smmtocen Kolenproductie stijgt Tolunie met België Nieuwe spelling aanvaard TRIBUNAAL Veesmokkelaars berecht UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen Zeeuwsche 3 Dagproductie 71,5 pet. van de vóór-oorlogsche Na do liclito daling van 801.423 ton in November tot 718.314 ton in December, is de kolenproductie van de Lim- burgsche mijnen in Januari ge stegen tot 833.027 ton. In Ja nuari 1946 produceerden de myrien 629.337 ton. Het aantal werkdagen in Januari j.l. was ook hooger, n.l. 26 tegen resp. 25 en 23 in November en December vo rig jaar. De productie van Januari j.l. komt overeen met 32.040 ton per werkdag (Ja nuari 1946: 24.205, November: 32.057, December 31.231 ton). De invoer uit Duitschland steeg van 69.416 ton over De cember tot 76.025 ton over Januari. Daarenboven werd uit Duitschland nog ingevoerd 20.237 ton kolen voor bunke ring zeeschepen en doorvoer binnenvaart. (Vorige maand 23.547 tori). De invoer uit Amerika over! Januari j.l. beliep 166.193 ton tegen 53.813 ton over Decem ber, een stijging dus van ruim 112.000 ton. Hierbij moet ech ter worden bedacht, dat de mijnwerkersstaking in Ame rika over December een uitval veroorzaakte van ca. .150.000 ton kolen. In totaal voerde Nederland dus over Januari j.l. ruim 260.000 ton steenkool in (De cember: ca. 123.000 ton; No vember: ca. 229.000 en Janu ari 1946: ca. 228.000 ton). FEBRUARI. Inmiddels is de gemiddelde productie per werkdag van 1 t.m. 7 Februari gestegen tot 34.640 ton. Deze sterke stij ging is toe te schrijven aan het inzetten van het kolen- front van ondergror.dsche ar beiders, die normaal voorbe reidende of onderhoudswerk zaamheden verrichten. Uiter aard kan dit slechts tydelijk geschieden zoodat met een da ling van de gemiddelde dag productie rekening moet wor den gehouden. JAARPRODUCTIES. In 1938 produceerden de Nederlandsche mijnen 13% mil- lioen ton steenkolen, 2.4 mil- lioen ton myncokes en iy± mil- lioen steenkoolbrik. Voor 1946 waren deze cijfers resp. 8.3 millioeri steenkolen, 1.13 milli- oen ton miincokes en mil- lioen steenkoolbriketten. De gemiddelde productie Eer werkdag liep sinds de evryding in Mei 1945 op van 13.764 ton tot 31.231 ton in December 1946 en bedraagt thans ca. 71.5 procent van de vooroorlogsche dagproductie. In 1946 werd 12 millioen ton kolen verbruikt, waarvan 1.1 millioen door de electri- sche centrales, 1.1 millioen ton door de Spoorwegen en ander transport, 2.7 millioen door de gas- en cokesfabrieken, 3.1 millioen ton door de industrie, 1 millioen ton door de mijnen zelf en 3 millioen ton door de bevolking. maakt flinke vorderingen Gemeenschappelijk tarief over eenige maanden in werking. Vorstwerkloozen en de kolenslag. Nu de werkzaamheden in de boomkweekerijen te Boskoop ten gevolge van de aanhou dende vorst reeds geruime tijd stil liggen, heeft een aantal boomkweekersknechts in deze gemeente, in overleg met zijn werkgevers het initiatief ge nomen om zich gedurende de vorstperiode beschikbaar te stellen voor werkzaamheden in de Limburgsche mijnen, ten einde op deze wjjze de ge dwongen vrye tijd productief te maken en mede een aandeel te leveren in de kolenslag. Verkiezingen in de Sovjet-Unie. Radio Moskou meldt, dat generalissimus Stalin in alle districten, waar hy candldaat was gesteld, voor verkiezing in de opperste Sowjet der re publieken van de Sowjet-Unie, eenstemmig is gekozen. Volgens onvolledige gege vens heeft 98 der stemge rechtigden in de Oekraïne zijn stem uitgebracht, in Wit-Rus- land 99.97 in Georgië 99.93 en in Sowjet Azer beidsjan 99.99 Aflossing Indische troepen. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van het A. N.P. deelde een woordvoerder van de staf van generaal Spoor het volgende mede inzake de resultaten van de in Nederland door den legercommandant ge voerde besprekingen. Aflossing van de O.V.W.