PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Amerika en Rusland Twee vliegrampen Urk kreeg voedsel en kolen BESCHULDIGEN ELKAAR tijdens hei weekeinde Vandaag... Hospiiaalschip Canada' Werkobjecten te Goes r 190e Jaargang - No. 40 Uitgave van de Firma Provinciale ZeeuwscOe Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 23 cent per seek, 3-20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER* TENT1EPR1JS 12 cent per mm. minimum per advertentie i 2.—» Bureaux gevestigd te VHss'ngen Waalraat 58-60. tel 10 (3 Hjnenlj Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15. rel 2475, Oostburg (iratemastraat i. tel. 102. Terneuzen Brouwerijs» 2. Poslrek. nr. 359300 P Z.C., Middelburg. Het wereldgebeuren Molotov overhandigt een protestnota. Dean Acheson en „Nieuwe Tijden". Op 10 Februari 1947, toen de "Araerikaansche senaat de benoeming van David Lilien- thai tot voorzitter van de commissie voor atoomenergie behandelde, nam senator Ken neth MacKellar de vrijheid te vragen „Denkt ge niet, dat Rusland de1 rest van Europa en de we reld bezet zou hebben als het de atoombom zou hebben ge had". Op deze venijnige vraag antwoordde Dean Acheson, de waarnemend minister van bui- tenlaïidsche zaken: „Ik geloof niet, dat dit een vraag is, die zooals U hem stelt beantwoord kan worden. Ik ben my ech ter bewust van het feit, dat de Sowjet-politiek agressief en expansionistisch is". Dat was boud gesproken voor een officieele persoonlijk heid en prompt is er dan ook een Russische diplomatieke stap op gevolgd. Molotov, de Sowjet-minister van buiten- landsche zaken heeft Zaterdag een nota aan den Amerikaan- schen ambassadeur te Moskou overhandigd, waarin geprotes teerd wordt tegen deze ver klaring. In de nota wordt gezegd dat de verklaring van Acheson „uitermate lasterlijk en vijan dig voor de Sowjet-Unie was, het antwoord op een grove aanval van een senator". Van officieele Amerikaan- sche zijde is op dit protest nog geen commentaar geleverd. Wel zeide senator Hickenloo- per: „Acheson heeft slechts in woorden gebracht, wat voor iedere onpartijdige toeschou wer van het ontreden en het program der Sowjets duidelijk is. Acheson heeft niets gezegd wat met eenig recht kan wor den becritiseerd". rikaansche kapitaal treft voor bereidingen voor een volledige contróle over een der rijkste gebieden -van het Westelijk halfrond met groote uranium- reserves, die in de Ver. Staten niet gevonden worden. Het ar tikel wordt geïllustreerd met een kaartje waarc de Ame- rikaansche bases in Canada en Alaska, in de Hudson-baai, Baffinsland, Labrador, New- Foundland, Groenland en IJs land staan aangegeven. Vele Europeanen zuilen on getwijfeld van meening zijn, dat noch de Amerikaansche senatoren, noch de Russische journalisten geheel en al on gelijk hebben met hun bewe ringen over expansionisme. Men zou hier kunnen denken aan het bekende spreekwoord: De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet. SPOEDIG NIEUWS VAN SOESTDIJK? DR. DE GROOT NAAR HET PALEIS. De geruchten, welke Zater. dagavond onder de journalis ten in het Astoria Chalet te Baam, de ronde deden, nl. dat dr. de Groot het hotel had ver laten en zijn intrek had geno men in het Palels Soestdijk, bleken Zondagmorgen juist te zijn. Baron Baud, particulier secretaris van H. K„ H. Prin ses Juliana, deelde Zondag morgen mede, dat dr. de Groot van nu af aan op het Paleis woont, doch dat op dat oogenblik nog geen hijzonder nieuws te melden was. Het heugelijk bericht wordt thans echter wel spoedig verwacht. Stokowsky naar Nederland Naar A.N.P. verneemt de Amerikaansche dirigent Le opold