Groentenhandel uitgeschakeld? Nieuwe spelling aanvaard Veesmokkelaars berecht SANATOGEN LAATSTE NIEUWS UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Publiek kan zelf bij telers of op de veiling koopen. Minister Mansholt treedt scherp op. In verband met het verzoek van de ondervakgroep bin- nenlandsche groothandel ir groenten en fruit, de onder vakgroep commissionnairs in groenten en fruit en de vak groepdetailhandel in aardappe len, groenten en fruit aan de leden dier organisaties om den in- en verkoon van groenten, vallende onder de huidige maxi- mumprijsrcgeling, stop te zet ten, ontneemt de minister van landbouw, visscherij en voed selvoorziening aan deze vak groepen en ondervakgroepen de verordenende bevoegdheid, haar ingevolge het Organisatie- besluit voedselvoorziening 1941 verleend. Hierbij heeft de gedachte voorgezeten, dat publiekrechte lijke lichamen, die meenen tot een zeke-en vorm yan staking te moeten adviseeren en daar mede het algemeen belang uit het oog verliezen, niet in liet bezit dienen te worden ge laten van hun publiekrechtelijke bevoegdheden, met name van dc verordenende bevoegdheid. VRIJ KOOPEN. Inmiddels zijn maatregelen getroffen, dat een ieder in de gelegenheid zal zijn zich groen ten rechtstreeks op de veilingen of bij den tuinder te verschaf fen, hetzij voor eigen verbruik, hetzij voor handelsdoeleinden, een en ander met in achtne ming van de maxlmumprljsrege- ling. De minister zal dan ook overgaan tot schorsing van de erkenningsreglementen voor de groentenhandel en van de veil plicht voor de telers. De minister heeft tijdelijk de juridische en administratieve belemmeringen, welke bestaan voor aankoop door particulieren, opgeheven. Vanaf heden kan dus ieder, die dat wenscht, bij een veiling of bij den teler trachten de groenten, welke on der de maximumprijsregeling vallen, aan te koopen voor eigen gebruik of voor handel in die groenten. WIE ZAL HET WINNEN De heer J, Mol uit Dor. drecht, voorzitter van de Ned. Bond van kleinhandelaren In aardappelen, groenten en fruit, verklaarde Woensdagavond na het bekend worden van de maatregelen van minister Mansholt tegenover het A.N P., dat z.i. de tuinders en ook de straathandel zullen staan aan de zijde van de groenten- handel. Alleen eenige zwarte, handelaren zullen trachten munt te slaan uit deze maat regelen. „Wij hebben er geen be_ zwaar tegen, dat dit conflict is uitgebroken, want ook ln andere kringen dan die van de groentenhandel slaat met het verloop met belang stelling gade Zoo onder meer ni kruideniers» en sla. gerskringen, waar men, zij het aan al niet met dezelfde, dan toch met soortgelijke moei lijkheden heeft te kampen", al_ dus de heer Mol, die er tevens op wees, dat de aandrang tot staken veel meer is uitgegaan van de groentenhand.ela.ren zelf dan van het vakgroepbestuur Van de verordende bevoegd heid was naar zijn oordeel toch al weinig meer overge bleven. „Zijn" en „haar" blijven gehandhaafd. Sjharir niet pessimistisch. De republlkeinsche minister» president, Soctan Sjubrir, heeft op een persconferentie te Batavia verklaard, dat hot re publlkeinsche kabinet de for. mecjp ultnootUgiiiE' van de commissie-generaal om de toelichting van de commissie, generaal en de regeeringsver- klaring van minister Jonkman ais onderdeel van de# ontwerp overeenkomst van Linggadjatl te aanvaarden, waarna de on- derteekccing van liet ontwerp zou volgen, eenstemmig van de hand heeft gewezen. Als voornaamste overweging gold hierbij, dat