r Verklaring 200*000 Franschen Wat ieiere vrouw be'ang inboezemt van de Commissie-Generaal UIT DE PROV LAATSTE NIEUWS NCIE WALCHEREN leefden van de visscherij Enorme oorlogschade aan havens en visschersvloot. Nieuwe treilers in aanbouw, (Van een byzonderen correspondent). Voor do oorlog leefden on geveer 200.000 Franschen van de vischvangst op zee en van de daarmee verband houdende industrieën. Ieder jaar werd er 400.000 ton visch en schaal dieren binnengebracht, even veel aan gewicnt'als de helft van een graanoogst. De vischvangst vindt voor namelijk plaats hi bet Kanaal e.. de Atlantische Oceaan. L)e Middellandsche Zee is te diep en daardoor te weinig geschikt voor de treil-visscherij. Ook is zy weinig vischryk. De haven van Lorient is .ge heel door de Staat gebouwd en op de meest moderne wijze voor het bedryf ingericht. DE SCHEPEN. Der Fransche visschersvloot bevatte bijna 22.000 schepen, allen zeer verschillend van type en afmeting, van groote stoomvischkotters af tot de meest primitieve schuitjes zon der dek toe. Als men denat aan de diverse afstanden en de verschillende aard van de te vangen visch, kan men de ze verscheidenheid van soorten begrijpen. De z.g. „grooie vischvangst" geschiedt op lan ge afstand, op de kusten van New-Foundland. Groenland en IJsland, voornamelijk kabel- jouw. die gezouten wordt bin nengebracht (Walvlschvangst wordt niet door de Franschen beoefend). Sommige treilers kunnen 1100 ton kabeljauw vervoeren. Een andere vis schersvloot, de z.g. „buiten- gaatsche" ging naar de Noord zee, de Golf van Gascogne, de Iersche Zee en zelfs naai de kusten van Mauretanië, De booten, die voor deze visch vangst werden gebruikt, wa ren meestal erg oud. Hun ton- nenmaat varieerde van 150 tot 400 ton. Hiertoe behoorden middenmaat kotters en haring booten. Deze iaatsten waren •alleen voor de seizoenvangst van haring en makreel. Hier voor wordt niet het treilnet, gebruikt, maar sleepnetten LANGS DE KUST. De vischvangst langs ae kust wordt meestal door par ticuliere visschers gedreven met eigen kleine booten Dit is een betrekkelijk jong bedrijf, Dikwijls namen arme zeelui voor langen tijd dienst by de marine om na hun diensttijd een boot te kunnen koopen van hun overgespaarde gage. Deze bootjes gebruikten de treil, het net of de hengel, wat af hing van hun afmeting of de aard van hun bedrijf. VERBETERINGEN. Tusschen de beide oorlogen in zijn er in dq vloot twee belangrijke verbeteringen aan gebracht. De echte zeilbooten zijn langzamerhand aan het verdwenen. Alleen de tonyn- visschers blijven, omdat In de ze sierlijke scheepjes moenyk een motor kan worden aange bracht. De andere hebben by- na alle een aanhang-motor. De technische verbeteringen vergrootten natuurlyk het ope ratiegebied van de buitengaat sche vloot belangrijk, die dan ook ste^s grootei schepen in gebruik nam. De groote trei lers blijven eenlge maanden weg zonder een enkele haven aan te doen. Hoe moet de visch al die ty'd goed worden gehouJen? Het inzouten kan slechts voor enkele soorten geschieden (kabeljauw en ha ring) en het op ijs zetten houdt de Isch hoogstens 20 dagen goed De methode om "ze op neel lage temperatuur in te vriezen, heeft weer het nadeel, dat het uiterlijk van ae visch zoo veranderd wat de klanten niet prettig vin.ien. Dus heeft men andere bevries- en koelmethodes te baat moe ten nemen. OORLOGSSCHADE. De Fransche visschersvloot heeft In de oorlog enorme schade geleden, want deze booten hebben zich heel dik wijls in dienst van de gealli eerden gesteld. Van de 36 trawlers voor de