Ontkennende beschuldigden Landwachter UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Nooi d-Beveland Bijz. Gerechtshot op verzoek van zijn vader ni®t be pleitte plaatsing: in een jeugd kamp. De proc.-fiscaal antwoordde hierop, dat naar zijn inzicht de maatschappij weinig be hoefte heeft aan afgestudeer den van dit kaliber en hand haafde zijn eisch. UITSPRAKEN. Wegens het vrijwillig in Duitsche krijgsdienst treden werd Izaak V. te St. Annaland veroordeeld tot 4 jaar en maanden, met ingang van 5 Dec. 1945; Jan T. te Tholen, tot 3 Jaar en 6 maanden, in gaande 10 Mei 1945; Anton van D., te Zierikzee, tot de zelfde straf te ondergaan in de R.W.I., met ingang van 12 Juli 1945 en Isaac Q., te Ei kerzee, tot 2 jaar en 6 maan den ingaande 1 Nov. 1945. De dienstbode. Dina v. d. W., te Noordgouwe, die een goed Ne derlander blootstelde aan vij andelijke maatregelen, werd veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf, te ondergaan in 'n jeugdgevangenis en ontzetting uit de rechten voor de tijd van 10 jaar. Zware straffen geëischt ^verdachte z,jn studie behoeft op te geven. Hij Het Bijzonder Gercchttshot - te Middelburg behandelde Vrijdagmorgen de zaak tegen den 19-jarigen Adriaan B. te Middelburg, die ervan beschul. djgd werd medegewerkt te heoben aan een. huiszoeking bij een inwoner van Vrouwenpol der. die gearresteerd werd en naar Duitschland is gestuurd, vanwaar hy niet meer ls te- ïuggekeerd. Hi) stond hierbij onder commando van zijn eigen vader, die zijn zoon had weten over te halen lid van de Nederlandsche Landwacht te worden. B. was in het einde van de oorlog- toegetreden tot de Landwacht. Gewapend met een geweer liep hy patrouille ln de omgeving van Middelburg en werkte mede aan persoonsbe- wgzencontröle Hier bleef het echter niet bij. Hij deed ook mee aan opsporing van radio toestellen en onderduikers. In Vrouwenpolder ontdekte men door verraad een toestel ten huize van J. de V. De land wacht bewaakte en mishandel de den man totdat de S. D. hem kwam ophalen. Hoewel hij aan deze mishandeling niet had deelgenomen, had be schuldigde wel meegedaan aan de bewaking. In Koudekerk© was nij even eens actief geweest in hét op sporen van radiotoestellen In de woning van L. F. vond men niet alleen een apparaat, doch ook een onderduiker, de zoon des huizes d!e 8 maanden in arrest heeft moeten doorbren gen. A. B., die ln de oorlos- eerst op het Gymnasium wag ge weest, was, toen hij 17 jaar ■was tot de Landwacht toe getreden op verzoek van zijn vader, die deel uitmaakte van •deze organisatie. De verdachte zei de berouw te hebben, het geen door den procureur-fis caal in twijfel werd getrokken, want B. heeft, toen hij reeds geïnterneerd was, een verhaal gedaan over een arrestatie van twee Joden, die hij toen zij de vlucht namen „voor hun donder zou hebben p-eschoten" een verhaal, dat uiteraard niet waar zal zijn. maar toch ge tuigd van een bedenkelijke mentaliteit. De procureur-fiscaal nam de jeugdige leeftijd van ver dachte en het feit, dat hij zijn daden uitvoerde onder com mando van zijn vader, in aan merking, doch meende toch 3 jaar- en 6 mnd. gevangenis straf zonder aftrek te moeten eischen. door te brengen m de Bijz. Strafgevangenis voor jongelieden. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, die deze zaak uiter mate tragisch noemde, schet ste de noodlottige invloed van den N.S.B.