Verklaring UIT D E PROVINCIE Volksweerbaarheid van de Commissie-Generaal Zeeuwsch-Vlaanderen Schouwen en Duiveland Herbeplanting van Walcheren Tholen PROTEST van Zeeuwsch-Vlamingen doet aan schietoefeningen en „andere sport" Organisatie voor de bescherming van een „gezonde vaderiandsche geest". Het Parool'publiceert thans een „zeer vertrouwelijke" cir culaire, welke in dezelfde week als waarin Generaal Roëll zijn befaamde radiorede over „bo- vengrondsch, desnoods onder- grondsch verzet" hield, aan ZEEP VOOR VUILE ARBEID De distributiediensten, sullen op plaatselijk nader te bepa len tijdstippen aan de daar voor in aanmerking komende personen rantsoenbonnen voor huishoudzeep of toiletzeep voor vuile arbeid uit reiken voor de 3e en 4e peri ode 1947. (16 Febr. t/m 12 April) Zy. die vuile i.rbeid verrichten, ontvangen 2 rant soenen, terwijl aan personen, die zeer vuile arbeid verrich ten, voor genoemd tijdvak 4 rantsoenen zullen worden uit gereikt. Artsen, verpleegsters enz. ontvangen voor bovenge noemde perioden eveneens rantsoenbonnen voor huishoud zeep of toiletzeep. In het vervolo- zal deze uit reiking steeds voro twee pe rloden tegelijk plaats hebben. Kruidenier voor een jaar uitgesloten. Een kruidenier in de omge ving van Assen had groote tekorten in zyn werlcvoorraden koffie en margarine, welke volgens zijn verklaring waren ontstaan door het vernietigen van verloopcn distributiebon nen. De tuchtrechter voor de voedselvoorziening veroordee- de den kruidenier tot ƒ10. boete met intrekking van zijn codenummer voor de tijd van één jaar, hetgeen beteekent, dat hij gedurende die tijd geen handel mag drijven in distri butieartikelen. Voor Amerikaansche soldatenbruiden. Op grond van Truman'6 pro clamatie van de beëindiging der vijandelijkheden moeten de Ned. vrouwen, die verloofd zijn en huwen willen niet eer vol ontslagen leden van in Europa gediend hebbende Ame rikaansche strijdkrachten en die zich in de Ver. Staten bij haar verloofde -.villen voegen, vóór 1 Juli 1947 niet alleen gereed zijn met haar papieren doch teven, een haven van aankomst in de Staten hebben bereikt. Het Amerikaansche consu laat te Rotterdam raadt be trokkenen aan zich ten spoe. digste van de vereischte docu menten te voorzien, en is be reid aan ieder geval bijzonde re aandacht te schenken ten einde teleurstelling te vermij den. Na 1 Juli 1947 komen de verloofden van vroegere leden van de strijdkrachten der Ver. Staten slechts in aanmerking' voor niet-voorkeurs-immigra- tie.visa. Nederlanders is een aantal verzonden. Deze clrcul' '.re, welke de herleving van een reeds in 1900 Konlnklyk goedgekeurde vereeniging „Volksweerbaar heid" aankondigt, wekt op tot toetreding tot deze vereeni ging, welke zich zou toeleggen op „een gezonde vaderiandsche geest", verklaart niets te ge voelen voor ontbinding van het Koninkrijk of nieuwe im port van vreemde, on-Neder- landsche ideeën. Op het pro gramma staan „schietoefenin gen en andere takken van sport", lezingen en verdere geestelijke ontspanning. Het lidmaatschap is aan bal lotage onderhevig en de ani mo zou zoo groot zijn, dat met man en macht moest wor den gewerkt om de toeloop te verwerken. In het hoofdbestuur hebben thans o.a. zitting de heeren Mr. J. A. de Wilde, J. Tila- nus, prof. mr. Romme, Gene raal Reynders, kolonel Klein, jhr. mr. P. van Meeuwen, Ir. C. van Loon, Generaal Kra mers en Stapelkamp. De cir culaire verklaart, dat