groote vangst, die de meest mo.erne waren, zyn er 21 verloren gegaan. Van de J10 buiten- gaatsche treilers is bijna de helft of gezonken of onher stelbaar. Alleen de kustvaart schepen zHn nog het best ge spaard gebleven. Wat de havens zelf betreft, deze 'zyn of door de bombar dementen zwaar gehavend of door de sabotage van de Duit- schers. Die van Lorient oa. is nog maar een herinnering. Het programma van de we deropbouw van de visschers vloot is reeds Klaar en diver- bestellingen zijn naar ae weiven van het land zelf en naar de Angelsaksische landen verzonden. Dit programma bevat de bouw van 7 treilers voor de ..groote" vaart, 60 buitengaat- sche treilers en een groot aan tal kustvaartuigen. 83 graden vorst Het dorp Snag, in de staat Ontario (Canada), behaalde een nieuw kou- derecord voor Noord- Amerika. De thermome ter daalde tot 80 .gra den F 45 gr. C.). Het weerkundig bureau schatte echter de tem peratuur op 83 graden. De thermometer kan niet lager dan 80 graden re- gistreeren. Oranje-slerrit voor motorrijders. In drommen zullen ook de motorrijders ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis koers zetten naar Soestdijk. In ver schillende plaatsen van ons '.and is de organisatie van dit evenement met kracht ter hand genomen door de bil de Kon. Ned. Motorwleirftaers vereeniging aangesloten groe. pen en clubs zoodat vele hon derden rijders groepsgewijze uit alle windstreken naai- het centrum des lands zullen trek ken. De' eindcontröle zal me de worden verzorgd door de K. N.M.V. in de school aan de Prins Bernhardlaan te Soest, nabij het station Soestdyk. Zonder eenige moeite zullen de deelnemers de juiste weg kun nen vinden, daar behalve de routeaanduiding door het co mité-O ran jetocht-Baarn-Soest de K.N.M V..pijlen zijn aange bracht. welke de plm. 2500 motorrijders als bakens zullen dienen. Onderteekaning vertraagd. De commissie-generaal heeft Maandag een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt: De coramisslc-generaal heeft nog geen officieel bericht ont vangen van het besluit van het republikeinsche kabinet van 8 Februari, waarbij de door minister Jonkman afge legde regeer^ugsverklaringcn als deel van <*e overeenkomst worden afgewezen. Er is daarom geen aanlei ding nu reeds In te gaan op de mogelijke gevolgen, die dit besluit kan hebben. Het is echter waarschijnlijk, dat dc onderteekening van de ont- werp-overeenkomst vertraging zal ondervinden. De overeenkomst van Ling- gadjati geeft de principieele lijnen van dc toekomstige po litieke structuur van Indonesië en de"vorm van de samenwer king met Nederland. De verklaringen van minister Jonkman zyn bindend voor de commissie-generaal tengevolge van dc aanneming door de Tweede Kramer van de motie- Romme-van der Goes van Na- ters. De verklaringen van den minister laten daarom duidc- Mevr. A.. Zeg, heb jij ook die advertentie van de gratis knipdemonstrtHie in Hotel Dek. ker te Vlissingen gelezen? Mevr. i3 Ja, je bedoelt toch die van de Amsterdam sche Mode-Academie Ik wou heen gaan. want het (ijkt my In deze tyd toch wel belang, rijk om je kleeding en ook die voor de kinderen zelf te ma ken. Mevr. A.: Dat is wel zoo, maar zou die cursus niet uit. sluitend voor de jongere meis. jes zijn? Mevr. B.: Natuurlijk niet het is op onze leeftijd toch ook van belang dat wij ons heele. maal zelf kunnen helpen. Trouwens ik denk dat mtjn dochter wel za! meegaan, want die heeft nu meteen mooi de om het ook te gelegenheid leeren. Mevr. A Als je het zoo be ziet heb je gelijk. Daarbij komt dat tegenwoordig a'les zoo