UIT DE PROVINCIE Steenkoolpositie van England LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND blijft critiek Noord-Beyeland Walcheren Verontwaardiging bij de Groentenhandelaren Overal voldoende groenten aanwezig. Het besluit van minister Mansholt om enkele vakgroepen in de groentehandel de veror denende bevoegdheden te ont nemen, heeft onder de groente handelaren nog al wat conster natie verwekt. Volgens den voorzitter van de kath. vakbond van groentehan delaren zijn vooral de klein handelaren verontwaardigd. „Wij willen een eerlijke strijd voeren", zoo zeide hij. „Het is inderdaad onmogelijk thans, nu de vaag naar groente zoo hoog is en de telers op de veiling hun groente verkoopen, tegen lage prijs in te koopen. Wij hebben onze zaken niet willen sluiten en de groenten voor zoover mogelijk aan de consu menten willen doorleveren. Al leen de groenten met maximum prijs konden wij niet verkoopen. Het spreekt vanzelf, dat de te lers, die 's zomers groenten in overvloed leveren en dan Iag( prijzen maken, des winters tij dens de schaarschte zich moe ten dekken door hoogere prij zen te verlangen. Het publiek betaalt maar al te graag deze hoogere prijzen. De dure diepvries-groenten wor den bij groote hoeveelheden zelfs in de volksbuurten omge zet. De groentehandelaren wen- schen de prijzen vrij te maken. Er is waarschijnlijk wel een andere mogelijkheid om tot een oplossing te komen, indien de minister niet met dit plotselinge befeluit was gekomen". DE GROENTEPOSITIE. De groentepositic is nergens in ons land slecht te noemen. Alleen in de mijnstreek heeft men met een aanzienlijk tekort aan aardappelen te kampen. Amerika en Linggadjati. Naar het Fransche persbu. reau A.F.P. mededeelt, zou liet republikeinsche persbu. re>au „Anlara" uit officleele republlkeinsche bron verno men hebben, dat de regeering 'van de Vereenigde Staten aan de Nederiandsche en de In donesische reegering haar verhangen heeft kenbaar ge maakt, dat de ontwerpover eenkomst van Linggadjati zoo „spoedig .mogelijk wordt onder, teekend. Na informatie te bevoegder plaatse teekent de redactie van het A.N.P. hierbij aan, dat bij de Nederiandsche re. geering niets bekend is van een dergelijke demarche van de regeering der Ver. Staten Sjahrir optimistisch. Sjahrir heeft tegenover United Press verklaard geen reden te zien om Nederiandsche hulp in te roepen voor de strijd tegen de terroristische benden. De In donesiërs zullen trachten zelf schoon schip te maken. Sjahrir a-kende, dat Nederland meer belangen in Indonesië heeft dan andere mogendheden. Hij achtte het dwaas vast te houden aan een Grondwet, die reeds 100 jaar oud is. Wanneer men in Nederland meer één was geweest, had men de Indonesi sche kwestie als een nationaal vraagstuk te. kunnen zien en niet als een partij-vraagstuk. Dan was de oplossing ook veel gemakkelijker geweest. Ten slotte verklaarde Sjahrir nog steeds optimistisch te zijn. Vooral de order „staakt het vu-en" zal een kalmer sfeer voor de onderhandelingen kun nen scheppen. Prof. Romme over Linggadjati. Prof. Romme heeft in een rede te Medan de regeerings- verklaringen van minister Jonkman een noodzakelijke verduidelijking, welke geen nieuwe constructie schiep, ge noemd, zonder welke de aan vaarding van Linggadjati niet verantwoord zou zijn geweest. Welkf de oorzaken van de jongste republikeinsche verkla ring ook mogen zfjn, niet al leen dc comm.-gen. is aan de uitspraak van de volksvertegen- woortUguig geoonuen, maar te vens de volksvertegenwoordi ging aan haar eigen uitspraak, aangezien men door dc aan vaarding van Linggadjati met inbegrip van de toelichting en de regeeringsverklarlngen zoo ver gegaan is, als met het welzijn van de Indonesische volkeren en Nederland veree- nigbaar is. Ik ben niet bereid en ook de volksvertegenwoordiging zal niet bereid znn nog een an dere lijn te volgen dan die ge volgd is. „Zwarte" van Meel zit weer vast. Te Be-gen op Zoom is een berucht S.S.