-vader op den zoon en drong er op aan een zoo danige uitspraak te doen, dat Het conflict In de groentenhandel. Naar wij vernemen heeft de detailhandel ln groenten aan minister Mansholt aangeboden het huidige conflict aan arbi trage te onderwerpen. De mi nister - Schoenendistributie blijft. De vakgroep detailhandel in schoenen deelt naar aanleiding van geruchten aangaande de ongeldlgverkiaring der in om loop zijnde schoenenbonnen en een eventueele afschaffing van de schoendistributie mede. dat voor de aankoopmogelijkheden van het publiek uiteraard niet de distributie, maar de binnen- landsche productie beslissend is. Deze zal dit jaar nog van dien aard zijn, dat in het al gemeen slechts één paar schoenen per volwassen inwo ner ter beschikking zal staan. In dit verband vestigt de vakgroep de aandacht op de huidige bonvrije verkoop van Amerlkaansche schoenen. Het kwantum hiervan, oorspronke lijk ruim 2 milIIoen paar, is inmiddels reedg tot ongeveer 300.000 paar gedaald. Zesdaagsche begonnen. Vrijdagavond is het startschot gelost voor de Antwerpsche Zesdaagsche. Na de sprints van vannacht leidde het Fran- sche koppel LepebieSeres. De Nederlanders Pellenaers en Middelkamp stonden met twee ronden achter op de 6e plaats, Savelberg—v. d. Broeck met drie ronden op de 8e plaats en SchulteBoeyen met 4 ronden op de 10e plaats. TRIBUNAAL GOES Duitscher als getuige. Het is Donderdag een lang durige zitting geworden, al zijn maar 4 zaken behandeld Des morgens werd de zaak behandeld van den 47-Jarigen landbouwersknecht. J. A. H.. uit Kortgene. Beschuldigde werd wel een uur lang door den voorzitter en de leden van het tribunaal gehoord en daar bij bleek dat hij niet veel wist en hij stond hQ zeer vele vra gen slechts met zijn hoofd te schudden. Vooral kwam veel van het doen en laten van be sch. naar voren door hetgeen hij bij het verhoor door den rijksrechercheur v. d. Schuur, heeft verteld. Door zijn aan giften zouden drie man zgn medegenomen en een gedood' Hij ontkende de Duit3cher= over Brandeg. inlichtingen te hebben gegeven. Mr. Dirven wees er op. dat besch. oorspronkelijk een eigen DEMONSTRATIES TE PARIJS. PREMIER DRINGT AAN OP DISCIPLINE. In Parijs werden Vrijdag groote demonstraties gehou den voor verhooging der loo- nen. Om 4 uur sloten de bu reaux him deuren, de radio stations verdwenen uit de aether, de politieagenten ver lieten hun posten en duizenden volwassenen en schoolkinderen vulden de boalevards, waar over de betoogers met groote spandoeken marcheerden, ter wijl zij de Internationale zon gen. Van de Parysche bladen ver- heeft hierop telegra-1 scheen alleen de communisti- fisch geantwoord, dat hij zulk sche krant ,,L' Humanité". een arbitrage niet mogelijk Paul Ramadier, de sodalis- acht daar het hier een kwas- tie van regeeringsbeleid be treft. Wel verklaarde hij zich bereid tot overleg met de vak groepen, nadat deze hun ad vies tot stopzetting van de in- en verkoop van de groen ten. onderworpen aan de maxlmumprhsregeling, zouden hebben ingetrokken. MOORDAANSLAG TE DELFT. ONTSLAGEN ZWAKZINNIGE GING HAAR GASTVROUW TE LIJF. De 33-jarlge mej. J. A. L., die te Delft bij twee bejaarde men- schen inwoonde, heeft Vrijdag avond getracht haar hospita met een bijl van het leven te beroo- ven. Reeds van haa** tweede jaar was de daderes in huis bij de familie W. Zij is echter verschei dene jaren opgenomen geweest in een psychiatrische inrichting en eenige tijd geleden hieruit ontslagen. Vrijdagavond ont stond een woordenw:sseling. welke zoo hoog liep, dat de 74-jarige mevr. W. mej. L. bui ten de deu- wilde zetten. Laatstgenoemde heeft