aan het reeds vage basis-accnord door de toelich ting en de regeeringsverklarin. gen nieuwe materieele elemen ten werden toegevoegd. „Wij gevoelen geen behoefte", aldus SJahrlr, ,,om nieuwe elemen ten toe t© voegen. Of wel het accoord zooals het op 15 No. vember werd aanvaard is on bevredigend en dau zfjn nieuwe onderhandelingen noodig, of wel het accoord is bevredigend en dan bestaat er geen be. hoefte aan toelichtingen". Op de vraag of do republikein- sche bezwaren eerder van for- meele dan van materieele aard waren, antwoordde Sjahrir, dat or formeele bezwaren bestaan tegen het aanvaarden van de toelichting van dc regeerings. vorklaring en al» deel van de overeenkomst. Sjalirir ver klaarde te begrepen, dat de commissle.generaal niet an ders kan doen dan de Neder- landsche rogeerlng van het gebeurde in kennis te stellen en de reactie af te wachten. Hjj voegde er echter aan toe, dat hy toch niet pessimistisch gestemd was. Hjj verklaarde verder, dat de afkondiging van het: „staakt het vuren" zeer spoedig te verwachten is, wellicht omstreeks 15 Febru ari. Hij deelde tenslotte nog mode, 'dat de bijeenkomst van het voorloopig republikeinsch parlement, waar eerder over het regeeringsbcleid dan over de overeenkomst van IJnggad. jati een uitspraak znl worden gevraagd, thans is vastgesteld op 25 Februari tc Malang. Geen kolen voor .scholen en theaters.. De regeerinjr- acht het met het oog op de zeer moeilijke kolenpo&itie van het oogenblik en de noodzaak tijdens dc hui dige koudeperiod© de bevol king zoo spoedig mogelijk te voorzien van brandstof voor verwarming dringend ge- Wenscht, dat de levering van kolen aan die diensten en be. drjjven, welke niet bepaald on misbaar zijn, tydeiijk wordt gestaakt. Daartoe behooren: 1. Inrichtingen voor publiek vermaak, waaronder schouw burgen, bioscopen dancings 2/ De bibliotheken en inrich tingen voor önderwys e.d. 'S ZATERDAGS SLUITEN Alle rijks, provinciale- er gemeentelijke autoriteiten worden uitgenoodigd de dienst gebouwen e.<L. waarvoor dit zonder al te groote schade bij de uitvoering van de dienst te verwezenlijken Is, deg Zater dags te sluiten, een en ander met nadere regeling van de diensttijden voor de andere werkdagen. Voor kantoren en magazynen van particuliere ondernemingen e.d. wordt de zelfde gedragslijn in overwe ging gegeven. Op beperking der avond, en nachtstraatver lichting wordt in sterke mate aangedrongen. Onregelmatigheden op K.N.V.B.-kantoor. Op het kantoor Noord .Hol land van de K.N.V B. zijn on regelmatigheden ontdekt. Se. dert 1 Febr. is de administra teur L. P. voortvluchtig. Uit een onderzoek van de flnan- cieele commissie bleek, dat sinds October J.l. de boeken niet meer waren bijgehouden. Voor zoover men dit thans kan vaststellen, is er een kaste kort van 10.000. EERSTE KAMER Woensdagmorgen heeft de Eerste Kamer ae beraadsla. gingen over de spelling van de •ïederlandsche taal voortgezet. Btj de replieken diende de heer Donkersloot een motie in, waarin werd aangedrongen op handhaving van het "rnder- 8eheid tusschen woorden, waarbij als voornaamwoorde lijke aanduiding „zij, haar" enz of „hij, zijn" enz. behoort. Ook wenscht de heer Donkersloot de 2e naamvals onderscheidin gen (des, der) te behouden. In zyn antwoord deelde mi nister Gielen nog mede dat de samenstelling der commis sie, belast met het opstellen van een woordenlijst, in con cept gereed is. Hij zal onmid dellijk contact met België op nemen om ook daar de com missie samengesteld te krij gen. Tegen de motie heeft de mi nister geen bezwaar. De mo. tie-Donkersloot wordt daarna ,h.s. aangenomen. Het wetsontwerp werd daarna z.h.s. goedgekeurd met aanteekening, dat een deel der A.