r Verklaring 200,000 branschen van de Commissie-Generaal Wat ieiere vrouw be'ang inboezemt UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND V leefden van de visscherij Enorme oorlogschade aan havens en visschersvloot Nieuwe ireilers in aanbouw. (Van een bijzonderen correspondent). Voor de oorlog leefden on geveer 200.000 Franschen van de vischvangst op zee en van de daarmee verband houdende industrieën. Ieder jaar werd er 400.000 ton viseh en schaal dieren binnengebracht, even veel aan gewicht als de helft van een graanoogst. De vischvangst vindt voor namelijk plaats In het Kanaal en de Atlantische Oceaan. De Middellandsche Zee is te diep en daardoor te weinig geschikt voor de trell-visscherij. Ook is zij weinig vischrijk. De haven van Lorient is ge heel door de Staat gebouwd en op de meest moderne wijze voor het bedrijf ingericht. DE SCHEPEN De Fransche visschersvloot bevatte bijna 22.000 schepen, allen zeer verschillendvan type en afmeting, van groote stoomvischkotters afi tot de meest primitieve schuitjes zon der dek toe. Als men dennt aan de diverse afstanden en de verschillende aard van de te vangen visch, kan men de ze verscheidenheid' van soorten begrijpen. De z.g. „groote vischvangst" geschiedt op lan ge afstand, op de kusten van New-Foundland, Groenland en IJsland, voornamelijk kanel- jouw, die gezouten wordt bin nengebracht. Walvischvangst wordt niet door de Franschen beo .'end). Sommige treilers kun.-.en 1100 ton 'kabeljauw vervoeren. Een andere vis schersvloot, de z.g. „buiten- gaatsche" ging naar de Noord zee, de Golf van Gascogne, de Iersche Zee en zelfs naar de kusten van Mauretanië. De booten, die voor deze visch vangst werden gebruikt, wa ren meestal erg oud. Hun ton- nenmaat varieerde van 150 tot 400 ton. Hiertoe behoorden middenmaat kotters en haring, booten. Deze laatsten waren alleen voor de seizoenvangst van haring en makreel. Hier voor wordt niet het treilnet gebruikt, maar sleepnetten. LANGS DE KUST. De vischvangst langs de kust wordt meestal door par ticuliere vlsschers gedreven met eigen kleine booten Dit is een betrekkelijk jong bedrijf. Dikwijls namen arme zeelui voor langen tijd dienst bij de marine om na hun diensttijd een boot te kunnen koopen van hun overgespaarde gage. Deze ■bootjes gebruikten de treil, het net of de hengel, wat af hing van hun afmeting of de aam van hun bedrijf. VERBETEREN* GEN Tusschen de beide oorlogen in zijn er in de vloot twee belangrijke verbeteringen aan gebracht. De echte zeilbooten zijn langzamerhand aan het verdwijnen. Alleen de tongn- vissche'rs blijven, omdat in de ze sierlijke scheepjes moeilijk een motor kan worden aange bracht. De andere hebben bij na alle een aanhang-motor. De technische verbeteringen vergrootten natuurlijk het ope ratiegebied van de buitengaat- sche vloot belangrijk, die dan ook steeds, grooter schepen in gebruik nam. De groote trei lers blijven eenlge maanden weg zonder een enkele haven aan te doen. Hoe moet de visch al die tijd goed worden gehouden? Het inzouten kan slechts voor enkele soorten .geschieden (kabeljauw en ha ring) en het op ijs zetten houat de visch hoogstens 20 dagen goed De methode om ze op heel lage temperatuur in te vriezen, heeft weer het nadeel, dat het uiterlijk van dé visch zoo veranderd wat de klanten niet prettig vinden. Dus heeft men andere bevries- en koelmethodes te baat moe ten nemen. OORLOGSSCHADE. De Fransche visschersvloot heeft in de oorlog enorme schade geleden, want deze booten hebben zich heel dik wijls in dienst van de gealli