V olksweerbaarheid Tolunie met België UIT DE PROVINCIE Nieuwe spelling 1 Mei a.s. LAATSTE NIEUWS Herbeplanting van Walcheren WALCHEREN TRIBUNAAL doet aan schietoefeningen andere sport" en Organisatie voor de bescherming van een „gezonde vaderiandsche geest". Het Parool publiceert thans een „zeer vertrouwelijke" cir- cutaire, welke i" dezelfde week als waarin Generaal Roëll zijn befaamde radiorede over „bo- vengrondsch, 'csnoods onder gronds ch. verzet" hield, aan een aantal Nederlanders is verzonden. Deze circul rc, welke de herleving van een reeds in 1900 Koninklijk goedgekeurde Rusland wil kleine mogendheden hooren. Goesef, de Sowjct-afgevaar- digdc op de Londensche con ferentie voor de plaatsvervan gers, die belast zyn met het vredesverdrag voor Duitseh- land, heeft Dinsdagavond plot seling medegedeeld, dat de Sowjet-delegatie heeft beslo ten, dat haar voorstellen ten aanzien van de procedure moeten worden verbreed er dat er vooral een wtjder stand punt moet worden ingenomen ten aanzien van het raadple gen en inlichten van de klei nere geallieerde mogendheden. Deze kwestie is tot nog toe een der hoofdpunten van ge schil tusschen de Sowjets en de drie overige delegaties bg het voorbereiden van het vre desverdrag met Duitschland geweest. Vergiftigend vredesverdrag. Graaf Carlo Sforza, minister van buitenlandsche zaken van Italië, zeidc te Rome: Hoewel Italië zal beginnen niet een stipte naleving van het ver drag, zal het gaarne eenige wijzigingen zien aangebracht. Wij hebben talrijke vergissin gen begaan, doch het verdrag zooals het thans luidt zou het leven van 45 mlllloen men. schen kunnen vergiftigen. Vorstwerkloozen en de kolenslag. Nu de werkzaamheden ln de boomkweekergen te Boskoop ten gevolge van de aanhou dende vorst reeds geruime tijd stil liggen, heeft een aantal boomkweekersknechts in deze gemeente, in overleg met zgn werkgevers het initiatief ge nomen om zich gedurende de vorstperiode beschikbaar te stellen voor werkzaamheden in de Limburgsche mjjnen, ten einde op deze wjjze de ge dwongen vrije tijd productief te maken en mede een aandeel te leveren in de kolenslag. Fransche opmarsch in Annam. In een Fransch communiqué over de gevechten in Indo china werd bekend gemaakt, dat de Fransche troepen, Hué, de hoofdstad van Annam, ge heel hebben Ingenomen. De Vietnameesche strijd krachten, die de stad fel ver dedigden, lieten vele dooden op het slagveld achter, aldus het communiqué. De Moskou-conferentie. Vertegenwoordigers van de Amerikaansche pers, radio, foto en film te Washington hebben bij den Amerikaan- schen staatssecretaris Apel een krachtig protest inge diend tegen het feit, dat de Sowjet-Unie het aantal Ame rikaansche journalisten op. de conferentie te Moskou, tot 12 of 20 wil beperken. vcreeniglng „Volksweerbaar heid" aankondigt, wekt op tot toetreding tot deze vereeni- ging, welke zich zou toeleggen op „een gezonde vaderiandsche geest", verklaart, niets te ge voelen voor ontbinding van het Koninkrijk of nieuwe im port van vreemde, on-Neder- landschc ideeën. Op het pro gramma staan „schietoefenin gen en andere takken van sport", lezingen en verdere geestelijke ontspanning. Het lidmaatschap is aan bal lotage onderhevig en de ani mo zou zoo groot zijn, dat met man en macht moest wor den gewerkt om de toeloop te verwerken. In het hoofdbestuur hebben thans o.a. zitting de heeren Mr. J. A. de Wilde, J. Tiia- nus, prof. mr. Romme, Gene raal Regnders, kolonel Klein, jhr. mr. P. van Meeuwen, Ir. C. van Loon, Generaal Kra mers en Stapelkamp. De cir culaire verklaart, dat Regce- ringsltringen ze - welwillend tegenover de vereeniging zou den staan. maakt flinke vorderingen Gemeenschappelijk tarief over eenige maanden in werking. Aflossing Indische troepen. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van het A. N.P. deelde een woordvoerder van de staf van generaal Spoor het volgende mede inzake de resultaten van de in Nederland door den legercommandant ge voerde besprekingen. Aflossing van de O.V.W.-ers en mariniers zal na een dienst tijd van ongeveer twee jaar in de tropen plaats hebben Met de aflossing van het K.N.I.L.- personeel kan medio van dit jaar een aanvang worden ge maakt, terwijl met de aflossing van de daarvoor in aanmerking komende O.V.W.-ers van de Koninklijke landmacht, alsmede van de mariniers ongeveer te gen het einde van dit jaar kan worden begonnen. Bommen op de Rijn. De Rfjn zal by Bingen over een afstand van ongeveer 5 km. door middel van bommen worden opengemaakt. In nabijheid van de Lorelei, waar het jjs 20 meter hoog ligt, zal van springstoffen worden gebruik gemaakt. In de Fran sche zóne rijden de auto's over de rivier. Eén munteenheid in de toekomst In de laatste weken zijn er froote vorderingen gemaakt in e richting van de totstandko ming der tolunie tusschen Ne derland met België en Luxem burg, aldus verklaarde de secre-' taris-generaal voor de Belgisch- Nederlandsch-Luxemburgsche tolunie, mr. dr. E. J. Jaspa-, aan den Brusselschen correspondent van het A.N.P. Het gemeenschappelijk tarief is gereed en zal binnen enkele weken aan de parlementen der drie betrokken landen ter rati ficatie worden voorgelegd. De doorvoering er van is dan nog slechts een kwestie van hoog stens enkele maanden. Hoewel bijzonderheden om trent het nieuwe uniforme tarief eerst kunnen worden gepubli ceerd, wanneer de betreffende voorstellen bij het parlement zullen worden ingediend, deelde de heer Jaspar mede, dat de bedoeling van dit nieuwe unifor me tarief is een verlaging der douanerechten. Hij deelde voorts mede, dat onmiddellijk na de ratificatie door de drie parlementen het nieuwe tarief van kracht zal worden. De tweede phase zal op 1 November van dit jaar ingaan, op welke datum een gemeen- schapelijke regeling van kracht zal worden voor omzetbelasting, accijnzen enz. De commissie voor het ver voer en het havenwezen van de tolunie zal worden onderver deeld in sub-commissies, die elk op haar gebied de zich voor doende moeilijkheden zullen trachten op te lossen. De heer Jaspar verzekerde verder, dat de uitwe-king van de economische unie tusschen de drie landen snel voortgang maakt. Eén economische politiek. Voor het effectief werken van de economische unie, zal het noodzakelijk zijn dat in de drie landen eenzelfde politiek op eco nomisch gebied wordt gevoerd. Op het oogenblik is de ioestand namelijk zoo, dat waar in België op het gebied van handel een groote vrijheid bestaat, men in Nederland meer de neiging ver toont tot geleide economie. In het bijzonder levert het verschil tusschen de politiek van prijzen en loonen, alsmede die op het gebied van landbouw, industrialisatie en monetaire aangelegenheden, nog moeilijk heden op, doch naar de heer Jaspar verzekerde, mag ver wacht worden dat de economi sche politiek der drie landen in de loop van enkele jaren in ge lijke banen kan worden ge bracht De economische unie zal het ontstaan van een gelijke levens standaard in de drie landen ten gevolge hebben. Bij een bevre digend functionneeren zal het zelfs mogelijk zijn met eikaars valuta te betalen en zou zelfs in overweging genomen kunnen worden een nieuwe munteen heid voor de drie landen vast te stellen. Zeeuwen kunnen felicitatie- regisiers teekenen. Naar wg vernemen is er van de Stichting 19401945 het initiatief uitgegaan om de bur gerij op de nationale feestdag ter gelegenheid van de bigde gebeurtenis in het Oranjehuis in ce gelegenheid te stellen fellcitatieregisters te teekenen In alle Zeeuwsche plaatsen zal op het raadhuis of elders een register ter teekening lig. fen. Deze worden later