Stokowsky op 22 Mei een concert van het Amster- damsch Concertgebouw diri- geeren. Indien de Amerikaansche re geering met gelijke diplomatie ke munt wil terugbetalen, dan hoeft ze slechts te wijzen op een lang: artikel in het Sowjet- blad Nieuwe Tijden. Daaruit bljikt dat de Russische jour nalisten in dezelfde „grove" termen Amerika van expansi onisme beschuldigen als de Amerikaanshce senatoren op hun wijze Rusland. Nieuwe Tijden schrijft: „De plannen der Amerikaansche expansionistische kringen met betrekking tot het Noordpool gebied raken de belangen van landen als de Sowjet-Unie, Noorwegen, Denemarken. IJs land en Engeland. Het be treft hier een zeer belangrijke internationale kwestie. De po litiek der Ver. Staten beoogt de Amerikaansche dominatie over de Noordpool, ^et Ame- Attlee verdedigt zijn bewind. Geen coalitie-regeering. De Britsche minister-presi dent. Attlee, heeft in een toe spraak tot een arbeiders-ver- gadering te Manchester ver klaard, dat hij er op vertrouw de, ondanks de ernstige pro blemen van het oogenblik, het economische en sociale leven van Groot-Brittannië tot nieu we welvaart te zullen zien -ko men. De Labour-regeering, al dus Attlee, toont thans wat, arbeiders kunnen presteeren, wanneer zij hun kans krijgen. Geen coalltieregeering in Engeland. In een andere rede beschreef Attlee, als „volkomen onzin' de geruchten die thans de ron de doen over een te vormen coalltieregeering. „We zijn volstrekt niet van plan een coalitie te vormen, en ik geloof evenmin dat de andere zijde daartoe geneigd zou zijn. Ik ontken de moei lijkheid van onze taak niet, maar ik ben ër zeker van dat wij deze kunnen dragen. Rede van Eden. Anthony Eden verklaarde gisteren het niet de juiste tijd te achten de strijdbijl op te graven. Hij beweerde echter wel, dat de regeering de ernst van de huidige problemen heeft onderschat. De verant woordelijkheid is zoo zwaar, dat zij slechts door een regee ring op nationale en niet op partijgrondslag kan worden gedragen. Hun onderwijzer vermoord. Enkele jongens van 16 jaar en jonger te Stoke on Trent (Engeland) worden er van ver dacht hun onderwijzer ver moord te hebben. Zaterdag avond zijn de knapen gear, resteera nadat zij met mede neming van vier geweren uit de school waren gevlucht. De onderwijzer bleek doodgescho ten te zijn. In totaal 67 dooden. Een Columblaansch passa giersvliegtuig is nabij Bogota tegen een berg gevlogen. Hier bij zijn vijftig personen om het leven gekomen, onder wie ten minste zes Amerikanen. Het toestel, een DO 4, kwam van Barranquila en was op weg naar Bogota. De passagiers waren vrijwel uitsluitend za-' kenraenschen. De eerste piloot was de Amerikaansche Kenneth New ton Poe. Reddingsbrigades zijn begonnen met de beklimming van de berg (de Tabloza). Het verongelukte vliegtuig heeft toebehoord aan de Co- Ramadier waarschuwt Frankrijk. Ramadier, de socialistische eerste minister van Frankrijk, heeft in een redevoering in lief, gemeentehuis van zijn geboor testad ten Noorden van Tou louse, Frankrijk gewaar schuwd. dat het de ramp van inflatie te wachten staat, in dien zijn anti-inflatiemaatre gelen falen. ,Wie zich geen offers wil getroosten", aldus Ramadier „begaat een misdaad tegen zgn land". Ramadier wees er op, dat eenzijdige loonsverhooglng meer papiergeld in omloop brengt hetgeen weer de wer kelijke koopkracht zou veria. Sen. Royaal Een Afrikaan sche in boorling wandelde met zijn vrtuw langs de spoorlijn, die van Mairo- bi naar Mombassa leidt. Hij zag, dat een deel van de spoorbaan door re genwater was verzakt. Hy rukte z'n vrouw haar mooie, roode jurk van het