Regee- ringskringen ze r welwillend tegenover de vereeniging zou den staan. Uitgebreide nakomelingschap. De Amerikaansche mrs. Rhoda Frances Waf ford, die op 91-jari- ge leeftyd te Lexington (Kentucky) Is overle den, telde een nakome lingschap van vier doch ters en vier zoons, vijf tig kleinkinderen, hon derdnegen achterklein kinderen, een-en-twintig achter-achterkleinkin deren en een achter achter-achterkleinkind. PAN-EUROPA. De voorzitte- van de Duitsche afdeeling van de pan-Europa- Unie, Dahlemeier, heeft op een persconferentie verklaard, dat binnen twee jaar een voorloopig Europeesch parlement gevormd zou worden, ter voorbereiding van een Unie van alle Euro- peesche staten. Verder deelde hij mede, dat graaf Richard Coudenhove-Kalergi, die in 1922 het initiatief nam tot een bewe ging voor „Federale Staten van Europa", en die thans te New York vertoeft, over een maand of twee naar Europa zou terug- keeren om de leiding van alle Europeesche afdeelingen van de Unie op zich te nemen. Komende zomer zou in Zwit serland een congres van de pan-Europa Unie gehouden wor den, onder vertegenwoordiging van alle Europeesche staten, aldus zeide Dahlemeier. Onderteekening vertraagd. Jweede Kamfr dejnotie- 3 3 Romme-van der Goes van Na- ters. Dc verklaringen van den minister laten daarom duide lijk zien, in hoe erre Neder land zich door de aanvaarding gebonden acht. De essentieele inhoud van de documenten, welke vermeld zijn in de motie Rommevair der Goes van Naters, komen op alle essen- tiele punten overeen met het geen in Linggadjati is over eengekomen. De documenten houden een verduidelijking in, welke essentieel is voor de uit eenzetting van de bovenge noemde tusschen beide par tijen gesloten overeenkomst. De commissie-generaal heeft Maandag een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt: De commissie-generaal heeft nog geen officieel bericht ont vangen van het besluit van het republikeinsche kabinet van 8 Februayi, waarbij de door minister Jonkman afge legde regeer', ngsverklaringen als deel van cc overeenkomst worden afgewezen. Er is daarom geen aanlei ding nu reeds in te gaan op de mogelijke gevolgen, die dit besluit kan hebben. Het is echter waarschijnlijk, dat de onderteekening van de ont- werp-overeenkomst vertraging zal ondervinden. De overeenkomst van Ling- adjati geeft de principieele Ijnen van de toekomstige po litieke structuur'van Indorïeêi$T en de vorm, van de samenwer king met Nederland. De verklaringen van minister Jonkman zijn bindend voor de commissie-generaal tengevolge van dc aanneming door de Rechtbank Middelburg aanrijding bij kruiningen gerecht. Op 18 November 1946 reed een autobus, waarin een aan tal werklieden waren gezeten met matige gang onder de ge meente Krulningen over de Rfjksweg van Bergen op Zoom naar Goes. Op korte afstand voor deze bus zag de bestuur der een vierwielig motorrijtuig (bestelauto), behoorlijk rechts van de weg rijdende, naderen Toen de bus het kruispunt RijkswegZanddijk bereikte, waar het uitzicht in beide richtingen vrij is. bevond de tegenligger zich daar ook De bestuurder der tegenligger zwenkte plotseling, door het nemen van een korte scherpe bocht, naar links, met het doe! dé aan zijn linkerhand gelegen Zanddijk op te rijden, waar door cle bestuurder der bus zich de pas zag afgesneden Een poging om een botsing te voorkomen mislukte. De bus botste tegen de zich dwars daarvoor