ra. zend duur is, terwijl je boven dien oneindig lang moet wach. ten als iets laat maken Ik zou ook wel willen gaan, maar ik ben bang dat Ik geen tijd heb met my» kleine kinderen Mevr. 1Och kom, die cur sus duu.t immers maar 12 weken >n dan kun ie het toch wei zoo 'hikken, dat je een op^s vindt. Mevr. A.: Daar zeg je zoo iets. Mijn man heeft al zoo vaak gezegd: Ik wou maar 'a jjj ook je eigen goed maaktp Mevr. B.: Nou. daar heb je de oplossing toe* al: Jij knip. pen leeren-en hij oppassen! fIngezonden rtiededeeltng.) Urk geïsoleerd. VRACHTWAGEN DOOR HET IJS GEZAKT. Urk is momenteel alleen tele fonisch. bereikbaar. De postboot, welke Vrijdagmiddag om 1 uur van Urk vertrok om te trachten het op crca 20 km afstand ge legen dorp Emmeloord te berei ken, is hierin na een worsteling van 19 uur geslaagd. De boot kan niet meer terug, daar stuurinrichting, roer en machine defect zijn. Het kanaal is thans tot de bodem bevroren, maar door de uitstekende schotsen onbegaanbaa- voor schaatsenrij ders en voetgangers. In Emmeloord bevinden zich een groot aantal Urkervisschers die uit alle Noordzeehavens op weg zijn naar Urk om de jaar lij ksche biddag voor de vissche rij, welke sinds eeuwen op de tweede Woensdag in Februari nationale feestdag, die op de lyk zien, in hoe erre Neder land zich door de aanvaarding gebonden acht. De essentieele inhoud van de documenten, welke vermeld zijn in de motie Rommevan der Goes van Naters, komen op alle essen- tiele pimten overeen met het geen in Linggadjati is over eengekomen. De documenten houden een verduidelijking in, welke essentieel is voor de uit eenzetting van de bovenge noemde tusschen beide par tyen gesloten overeenkomst. Zware straffen voor redacteuren van het „Algemeen Handelsblad". De commissie voor perszui vering heeft Maandag zware straften opgelegd voor enkele redacteuren wan het „Alge meen HandelstJIad". Zes leden van de redactie uit de bezet tingstijd, onder wie de hoofd redacteur S. S. H., werden voor 20 jaar uit het recht ontzet een journalistieke functie uit te oefenen. Twee anderen werd verboden voor resp. 10 en 12 jaar als journalist werk zaam te zijn, terwijl tegen enkele andere redacteuren kleinere schorsingen werden opgelegd. Prins Bernhard beschermheer Comité Oorlogsinvaliden en weezen Het comité oorlogsinvaliden en _weezen 1940, dat een dezer dagen te Utrecht een reünie verzorgde van 200 oorlogswe. duwen uit het geheele land, ontving van Z.K.H Prins Bernhard bericht, dat deze het beschermheerschap van dit comité heeft aanvaard. Kolenvervoer op nationale feestdag. In tegenstelling tot het goe derenvervoer, dat op Zondagen met de reeds bekende restric ties wordt gehandhaafd, zal het kolenvervoer door de Ne. ierlandsche Spoorwegen op de gehouden wordt, te vieren. Een gedeelte hie.-van heeft getracht per vrachtauto via Lemmer Urk te bereiken Deze poging is ech ter jammerlijk mislukt, daar op 13 km afstand van Urk de auto door het ijs zakte. De inzitten den wisten ?ich tijdig in veilig heid te brengen. Nadat het ongeval op Urk bekend geworden was, vertrok onmiddellijk een reddingsbriga de. Toen deze op de plaats van! het ongeval aankwam, was de v-achtwagen reeds geheel onder het ijs verdwenen. De hoop dat uit Lemmer brandstoffen zou den worden aangevoerd om te voorzien in de nijpende nood is door dit ongeval vervlogen Dronken automobilist reed jongetje dood. Zaterdagavond vonder: voor bijgangers, even buiten Zand- voort, de 9-jarlge Kees Boo gaard liggen. In het ziekenhui werd geconstateerd dat het knaapje een schedelbasisfrac- tuur