daarop mej. W., terwijl deze zat te eten, met een bijl drie klappen op het hoofd gegeven, tenge volge waarvan het slachtoffer bloedend ineenzeeg. De echtge noot van mevr. W. was op dit moment niet thuis. De daderes heeft zich bij de politie aangegeven. Deze trof het slachtoffer in hopelooze toestand in de achterkamer aan. KINDERBIJSLAG EN CONSUMENTENCREDIET. Bepaald is, dat verhooging van de kinderbijslag niet in aanmerking gebracht zal behoe ven te worden bij de bepaling van de financieele draagkracht van hen, die een consumenten- crediet namen. De filmacteur Sidney To- ler, beter bekend al» «harlle Chan, is overleden. ti$che premier, verklaarde, dat, indien Frankrijk zich niet aan nationale discipline kan onder werpen, het land en zelfs de republikeinsche staatsvorm in groot gevaar zullen worden febracht en inflatie voor de eur staat. De premier deelde mede, dat de regeering met alle middelen tegen hoogere prijzen en speculatie zal blij ven vechten en waarschuwde de rtjks-ambtenaren niet te ver te gaan ln hun manifestaties. De huidige situatie is een ernstige bedreiging voor de eenheid van het kabinet, om dat de communisten achter de protesteerenden staan. In som mige kringen vreest men, dat er burgertwist zal uitbreken, tenzij de regeering erin slaagt de prijzen laag te houden en de onrust onder de georgani seerde arbeiders te kalmee- ren. Gromyko over de atoombom. De Russische afgevaardigde Gromyko heeft zich in de Vei ligheidsraad weer verzet tegen het Amerikaansche plan voor controle op de atoomenergie. Hij zeide opnieuw, dat de atoombom eerst verboden zal moeten worden. B.B.C. zendt minder uit. In ve*band met de kolennood in Engeland zal de B.B.C. haar binnenlandsche. uitzendingen van 9—12 en van 24 uur stop zetten. Frankrijk sluit verdrag met Tsjecho-SIowaklje. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat Frankrgk binnenkort een verdrag met Tsjecho-Slowakye en een cul tureel© overeenkomst met Po- bedrijf had. maar door slechte tydeh. dat niet kon volhouden. Spr. achtte het ernstige feit, dat ten laste is gelegd niet be wezen Men gaat af cp een verklaring van een mej. van Kempen, die zelf 4 jaar inter fering kreeg. Pleiter vraagt dan ook deze jufrouw eens on der eede te hooren. Het tri bunaal ging hiermede accourd en stelde de- verdere behande ling uit tot 20 Februari. DUITSCHER ALS GETUIGE. Des middags werd het eerst het onderzoek voortgezet in de zaak tegen den 69-jarigen koopman S. A. van K., uit Middelburg. Thans kwamen enkele getuigen, onder wie een Duitsch krijgsgevangene, al lerlei inlichtingen geven. Ook voor dezen besch. trad mr. Dirven op, die meende, dat men door dit tweede verhoor niet veel wijzer is geworden. Pleiter drong er op aan v. K. bij de uitspraak in vrijheid te stellen. Daarna kwam de 38-jarige winkelier, J. A., uit Goes voor de tafel. Deze in Goeswel zeer bekende besch. was des tijds blokleider en groepsad- ministrateur van de N'.S.B. verder lid van N.V.D., W.A.. N.A.F., enz. Daar hij indertijd bij de padvinders was, werd hij aangezocht voor de jeugd storm. Als de voorzitter wijst op de Pinkst.errelletjes te zegt besch. dat hij zich toch niet kan schamen over iets waaraan hij geen schuld had. Hij heeft geen jongens doen aanhouden, maar wel de politie op de hoogte gebracht als er soms iets zou gebeuren! De verdediger, mr. Ter- woert, zeide dat zijn cliënt wel druk praat, maar dat uit alles blijkt dat zijn ontwikke ling niet hooo- staat. Pleiter vraagt V. niet langer ge