lichaam en bracht met wild gezwaai de aanstormende trein tot stilstand De spoorweg, maatschappij gaf hem een belsoning van 10 shilling (vijf gulden). lumbiaansche luchtvaartmaat schappij Avianca. Radio New York heeft ver klaard, dat dit ongeluk het grootste is, dat de commerciee- le luchtvaart ooit heeft getrof fen. ZEVENTIEN DOODEN BIJ VLIEGRAMP BIJ ROME. By Terracina, tusschen Ro me en Napels, is een viermo torig Italiaansch vliegtuig in zee gestort. By deze ramp z(jn zeventien personen om het le ven gekomen. Tot de slachtoffers behoort Prinses Amma Fadie, een zuster van Koning Faroek van Egypte. Men vermoedt, dat het vliegtuig in een mistbank is geraakt en daardoor de koers kwijtraakte. TSJECHOSLOWAAKSCH VLIEGVERKEER TIJDELIJK STOP GEZET. De Tsjechoslowaaksche luchtvaartmaatschappijen heb ben om „technische redenen" hun diensten voorloopig ge staakt, aldus een mededeeling, afkomstig van het vliegveld Praag. Tezelfder tijd had een. bij eenkomst van piloten plaats. Vorige week zijn drie leden der bemanning van ec_i Tsjecho slowaaksche i_ _kota om het leven gekomen. Zuid-Afrika ontvangt het Britsche koningspaar. Vandaag zal de Engelsc'ne koninklijke familie in Zuid- Afrika aankomen. In Kaapstad is de laatste hand gelegd aan de versiering der stad. Er zijn bij de havens tribunes gebouwd waarop 14.000 menschen kunnen plaats nemen. Vrijdag zal de Engelsche ko ning in het Afrikaansche par- 'ement een troonrede houden. i» het 300 jaar gele den, dat de rechtsgeleer de Ph. R. Vitriarius. ach tereenvolgens hoogleeraar te Utrecht ea Leiden, te Oppenheim werd gebo ren; viert de Nederland- sche tooneelspeler Johan Kaart zijn 50e verjaar dag. Oud-minister van Royen ambassadeur te Ottawa. Uit Montreal wordt gemeld, dat dr. J. H. van Royen, oud minister van buitenlandsche za ken in Nederland en lid van de Ned. delegatie bij de Ver. Na ties, de volgende maand in furn tie zal treden als Ned. ambass! deur te Ottawa. Hoogste Fransche onderscheiding voor mr. van Kleffens. Het grootkruis van het Le gioen van Eer, de hoogste Fran sche onderscheiding, is toege kend aan mr. E. N. van Kleffens, den voormaligen Ned. Minister van Buitenlandsche Zaken. De zaak tegen jhr. de Geer. In verband met de a.s. zaak tegen oud-minister jhr. mr. D. J. de Geer, is door den advocaat fiscaal van het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, een aantal hooge functionarissen gehoord, dat deel uitmaakte van de Ned. re- Êeering in Londen tijdens de iuitscne bezetting. Door zijn verblijf In het bui tenland is oud-minister mr. L. E. van Kleffens eerst in de afge- loopen dagen in de gelegenheid geweest zijn verklaringen in dit vooronderzoek af te leggen. Thans zijn alle Ned. regee-ings- personen, wier getuigenis in de zaak tegen jhr. de Geer nood zakelijk was, doof den advo caat-fiscaal gehoord. Amerika wil koopen. Naar men mededeelt,' zoeken importeurs te Rochester (Vér. Staten) contact met expor teurs van Ned. industricele- en agrarische producten. Belanghebbenden kunnen zich in verbinding stellen met de NederlandscheAmerikaan sche Kamer van Koophandel, Keizersgracht 294, Amsterdam. Tarwefraude in Noord-Brabant. Een organisatie, die erop was ingesteld op groote schaal distributiemaatregelen te ont duiken is door de politie van Raamsdonkveer ontmaskerd. Boeren, ambtenaren, expedi teurs en bakkers werken in deze affaire samen. Tegen bijna 30 personen is procesverbaal opge maakt en 8 verdachten werden in 1 het huis van bewaring inge sloten. In ruim 2 maanden waren 50.000 kg tarwe in de zwarte handel verdwenen, uitsluitend over de Belgische grens. Bovendien