PR0VIHCIA1E ZEEUWSCHE COURANT Joden en Arabieren onverzoenlijk Nog steeds haring URK GEÏSOLEERD Joodsche kolonie in Suriname? Vandaag Herstel der Zeeuwsche wegen 750 km. moest verbeterd worden 190e Jaargang - No. 38 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. Vrijdag 14 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS25 cent per aeek. 1 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN ■"-»»» t>« Bureaux gevestigd te Vlissingen WaMraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. -.el 2475, Oostburg Gratemastraat 3. tel. 102. Terneuzen Bronwerijstr 2. Postrek. nr- 359300 P-Z.C.. Middelburg. Hel wereldgebeuren Alle pogingen tot een oplossing te komen mislukt. Joden onderling verdeeld. De mislukking van de Pa- Jestina-conferentie is defini tief een feit geworden, nu Be- vin tegenover de Arabische delegatie heeft verklaard, dat: de Britsche regeering getracht heeft een middenweg in het Palestijnsche probleem te vin den, maar geen geneigdheid tot een compromis aan een van beide kanten heeft ont moet. Ik kan geen andere voorstellen meer aan U voor leggen, aldus Bevin tot de Arabieren, dan die welke op 7 Februari werden gedaan. Deze voorstellen hielden een gematigd plan-Morrison in, dat voor vijf jaar gelden zou, doch zoowel door Joden als Arabieren geheel is verwor pen. Er waren pogingen ge daan, zoo zeide Bevin, om de Joden en Arabieren tot onder handelen te brengen en hierop had ik sinds mijn ambtsaan vaarding mijn hoop gesteld. Het zou tot het aanzien van zoo wel Joden als Arabieren hebben bijgedragen, indien zij voldoende staatsmanschap aan de dag hadden gelegd om zelf een oplossing tot stand te brengen. De Britsche regee ring zou verkozen hebben ter zijde te blijven staan en de beide partijen te zien onder handelen. Bevin noodigde de Arabieren nogmaals uit, om zich rechtstreeks met de Jo den te verstaan. Indien de par tijen het probleem zelf niet kunnen oplossen moet men be denken, dat de Britsche regee ring zich waarschijnlijk ge dwongen zou zien de geheele aangelegenheid aan de Ver. Naties voor te leggen. Het schijnt, dat de Arabie ren hun standpunt duidelijker en onbuigzamer dan ooit te voren in Londen hebben uit eengezet en de atmosfeer, hoe wel er geen woorden vielen, gespannen was. Verscheidene Arabische afgevaardigden meenden, dat verdere Joodsche immigratie in Het Midden- Oosten tot bloedvergieten zou leiden. Met verontwaardiging verwierpen zy het beroep van Bevin om met de Joden in on derhandeling te treden. Op een vraag van den Britschen mi nister van koloniën, of zij wenschten, dat Engeland zich direct geheel uit Palestina zou terugtrekken, was het ant woord: Wij zijn bereid onmid dellijk alle regeeringsfuncties over te nemen indien de Brit sche regeering dit wenscht. In New York zetelt de Free- land League for Jewish Terri torial Colonisation, met als se cretaris-generaal dr. I. N. Stein berg, oud-minister van justitie van Rusland. Bij deze „Free- land League" heeft een groep vooraanstaande Nederlanders vorig jaar een voorstel ingediend over immigratie van Joden in Suriname. Rusland meent: Zuid-Afrika en Canada mogen niet meespreken. Het enthousiasme, dat de Russische concessie inzake de behandeling van het vredesver drag voor Duitschland in Amerikaansche en Engelsche kringen heeft teweeggebracht, is reeds aanzienlijk bekoeld. Nader is gebleken, dat de Sowjets uitsluitend de Euro- Ëeesche landen, die door de •uitschers bezet zyn geweest in de besprekingen willen be trekken. Landen als Canada en Zuid-Afrika zouden geen recht van meespreken krijgen, doch alleen op dc hoogte ge steld worden. De