ïnterneerd te houden. De laatste zaak was die tegen den 38-jarigen kleerma ker, L. J. A. B., uit Goes, die lid was van de N.S.B., colpor teur met Vova en hulp ver leende aan den vijand door vrijwillig als kleermaker naar Duitschland te gaan en een opleidingscursus van de Ger- ma^nsche S.S. te volgen. Na verhoor van besch., die Teen verdediger had werd evenals in de beide vorige za ken de uitspraak bepaald op 27 Februari. Wederopbouw-gelden verduisterd. DOOR SECRETARIS CULTUREELE COMMISSIE Naar wy vernemen is de secreraris van de cultureel© commissie voor Vv'ederopbouw- arbeiders, de heer B. te Nieuw- en St. Joosland, als verdacht van verduistering, m verzekerde bewaring gesteld, ily voerde de administratie van deze commissie, die de ontspanning voor arbeiders in de Zeeuwsche arbeiderskam pen organiseert en beschikte zoodoende over de gelden, die het Rfók in de vorm van voor schotten op de nog niet be taalde rekeningen voor enga gementen, zaaihuur e.d. ver strekte. Drie weken geleden werd een interne vergadering dooi de Commissie belegd, tijdens welke de secretaris zfjn daad bekende en zich bereid toon de een proces-verbaal te on derteekenen. Hjj vroeg toen om zyn onmiddellijk ontslag. De commissieleden konden ie dien aanzien geen beslissing nemen, daar deze vanuit Den Haag moet komen. De heer B. is toen met ziekteverlof gegaan. Op die avond kwam ook vast te staan, dat het ver duisterde bedrag ten minste 9000.bedraagt. Uiteinde- iyk zal dit echter grooter biy- ken te zyn, want er zyn vele rekeningen onbetaald geble ven. Zelfs zou een gezelschap dat vorig jaar Augustus voor de wederopbouwarbeiders- is opgetreden, nog steeds geen honorarium hebben ontvangen. Jo Juda voor de Z.V.U. Jo Juda heeft bij zijn reis naar Zeeland wel met pech te kampen gehad - eerst uitstel ten gevolge van griep en daarna op de reis nog een gestolen koffer, waarin zich o.m. zijn rokcos- tuum bevond maar dat neemt toch niet weg, dat zijn optreden voor de Z.V.U. een onbetwistbaar succes is gewor den. Geen wonder, want Juda toonde zich een ras-violist, die niet alleen de techniek van het vioolspel tot in de finesses be- heerscht, maar bovendien tel kens weer blijk geeft van een even gevoelige als gezonde muzikaliteit, welke weldadig ïandoet. Hij had het zich niet gemak kelijk gemaakt: Ta-tini's sonate in A-mo! met de beroemde dui- velstriller, Beethoven's Früh- ingssonate en vooral niet te vergeten een van Baclis ver maarde solo-sonaten de eer ste van de zes, welke de Leip- ziger Canto- schreef welke het muzikale hoogtepunt van de avond werd. Vooral de- prach tige fuga en het slotdeel werden door Juda uitstekend gespeeld. In de Frühlingssonate kreeg men overigens ook alle gelegen heid Arnold Juda, die zich ove rigens ook een vaardig bege leider toonde, te bewonderen om zijn zeer muzikale spel. Na de pauze gaven de gebroe ders Juaa nog „Introduction et Rondo Capricioso" van Saint Saëns, een Polonaise van Wie- niawsky en als toegift een Spaansche dans van De S te: evenals de Duivelstrille- van Ta-tinDecht virtuose nummers, die knap werden gespeeld en daarom aangenaam waren om naar te luisteren. Het applaus, dat de beide Juda's ruimschoots ten deel viel, was in elk opzicht verdiend. Dit concert gaf overigens nog eens gelegenheid de uitstekende accoustiek van de Middclburg- sche Concertzaal te bewonde ren. H. A. B. AFSCHEID DS. LAMEIN. Maandagmiddag 5 uur zal ds. Lamein, predikant der Geref. gemeente te Wol- phaarsdyk. afscheid nemen. Vergaderingen van de Z. V. u. Reeds meermalen is er van verschillende zgden op aange drongen, dat de leden van ue Z.V.U. op de een of andere wijze in de gelegenheid zouden worden gesteld zich uit te spreken over de samenstelling der programma's en over an dere punten, betreffende het Z.V.U.