Verontwaardiging bij de Groentenhandelaren r~ LAATSTE NIEUWS UIT DE PROVINCIE Steenkoolpositie van England WALCHEREN Overal voldoende groenten aanwezig. Het besluit van minister Mansholt om enkele vakgroepen in de groentehandel de veror denende bevoegdheden te ont nemen, heeft onder de groente handelaren nog at wat conster natie verwekt Volgens den voorzitter van de kath. vanbond van groentehan delaren zijn vooral de klein handelaren verontwaardigd. „Wij willen een eerlijke strijd voeren", zoo zeide hij. „Het is inderdaad onmogelijk thans, nu de vaag naar groente zoo hoog is en de telers op de veiling hun groente verkoopen, tegen lage prijs in te koopen. Wij hebban onze zaken niet willen sluiten en de groenten voor zoover mogelijk aan de consu menten willen doorleveren. Al leen de groenten met maximum prijs konden wij niet verkoopen.; Het sp'eekt vanzelf, dat de te lers, die 's zomers groenten in overvloed leveren en dan lage prijzen maken, des winters tij dens de schaarschte zich moe ten dekken door hoogere prij zen te verlangen. Het publiek betaalt maar al te graag deze hoogere prijzen. De dure diepvries-groenten wor den bij groote hoeveelheden zelfs in de volksbuurten omge zet. De groentehandelaren wen- schen de prijzen vrij te maken. Er is waarschijnlijk wel een andere mogelijkheid om tot een oplossing te komen, indien de minister niet met dit plotselinge besluit was gekomen". DE GROENTEPOSITIE. De groentepositie is nergens in* ons land slecht te noemen. Alleen in de mijnstreek heeft men met een aanzienlijk tekort aan aardappelen te kampen. Üok in Amsfe-dam is de aard appelpositie slecht. Groenteverkoop bulten de handel om. Het bedrijfschap groenten en fruit heeft aan de veilingen enkele voorschriften verstrekt voor de afzet van tuinbouw producten. Indien de aangevoerde pro ducten niet door de nandel worden afgenomen, dan meet de veiling deze producten verkoopen aan iedere gegadig de, ook al is deze niet in het bezit van een handelserken— ning. Mochten de vetlingen met het verkoopen op deze wij ze niet slagen, dan zal aan de telers ontheffing worden ver leend van de verplichting om via de velling af te zetten en mogen de telers rechtstreeks aan consumenten verkoopen. Zoodra de handel weer nor maal functionneert. zullen de oude voorschriften weer van kracht worden. Amerika en Linggadjall. Naar h©t Fransche persbu. reau A.F.P. mededeelt, zou het republikeinsche persbu. reau An'ara" uit officieele republikeinsche bron verno men hebben, dat de regeering van de Vereenigde Staten aan de Nederlandsene en de In donesische reegering haar ver-angen heeft kenbaar ge maakt, dat de ontwerpover eenkomst van Linggadjati zoo spoedig mogelijk wordt onder, teekend. Na informatie, te bevoegder plaatse teekent de redactie van het A.N.P. hierbij aan, dat bij de Nederlandsche re. geering niets bekend is van een dergelijke demarche van de regeering der Ver. Staten Sjahrir optimistisch. Sjahrir heeft tegenover United Press verklaard geen reden te zien om Nederlandsche hulp in te roepen voor de strijd tegen de terroristische benden. De In donesiërs zullen trachten zelf schoon schip te maken. Sjahrir erkende, dat Nederland meer belangen in Indonesië heeft dan andere mogendheden. Hij achtte het dwaas vast te houden aan een Grondwet, die reeds 100 jaar oud is. Wanneer men in Nederland meer één was geweest, had men de Indonesi sche kwestie als een nationaal vraagstuk te kunnen zien en niet als een partij-vraagstuk Dan was de oplossing ook veel gemakkelijker geweest. Ten slotte verklaarde Sjahrir nog steeds optimistisch te zijn. Vooral de order „staakt het vuren" zal een kalmer sfeer voor de onderhandelingen kun nen scheppen. Prof. Romme over Linggadjati. Prof. Romme heeft in een rede te Medan de regeerings- verklaringen van minister Jonkman een noodzakelijke verduidelijking, welke geen nieuwe constructie schiep, ge noemd, zonder welke de aan vaarding van Linggadjati niet verantwoord zou zijn geweest. Welke de oorzaken van de jongste republikeinsche verkla ring ook mogen zijn, niet ai- leen de comm.