eerden gesteld. Van de 36 trawlers voor de groote vangst, die de meest mo-erne waren, zijn er 21 'verloren jegaan. Van de J10 buiten- gaatsche treilers is bijna de helft of gezonken of onher stelbaar. Alleen de kustvaart schepen zijn nog het best ge spaard gebleven. Wat de havens zelf betreft, deze zgn of door de bombar dementen zwaar gehavend of door de sabotage van de Duit- schers. Die van Lorient oa. is nog maar een herinnering. Het programma van de we deropbouw van de visschèrs- vloot is reeds klaar en diver- bestellingen zijn naar de werven van het land zelf en naar de Angelsaksische landen verzonden. Dit programma bevat de bouw "van 7 treilers voor de „groote" vaart. 60 buitengaat- sche treilers en een groot aan tal kustvaartuigen. 83 graden vorst. Het dorp Snag, in de staat Ontario (Canada), behaalde een nieuw kou- dcrecord voor Noord- Amerika. De thermome ter daalde tot 80 gra den F 45 gr. C.). Het weerkundig bureau schatte echter de tem peratuur op 83 graden. Dc thermometer kan niet lager dan 80 graden re- gistreeren. Oranje-sterrit voor motorrijders. In drommen zullen cok de motorrijders- ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis koers zetten naar Soestdrjk. Tn ver schillende plaatsen van ons '.and is de organisatie van dit evenement met kracht ter hand genomen door de bij de Kon. Ned. Motor.vieliijders- vereeniging aangesloten groe. nën en clubs zoodat vele hon derden rijders groepsgewijze uit alle windstreken naar het centrum des lands zullen trek ken. De eindcontrole zal me de worden verzorgd door de K. N.M.V. in de school aan de Prins Bernhardlaan te Soest, habit het station Soestdijk. Zonder eenige moeite zullen de deelnemers de juiste weg kun nen vinden, daar behalve de routeaanduiding door net co- mité-Oranjetocht-Baarn-Soest ie- K.N.M V. .pijlen zijn aange bracht. welke de plm. 2500 motorrijders als bakens zullen dienen. Onderteekening vertraagd. Do commissie-generaal heeft Maandag een verlclaring uitge geven, waarin gezegd wordt: De commissie-generaal heeft nog geen officieel bericht ont vangen van het besluit van het republikeinsche kabinet •an 8 Februari, waarbij de door minister Jonkman afge legde regeerLngsverldaringen als deel van de overeenkomst worden afgewezen. Er is daarom geen aanlei ding nu reeds in te gaan op. de mogelijke gevolgen, die dit besluit kan hebben. Het is echter waarschijnlijk, dat de onderteekening van de ont- werp-overeenkomst vertraging zal ondervinden. De overeenkomst van Ling- gadjati geeft de principiecle lijnen van de toekomstige po litieke structuur van Indonesië en de vorm van de samenwer king met Nederland. De verklaringen van minister Jonkman zijn bindend voor de commissie-generaal -tengevolge van de aanneming door de Tweede Kamer van de motie- Romme-van der Goes van Na- ters. De verklarmgen van den minister laten daarom duide- Mevr. A.. Zeg, heb jij ook die advertentie van de gratis knipdemonstratie in Hotel Dek ker te Vlisslngen gelezen Mevr. B_: Ja, bedoelt toch die van de Amsterdamsche Mode-Academie? Ik wou heen gaan. want het lijkt mij in deze tijd toch wel belang, rijk om je kleeding en ook die voor de kinderen zelf te ma ken. Mevr. A.: Dat is wel zoo, maar zou die cursus niet uit. sluitend voor de jongere meis. jes zijn? Mevr. B.: Natuurlijk niet. het isv op onze leeftijd toch ook van belang dat wij ons heele. maal zelf kunnen helpen. Trouwens ik denk dat mijn dochter wel zal meegaan, want die heeft nu meteen mooi de gelegenheid om het ook te leeren. Mevr. A Als je het zoo be ziet