had opgeloopen. Aan de gevolgen hiervan is hij in de 'oop van de nacht overleden De Zandvoortsche politie stelde een onderzoek In waar bij bleek, dat een Amsterdam- sche binnenhuisarchitect, die met drie medepassagiers te Zandvoort sterke drank had gebruikt, met ztfn auto het jongetje heeft aangereden De politie heeft den man gearres teerd. dag van de blijde gebeurtenis volgt, worden uitgevoerd als1 op werkdagen. Busseri rijden weer. Het treinverkeer Li Zeeland heeft tengevolge van de sneeuwval en de gladheid geen noemenswaardige vertraging gehad. De busdiensten, die voor het grootste deel Zaterdagavond moesten uitv. rr, hebben Maandagmiddag te één uur hun normale arbeid hervat. Zeeuwsch damtiental naar België. Het Zeeuwsche damtiental zal Zaterdag 22 Maart a.s^ te Ant- we-pen tegen 10 Antwtrpsche dammers uitkomen. Het Zeeuw sche tiental is als volgt samen gesteld: J. Blom, Y^rseke; M, F. de Jonge, Middelburg; J. Sinke, Goes; L. Anderson, Goes; Strooband Jr., Middelburg; Kaan, Terneuzen; C. v. Biemen, Goes; W. Boogaard, Middelburg; J. Strooband Sr., Middelburg: J. de Smet, IJzen- dijke. Commissaris der Koningin houdt receptie. Ia verband met de blijde ge beurtenis ten paleize Soest, dijk zullen de Commissaris der Koningin en mevrouw Quar- les van Ufford Bsse Mulert tot de Leemcule gaarne be zoeken ontvangen. Zij zullc-n hiertoe eenige dagen na de ge. boorte van een prins of prinses in het gebouw Concert- en choorzaal te M'burg 's mid dags na 3 uur receptie hou den. De juiste datum, waarop deze receptie gehouden wordt zullen \vy onmiddellijk nadat de geboorte van het Prinsen kind bekend is geworden, in ons blad publiceeren. „Wegtransport" paraat voor kolenvervoer. Alle leden van de Vervoer- lersver. „Wegtransport" in Zeeland staan momenteel met hun «vagens gereed om indien noodig steenkool van het mijn- gebied naar onze provincie te orengen. Tot nu toe zijn hier voor echter nog geen opdrach ten gegeven, daar de weinige industrieën, die Zeeland telt. nog over een kleine voorraad beschikken, terwijl de kolen handelaren hun kolen per trein ontvangen. Weliswaar hebben eenige handelaren en particulieren op Walcheren en Z.-Beveland voorraden bruin kolen door „Wegtransport** uit Zuid-Limburg laten halen (Middelburg vier maal 10 ton; Goes tweemaal 10 ton), doch dit voorbeeld vindt weinig na volging. daar de kosten van een dergelijk transport zepr hoog zijn en vanceren van 170 tot, 200. De meeste handelaren prefereer^n dan gok te wachten totdat zij het geluk hebben een voorraadje per trein te ontvangen. Van zelfsprekend verleent „Weg transport"' in verschillende ge vallen haar medewerking om de kolen van de trein naar de plaats van bestemming te brengen. .Wegtransport" vervoert momenteel veel visch. Moch ten de Industrieën tr toe over gaan kolen uit Limburg te la ten halen dan zal dit visch- vervoer ernstig belemmerd Worden. Tribunaal Terneuzen. 31/2 jaar geëischt voor ex-burgemeester van Terneuzen. Het tribunaal te Terneuzen behandelde Maandag de zaak tegen den 52-1arige C. A. t\„ gezagvoerder ter ^koopvaardij en ex-burgemeester van Ter neuzen. Hy was N.S.B._r en ha<i zich aangesloten bij daar aan verwante organisaties De eisch luidde 3'/7 jaar nter- neerlng, ingaande op 10 Fe bruari 1947 en verbeurdver. klaring van het vermogen tot» 2en bedrag van f 10.000. Zijn echtgenoote, wiens zaak daarna werd behandeld, .verd onmiddellijk In vrijheid gesteld. Drie Joden ter dood veroordeeld. VERDEE LINGSPLANNEN VERWORPEN. Een Brltsch militair ge rechtshof in Jeruzalem heeft Maandag 3 