-R.-fractie geacht wil wor den te hebben tegengestemd. Begrooting van Sociale Zaken. In de middagzitting van Woensdag heeft de Kamer een begin gemaakt met de behan deling van de begrooting van sociale zaken. De heer Viksebonse (C.H.). meende, dat men er zich voor hoeden moet eenzijdig sociale zekerheden te scheppen en daarbjj te veronachtzamen het belang van zelfstandigheid en verantwoordelijkheid var. den burger. De heer de Bruyn (K.V.P.) merkte op, dat de Nederland, sche arbeidersbeweging zich neerlegt bij de loonpolitiek dor regeering, mits zij voldoende ingeschakeld wordt bij de totstandkoming van en dé con- tróle op de prijzen. De heer Brandenburg (C.P. N.) liet critiek hoor en op de eenzijdige samenstelling van het college van ryksbemid. delaars. De arbeiders hebben volgens hem geen vertrouwen in het college. De heer Molenaar (P.v.d.V.) achtte het van belang, dat een organisatie groeiende is. welke 'autonoom tal van sociale rege lingen tot stand zal kunnen brengen. Z.i. zal het wensche. lijk zijn afzonderlijke voor zieningen te treffen voor klei. ne zelfstandigen. Spr. vraagt of de minister wil nagaan of door een wijziging van de in validiteitswet er toe kan wor. den bijgedragen, dat op dit deel van de sociale voorziening belangrijk wordt bezuinigd. De heer Koejemans (C.P.N.) vroeg- meer aandacht voor de gezondheidszorg. De arbeids voorwaarden voor het verple. gend personeel zyn z.i. bene den de maat. Hij vroeg of bin nenkort invoering van de ach- uren dag kan worden ver. wacht. Yoor de sociale verzekering dient men uit te gaan van de gedachte: vrijwaring voer ge. orek van de wieg tot aan het graf. Minister Drees merkte ver- voijgens op, dat de financieele toestand van ons land veel ernstiger is dan beseft wordt. Toch zal hij niet aarzelen voor stellen te doen, wanneer die doo" een groot volksbelang vereischt worden. De kwestie der publiekrech telijke bedrijfsorganisatie be sprekend, betoogde spreker, dat men de handen zal moeten af houden van alles wat alleen de bedrijven betreft. Dit wordt eerst anders, wanneer het al gemeen belang of het belang van anderen buiten het bedrijf aan de orde komen. In voorbereiding is een reor ganisatie van de gezondheids zorg. De bedoeling is zoo spoe dig mogelijk over te gaan tot invoering van de 4S-urige ar beidsweek voor verplegend personeel. Dat zal echter eerst kunnen geschieden, wanneer er voldoende verpleegsters zijn. Bij wijze van overgang is er thans de 51-urige arbeidsweek. Politiecommissaris ter dood veroordeeld. Het Btfz- Gerechtshof te Hertogenbosch heeft den voormallgen commissaris van politie te Tilburg H. B., die in dienst was getreden bij de Waffen S.S. en die 11 joden had doen arresteeren, tér dood veroordeeld. Palestlna-conferentie mislukt. Beviti heeft tot de Arabische gedelegeerden gezegd, dat de oplossing van het Paies^nsche probleem nog even ver ver» wyderd schlint als ooit te voren De slotbjj en* omst met de Arabieren zal Vrijdag wor den gehouden, nadat Bevin aan het k blnet vCrsl g zal hebben uitgebracht. Terechtstelling Grüner uitgesteld. Te Jeruzalem jrdt officieel medegedeeld, dat aan Dov. GrUner, den 33-jarigen Hon- gaarschen Jood, die op 1 Jan. van dit jaar wegens een aan val op een Palcstijnsch politie bureau ter dood was veroor deeld. voor onbepaalde