heb je gelijk. Daarbij komt dat tegenwoordig a'ies zoo ra,, zend duur is. terwijl je boven dien oneindig lang moet wach. ten als iets laat maken Ik zou ook wel willen gaan, maar lk ben bang dat Ik geen tijd heb met mij* kleine kinderen Mevr. 1Och kom. die cur sus duu.t immers maar 12 weken in dan kun je het toch wel zoo ''hikken, dat je een opwis vindt. Mevr. A.: Daar zeg je zoo iets. Mijn man heeft al zoo vaak gezegd: Ik wou maar 'at jij ook je eigen goed maakte! Mevr. B.: Nou. daar heb je de oplossing 'och al: Jij knip pen leeren en hij oppassen! (Ingezonden mededeeling.) lijk zien, in hoe erre Neder land zich door de aanvaarding gebonden acht. De essentieele inhoud van de documenten, welke vermeld zijn in de motie Romnjcvan ger Goes van Naters, komen op alle essen- tiele punten overeen met het geen in Linggadjati is over eengekomen. De documenten houden een verduidelijking in, welke essentieel is voor de uit eenzetting van de bovenge noemde tusschen beide par tijen gesloten overeenkomst. Urk geïsoleerd. VRACHTWAGEN DOOR HET IJS GEZAKT. Urk is momenteel alleen tele fonisch bereikbaar. De postboot, welke Vrijdagmiddag om 1 uur van Urk vertrok om te trachten het op circa 20 km afstand ge legen dorp Emmeloord te berei ken, is hierin na een worsteling vah 19 uur geslaagd. De boot kan niet meer terug, daar stuurinrichting, roer en machine defect zijn. Het kanaal is thans tot de bodem bevroren, maar door de uitstekende schotsen onbegaanbaa- voor schaatsenrij ders en voetgangers. In Emmeloord bevinden zich een groot aantal Ufkervisschers die uit alle Noordzeehavens op weg zijn naar Urk om de jaar- lijksche biddag voor de vissche rij, welke sinds eeuwen op de tweede Woensdag in Februari gehouden wordt, te vieren. Een gedeelte hiervan 'heeft getracht per vrachtauto via Lemmer Urk te bereiken. Deze poging is ech ter jammerlijk mislukt, daar op 13 km afs.tand van Urk de auto door het ijs zakte. De inzitten den wisten zich tijdig in veilig heid te brengen. Nadat het ongeval .op Urk bekend geworden was, vertrok onmiddellijk een reddingsbriga de. Toen deze op de plaats van het ongeval aankwam, was de vrachtwagen reeds geheel onder het ijs verdwenen. De hoop dat uit Lemmer brandstoffen zou den worden aangevoerd om te voorzien in de nijpende nood is door dit ongeval vervlogen. Dronken automobilist reed jongetje dood. Zware straffen voor redacteuren van het „Algemeen Handelsblad". De commissie voor perszui vering heeft Maandag zware straften opgelegd voor enkele redacteuren van het „Alge meen Handelsblad". Zes leden van de redactie uit de bezet tingstijd, onder wie de hoofd redacteur S. S. H., werden voor 20 jaar uit het recht ontzet een journalistieke functie uit te oefenen. Twee anderen werd verboden voor resp. 10 en 12 jaar als journalist werk zaam te zijn, terwijl tegen enkele andere redacteuren kleinere schorsingen werden •opgelegd. Prins Bernhard beschermheer Comité Oorlogsinvaliden en weezen Het comité oorlogsinvaliden en _weezen 1940, dat een dezer dagen te Utrecht een reünie verzorgde van 200 oorlogswe duwen uit het geheele land, ontving van Z.K.H Prins Bernhard bericht, dat deze het beschermheerschap van dit comité heeft aanvaard. KolenverYoer op nationale feestdag. In tegenstelling tot het goe Jerenvervoer. dat op Zondagen met de reeds bekende restric ties wordt/ gehandhaafd, zaJ iet koienvervoer door de Ne~ derlandsche Spoorwegen op de aationale feestdag, die op de dag van de blijde gebeurtenis volgt, worden uitgevoerd als op werkdagen. Bussen rijden weer. Het