jonge Joden lot de dood door de strop ver oordeeld omdat rij vuurwape nen hadden gedragen. Een vierde beklaagde werd tot le venslang veroordeeld. Het Joodsche agentschap heeft Maandagavond geant woord op het Britsche verzoek om mede tc helpen het terro risme in Palestina te bestrij den. In het antwoord zegt het agentschap niet in staat te zyn hieraan mee te helpen, daar zij niet over gezag be schikt. Dc Arabische delegatie in Londen heeft thans definitie! de plannen van de ministers Bevin en Jones voor de ver deeling van Palestina verwor pen. Italië protesteert Ongeveer 500 Italiaanschc studenten hebben de Joego Slavische legatie-te" Rome met steenen bekogeld uit protest tegen de onderteekening van het Italiaansche vredesverdrag te Parijs. Door c:e gebroken ruiten werd allerlei afval naai binnen geworpen, terwijl dc studenten luide „Triest" en ,Pola" riepen. Na de komst van politie ont stond een gevecht. Enkele stu denten zyn gearresteerd. Aan de meeste gebouwen te Rome hingen de vlaggen met zwart omfloerst halfstok. Door middel van sirenes werd dc proteststaking van 10 minuter aangekondigd. Ook Napels hadden betoo- gingen plaats. Duizenden be. toogers voor het grootste dee' studenten, hebben onder gé- roep van „leve de Duce" en „leve het fascisme" te Napels voor de consulaten van En geland, Frankrijk, Joego. Slavic en de V S. en het Amerikaan sche en Engelsche militaire hoofdkwartier gedefileerd als Drotest tegen het teekenen van het vredesverdrag. Talrijke Dersonen onder de menigte droegen het insigne- der fascis tische partij. L"r deden zich geen incidenten voor. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAATSEN De Finsche schaatsenrydste: Verne Lesche heeft het wereld kampioenschap hardrijden voor dames veroverd Belgische grond in Zeeuwsch-Vlaanderen. PACHTERS KUNNEN GERUST ZIJN. In Zeeuwsch-Vlaanderen. en in mindere mate in het Zuid westen van Brabant, heerscht onder de pachters van Belgi. sche en Fransche grond eigenaren groote ongerust heid. De oorzaak hiervan ligl in het feit, dat vele van deze eigenaren zich genoopt voelen o.a. tengevolge van zware fis cale verplichtingen om hun bezittingen te verkoopen. Als gegadigden komen vrijwel uit sluitend Belgische boeren in aanmerking die voornemens zyn, na het afloopen van het gebruiksrecht der zittende pachters het land zelf in ge bruik te nemen. De huidige pachters behoe ven echter niet ongerust te zyn, dat zij op deze wijze, langs indirecten weg, het slachtoffer worden van de ge. nomen maatregelen ten aan zien van het buitenlandsche be talingsverkeer. Voor de ver koop van in Nederland gele gen onroerend goed aan niet- ingezetenen is een vergunning noodig van de Ned. Bank afd. deviezenvergunningen. Deze vergunning is ook noodig bij de verkoop van in Nederland ge legen onroerend goed eigendom toebehoorend aan een niet .ingezetene aan een ande ren nlet-lngezetene dus bv. van een Belg aan een andere Belg. Bij 't verleenen van deze ver gunningen worden uiteraard in de eerste plaats de Ned. be langen in het oog gehouden. Aangaande de betaling van oachtpenningen aan in Jelgië Frankrijk woonachtige aigenaren kan binnenkort een publicatie worden vernacht. Middelburg Jeugdvandalisme kost Middelburg jaarlijks f 1500 Het is reeds meermalen be toogd,- dat de afgeloopen oor log een vc-rruwende invloed heeft gehad op een groot deel van de Nederlandschc jeugd. Dat de jeugd van Middel burg hierop geen gunstige uit zondering vormt (de goeden niet te na gesproken) blijkt uit het feit, dat jaarlijks voor 1200 1500 aan ge