tijd uitstel van executie is ver leend. Ontwapening en atoom energie. De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 0 stemmen besloten, dat de Ontwapeningscommis sie zich. niet op het terrein van de atoomcommissie zal mogen egev De Sovjet- Unie en Polen onthielden zich van stemming. Het is thans de vraag of de Russen bij de eindstemming over het besluit van hun vetorecht gebruik zullen maken. Militaire samenwerking tusschen Canada en V.S. De Vei'. Staten en Canada hebben medegedeeld, dat zy een uit vflf nui en bestaande militaire overeenkomst hebben gesloten om standaardisatie van wapenen, opleiding er krijgskunde „aan te moedigen' en om elkaar militaire, ma rine- en luchtvaartfaciliteiten te verleenen. Mackenzie King, de Cana- deesche premier, onthulde in de volksvertegenwoordiging, dat Canada en de V.S. hebben besloten, dat hun apparaten voor nationale verdediging „tot een door de wet toege stane omvang" zullen bleven samenwerken voor gezamenlij ke veiligheid in vredestijd. Mackenzie King ontkende .met nadru" dat de Ver. Staten om militaire bases in Noord- Canada hadden verzocht. Electriciteitsbeperking in geheel Engeland. Het Britsche ministerie voor voor brandstoffen en energie heeft bekend gemaakt, dat de beperkingen in het gebruik van electripiteit voor huishou delijke doeleinden met ingang van heden ook op de rest van het land van toepassing zul. len zijn. De straatverlichting zal tot het minimum worden teruggebracht. Dagdienst van de „Zeeland". VOORLOOPIG DRIE MAAL PER WEEK VAN HOEK VAN HOLLAND. Met ingang van de Zotner- dienstregeling zal door de Stoomvaartmij. „Zeeland" drie maal per week een dagdienst van Hoek van Holland naar Harwich worden Ingevoerd. De dagelijksche nachtdienst Hoek van Holland—Harwich, welke thans door de „Prague': van de London and North Eas tern Railway Company en we „Oranje Nassau" van de „Zee land" wordt onderhouden, zal dan geheel door de Engelsche maatschappij worden verzorgd. Deze maatschappij zal daartoe een tweede schip, het ss Arn hem" in de vaart brengen. Daar de „Oranje Nassau" van de „Zeeland" noodig in revisie moet worden genomen, zal dit schip worden vervangen door het ss „Mecklenburg". Zoodra de „Zeeland" de beschikking krijgt over twee schepen voor de dienst op Harwich, zal ook de dagdienst weer elke dag worden uitgevoerd. Reeds nu zijn door de „Zee land" en de London and North Eastern Railway Company ge zelschapstarieven ingevoerd met dertig procent reductie voor vol wassenen en vijftig procent voor ;e personen beneden 18 aar. Elke aanvraag moet echter, n verband met de nog beperkte accomodatie, afzonderlijk wor den overwogen. Verdwijnt de C.C.D. Dinsdagmiddag werd in de zaal Krijger te Goes wederom een flink bezochte vergadering gehouden van de Nat. Boeren actie afd. Zeeland. Wederom waren vele land bouwers opgekomen om te luis teren naar de bezwaren tegen het optreden van de C.C.D. Uitgenoodigd waren o.a. de gewestelijke hoofden van de Ü.C.D., voedselcommissarissen en landbouwautoriteiten, doch aan deze uitnoodiging was door niet velen gehoor gegeven. Van de aangekondigde spre kers was alleen de heer Harm H. Warrink aanwezig, die ook reeds op de eerste vergadering heeft gesproken. Ditmaal las hij o.a. het stukje uit ons nummer van 7 dezer voor. over de afschaffing van de C.C.D. en zeide, dat Minis ter Mansholt heeft toegezegd, wel degelijk volle aandacht te schenkenaan hetgeen door de bestrijders van de C.C.D naar voren wordt gebracht. Verder deelde