Amerikaan Murphy merkte in Londen op, dat deze landen toch, zonder zelf on middellijk bedreigd te ztjn ge weest, een belangrijk aandeel in de oorlogvoering hebben gehad. Maar ztj ztjn niet bezet ge weest, antwoordde de Rus Goesef. De slaking bij de Parijsche bladen. De staking onder het admi nistratieve personeel van de Parijsche kranten heeft de jour nalisten er toe gebracht op al lerlei manieren hun nieuws op de redactietafel te brengen, waarbij zij zich niet ontzagen een le vendige smokkelactiviteit te ontplooien, toen de stakers posten voor de krantenbureaux hadden uitgezet. De centra voor het verzame len van het nieuws werden cafe's, die telefonisch te berei ken waren en van daar werd de avontuurlijke gang naar het re dactiebureau ondernomen. Intusschen heeft het bestuur van het Parijsche journalisten- verbond gisteravond een „dag order" uitgevaardigd waarbij de leden werd bevolen geen functies van het stakende per soneel over tc nemen. Dc Franschc regeering heeft de eischen van het personeel der kranten om hoogere sala rissen afgewezen. Intusschen schijnt in Palesti na zelf het Joodsche terroris me te minderen. Men neemt aan, dat de Hatsjomer Hat- sjair, een linksche Joodsche groepeering, de leiding op zich heeft genomen van een offici euze kruistocht van het Jood sche bureau tegen het Jood sche extremisme. De Hatsjo mer Hatsjair is een van de meest actieve tegenstanders van gewapend verzet en telt ongeveer 25.000 leden. De ondergrondsche beweging, de Irgoen, telt er 9000. Tien gewapende Jeden van de Hat sjair ontvoerden Woensdag een Jemenitischen Jood uit Roho- both, die tot de Irgoen be hoorde. Deze ontvoering was waarschijnlijk bedoeld als re- pressaille-maatregel op een overval door de Irgoen op een club van de Hatsjair te Tel- Aviv. Deze incidenten kunnen er op wijzen, dat het thans op een formeel geschil tusschen de Joden van verschillende richtihgen gaat uitloopen. De eerste foto van de Prinselijke baby Prins Bernhard is voorne mens reeds enkele dagen na de geboorte een foto van het koningskind te maken en Z. K.H. zal deze afbeelding af staan aan een aantal foto- bureaux, die haar dan tegen de normale tarieven aan de dag- en weekbladen zal ver strekken. De Nederlandsche vereen!* ging van foto-journalisten heeft besloten de opbrengst van deze foto's geheel af te staan voor een doel, door Prinses Juliana nader aan te wijeen. De muisjes waren in gevaar. Woensdag woedde in Baarn een brand in een rubberfa briekje, dat naast de muisjes- fabriek van de firma de Ruy- ter is gelegen. Hoewel de brand fel om zich heen greep, kon verdere uitbreiding toch worden voorkomen en zullen de muisjes op de komende feestdagen, dua niet op onze beschuiten behoeven te ont breken. Petten kan herbouwd worden. Het plan tot wederopbouw van de tijdens de bezetting door de Duitschers totaal afgebro ken badplaats Petten is thans door de ministerraad definitief goedgekeurd. De welvaart van het land zou er door verhoogd kunnen worden. Plannen in voorbereiding. Evert Kupers sprak in Berlijn. Evert Kupers, de leider van delegatie van de wereld vakbond, die thans een reis door Duitschland maakt, heeft in de Berlijnsche staatsopera 'n rede gehouden tot vertegen woordigers van de Duitsche vakbonden uit allé zones. Kupers zeide, dat de Duit sche vakbonden zich snel heb ben ontwikkeld en trots kun nen zijn op wat zij gepresteerd hebben. Hij noemde de vakbonden de beste strijders voor het uit roeien van de laatste resten van het nationaal-socialisme, doch hij voegde er aan toe, dat dit doel nog lang niet be reikt is. De ernstige fout, die men nar 1918 begaan