-er, bekend als „Zwarte van Meel", die een jaar geleden uit een internee ringskamp was ontsnapt, op nieuw jn arrest gesteld. Ook in Amsterdam is de aard appelpositie slecht. Groenteverkoop bulten de handel om. Het bedrijfschap groenten en fruit heeft aan de veilingen enkele voorschriften verstrekt voor de afzet van tuinbouw producten. Indien de aangevoerde pro ducten niet door de nandel worden afgenomen, dan meet de veiling deze producten verkoopen aan iedere gegadig de, ook al is deze niet in het bezit van een handelserken— ning. Mochten de veilingen met het verkoopen op deze wij ze niet slagen,, dan zal aan de telers ontheffing- worden ver- leen<j van de verplichting om via de velling af te zetten en mogen de telers rechtstreeks aan consumenten verkoopen. Zoodra de handel weer nor maal functionnëert. zullen de oude voorschriften weer van kracht .worden. SOcSTÜijK WACHT. EEN BIJZONDERE VERRASSING. Wanneer de duizenden van uit het geheele land. die deel nemen aan de Oranjetocht BaarnSoest In Baarn of Soest de fellcltatiereglsters zullen hebben geteekend, wacht hen, als herinnering een bijzondere aardige verrassing. Alle deelnemers zullen nl. een door Prinses Juliana Prins Bernhard geteekende fo to van de kleine baby ontvan gen. Een. foto, kort na de ge boorte gemaakt door Prins Bernhard, die het voornemen heeft een serie foto's te ma ken en enkele hiervan voor pu blicatie vrij te geven. WANNEER? Inmiddels komen wij iederen dag nader tot de groote ge beurtenis. Het is echter on mogelijk te zeggen dat het spoedig zal gebeuren. Het ligt in de bedoeling van dr. J. de Groot, tevoren zijn intrek in het paleis' te nemen. Donder dag woonde dr. de Groot ech ter nog in het Astoria-Chalet en de wachtende journalisten trokken daaruit de conclusie, dat de heugelijke gebeurtenis nog niet direct zal plaats vin den. DE BILT-SOESTDIJK Elk hoopi bij ieder weerbericht Dat groote kou voor warmte zwicht; Toch, ondanks groote kolennood Is hoop op flinke Vorst zeer groot! J. J. F. Kees Broekman ziek. Meisje stichtte de geheim zinnige branden. Naar aanleiding van de be richten betreffende de geheim- zinlge branden op een boerde rij te Dinteloord vernemen wy, dat het onderzoek heeft ge leid tot een volledige beken tenis van het dochtertje van den boer zelve. Het meisje heeft zonder bepaald de opzet te hebben om brand te veroorza ken eenige malen een begin van brand doen ontstaan, hier bij toegevende aan een door omstandigheden ontstane bij zondere gemoedstoestand. EERSTE KAMER Begrooting van Sociale Zaken. Donderdagmorgen zette de Eerste Kamer de behandeling van de begrootlng van Sociale Zaken voort. Na ré- en dupliek, waarbij de Minister nog op merkte verrast te zijn door de mededeeling, dat de Commu nisten zullen tegen stemmen omdat de begrootingen van... oorlog en marine te hoog zijn, werd de begrooting van sociale zaken goedgekeurd. Alleen de Communisten willen geacht te gen te hebben gestemd. Landbouw-begrooting aan de orde. Donderdagmiddag begon de Kamer met de behandeling van de begrooting van Land bouw Visscherij en Voedsel voorziening. De heer Hoog land (P.v.d.A.) pleitte hierbij voor de belangen van de land arbeiders, welke z.i. niet ach tergesteld mogen worden bij andere groepen. Mej. Tjecnk Willink (P.v.d.A.) critiseerde het werk van de Stichting voor Maatschappelijk Werk ten olattelande en verzocht de so ciale zorg ruimer *te subsidi eeren door inschakeling van de provinciale opbouworganen. De heer Zegering HaJders (P.v.d.V.) informeerde naar de nationalisatie der kleine boerenbedrijven en sprak zijn teleurstelling over uit. dat het