-ers en mariniers zal na een dienst tijd van ongeveer twee jaar in de tropen plaats hebben. Met de aflossing van het K.N.I.L.- personeel kan medio van dit jaar een aanvang worden ge maakt, terwijl met de aflossing van de daarvoor in aanmerking komende O.V.W.-ers van de Koninklijke landmacht, alsmede van de mariniers ongeveer te gen het einde van dit jaar kan worden begonnen. Bommen op de Rijn. De Rijn zal by Bingeu over een afstand van ongeveer 5 km. door middel van bommen worden opengemaakt. In de nabijheid van de Lorelei, waar het ijs 20 meter hoog ligt, zal van springstoffen worden gebruik gemaakt. In de Fran- sche zöne rijden de auto's over do rivier. Eén munteenheid in de toekomst In de laatste weken zijn er groote vorderingen gemaakt in de richting van de totstandko ming der tolunie tusschen Ne derland met België en Luxem burg, aldus verklaarde de secre taris-generaal voor de Belgisch- Nederlandsch-Luxemburgsche tolunie, mr. dr. E. J. Jaspar, aan den Brusselschen correspondent van het A.N.P. Het gemeenschappelijk tarief is gereed en zal binnen enkele weken aan de parlementen der drie betrokken landen ter rati ficatie worden voorgelegd. De doorvoering er van is dan nog slechts een kwestie van hoog stens enkele maanden. Hoewel bijzonderheden om trent het nieuwe uniforme tarief eerst kunnen worden gepubli ceerd, wanneer de betreffende voorstellen bij het parlement zullen worden ingediend, deelde de heer Jaspar mede, dat de bedoeling van dit nieuwe unifor- De Moskou-conferentie. Vertegenwoordigers van de Amerikaansche pers, radio, foto en film te Washington hebben bij den Amerikaan- schen staatssecretaris Apel een krachtig protest inge diend tegen het feit, dat de Sowjet-Unie het aantal Ame rikaansche journalisten op de conferentie te Moskou, tot 12 of 20 wil beperken. EERSTE KAMER „Zijn" en „haar" blijven gehandhaafd. Invoering per 1 Mei a.s. Dinsdagmiddag is de Eerste Kamer begonnen met de be handeling van het wetsont werp inzake de nieuwe schrijfwijze van de Ned. taal. De heèr van Velthoven (K.V. P.) wees er op, dat ln het ver leden een chaos is ontstaan doordat de scholen de spelling- Marchant volgden, terwijl de overheid en vele bedryveii die van De Vries en Te Winkel bleven eischen. Spr. vroeg hoe de Minister zich de invoering ln Indië voorstelt en cf deze aan middelen denkt om het al-1 gemeen gebruik der nieuwe spelling te stlmuleeren. Prof. Donkersloot (P.v.dA.) betoogde, dat weliswaar geen landsbelang, maar toch een volksbelang van niet te onder, schatten beteekenis met de re geling van de schrijfwijze ls gemoeid. Toch valt het spr. moeilijk zich voor het ontwerp te laten winnen omdat de taal er mede gemoeid ls. Dat de buigings-n wordt afgeschaft is z.L een verlies, waar hij zich bij zal neerleggen. Spr. noemde de wet gebrekkig ge formuleerd onvolledig. Er staan geen bindende regels daar waar die juist aanwezig moesten zijn. De heer koejemans (C-P.N.) had de ..sch" verder nog wil len afschaffen. De heer Woltjer (A.-R.) meende, dat het voorstel dc kiem voor nieuwe moeilijkhe den in zich draagt en vreesde, dat bet met België ook niet zoo gemakkelijk zal loopen als de Minister wel denkt. Omdat het hier een nationale zaak betret had deze behandeld moeten worden als een van het geheele kabinet. Spr. had liever een mach tigingswet gezien en dan een commissie van veelzijdige sa menstelling. De minister van O., K. en W., de heer Gielen, zegt toe, de commissie een alzijdige sa menstelling te zullen geven en gaat uitvoerig op de be zwaren in. Na de historie van het spel- lingsvraagstuk en de regeling nog gereleveerd te hebben be veelt dr. Gielen de aanvaar ding van het