treinverkeer Li Zeeland heeft tengevolge van de 'sneeuwval en de gladheid geen noemenswaardige vertraging gehad. De busdiensten, die voor het grootste deel Zaterdagavond moesten ui tv: i, hebben Maandagmiddag te één uur hun normale arbeid hervat. Zeeuwsch damtiental naar België. Het Zeeuwsche damtiental zal Zaterdag 22 Maart a.s. te Ant werpen tegen 10 Aniwtrpsche dammers uitkomen. Het Zeeuw sche tiental is als volgt samen gesteld: J. Blom, Yerseke; M, F. de Jonge, Middelburg: J. Sinke, Goes: L. Anderson, Goes; J. Strooband Jr., Middelburg; J. Kaan. Terneuzen; C. v. Biemen, Goes; W. Boogaard, Middelburg; J. Strooband Sr., Middelburg; J. de Smet, Ijzen- dij ke. Commissaris der Koningin houdt receptie. In verband met de blijde ge beurtenis ten paleize Soest, dijk zullen de Commissaris der Koningin en mevrouw Quar- les van Ufford Bsse Mulert tot de Leemcüle gaarne be zoeken ontvangen. Zij zullen hiertoe eenige dagen na de ge boorte van een prins of prinses in het gebouw Concert- er gehoorzaal te M'burg 's mid dags na 3 uur receptie hou den. De juiste datum, waarop deze receptie gehouden wordt zullen vrij onmiddellijk nadat de geboorte van het Prinsen land bekend is geworden, in ons blaa publlceeren. „Wegtransport" paraat voor kolenvervoer. Alle leden van' de Vervoer- dersver. „Wegtransport" in Zeeland staan 'momenteel met hun wagens gereed om indien r.oodlg steenkool van het mijn- gebied naar onze provincie te Drengen. Tot nu toe zijn hier voor echter nog geen opdrach ten gegeven, daar de weinige industrieën, die Zeeland telt. nog over een kleine voorraad beschikken, terwijl de kolen handelaren hun kolen per trein ontvangen. Weliswaar hebben eenige handelaren en particulieren op Walcheren en Z.-Beveland voorraden bruin kolen door „Wegtransport" uit Zuid-Limburg 1 laten halen (Middelburg vier maal 10 ton; Goes tweemaal 10 ton), doch dit voorbeeld vindt weinig na volging, daar de kosten van een dergelijk transport zeer hoog zijn en varieeren van 170 'tot f 200. De meeste handelaren prefereeren dai: gok te wachten totdat zij het ;eluk hebben een vooiTaadje per trein te ontvangen. Van zelfsprekend verleent „Weg transport" in verschillende ge vallen paar medewerking om de kolen van de trein naar de nlaats van bestemming te brengen. „Wegtransport" vervoer* momenteel veel visch. Moch ten de industrieën tr toe over gaan kolRn uit Limburg te la ten halen dan zal dit visch- vervoer ernstig belemmerd worden. Belgische grond in Zeeuwsch-Vlaanderen. PACHTERS KUNNEN GERUST ZIJN. In Zeeuwsch-Vlaanderen, en in mindere mate in het Zuid westen van Brabant, hecrscht onder de pachters van -Belgl. sche en Fransche grond eigenaren groote ongerust heid. De oorzaak hiervan ligt in het feit. dat vele van deze eigenaren zich genoopt voelen tengevolge van zware fis cale verplichtingen om hun bezittingen te verkoopen. Als egadigden komen vrijwel uit sluitend Belgische boeren in aanmerking die voornemens zijn, na het afloopen van het gebruiksrecht der zittende pachters het land zelf in ge- oruik te nemen. De huidige pachters behoe ven echter niet ongerust te Zaterdagavond vonder, voor bijgangers, even buiten Zand- voort, de 9-jarige Kees Boo gaard liggen. In het ziekenbus werd geconstateerd dat het knaapje een schedelbasisfrac- tuur had opgeloopen. Aan de gevolgen hiervan is hjj in de loop van de nacht overleden De Zandvoortsehé politie stelde een onderzoek in waar bij bleek, dat een Amsterdam sche binnenhuisarchitect, die met drie medepassagiers Zandvoort sterke drank had -rebruikt. met zijn auto het jongetje heeft aangereden. De politie heeft den man gearres teerd. Tribunaal Terneuzen. 