de heer warrink o.a. nog mee, dat het hoofdbestuur van de Geldersche landbouwmaat- schappij zich geheel op het standpunt der Nat. Boerenactie stelt. Hospitaalschip te Temeuzen. Op Zoterdog 15 Februari o.s. zal het Roode Kruis Hospitaal schip „Canado" ligploats Vlucht- haven, Temeuzen en geëxploi teerd door de Afdeehng Ter- neuzen v.h. Ned. Roode Kruis, officieel in gebruik worden ge nomen. Bij de plechtigheid, welke te 10.30 uur aanvangt, zal de heer Mr. H. P. "J. Ketwich Verschuur, Directeur-Generaal van het Ned. Roode Kruis, aanwezig zijn. Des namiddags van 1.30 tot 4.30 uur zal gelegenheid be staan het Hospitaalschip te be zichtigen. Noord-Beveland geïsoleerd. Doordat alle veerdiensten zijn uitgevallen, is thans Noord-Beveland geheel geïso leerd. Wel is het mogelijk zich te voet over het ijs van Kort- gene naar Wolphaartsdyk te begeven en omgekeerd. Walchersche groenten- handelaren staken mee. Van Vrijdag af zullen de detaillisten en grossiers in groenten te Middelburg, Vlls- singen en Souburg de inkoop op de veiling en van Maan dag af ook de verkoop van de producten, die onder het maximumprtJzenstelsel vallen, stop zetten. Dit besluit werd Woensdag middag op een door de Vak groep Detailhandel te Middel burg belegde vergadering met algemeene stemmen geno men. Een compromis met het veilingbestuur, waarbij van de zjjde van de vakgroep werd voorgesteld een drie prijzen-; Luxemburgsche regeering treedt af. De Luxemburgsche coalitie- regeering heeft officieel mede„ gedeeld, dat zij besloten heeft groot-hertogin Charlotte haar ontslag aan te bieden. Het aftreden van de regee ring, welke de laatste „Lon- densche" regeering van Euro pa is, vindt zyn oorzaak in een conflict tusschen de socia listische en Katholieke minis ters, waarschijn1'jk over een loonsverhooging voor de spoor wegarbeiders. Voorzitter persraad ontslagen. Minister Gielen heeft, naar „Trouw" meldt, aan dr. C. Beekenkamp ongevraagd eer. vol ontslag verleend als voor zitter van de Persraad omdat hij deze functie niet wel ver- eenigbaar acht met die van chef van de afd. Pers aan het departement van O. K. en W. Toch geen mais in het brood Bakkers uit Twente hebben minister Mansholt verzocht niet over te gaan tot het ver mengen van broodmeel met maïs. maar deze maïs te rui len bij boeren voor rogge of tarwe. Men meent, dat de boe. stelsel voor Walcheren in te stellen, kon niet slagen. Besloten werd de thans „ge blokkeerde" producten ook niet aan groote instellingen als ziekenhuizen, werkkampen e.d. te leveren. De provinciale booten. Kort geleden zijn klachten geuit over het feit, dat op de Provinciale veerbooten men- schen in weer en wind moeten staan bij de overtocht, omdat de eerste klasse kajuiten af gesloten zyn. Wij vernemen nu, dat deze afgesloten kajuiten over enke le dagen voor het publiek be schikbaar zullen komen. Er zal evenwel in de kajuiten niet gerookt mogen worden. Vlissingen BRANDWEER IN ACTIE. Gisteravond zagen, een paar ongens een „verdachte" licht- likkering in een pand aan de Bom. Banckert te Vlissingen. Zij waarschuwden de politie, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. De brandweer toog er op uit om tot de ont dekking te komen, dat een pe- troleumvergasser de „oorzaak" was. Het stel brandde rustig om een kamer wat op tempe ratuur te houden. Loos alarm dus. In de loop van de nacht werd een bewoonster aan de Boul. Evertsen wakker en nam een brandlucht waar. Zij zag de kamer vol rook. De brand, weer werd gewaarschuwd, die