-gen. is aan de uitspraak van de volksvertegen woordiging geoonuen, maar te vens de volksvertegenwoordi ging aan haar eigen uitspraak, aangezien men door de aan vaarding van Linggadjati met inbegrip van de toelichting en de regeeringsverklaringen zoo ver gegaan is, als met het welzijn van de Indonesische volkeren en Nederland veree- nigbaar is. Ik ben niet bereid en ook de volksvertegenwoordiging'zal niet bereid zijn nog een an dere iyn te volgen dan die ge volgd is. „Zwarte" van Meel zit weer vast. Meisje stichtte de geheim zinnige branden. Naar aanleiding van de be richten betreffende de geheim- zinige branden op een boerde rij te Dinteloord vernemen wy, dat het onderzoek heeft ge leid tot een volledige beken tenis van het dochtertje van den boer zelve. Het meisje heeft zonder bepaald de opzet te hebben om brand te veroorza ken eenige malen een begin van brand doen' ontstaan, hier bij toegevende aan een door omstandigheden ontstane bij zondere gemoedstoestand. Te Be-gen op Zoom is berucht S.S.-er, bekend „Zwarte van Meel", die jaar geleden uit een inle. ringskamp was ontsnapt, nieuw in arrest gesteld. SOESTDIJK WACHT. EEN BIJZONDERE VERRASSING. Wanneer de duizenden van uit het geheele land. die deel nemen aan de Oranjetocht BaarnSoest in Baarn of Soest de felicltatieregisters zullen hebben geteeltend, wacht hen, als herinnering een bijzondere aardige verrassing. Alle deelnemers zullen nl. oen door Prinses Juliana Prins Bernhard geteekende fo to van de kleine baby ontvan gen. Een. foto, kort na de ge boorte gemaakt door Prins Bernhard, die het voornemen heeft een serie foto's te ma ken en enkele hiervan voor pu blicatie vrij te geven. WANNEER? Inmiddels komen wij iederen dag nader tot de groote ge beurtenis. Het is echter mogelijk te zeggen dat liet spoedig zal gebeuren. Het ligt in de bedoeling van dr; J. de Groot* tevoren zijn intrek in het paleis te nemen.„Donder dag woonde dr. de Groot ech ter nog in het Astoria-Chalet en de wachtende journalisten trokken daaruit de conclusie, dat de heugelijke gebeurtenis nog niet direct zal plaats vin den. DE BILT-SOESTDIJK Elk hoopt bij ieder weerbericht Dat groote kou voor warmte zwicht; Toch, ondanks groote kolen nood Is hoop op flinke Vorst zeer groot! J. J. F. EERSTE KAMER Begrooting van Sociale Zaken. Donderdagmorgen zette de Eerste Kamer de behandeling van de begrooting van S»c.ale Zaken voort. Na ré- en dupliek, waarbij de Minister nog op merkte verrast te zijn door de mededeeiing, dat de Commu nisten zullen tegen stemmen omdat de begrootingen van... oorlog en marine te hoog zijn, werd de begrooting van sociale zaken goedgekeurd. Alleen de Communisten willen geacht te gen te hebben gestemd. Landbouw-begrooting aan de orde. Donderdagmiddag begon de Kamer met de behandeling van de begrooting van Land-, bouw Visscherij ,en Voedsel voorziening. De heer Hoog land (P.v.d.A.) pleitte hierbij voor de belangen van de land arbeiders, welke z.i. niet ach- térgesteld mogen worden bij andere groepen. Mej. Tjecnk Willink (P.v.d.A.) critiseerde het werk van de Stichting voor Maatschappelijk Werk ten plattelande en verzocht de so ciale zorg ruimer te subsidi eeren door inschakeling van de provinciale opbouworganen. De heer Zegering Hadders (P.v.d.V.) informeerde naar de nationalisatie der kleine boerenbedrijven en sprak er zijn teleurstelling over uit. dat het vraagstuk van de pacht prijzen nóg- niet is opgelost. Spr. meende dat bil verwaar- loozing van de gronden de mo gelijkheid moet bestaan den betrokkene uit zijn bedrijf te zetten. De heer Kolff (C H.) noem de het beleid t.a.v. loonen en prijzen zeer moeilijk en bad den Minister daarbij de hoog ste wijsheid toe. Verlaging der productiekosten zal gevonden moeten worden in ratlonalisa tie der bedrijven. De heer van Velthoven (K.V. P.) achtte handhaving van de kleine boerenbedrijven eer. landsbelang. Spr. verzocht de kleine boeren daadwerkelijk te steunen. DE STAKING IN DE GROENTEHANDEL De heer Biewenga (A.