De school aan de Singelstraat Wegen worden te langzaam hersteld. De gezamenlijke wegver- keers- en vervoersorganisaties: de A.N.W.B., de K.N.A.C., de K.N.M.V., de vakgroep goede renvervoer langs de weg, de vakgroep personenvervoer langs de weg en de algemeene verladers en eigen vervoerders organisatie (E.V.O.) hebben zich in een adres tot de mi nisters van verkeer en open bare werken gericht, waarin zij naar voren brengen niet de vertuiging te hebben, dat se- ert de bevrij h< Stichting vergaderde. De algemeene vergadering van de Stichting gedupeerde g-ond- gebruikers op Walcheren in het Schuttershof te Middelburg, mocht zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Nadat de voo-zitter van de Stichting, de heer Geschiere, een ope ningswoord had gesproken, waarin hij nog eens het doel van de vereeniging, de behar tiging van de belangen van de grondgebruike'S, uiteenzette, gaf de secretaris een recapitu latie van net werk, dat door de Slichting in het afgeloopen jaar is verricht, waarbij hij in hef kort aandacht wijdde aan ver schillende voor de Walchersche boeren zeer belangrijke proble men. De bemoeiingen van de Sticht.ng ten aanzien van de uitzending van jonge landbou wers naar de N.O. polder heb ben nog wein:g resultaat ge had. Er is echter goede hoop, dat dit spoedig zal veranderen Over de -estitutie van vee aan de boeren op Walcheren mag men niet mopperen. Iedere boer ontvangt beesten van gelijke waarde als de door hem inge leverde; er wo'dt naar gestreeld de Walchersche veestapel t.b.c.- vrij te krijgen. Bij de besturen der Boeren leenbanken wordt gepleit voor een soepele c-edietverleening zonder borgstelling aan de land bouwers. Uit het verslag van den pen ningmeester kwam vast te staan dat de Stichting een voordee lid saldo van 209.40 bezit. Van de geboden gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. In antwoo-d hierop deelde de voorzitter nog mede, dat er met klem bij de regeering op zal worden aan gedrongen, dat de Noodwet Walcheren zoo spoedig mogelijk in behandeling zal komen. Men zal kunnen rekenen op groott tegemoetkoming bij verleening van rentelooze credieten, maar het gevaar is groot, dat de basiswaarde Mei '40 bij schade- bepaling niet zal worden losge laten. De Stichting blijft echter vechten voor de „vervangings waarde", waarin zij gesteund wordt door alle belanghebben den. Gelijk reeds gemeld be sloot de vergadering een pro test-telegram aan de Regeering te verzenden. Een van de aanwezigen merkte op, dat het geheele volk dc schade gezamenlijk zou moe ten dragen. Wanneer bijv. de literprijs van melk met 1 cent verhoogd zou worden, zou dat jaarlijks 40 millioen gulden opb-engen. Tenslotte werd medegedeeld, dat thans voor perceelen grond, die in kreeken zijn gevallen, 80 per ha zal worden uitgekeerd, dat l.andbouwherstel ook dit jaar klave-zaad en graszaad be schikbaar zal stellen en hiervan een groote voorraad bezit (eigen aankoopen worden niet vergoed en dat de toegekende hoeveel heden stikstof en fosforzuur wo'den verhoogd van 30 per ha tot 40%, waarbij men er rekening mee moet houden, dat de extra 10% eerst volgend jaar beschikbaar komt. IJSPRET. De yspret vermindert te Goes wel iets door dat spe ciaal op de Oostvest de Kwa liteit van het Ss belangrijk ls gedaald Zaterdagmiddag had ïej. de D. het ongeluk bij het allen op die vest een ernstige oeenbreuk te bekomen. Zij werd in een café ter plaatse binnengebracht en later naar een der ziekenhuizen ver voerd. Op de z.g. kleine vest, die des avonds verlicht is, wordt nog het meest van het schaat- senryden geprofiteerd. Enkele jeugdige personen maken tochtjes over het ha venkanaal naar 't Goesche Sas maar het staat niet vast, dat dit volkomen vertrouwd is. BUURTVEREENIGING VIERDE FEEST. Vrijdagavond hield de buurt- vereenigihg „Couwervestraat" te Goes haar jaarlrjksche feest- vergadering irt Slot „Ostende". Medewerking werd verleend door den conferencier