ge- undeld, van schutbladen voor zien en ingebonden aan het Prinselijk paar aangeboden Daar h-t gemeentehuis te Middelburg te veel uit het cen trum der stad ligt, heeft de plaatselijke afdeeling van de stichting contact gezocht met den burgemeester en den Com. mlssarls der Koningin, om te overleggen, waar men de be volking gelegenheid zal biedeD het register te teekenen. De Commissaris heeft hierna zjjn gewaardeerde medewerking toegezegd en toegestaan, aat dit ln de Prov. Griffie, Dam 6, zal kunnen gebeuren. Veerdienst Wolfaarlsdijk Kortgene gestaakt. Thans is ook de provinciale bootdienst tusschen Wolfaarts- dijk en Kortgene gestaakt. Noord Beveland is nog te be reiken via Veere, doch de boot naar Kamperland vaart slechts „ijs en weder dienende" en dan natuurlijk vaak met aanzienlijke vertraging. De diensten Vlissingen—Bres- kens en Kruiningen—Perkpolder 'worden tot dusver nog normaal onderhouden. Vorst schaadt het mosselbedrijf. Ook in het mosselkweekers- bedrijf is schade en stagnatie ontstaan door de langdurige vorstperiode. De mossel is nu eenmaal een seizoenartikel er iedere week, dat niet kan wor den geleverd, beteekent schade voor den betrokken kweeker. De laatste weken was de toe stand zee* verbeterd, daar Frankrijk zijn contigent te im porteeren mosselen verhoogd had en ook België mosselen bleef betrekken, zoodat het vooruitzicht bestond, dat alle te leveren mosselen zouden worden verkocht. Door het steeds ver der afloopen van het seizoen, zal dit nu zeer waarschijnlijk wel niet meer het geval zijn. HENGSTENKEURING GAAT DOOR. De afd. Zeeland van de Ver eeniging „Het Ned. Trekpaard' heeft bekend gemaakt, dat de zeer bijzondere centrale heng- stenkeuring op Donderdag 13 Febr. in Goes in elk geval door- Lezing van dr. A. F. J. Portielje. Voor de Z.V.U. hield dr A. F. J. Portielje Maandagavond in het Concertgebouw te Vlissin- gen een bijzonder interessante causerie over „Instincten en in telligentie bij dieren". De be langstelling voor deze lezing was bijzonder groot. En terecht, want dr. Portielje heeft tot over half twaalf gesproken en al die tijd op zóó boeiende wijze van de gedragingen van diereu we ten te ve-teilen, dat iedereen tot de laatste minuut, in gespan nen aandacht zijn uiteenzettin gen bleef volgen. Maar niet alleen de gedragin gen van de dieren, ook die van de menschen werden door den spreker in zijn voordracht be licht, waarbij hij er telkens weer op wees hoe de bestudee ring van de gedragingen van het dier telkens weer tot ve rassende ontdekkingen leidt, niet het minst t.a.v. de primaire, natuurlijke roerselen, welke ook het menschelijk gedrag mede bepalen. Zoowel bij de mensch als bij het dier gaat het steeds Start op 8 April a.s EERSTE KAMER Grootsche plannen. In de geschiedenis van Wal cheren zal de 8ste April ge boekstaafd worden als een be langrijke dag. Op die datum zal namelijk officieel een be gin worden gemaakt met de herbeplanting van dit eiland, dat eens de Tuin van Zeeland werd genoemd, n. -.ar in Octo ber terwille van de bevrijding van West-Europa prijs gegeven werd aan de golven. Sedert dien groeide er op Walcheren geen boom en ge struik. Al leen in de steden en een en kele hoog gelegen dorpskom bleef het geboomte gespaard. De droogmaking van Wal cheren is een werk geweest, dat bijna bovenmenschelijke krachtsinspanning vergde van de duizenden arbeiders, die on der leiding van ij Rijkswater staat en de Mij. tot Uitvoe ring Zuiderzeewerken de strijd Minister Gielen sprak.l^™^ Dinsdagmiddag is de Eerste en afschaffen. Kamer begonnen met de be- E>e heer Woltjer (A.