3y2 jaar geëischt voor ex-burgemeester Yan Terneuzen. Het tribunaal te Terneuzen behandelde Maandag de zaak tegen den 52-jarige C. A. K„ gezagvoerder ter koopvaardij en ex-burgemeestér van Ter neuzen. Hij was N.S.B.vr en aad zich aangesloten brj daar aan verwante organisaties De elsch luidde 3'/, jaar Inter- neering, ingaande op 30 Fe- bruari 1947 en verbeurdver. klaring van het vermogen tot een bedrag van ƒ10.000. Zijn echtgenoote, wiens zaak daarna, werd behandeld, »verd onmiddellijk tn vrijheid gesteld. Drie Joden ter dood veroordeeld. VERDEELINGSPLANNEN VERWORPEN. Een Britsch militair ge rechtshof in Jeruzalem heeft Maandag 3 jonge Joden tot de dood door de strop ver oordeeld omdat zij vuurwape nen hadden gedragen. Een vierde beklaagde werd tot le venslang veroordeeld. Het Joodsche agentschap heeft Maandagavond geant woord op het Britscbe verzoek om mede te helpen het terro risme in Palestina te bestre den. In het antwoord zegt het agentschap niet in staat te zjjo hieraan mee te heipen, daar zfl niet over gezag be schikt. De Arabische delegatie In Londen heeft thans definitief de plannen van dc ministers Bevin en Jones voor de ver deeling van Palestina verwor pen. Italië protesteert Ongeveer 500 Italiaanschf studenten hebben de Joego Slavische legatie te Rome met steenen bekogeld uit protest tegen de onderteekening van het Italiaansche vredesverdrag te Parijs. Door de gebroken ruiten werd allerlei afval naar binnen geworpen, terwijl d« studenten luide „Triest" er „Pola" riepen. Na de komst van politie ont 3tond een gevecht. Enkele stu denten zijn gearresteerd. Aan de meeste gebouwen te- Rome hingen de vlaggen met zwart omfloerst, halfstok. Door middel van sirenes werd de proteststaking van 10 minuten aangekondigd. Ook te Napels hadden betoo. gingen plaats. Duizenden be. toogers, voor het grootste dee' studenten, hébben onder ge. goep van „leve de Duce'1 er „leve het fascisme" te Napels voor de consulaten van En geland, Frankrijk. Joego.Slavië en de V S. en het Amerikaan- sche en Engel sche militaire hoofdkwartier gedefileerd als Drotest tegen het teekenen van het vredesverdrag. Talrijke personen onder de menigte droegen het insigne def fascis tische partij. E"r deden zich geen Incidenten voor. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAATSEN De Finsche schaatsenrijdste: Verne Lesche heeft het wereld kampioenschap hardrijden voor dames veroverd Goes FILMAVOND. Het Schuttershof te Goes was Donderdagavond goed bezet, tóen de Vereeniging voor Alge- meene Wetenschappelijke Be langen een filmavond gaf voor de W.S.I.S. Voor de pauze werden mooie films vertoond over vee-transport en over de moderrte farm in de Far-West, gevolgd door een vijftal gekleur de films over het leven in Vir ginia. Na de pauze draaide eerst een film over de tweede wereldoorlog. Tot slot werd een bijzondere film vertoond over de muziek van Ve-di, gediri geerd door Toscani'ni. STUDIECLUB SCHILDERS. Op initiatief van den heer W. Wisss, «leeraar ambachts school te Goes, is opgericht een studieclub voor huisschil ders. De club wil voorlichting geven lezingen Rn excursies or- ganiseeren en in het algemeen werken voor het verhoogen van de vakkennis. Nieuwe le den kuruip_n zich nog aanmel den bij het secretariaat Kam- uerfoeïiestraat 22 Goes. ROODE KRUIS-FILMS. Zaterdagmiddag werd in het „Grand Theater" te Goes de Roode Kruis films „Het Ame- rikaansche jeugd Rooue Kruis", „Het internationale Roode Kruis" en „Op de Bres" vertoond. Deze vertooning was georganiseerd door de afdee- ling West-Beveland van het Ned. Roode Kruis". Dc heer van Kleef, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, hield een -lgzing over de Stichting van 1 Ned. jeugd Roode Kruis. In pauze werd aan de nieuwe en ook aan andere helpsters het E.H.B.O.