wetsontwerp aan, waarvan hij de beteeke nis nog nader in het licht stelt. Hij eindigt met de ver klaring dat hij voornemens is de nieuwe spelling 1 Mei in te voeren. Te vijf uur verdaagt de voorzitter de vergadering tot Woensdag elf uur. Woensdagmorgen heeft de Eerste Kamer de beraadsla. gingen over de spelling- van de Nederlandsche taal voortgezet. Bij de replieken diende de heer Donkersloot een motie in, waarin werd aangedrongen op handhaving van het onder scheid tusschen woorden, waarbij als voornaamwoorde lijke aanduiding „zij. haar" enz. of „hij, zijn" enz. behoort. In zijn antwoord deelde mi nister Gielen nog mede dat de samenstelling der commis sie, belast met het opstellen van een woordenlijst in con cept gereed is. Hij zal onmid dellijk contact met België op nemen om ook daar de com missie samengesteld te krij- ;en. Tegen de motie heeft de mi nister geen bezwaar. De mo. tie-Donkersloot wordt daarna z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp werd daarna z.h.s. goedgekeurd niet aanteekening, dat een deel der A.-K.-fractie geacht wil wor- me tarief is een verlaging der douanerechten. Hij deelde voorts mede, dat onmiddellijk na de ratificatie door de drie parlementen het nieuwe tarief van kracht zal worden. De tweede phase zal op 1 November van dit jaar ingaan, op welke datum een gemeen- schapelijke regeling van kracht zal worden voor omzetbelasting, accijnzen enz. De commissie voor het ver voer en het havenwezen van de tolunie zal worden onderver deeld in sub-commissies, die elk op haar gebied de zich voor doende moeilijkheden zullen trachten op te lossen. De heer Jaspar verzekerde verder, dat de uitwerking van de economische unie tusschen de drie landen snel voortgang maakt. Eén economische politiek. Voor het effectief werken van de economische unie, zal het noodzakelijk zijn dat in de drie landen eenzelfde politiek op eco nomisch gebied wordt gevoerd. Op het oogenblik is de toestand namelijk zoo, dat waar in België op het gebied van handel een groote vrijheid bestaat, men in Nederland meer de neiging ver toont tot geleide economie. In het bijzonder levert het verschil tusschen de politiek van prijzen cn loonen, alsmede die op het gebied van landbouw, industrialisatie en monetaire aangelegenheden, nog moeilijk heden op, doch naar de heer Jaspar verzekerde, mag ver wacht worden dat de economi sche politiek der drie landen in de loop van enkele jaren in ge lijke banen kan worden 'ge bracht. De economische unie zal het ontstaan van een gelijke levens standaard in de drie landen ten gevolge hebben. Bij een bevre digend functionneeren zal het zelfs mogelijk zijn met eikaars valuta te betalen en zou zelfs in overweging genomen kunnen worden een nieuwe munteen heid voor de drie landen vast te stellen. Verdwijnt de C.C.d. Dinsdagmiddag werd in de zaal Krijger te Goes wederom een flink bezochte vergadering gehouden van de Nat. Boeren actie afd. Zeeland. Wederom waren vele land bouwers opgekomen om te luis teren naar de bezwaren tegen het optreden van de C.C.D. Uitgenoodigd waren o.a. de gewestelijke hoofden van de C.C.D., voedselcommissarissen landbouwautoritciten, doch aan deze uitnoodiging was door niet velen gehoor gegeven. Van de aangekondigde spre kers was alleen de heer Harm H. Warrink aanwezig, die bok reeds op de eerste vergadering heeft gesproken. Ditmaal las hij o.a. het stukje uit ons nummer van 7 dezer voor, over de afschaffing van de C.C.D. en zeide, dat Minis ter Mansholt heeft toegezegd, wel degelijk volle aandacht te schenken aan hetgeen door de bestrijders van de C.C.D. naar voren wordt gebracht. Verder deelde de heer Warrink o.a. nog mee, dat het hoofdbestuur van de Geldersche landbouwmaat- schappij zich geheel op het standpunt der