-werk. Het centraal bestuur en de plaatselijke werkgroepen wil len gaarne aan dit begrijpelij ke verlangen tegemoet komen en hebben thans in verschil lende plaatsen ledenvergade ringen belegd. A.s. Maandag om 8 uur is Middelburg reeds aan de beurt (in het Schut tershof), Maandag 24 Febru ari Goes (Prins van Oranje) Vrijdag 28 Februari Vlis- singen (Concertgebouw). In Maart en April zullen nog vergaderingen worden belegd in Oostburg, Terneuzen en Zie rikzee. Vertrouwd wordt, dat vele Z.V.U.'ers nu ook metterdaad van hun belangstelling zullen doen blijken. Middenstandsappèl. Onder groote belangstelling uit het geheele dekenaat Mid delburg werd Donderdag in het Schuttershof te Goes een door de Hanze georganiseerd middenstandsappèl gehouden. Kapelaan Gierdeman, oud adviseur der Goesche Hanze sprak over „Zeeland, let op Uw saeclc". Spreker stelde de vraag of de katholieke Zeeuwsche mid denstanders nog langer kun nen samenwerken met de re geering, de Haarlemsche Han ze en het hoofdbestuur. Hij ging hierby uit van het ver moeden, dat de regeering de middenstandsbelangen niet voldoende behartigt en voor het overige de Zeeuwsche Han ze veronachtzaamd wordt. Toch meende de spreker te moeten adviseeren het ver trouwen niet op te zeggen. alle steun cn medewerking. Kapelaan Gierdeman liet daar na net licht schenen op de te kortkomingen van de Katho lieke Zeeuwsche middenstand op geestelyk, economisch en sociaal terrein en gaf de mid delen tot verbetering aan. De tweed espreker was de directeur van het centraal Hanzebureau, die uiteenzette, dat het hoofdbestuur Zeeland in zyn orgen betrekt. 's Avonds werd een fleurig feestprogramma afgewerkt, dat besloten werd met gezellig samenzijn, Schaatsen op het Kanaal door Walcheren. Donderdagmiddag werd voor het eerst op het Kanaal ge schaatst tusschen Souburg en Vlissingen. De vele watervogels, die op de open plekken in het kanaal tot nog toe een toe vluchtsoo-d hadden gevonden, zijn thans verdwenen. Verschei dene liggen dood aan de kant van 't kanaal. Ook veel spreeu wen sterven door de koude. Laat ieder, die etensresten over heeft, aan de vogels denken! Duinen bij Oostkapelle. De gemeenteraad van Oost kapelle heeft in zyn vergade ring van 10 Februari j.L in getrokken de verordening ver bod betreden duinen in deze gemeente dd. 2 April 1946. Het is dus weer toegestaan de duinen te betreden, doch een ieder betreedt de duinen op eigen verantwoordelijkheid. Veetentoonstelling te Oostburg. De veetentoonstellingscom missie te Oostburg heeft be sloten, ter gelegenheid van haar 2e lustrum, in September a.s. in Oostburg een tentoon stelling te houden van vetvee, fokvee, handelsvee, varkens, maar hg verwachtte dan ook gelten en schapen. Goes len zal sluiten. DE BONNENLIJST. In de Donderdag gepubli ceerde bonnenltjst is een sto rende zetfout geslopen. Niet op bon 61—2 res. doch pp bon 61-E reserve wordt 200 Attlee wijst aanbod van Truman af. Attlee heeft het aanbod van president Truman inzake het dirigeeren van kolen naar üroot- örittannië van de hand gewe zen. Als motiveering wordt ver meld, dat andere Europeesche landen de brandstof evenzeer noodig hebben als Engeland. Amerikaansch legervliegtuig neergestort. In de