terstond uitrukte. Na een in gesteld onderzoek bleek het vuur onder de vloer te „woe den". Door een ondeskundig- gemaakte open haard in een naastgelegen pand waren de balken daar aan het smeulen geraakt. Na het openbreken van eenige vloeren, het uitbre ken van een plafond en een tusschenmuur, kon de vuur haard met een. aantal minima- xen spoedig worden gedoofd. JEUGDBIBLIOTHEEK. In het oude Politiebureau, Breestraat 11 te Vlissingen, zal van 15 Februari af de jeugdbibliotheek van de Open bare Leeszaal zijn gevestigd Des morgens te tien uur zal deze jeugdafdeellng geopend worden. Het huidige verblyf van de eugdbibliotheek moet name- ïjk ontruimd worden, aange. zien in de benedenverdieping van het Chr. Mil. Tehuis een recreatie-verblijf voor weder- opbouwarbeiders wordt inge richt. Middelburg Directrice Gasthuis gaat heen. Het bestuur der Godshuizen te Middelburg heeft met in gang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend aan Zr. J. Terwal als directrice van het Gasthuis en met ingang van die datum tot adjunct-direc trice benoemd Zr. G. L. Spce, sinds kort hoofdverpleegster in het Gasthuis, voordien eer ste verpleegster en waarne mend hoofd van „Het Zieken huis" te Almelo. Naar aanleiding van het vertrek van Zr. Terwal schrijft men ons: De scheidende directrice werd met ingang van 1 Juni 1929 te Middelburg benoemd en kan op een werkkring van groote afwisseling en activiteit terugzien. Zij vond hier een Ziekenhuis, dat verouderd was met het gevolg, dat voortdurend res tauraties en verbouwingen het verplegingswerk zeer be moeilijkten. In 1936 werd tot afbraak van het oude gedeelte besloten en in plaats daarvan een nieuw huis gesticht. Gedurende deze omvangrijke verbouwing werd het Ziekenhuis geen dag ge sloten en het moet de direc trice veel zorg en hoofdbre kens hebben gekost om de ge- heele dienst op normaal peil te houden. De illusie, die zij zich ge maakt had, dat na de voltooi ing in 1938 een tijdperk van rustig, zy het hard werken, het nieuwe gebouw zou aanbreken heeft slechts kort geduurd; van 1940 tot de be vrijding is de dienst buitenge woon moeilijk en zorgelijk ge weest en de wyze waarop zij alle tegenslag en kweller» van den bezetter, die een gedeelte van het huis in beslag had ge nomen, heeft moeten verduren, tart elke beschrijving. Directrice Terwal gaat thans van ons heen en neemt met zich de dank van tallooze pa tiënten, verplegenden en vrien den der ziekenhuis verzorging, want zy heeft aan al haar werk, klein of groot, haar kunde, haar toewijding en har telijkheid in de ruimste mate gegeven. RING VERDUISTERD. Een half jaar geleden ver miste een inwoonster van Mid. delburg een gouden ring met een brlllant. Dezer dagen ont^ dekte een vriendin van haar de ring aan de vinger van A. W. J. A. uit Middelburg, die als dienstbode kans had gezien de ring te verduisteren. Toen zij zag, dat de diefstal uitgekomen., verstopte zij de ring by buren, doch toen de politie een onderzoek In stelde, bekende zij haar daad. HOUTDIEVEN GESNAPT. Tegen eenige inwoners van Middelburg werd proces-ver hout met een handwagen van het terrein van de Ned. Heide- mij. gehaald, zoogenaamd om deze partij naar het politiebu reau te brengen. In werkelijk heid werd het hout in een Pak- huisje van een van de dieven opgeslagen. Een opzichter van de Heidemij. ontdekte dit ech ter «n waarschuwde de politie, zoodat weliswaar niet het hout, doch wel de dieven op het bureau belandden, er O.- en W.