heeft de combina tie groote quanta haver, erwten en boonen over de grens ge bracht. Voor 80.000 gestolen. BONNEN VOOR HET CON SUMENTEN CREDIET. By een inbraak In het ge bouw* voor Christelyke Belan gen te Zaandam, dat diende als kantoorruimte voor het uitreiken van de consumenten- credietbonnen, is voor een be drag van 80.000.aan waardebonnen gestolen. De waardebonnen dragen het codenummer 942; zy zyn ver vallen verklaard. De banken zullen ze dus niet kunnen ver zilveren. Nederlandsche bisschoppen tegen het communisme. NED. BISSCHOPPEN TEGEN HET COMMUNISME In den vastenbrief welke Zon dag ln alle R. K. kerken werd voorgelezen, betoogen de bis schoppen van Nederland dat van het communisme een ever. groot of wel'icht nog grooter gevaar dreigt dan van het Nat. Socialisme. Beide stroomingen komen uit dezelfde bron en gebruiker bovendien dezelfde middelen misleiding en bedrog, dwang en tyrannie. De bisschoppen waarschuwen tegen de geva. ren, waarmede het communis me de wereld bedreigt. Zij wekken tenslotte op tot ge bed en boetvaardigheid en smeeken Gods zegen af over de Koningin en Haar Huis. Militaire missie naar Amerika. Binnenkort zal een Neder, landsche missie naar Amerika vertrekken voor de bestudee ring van de toepassing van natuurwetenschappelijk onder zoek in de oorlogvoering. De missie bestaat uit offi cieren van. de technische staf. welke deel uitmaakt van de Generale staf. De missie zal ongeveer rijf maanden Amerika verblijven Er' zullen bezoeken worden gebracht aan legerinrichtingen en universi teiten. De Grieksche regeering heeft de executie van de vijf ter dood veroordeelde mannen uitgesteld, zoodat zij onder vraagd kunnen worden dooi de Balkancommissie der V N. HULPCONVOOI BEREIKTE NA ZWARE TOCHT HET VOORMALIGE EILAND. Enthousiaste ontvangst Na een zware rit over de dijk van de Noord-Oostpolder heeft een convooi van circa 50 vrachtauto's van de Hulpver leningsdienst van het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken, geladen met levensmiddelen en kolen het geïsoleerde Urk 1>e- reikt De tocht, die onder leiding stond van den Commandant van de hulpverleningsdienst luitenant-kolonel J. de Roos, werd meegemaakt door mr. J. S. Mijnlieff, chef van de afdeeling openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenland sche zaken. Urk kan weer ruimer adem halen; circa 100 ton levensmid delen en kolen zijn de vrijwel uitgeputte voorraad van diverse artikelen komen aanvullen. Omstreeks 10 uur Zaterdag ochtend stond in Ramspo! een kleine Austinwagen te wachten op de colonne van circa 50 groote trucks, dje voedsel kolen naar Urk zouden bren gen. Het was het wagentje van den Urker vrachtrijder Janus van Slooten, die de laatste dagen overal in Nederland be- ZIEKENBONNEN. VEERTIEN DAGEN GELDIG. In de op 13 Februari gepubli ceerde bonnenlijst zijn voor het eerst ook de geldig verklaarde bonnummers der ten behoeve van zieken uitgreikie kaarten ME, MF en MG opgenomen. Zooals bekend ontvingen zieken tot dusverre rantsoenbonnen, welke een betrekkelijk lange geldigheidsduur hadden. Men moet er rekening mee houden, dat de om de andere week van bovengenoemde kaa-ten ïe wijzen bonnen ook slechts veertien dagen geldig blijven. HULPZIEKENHUIS VOOR TERNEUZEN OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN. In de Vluchthaven te Ter. neuzen ligt thans het ln lich te kleuren geschilderde hospi, taalschp Canada, waarop de Roode Kruis-vlag wappert. Dit schip is dank zij ae activï teit van de Roode Kruis.a: deeling Terneuzen bestemd om te diienen als noodzieken huis nu er zoo'n schromelijk tekort aan ziekenhuis-accom_ modatie is in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Na heel wat moei lijkheden is het niet alleen ge lukt dit schip naar Terneuzer. te krijgen, maar men hee.fi. ook de geldmiddelen en de materialen weten te vinden om op de wal een ruime barak te bouwen, waarin een polikliniek, een operatiezaaltje en een zus- terverblrjf zyn ingericht. Bo vendien bevindt zich ln deze barak een flinke ziekenhuis keuken. Zaterdagmorgen zijn Opruiming van oorlogsrestanten en aanleg van speelterreinen. Britsche troepen ontruimen Griekenland. Bevin heeft op een vergade ring van vijfhonderd leden der Labourparty medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt aile Britsche troepen binnen 90 da gen na de eerste Maait, de datum waarop de helft der troepen zou worden terugge trokken, uit Griekenland te verwijderen. In verband met de verhou ding tot Rusland zeide Berin, dat hy de term „ijzeren scherm", dat Oost en West zou verdeelen, verwierp. „Het is een ongelukkige uitdrukking Zij leidt tot wantrouwen en ik heb haar zelf nooit gebruikt". Duitsche krijgsgevangenen als vrije arbeiders. In een nieuw rapport van de internationale commissie voor Europeesche vraagstukken wordt voorgesteld de Duitsche Krijgsgevangenen voortaan als vrije arbeiders te laten wer. ken. Eventueel kan een ge deelte van de loonen van deze arbeiders worden Ingehouden cm als fonds voor herstelbeta lingen te dienen. In een volgend rapport zal de commissie nadere gegevens verstrekken over de Nazi-kapi talen in Zwitserland en Ar gentinië. Verloren arbeids vermogen. De barre winterkou heeft helaas veroorzaakt dat ver scheidene arbeiders uit som' mige beroepen uitgevroren zijn. 'Dit is ook in Goes het ge val. Zy moeten zich dan melden by het Arbeidsbureau, dat ben wanneer het geval in orde blijkt te zijn en er geen werk voor hen te vinden ls, bij het Gemeentebestuur in aanmer king doet komen voor de overbruggingsuitkeering. Deze uitkeering is echter lager dan het loon, dat de arbeider ver diende. De gehuwde kostwin ner krijgt b.v. 80 van de loonnorm in zyn vakgroep, de ongehuwden - ontvangen aan-; merkelijk minder. Het is ons in het algemeen niet bekend, of er voor deze arbeiders ernstig gezocht wordt naar werkobjecten, die, hetzij geheel, hetzij gedeelte lijk ook bij winterweer kunnen worden uitgevoerd. Wy weten •vel. dat dit niet gemakkelijk ls en dat het aantal werkloo- zen by normaal weer gering ls maar toch staan we voor het feit, dat deze vorstperiode erg lang duurt, zoodat tal van ar beiders ln een tijd waarin zoo heel veel noodig is, minder Inkomen dan normaal hebben en een groot arbeidsvermogen weken lang verloren gaat. Is er nu door overleg tus schen Arbeidsbureau, Gemeen tebestuur en Ged. Staten hier en daar niet een. misschien klein, werkobject te vinden, waar men in een vorstperiode aan kan werken? BUNKER. Zoo staat in Goes bij de Rijksgebouwen op het Ravelijn nog altfld een bunker als herin nering aan de bezetting. Zou deze niet afgebroken en op geruimd kunnen worden Dat zal geld kosten. Natuurlijk, Maar dat kost de overbrug- glngssteun ook en daarvoor ziet men niets terug. En zoo is" r misschien na ernstig zoe ken nog wel iets te vinden. Het onderwerp zij ln ieder ge val in de belangstelling van de autoriteiten aanbevolen. Wij willen dit ook doen met een ander vraagstuk, dat wel meermalen besproken, maar tot nu toe niet opgelost is. Er is nl. in Goes gebrek aan speelplaatsen voor de jeugd, SPEELPLAATSEN. Het is gemakkelijk en goed koop. om te jeremieeren over de baldadigheid van „de jeugd van tegenwoordig", alsof die zooveel slechter zou zijn dan