bevindende bestel auto, met het gevolg dat bus van de wegberm kantelde en in de bermsloot terecht kwam, waarbij een der inzit tenden, de opperman Roodbol. uit de bus werd geslingerd en onder de auto terecht kwam. Hij kreeg zoodanig letsel, dat hij 4 weken niet in staat was zijn werkzaamheden te ver richten. Voor een en ander had zich thans te verantwoorden de. 45- jarige chauffeur, L. J. J. V. te Goes. Twee gehoorde getuigen bevestigden de feiten. Verdachte verklaart te veel aandacht te hebben gehad voor mogelijk achter hem ko mend verkeer. De off. van justitie 'is van meen'ng dat verdachte te lang in de spiegel heeft gekeken, temeer daar er heelemaal geen verkeer achter hem kwam. Ver. dachte moet in het vervolg veel voorzichtiger zijn en be ter uitkijken. Elsch. 150 of 50 dagen hechtenis. Mr. F. W. Adrlaanse, raads man van verdachte, geeft nor epn toelichting en zegt dat eer klein foutje ter nlaatse be langrijke gevolgen kan neH- Uitanraak: JU) Febr. 1947. Urk geïsoleerd, VRACHTWAGEN DOOR HET IJS GEZAKT. Urk is momenteel alleen tele fonisch bereikbaar. De postboot, welke Vrijdagmiddag om I uur van Urk vertrok om te trachten het op ci'ca 20 km afstand ge legen dorp Emmeloord te berei ken, is hierin na een worsteling van 19 uur geslaagd. De boot kan niet meer terug, daar stuurinrichting, roer en machine defect zijn. Het kanaal is thans tot de bodem bevroren, maar door de uitstekende schotsen onbegaanbaa- voor schaatsenrij ders en voetgangers. In Emmeloord bevinden zich een groot aantal Urkervisschers die uit alle Noordzeehavens op weg zijn naar Urk om de jaar- lijksche biddag voor de vssche rij, welke sinds eeuwen op de tweede Woensdag in Februari gehouden wordt, te vieren. Een gedeelte hiervan heeft getracht per vrachtauto via Lemmer Urk te bereiken. Deze poging is ech ter jammerlijk mislukt, daar op 13 km afstand van Urk de auto door het ijs zakte. De inzitten den wisten zich tijdig in veilig heid te brengen. Nadat het ongeval op Urk bekend geworden was, vertrok onmiddellijk een reddingsbriga de. Toen deze op de plaats van het ongeval aankwam, was de v-achtwagen reeds geheel onder het ijs verdwenen. De hoop dat uit Lemmer brandstoffen zou den worden aangevoerd om te voorzien in de nijpende nood is door dit ongeval vervlogen FAILLISSEMENT VAN IdLAN VAN MEEGEREN. Op een verificat'evergade- ring in verband met het fail lissement van den kunstschil-! der Han van Meegeren wer den in het algemeen de vorde ringen der schuldeischers door den kunstschilder erkend. Ten aanzien van de vordering der belastingen (groot 3.000.000) zal de raad van beroep, na onderzoek, alsnog uitsp ra al- doen. Thans gaat de verifica teur voort met het verdere on derzoek en het samenstellen van de lijst der activa en pas siva. Zware straffen voor redacteuren van het „Algemeen Handelsblad" De commissie voor perszui vering heeft Maandag zware strafien opgelegd voor enkele redacteuren van het „Alge- meeh Handelsblad". Zes leden van de redactie uit 'de bezet tingstijd, onder wie de hoofd redacteur S. S. H., werden voor 20 jaar uit het recht ontzet een journalistieke functie uit te oefenen. Twee anderen werd verboden voor resp. 10 en 12 jaar als journalist werk zaam te zijn, terwijl tegen enkele andere redacteuren kleinere schorsingen werden opgelegd. Prins Bemhard beschermheer Comité Oorlogsinvaliden en weezen Het comité oorlogsinvaliden en _weezen 1940, dat een dezer dagen