-Souburg HET FEESTPROGRAMMA. Door de Souburgsche Oran- jevereeniging is in verband met de bljde gebeurtenis het volgende programma opge steld: Heeft de geboorte plaats nè. 12 uur 's morgens, dan wordt door de schoolkinderen om 3 uur voor het gemeente huis gezongen. Wordt de na tionale feestdag gehouden de dag volgende op de geboorte, dan heeft deze zang plaats des morgens 10 uur, daarna rond gang van de muziek en 's avonds fakkeloptocht. Des avonds 7 uur wordt in de Geref. kerk te Souburg op de nationale feestdag een in terkerkelijke dienst gehouden, waar ds. Spijkerboer en ds. v. Berg zullen spreken. Sa menzang en orgelspel zullen elkaar afwisselen. GEMEENTE-AVOND. A.s. Vrijdag wordt in de Herv. kerk te Souburg cle 2e gemeente-avond gehouden, waar ds. Don uit Middelburg spreken zal over „De betee- kenis van de Generale Synode voor de Ned. Herv. kerk". Arnemuiden JUBILEUM CHR. ZEELIEDENBOND. De afdeeling Arnemuiden van de Chr. Z'eeliedenbond (be- hoorend by de Chr. bond van fabrieks- en transportarbei ders) heeft 7 Febr. jl. haar 25- jarig bestaan herdacht. De voorzitter de heer Schroevers, gaf een. overzicht van deze 25 jaren. Daarna hield ds. Veld huizen een toespraak over „F houden Vaart". Nadat in de pauze een kopje thee was ge dronken, bood het hoofdbe stuurslid, de heer Cornellsse, ren liever maïs voor veevoerlbaal opgemaakt wegens hout. zullen hebben. diefstal. Zij hadden een partij gelukwenschen aan. Hij sprak uitvoerig over „Eenheid". Na deze rede werd aan 19 stoere werkers het gouden insigne van het C.N.V. op de borst gespeld. Tenslotte spraken nog de heeren J. van Belzen als oud. voorzitter, burgemeerter Lan- gebeeke en vertegenwoordigers van een aantal andere ver- eeniglngen. Na een slotwoord van den voorzitter eindigde ds. Veld huizen met gebed. Veere DE NATIONALE FEESTDAG Voor de a.s. nationale feest, dag ig te Veere het volgende program opgemaakt: Direct na 't bekend worden zal de klok worden geluid. Na het luiden van de klok. zal de burgemeester vanaf de pui van het stadhuis de ge boorte officieel mededeelen. De schoolkinderen en gemeente - naren zullen zich verzamelen voor het stadhuis. Indien de weersgesteldheid dit toelaat, zal na de voorlezing van de proclamatie, het muziekgezel schap „Veere'e genoegen" een. taptoe blazen. Twee herauten zullen het blyde nieuws in de gemeente bekend maken. Na Het blazen van de taptoe be staat ten, stadhulze gelegen heid een felicitatiereglster te teekenen, dat zal worden toe,- gezonden aan het Prinselijk Paar. Tevens zal er collecte worden gehouden voor de Stichting 1940-'45, waarna een muzikale wandeling door de stad volgt. Heeft de geboorte vóór twaalf uur 's middags plaats dan zal de film „Vry en onverveerd" worden ver toond voor de kinderen te 5 uur. terwijl een tweede voor„ stelling zal plaatg hebben om 8 uur, in de Geref. Kerk. Heeft de geboorte na twaalf uur plaats, dan wordt het pro gramma nader bekend ge maakt. Aagtekerke FEESTPROGRAMMA. Het programma van de fees telijkheden te Aagtekerke op de nat, feestdag is als volgt; Om 1 uur zal de eere-voor» zitter der Oranjevereeniging, J. Bosselaar, het feest openen. „Nut en Genoegen" zal zang nummers ten beste geven, en, ln de kom van het dorp zullen volksspelen worden gehouden. 