Amerikaansche staat Georgia is een legervliegtuig neergestort. Zeven personen kwamen om het leven. Koningin iankt de mijnwerkers. De minister van Economi sche Zaken heeft bij een be zoek aan Heerlen, waar hij de installatie van de nieuwe directie der staatsmijnen heeft verricht, een persoonlek door H.M. de Koningin geteekende ooodschap meegebracht, waar in deze haar dank betuigt aan de mynwerkers voor de Zon- dagsarbeid, die zij ter leniging van de kolennood hebben ver richt. De arbeid van het initiatief comité „Opvoering arbeidspro ductiviteit", dat contact wil jfram kaas beschikbaar gestekt brengen tusschen de nittftwer- kers en de burgery, opdat deze laatste rookertjes, e.d. als dank kunnen zenden, wordt met succes bekroond. Van. alle kanten stroomen de goede ga ven en brieven binnen. DIRECTIE STAATSMIJNEN. Met ingang van 1 Feb.-. is tot president-directeur van de staatsmijnen in Limburg aange wezen dr. ir. Chr. Th. Groot hoff. Tot directeur zijn benoemd de heeren J. Mous en d-. ir. D. P. Ross van Lennep. Nieuwe leden van het K.N.I.P. President Soekarno heeft 32 nieuwe leden van het K.N.I.P. (voorloopig Indonesisch parle ment) benoemd. De installatie zal geschieden nè de zitting van het parlement van 25 Februari Doodstraf geëischt. UNIERAAD. BOUWVAKARBEIDERS. In de Woensdag te Goes ge houden vergadering van de Alg. Ned. Bouwvakarbeiders- bona werd besloten een Unie raad te vormen. Met alg. stemmen werd de heer A. Bugs, te Goes, voor Zeeland tot lid van deze raad geko zen. Kortqene GEMEENTERAAD BIJEEN De gemeenteraad van Kort gene Vergaderde 'onder voorzit terschap van burgemeester Schuit. De opbouwtoelage voor het gemeentepersoneel wordt be paald op 10% over 1945 en 1946, bovendien wordt met in gang van 1 Oct. 1946 een tijde lijke toelage van 10% toege kend. De begrooting voor Maat schappelijk Hulpbetoon wordt goedgekeurd. Tot gemeente werkman te Kortgene wordt be noemd de heer A. Boot. Wet houder Bom zal het gemeente bestuur vertegenwoordigen in het bestuur van de Chr. Be waarschool, Voor aansluitingen op het electrisch net buiten de bebouw de kom zal de gemeente gedu rende 10 jaren een bijdrage geven van 5% de- aansluitings- kosten, met dien verstande, dat het totaal der gemeentelijke bijdragen niet meer dan 1500 per jaar zal beloopen. Daarna komt aan de orde de begrooting 1947. üe heer Flipse (P.v.d.A.) wijst op de goede ve-stand houding tusschen de raadsfracties. Wat de financiee le positie betreft meent spr. dat de tekorten van de gemeente alleen weggewerkt kunnen wor den als de ondernemingsbelas ting toegepast wordt op land bouwbedrijven en de financieele verhouding tusschen -ijk en ge meente wordt herzien. Spr. wil de samenvoeging der gemeenten Kortgene, Colijnsplaat en Kats opnieuw beoordeeld zien op haar wettigheid. De voorziter beantwoordt den spreker. Besloten wordt aan G.S. toe stemming te vragen het presen tiegeld voor laadsleden te bren gen op 5.—. De voorzitter deelt mede, dat het uitbrei dingsplan opnieuw bekeken zal worden. Enkele raadsleden dringen aan op terugkeer van de gemeente politie. De heer de Fouw infor meert naar de schoolartsen dienst. De heer Flipse wil er bij G.S. op aandringen, dat de weg KcrtgeneKats in het wegen plan wordt opgenomen. Na be spreking van tal van kleinere punten wordt de begrooting z. h.s. aangenomen met totaafvan f 249 845.60 voor de gewone en van 179.714 26 voor de kapi- taaldienst en een tekort van 36.000. Nadat de onderwijsbijdrage ingevolge de L.O.