-R.) sprak zjjn vreugde uit over de maatregelen, welke de Minis ter t.a.v. de groentehandel heeft genomen. Wanneer een vakgroep verordenende be voegdheid bezit, moet zy be grijpen. dat z\j niet tot staking mag adviseeren. Ook de heer Brandenburg (CJP.N.) juichte de maatrege len van den Minister toe. Spr meende, dat de overbodigheid van de tnssehenhandel thans wel iR bewezen. Toch vroeg hij of de genomen maatregelen voldoende zullen zijn om de bevolking van de groote ste den versche groenten te ver schaffen. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag. Dan i,al Minister Mansholt aan het woord komen. Kees Broekman ziek. Wegens ziekte zal de Neder lander Kees Broekman niet kunnen deelnemen aan de wed strijden om liet wereldkam pioenschap op de schaats te Oslo. Extra-premie voor vervoer van aardappelen. De langdurige vorstperiode maakt de kosten van het le veren van aardappelen naar de consumptiegebieden voor teler en handelaar extra hoog. Om de aanvoer zoo goed mogelijk gaande te houden, zal de over heid in deze extra-kosten bij dragen. Dit zal geschieden in een tijdelijke verhooging van de bestaande toeslag, zeodat deze thans 2.per 100 kg. zal bedragen voor de week van 17" tóf 22 Februari." NakSt deze toeslag van 2.wordt het tekort, dat voor de handel ont staat tengevolge van het stel len van maximum-consumptie prijzen, eveneens vergoed met 1.voor zand- en 0.50 voor kleiaardapoelen per 100 kg- De strijd op Java. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft Donder dagochtend o.m. medegedeeld, dat er bij patrouille-acties bij Batavia aan republikeinsche zijde drie dooden gevallen zijn. In de sector Soerabaja von den verschillende acties plaats, voortvloeiende uit beschietin gen door de republikeinen met artillerie en machinegeweren. Dertig granaten, afkomstij van republikeinsche artillerie vielen in Krian en twintig in Watoetoelis. Aan republikein- sphe zijde verloor men vijftien dooden. De Nederlanders tel den bij al deze acties cén ge wonde. Tjechische Dakota neergestort. Kort na van het vliegveld Ruzyno bij Praag te zijn op gestegen, is een Dakota van de Tsjechische luchtvaartmij. bij Kiavno neergestort. Drie leden van de beman ning kwamen in de vlammen om. De groentenhandel. Zooals wij gisteren reeds meldden, neeft minister Mansholt krachtig ingegre pen nu de groentenhandel tot staking is overgegaan om een herziening van de groentenprijzen óf te dwin gen. Van eergisteren af gelden de beschermende bepalingen voor de groentenhandel niet meer en mag iedereen vrij handel drij ven in groenten, mits hij ^ich houdt aan de maximumprijs. Intusschen hebben verschei dene gemeentebesturen reeds maatregelen in studie om de groentenvoorziening zonder stagnatie te laten verloopen, nu het publiek het slachtoffer wordt van de actie der groentenhan delaren tegen overheidsmaatre gelen. De reacties in de kringen der groentenhandelaren waren nog al scherp. De voorzitter van de vakgroep Middelburg noemde de maatregel van den minister een experiment en hij verwacht te niet veel practisch nut van deze bestraffing. Hij achtte het niet waarschijnlijk, dat de vei- lingbesturen zelf groenten zou den verkoopen. De directeur der Coöperatie- Veilingvereen. Walcheren deelde ons mede, dat hij nog wacht op nadere instructies. Van verkoop op de tuinen ver wachtte hij niet veel. Wel acht te hij voorziening van zieken huizen e.d. mogelijk. Walchersche boeren