-R.) handeling van het wetsont- meende, dat het voorstel de werp inzake de nieuwe schrijfwijze van de Ned. taal. De heer van Velthoven (K.V. P.) wees er op, dat ln het ver leden een chaos is ontstaan doordat de scholen de spelllng- Marchant volgden, terwijl de overheid en vele bedrijven die van De Vries en Te Winkel bleven elschen. Spr. vroeg hoe de Minister zich de invoering in Indië voorstelt en of deze aan middelen denkt om .het al gemeen gebruik der nieuwe spelling te stimuleeren. Prof. Donkersloot (P.v.dA.) betoogde, dat weliswaar geen landsbelang, maar toch een volksbelang van niet te onder, schatten beteeken is met de re geling van de schrijfwijze Is gemoeid. Toch valt het spr. moeililk zich voor het ontwerp te laten winnen omdat de taa' er mede gemoeid ls. Dat de buigings-n wordt afgeschaft is z.i. een verlies, waar hii zich bij zal neerleggen. Spr noemde de wet gebrekkig ge formuleerd onvolledig F, staan geen bindende regel' daar waar die juist aanwezig moesten zijn. kiem voor nieuwe moeilijkhe dpn in zich draagt en vreesde dat bet met België ook niet zoo gemakkelijk zal loopen alt- de Minister wel denkt. Omdat het hier een nationale zaak betret had deze behandeld moeten worden als een van het geheele kabinet. Spr. had liever een mach tigingswet gezien en dan een commissie van veelzijdige sa menstelling. De minister van O., K. en W., de heer Gielen, zegt toe, de commissie een alzijdige sa menstelling te zullen geven en gaat uitvoerig op de be zwaren in. Na de historie van het spel- lingsvraagstuk en de regeling nog gereleveerd te hebben be veelt dr. Gielen do aanvaar ding van het wetsontwerp aan, waarvan hij de beteeke- nis nog nader in het licht stelt. Hij eindigt met de ver- Maring dat hij voornemens is de nieuwe spelling 1 Mei in te voeren. Tc vijf uur verdaagt de voorzitter de vergadering tot I Woensdag elf uur. ZEEP VOOR VUILE ARBEID De distributiediensten -uilen op plaatselijk nader te bepa len tijdstippen aan de daar voor in aanmerking komende oersonen rantsoenbonnen voor huishoudzeep of toiletzeep voor vuile arbeid uit reiken voor de 3e en 4e peri ode 1947. (16 Febr. Vm 12 April) Zij. die vuile rbeid verrichten, ontvangen 2 rant soenen, terwijl aan personen, die zeer vuile arbeid vei rich ten, voor genoemd tijdvak 4 ■antsoenen zullei1 worden uit gereikt. Artsen, verpleegsters ontvangen voor bovenge noemde perioden eveneens rantsoenbonnen voor huishoud- :eep of toiletzeep. In het vervolg- zal deze uit reiking steeds voro twee pe rioden tegelijk plaats hebben Verkiezingen in de Sovjet-Unie. Radio Moskou meldt, dat generalissimus Stalin in alle districten, waar hg candidaat was gesteld, voor verkiezing in de opperste Sowjet der re- oublieken van de Sowjet-Unle, eenstemmig ls gekozen. Volgens onvolledige gege vens heeft 98 der stemge rechtigden in de Oekraïne zijn 'tem uitgebracht, in Wit-Rus- 'and 99.97 in Georgië 99.93 en in Sowjet Azer- beidsjan 99.99 om een wisselwerking van erfe lijkheid en milieu, hetgeen zelfs reeds tot uiting komt bij de activiteit van de meest primi tieve wezentjes als ééncelligen e.d. Dr. Portielje wees er ook op hoe de gedragingen zelfs van onze huisdieren telkens weer geheel verkeerd worden beoor deeld. Men noemt een kat valsch, terwijl het dier niet eens valsch kan zijn omdat het nooit bewust maar uitsluitend als ge volg van zijn driften handelt. Ook bij een groot aantal bij zonder fraaie lichtbeelden wist dr. Portielje op deze wijze tal van interessante bijzonderheden te vertellen, waarvoor hij aan het einde van de avond dan ook met een hartelijk applaus en een welgemeend dankwoord werd beloond. Gisteravond sprak dr. Por tielje in Souburg, terwijl verder deze week Middelburg, Goes en Domburg nog aan de beurt ko men. Ook de lezing voor scholie ren, welke in de Pionnierhal te Vlissingen door niet minder dan 350 jongelui werd bijgewoond, werd een groot succes. tegen de elementen aanbon den- Op sommige momenten hing het lot van Walcheren aan een zijden draad, maar ook ditmaal bewezen