heeft, is. aldus Kupers, dat men de steunpilaren van het keizerrijk in functie heeft gelaten en hij zag het als de voornaamste plicht van de vakbonden, dat iets dergelijks thans niet weer zal gebeuren. Vliegtuig verongelukl lijdens food-dropping. Een vliegtuig van de Royal Air Force, dat levensmiddelen afwierp boven een dorp in Staffordshire, dat door de he vige sneeuwval geïsoleerd Is, is neergestort. Zes personen werden gedood en één gewond. Slroomlooze uren in Engeland. In geheel Engeland zyn thans stroomlooze uren inge voerd. Van 9 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur zal de bevolking van electriciteit verstoken zyn. Overtreders van de verbods bepalingen zullen worden ge straft. Vansittart sprak over een Europeesch blok Lord Vansittart, conserva tief lid van het Britsche Hoo- gerhuis, heeft in een rede ver klaard, dat de idee van de Vereenigde Staten van Europa thans nog niet uitvoerbaar is daar Oost-Europa niets doet dan afgeven op het Westen. Wat practisch wel uitvoerbaar is, zoo zeide hy, is een coördi natie van West-Europa. Van sittart was er van overtuigd, dat Oost-Europa het Westen op meer vriendschappelij' 3! wijze zal behandelen, wanneer West-Europa blyk geeft een eigen politiek te voeren, die de deur openlaat voor ieder, die wil binnen treden. De Freeland League heeft een memorandum naar- de Ned. Re geering gezonden, waarin de plannen in hoofdlijnen zijn uit gewerkt. Met enkele wijzigin gen is thans dit plan naar de Staten van Suriname doorgezon den en als deze hun goedkeuring eraan hechten, zal er een over eenkomst worden gemaakt, waarna de immigratie kan be ginnen. GEEN CONCURRENTIE. Dc immigranten zuilen als burgers van Suriname in aparte nederzettingen worden onder gebracht en eigen, in Suriname nog niet bestaande, industrieën beginnen. Het streven zal zijn elke concurrentie met de reeds bestaande industrieën uit te schakelen en daarheen te leiden, dat er een nieuwe economi sche werkzaamheid ontstaat, die de internationale positie van het land zal verbeteren. BLIJVEND. De nieuwe Joodsche burgers van Suriname zullen dezelfde rechten en plichten genieten als de autochthone bevolking. Zii zullen zich blijvend in het land vestigen en niet, zooals koloni satoren het plegen te doen, de gemaakte winsten ii^ het buiten land verhruiken. Voor de op te richten indus trieën zullen verschillende Jood sche instellingen de benoodigde gelden a fonds perdu beschik baar stellen. Het is niet onwaar schijnlijk. dat de U.N.O. bij het uitvoeren van de plannen een actieve rol zal spelen. In aanmerking voor de immi gratie komen in hoofdzaak Oost Europeesche Joden. 90% van de candidaat immigranten zijn ambachtslieden. Het spreekt echter vanzelf, dat er bij de loden, die zich in Suriname zul len nederzetten, ook een groot aantal intellectueelen (doktoren, leeraren e.d.) zal zijn. Er zullen ambachtsscholen worden ge sticht, ziekenhuizen, enz. viert de bekende Poolsche Chopin-vertol- ker Ignaz Friedman zijn 65ste verjaardag; wordt de bekende Ne- derlandsche glazenier H. A. Bijvoet te Haarlem 50 jaar. Nederland tegen het Continent. VOETBALWEDSTRIJD OP 6 MEI. Op Dinsdag 6 Mei a.s. 