protesteeren. De Walcherscheboeren, die georganiseerd zyn in de Stich ting Gedupeerde Grondgebrui kers op Walcheren en die Don derdagmiddag te Middelburg in vergadering bijeenkwamen, besloten unaniem een tele gram, gevolgd door een pro testnota aan de regeering te zenden, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen het uitblij ven van een behoorlijk func- tionneerende en over de ge heele linie bevredigende scha- deherstel-regeling en er nog maals op wordt aangedron gen, dat de waarde van 9 Mei 1940 niet als basis zal worden genomen bij de schade- bepaling. VEER ANNA JACOB A—ZIJ PE. De Rijkswaterstaat deelt mede dat door het veer Anna JacobaZijpe van één uur voor laag water tot één uur na laae water, geen voertui gen kunnen worden overge zet. Tribunaal Middelburg KOOPMAN ONTKENT VERRADERSDADEN. Woensdagmorgen stond voor het Middelburgsche Tribunaal de koopman in ongeregelde goederen, P. A. de K. terecht, die ervan beschuldigd werd als sympa~ .rend lid van de N. S.B. omgang gehad te hebben met leden van d.) bezettende macht en in t. 'n 1944 eenige tiid de opleiding tot Schalk haar-politieman te hebben ge volgd. Hij zou den vijand heb ben geholpen door wachtdien sten te verrichten ter bewaking van ingeleverde radiotoestel len, by de Duilsehe politie aan te brengen, dat zich ten huize van zekeren K. wapens zouden bevinden, zwarte handel met de Duitschers te drijven en Nederlanders te bedreigen mét tegen hen te treffen maatre- gen door.de bezettende macht. De koopman ontkende het grootste deei van het ten laste gelegde, in Let bijzonder de daden, van verraad. De verde diger, mr. Dirven, noemde den beschuldigde een onvoorzich- tige knaap, die in de bezet tingstijd wel wat bravour ten toon heeft gespreid, doch geen groote misstappen heeft be gaan. Hij bepleitte een milde bestraffing. Uitspraak 21 Februari. blijft critiek Amerika wil helpen. Attiee heeft in het Lager huis verklaard, dat de toestan<j op het gebied van de steen kool, ondanks de voorgeschre ven bezuiniging zeer critiek bljjft. De Londensche energiebe drijven hebben nog voor één week voorraad. Gedurende de laatste 24 uur zijn 12 schepen met tezamen 20.000 ton steen kool Londen binnengeloopen Wat het vervoer per rail be treft heeft men met een te kort aan -wagens te kam oen. Het aantal werkloozen, aldus Attlee, in de gebieden waar het gebruik van electriciteit voor industrieelei doeleinden is beperkt, ig met ongeveer een en drie kwart millioen vermeerderd. Een millloen van hen hebben om werkloozen- steun verzocht. AMERIKA WEL HELPEN President Truman heeft ver klaard, dat de V.S. bereid zyn al het mogelijke te doen om de huidige Britsche brandstof- fennood te verlichten. Hij acht te het misschien mogelijk om eenige kolenschepen, die thans in de buurt van Engeland zijn en kolen voor andere Euro- peesche landen vervoeren, naar Engelsche havens te dl- rigeeren. Hierover moet echter met de betrokken landen over- 'eg gepleegd worden. Verschepingen van de Ver Staten naar Engeland zouden te laat kunnen komen daar hiervoor minstens vijftien da gen noodlg zouden zijn, aldus de president. De V.S. hebben geen verzoek om hulp van En geland ontvangen. Belgisch parlement protesteert. De Belgische Kamer heeft Donderdagmiddag «let a lge- meene stemmeh een motie aangenomen, waarin zij protes teert tegen het uitsluiten van België van de conferentie van Moskou. De regeering wordt ver zocht de motie ter kennis te brengen van de vier groote mogendheden. Ontwapeningscommissie. De Veiligheidsraad heeft een resolutie aangenomen inzake de instelling van de Ontwapening* commissie. Alleen Rusland out hield zich Van stemmen. Kampioen hengst. Op de Donderdag gehouden groote hengstenkeuring te Goes is de titel kampioen- hengst behaald door Nico van Anjiie, fokker de heer Oswald Kerkhaert te Vestdorpe en eigenaar