-wet 1920 is vastgesteld, wordt uitvoerig hef herstel van de haven te Colijnsplaat besproken. Deze kwestie is nog bij Gedenuteerde Staten in behandeling. De voor Y erseke SCHAAKCLUB OPGERICHT. üp initiatief van enkele schaakspelers is te Yerseke een schaakclub opgericht met aan vankelijk een 20 tal leden. Als club- en oefenavond werd vast gesteld de Dinsdagavond in de kleine zaal Nolet. Op de eerst volgende clubavond zal een be stuur wroden gekozen en zullen de verdere plannen worden be sproken. OESTERVERZENDING. Oesterverzending te Yerseke over de maand Januari 1947. Nederland 346.297 (466.236) België 1.051.160 782.000) Engeland 263.000 50.000) Duitschland 450 Diversen 57.250 18.100) Totaal 1.718.157 (1.316.636) stuks. De tusschen haakjes ver nielde cijfers zijn het aantal over Januari 1946. Borssele ouderavond. Vele ouders waren Donder dagavond naar de O. L. school te Borssele getogen om daar de ouderavond bij te wonen Het hoofd der school hield een interessante causerie over lee- kenonderwys en later werd sen filmprojectie vertoond over Zwitserland. Er was ge degenheid het werk der kin deren te zien. Do advocaat-fiscaal van het Byz. Gerechtshof te Amster dam heeft de doodstraf gc- eischw tegen den 27-jarigen B. M. S. uit Utrecht, die deel heeft uitgemaakt van execu- - tiepelotons in de periode dat." "er beantwoordt enkele vra- hg voor de S.D. werkte. Hij pen over dè woningbouw en de behoorde tot hot peloton, dat zjjn eigen zwager neerknalde. overbrugginffsuitkeering aan werkloozen. Daarna sluiting. Lezing van dr. A. F. J. Portielje. Voor de Z.V.U. hield dr A. F. J. Portielje in verschillende Zeeuwsche gemeenten een bijzonder interessante causerie over „Instincten en intelli gentie bij dieren". De be langstelling voor deze lezing was bijzonder groot. En terecht, want dr. Portielje heeft tot over half twaalf gesproken en al die tijd op zóó boeiende wijze van d'e gedragingen van dieren we ten te vertellen, dat iedereen tot de laatste minuut, in gespan nen aandacht zijn uiteenzettin gen bleef volgen. Maar niet alleen de gedragin- ;en van de dieren, ook die van Je menschen werden door den spreker in zijn voordracht be licht, waarbij hij er telkens weer op wees hoe de bestudee ring van de gedragingen van het dier telkens weer tot ver rassende ontdekkingen leidt, niet het minst t.a.v. de primaire, natuurlijke roerselen, welke ook het menschelijk gedrag mede bepalen. Zoowel bij de mensch als bij het dier gaat het steeds om een wisselwerking van erfe lijkheid en milieu, hetgeen zelfs reeds tot uiting komt bij de activiteit van de meest primi tieve wezentjes als ééncelligen e.d. Alleen spruitjes geveild Vrydag. de eerste dag van de gedeeltelyke groentesta king, werden op de Middel- burgsche veiling alleen spruit jes verkocht, welk product niet aan maximum prga is ge bonden. Deze groente bracht van 0.67 tot f 1.12 op De kooplieden werden in de jelegenheid gesteld „onvrye" groente te koopen voor een orys, die beneden de consu mentenprijs lag. doch hiervan werd door niemand gebruik gemaakt. DE VEILING EN DE GROENTESTAKING. Naar wü vernemen heeft het bestuur van de Coöp. Vellings- vereen. „Walcheren" instructie ontvangen van het Bedrgfs- schap. dat alle door de telers aan de veiling gebrachte pro ducten, die onder de maxi- mumprijzenregeling vallen op normale wflze verkocht mogen worden aan de handel en aan particulieren en niet-erkende handelaren. De directeur vun de Veiling deelde ons mede, dat men ech ter voor zoover dit noodig mocht