PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT COMPROMIS Minister Fiévez Materieele oorlogsschade RUSLAND Vandaag In- en export in 1946 190e Jaargang - No. 37 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg- Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., VHssingen- Dit blad verschijnt dagelijks, behalv Donderdag 13 Febr. '47 op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel- 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen Brouwerijstr.2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg- ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per veek. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2,- Het wereldgebeuren plotseling toegevend Kleine landen mogen weer meepraten. Worden Duitsche .autoriteiten gehoord De kleine landen hebben het is bekend bij de samen stelling van de vredesverdra gen slechts weinig in de melk te brokken gehad. Zeker, zij mochten vorig jaar in Parijs meepraten, voorstellen indie nen en zelfs aanbevelingen doen. De beslissingen werden echter uitsluitend genomen door de Groote Vier en de kleinen hadden slechts af te wachten in hoeverre met hun wenschen en suggesties zou worden rekening gehouden. Het is vooral de onstuimige dr. Evatt geweest, de „kam pioen der kleine naties", die daarover destijds menig boos woord heeft doen hooren. Zon der veel resultaat, want het scheen in de bedoeling van de Grooten te liggen bij de be handeling van het Duitsche vredesverdrag weer eenzelfde procedure te volgen als in Pa rijs. De kleine landen hebben gelegenheid gekregen in uit voerige nota's en memoranda hun inzichten uiteen te zetten en hun eischen te verdedigen, de plaatsvervangers in Londen hebben daaruit keurige uit treksels gemaakt en daarbij scheen het te zullen blijven. De heftige oppositie van de Sowjet-Unie torpedeerde alle plannen van de andere drie groote mogendheden om de nabuurlanden van Duitschland nauwer in de besprekingen te betrekken. Nu is de Russische diplomatie vaak onberekenbaar ën plotselinge concessies op punten, waarop men tot nu toe een onbuigzame houding innam, zijn niet zeldzaam. Tij dens de zitting van Dinsdag avond van de plaatsvervangers te Londen kondigde de Sowjet- afgevaardigde Goesef zoo'n plotselinge concessie aan. Hij deelde zijn verraste collega's mede, dat zijn delegatie voor stellen zou indienen om de kleine landen wat meer invloed toe te kennen op de gang van zaken bij de opstelling van het verdrag met Duitschland. De voorstellen zouden als aan vulling dienen, zoo zeide hij, op het oorspronkelijke Sowjet- memorandum over de procedu re-kwestie. Hoewel afwachten wat de nieuwe voorstellen van Goesef zullen inhouden de boodschap is, is het niet on mogelijk, dat over een be langrijk punt van geschil thans overeenstemming zal worden bereikt. Er is zelfs kans, dat Duitschers gehoord zullen worden. De Amerikaan- sche delegatie heeft voorge steld om bevoegde Duitsche autoriteiten, zooals leiders van goedgekeurde democratische partijen en functionarissen van vakvereenigingen en re geeringen van staten uit te noodigen hun standriunt uiteen te zetten. De Fransche verte genwoordiger voelde hier ech ter niet veel voor en ook Goe sef wilde weten in welke hoe danigheid de Duitsche verte genwoordigers zouden verschij nen. De Amerikaan Murphy gaf hierop ten antwoord, dat er in uo Amerikaansche en Sowjet-zónes behoorlijk geko zen functionarissen zijn, die een groot deel van de Duit sche bevolking vertegenwoor digen. De steenkoolcrisis in Engeland. Voor Engeland zijn wat de steenkoolpositie betreft de da gen van de oorlog teruggekeerd. De temperatuur is sterk gedaald en Engeland beleeft de ergste winter sedert een halve eeuw. Het kabinet raadpleegde Dinsdag deskundigen over de mogelijkheid van