's avonds om 6 uur zal het Ncderlandsch elftal in het Fejjenoordstadlon een wed strijd spelen tegen „het conti nent", het elftal van de rest van Europa, dat vier dagen later, 10 Mei, in Glasgow uit komt tegen Groot-Brittannië. Nog geen veldsport. Eensgezind maken de Voet balbond, Korfbalbond er Hoekeybond bekend, dat voor het a.s. week-end alle wed strijden zjjn afgelast. Het voetbalprogramma wordt traditiegetrouw weer een week verschoven. Gestolen opium in beslag genomen. Dezer dagen heeft de Am- sterdamsche recherche een party van 22 kg. ruiwe opium in een woning in de Merca- torstraat te Amsterdam in be slag genomen. Een garagechef van een Amsterdamsch Expeditiebe drijf en een aantal zijner per. soneelsleden had op 6 Januari een party van 40 kg. ruwe opium uit een opslagplaats aan de Oostelijke Handelskade gestolen, Deze partij, welke een waarde heeft van ruim 15.000, kwam uit Engeland en was bestemd voor zieken huizen te Praag. De moord in de Warmoes straat. De 22.jarige L. M. van der Helm. die tezamen met de ge- broedërs J. en C. Hoogeboom verdacht wordt van. demoord op de 61-jarige mej. Marsman, ale houdster was van een ren- dez.voushuis in de Warmoes- str. te Amsterdam en in de nacht van Vrijdag 1 op Zater. dag 2 November 1946 werd gewurgd, is thans eindelijk zoover hersteld van zijn ernsti ge kaakinfectie, dat hij uit het ziekenhuis Is ontslagen. Het onderzoek naar de ware schuldigen van de moord dat sedert de arrestatie van de gebroeders Hoogeboom Duitschland door de ziekte van van der Helm gestagneerd was, kan thans worden voort gezet. De moeilijkheden in de groentenhandel. Nu door Minister Mansholt in verband met de moeilijkhe den in de groentenvoorziening tijdelijk de juridische- en ad ministratieve belemmeringen voor een. vrij beoefenen van de groentenhandel zijn opgeheven, rijst de vraag of voor net be oefenen van deze handel thans eventueel toch nog- formalitei ten moeten worden vervuld. Dit is niet het geval. Ieder, die dat wil. mag op het oogen- blik deze handel ter hand ne men, mits hij zich natuurlijk houdt aan de gestelde maxi mumprijzen. ST4NDPUNT VAN DE HANDEL. De heer J. D. Mol, voorzitter van de Ned. Bond van Klein handelaren ln aardappelen, groenten en fruit, en* voor zitter van „Algemeen Belang", de overkoepeling van de drie landelijke bonden, verklaarde nog. dat een algeheele slui ting van de groentenzaken door de besturen op het oogen- blik niet in overweging wordt genomen. Het is zeker niet de be doeling van de groentenhandel het publiek de dupe te doen worden van het conflict. Men wil slechts stelling nemen te gen een overheidsmaatregel, die door de betrokkenen als onrechtvaardig en onzedelijk wordt beschouwd. Vorst over dieptepunt heen In de algemeene weerstoestand komt weinig verandering. Over het vorstgebied bevindt zich een bijna geheel gesloten wolkendek, dat in de nacht door uitstraling plaatselijk tot aan de grond reikt en mist veroorzaakt. Dit is vooral ln het Zuiden van ons land. Bel gië en Noord-Frankrijk en Zuidwest-Duitschland het ge val. De aanvoer van koude lucht verminderde iets tenge volge van het verder afnemen van de Oostelijke winden. De Oostelijke luchtstroomlng blijft over geheel West- Europa aanhouden. De lucht, die nu echter over Duitsch land wordt aangevoerd, is niet meer zoo koud als enkele da gen geleden. De vorstperiode is dus wederom een dieptepunt gepasseerd, doch kan no»- niet beëindigd worden. 4 De Zaan wordt opengebroken. Hoewel de levensmiddelenin dustrieën in de Zaanstreek hun grondstoffen zoowel per spoor als per auto aangevoerd krij gen, is de aanvoer, nu er se dert Vrijdag geen enkel schip meer door de Zaan is gevaren, toch niet voldoende om in de behoefte van de talrijke be drijven te voorzien. Daarom heeft de rijkswaterstaat beslo ten de Zaan te laten open breken. Een heel convooi ligt te wachten om haar bestemming in de Zaanstreek te bereiken. De burgemeester vertelt. Een ANP-verslaggever heeft telefonisch een onderhoud ge had met den heer G. Keyzer, burgemeester van Urk, die na- dex-e mededeelingen verstrekte over