-diploma uitge reikt. Voor de eerste maal werd in dit gewest de Land- steiner penning uitgereikt en wel aan den heer Heintzber- gen, agent van politie te Goes, die 5 maal zijn bloed afstond. Dc voorzitter, J. L van Bal legooien de Jong ontving de penning voor 20-jarige dienst voor het Roode Kruis. Wolphaartsdijk MUZIEK VEREENIGING ADVENDO. Zaterdag 1 Februari werd te Wolphaartsdijk een bazar gehouden, georganiseerd door de muziekkei'. „Advendo". De bazar werd druk bezocht. Om 10 uur werd de uitslag van de- verloting door den burgemeester bekend gemaakt. De netto opbrengst van de bazar bedroeg 1100. De geldinzameling van eind 1946 voor Advendo bracht 1030.— op. Zoo men weet is het doel aankoop van nieuwe instru menten, waarvoor 400Ö noodig is. Met een woord van dank aan allen, die de avond deden slagen, werd de avond geslo ten. Baarland BEVOLKING VERMINDERDE. De gemeente Baarland t elde op 1 Januari 1946 totaal 886 inwoners, van wie 454 mannen en 432 vrouwen. Het aantal in woners per 1 Januari 1947 be droeg 416 mannen, 390 vrou wen, totaal S10. Heinkenszand BENOEMING. De lieer J. J. Geldhof, ambte naar. ter gemeente-secretarfè van Middelburg is door B'. en W. van Heinkenszand benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Heinkenszand. Kloetinge FILMAVOND. Dinsdagavond hield de buurt- vereeniging „Ons Genoegen" te Kloetinge een filmavond voor haar leden. Nadat deze bijeen komst door den voorzitter, den heer Beye, was geopend, werden door den heer van Essen uit Goes, verschillende mooie films vertoond, die zeer in de smaak vielen. Na afloop werden allen getracteerd, waarna tot ver na het middernachtelijk uur, de tijd gezellig werd doorgehracht met muziek en zang. De voorzitter sloot deze welgeslaagde avond. BESTUURSVERGADERING „JULIANA". Onder voorzitterschap van den heer Schipper kwam het be stuur der buurtvcrecniging „Ju- benoemd de heer G. Almekiri- ders. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of er bij de a.s. blijde gebeurtenis gelegenheid tot dansen zal worden gegeven. Nadat de burgemeester de mee ning van de raad had gehoord deelde hij mede, op de nationale feestdag geen gelegenheid tot dansen te zullen geven. De voor zitter zegde zoo mogelijk verbe tering van de voorzijde van het Molenpaadje toe. Krabbendijke FILMAVOND ORANJEVEREENIGING. De Oranjevereeniging te Krabbendijke heeft Zaterdag avond een filmavond gehouden in de zaal van de Conserven- fabriek. Er werden enkele oorlogsfilms vertoond, terwijl in de pauze een verloting werd gehouden. JAARVERG ADERING C-J.M.V. De C.J.M.V. te Krabben dijke hield dezer dagen haar jaarvergadering. Uft de versla- liana-; te. Kloetinge Woensdag-fe gehad. Na een bijbelinleiding werden zang, muziek en voor drachten ten beste gegeven en enkele tooneelstukjes opge voerd. De dagsluiting weH9 gesproken door M. Schouten. BRAND IN LANDBOUWSCHUUR Maandag ontstond een begin van brand in de landbouw- schuur toebehooren.de aan den landbouwer Weststrate te Krabbendijke. Enkele pakken geperst hooi hadden door on_ bekende ooi-zaak vlam gevat. Met toegeschoten hulp gelukte het spoedig de vlammen mees- 'er te worden. zijn. dat zij op deze wijze, langs indirecten