het gebruik van legerviammenwerpers om de sneeuw, waardoor de kolen- treinen worden opgehouden, te verwijderen en het gebruik van hulpschepen van de marine om een vaargeul te maken in de bevroren waterwegen. Tevens zou de kwestie van uitbreiding der electriciteitsbeperking voor huiselijk gebruik tot het geheele land met inbegrip van Schot land zijn besproken. Het ministerie van brandstof voorziening deelde officieel me de, dat sinds de beperkingen in gingen 22.550 ton, d.i. 35 van het normale gebruik, zijn bespaard. John Strachey, de minister van voedselvoorziening, heeft medegedeeld, dat de voed seldistributie niet onder de brandstof- en vervoersmoeilijk- heden lijdt. Tien vliegtuigen van de R.A.F. zullen voedsel uit werpen boven zes door de sneeuw geïsoleerde dorpen in Staffordshire. Toenadering België Frankrijk bepleit. Tijdens de bespreking van de Nederlandsch-Belgische samen werking in de Belgische Kamer, drong de socialist Gregorre aan op een accoord van gelijke aard met Frankrijk. Hij legde de nadruk op de bij de Walen gevoelde behoefte om een toenadering met Frankrijk te verwezenlijken door een uitbreiding der economische en cultireele betrekkingen met dat land. Hij verweet de C.V.P. haar clericalisme, hetgeen aanleiding gaf tot protesten op de banken der oppositie, waar tenslotte hevige opschudding ontstond. Abdel Krim vrijgelaten. Het Spaansche minister; e van buitenlandsche zaken heeft protest aangeteekend te gen de vrijlating; door de Fran sdie regeerinp- van den voor. maligen Marokkaanschen op standelingenleider Abdel Krim, die naar het eiland Reunion in de Indische Oceaan was ver bannen. Abdel Kr;m was des- tijds de beheerscher van de Rif, een bergketen langs de Middellandsche Zee in Marok. ko. Vijf jaar lang voerde hij de daar wonende stammen aan tegen Spanje en Frankrijk. In April 1925 opende hij hij ver rassing een aanval op Fransch Marokko. Hij moest tenslotte zwichten voor de gezamenlijke Fransch-Spaansche tegenactie en gaf zich in Mei 1926 aan de Franschen over. Daarop volg de zijn deportatie. Amerikaansche senaat wil bezuinigen. De Amerikaansche subcom missie van de Senaat voor de begrooting heeft na een debat, dat de geheele dag geduurd heeft, een voorstel tot aanbeve ling van 6 milliard dollar be zuiniging in de begrooting van president Truman aangenomen. De aanbeveling wordt waar schijnlijk Vrijdag naar de Se naatscommissie voor de be grooting gezonden. De Ameri kaansche stafchef, generaal Dwight Eisenhower, had als p-otest doen hooren, dat ver mindering van de voor het le ger uitgetrokken bedragen de verdedigingsplannen zouden verlammen. VEERTIENJARIG MEISJE SCHIET HAAR VADER DOOD. Een veertienjarig meisje te St. Louis, Missouri, heeft haar va der doodgeschoten, omdat deze verhinderde er met een dertien jarigen jongen vandoor te gaan. Het meisje bekende bij het ver hoor, dat zij en de jongen met een taxi naar een kampeerter rein waren gereden. Toen de vader de twee kinderen uit het kamp had teruggehaald en met hen in zijn auto op terugweg was naar huis, vroeg het meis je, met den jongen achter in zijn auto gezeten, haar kameraad om zijn klein kaliber pistool en schoot dat af in de nek van haar chauffeerenden vader. De auto kwam in de sloot langs de weg terecht. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het zie kenhuis reeds overleden te zijn. 313 Toerrijders schaatsten de Elfstedentocht. Volgens de officièele cijfers hebben toch nog ruim twee duizend om precies te zy"n 2018 personen deelgenomen aan de Elfstedentocht. Van hen zijn er slechts 313 (15% in geslaagd de tocht te volbrengen. Speciaal voor de startplaat sen Stavoren, Hindeloopen, Workum en Bolsward was het percentage zeer gering, het geen zijn oorzaak had in een breede scheur, welke in het ijs van het Heegermeer was ont staan en waardoor tal van deelnemers te Sloten werden opgehouden. Wederopbouw en emballage. Het Kamerlid, de heer An- driessen, heeft den minister van economische zaken vragen ge steld in ve-band met de aller- wege uitgesproken vrees, dat vooral door gebrek aan hout het Bouwplan 1947 niet volledig zal kunnen worden uitgevoerd. Hij vraagt daarbij naar de ver wachtingen t.a.v. de houtpositie en naar de verdeeling van de houtvoo-raad tusschen weder- ...is de gewijzigde Grond wet ook voor Java, Ma- doera, Suriname en Cu rasao van kracht ge worden; ...viert Panama zijn Grondwetsdag; ...is het 150 jaar gele den dat de Spaansche vloot bij Kaap St. Vin cent door den Engel- schen admiraal Nelson werd verslagen; ...is het 500 jaar gele den, dat de beroemde Italiaanschj drukker Al- do Manuzio, die de eer ste cursiefletters ont wierp en gebruikte en ook het eerst de komma punt en de dubbele punt toepaste, werd geboren. Japanners eeren Mac Arthur. De Japanners hebben be sloten een kerk te bouwen op de plek, waar generaal Mac Arthur in 1946 per vliegtuig is geland (vliegveld Atsugi bij Tokio). Zijn naam zal op de opbouw en emballage-industrie, kerkklok worden gegraveerd. met Soekarno mogelijk? Linggadjati blijft aanvaardbaar. Kamerdebat was te uitvoerig Bij het officieele republikein- sche communiqué over Ling gadjati teekent de „Nieuwsgier" (Batavia) van 10 deze- aan: „Wij kunnen hieraan toevoe gen, dat Sjahrir naar verluidt bereid is de Nederlandsche in terpretatie als zoodanig te aan vaarden, doch dat de oppositie overwegend bezwaar tegen zijn standpunt heeft. Het komt ons voor, aldus het blad, dat er geen reden tot over- groote somberheid is: het was en is volkomen duidelijk, dat een letterlijke aanvaarding van Jonkman's interpretatie voor Djogjakarta haast onmogelijk is, doch daarbij moet worden be dacht, dat beide Jonkman-rede voeringen, waarom het hier gaat, ten slotte uiteenzettingen tegenover de Nederlandsche Tweede Kamer waren met een duidelijk apologetisch karakter. In aanmerking nemend dat de reeds zoo duidelijk gebleken bereidheid om te teekenen aan Indonesische zijde onvermin derd is gezien de bewoor dingen van het communiqué lijkt ons nog altijd een com promis niet onmogelijk. Tegemoetkoming aan de ge bleken bezwaren behoeft onzes inziens niet te beteekenen, dat wezenlijk ook maar een woord van de Nederlandsche interpre tatie wordt teruggenomen. Aan de feitelijke beteekenis dier interpretatie kan uiteraard niet getornd worden, doch, be grijpen wij het goed, dan ziet de Indonesische regee-ing thans de vormkwestie als het belang rijkst en terecht: haar is gevraagd eenige kolommen han delingen, waarin een gansche reeks argumenten, uiteenzettin gen, vergelijkingen en beelden voorkomen, welke buiten de sfeer der Linggadjati-discussie vallen, te aanvaarden als de eigenlijke geest en fin der over eenkomst. Dat kan tenslotte ook nooit de bedoeling van de motie- Romme zijn. Welnu, als dit zoo is, dan moet de feitelijke Ling- gadjati-interpretatïe in enkele punten kunnen worden samen gevat, welke voor de Indone sische regeering aanvaardbaar zijn. Aldus gezien is er geen reden aanwezig om te wanho pen aan de vraag of het eind punt alsnog en binnen betrek kelijk ka-te tijd bereikbaar is,' aldus besluit de „Nieuwsgier" Politieke actie op Java Het republtkeinsche pers. bureau Aneta bericht, dat de Partai Nasional Indonesia een oproeping tot de Indonesiërs heeft gericht tot de vorming van een „front van nationale eenheid", dat ten doel heeft de aanvallen van het kolonia lisme en het imperialisme af te slaan. De oproep is uitge vaardigd met het oog op de nieuwe ontwikkeling rondom Linggadjati. PROF. ROMME TE MEDAN Prof. Romme en zijn gezel schap hebben geruimen tijd ver toefd onder de soldaten in de stellingen rondom Medan, waar bij de leide- van de katholieke Kamerfractie belangstellend in formeerde naar de wenschen en de gevoelens van de jongens. Prof. Romme werd vergezeld door den regeeringsadviseur voor politieke zaken op Suma tra J. van de Velde, en den territorialen hoofdofficier, luit.