Nat. Boerenactie stelt. Hospitaalschip te Terneuzen. Op Zoterdog 15 Februari o.s. zal het Roode Kruis Hospitaal schip „Canado" ligploats Vlucht- haven, Terneuzen en geëxploi teerd door de Afdeeling Ter neuzen v.h. Ned. Roode Kruis, officieel in gebruik worden ge nomen. Bij de plechtigheid, welke te 10.30 uur aanvangt, zal de heer Mr. H. P. J. Ketwich Verschuur, Directeur-Generaal van het Ned. Roode Kruis, aanwezig zijn. Des namiddags van 1.30 tot 4.30 uur zal gelegenheid be staan het Hospitaalschip te be zichtigen. De provinciale booten. Kort geleden zijn klachten geuit over het feit, dat op de Provinciale veerbooten men- schen in weer en wind moeten staan bij de overtocht, omdat de eerste klasse kajuiten af gesloten zijn. Wij vernemen nu, dat deze afgesloten, kajuiten over enke le dagen voor het publiek be schikbaar zullen komen. Er zal evenwel in de kajuiten, niet gerookt mogen worden. Wemeldinge's nieuwe burgemeester. Zaterdag werd te Wemel- dinge de nieuwe burgemees ter, de heer C. N. F. Sas, ge ïnstalleerd. Hij werd door een commissie aan de grens der gemeente ontvangen en daar na had in het gymnastieklo kaal van de lagere school de installatie plaats, die verricht werd door den wnd. burge meester, M. C. Lindenbergh. De heer Sas vroeg in zijn in stallatierede de medewerking van alle gemeentenaren. Daar na voerden tal van spx-ekers het woord, die den nieuw be noemde geluk wenschten. De heer Sas sloot met een woord van dapk. Noord-Beveland geïsoleerd. Doordat alle veerdiensten zijn uitgevallen, is thans Noord-Beveland geheel geïso leerd. Wel ls het mogelyk zich te voet over het ijs van Kort- gen.e naar Wolphaartsdijk te begeven en omgekeerd. KARNEMELK. Karnemelk is in Zeeuwsch- Vlaanderen sedert 9 Febr. '47 uitsluitend tegen afgifte van bonnen verkrijgbaar. Op een bon van 1 liter volle melk mag 2 liter karnemelk afge leverd worden. Sluis TOONEJELUrrVOEKING. De tooneelvereen. „Jantje van Sluis" te Sluis heeft het tooneelstuk „Barabbas" van Michel de Ghelderode in stu die. De eerste opvoering zal Zondag 23 Febr. plaats heb. ben. Bij deze opvoering zal het nieuwe parochiehuis ln ge bruik worden genomen, dat een ruime zaal met behoorlijk tooneel bevat. Zuidzande GESCHENK UIT AMERIKA. De kinderen van de openba re lagere school te Zuidzande zullen binnenkort een pakket, voornamelijk gevuld met klee- ren, mee naar huis krijgen. Dit voor hen zeer welkome cadeau is afkomstig uit Ame rika; om juister te zijn: uit de stad Dalton in Massachu- sets. Het Hoofd der school, de heer B. v. d. Reepe, kreeg enkele maanden geleden be richt van het bestaan van de „Save the Children Federati on", waarna hij zich heeft ge wend tot zijn collega in Dal ton welke stad dc school in Zuidzande zou adopteeren. Het gevolg hiervan was dat bin nen korte tijd 16 pakketten uit Dalton naar Zuidzande werden verzenden, voorname lijk gevuld met kleeren, enke le paren schoenen, zeep, pa pier, potlooden en andere schrijfbehoeften, benevens en kele blikjes etenswaren. Het zal geen gemakkelijke, maar wel een dankbare taak zijn om deze prachtige hoe veelheid goederen over de schooljeugd te verdeelen. De goederen werden bijeen gebracht door de leerlingen van twee la°"re en één mid delbare school in Dalton, ter wijl het personeel dier scholen de gelden bijeenbracht om de verzending mogelijk te maken. Nieuwvliet VERGADERING RIN GRIJDERSVEREEN Dinsdagavond hield de ring- rrjdersvereeniging „Oefening en Eendracht" te Nieuwvliet haar jaarvergadering in café van J. v. d. Ameele te Nieuw vliet. De opkomst der leden was bevredigend. Het verslag van den pen ningmeester gaf aan inkom sten een bedrag van 84, en aan uitgaven 115.25, alzoo een tekort van S 31.25 te zien. In verband met deze ongun stige financleele positie