te Utrecht een reünie verzegde van 200 ooijogswe- duwen uit het geheele land, ontving van Z.K.H Prins Bernhard bericht, dat deze hel beschermheerschap van dit comité heeft aanvaard. Kolenvervoer op nationale feestdag. In tegenstelling tot het goe derenvervoer, dat op Zondagen met de reeds bekende restric ties wordt gehandhaafd, zal het kolenvervoer door de Ne lerlandsche Spoorwegen op de nationale feestdag, die op de dag van de blijde gebeurtenis volgt, worden uitgevoerd als op werkdagen. Zeeuwen kunnen felicitatie- registers leekenen. Naar wfj vernemen i^er van de Stichting 1940—1945 het initiatief uitgegaan om de bur. gerrj op de nationale feestdag ter gelegenheid van de blyde gebeurtenis in het Oranjehuis in de gelegenheid te stellen fellcitatleregisters te teekenen. In al|e Zeeuwsche plaatsen zal op het raadhuis of elders een register ter teekening lig. gen. Deze worden later ge bundeld, van schutbladen voor zien en ingebonden aan het Prinselijk paar aangeboden. Daar h~t gemeentehuis te Middelburg- te veel uit het cen trum der stad ligt, heeft de plaatselijke afdeeling van de stichting contact gezocht met den burgemeester en den Com. missaris der Koningin, om te overleggen, waar men de be volking gelegenheid zal bieden het register te teekenen. De Commissaris heeft hierna zyn gewaardeerde medewerking toegezegd en toegestaan, dat dit in de Prov. Griffie, Dam 6, zal kunnen gebeuren. Veerdienst Wolfaarisdijk Kortgene gestaakt. Thans is ook de provinciale bootdienst tusschen Wolfaarts- dijk en Kortgene gestaakt. Noord Beveland is nog te be reiken via Veere, doch de boot naar Kamperland vaart slechts „ijs en weder dienende" en dan natuurlijk vaak met aanzienlijke vertraging. De diensten Vlissingen—Bres- kens en KruiningenPerkpolder worden tot dusver nog normaal onderhouden. Vorst schaadt het mosselbedrijf. Ook in liet mosselkweekers- bedrijf is schade en stagnatie ontstaan door de langdurige vorstperiode. De mossel is nu eenmaal een seizoenartikel en iedere week, dat niet kan wor den geleverd, beteekent schade voor den betrokken kweeker. De laatste weken was de toe stand zeev verbeterd, daar Frankrijk zijn contigent te im oorteeren mosselen verhoogd had en ook België mosselen bleef betrekken, zoodat het vooruitzicht bestond, dat alle te leveren mosselen zouden worder verkocht. Door het steeds ver der afloopen van het seizoen, zal dit nu zeer waarschijnlijk wel niet meer het geval zijn. HENGSTENKEURÏNG GAAT DOOR. De afd. Zeeland van de Ver eeniging „Het Ned. Trekpaard" heeft bekend gemaakt, dat de zeer bijzondere centrale heng- stenkeuring op Donderdag 13 Febr. in Goes in elk geval door gaat. Gröede tooneelavond De vereeniging Galop te Groede gaf Zaterdagavond een geslaagde tooneelavond voor een stampvolle zaal. De opge voerde tooneelstukjes hadden veel succes. Jammer was al. leen, dat een klein deel van het publiek In een stemming verkeerde, welke tot wange drag- leidde. DE GEMEENTERAAD BIJEEN. De gemeenteraad van Groede kwam in vergadering bijeen. In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter het aftreden van het raadslid den heer Geuze en bracht hij dank aan de Stichting Herstel Zeeland 1945, die veel voor Groede deed. De vernielde molen te Groede zal binnenkort gesloopt worden, omdat de herstelkosten 30.000 gulden bedragen, hetgeen teveel Spr. deelde mede, dat de kortgeleden afgebrande hout zagerij van den heer Schipper