de plannen om een uit weg uit de moeilijkheden op gebied van brandstof en le vensmiddelen te vinden. GEEN AMPHIBIE-TANKS De heer Keyzer had zich in verbinding gesteld met bet mi nisterie van Oorlog om het eiland van de noodigc provi and te doen voorzien door mid del van amphibie-tanks. doch ons leger beschikt niet over deze voertuigen, die overigens een toch te geringe capaciteit hebben om ook maar eeniger- mate tegemoet te komen aan de heerschende nood.Ook de bevoorrading door de lucht verdient geen aanbeveling: in de eerste plaats kan een vlieg tuig slechts ongeveer 500 kg. tegelijk vervoeren en ten twee de zou het niet doenlijk zijn in droppings steenkolen neer te laten. OVER DE DIJK Tijdens de besprekingen zijn echter nieuwe gezichtspunten geopend. De dijk tusschen Urk en Kampen, een afstand van 25 km. is weliswaar geen ver keersweg en zeer moeilijk be gaanbaar, maar niettemin brengt de vrachtrijder van Slooten iedere dag met de eenige vrachtauto, waarover ons eiland beschikt de post Wachten op Noodwet. Naar wij van de Prov. Water staat te Middelburg vernemen, zal getracht worden nog dit jaar de voornaamste wegen in Zeeland buiten het eiland Wal cheren, die dringend voorzie ning behoeven, te herstellen en te verbeteren. Hiertoe behooren o.a. de wegen Ovezande's- Gravenpolder. 's-Heerenhoek Borssele, HulstNieuw Namen en ZaamslagAxel. Zoo moge lijk zal ook de weg Oud-Vossc- mee-St. Annaland op Tholen, die in zoo'n erbarmelijke toe stand verkeert, dat een Tho- lensche autobusonde-neming weigert hierover een busdienst Activiteit in Breskens en Vlissingen duurt voort. Ondanks de felle koude voe ren de visschersschepen zoowel te Vlissingen als te Breskens nog steeds belangrijke hoeveel heden haring aan. Natuurlijk zijn het niet meer die enorme vrachten als drie weken geleden, maar dagcijfers van 50 tot 80 ton mogen er toch altijd nog zijn. Het zijn nu vooral de mid- dclgroote schepen, die in de Zeeuwsche havens verschijnen, d.w.z. de grootste loggers. Nog grootere schepen (trawlers) hebben zich inmiddels weer op de vangst van versche visch schol, tong, enz. geworpen en de kleintjes kunnen zich niet zoover in zee wagen als op het oogenblik in verband met de vischplaatsen, welke 12 mijl en meer uit de kust liggen, noor dig zou zijn. In elk geval is het nog steeds bedrijVig op de vischafslag en dagelijks snorren de groote vrachtwagens nog naar Holland om de in Zeeland gekochte ha ring naar de conservenfabrieken en rookerijen te vervoeren. Jl. Maandag kon het ve-vocr per auto niet plaats vinden in verband met de gladheid van de wegen. Dank zij de mede werking van de Spoorwegen behoefd» echter toch geen ver traging te ontstaan. Niet minder dan vijf wagons met haring zijn die dag van de Vlissingsche kade naar Holland afgevoerd. In het algemeen wordt ook de maximumprijs nog wel ge maakt, al komt een kleine in zinking natuurlijk zoo nu en dan eens voo.". Zoodra de maximum prijs niet meer gemaakt wordt, treedt een verdeelsysteem in werking, waarbij ook de Hol- landsche havens een deel toe gewezen krijgen. tc onderhouden, onder handen worden genomen. Met het defi nitief herstel van de wegen op Walcheren moet worden ge wacht, totdat de Noodwet-Wal cheren door ons parlement is aangenomen. De groote weg van West Souburg naar Vlissingen, waarin zich geduchte gaten en verzakkingen bevinden, onder gaat echter vóór die tijd een voorloopige herstelling. Een karwei van jaren. Het aantal km weg, dat voor herstel in aanmerking kwam, bedroeg voor het provinciaal wegenplan circa 310, voor het tertiair wegen plan circa 440. Het zal nog wel eenige jaren duren