- kol. Supheert. Waarschijnlijk door on oplettendheid is de landbouwer J. Hamberg te Bergentheim door een trein van de lijn ZwolleCoevorden gegrepen en op slag gedood. Vorst houdt aan! De veranderingen, die in de afgeloopen 24 uur in de lucht- drukverdeeling voorkwamen, zijn onbeteekenend en oefenen geen invloed uit op het weer in ons land. Gistermorgen was het vorst- gebied doorgedrongen tot bij Parijs. In Engeland daalde de temperatuur ook weer enkele graden. De koude luchtlaag gaat mo menteel vergezeld van veel be wolking. Dit heeft tot gevolg, dat de nachtelijke uitstraling ontbreekt. Aan de andere kant blijven de maximum temperatu ren overdag ook laag, omdat de zonnestralen bijna geen in vloed kunnen doen gelden. De dagelijksche gang van de tem peratuur is dus klein en ook de temperatuurverschillen tus schen de stations in ons land zijn gering. Gistermorgen meldde Vlissin gen met -7 de hoogste tem peratuur, Twente, Leeuwarden en Eelde met —9 de laagste. De overige stations meldden -8. De depressie-activiteit op de oceaan voltrekt zich nog op te groote afstand van het vaste land van Europa om het weer op korte termijn te kunnen be ïnvloeden. Er moet op aanhou den van de nachtvorst gerekend worden. URK GEÏSOLEERD. Met man en macht wordt gewerkt om de nood op het feïsoleerde Urk te verlichten len vrachtrijder is erin ge slaagd met een lichte vracht wagen de post weg te bren gen en met vleesch terug te komen. De tocht langs de dijk was echter niet zonder levens gevaar en slechts een geringe hoeveelheid vracht kon wor- den vervoerd. Behalve aan brood is er gebrek aan le vensmiddelen. De drinkwatervoorziening baart voorts zorg, daar bijna alle regenbakken leeg zijn en het water uit de Urker wa terleiding niet voor consump tie geschikt is. In verband met de kolenschaarsehte zijn de scholen gesloten en hebben verschillende vereenigingen him arbeid gestaakt. De bur gemeester van Urk, de heer G. Keyzer, heeft zich in ver binding gesteld met de regee ring en, naar verluidt, heeft hij toezegging ontvangen, dat het ministerie van oorlog maatregelen zou treffen om een verbinding tot stand te brengen tusschen Urk en de buitenwereld. verdedigt de begrooting van oorlog Maatregelen tegen militaire autoriteiten, die in Mei 1940 in gebreke waren. De vrijstellingen. In zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer verzekert de minister van Oorlog, dat de regeering er naar zal blijven streven het oorlogsbudget tot dat uiterste te beperken, waartoe zij kan gaan binnen het kader harer plichten zoowel in als buiten Europa. Veel zal daarbij af hangen van de ontwikkeünf van. de toestand in Indië. Dat de uitkomst van het atoomonderzoek kan worden afgewacht, alvorens plannen voor de organisatie van het leger te maken, meent de mi nister te moeten bestrijden. WELKE LICHTINGEN? De minister acht het oogen- blik nog niet gekomen om zich uit te spreken over het aantal lichtingen, waaruit het leger dient te worden ge. vormd. De eenheden van 't le ger. welke actief aan de strijd te velde zullen deelnemen, zul len van 't hoogst mogeijke ge. halte moeten zijn. Daartoe zul len zij moeten bestaan uit jon ge menschen, die hun militaire opleiding slechts kort geleden hebben ontvangen. Dit voert tot de conclusie, dat bedoelde eenheden uit een gering rental Zuiderzeewerken en Wederopbouw. In zijn memorie van antwoord inzake de begrooting van het