weg. het 3lachtoffer worden van de ge. nomen maatregelen ten aan zien van het buitenlandsche be talingsverkeer. Voor do ver koop van in Nederland gele gen onroerend goed aan nlet- in'gezetenen is eeg vergunning noodig van de Ned. Bank afd. deviezenvergunnlngen. Deze vergunning is ook noodig bij de verkoop van in Nederland ge legen onroerend goed in eigendom toebehoorend aan een niët.ingezetene aan een ande ren nlet-lngezetene dus bv. van een Belg aan een andere Belg. Bij 't verleenen van deze ver gunningen worden uiteraard in de eerste nlaats de Ned. be langen in het oog gehouden. Aangaande de betaling van lachtpenningen aan ih .3eigië en Frankrijk woonachtige eigenaren kan binnenkort een publicatie worden verwacht. avond bijeen ter bespreking der feestelijkheden met de a.s blijde gebeurtenis. Er we'd be sloten om zoo mogelijk een ge luidsinstallatie te huren, waar voor gedeclameerd en gezongen mag worden door, de leden. FEESTAVOND „UNITAS". Ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan gaf de spor (ver eeniging „Unitas" te Kloetinge Vrijdag- en Zaterdagavond haar vereenigingsgebouw een feestavond voor donateurs belangstellenden. Na hef openingswoord van den voorzitter, den heer P. Hoogstraten, werd de avond verder gevuld met muziek, zang, voordracht en tooneel. De aspi- ant-leden voerden nog gym nastische oefeningen uit en een fraai tableau vormde het slot van de avond. liezelinge JAARVERGADERING C.J.V. Woensdag- en Donderdag avond hield te Biezelinge in de consistoriekamer der N.H. kerk de C.J.V. „Jehova Nizzi", haar 43e jaarvergadering. Na een welkomstwoord van den voor zitter, werd door ds. v. 't Hooft een inleidend woord gesproken. Daarna volgde het jaarverslag van den secretaris en den pen ningmeester. Door dc C.J.C. werd een samenspraak opge voerd „Ve'dwachters roem" er door de C.J.V. „De Pleegzoon". Verschillende voordrachten werden verder nog ten beste gegeven. Ds. van 't Hooft sloot deze avond met dankgebed. Waarde VERGADERING „ALGEMEEN BELANG". Dezer dagen hield dc kolen- vereeniging „Algemeen Be 'ang" te Waarde haar jaar vergadering. De rekening over *.946 sloot met een batig saldo van 253.24. De aftredende bestuursleden L. de Lange, M. Oudesluis en C. W. Braam werden herkozen. In de va cature van den heer M. de Ja ger werd de heer W. Koster gekozen. '-leinker.szarid RAADSVERGADERING. Dezer dagen kwam de ge meenteraad van Heikcnszanc1 in openbare vergadering bij een. 'De voorzitter deelde me de, dat de Oude Vest voortaan als stortingsplaats voor huis vuil zal worden gebruikt. Daarna werd de begrooting voor 1947 behandeld. De Je- rooting wijst een tekort aan van 23.000. Met algemeene atemmen werd de begrooting' vastgesteld met de volgende cijfers: gewone dienst inkom sten en uitgaven 111651.44 «n de kapitaaldienst inkom sten en ult^aVen 333,288. De begrooting 1946 werd daarna gewijzigd. Met algemeene stemmen werd besloten de bo venwoning van het gemeente, huis aan den burgemeester te verhuren. Op voorstel van den burgemeester wordt de vergoe ding voor de R. K. school vastgesteld op 2853,21 voor de Chr. school op 1123.79 gulden. De Rekening voor 1944 wordt vastgesteld met een na deel'g slot van f 3407.45. De raad zal voor de bouw van 12 woningwetwoningen een bs drag van 165.000 beschik baar stellen en hiervoor uit 's Rijkskas een voorschot cpn jaarlijkschc bijdrage vra gen. Op ziin verzoek werd aan der heer J. F. G. Groffert eervoT ontslag verleend aJs ambtenaar van de burg. stand. Jn zijn nlaats werd benoemd de heer I. Traas. Borssf»!e