vraagstuk van de pacht prijzen nog- "niet is opgelost. Spr. meende dat bij vervvaar- loozlng van de gronden de mo gelijkheid moet bestaan den betrokkene uit zijn bedrijf te zetten. De heer Kolff (C H.) noem de het beleid t.a.v. loonen en Dryzen zeer moeilijk en bad den Minister daarbij de hoog ste wijsheid toe. Verlaging der productiekosten zal gevonden moeten worden in rationalisa tie der bedrijven. De heer van Velthoven (K.V. P.) achtte handhaving van de kleine boerenbedrijven een landsbelang. Spr. verzocht de kleine boeren daadwerkelijk te steunen. DE STAKING IN DE GROENTEHANDEL De heer Biewenga (A.-R.) sprak zijn vreugde uit over' de maatregelen, welke de Minis ter ta.v. de groentehandel heeft genomen. Wanneer een vakgroep verordenende be voegdheid bezit, moet zij be grijpen. dat zij niet tot staking mag adviseeren. Ook de heer Brandenburg (C.P.N.) juichte de maatrege len van den Minister toe. Spr meende, dat de overbodigheid van de tusschenhandel thans wel is bewezen. Toch vroeg hij of de genomen maatregelen voldoende zullen zjjn om de bevolking van de groote ste den versche groenten te ver schaffen. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag. Dan zal Minister Mansholt aan het woord komèn. Wegens ziekte zal de Neder lander Kees Broekman niet kunnen deelnemen aan de wed strijden om het wereldkam pioenschap op de schaats te Oslo. Extra-premie voor vervoer van aardappelen. De langdurige vorstperiode maakt de kosten van het le veren van aardappelen naar de consumptiegebieden voor teler en handelaar extra hoog. Om de aanvoer zoo goed mogelijk gaande te houden, zal de over heid in deze extra-kosten bij dragen. Dit zal geschieden in een tydelijke verhooging van de bestaande toeslag, zoodat deze thans 2.per 100 kg. zal bedragen voor de week van 17 tot 22 Februari. Naast deze toeslag van 2.wordt het tekort, dat voor de handel ont staat tengevolge van het stel len van maximum-consumptie prijzen, eveneens vergoed met 1.voor zand- en 0.50 voor kleiaardappelen per 100 Kg. De strijd op Java. De Nederiandsche militaire woordvoerder heeft Donder dagochtend o.m. medegedeeld, dat er bij patrouille-acties bij Batavia aan republikeinsche zijde drie dooden gevallen zijn. In de sector Soerabaja von den verschillende acties plaats, voortvloeiende uit beschietin gen door de republikeinen met artillerie en machinegeweren. Dertig granaten afkomstig van republikeinsche artillerie vielen in Krian en twintig in Watoetoelis. Aan republikein sche zijde verloor men vijftien dooden. De Nederlanders tel den by al deze acties één ge wonde. Tjechlsche Dakota neergestort. Kort na van het vliegveld Ruzyno by Praag te zyn op gestegen, is een Dakota van de Tsjechische luchtvaartmy. by Klavno neergestort. Drie leden van de beman ning kwamen in de vlammen om. De groentenhandel. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft minister Mansholt krachtig ingegre pen nu de groentenhandel tot staking Ts overgegaan om een herziening van de groentenprijzen af te dwin gen. Van eergisteren af gelden de beschermende bepalingen voor de groentenhandel niet meer en mag iedereen vrij handel drij ven in groenten, mits hij zich houdt aan de maximumprijs. Intusschen hebben verschei dene gemeentebesturen reeds maatregelen in studie om de groentenvoorziening zonder stagnatie te laten verloopen, nu het publiek het slachtoffer wordt van de actie der groentenhan delaren tegen overheidsmaatre gelen. De reacties in de kringen de' groentenhandelaren waren nog al scherp. De voorzitter van de vakgroep Middelburg noemde de maatregel van den minister een experiment en hij verwacht te niet veel practisch nut van deze bestraffing. Hij achtte het niet waarschijnlijk, dat de vei- lingbesturen zelf groenten zou den verkoopen. De directeur der