de Nederlan ders, dat zij meesters zijn in de strjjd tegeu het water. Walcheren was ln het voor gaar van 1946 droog. Toen volgde er een zomer, die nog lang in herinnering zal blijven van i' reen die op Walcheren vertoefde. Nergens was op Walcheren schaduw. Op de v~Men groeiu- het ko ren alweer, mager op vele Plaatsen, als -"o- van het hooge w^-Mlte van de bo dem. Verder tierde het onkruid welig. Maar boomen of strui ken waren nergens te beken nen. Hier en daar stonden rondom de rv'nes der boerde rijen de boomen nog, kaal als in de winter. Thans is b zoutgehalte van de bodem zoo ver terup'creioonen. dat met de herbeplanting begonnen kan worden. Hier en daar is al een enkele erfbeplanting tot stand gekomen, elders een dorps kerkhof weer van jong ge boomte en struikgewas voor zien, maar de officieele start zal geschieden op 8 April a.s. Op die dag zullen in West- kapelle, waar door de R.A.F. het eerste gat in de dijken werd geslagen een bombar dement, waarbij WestkapelJe oractiseh volledig werd ver woest te Vlissingen en te Middelburg plechtigheden ilaats vinden, waarbij de eer ste boomen de grond weer in gaan. Dit begin der herbe- nlanting wordt georganiseerd door de St'«hting „Nieuw Walcheren" te Middelburg, welke zich bijzonder verdien- -telHk heeft -emaakt bij de voorbereiding van de herbe- nlanting en no" steeds doende is gelden bijeen te brengen om waar uoodig, te kunnen subsidieeren. Weldra zullen na dere mededeelingen volgen. Middelburg jongentje gered. Toen het 10-jarige jongen tje de H., Maandagmiddag om uur bij de Houttuinen te Middelburg aan het sleeën was, viel hg ln een wak. Toe vallig werd dit ongeval ge zien door een kan tooi-juffrouw van een nabijgelegen kantoor. Zij waarschuwde haar collega, dén heer K. Merk, die evenals zij lid is van de Middelburg, sche Reddingsbrigade en deze sprong in het ijskoude water en wist het onvoorzichtige knaapje veilig op de wal te brengen. de scholen en de brandstofschaarschte. Terwijl in sommige plaatsen van ons landhet onderwijs moest worden gestaakt, daar de scholen niet meer over brandstof beschikten, zullen de lessen op de Middelburg- sche scholen normaal kunnen worden voortgezet, daar mer. nog genoeg brandstofvoorraad heeft om een niet te lang du rende vorstperiode uit te kun nen zingen, aldus deelde ons de wethouder van onderwijs mede. Een uitzondering hier op vormt de lagere school aan de Zuidsingel, die nog maar kort in gebruik is. Waar schijnlijk zal deze school 's Maandags de geheele daj gesloten blijven. Ook de Ulo- en lagere school aan de Sin. gelstraat bezit nog maar wei nig voorraad brandstof. Bij wijze van voorzorg zijn thans alle scholen op Zaterdagen gesloten. In plaats daarvan wordt op Woensdagen de ge heele dag les gegeven, zoodat het onderwijs van de heer- schende koude geen schade ondervindt. opening verkeershuis uitgesteld In verband met de kolen- schaarschte is de opening van het Verkeershuis op de Markt te Middelburg welke Vrijdag zou plaats vinden, tot nader bericht uitgesteld. Westkapelle LANDBOUWFILM Er bestond enorme belang stelling voor de film ,.De grond wordt weer goed" van de Rijkslandbouwvoorlichtings dienst. De vertooning had olaats in de cantlne van het Zwltsersch barakkenkamp te iVestkapelle. Vrouwenpolder GROENE KRUIS. Het Groene Kruis. afd. Vrouwenpolder, kwam in jaar vergadering bijeen onder voor ntterschap van den heer W. Maas. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er 135 le den zijn. De penningmeester rapporteerde eP.n batig saldo. Herkozen werd als bestuurs lid de heer A. v. Dis. Van het materiaal der vereentginf werd veel gebruik gemaakt. De heer G. de Vlieger werd herbenoemd tot magazijnmees ter. Op 1 Maart a.s. zal de wijkzuster van Serooskerke ook in Vrouwenpolder hulp verleenen. in conflict met verdediger F. De heeren J. Ajidriessen te Jansen en Middelburg Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Spaarndam Ipaarnwoude, (toez.): J. Troon te Koudekerke. EVANG. LUTH KERK. Drietal te MiddelburgVlis 'ngen. (alfabetisch): ds. J P. v. Heest te Amsterdam, dr H. j. Jaanus te Rotterdam, A. Vermeulen te Hoorn. zijn geslaagd voor het examen boekhouden van de Ned. sociatie voor practijk-examens. Vlissingen AFSCHEID VAN Ds. SCHOCH De dienst, waarin ds. M. L. W. Schoch afscheid zal nemen dc Ned. Hervormde ge meente van Vlissingen, zal a s. Zondagavond om 7 uur in de St. Jacobskerk aanvangen. Biggekerke RAADSVERGADERING. Dezer dagen vergaderde de gemeenteraad van Biggekerke 'e voorzitter, burgemeester Dregmans, herdacht in z'n ope ningswoord den heer Janse, die in 1946 op noodlottige wijze is omgekomen. Hij deelde mede, dat het inwonertal in 1946 van 657 tot 813 is gestegen. Het nieuw benoemde raadslid, de heer P. Schout Gzn., werd daarna beëedigd en door den voorzitter gelukgewenscht. De verordening tot het betreden van strand en duinen werd door de raad op voorstel van B. W. ingetrokken. Het vroong.-ond zal voor 150 gulden per ha. per jaar aan de gemeente Vlissingen voor 99 jaar in erfpacht worden gegeven. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1945 werd in ontvangst en uit gaaf op 3128.65 goedgekeurd. Het he-beplantingsplan voor de begraafplaats en de dornskerk werd opnieuw vastgesteld in verband met de gewijzigde plannen. De voorzitter deelde mede al het mogelijke te doen om te bewe-ken, dat het ge- denkteeken voor de gevallen slachtoffers op 17 September 1944 op 3 Mei a.s. klaar is, in verband met de doodenherden- king op d:e dag. Voorts werd nog besloten ter gelegenheid van de geboorte van het prin senkind een geboortecnhier voor iedpr schoolkind beschikbaar te stellen, Meliskerke sctioolvekeeniging Vrijdagavond vergaderde de vereeniging voor Ger. School onderwijs te Meliskerke. Het was vijf jaren geleden, dat de vereeniging voor het laatst bijeenkwam. De voorzitter, de heer A. J. Huisman, gewaag de in zijn'openingswoord van de wonderbaarlijke wijze, waar op de vereeniging in de ach terliggende oorlogsjaren, door Gcds hand gespaard werd. Het hoofd der school, de heer G. Beukelman, gaf een overzicht van de schoolge schiedenis in de laatste vijf jaren. De bestuursleden, de heeren G. Vlieger en K. Jan. se traden af. Voor hen werden gekozen de heeren J. Koene en A. Adriaanse. Besloten werd 'in Maart een ouderavond te houden De heer Beukelman sloot met gebed. Koudekerke het feestprogramma. Door het bestuur van de Oranjevereenlging te Koude, kerke is het volgende pro gramma vastgesteld voor de a.s. nationale feestdag. Er wordt een dankdienst gehouden. Als de geboorte nlaats vindt voor 12 uur. wordt de dankdienst gehouden de daarop volgende dag. ls het na twaalven dan is deze bij eenkomst nog een dag later. Deze dienst wordt gehouden in de Geref. kerk, met mede werking van het gemengd koor en enkele leden van de muzlekvereenlging „Voor waarts". Hij vangt aan om half acht. Sprekers !n deze dankdienst zijn: de heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland en ds. M. van Em oe! te Middelburg. Door de muziekvereeniging- ..Voorwaarts" wordt op de avond van de nationale feest, dag e^n muzikale rondgang gemaakt. Vertrek van net ge meentehuis om half acht. O.- en W.