werd besloten de contributie voor- loopig voor 1 jaar te verhoo gen tot 1.50. De eerstvolgende wedstrij. den zullen gehouden worden op een afgesloten weide in de nabijheid van liet dorp. De aftredende bestuursleden: A. Wille en D. LuteijnVerha- ge werden met nagenoeg alge- meene stemmen herkozen. Aardenburg BRAND IN VLASSERIJ. Di.isdag j.l. brak ,door on bekende oorzaak, brand uit in één der gebouwen van de vlas- serij van B. Parldaen te St. Kruis. De brandweer van Aar denburg welke spoedig ter tse was, -,va3 echter wel dra het vuur meester, zoodat slechts weinig schade ontstond. Een aangrenzende hangar met vlas en de zwingelarij met in ventaris konden behouden worden. Slechts één machine ging verloren. TRIBUNAAL GOES in conflict met verdediger Rusland wil kleine mogendheden hooren. Goesef, de Sowjet-afgevaar- digde op de Londensche con ferentie voor de plaatsvervan gers, die belast zijn met het vredesverdrag voor Duitsch land, heeft Dinsdagavond plot seling medegedeeld, dat de Sowjet-delegatie heeft beslo ten, dat haar voorstellen ten aanzien van de procedure moeten worden verbreed en dat er vooral een wijder stand punt moet worden ingenomen ten aanzien van het raadple gen en inlichten van de klei nere geallieerde mogendheden. Deze kwestie is tot nog toe een der hoofdpunten van ge schil tusschen de Sowjets en de drie overige delegaties bij het voorbereiden van het vre desverdrag met Duitschland geweest. Vergiftigend vredesverdrag. Graaf Carlo Sforza, minister van buitenlandsche zaken van Italië, zeide te Rome: Hoewel Italië zal beglnnen met een stipte naleving van het ver drag, zal het gaarne eenige wijzigingen zien aangebracht. Wij hebben talrijke vergissin gen begaan, doch het verdrag zooals het thans luidt zou het leven van 45 millioen men. den to hebben tegengestemd, schen kunnen vergiftigen. Mr. Kuypers liep tweemaal kwaad weg. Tijdens de behandeling van de zaak tegen M. T., oud-bur gemeester van Kloetinge en West-Kapelle in de Tribunaal zitting van Dinsdag te Goes kwam het tot een conflict tus schen den verdediger mr. Kuy pers en de leden van het Tribu naal. Tot tweemaal verliet mr. K. uit protest de zaal, de twee de keer voorgoed. Eind 1945 veroordeelde de lste Kamer van het Tribunaal te Middelburg M. T., achtereen volgens tot 20 jaar intemeering. Eind Dec. van het vorig jaar kwam de 2e Kamer van het Tribunaal bijeen en besloot toen het onde-zoek in deze zaak nog maals te hervatten. Daarom verscheen T. Dins dag wederom voor de 2e Kamer, daar, zooals de voorzitter mr, Loeff zeide, enkele onderdeden van de dagvaarding nader be sproken moesten worden. Op last der Duitschers. Het eerst kwam naar voren, dat besch. destijds gezegd heeft, dat hij vorderingen enz. uit voerde op last van het provin ciaal bestuur. Nu werd onder de aandacht gebracht, dat dit dan toch niet in het Duitsch zou zijn opge dragen, zooals het uit de ver schillende stukken blijkt. Ten laste werd dan ook ge bracht, dat T. wei degelijk han delde in opdracht van de Duit- sche burgerlijke en militaire in stanties. De kwestie Koeman. De voornaamste kwestie was verder destijds, dat T. den poli tieman v. Vliet zou hebben ge last om Koeman, die pas zijn kind had verloren, naar zijn ar beidskaart te vragen en zoo noodig direct uit zijn huis te halen. Van Vliet had hierover direct tëgen den ambtenaar Blok zijn ontstemming geuit. T. had wel toegegeven aanleiding tot een en ander te hebben gege ven, maar daarom nog niet de schuldige te zijn. Hierover ont spon zich thans een discussie, waarbij de verdediger mr. Kuy pers zich opwond en de zaal verliet; later keerde hij even wel weer terug; De heer de Roo zeide, dat T alles doet om zich eruit te red den. doch deze ontkende dit 't Lijkt er dan toch veel