Coöperatie- Veilingvereen. Walcheren deelde ons mede, dat hij nog1 wacht op nadere instructies. Van verkoop op de tuinen ver wachtte hij niet veel. Wel acht te hij voorziening van zieken huizen e.d. mogelijk. "Walchersche boeren protesteeren. De Walchersche boeren, die georganiseerd zyn in de Stich ting Gedupeerde Grondgebrui kers op Walcheren en die Don derdagmiddag te Middelburg in vergadering bijeenkwamen, besloten unaniem een tele gram, gevolgd door een pro testnota aan de regeering te zenden, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen het uitblij ven van een behoorlijk func- tionneerende en over de ge heele linie bevredigende scha- deherstel-regellng en er nog maals op wordt aangedron ;en, dat de waarde van dei 1940 niet als basis zal worden genomen bU de schade- bepaling. Kampioen hengst. Op de Donderdag gehouden groote hengstenkeuring te Goes is de titel kampioen- hengst behaald door Nico van Annie, fokker de heer Oswald Kerkhaert te Vestdorpe en eigenaar de heer Corn. A. Dekker Czn. te Axel. BENOEMING EN ONTSLAG. Benoemd wei'd %ot hoofdin- ;eland van het waterschap Schouwen, de heer C. Padmos te Eikerzee; aan C. M. P. W. Hanssens te St. Annaland is eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier van de Joanna-Mariapolder. langrijke Instellingen als bijv. de stichting „Nieuw Walche ren", het Zeeuwsch Oorlogs museum en ook de Provinciale vereeniging' voor Vreemdelin genverkeer, niet te vinden zijn. Wanneer by een volgende uit gave de volledigheid nog iets beter benadera zou kunnen worden, zou het nut vlh deze overigens verdienstelijke alma nak nog groc. zrn. Werkgelegenheid. Op 1 .Februari stonden inge schreven 1691 (43) personen, waarvan er 1078 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Bovendien stonden ingeschreven 5403 vorstwerkloozen. Over de week eindigend 1 Februari werden 138 (4) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 434 (326). De tusschen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: 1.1. drukker, 1.1. fotograaf, kleermakers, metaal bewerkers, loodgieters, mon teurs, smeden, 1.1. koperslager, 1.1. smid, 1.1. radiomonteurs, 1.1. boekbinders, filiaalhouder, lom pensorteerders, loopjongens, jeugdige magazijnbedienden, kantoorbedienden, conducteurs, kapsters, mach. stiksters en -naaisters, winkeljuffrouwen, buffetiuffr., huishoudelijk per soneel. Zuid-Beveland: Schoenma kers, smeden, monteurs, lood gieters, arb. conservenfabriek, kruideniersbed., pakhuisknecht, kantoorbedienden, bouwkundig opzichters, kapsters, wassche- rijpersoneel, pedicure, kantoor bedienden, huish, personeel. Tholen: kleermakers, mon teur, bakkersknecht, huishoude lijk personeel. Schouwen- en Duiveland: Wa genmaker, 1.1. monteur, 1.1. fitter, 1.1. kellner, loopjongen, kantoor bediende, bezorgers, hotelkok, 1.1. verpleegste-s, winkeljuffr., huish. personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, loodgieters, monteurs, lasscher, smid, stoker, electri- ciëns, draaier, vlasbewe-kers, textielarb., bakkersknecht, loopjongen, kantoorbedienden, apothekers-assistente, naaister, kapster, strijksters, textielar- beidsters, verkoopste-s, propa gandiste, kantoorbedienden, huishoudelijk personeel. VEER ANNA JACOBAZIJPE. De Rijkswaterstaat deelt medé dat door het veer Anna JacobaZjjpe van één uur voor laag water tot één uur na laae water, geen voertui gen kunnen worden overge zet. Provinciale Almanak 1947. Verscher n is Prov. Al manak voor 1947, a's gewoon- 'nk zorgd door mr. J. K. Munters, hoofdcommies ter; Gr;"ie van Zee land. Deze almanak maakt weer een zeer verzorgde in druk en lean voor ieder, die de weg zoekt in het uitgebrei de en sterk gedifferentieerde openbare leven van Zeeland een uitstekende wegwijzer zijn. Toch wyst zij nog niet &lle wegen