-Souburg p.t.t. De heer C. de Kam, bej steller bij de P.T.T. te Sou burg, is benoemd en aange steld als schrijver met stand plaats postkantoor Souburg. een goede vangst. Een dezer dagen werd dooi de Souburgsche politie gear resteerd een zekere G. J. Z.. afkomstig uit Enschedé en werkzaam bij de Wederop bouw. De verdachte heeft zich schuldig gemaakt aan afper sing en oplichting van geld en goederen voor een groot bedrag bij particulieren en ne ringdoenden te Middelburg, Vlissingen en Souburg. TRIBUNAAL GOES Mr. Kuyper liep tweemaal kwaad weg. Tijdens de behandeling van de zaak tegen M. T„ oud-bur gemeester van Kloetinge en West-Kapelle In de Tribunaal zitting van Dinsdag te Goes kwam het tot een conflict tus schen den verdediger mr. Kuy- pers en de leden van het Tribu naal. Tot tweemaal verliet mr. K. uit protest de zaal, de twee de keer voorgoed. Eind 1945 veroordeelde de lste Kamer van het Tribunaal te Middelburg M. T., achtereen volgens tot 20 jaar interneering Eind Dec. van het vorig jaar kwam de 2e Kamer van het Tribunaal bijeen en besloot toen het onde.-zoek in deze zaak nog maals te hervatten. Daarom verscheen T. Dins dag wederom voor de 2e Kamer, daar, zoóals de voorzitter mr. Loeff zeide, enkele onderdeelen van de dagvaarding nader be sproken moesten worden. Op last der Duitschers. Het ee-st kwam naar voren, dat besch. destijds gezegd heeft dat hij vorderingen enz. uit voerde op last van het provin ciaal bestuur. Nu werd onder de aandacht gebracht, dat dit dan toch niet in het Duitsch zou zijn opge dragen, zooals het uit de ver schillende stukken blijkt. Ten laste werd dan ook ge bracht. dat T. wel degelijk han delde in opdracht van de Duif- sche burgerlijke en militaire in stanties. De kwestie Koeman. De voornaamste kwestie was ve-der destijds, dat T. den poli tieman v. Vliet zou hebhen ge last om Koeman, die pas zijn kind had verloren, naa* zijn ar beidskaart te vragen en zoo noodig direct uit zijn huis te halen. Van Vliet had hierover direct tegen den ambtenaar Blok zijn ontstemming geuit. T. had wel toegegeven aanleiding tof een en ander te hebhen gege ven, maar daarom nog niet de schuldige te zijn. Hierover ont spon zich thans een discussie, waarbij de verdediger mr. Kuv- pers zich opwond en de zaai verliet: later keerde hij even- wpI weer terug. De heer de Roo zeide. dat T alles doet om zich eruit te red den doch deze ontkende d 't l ijkt er dan toch veel op. was het bescheid van den voorzitter. Hierover wond mr. K. zich weer op en hij verklaarde een derge lijke behandeling van een be schuldigde in zijn 29 jarige prac- tijk nog nooit zoo te hebben meegemaakt. De voorzitter merkte toen op, dat de verdediger niet in dc schoenen v?.n den beschuldigde moe4 gaan staan. Als getuige a décharge werd gehoord H. P. Pilaar. De ze gaf op vragen van T. toe, steeds op aangename wijze met hem te hebben samengewerkt tijdens de luchtbescherming. Op verdere vragen gaf hij echter geen beslist antwoord. Het pleidooi. Hierna nam mr. K., die ook al eens gezegd had niet te wil len pleiten, toch weer het woord voor de verdediging. Hij achtte niet bewezen, dat de burgemeester werkelijk dat gene gelast had, wat v. Vliet beweerde. Het is toch ook niet aan te nemen, dat T. juist de onderduiker Koeman zou heb ben uitgezocht. Spr. hoopte, dat het Tribu naal in deze zaak niet met twee maten zou meten. De voorzitter viel hem hier met klem in de rede over wat hij als verdachtmaking be schouwde, Mr. K. zeide hierop het ver schil met andere Tribunalen te bedoelen, zooals burgemeester Callenfels, Meerkamp v. Emb- den en Kwekkeboom tot hun voordeel hadden ondervonden. Hij liep hierop ten tweede male de zaal uit. De uitspraak werd bepaald op 20 Febr. a.s. Sport BILJARTEN. VAN KAMPIOENSCHAP ZEELAND. Maandagavond werden de wedstrijden cm hst kampioen schap 'van Zeeland 2e klasse libre in het café van den heer Verhulst te Vlissingen voort gezet met de volgende partijen: Hoornick Peeman Kats Houtzager 175 119 175 161 4.60 3.13 533 5.36 Bij Ruwe Handen >C Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct. ^u/u>Cvrt mei meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw Doos 40 ct. rIngezonden mededeeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2