meentelijke eigendommen wordt vernield tengevolge van baldadigheid. De objecten, die het slachtoffer worden van deze vernielzucht, zijn hoofd zakelijk plantsoenen, hekken, ruitéh, parken, straatlan taarns en leegstaande of be schadigde perceelen. Het ge meentebestuur, dat deze ge gevens aan de regeerings- voorlichtingsdienst heeft ver strekt, neemt aan, dat de ge middelde leefty .1 van de bel hamels ligt tusschen 6 en 15 jaar. De schade, die door balda digheid aan particuliere eigen dommen wordt veroorzaakt, is nog veel grooter. Hoewel geen juiste cijfers bekend zijn, wordt geschat, dat jaarlijks voor 2000 aan particulier bezit wordt beschadigd of ver nield. Jeugd-manifestatie op nationale feestdag. Ter gelegenheid van de ge boorte van een prins cf prin ses zal dc Middelburgsehe Jeugdraad een groote jeugd- samenkomst in het Schutters hof belegeren, die bedoeld is als den manifestatie van de aan hankelijkheid en liefde van de iongenen voor het Oranjehuis. Het programma van deze sa menkomst die op de Nationa le Feestdag 's middags om 2 uur zal plaats vinden, woidt geheel verzorgd door jongens en meisjes, die lid zyn van de vereenigingen, die bij de Jeugdraad zijn aangesloten. Alle leden van deze vereeni. gingen, die ouder zyn dan 12 jaar. kunnen de jeugd manifes tatie bijwonen. PENSIONS EN KAMERVERHUURDERS. Voor de aistrictsafdeeiing Zeeland van de Ondervakgroep Pensions en Kamerbedrijven zijn de volgende personen gekozen in het bestuur: C. Beekman, Ch. van de Berg, K. Labruyère en M. C. van de Vliet. Daar liet aantal candidaten beneden het voorgesch*even getal van vijf personen bleef, zal dc verkiezingsvergadering op 14 Februari niet doorgaan. EXAMENS. Op 4 Februari slaagden te Amersfoort voor het Politie- examen de heeren I. Heiistek A van Wijngen, M". M. Boot, L. van Keulen, J. M. G Net. A. Slabbekoorn en A J. de Lange, te Middelburg. VEREENIGING VAN „GRöNIGERS". De „Grönigers" op Walcheren hebben Zaterdag te Middelburg een vereeniging opgericht. Een 1 G0-taI personen waren aanwe zig. Dr. K. Huizinga hield een inleiding over „Liefde voor G~o- ningen". Tot leden van het bestuur werden gekozen: dr. v. d. Borg, voorzitter, E. Visscheiy secreta ris. mevr. Mnfthijsse, penning- meesteressc en de heeren van Geuns, Reiniger en Bouwman. In de pauze werden de aanwe zigen getracteerd op koffie met de Groningsche lekkernij „oude wijven". VERGADERING CHRISTEL. METAALBEWERKERSBOND. Dezer dagen hield de afd. Middelburg van de Chr. Me- taalbewerkersbond haar jaar vergadering. De secretaris las .het jaarverslag van dc vereeni ging voor. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de vereen:ging financieel gezond staat. De dïstrictsbestuuraer, de heer Roolvink, sprak daarna over het bondswerk, waarna over (fit onde.werp een gedach- tenwisséllng volgde. De voorzit ter fleelde aan het slot van de vergadering mede, dat het 30- jarig bestaan van de afdceling 19 Februari a.s. feestelijk her dacht zal worden. ge- GLADHEID VEROORZAAKT ONGEVAL. Toen een arbeider van een metaalfirma achter de meel fabriek te Middelburg Maan. dagmorgen bezig was zink op een wagen te laden, gleed hy van een glad stuk zink af en viel van de wagen. Hy kwam op zyn hoofd terecht, waardoor hy een hersenschudding op liep. Nadat een dokter was ge_ waarschuwd is de arbeider, A T. uit Schoondijke, naar het Gasthuis overgebracht. Vlissingen FELICITATIE-REGISTER. Het felicitatie-register, dat ter gelegenheid van de Prinselijke geboorte door de Stichting 1940'45 aan het Prinselijk paar zal worden aangeboden, zal te Vlissingen