die van vorige generaties Maar wordt er ook genoeg gedaan om de jeugd in de vrije tijd, die onze jongens en meisjes gelukkig ondanks de zwaar beladen schoolprogram ma'^ nog hebben bezig te hou den? Sympathiek was vorige zomer het werk van het comi té. dat uitstapjes ln de vacan- tles organiseerde, maar vol doende is dat niet. Speelplaat sen zijn noodig, ook om de jeugd van de straat, waar het nu weer drukker en dus ge vaarlijker wordt, te houden In de bouwplannen n en III zijn terreinen voor speelplaat sen gereserveerd, nl. aan de Zuldvlietstraat en aan de Vo- gelzangsweg. Inderdaad zijn daar zeer geschikte terreinen voor dat doel aanwezig. De gemeente zou de terrei nen in orde kunnen laten ma ken, maar de exploitatie er het beheer zou wellicht Jn handen van een commissie kunnen komen. Er moet - tuurlijk eenige leiding en toe zicht op zulk een speelnlaats zijn. EEN TAAK. Als we een advies mogen geven, dan zou het dit zyn, dat bést. van buurt- en wo ningbouwer. de hoofden eens bij elkaar steken liefst spoe dig. om de zaak vóór het seizoen in orde te hebben en een vooral niet te groot werkcomité benoemen, dat aan de arbeid trekt. Wellicht zal het noodig zyn een stich ting in het leven te roepen die dan (een) subsidieaanvra ge (n) in zee stuurt. Het is ook hier weer de vraag: wie neemt het initia tief? Welke buurt- of woning bouwvereniging pakt de koe bij de horens? Dat hier een mooie, sociale j taak ligt voor deze vereeni- gingen, daarover zal wel geen V verschil van meening bestaan. schip en paviljoen officieel in gebruik genomen. Voor deze piechtgheid be. stond groote belangstelling .Joo waren aanwezig ae direc teur generaal van het Ned, Roode Kruis, mr. H. P. J. van Ketwick Verschuur, dr. Sand, berg hen. wnd. kringcommlsra. ris van het Ft. K., dr. Bajoux namens het hoofdbestuur van het R. K. en voorts vele medi. cl. De voorzitter van de afdee ling Terneuzen, burgemeester i'eliegen. sctiecste de totstand, koming van dit noodziekenhuis eir wees er op. dat er reeds voor de oorlog van 1940 een tekort aan ziekenhuiaaccom- modatie was. Spr._ bracht dank aan het Ned. Roode Kruis en aan den inspecteur voor de volksgezondheid, dr. Banning, voor de medewerking. Op verzoek van burgemees ter Teilegen ^onthulde mr. van Ketwick Verschuur daarna het Roode Kruis-embleem, dat met de driekleur was bedekt. Daarna bezocht het gezel schap het hcspitaalschip, waar zich reeds een aantal pat.èn- ten bevonden en juist enkele nieuwe Nederlanders waren eboren. De Canada ziet er keurig uit en biedt plaats aan 32 pa tiënten. Alles ts in lichte fris- sche kleuren geschilderd ener is een behoorlyke verwarming, die trouwens ook in het pavil joen goed functlonneert. De heer v. Ketwick Ver schuur complimenteerde de af deeling Terneuzen. Hij wees in een korte toespraak op het geen hier tot stand Is ge bracht en eindigde, met de aan dacht te vragen vóór de groo te taak van het Roode Kruts. kend geworden is door zijn moedige tochten om, via een spiegelgladde dijk, het contact tusschen Urk en het vasteland te onderhouden. y. Janus, die intusschen al ruim 30 maal de gevaarlijke tocht maakte, draait er thans zijn hand niet meer voor om, doch het eenige wat hem zorg baart, is het welzijn van zijn Austin wagen. „Ik heb al twee veeren verspeeld", zegt Janus spijtig, „en als het zoo doorgaat kan ik hem in het voorjaar wel op ruimen": DE TOCHT. Ijskoud was de Oostenwind, die de sneeuw doet opstuiven voor de langzaam vorderende colonne waarbij zich een aantal journa listen en pe-sfotografen, zelfs een tweetal jeugdige Amster- damsche trekkers die in Urk op familiebezoek