de heer Corn. A. Dekker Czn. te Axel. Werkgelegenheid. Op 1 Februari stonden inge schreven 1691 (43) personen, waarvan er 1078 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Bovendien stonden ingeschreven 5403 vorstwerkloozen. Over de week eindigend 1 Februari, werden 138 (4) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 434 (326). De tusschen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op wouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: 1.1. drukker, 1.1. fotograat, kleermakers, metaal bewerkers, loodgieters, mon teurs, smeden, 1.1. koperslager, 1.1. smid, 1.1. radiomonteurs, 1.1. boekbinders, filiaalhouder, lom pensorteerders, loopjongens,: jeugdige magazijnbedienden, kantoorbedienden, conducteurs, kapsters, mach. stiksters en -naaisters, winkeljuffrouwen, buffetjuffr., huishoudelijk per soneel. Zuid-Beveland: Schoenma- ke-s, smeden, monteurs, lood gieters, arb. conservenfabriek, kruideniersbed., pakhuisknecht, kantoorbedienden, bouwkundig opzichters, kapsters, wassche- rijpersoneel, pedicure, kantoor bedienden, huish. personeel. Tholen: kleermakers, mon teur, bakkersknecht, huishoude lijk personeel. Schouwen- en Duiveland: Wa genmaker, 1.1. monteur, 1.1. fitter, 1.1. kellner, loopjongen, kantoor bediende, bezorgers, hotelkok, 1.1. verpleegsters, winkeljuffr., huish. personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, loodgieters, monteurs, lasscher, smid, stoker, electri- ciëns, draaier, vlasbewe-kers, textielarb., bakkersknecht, loopjongen, kantoorbedienden, apothekers-assistente, naaister, kapster, strijksters, textielar- beidsters, verkoopste-s, propa gandiste, kantoorbedienden, huishoudelijk personeel. Middelburg C.F.A. VERTOONDE „KINDEREN DE BAAS". Wanneer wij de nieuwe Deen- sche film „Kinderen de baas", die die C.F.A. Woensdag en Donderdag voor haar leden ver toonde, in drie wooren willen karakteriseeren, moeten wij haar „arm maar eerlijk" noe men. Arm echter alleen naar het uiterlijk. Deze eenvoudige, vlot vertelde geschiedenis van een lief kindermeisje, drie ben gels van kinderen en een dokter is frisch en amusant. Het spel van Carlo Wieth en Bodil Kjer voldoet, terwijl de jongens van het Deensche Omroepkoor niet alleen prachtige stemmen heb ben, maar ook acteurs in de dop zijn. ORANJEFEEST OP HET IJS. .Ter gelegenheid van de ge boorte van een prins of prinses hoopt de Middelburgsche IJs club op de Nationale feestdag of, indien de blijde gebeurtenis in de middag plaats vindt, op de avond van de geboortedag op de verlichte ijsbaan een groot ijsfee^t te organiseeren. Waar schijnlijk zal dit gecostumeerd gehouden worden, waarbij prij zen zullen worden uitgereikt vóór de meest originieele costu- meeringen. VMissingen DECLAMATIE-AVOND C.K.W.O. Donderdagavond trad voor de Vereen. C.K.W.O. in Concordia te Vlissingen op de bekende Rotterdamsche declamator Elsacker, die voor een goed ge vulde zaal een uitgezocht pro gramma van ernst en lichte hu mor voordroeg. De declamator, die hier reeds meer optrad, gaf ee-st zgn. „Brokkenwerk", o.a. „Artist" van Ida Boudier-Bak- ker, waarna volgde het steeds mooie „Keesje, het diaconie mannetje" uit de Camera Ob- scura van Hildebrand. Na de pauze volgde een meer. humoristisch gedeelte, o.a. „In terview met* een honderdjarige" en „Ongeluksvogel", terwijl ook het Vlaamsche genre niet ont brak, waarin de heer Elsacker bijzonder sterk is. Hij besloot met het teere „Moederke" van Guido-Gezelle. Het publiek genoot zichtbaar en gaf door spontaan applaus uiting aan zijn waardeering voor het gebodene. De heer J. J. Laernoes open de cn sloot, als voorzitter, deze goed geslaagde avond. BADHUIS GESLOTEN. De bepaling, dat aan open bare instellingen voorloopig geen brandstof meer zal wor den verstrekt, zal tot gevolg hebben, dat vele inrichtingen noodgedwongen zullen