aan. Misschien kan dat ook niet, maar het lijkt ons toch een tekortkoming, dat be- Amerika wil helpen. Attlee Jieeft in het Lager- huis verklaard, dat de toestand op het gebied van de steen kool, ondanks de voorgeschre ven bezuiniging zeer critiek blijft. De Londensche energiebe drijven hebben nog voor één week voorraad. -Gedurende de laatste 24 uur zijn 12 schepen met tezamen 20.000 ton steen kool Londen blnnengeloopen Wat het vervoer per rail be treft heeft men met een te kort aan wagens te kampen. Het aantal werkloozen, aldus Attlee, in de gebieden waar het gebruik van electricitelt voor tndustrieele doeleinden beperkt. Is met ongeveer een en drie kwart millloen vermeerderd. Een millioen van hen hebben om werkloozen- steun verzocht. AMERIKA WIL HELPEN President Truman heeft ver klaard, dat de V.S. bereid zijn al het mogelijke te doen om de huidige Britsche brandstof fennood te verlichten. Hy acht te het misschien mogelijk om senlge kolenschepen, die thans in de buurt van Engeland zijn en kolen voor andere Euro- peesche landen vervoeren, naar Engelsche havens te di- rigeeren. Hierover moet echter met de betrokken landen over- 'eg gepleegd worden. Verschepingen van de Ver Staten naar Engeland zouden te laat kunnen komen, daar hiervoor minstens vijftien da gen noodlg zouden zijn, aldus de president. De V.S. hebben geen verzoek om hulp van En geland ontvangen. Belgisch parlement protesteert. De Belgische Kamer heeft Donderdagmiddag met alge- meene stemmen een motie aangenomen, waarin zij protes teert tegen het uitsluiten van België van de conferentie van Moskou. De regeering wordt ver zocht de motie ter kennis te brengen van de vier groote mogendheden. Ontwapeningscommissie. De Veiligheidsraad heeft een resolutie aangenomen inzake de instelling van de Ontwapenings commissie. Alleen Rusland ont hield zich van stemmen. Krabbendijke CHR. ZANGVEREEN. „HOSANNA". De Chr. :-5angvereeniging „Hosanna" te Krabbendjjke hield Dinsdagavond haar jaar vergadering. Verschillende zangnummers werden door het koor en 't kinderkoor verdien stelijk uitgevoerd evenals enke le soli, kwartetten en duetten. Voordrachten en toon'eelstuk- jes vulden het verdere pro gramma. Met een toespraak van ds. Baarslag werd de avond besloten. Lewedorp JACHTOPZIENER JUBILEERT. De heer L. Nieuwennulze te Lewedorp zal IS Februari de dag herdenken, dat hy 45 jaar geleden als jachtopziener in dienst trad bij Baron van Pal- land te Goes. Tribunaal Goes Yerseke aan bod. Woensdag werden voor het tribunaal te Goes drie zaken behandeld, allen tegen inwoners van Yerseke. De zitting stond onder voor zitterschap van mr. Kegge. Hét ee-st werd gehoord de 26-j. schipper en mosselvisscher W. C. B die lid is geweest van N.S.B. en W.A. Als wachtmeester van de W.A. nam hij deel aan de her rie op Pinksteren 1941 te Goes en ten slotte was hij Wachtrot- tenführer. De verdediger, mr. A. H. Kui pers, wees er o.a. op dat de chefs en collega's van besch. bij de wachtdienst .-eeds vrij zijn en drong er op aan dezen man ook spoedig uit de interneering te ontslaan. De tweede zaak was die te- gen den 53-jarigen J. C. v. S., lesterkweeker van beroep, die in 1935 lid der N.S.B. werd en dit ook tijdens de bezetting bleef. Het oordeel in de stukken over dezen besch. was niet fraai. Toen besch. alles stond te ontkennen, zeide de voorzitter: „Och man, je liegt dat je hetzelf gelooft". De verdediger, mr. Kropman, bepleitte verzachtende omstan digheden en vroeg invrijheid stelling. Ten slotte werd des middags de zaak behandeld tegen den 40-jarigen oesterkweeker J. P die ook in 1935 reeds lid is geworden van de N.S.B., waar voor hij groepsleider- en admi nistrateur is geweest; verder was hij lid der W.A. De vrouw van besch. werd gehoord, zij is geen N.S.B.'sche geweest en