Zuiderzeefonds, wijst de Minis ter er, naar aanleiding van het bezwaar, dat gemaakt werd te gen het voornemen der Regee ring het inpolderingswerk voor- loopig te staken op, dat, wan neer de verdere inpoldering thans reeds werd aangevat, dit zou medebrengen, dat voor een reeks jaren belangrijke uitga ven en een groot aantal ar beidskrachten moeten worden vastgelegd. Nu nog zoo groote inspanning wordt vereischt voor de wederopbouw, komt het den minister niet raadzaam voor op het huidige tijdstip reeds tot verdere inpolderingswerken over te gaan. Met het opmaken van plannen voor deze werken zal intusschen worden voortge gaan. Voor 90 millioen aan textiel uitgevoerd. Handelsbalans passief. In een radiorede heeft mr. P. Blaisse, hoofd van de afd. planning van het ministerie van economische zaken, mede gedeeld, dat in 1946 werd in gevoerd voor ruim 2.200 mil lioen, terwijl de uitvoer ruim 800 millioen bedroeg. Reke ning houdend met het geste gen prijsniveau, fceteekent dit naar de waarde ruim 50 pro cent van de voor-oorlogsche invoer en ruim 25 procent van de voor-oorlogsche uitvoer. 35 PROCENT GEDEKT. De handelsbalans is sterk passief: slechts 35 procent van de invoer is door uitvoer ge- Fransch systeem van vergoeding is beter dan het Nederlandsche. De komende Nederlandsche wetgeving. De heer Zwagerman te Middelburg verstrekte ons uit voerige inlichtingen over het Fransche systeem van vergoe ding der materieele oorlogs schade. Binnenkort zal in Nederland een definitieve wet komen voor regeling van de oorlogs schade-vergoeding. Aan de huidige tijdelijke re geling kleefden drie ernstige bezwaren, namelijk te groote centralisatie, de onjuiste ver goedingsbasis (verkoopwaarde 1940) en de moeilijke finan ciering door splitsing in ren tedragende en niet rentedra gende hypotheken. Ook was de regeling voor de verloren inboedels onvol doende. Gei ,°rden in Zee land zien met belangstelling uit naar de komende wet. IN FRANKRIJK. Intusschen is eind October 1946 in Frankrijk de wet op de muterieele oorlogsschaden bekend gemaakt. Ook dit land heeft geweldig van de oorlog geleden. Het is verblijdend te constateeren, dat ïn Frank rijk, met zijn politieke verwar ringen en gedesorganiseerd geldwezen, zich een sterke burger- en gemeenschapszin ook hier weer demonstreert door de beginselen waarop de ze wet gebouwd is. Beginselen die ook onze regeering en het betere deel van ons volk prin cipieel als de eenig juiste er kenden, namelijk de verdeeling van de lasten van het herstel over het geheele volk en ver goeding op basis vervangings- kosten. Enkele voorname bepalin gen van de Fransche wet hou den het volgende in. Erkend wordt het recht van algeheelc schadeloosstelling, voor scha den door oorlogshandelingen veroorzaakt, aan roerende en onroerende goederen. Voor de financiering wordt n afzonderlijk herstelfonds ingesteld. Voor het herstel zelf wordt een 5-jaren plan opgesteld. VERVANGINGSKOSTEN. Volledige vergoeding ont vangen slechts zij, die herbou wen of her-installeeren. Ver goed worden de totale vervan gingskosten, in de vorm waar in net goed zich bevond ten tijde van verlies of beschadi- van gedupeerde, die nieuw voor oud krijgt, van ten hoogste 20 (Een regeling, die vol komen aansluit bij de wen schen der Nederlandsche ge dupeerden). Naar de toestand van het verloren object krij gen de Franschen dus 80 tot 100 c/o der vervangingskosten vergoed. Gedupeerden die niet willen herbouwen of her-installeeren, ontvangen 30 der vervan gingskosten en als zij ouder zijn dan 65 jaar, 50 daar van in de vorm van een lijf rente tot maximaal 2 mil. Fr. WAARDE-TABELLEN. Voor gevallen, waarin de waarde en de aard van het verlorene niet gemakkelijk te bewijzen is, wordt vergoed volgens vastgestelde