op, was het bescheid van den voorzitter. Hierover wond mr. K. zich weer op en hij verklaarde een derge lijke behandeling van een be schuldigde in zijn 29-jarige prac- tijk nog nooit zoo te hebben meegemaakt. De voorzitter merkte toen op, dat de verdediger niet in de schoenen van den beschuldigde moet gaan staan. Als getuige a décharge werd gehoord H. P. Pilaar. De ze gaf op vragen van T. toe, steeds op aangename wijze met hem te hebben samengewerkt tijdens de luchtbescherming. Op verdere vragen gaf hij echter geen beslist antwoord. Het pleidooi. Hierna nam mr. K., die ook al eens gezegd had niet te wil len pleiten, toch weer het woord voor de verdediging. Hij achtte niet bewezen, dat de burgemeester werkelijk dat gene gelast had, wat v. Vliet beweerde. Het is toch ook niet aan te nemen, dat T. juist de onderduiker Koeman zou heb ben uitgezocht. Spr. hoopte, dat het Tribu naal in deze zaak niet met twee maten zou meten. De voorzitter viel hem hier met klem in de rede over wat hij als verdachtmaking be schouwde. Mr. K. zeide hierop het ver schil met andere Tribunalen te bedoelen, zooals burgemeester Callenfels, Meerkamp v. Emb- den en Kwekkeboom tot hun voordeel hadden ondervonden. Hij liep hierop ten tweede male de zaal uit. De uitspraak we.rd bepaald op 20 Febr. a.s. Lezing van dr. A. F. J. Poriïelje. Voor de Z.V.U. hield dr. A. F. Portielje Maandagavond in iet Concertgebouw te Vlissin- gen een bijzonder interessante causerie over „Instincten en in telligentie bij dieren". De be langstelling voor deze lezing was bijzonder groot. En terecht, want dr. Portielje heeft tot over half twaalf gesproken en al die tijd op zóó boeiende wijze van de gedragingen van dieren we ten te vertellen, dat iedereen tot de laatste minuut, in gespan nen aandacht zijn uiteenzettin gen bleef volgen. Maar niet alleen de gedragin gen van de dieren, ook die van de menschen werden door den spreker in zijn voordracht be licht, waarbij hij er telkens weer op wees hoe de bestudee ring van de gedragingen van het dier telkens weer tot ver rassende ontdekkingen leidt, niet het minst t.a.v. de primaire, natuurlijke roerselen, welke ook het menschelijk gedrag mede bepalen. Zoowel bij de mensch als bij het dier gaat het steeds om een wisselwerking van erfe lijkheid en milieu, hetgeen zelfs reeds tot uiting komt bij de activiteit van de meest primi tieve wezentjes als ééncelligen e.d. Dr. Portielje wees er ook op hoe de gedragingen zelfs van onze huisdieren telkens weer geheel verkeerd worden beoor deeld. Men noemt een kat valsch, terwijl het dier niet eens valsch kan zijn omdat het nooit bewust maar uitsluitend als ge volg van zijn driften handelt. Ook bij een groot aantal bij zonder fraaie lichtbeelden wist d". Portielje op deze wijze tal van interessante bijzonderheden te vertellen, waarvoor hij aan het einde van de avond dan ook met een hartelijk applaus en een welgemeend dankwoord werd beloond. Gisteravond sprak dr. Por tielje in Souburg, terwijl verder deze week Middelburg, Goes en Domburg nog aan de beurt ko men. Ook de lezing voor scholie ren, welke in de Pionnierhal te Vlissingen door niet minder dan 350 jongelui werd bijgewoond, werd een groot succes. St. Maartensdijk TOONEEL. De tooneelvereeniging Dilet tant uit Maartensdijk gaf te Stavenisse een zeer geslaagde tooneelavond. Opgevoerd wer den „Gebr. Kalkoen" en ,,De Keten der Misdaad". Oud-Vossemeer OUDERAVOND. Vrijdagavond had te Oud. Vossemeer een ouderavond plaats van de O. L. school. De avond werd afgewisseld door zan? en film, terwijl ln de pauze het werk der leerlingen werd bezichtigd. Tot bestuurs leden werden gekozen: G. Dienst, Joh. Aarnoutse, P. Westen en C. Ampt en herko zen A. Roggeband. Scherpenisse DOOR DE GLADHEID. De heer K. van Houdt kwam Maandag te S.herpenisse dooi de gladheid van de weg zoo ernstig te vc' en, d^t dokters hulp moest worden ingeroe pen. Hy had een hersenschud ding opgeloopen. (Ingezonden mededeeling.) „en toch was ze heel erg rid:. M-^ar eenmaal herstellend was rij met Sanatogen er gauw weer bovenop. Nu is'ons kind weer vroolijk en gezond" zoo schrijft ons de gelukkige vader. Sanatogen is voor heretellenden het kracht- voedsel bij uitnemendheid, het wekt de eetlust op. is licht ver teerbaar en bevordert de nacht- rust. Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar ook tegen prikkelbaarheid en dat loome loodzware gevoel— NIPPERS Bevorderd is tot commies ter secretarie van Groede dei heer R. van Quekelberghe en tot lc ambtenaar de heer J. Wagenvoort. Bij het te Bergen op Zoom gehouden examen voor Ma- chlneschrijven, c'aagden de hecren: M. Neele, A. de Rijke en P. v. Beveren, te Stavenisse. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Driebergen Haarlem, E. Pot te Oldenzaal; Hoogkerk, D. Siemelink te Oostermeer; Raamsdonk (toez.) C. v. d. Meulen te Uitwijk. Aangenomen naar Welti R. Boschloo te Eikerzee. Gevoelige straffen. Voor den bijzonderen politie rechter te Middelburg hebben eenige veesmokkelaars terecht gestaan. De 37-jarige veehandelaar E. P. G. te Hulst vervoerde op 23 November 1946 met zijn auto in de verboden strook onder Nieuw-Namen 10 stuks hoornvee. Bij contróle bleek dat de vertoonde geleidebiljet- ten slechts betrekking hadden op 5 runderen, terwijl bij on derzoek nog aan het licht kwam dat deze 5 runderen uit de grensstrook waren uit gevoerd zonder ze te toonen bij een doorlaatpost. Alle run deren werden in beslag geno men. Verdachte werd veroordeeld tot 400.of 2 maanden hechtenis en 3 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Met verbeurdverklaring yan 5 koei en. De eisch was 1000. boete of 4 maanden hechtenis. GEFINGEERDE DIEFSTAL. Door den 35-jarIgen veehan delaar A. J. L. te St. Jansteen werd op 6 December 1946 bij de Rijkspolitie te Hulst aan gifte van diefstal gedaan. Vier hem toebehoorende runderen zouden uit een door hem ge huurd weiland ontvreemd zijn. Het was de politie echter be kend dat in de vorige nacht door ambtenaren der Invoer rechten en Accijnzen in samen werking met ambtenaren van den C.C.D. 4 pinken waren aangeslagen. Dat waren de „gestolen" beestjes, die liepen in een weide gelegen binnen de verboden strook en die 2 aan 2 zoodanig aan elkaar ge koppeld waren met dichtge bonden bekken en met een ge- leidetouw, dat alles wel dui delijk was. Het vermoeden rees dat ze over de grens gesmok keld moesten worden. Later op de avond zagc de ambte naren dan ook dat eenige per sonen de wei ikwamen en de beesten bij het leidtouw beet pakten. Hierop volgde de sommatie „staanblijven", waar op die personen vluchten met achterlating der pinken, welke inbeslag werden genomen. Bij het verder onderzoek kwam vast te staan dat A. J. L. aan 2 zijner knechts op 5 Dec. opdracht had gegeven die 4 beesten „klaar te ma ken" en naar de weide in de verboden strook te brengen. Aanvankelijk ontkende L. La ter gaf hij toe die 4 beesten te hebben verkocht aan den Belg G. voor 400.per stuk. Verdachte wordt schuldig bevonden aan het voorhanden, althans in voorraad hebben binnen, dan wel doen vervoe ren tot in, de grensstrook van 4 koeien. De Off. van Justitie eischtc 5 maanden gevangenisstraf, met verbeurd verklaring. De raadsman van verdachte, Mr. van Son te Hulst, vond de geheele zaak erg duister. Hij acht het ten laste gelegde niet bewezen en vraagt vrijspraak. Uitspraak: 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek voor arrest en met verbeurdverkla ring der 4 runderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10