moeten sluiten. Het bestuur van „Goed Wo nen" heeft de badinrichting aan de Bonedijkestraat te Vlis singen reeds van heden af moeten sluiten, daar ook voor dpze inrichting voorloopig geen kolen beschikbaar gesteld wor den. Domburg GE3IEENTERAAD. Vrijdagavond 21 dezer hoopt de Gemeenteraad van Dom burg te vergaderen. Vóór de behandeling van de gemeente- begrooting zullen richtlijnen worden vastgesteld voor de toewijzing van de nieuwe volkswoningen. Koudekerke 3'OORUITGANG IN 1946. De raad der gemeente Kou lekerke kwam Maandag 3 Fe bruari jJ. in openbare verga- 'ering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat het inwonertal gestegen was van 1700 tot ruim 2300 'nwoners, 450 woningen wer den hersteld waarvan 400 vcl- "edig, 6 woningwetwoningen zijn v. aanbouw en 14 noodwonin. gen zijn gebouwd of» agrarische be<..i jven. Er zuien echter nog een 20-tal woningen noo- dig zjjn om in de achterstand te voorzien. Thans kimnen geheel vernielde woningen worden herbouwd met volledig rijksvoorschot. Hoewel er in t afgeloopen jaar slechts 3 raadsvergaderingen werden gehouden, zijn hierin toch be langrijke besluiten genomen: le de electrificatle der straatverlichting 2e het centraal woningtoe. zicht; 3e de beplanting van 't Groentje en de begraafplaats. De heer Jasperse dankte den voorzitter voor zijn woor den en sprak de hoop uit, dat hij zyn groote gaven en ener gie nog lang aan de gemeente Koudekerke kon geven. Nadat verschillende ingeko men stukken voor kennisge ving waren aangenomen, kwam aan de orde het bericht van Ged. Staten, dat het be sluit tot wijziging van de jaarwedde van den gemeente werkman niet voor goedkeu ring vatbaar is. De heer de Kroo is het ge heel eens met B. en W. dat de salarieering van den ge meentewerkman veel te laag Het voorstel van B. en w- om de vroongronden, ka dastraal bekend onder de num. mers sectie A no. 998 en 555 aan de gemeente Vlissingen in ei-fpacht te geven, werd tot de volgende vergadering aan houden. Het voorstel van B. en, W. om te besluiten tot rioleerlng van het eerste gedeelte sloot langs de oude begraafplaats, wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Ook het voorstel van B. en W. tot verbetering van de fi- nancleele positie van het ge- meentepersoneel wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Na de rondvraag sluiting. BEWAARSCHOOLBAZAR. Het bestuur der Chr. Be. waar school te Koudekerke heeft besloten tot het organi- seerPp van een, bazar, ter ver sterking van de financleele po sitie der school. Het schoolgebouw heeft in de oorlog sterk geleden er. maakt thans een haveïooze in druk. Hoewel de schade vermoede lijk door de molestverzekering en door een gift van de Stich. tlng Herstel Zeeland 1945, goeddeels wordt gedekt, is er het noodzakelijk uitgesteld on derhoudswerk, terwijl ook een vernieuwing van de inventaris noodig is. Om een en ander te kunnen financieren is een groot be drag noodig en het bestuur ziet maar één mogelijkheid dit bijéén te krijgen, namelijk het houden van ëen bazar. Een dames-comité, waarvan mevr. J. P. Dregmans- -de Feyter presidente is, en mevr. J. H. M. Mosselmanvan Oost secretaresse, zal de bazar or- ganiseeren. Nieuw- en St Joosland FEESTAVOND VOETBALVEREENIGING. Vrijdag hield de Voetbalver- eeniging „Nieuwland" haar eer ste feestavond. De voorzitter A. A. v. Damme, heette de zeer talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den bur gemeester en mevrouw van Randwijck en het raadslid S. lanse en echtgenoote. Hierna voerde de Cabaretvereeniging „Groen Wit" uit Middelburg op vlotte wijze een feestprogramma uit, bestaande uit tooneel, zang, e?iz., dat bij de stampvolle zaal zeer in de smaak viel. Vooral Professor Alladin oogstte veel bijval. Na sluiting door den voorzitter bleef men nog eenige tijd gezellig bijeen onder de tonen van Jan