mede uit haar me- dedeelingen bleek, dat besch. eerst bakker was, doch dat zijn zaak verliep toen hij N.S.B.er werd. Ook voor dezen besch. trad -. Kropman op en hield een warm pleidooi, vooral in het belang van het gezin, dat thans in a-moede verkeert, voor vrij lating van S. P. in afwachting van de nadere uitspraak. Het tribunaal stond dit ver zoek toe en de zitting eindiede met een omhelzing van het echtpaar, dat twee jaar en drie maanden gescheiden was ge weest Uitspraak 26 Februari. UITSPRAKEN. In de zaak van de Terneu- zensche aannemers A. J. v. d. P., 41 j. en J. A. v. d. P., 43 i., werd een nader onderzoek gelast C. S. 44 j., vrachtrijder en herbergier te Domburg: vérbeurdverklaring van ver mogen met uitzondering' van huis, schuur, erf en café-in ventaris. ontzetting uit de kiesrechten en verbod om vrachtrijder te zfln. A. L. M E. 54 j., handelaar te Hulst, die door de tweede kamer was veroordeeld tot 40.000 verbeurdverklaring en ontzet ting rechten, werd ln hooger beroep veroordeeld tot ver beurdverklaring van 5000 Biezelinge AUTOBOTSING BIJ BIEZELINGE. Donderdagmorgen is op de Ryksweg naar Goes by Bieze linge een kolenauto in botsing gekomen met een legerauto. Beide auto's kregen vry aanzienlijke schade. Persoon lijke ongelukken deden zich :chter niet voor. Borssele BEVOyüNG VERMINDERDE. De gemeente Borssele telde op 1 jan. 1946 1677 inwoners (873 mannen en 804 vrouwen), üp 1 Jan. 1947 bedroeg het aantal inwoners 1615 (851 mannen en 764 vrouwen). VROEGE FEESTVREUGDE. Borssele geraakte Dinsdag in rep en roer door loos alarm voor de a.s. nationale feestdag. De sirene loeide en ieder was in spanning, 't Bleek, een canard" te zyn. DANSEN. In ons blad van 11 dezer publiceerden wij een gemeen- teraadsverslag van Borssele. Daarin werd gezegd, dat de burgemeester geen gelegenheid tot dansen zou geven. Dit moet in zooverre worden aangevuld, dat geen gelegenheid zal wor den gegeven op de nationale feestdag in het pakhuis van den heer Walhout aan het dorpsplein. Het beduidt dus niet dat openbaar dansen voor goed in Borssele verboden zou zyn. 's-Grayenpolder GROENE KRUIS. Te 's-Gravenpolder hield de afd- van het Groene Kruis haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. de Bruin. Uit de verslagen bleek, dat de af deeling 263 le ien telt, een batig saldo van 273.22 heeft en dat ln 1946 honderdzeventig maal mate riaal werd uitgeleend. De heer J. Louwerse werd als be stuurslid herkozen. De heer J. Hoekman werd aangewezen als vertegenwoordiger op de orovinclale vergadering. De contributie werd gebracht op 2 per jaar. De voorz. deelde ten slotte nog mede dat van Ned. Volksherstel 500 was ontvangen. Waarde VARKENSFONDS. Maandagavond vergaderde Varkensfonds „Nieuwe Hulp", te Waarde in de zaal van mej. C. C. Kloet. De xekening van den penningmeester wees over .1946 een nadeelig saldo aan. Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren M. A. van Weele, A. Dek. W. Kryn- sen en A. Blauwkamer. De '.ontributie voor 1947 werd vastgesteld als ln 1946. Het inleggeld bij toetreding als lid werd voor 1947 bepaald op 10. Geersdijk. REISVEREENIGING OPGERICHT. Dinsdag werd te Geersdijk een vergadering belegd tot het oprichten eener Reisvereeniging. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Vijftien leden traden toe. Er werd een bestuur fekozen. Besloten werd reeds eze zomer een reis te maken. Middelburg Directrice Gasthuis gaat heen. Het bestuur der Godshuizen te Middelburg heeft met in gang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend aan Zr. J. Terwal als directrice van het Gasthuis en met ingang van die datum tot adjunct-direc trice benoemd Zr. G. L. Spee, sinds kort hoofdverpleegster in het Gasthuis, voordien eer ste verpleegster en waarne mend hoofd van „Het Zieken huis" te Almelo. Naar aanleiding van het vertrek van Zr. Terwal schrijft men ons: De scheidende directrice werd met ingang van 1 Juni 1929 te Middelburg benoemd en kan op een werkkring van groote afwisseling en activiteit terugzien. Zy vond hier een Ziekenhuis, dat verouderd was met het gevolg, dat voortdurend res tauraties en verbouwingen het verplegingswerk zeer be moeilijkten. In 1936 werd tot afbraak van het oude gedeelte besloten en in plaats daarvan een nieuw huis gesticht. Gedurende deze omvangrijke verbouwing werd het Ziekenhuis geen dag ge sloten en het moet de dlrec-: trice veel zorg en hoofdbre kens hebben gekost om de ge heele dienst op normaal peil te houden. De illusie, die zy zich ge maakt had, dat na de voltooi ing in 1938 een tijdperk van rustig, zij het hard werken, in het nieuwe gebouw zou aanbreken heeft slechts kort geduurd; van 1940 tot de be vrijding is de dienst buitenge woon moeilijk en zorgelijk ge weest en de wijze waarop zij alle tegenslag en kwellery van den bezetter, die een gedeelte van het huis in beslag had ge nomen, heeft moeten verduren, tart elke beschrijving. Rechtbank Middelburg AANRIJDING BIJ KRUINENGEN BERECHT. Op 18 November 1946 reed een autobus, waarin een aan tal werklieden waren gezeten met matige gang onder de ge meente Krulningen over de Ryksweg van Bergen op Zoom naar Goes. Op korte afstand voor deze bus zag de bestuur der een vierwielig motorrijtuig" (bestelauto), behoorlijk rechts van de weg rijdende, naderen Toen de bus het kruispunt RykswegZanddijk bereikte, waar het uitlicht in beide richtingen vrij is bevond de tegenligger zich daar ook De bestuurder der tegenligger zwenkte plotseling, door het nemen van een korte scherpe pocht, naar links, met net doel de aan zijn linkerhand gelegen Zanddijk op te rijden, waar door de bestuurder der bus zich de pas zag afgesneden. Een poging om een botsing te voorkomen mislukte. De bus botste tegen de zich dwars daarvoor bevindende bestel auto. met het gevolg dat ne bus van de wegberm kantelde en in de bermsloot terecht kwam. waarbij een der inzit, tenden, de opperman Rcodbol, uit de bus werd geslingerd en onder de auto terecht kwam. Hy kreeg zoodanig letsel, dat hij 4 weken niet in staat was zyn werkzaamheden te ver richten. Voor een en ander had zich thans te verantwoorden de 45- jarige chauffeur, L. J. J. V., te Goes. Twee gehoorde getuigen bevestigden de feiten. Verdachte verklaart te veel aandacht te hebben gehad voor mogelijk achter hem ko mend verkeer. De off. van justitie is van meening dat verdachte te lang ln de spiegel heeft gekeken, temeer daar er heelemaal geen verkeer achter hem kwam. Ver dachte moet in het vervolg veel voorzichtiger zijn en be-, ter uitkijken. Elsch. 150 of 50 dagen hechtenis. Mr. F. W. Adriaanse, raads. man van verdachte, geeft nog ePn toelichting en zegt dat een. klein foutje ter plaatse be an grijke gevolgen kan nebben. Uitsoraak: 19 Febr. 3947. Amerikaansch schip gestrand. Het Amerikaan sche stoom, schip „Capawba Victory" ii Donderdagmorgen op de Spy. kerplaat gestrand. Het schip meet ruim 7000 brt. en was op weg naar Antwerpen. De oorzaak van het stran den moet waarschijnlijk ge zocht worden in de zware isgang en het slechte zicht. Jehalve uit Vlissingen en Terncuzen, zijn Donderdag avond ook sleepbooten uit Maassluis en Antwerpen ver trokken (nl. zeven van de Union Remarquage) om het schip te hulp te komen en te trachten het bij hoog water weer vlot te krygen. In de loop van de Vrydag zou' men opnieuw trachten het met kolen geladen schip vlot weer vlot te krijgen, hetgeen echter niet gelukte. rinqezonden mededeeling.) „SCHIET 'S OP, JAN „Wacht nog even Ze' zetten hier NIEMEIJER'S Gala Thee en ik krijg ook een kop je

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6