weer voor drie kwart in bedrijf Medegedeeld wordt, dat B. en W. benoemden tot commies ter secretarie de heer Quekelberghe en tot len ambtenaar den heer Wagenvoort. De S.B M. heeft 100,toe gezegd ten behoeve vatT plant- soenaanleg voor het gemeente huis. Er worden nog pogingen gedaan om de bus- en tram verbindingen te verbeteren. Voor Groede zijn slechts twee noodwoningen toegewezen. Behalve enkele kleinere voor stellen worden goedgekeurd: Een grondaankoop voor zes woningen, verhooging van da hondenbelasting tot 5.era 10.— per hond, tarief voor vuilophalen tot 4.per jaar. heffing van een vewnakelijk- hedenbelasting ad 20 per 1 Juli a.s. en een salarisregeling voor het secretarie-personeel. De openbare agere school zal verbouwd worden en uitgebreid met een sportzaal. De organi satie van de brandweer zal ver beterd worden en het personeel krijgt hoogere betaling. Tenslotte stond de raad een crediet toe voor de ombouw van het bunker-complex in een her tenkamp, waarvoor veel belang stelling bestaat. Nieuwvliet geitenfokkerij De geitenfokvereeniglng te Nieuwvliet liield haar jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer Abr. Wille. Blij kens het verslag van den oenningmeester was er een batig saldo van 225.21. Het bestuur zal een nieuwe sta! aankoopen. De heer Abr. Bou- wens werd als bestuurslid her kozen en de heer van Hoeve werd als nieuw lid gekozen. IJzendijke MUZIEKGEZELSCHAP. Er is een nieuwe directeur benoemd van het muziekgezel schap „Geduid Overwint", te IJzendijke. De heer J. An thonnisse te Biervliet heeft dc leiding- van het gezelschap op zich genomen. De repetities zyn hervat. Renesse MUZIEKUITVOERING. Zaterdagavond gaf het mu zlekgezelschap „Luctor et Emmergo" te Renesse een wel- geslaagde uitvoering. De voor zitter de heer de Ncoyer, sprak' een openingswoord en bracht dank aan den wnd di recteur van het gezelschap, •den heer L. C. Hoogerhuis. Ook dankte hij voor de ftnan- ciee'.e steun van het geheele dorp. De muzieknummers werden ier behoorlijk uitgevoerd. Ook de tooneelstukjes vieler !n de smaak. De eere-voorzitter, burge meester Scholder, sprak woor den Van lof. Tenslotte was er dansmuziek. NATIONALE FEESTEN. Voor de a.s. nationale feest dag te Renesse is een beschei den programma opgemaakt. Er wordt om half drie des middags een optocht georganiseerd en er is een tractatie van de school kinderen. Des avonds zal er dansmuziek zijn, maa- dat vall buiten de competentie van hel bestuur der Oranjevereeniging. Start op 8 April a s Grootsche plannen. In de geschiedenis van Wal cheren zal de 8ste April ge- ooekstaafd worden als een be langrijke dag. Op die datum zal namelijk officieel een be- fin worden gemaakt met de erbeplanting van dit eiland, dat eens de Tuin van Zeeland werd genoemd, rnoar in Octo ber terwille van de bevrijding van West-Europa prijs gegeven werd aan de golven. Sedert dien groeide er op Walcheren geen boom en ge n struik. Al leen in de steden en een en kele hoog gelegen dorps kom bleef het geboomte gespaard. De droogmaking van Wal cheren is een" werk geweest, dat byna bovenmenschelijke krachtsinspanning vergde van de duizenden arbeiders, die on der leiding van tM Rijkswater staat en de Mij. tot Uitvoe- -ing Zuiderzeewerken de strijd tegen de elementen aanbon den. Op sommige momenten Drie Joden ter dood veroordeeld. VERDEELINGSPLANNEN VERWORPEN. Een Britsch militair ge rechtshof in Jeruzalem heeft