den heer Kees de Rüyter uit Vlissingen en de bekende band onder lei ding van den heer C. Brocre. Na op<"rt-!g door den voor zitter, den heer Blomaard, werd staande het volkslied gezongen. Door eigen krachten werd jen programma afgewerkt dat Monk als een Mok. Na afwerking van het pro gramma verzamelden de aan wezigen zich aan een koffie maal tyd, waarna de heer Go deschalk, 2e voorzitter, dank bracht aan de feestcommissie. Een gezellig bal besloot de avond. Kloetinge JAARVERGADERING P.v.d.A. Donderdagavond hield de afd. Kloetinge van de Party van de Arbeid haar eerste jaar vergadering. De secretaris, de heer Goeree, deed verslag over het af geloop-1 jaax. De reke ning sloot met een batig slot van 5.67. Er werd medegedeeld, dat in begin van Maart een open bare vergadering zal worden gehouden, waar ds. Breukel- man uit Ritthem als spreker zal optreden. De heeren P. Schipper en P. van Luyk werden als voor zitter en peruv-graeester her kozen. De heer j. Leys gaf een interessante uiteenzetting over „politiek in onze gemeen teraad in het verleden", terwijl de voorzitter nog sprak over .politiek in de naaste toe- :omst". blijft voorloopip- nog geopend, omdat men hier een centrale verwarming heeft, v/aarvooi blijkbaar nog wat brandstof voorradig is. Oolc de Rijks kweekschool bezit nog wat tolen; hiervan profiteeren de ixamenklassen van het mid delbaar onderwijs, die hier /oorloopig zullen worden on iergebracht. De Chr. Ulo- ichool blijft voorloopig ge opend. Het ligt ln de bedoeling de scholen de eerstkomende tijd de geheele week te sluiten en vervolgeng slechts drie dagen uer week les te geven, zoodat men met de weinige kolen, die 'edere school nog in voorraad heeft, tot de Paaschvacantie Kan uitkomen. ZUINIG MET STROOM EN GAS! De directeur van de Ge. meentebedrijven te Middel burg waarschuwt met klem de inwoners dat zij de uiter ste zuinigheid bij het verbruik van electriciteit en" gag moe ten betrachten. Men verkeert hier in de gelukkige omstan digheid. dat de bedrijven nog over eenige voorraad kolen beschikken, zoodat rant- ■soeneerlng niet noodzakelijk ls. Nu de vorst echter nog steed3 aanhoudt moet tegen een over matig gebruik van stroom en gas gewaakt worden, wil men voorkomen dat ook in onze stad stroom- en gaslooze uren ingevoerd moeten worden. Vlissingen UITVOERING „CRESCENDO" Zaterdagavond gaf in de zaai „Concordia" te Vlissingen de accordeonband „Crescendo" een uitvoering onder leiding van den directeur M. P. Ven tevogel. De verschillende num mers werden vlot achter elkaar uitgevoerd, Ook het optreden van „Gré en Boertje" als so- listen en als accordeon-du» oogstte terecht veel succes Een geanimeerd bal besloot deze goed geslaagde avond Hoedekenskerke UITVOERING. Te Hoedekenskerke gaven Donderdaag de C.J.M.V. „Op waarts" en de knapenvereen i ging „de korenhalm" een wel geslaagde uitvoering. De avond stond onder leiding van ds. Hulsbergen. Er was zang, mu ziek en voordracht. Op de aanbeveling voor ontvanger-griffier van het Wa terschap „de Buitenpolders van Nisse" komen de namen voor van: 1. J. D. Jansen te 'sHeer AbtskerKe; 2. Th. de Klerk te 's Gravenpolder en 3. P.J. Leenman te Koudekerke. De afdeellng der Neder- landsche Christelijke Landar beiders Bond te Heinkenszand, hield Dinsdagavond een gezel lige avond. De - voorzitter, de heer D. Kerkhove. had de lei ding. De heeren M. HJsen te Nw. en St. Joosland en A. Jasperse te Serooskerlc» zyn geslaagd voor hec politie-di- ploma en hebl d .ardoor een aanstelling ontvangen bij de Rijksnolitie met standn'ral.sen te Nw. en St. Joosland en te Serooskerke. Dezer dagen hield het varkensfonds „Helpt Elkan- ler" te Grypskerke haar jaar vergadering. Gekozen werd J- H. Geschiere S.Pz. in de vaca ture C. Commejan. Het dochtertje van A Cop- poolse te Arnemuiden kwam zoo leelijk te vallen, dat het een been brak en in het ziekenhuis moest worden opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2