niet op het Stadhuis, maar op het bureau van de Gem. Woningdienst in de Walstraat ter teekening' wor den gelegd en'wel van 's mor gens 9 uur af, indien de Natio nale Feestdag de geheele dag duurt, van 12 uur af, indien deze pas na het middaguur aanvangt. OP STRAAT DOODGEBLEVEN. Za ter-dagavond omstreeks 6 uur is op de Prins Hendrik- weg, te Vlissingen ter hoogte van de Vlismar, W P. J v. d. V. plotseling in elkaar gezakt. De dokter, die zeer spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateeren. Dit ongeval is niet te wijten aan de glad held. De. man was reeUs ruime tjjd ziek. DOOR GLADHEID GEVALLEN. Zaterdagmorgen fietste J. M. G. door de Verlengde Paul Xrugerstraat te Vlissingen. De jongen schrok var» een hondje dat tegen hem blafte en verloor 'de macht over zyn -stuur. Tengevolge van de glad heid kwam hrj te vallen hen naast enkele diepe hoofd wonden ook nog een hersen schudding op. In bewustelooze toestand is hjj naar het St. Jozefziekenhuis overgebracht. Westkapelle VERGADERING ZIEKENHUISVERPLEGING. Woensdag vergaderde de Vereeniging „Ziekenhuisverple- ging Westkapelle", onder voor zitterschap van den heer J Stoel. De volgende wijzigingen werden vastgesteld: Opneming in het ziekenhuis wordt inpiaats van tot 112.50, thans tot 129 ve-goed en het vervoer per auto inpiaats van 10 thans tot 20. Het bestuur werd als volgt samengesteld: P. Hengst, voorzitter, P. Minderhoud Lz., vice-voorzitter, J. Stoel, secre- taris-penningm., *J. Simonse en P. Lievense Cz., bestuursleden. GEHEELONTHOUDING. Uitgaande van de N.C.G.O. V. werden in de Noodkerk te Westkapelle, een tweetal films vertoond, een voor de kinde ren getiteld: „De kleine Zwer ver" en een voor de volwasse nen getiteld: „Door leed tot vreugde". De heer W. Flipse sprak een opëhingswoord en de heer van Veen een propa- gandawoord. Enkele komische films zorgden voor de vroolfjke noot. Beide keeren was de kerk flink bezet. Oostkapelle LANDBOUW VOORLICH TINGSDIEN ST. Dinsdagavond had te Oost- kapelle een druk bezochte vergadering plaats van de l&ndbouwvoorlichtingsdienst. De heer van Liere, Hoofdassis tent van de voorlichtings dienst, gaf een overzicht van de gewassen in 1946 en toe lichting op het zaaiplan 1947. De heer van Liere stelde de graanverbouw op de voor grond en waarschuwde niet te veel bieten en aardappelen te verbouwen. De heer van Loon, van de dienst van land- bouwherstel, gaf toelichtingen betreffende de herstelbetalin gen en deelde mede, dat nog gips voor Oostkapelle zal wor den aangevoerd* ter verbete ring van de structuur van de boaem. O.- en W.-Souburg FILMAVOND. In de Geref. kerk te Souburg werd Woensdag een filmavond gegeven door de Evangelisatie commissie. E- werden films over Palestina en over de zending vertoond. De bijeenkomst werd De staking der groentehandelaren. Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid, dat de groente- staking, die Woensdag in ons geheele land zal beginnen, op Walcheren zal worden voorko men. Er zal namelijk namens de vakgroep detailhandel overleg gepleegd worden met het vei- lingsbestuur om tot een com promis te komen. Men wil be reiken, dat een 3 prijzenstelsel wordt ingevoerd. D.w.z. dat een telers-, grossiers- en een de- taillistenpriis /wordt vastgest<A. Thans heeft men alleen ae vrije veilingsprijs en de maximum vastgestelde consumentenprijs. De vraag is echter of dit zal gelukken, want hoewel er kans bestaat, dat het bedrijfsschap een dergelijk compromis goed keurt, zal anderzijds het vei- lingsbestuur zich wel moetéu neerleggen bij de besluiten