ulaandag 3 jonge Joden tot ile dood door do strop ver oordeeld omdat zij vuurwape nen hadden gedragen. Een vierde beklaagde werd tot le venslang veroordeeld. Het Joodsche agentschap heeft Maandagavond geant woord op het Britsclie verzoek om mede te helpen het terro risme in Palestina te bestrij den. In het antwoord zegt het agentschap niet in staat te zyn hieraan mee tc helpen, daar zy niet over gezag be schikt. De Arabische delegatie in Londen heeft thans definittol, de plannen van de ministers ie vin en Jones voor do ver- leeling van Palestina verwor den. De minister van O., K. er V. heeft de commissie gein- Italië protesteert Ongeveer 500 Itaüaansch? ludenten hebben de Joego ''avische legatie te Rome met 1. v een techivsch' teenen bekogeld uit protest 1 onder, legen de onderteekening van ■i len. Ihet Italiaansche vredosverdrag te Parys. Door de gebrokeD ruiten werd allerlei afval naai binnen geworpen, terwijl de studenten luide „Triest" er ,Pola" riepen. Na de komst van politie ont stond een gevecht. Enkele stu denten zyn gearresteerd. Aan de meeste gebouwen te Rome hingen de vlaggen met zwart omfloerst halfstok. Door middel van sirenes werd de proteststaking van 10 minuter aangekondigd. Ook te Napels hadden betoo gingen plaats. Duizenden be toogers, voor het grootste dce' studenten, hebben onder roep van „leve de Duce" „leve het fascisme" te Napels voor de consulaten van En geland. Frankryk, Joego.Slavic en de V S. en het Amerikaan sche en Engelsche militaire hoofdkwartier gedefileerd als protest tegen het teekenen van het vredesverdrag. Talryke personen onder de menigte droegen het insigne der fascis tische partij. Er deden zich geen incidenten voor. wereldkampioenschap schaatsen De Finsche schaatsenrydstei Verne Lesche heeft het wereld kampioenschap hardrijden voor dames veroverd hing het lot van Walcheren aan een zijden draad, maar ook ditmaal bewezen de Nederlan ders, dat zy meesters zijn in de stryd tegen het water. Walcheren was in het voor gaar van 1946 droog. Toen volgde er een zomer, die nog lang in herinnering zal blyven van ir reen die op Walcheren vertoefde. Nergens was op Walcheren schaduw. Op de v-Men groeiu- het ko ren alweer, mager op vele plaatsen, als - van het hooge zo"'—^alte van de bo dem. Verder tierde het onkruid welig. Maar boomen of strui ken waren nergens te beken nen. Hier en daar stonden rondom de rr'aes der boerde rijen de boomen nog, kaal a in de winter. Thans is h zoutgehalte van de bodem zoo ver tenj^eMopen. dat met de herbeplanting begonnen kan worden. Hier en daar is al een enkele erfbeplanting tot stand gekomen, elders een dorps kerkhof weer van jong ge boomte en struikgewas voor zien, maar de officieele start zal geschieden op 8 April a.s. Op die dag zullen in West- kapelle, waar door de R.A.F. het eerste gat in de dijken werd geslagen een bombar dement, waarbij Westkapelle nractisch volledig werd ver woest te Vlissingen en te Middelburg plechtigheden plaats vinden, waarbij de eer ste boomen de grond weer in gaan. Dit begin der herbe- planting wordt georganiseerd door de Stichting „Nieuw Wa'cheren" te Middelburg, welke zich byzonder verdien- -teljik heeft "emaa.kt bij de voorbereiding van de lierbe- plantmo; en roor st«"vlq doende is gelden bijeen te brengen om waar noodig, te kunnen ~uhqidiee,,en. Weldra zullen na dere mededeelingen volgen. St. Maartensdijk DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Op kosten van de gemeente zal de schooljeugd van St. Maartensdijk, ter gelegenheid van de a s. blijde gebeurtenis worden getracteerd. SUBSIDIE GROENE KRUIS. Te St. Maartensdijk is van ge meentewege de subsidie aan de Groene Kruisvereeniging met 100.