RAADSVERGADERING. Dezer dagen kwam de ge meenteraad van Borssele ir openbare vergadering bijeen. In plaats van den heer A. v. Zwe den. "die als raadsjid heeft be dankt, werd de heer J. de Smidt benoemd. Besloten werd aan de bijzondere lagere school een voorschot van 1-796.26 te ge ven op de gemeentelijke ver goeding der exvloitatiekosten. i Op voorstel van B. en W. be sloot de raad in 1947 nog 4 ar beiderswoningen te bouwen. In 1947 zullen 6 woningen wo-den gevlaatst. Het salaris van den gemeente-geneesheer en den bode-concïerge werd vastge steld. Als bodc-concierge werd 's-Heer Abtskerke RAADSVERGADERING. De raad der gem. 's-Heer. Abtskerke kwam Woensdagm. bijeen. Medegedeeld werd, dat Ged. St. de rekening 3944 hebben vastgesteld met een batig slot van 1747.32. Door Ged. St. zfj" de spreekuren van den secretaris bepaald op Maandag, Woens dag en Zaterdag van 9 tot 12 uur. Tot leden der commissie tot wering- van schoolverzuim werden benoemd de heeren. Jac. Braam. P. Deurloo, J. Tolhoek, A. M. Braamse en W. "Minnaard. Aan mei. C. Kraak werd oer 1 April a.s. eervol ontslag verleend aL onderwijzeres aan de o.l. school, terwijl B. en W. met ingang van dezelfde da tum tot tijdelijk onderwijzeres hebben benoemd mej. J. de Krijger te Borssele. De burge meester werd benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. De keurloonen voor de keu ringsdienst van vee en vleesoh werden verhoogd overeenkom stig de door de kringgemeen te Goes vastgestelde tarieven. De begrooting voor 1947 werd voorloopig goedgekeurd. Besloten werd de verbetering van de Polderweg verder ter hand te nemen. Aan de orde kwam een door B. en W. aan de Raad voorge. legd plan van Ged. St. tot combinatie der ontvanger schappen van Oudelande, Driewegen Nisse, 's Heer Abtskerke en Kloetinge. Na uitvoerige bespreking besloot de raad hiermede accoord te "aan, mits Kloetinge uitgezon derd wordt, daar men tot deze re™ een te de afstand to groot acht. Kantonrechter M?dde!burq. ZONDER VERGUNNING GEVENT. De tuinder J. G. te Vrou wenpolder had paard en wa gen onbeheerd op de weg laten, staan. Het paard trok de wa gen mee naar het linkerge deelte van de weg hetgeen voor het verkeer ernstig ge vaar kon opleveren Hg werd veroordéeld tot een geldboete van 5.subs. 3 h. Bij J. G., timmerman te Vrouwenpolder, was een ijze ren 1 kilogram gewicht in be slag genomen, waarbij veron dersteld werd, dat het niet van het vereischte goeikeu- ringsmerk was voorzien. Bij nauwkeurige bezichtiging bleek een goedkeuringsmerk, hoewel zeer onduidelgk. op het ge wicht te zijn aangebracht. Op grond daarvan werd verdachte door den Kantonrechter vrij- gesrpoken. P C. R. echtgenoote van J. G. d. V., verblijvende te Middelburg had te Vlissingen haar koopwaar t.w. elastiek langs de huizen te koop aan geboden zonder dat zij in het bezit was van een ventvergun ning. Verdachte werd bg ver sterk veroordeeld tot een geldboete van 3.subs. 2 d h. BELHAMELS. Een aantal i^ngens had de gewoonte de avonden door te brengen in een portiek van een winkelhuis te Souburg. Daarbij werd de verf vande deur afgeschopt, de winkelra men werden volgeklad en de 'eurposten beschreven, terwijl zelfs stukken uit die posten, werden gesneden. Een verzoek van den bewoner om zich te verwijderen werd beantwoord met de noodige scheldwoorden. De 17-j. A. J. M. en de 18-j. A K. en N. L. werden allen bij' wijze van waarschuwing veroordeeld tot een boete van 5.— subs. 3 d. h. De 17-j. P. A. K. werd vrij gesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6