gaan, hadden aan gesloten. Links strekte zich de onein dige witte bevroren vlakte van het Ijsselmeer uit en rechts, als sterk contrast, het bruine wuivende riet van de polder, waarboven de meeuwen krij- schend cirkelen. De chauffeurs van de hulp verleningsdienst, stuk voor stuk bekwame rijders, hadden aanvankelijk nog wel eenige moeite om den geroutineerden Janus in het zeilde tempo te volgen. Af en toe gleed plotse ling een wagen af en moest dan weer met vereende krachten op de gladde weg gebracht worden. Dan weer aarzelde een de- rijders alvorens een gevaar lijke daling te nemen en telkens stikte de colonne. Langzamer hand kregen de chauffeurs ech ter dezelfde „dash" als hun gids en van dat moment af nam het tempo belangrijk toe. Een moeilijk oogenblik vorm de het overgaan van de IJssel- meer-zijde van de dijk naar de polderzijde: een steile helling moest opgeklommen worden met aan de andere kant een levensgevaarlijk schijnende da ling. Zoo verliep de tócht vrijwel zonder oponthoud kalm tot het punt waar op de smalle beijzel de top van de dijk gereden moest worden. Lipks in de diep te de .grillige ijsschotsen van het Ijsselmeer en rechts groote bergen puin uit Rotterdam, dat hier neergeworpen is om t.z.t. de dijk te versterken. De jeep van commandant de Roos, waar in ook mr. Mijnlieff, chef van de afdeeling openbare orde en vei ligheid van het ministerie van binnenlandsche zaken had plaatsgenomen, glibberde van de weg, kiest de goede zijde maar duikt diep in de sneeuw, die ovar het puin gestoven is. Een van de groote trucks liep vast. Geen nood. Tientallen handen losten de onfortuinlijke wagen in luttele minuten en brachten de lading in een aan tal andere auto's onder. Zoo bereikte de colonne, circa 20 wagens sterk, het geïsoleer de Urk, waar de bevolking was uitgeloopen om het lang ver beide transport te verwelko men. URK IN FEESTTOOI. Een bezoeker, die van niets zou weten, zou denken dat de blijde gebeurtenis te Baam in middels bekend geworden was, zóó was Urk met zijn vele vlag gen, die vroolijk in de stijve bries wapperden, in feesttooi gestoken. Spellingwee bij de Eskimo's. Het ministerie van Or. denvijs van de Russische federatie heeft een aan tal wijzigingen in het alfabet en de spelling van de Eskimo-taal ver ordend, teneinde de schrijfwijze meer in overeenstemming te brengen met de uit spraak De schrijftaal der Eskimo's -waarvan door een bevolking van ongeveer tweeduizend zielen gebruik gemaakt wordt ls een rijf tiental jaren Feleden ontworpen door Sovjet.Russischo studenten. Indonesisch parlement uitgebreid. President Soekamo heeft Vrydag 232 nieuwe leden van het „Knip" benoemd. De ver- deeling van de nkuwe zetels over de verschillende partyen is als volgt: Arbeiderspartij 29. christelyke party 5, katholieke partij 2, communistische partij 33. on georganiseerde arbeidersgroe- peering 40, boerenpartij 40, delegatie van Sumatra 50, de legatie van Borneo 8, delega tie van Celebes 10, delegatie van de Molukken 5, delegatie Kleine Soenda-eilanden 5, Chi- neezen 2, Arabieren 1 en Ne derlanders 2. In de bekendmaking van de ze benoemingen wordt verder nog verklaard, dat de „Masjoo- mi" nog geen candidatenlijst heeft ingediend. Hierop wordt nog steeds -ge wachtEen zeteh'ermeerdering van de Nationalistische partij (P.N.L) en de Socialistische party wordt onnoodig geacht. Volgens een bericht uit \Var9chau van het Sowjet-Rus- "ische Nieuwsbureau valt de -Poolsche boerenpartij onder 'eidinp- van Miko'ajczyk uit J een als gevolg van ,.ontevre; denheid over de leiding".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1