voordat alle wegen in Zeeland weer in goede conditie zijn, want de materialen en de arbeidskrachten zullen zeker nog lange tijd moeilijk te krij gen te zijn, terwijl de weinig rooskleurige financieele omstan digheden eveneens remmend werken, temeer daar de wegen- verbetering 2/2 maal zoo duur is dan voor de oorlog. De onder- houdplichtigen (i.e. gemeenten en waterschappen) betalen een deel van de kosten, terwijl dc Provincie 75%. voor het pro vinciaal en 65% voor het ter tiair wegenplan bijdraagt. De wegen van het provinciaal wegenplan zijn voor het groot ste deel thans hersteld en ver beterd, die van het tertiair plan voor een klein gedeelte. Wan neer de Noodwet-Walcheren is aangenomen, zullen de Walcher- sche provinciale wegen niet alleen verbeterd, maar te vens verbreed worden. Prov. Waterstaat zal er voor zorg dragen, dat alle wegen in de p-ovincie, dus ook .die welke niet spoedig voor een algemeen herstel in aanmerking komen, in ieder geval goed berijdbaar zijn. Voedsel en brandstof zullen langs geïmproviseerde weg aangevoerd worden. „De Troon leeft." Ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, zullen de filmfabrieken Polygoon-Profilti, als toe voeging aan het journaal „Neerlands Nieuws", een filmpje uitbrengen, geti teld „De Troon leeft". Dfcze film, waarvan de vertooningsduur circa 1 cwartier bedraagt, is ver vaardigd naar een scena rio van den heer A. Kool haas. Zij is gewijd aan de beteekenis, welke de Troon van het Huis van Oranje voor het volk van Nederland heeft. Voor de samenstelling van dit filmpje is slechts een zeer gering gebruik gemaakt van vroeger vertoonde opnamen. De geheele staf van PolygoonProfilti heeft aan deze- film, die inmid dels voltooid is. zijn me dewerking verleend. IJs in de Lek gebroken. Zeven sleepbooten zijn uit Rotterdam vertrokken om de Lek boven Schoonhoven open te breken. Zoowel bij Nieuw- poort "als tegenover Ameide stootte men op zwaar ijs. Tegen 4 uur werd Vreeswijk bereikt, waarna drie sleepers terugvoe ren tot Schoonhoven. Woens dag hebben deze drie schepen zich te Vreeswijk weer met de anderen vereenigd, om geza menlijk de reis naar Arnhem te maken. De oudjes op de achtergrond Het bestuur der Vfer. Ouder domszorg „Ons Belang" te Gouda heeft een telegram aan den minister-president gezon den, waarin uiting wordt gege ven aan de bezorgdheid, dat het ontwerp noodvoorziening ouden van dagen op de achtergrond zal worden geschoven, waar door duizenden behoeftige oud jes gedupeerd en diep teleur gesteld zouden worden. Tarwefraude in West-Brabant. In samenwerking met de rijkspolitie van Raamsdonk en Geertruidenberg hebben ambte naren van de C.C.D. een groote tarwefraude in West-Brabant ontdekt. Verschillende arresta ties zijn reeds verricht en men verwacht er nog meer. Lichtere normen voor rijwielbanden. Voor de distributie van rij wielbanden zijn andere nonnen vastgesteld wat betreft de mi nimumafstand, die per rijwiel moet worden afgelegd om voor een band in aanmerking te komen. De afstand, die men van huls naar werk, school e.d. moet afleggen is van 5 km. teruggebracht op 3 km. De af stand, die men per dag- ten be. hoeve van zijn beroep moet af leggen ls teruggebracht van 20 tot 12 km. per dag. naar Kampen en indien er plaats over ls, gaat af en toe een passagier op deze levens gevaarlijke tocht mede. Na nauwkeurig onderzoek is gebleken dat deze dijk met enkele kléine verbeteringen geschikt gemaakt kan worden voor het verkeer met vracht auto's. Met puin, dat n de Noord-Oostpolder gebruikt zou worden voor het verar den der wegen en afkomstig is van het bombardement van Rotterdam in '40, zal 't rijwiel pad, dat toegang tot de dijk geeft, verhard en verbreed worden. Op 5 km. van het eiland zijn de- sneeuwhoopen en ijsbergen zoodanig, dat daar een afrit gemaakt moet wor den, die toegang geeft tot de berm van bazalt. die' van Schokkerhaven ononderbroken naar Kampen leidt. ..Zuiderzeewerken" en aan nemers hebben 50 menschen beschikbaar gesteld, die vorst verlet hebben en hiermede een aardige bijverdienste kunnen verkrijgen. Men hoopt, dat de provisorische weg Zaterdag berijdbaar zal zijn. VIJFTIG WAGENS De burgemeester heeft ge vraagd van het departement van Oorlog 50 wagens van 3 ton ter beschikking te krijgen, die Zaterdagochtend ln Kam pen bijeen zullen komen om de tocht te wagen. 35 wagens zul len beladen worden met steen kolen de overige met levens middelen Op deze wijze zou Urk 1400 mud brandstof ontvangen, voldoende om elk gezin van de 4500 Inwoners één mud uit te reiken. Ook is gevraagd de ben 00- ligde levensmiddelen in Kam pen samen te brengen. Uit Rotterdam zijn 75.000 blikjes gecondenseerde melk naar Kampen vervoerd, die ook Za terdag meegebracht kunnen worden. DE VOORRADEN Over de toestand op het eiland deelde burgemeester Keyzer nog mede, dat er nog voor 14 dagen meel aanwezig is. Ook zijn er ongeveer 10.000 blikjes melk aanwezig, die voorzichtig gedistribueerd worden, terwijl juist voldoen de vleesch voor de loopende week in voorraad ls. Verder beschikt zoowel de- winkel stand als de burgerij niet lan ger over een reserve aan pro viand, zelfs niet in stapelpro ducten als peulvruchten e.d. Al is er geen vaste brand stof meer. de drie oliehande laren hebben voor de visschers- vloot een behoorlijke hoeveel heid petroleum, die zoo ruim mogelijk aan de bevolking wordt verstrekt. De K.L.M. heeft nog aange boden een groot type vlieg tuig. beladen met levensmid delen, op Urk te laten landen, maar hiervoor is het vlieg veldje te klein. Gisteren kwam een vliegtuig met twee officieren naar Urk om het vliegveldje te contro- leeren. Eventueel ziekentrans port zal tot aan de tijd, dat er weer een boot kan varen, door de luchtmacht verzorgd worden. FEESTELIJKE ONTVANGST Het gemeentebestuur heeft beslot^y het eerste convooi met levensmiddelen feestelijk te ontvangen. Aangenomen natuurlijk dat zich onderweg geen ongelukken voordoen. Bouwprogramma 1947. KAMERLID STELT VRAGEN Het lid van de Tweede Ka mer, de heer Steinmetz, heeft aan den minister van Openba re werken en Wederopbouw de volgende schriftelijke vra gen gesteld: lo. Wil de minister mededec- len of het juist is, dat in de maand Januarigeen enkele uitvoeringsvergunning voor woningbouw werd verstrekt en, indien er wel uitvoerings vergunningen zijn verstrekt, hoe groot dit getal is? 2o. Is de minister niet van oordeel dat indien Weinig of geen uitvoeringsvergunnin- gen zijn verstrekt het bouw programma 1947 zal moeten mislukken Zal het dan niet noodzake lijk zijn het bouwprogramma 1947 te herzien? k 3o. Is de minister niet van oordeel, dat het bouwprogram ma 1947 (28.000 woningen) niet verwezenlijkt kan worden wegens gebrek aan bouwmate rialen, alsmede wegens te ge ringe toewijzing ten behoeve van de volkshuisvesting? 4o. Wil de minister zich verstaan met zijn ambtgenoot van economische zaken, ten einde een grooter quantum bouwmaterialen beschikbaar gesteld te krijgen ten behoe ve van de woningbouw? 5o. Acht de minister het niet noodzakelijk, mede om een einde te maken aan de nog voorkomende „krepeergeval- len", dat vooralsnog slechts bouwmaterialen worden be schikbaar gesU'd ten behoeve van de volkshuisvesting?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1