blijken, de tuinders zal adviseeren deze producten niet aan te brengen. Men ls niet regelrecht aan den consument te leveren, omdat van een veiling geen winkeltje kan maken. Men maakt er echter geen bezwaar tegen om indien voorradig, groenten aan groote Instellin gen, zooal3 ziekenhuizen, te leveren. Ds. Hanneman vertrekt naar Ro'.terdam. De voorganger van de Ver. van Vrgzinnig Hervormden te Middelburg, ds. J. H. Hanne man, zal Zondag afscheid ne men van zgn gemeente, Ds. Hanneman ls beroepen naar Rotterdam, alwaar hg de twee de predikantsplaats van de Ver. van Vrijzinnig Hervorm den zal vervullen. Hij zal daar' Zondag 23 Februari te half drie door ds. Westmijsse wor den bevestigd. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Borssele 10 en'2.30 ds. Vrijland; Driewegen 10 ds. Beneder; Goes 9.30 ds. Boeriijst, 5 ds. Strat.ng; 's-H. Abtskeriie 10 ds. Straling 2 ds. de Roos; 's-H. Arendskerke 10 de heer Otte 2.30 ds. v. d. Waa. 's-Heer Hendrikskinderen 10 ds. de Roos, 2 ds. Straling; Kapelle 10 ds. Baks, 5 ds. Drost (Jeugd dienst); Kattendijke 9.30 en 2 ds. Breek; Kloetinge 10 en 2.30 ds. Elderenbosch; Krabbendijke 9.30 en 2.30 ds. Baarslag; Lewe- dorp 10.30 ds. v. d. Waa; Ril land 10 en 2.30 ds. v. d. Ros. Waarde 9.30 en 2 ds. den Boer; Wemeldinge 10 en 2 ds. van Hielle; Wilhelmfnadorp 10 en 6 ds. Nutbey; Woiphaartsdijk 10 ds. van Dijk, 2.30 de.hee- Otten; Yerseke 11 de heer de Zwart, 4 ds. Baks. Geref. Kerk. Borssele 10 Cand. Binnema, 2.30 Leesdienst; Goes 10 en 5 ds. Rulimann (zende ling met verlof); Kapelle 10 en 2.30 ds. Uroenewegen te Ben- nebroek; Krabbendijke 9.30 en 2.30 ds. de Bruin; Rilland 10 en 2.30 ds. Kuiper; Wemeldinge 10 en 2.30 ds. Scheele; Yerseke 9.30 en 2 ds. Booy, Geref. Gemeente. Borssele 9.30, 2 en 5.30 Leesdienst; Krab bendijke 9.30, 2 en 6 Leesdienst. Wemeldinge 10, 2 tn 5.30 lees- denst; Waarde 9.30, 1.30 en 5.30 leesdienst; Wolfaartsd. 10, 2.30 en 6 leesdienst; Yerseke 9.30 en 6 ds. v. Stuijvenberg, 2 uur Leesdienst. Vrij Evang. Gent. Goes 9.30 en 6 ds. Karelse; Rilland 10 en 2 ds. Hoekendijk (Baarn); We meldinge 10 en 2.30 ds. Enter (Rotterdam). Doopsgezinde Gem. 10 met. dr. A. H. A, Bakker. Kerknieuws GEREF. KERK. Beroepen te Vianen J. M. Bloemkolk te Gapinge; te Bors sele—Driewegen C. A. Vreüg- ricnhil te Oud-Vossemeer. 7ILMS VAN DE WEEK Grand Theater Goes. Hier draait tot Dinsdag de kleurrijke sprookjesfilm „De dief van Bag dad" met Conrad Veidt in ae hoofdrol. Deze film heeft overal vee! succes gehad en terecht, want zij is geestig en vol ver rassende vondsten. Van Dins dag af draait een echte speel film „Zoolang ik leef" met Ed- wige Feuillère in de hoofdrol. ZONDAG- EN NACHTDIENST VAN APOTHEKEN. Te Vlissingen heeft de Apo theek Engering, Singel, de Zon dags- en nachtdienst; te Mid delburg de apotheek v. d. Harst; te Goes de apotheek la Porte, Markt. - fIncjezonden meüedeeiing Een kwart liter hoest siroop voor 75 cent. U kunt het zelf klaar maken. Dit ls een rc-cept voor een siroop tégen hoest, verkoud heid en griep, dat uitstekénd is en ook zeer geschikt voor kinderen. Kook een kwart liter water, voeg er een eet lepel suiker by en de Inhoud van een 30 grams.fleschjè Vervus (dubbel geconcen treerd). dat U bg eiken apotheker of drogist tegen de vastgestelde prijs van 75 cent kunt. koopen. Goed doorroeren en U heef4- een uitstekende hoestsiroop. Knip dit receptje uit en maak het vandaag nog klaar. Het zal U goed vol doen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8