van het bestuur der vereenigde tuinbouwveilingen. Zooais wij reeds hebben be richt, hebben de besturen van de ondervakgroepen binnenland- sche groothandel en comrnis- sionnhirs en de vakgroep detail handel besloten de in- en ver koop van versche groenten Woensdag stop te zetten. Men protesteert er tegen, dat het maximumprijzenstelsel alleen voor de handel geldt en ver langt dat ook voor de telers een maximumprijs wordt vast gesteld. In een onderhoud dat wij had- en met een lid van de vakgroep in Middelburg, noemde deze als voornaamste oorzaak van de moeiijkheden het feit, dat de goed-georganiseerde vakgroe pen van werknemers bij de re geering aankloppen en klagen, dat de groente te duur is. Ander zijds moet geconstateerd wor den, dat het publiek geen spaar systeem meer kent en luxe- groenten koopt zonder naar de prijs te vragen. Het zal weer moeten wennen aan de wetten van vraag en aanbod. Hij ver klaarde voorts te verwachten, dat de regeering de mogelijk heid van het instellen van een 3 prijzenstelsel onder het oog zal zien. Een bezwaar van dit stelsel is echter, dat bij een te kort aan groenten het gehate verdeelsysteem weer moet wor den ingevoerd. Een ander lid van de vakgroep in Middelburg zei ons: „Het maximumpriizen- stelsel waarborgt geen grootere productie, dat bevordert alleen ae zwarte handel". Kantonrechter Middelburg. ZONDER VERGUNNING GEVENT. De tuinder J. G. te Vrou wenpolder had paard en wa gen onbeheerd op de weg laten staan. Het paard trok de wa gen mee naar het llnkerge- deelte van de weg hetgeen voor het verkeer ernstig ge vaar kon opleveren Hy werd veroordéeld tot een geldboete van 5.subs. 3 d. h. Bij J. G., timmerman te Vrouwenpolder, wa« een Ijze ren 1 kilogram gewicht in be slag genomen, waarbij veron dersteld werd, dat het niet van het vereischte goedkeu- ingsmerk was voorzien. Bij rauwkeurige bezichtiging bleek een goedkeuringsnierk, hoewel zeer onduidelijk, op het ge wicht te zfjn aangebracht. Op grond daarvan werd verdachte door den Kantonrechter vrfj- gesrpoken. P C. R. echtgenoote van J. 6. d. V., verblijvende te Middelburg bad te Vlissingen haar koopwaar t.W/ elastiek langs de huizen te koop aan geboden zonder dat zn in het bezit was van een ventvergun ning. Verdachte werd by ver sterk veroordeeld tot een ;eldboete van 3.subs. 2 t h. BELHAMELS. Een aantal jongens had de gewoonte de avonden door te brengen in een portiek van een winkelhuis te Souburg. Daarbij werd de verf van de deur afgeschopt, de winkelra men werden volgeklad en de 'eurposten beschreven, terwyt zelfs stukken uit die posten werden gesneden. Een verzoek van den bewoner om zich te verwijderen werd beantwoord met de noodige scheldwoorden. De 17-j. A. J. M. en de 18-j. A K. en N. L. werden allen by wijze var. waarschuw.ng veroordeeld tot een boete van 5.— subs. 3 d. h. De 17-j. P. A. K. werd vrij gesproken. geopend door ds. v. d. Berg, terwijl de heer Schoivanger het een en ander over zijn werk vertelde. Nieuw- en St Joosland DE A*S. BLIJDE GEBEUR TENIS. Ook te Nieuw- en St. Joos land zullen by de geboorte van een Prins of Prinses eenige feestelijkheden worden gehouden, welke worden ge organiseerd door de Buurten- bond „Oranie Bovenal". Heeft de geboorte plaats vóór 12 uur, dan volgt b:kendmaking met versier to auto dooi- 2 herauten (zoo spoedig moge- ;k). Nè, 12 u„., dan de daar op volgende da-" te 10 uur. 15 uut: Muzi'" jptocht met le schoolkinderen. 19 uur: Lamnionoptócht met medewerking van het muziek gezelschap „ONDA".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2