— vrhoogd en dus op 450, per jaar gebracht. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Binnenkort zal te St. Maar tensdijk kosteloos gelegenheid worden geboden tot he« doen inenten tegen diphtherie. In het bijzonder zal aan de school gaande kinderen aandacht wor den geschonken. Tholen GLADDE WEGEN. Tengevolge van de regen op Zaterdag- en Zondagavond wa ren de wegen en straten op Tholen spiegelglad. Hierdoor werd het ve-keer danig in de war gestuurd. Ook de autobus sen konden niet rijden. steiger verdwenen. De in de bezettingstijd ten behoeve van de Duitsche Wehr- macht gebouwde aanlegstei. Ter in de Eendracht te Tnoler is Zaterdagavond tengevolge van de ijsgang onder de druk van het ijs bezweken en nage noeg geheel verdwenen. tong gespleten. Het oudste zoontje van de Tam. J. Q., te Tholen had .la'andagmiddag 10 Febr. jl. 'iet ongeluk bij het sleetje rij- len te vallen en in zyn tonr ';e byten. Nadat de gespleten .ong te Bergen op Zoom in hei Algemeen Burger Gasthuis was genaaid, kon de jongen weer huiswaarts keeren. De staking der groentehandelaren. Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid, dat de groente- staking, die Woensdag in ons geheele land zal beginnen, op Walcheren zal worden voorko men. Er zal namelijk namens de vakgroep detailhandel overleg gepleegd worden met het ve;- lingsbestuur om tot een com promis te komen. Men wil be reiken, dat een 3 prijzenstelsel wordt ingevoerd. D.w.z. dat een telers-, grossiers- en een de- taillistenprijs wordt vastgesteld. Thans heeft men alleen de vrije veilingsprijs en de maximum vastgestelde consumentenprijs. De vraag is echter of dit zal [elukken, want hoewel er kans iestaat, dat het bedrijfsschap een dergelijk compromis goed keurt, zal anderzijds het vei- lingsbestuur zich wel moeten neerleggen bij de besluiten van het bestuur der vereenigde tuinbouwveilingen. Zooals wij reeds hebben be richt, hebben de besturen van de ondervakgroepen binnenland- sche groothandel en commis- sionnairs en de vakgroep detail handel besloten de in- en ver koop van versche groenten Woensdag stop te zetten. Men protesteert er tegen, dat het maximumprijzenstelsel alleen voor de handel geldt en ver langt dat ook voor de telers een maximumprijs wordt vast gesteld. In een onderhoud dat wij had- en met een lid van de vakgroep in Middelburg, noemde deze als voornaamste oorzaak van de moeiijkheden het feit, dat de goed-georgan:seerde vakgroe pen van werknemers bij de re geering aankloppen en klagen, dat de groente te duur is. Ander zijds moet geconstateerd wor den, dat het publiek geen spaar systeem meer kent en luxe groenten koopt zonder naar dc prijs te vragen. Het zal weer moeten wennen aan de wetten van vraag en aanbod. Hij ver klaarde voorts te verwachten, dat de regeering de mogelijk heid van het Instellen van een 3 prijzenstelsel onder het oog zal ziey. Een bezwaar van dit stelsel is echter, dat bij een te kort aan groenten het gehate verdeelsysteem weer moet wor den ingevoerd. Een ander lid van de vakgroep in Middelburg zei ons: „Het maxïmumpriizen- stelsel waarborgt geen grootere productie, dat bevordert alleen de zwarte handel". Tribunaal