Groenewoudt's ensemble. Veere LANDBOUWFILM Zaterdagmiddag heeft in de Campveersche toren te Veere een filmvertooning plaats ge had. uitgaande van de Land- bouwstichtlng. De vertoonde film had betrekking op het be werken en inzaaien en beplan. ten der geïnundeerde grond. Amerikaansch schip gestrand. Het Amerikaansche stoom, schip „Capawba Victory" is Donderdagmorgen op de SpiJ. kerplaat gestrand. Het schip meet ruim 7000 brt. en was op weg naar Antwerpen. De oorzaak van hét stran den moet waarschijnlijk ge zocht worden in de zware ijsgang en het slechte zicht. Behalve uit Vlissingen en Terneuzen, zijn Donderdag avond ook sleepbooten uit Maassluis en Antwerpen ver trokken (nl. zeven van de Union Remarquage) om het schip te hulp te komen en te trachten het by hoog water weer vlot te krijgen. In de loop van de Vrijdag zou men opnieuw trachten het met kolen geladen schip vlot weer vlot tg krijgen, hetgeen echter niet gelukte. Vanmorgen vroeg "is het ech te.- gelukt het schip, dat met kolen geladen was, vlot te krijgen. Provinciale Almanak 1947. Verschenen is de Prov. Al manak -)or- 1947, a's gewoon lijk -zorgd door mr. J. K. Munters, hoofdcommies ter Gri"ie van Zee land. Deze almanak maakt weer een zeer verzorgde in druk en kan voor ieder, die de weg zoekt in het uitgebrei de en sterk gedifferentieerde openbare leven van Zeeland een uitstekende wegwijzer zijn. Toch wijst zij nog niet Alle wegen aan. Misschien kan dat ook niet, maar het lijkt ons toch een tekortkoming, dat be langrijke instellingen als bijv. de stichting „Nieuw Walche ren", het Zeeuwsch Oorlogs museum en ook de Provinciale vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, niet te vinden zijn. Wanneer by een volgende uit gave de voiïedighaid nog iets beter benaderd -zou kunnen worden, zou het nut vr.n deze overigens verdienr^lijke alma- nog gr-' zin. Oostkapelle GEMEENTERAAD BIJEEN. De gemeenteraad van Oost kapelle vergaderde. De gemeen- te-ekening over 1944 werd voor loopig vastgesteld met een na- neelig slot van 609,15 en een sluitende kapitaaldienst. Beslo ten werd de salarisverordening voor het secretariepersoneel te wijzigen en de grondsalarissen te verhoogen. De verzekering van gemeentegelden bij de F. O.G. werd verlengd. De voor schotten aan de bijzondere scholen werden vastgesteld op 1306.80 voor de Vereeniging „Een school met de Bijbel voor Gereformeerd lager onderwijs" en 524,70 voor de school van het Zeehospitum „Zonneveld". Enkele belastingen reclames werden ingewilligd. Een voorstel van den voor zitter om bij gladheid in de kom van de gemeente van gemeente wege zand te strooien werd met 5 tegen 2 stemmen aange nomen. De voorzitter deed vervolgens een mededeeiing over de nieuwe torenklok. De firma van Bergen te Heiligerlee heeft de bestel ling genoteerd tegen de oude prijs. De levertijd bedraagt ech ter ongeveer een jaar, zoodat het vermoedelijk wel 1948 zal worden voordat de nieuwe klok kan worden afgeleverd. Bij de rondvraag vraagt de heer de Roo aandacht voor de riolee-ing in de Waterstraat, het geen door den heer Wonder- gem wordt gesteund. Verder vraagt de heer de Roo naar de electrificatie van de straatver lichting. De voorzitter zegt dat met beide objecten waarschijn lijk dit voorjaar wordt begon nen. De heer Roelse stelt voor voortaan 's avonds te vergade ren, waartoe wordt besloten met 4 tegen 3 stemmen. Een voorstel van den heer Roelse om het presentiegeld op 3 te brengen wordt met algemecne stemmen aangenomen. Arnemuiden Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Arnemuiden is be noemd mej. C. Francke, thans als zoodanig werkzaam aan de Chr. school te Kamperland. fingesonaen meaeaeeung.) „SCHIET 'S OP, JAN V „Wacht nog even Ze zetten hier NDEMEIJER'S Gala Thee en ik kriyg ook een kopje V'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2