waarde- tabellen. Dit vindt toepassing voor meubilair en voor de be- drijfsinventaris van agrarische bedrijven. Hoe deze tabellen er uitzien en met welke fac toren daarbij is gerekend, is schrijver niet bekend. Waar echter de Fransche wet het al- gemeene beginsel huldigt, van volledige schadeloosstelling op de basis vervangingskosten, zullen de resultaten voor de gedupeerden ook hiervoor wel bevredigend zjjn. HERBOUW-COöPERATIES. Nog een andere gedachte, die in de Fransche wet is neergelegd, is opmerkings- waard. De gedupeerden krij gen het recht zich te vereeni- ging. Een bedrag ten laste gen in coöperatieve herbouw maatschappijen, die bij de ver wezenlijking van het herstel een belangrijke rol kunnen spelen. Wanneer onze komende wet het beginsel zou huldigen, dat in de uitvoering van het her stel het gemeentelijk bestuurs apparaat met zeer belangrijke bevoegdheden zou worden in geschakeld, zou zeer zeker een soepeler uitvoering met veel minder bureaucratie het gevolg zijn. Zou daarnaast de mogelijkheid worden ge schapen, dat de gedupeerden in coöperatief verband per ge meente of per streek voor hun belangen konden opkomen, dan zou op een wijze, volkomen passende bij de Nederlandsche mentaliteit en gegroeide ver houdingen, een veel meer be vredigende oplossing van het geweldige herstelvraagstuk verzekerd zijn. Tenslotte zou dan nog, voor dat gedeelte der herstelkosten dat niet uit belastingen en lee ningen kan worden bestreden, ook in ons vaderland een spe ciaal Herstelfonds moeten wor den gecreëerd. Een fonds waaraan zooveel mogelijk het geheele volk naar draagkracht zou moeten bijdragen, bijv. door verplichtingen te voldoen over een periode van lange duur (bijv. 25 jaar) in jaar- lijksche annuïteiten. Het vasthouden aan de oude vergoedingsbeginselen en aan de gecentraliseerde uitvoering, zou een ramp beteekenen voor de gedupeerden, voor de ge troffen streken en voor het geheele Nederlandsche volk. dekt (voor de ooi'log ongeveer 70 procent). MOEILIJKE PROBLEMEN. Een uiterst moeilijk punt is in het afgeloopen jaar ge weest en zal dit ook voor 1947 blijken te zijn eener- zijds een juiste verhouding te vinden tusschen productie en invoer van consumptiegoede ren en anderzijds de juiste verdeeling aan te geven voor de afzet in het binnenland en de export. In de textielindustrie werd ondanks het feit, dat niet kan worden beweerd, dat het Ned. volk voldoende textiel producten ter beschikking kreeg niettemin op grond van hoogere belangen besloten een klein gedeelte van de Ned. productie voor de uitvoer te bestemmen. STIJGING. De laatste maanden van 1946 gaven een sterke stij ging van de uitvoer te zien. Bedroeg deze uitvoer medio 1946 nog; maar rond 40 mil lioen per maand, in December kon het cijfer van rond 130 millioen worden bereikt. Naar spr.'s meening zal de industrieele uitvoer een ver dergaande stijging kunnen vertoonen: het Ned. productie apparaat is juist in de laatste helft van 1946 op gang geko men en belangrijke bestellin gen zullen thans kunnen wor den uitgevoerd, welke1 in de loop van 1946 werden ge plaatst. Ook de textielindus trie, welke in 1946 voor ruim 90 millioen exporteerde, hoopt in 1947 een hoogere uit voer te bereiken. lichtingen dienen te worden opgebouwd. Het blijkbaar gerezen mis verstand, dat de minister van Oorlog, de leiding van de ope ration te land behoort te heb ben, wil de minister gaarne wegnemen. De aanwijzingen, welke de minister van oorlog, mede aan den chef van de militaire ge nerale staf verstrekt, zullen zich dienen te beperken tot het aangeven van het politiek doel der te ontwerpen of uit te voeren operatiën. Bij de bepa ling van dit doel zal het advies van den chef van de generale staf omtrent hetgeen militair bereikbaar is, uiteraard een