Terneuzen. uitspraken. J. V. te Hontenisse, ver- beurdveriüaring deel van zyn vermogen en ontzetting rech ten. J. P. v. d. B. te Biervliet, ontzetting rechten, en in vrij. heidstelling dorpsroddelarij J. A. B te IJzendijke had 51/? maand geïnterneerd geze ten. beschuldigd van omgang met Dultschers en zwarte han del. Het geheel© geval bleek on dorosroddelarij te berusten. De beschuldiging werd door het tribunaal vervallen ver klaard. In de zaak tegen den hoofd- onderwyzer P. L. E„ te Hon tenisse, die eveneens het slachtoffer van roddelarij was geworden, besloot het tribu naal over 14 dagen uitspraak te doen. Tegen de ambtenarij bij de Wederopbouw. Het toerisme. Kerknieuws xed. herv. kerk. Beroepen te Spaarndam "Jnaarnwoude, (toez.): J. Kroon te Koudekerke. evang. luth kerk. Drietal te Middelburg—Vlis 'ngen, (alfabetisch): ds. J. P. v. Heest te Amsterdam, dr H. J. Jaanus te Rotterdam, i ds. A. Vermeulen te Hoorn. De werkgemeenschap van de Vereeniging West Zeeuwsch Vlaanderen kwam Zaterdag middag in café de Vuyst te Oostburg by een. By deze ver gadering was aanwezig de heer E. Smit, directeur van de Prov. Vereen, voor Vreem delingenverkeer, die wees op de groote beteekenis, welke het vreemdelingenverkeer voor Zeeuwsch-Vlaandei-en had en weer kan hebben. In West Zeeuwsch Vlaanderen wordt op het oogenblik weinig gedaan om het toerisme aan te trek ken. Voor West-Zeeuwseh Vlaanderen wees de heer Smit speciaal op de mogelijkheden van een grooter bezoek uit België. Het zal noodig zijn daarvoor propaganda te ma ken door verspreiding van een vouwblad. De provinciale ver eeniging overweegt do ver vaardiging van een aantal diorama's o.a. een van het Zwin. De heer Smit wees ook op de belangstelling, die de Kon. Roei- en Zeilvereeniging De Maas te Rotterdam voor Zeeland heeft. Het zal van be> teekenis zijn wanneer het ha ventje van Cadzand voor zei lers bruikbaar gemaakt wordt. De heer Smit besprak ook nog de komende groote ten toonstelling te Gent in Maart a.8. De Prov. Vereeniging kan geen stand nemen op deze expositie, maar overwogen wordt de uitzending van een Zeeuwsch koor, zoo mogelijk de „Zeeuwsche zangers" uit Oostburg. Getracht zal worden de bezoekers van de plantdag op Walcheren (8 April) ook te interesseeren voor een trip naar Zeeuwsch Vlaanderen. Tenslotte werden nog een aantal kleinere onderwerpen jesproken zooals het verwijde ren van prikkeldraad uit de duinen, inrichting van jeugd herbergen, medewerking van hotel- en pensionhouders enz. ernstige bezwaren. Na de pauze gaf de voor zitter, de heer A. Hoolborst, een uiteenzetting van de moei lijkheden waarmee het gewest thans te kampen heeft. Spr. had ernstig bezwaar tegen de ambtenarij by de wederopbouw en wees er op, dat er wel ministers komen kyken, maar dat er niets ge beurt. Hij drong aan op in schakeling van de gemeente besturen en sterke decentrali satie. De vergadering besloot tot het zenden van c ,n request aan de regeering, waarin deze overwegingen nc ,r voren wor- !en gebracht. In de afdeelingen zal nog gesproken worden over de or ganisatie van een groote pro- testbetooging in Oostburg en een bezoek van rvotesteerende Zeeuwschvlamingen aan den Haag. Bij Ruwe Handen X Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL30cS^toivrt mei meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 cl. (Ingezonden mededeelina

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10