's Avonds van 5 tot 8 uur opnieuw volksspelen. Om 8 uur geeft de zangver. „Nut en, Genoegen" een uitvoering in de diaconie-school. D© geboor te zal aangekondigd worden door herauten te paard. Vrouwenpolder LANDBOUWERS BIJEEN. De plaatselijke adviescom. missie te Vrouwenpolder hield onder voorzitterschap van den heer J. Francois een vergade ring voor landbouwers, waarin de heeren Van Llere en Janse spraken over landbouwvoor lichting en landbouwherstel. De heer van Liere behandel de uitvoerig het zaaiplan, de gewassenkeuring en de be mesting. Tal van vragen wer den ook door den heer Janse beantwoord. De bijeenkomst was goed bezocht. Gevoelige straffen. Voor den brjzonderen politie rechter te Middelburg nebben eenige veesmokkelaars terecht gestaan. De 37-jarige veehandelaar E. P. G. te Hulst vervoerde op 23 November 1946 met zijn auto in de verboden strook onder Nieuw-Namen 10 stuks hoornvee. Bj contröle bleek dat de vertoonde geleidebiljet- ten slechts betrekking hadden op 5 runderen, terwijl bij on derzoek nog aan het licht kwam dat deze 5 runderen uit de grensstrook waren uit gevoerd zonder ze te toonen by een doorlaatpost. Alle run- deren werden in beslag geno men. Verdachte werd veroordeeld tot 400.of 2 maanden hechtenis en 3 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftjd van 3 jaar. Met verbeurdverklaring van 5 koei en. De eisch was 1000. boete of 4 maanden hechtenis. GEFINGEERDE DIEFSTAL. Door den 35-jarigen veehan delaar A. J. L. te St. Jansteen werd op 6 December 1946 bij de Rykspolitie te Hulst aan gifte van diefstal gedaan. Vier hem toebehoorende runderen houden uit ee:i d ar hem ge huurd weiland ontvreemd z"-1, Het -was de politie echter be kend dat in de vorige nacht door ambtenaren der Invoer rechten en -'in zen in samen werking met ambtenaren van den C.C.D. 4 pinken waren aangeslagen. Dat waren de „gestolen" beestjes, 'die liepen in een wc'de gelegen binnen de verboden strook en die 2 aan 2 zoodanig aan elkaar ge koppeld waren met dichtge bonden bekken en met een ge- leidetouw, dat alles wel dui delijk was. Het vermoeden rees dat ze over de grens gesmok keld moesten worden. Later op de avond zag de ambte naren dan ook dat eenige per sonen de i kwamen en de beesten bij het leidtouw beet nakten. 'lierop vólgde de sommatic „staanblijven", waar op die personen vluchten met achterlating der pinken, welke inbeslag werden genomen. Bij het verder onderzoek kwam vast te staan dat A. J. L. aan 2 zijner knechts op 5 Dcc. opdracht had gegeven die 4 beesten „klaar te ma ken" en naar de weide in de verboden strook te brengen. Aanvankelijk ontkende D. La ter gaf hij toe die 4 beesten te hebben verkocht aan den Belg G. voor 400.per stuk. Verdachte wordt schuldig bevonden aan het voorhanden, althans in voorraad hebben binnen, dan wel doen vervoe ren tot in, de grensstrook van 4 koeien. De Off. van Justitie eischte 5 maanden gevangenisstraf, met verbeurd verklaring. De raadsman van verdachte, Mr. van Son te Hulst, vond de geheele zaak erg duister. Hij acht het ten laste gelegde niet bewezen en vraagt vrijspraak. Uitspraak: 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek voor arrest en met verbeurdverkla ring der 4 runderen. fIngezonden tnededeeling „en toch was ze heel erg ziek. Mcjr eenmaal herstellend was zij met Sanatogen cr gauw weer bovenop. Nu is ons kind weer vroolijk en gezond" zoo schrijft ons de gelukkige vader. Sanatogeo ïs voor herstellenden het kracht- voedsel bij uitnemendheid, het wekt de eetlust op. is licht ver teerbaar en bevordert dc nacht rust Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar ook tegen prikkelbaarheid cn dat foome loodzware gevoel... «Wcrir* «wfet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2