belangrijke factor vormen. HET BESTE MATERIEEL. De minister kan verzekeren, dat ons leger wordt uitgerust met het beste materieel, dat kan worden verkregen. VRIJSTELLINGEN De vraag of aan de regeling betreffende de vrijstelling van onderwijzers ten volle terug werkende kracht kan worden verleend, is nog in onderzoek, evenals het vraagstuk der vrijstelling van dienstplichti ge leeraren. De minister acht het echter niet mogelijk alle dienstplichtige leerkrachten vrij te stellen, zulks in verband met de nog steeds bestaande kadernood. Er valt niet aan te denken bij de vrijstellingen ook nog in belangrijke mate rekening te houden met particuliere be langen. In onderscheidene ge vallen wordt echter huip ver leend door middel van Kost winnersvergoeding- en tege moetkoming in de kosten van levensonderhoud. Aan academici wordt uitstel verleend tot het tijdstip, waar op zij het examen, waarvoor zij zich voorbereiden, kunnen afleggen, waarna bnderbre- lüng van de studie in het al gemeen geen onoverkomelijke bezwaren medebrengt. Inderdaad ligt bet In het voornemen van den minister tegen militaire autoriteiten, die tijdens de Meidagen van 1B40 blijken in gebreke te zijn geweest, maatregelen te nemen. De Indiening van drie wets ontwerpen betreffende de mi litaire justitie, is binnenkort te verwachten. VROUWEN IN HET LEGER. De minister betreurt het, dat een aantal leden zich niet kon vereenigen met zjjn plan. nen ten aanzien van het Vrou wen Hulp Korps. In het leger zal door de vrouwen een plaats moeten worden ingenomen en wel in die functies welke be ter door een-vrouw dan een man kunnen worden vervuld, of waarvoor geen man aan specifiek mannenwerk behoeft te worden onttrokken. Wil men dit doel bereiken, dan be hoort het leger zich daarop in tijd van vrede voor te berei den; De vraag of het gewenscht de dienstplichtigen, die zich daartoe bereid verklaren vóór hun vertrek met groot verlof, bij hun korps vrijwillig een verbintenis te doen sluiten om in geval van bjnnenlandsche onlusten in daartoe georgani seerde verbanden in werkelij- ken dienst te komen, maakt bij den minister nog een punt van overweging uit. Deze aan gelegenheid wordt echter eerst in de loop van 1948 urgent. Oud-illegale werkers en de doodstraf. De Ver. van oud-illegale wer kers te Zeist heeft zich met een brief tot den Minister van Jus titie gericht, in welke brief zij mededeelt, dat zij de ongerust heid en groote wrevel van mr. Zaayer "over de huidige rechts pleging volkomen deelt en zij het belang van deze kwestie, zoo groot acht, dat zij de Re- gee.-ing met de meeste klem verzoekt haar houding te her zien en niet alleen recht te doen spreken, maar ook snel recht te doen. Vervoer yan wederopbouw- arbeiders. Minister Vos heeft thans ge antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Suur- hoff, betreffende het vervoer van arbeiders van de D.U.W. en de Wederopbouw. De mi nister wijst er op, dat de ar beiders alleen indien er geen ander materiaal ter beschik king is, met vrachtauto's wor den vervoerd, welke dan be hoorlijk met dekzeilen gedicht worden en bovendien eerst door de Verkeersinspectie moeten zijn goedgekeurd voor personenvervoer. Éénmaal heeft zich een moeilijkheid voorgedaan, toen bij vervoer van Rotterdam- sche arbeiders uit Beijerland het dekzeil van een overigens goedgekeurde auto iets te klein bleek. In een dergelijk geval waarbij Rotterdamsche arbei ders van Walcheren naar huis moesten worden vervoerd, heeft men de zaak kunnen oplossen door de achterste bank onbezet te laten en een aantal arbeiders per trein te vervoeren. De minister meent, dat in aanmerking genomen het beschikbare materiaal het vervoer niet onbevredigend mag worden geacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1