PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Minister jonkman Zeeuwsche industrie Ontwapening uitgesteld VREDESVERDRAGEN Vandaag 190e Jaargang - No. 35 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma^F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, bebalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag II Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per a-eek, 3-20 per kwartaal, franco per post, 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. advertentie 2.— delburg. Bureaux gevestigd té Vliss'ngen WaUtraat 58-60, tel 10 (2 'ijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15. tel, 2475, Oostburg Gratemastradt 3, tel- 102. Temeuzen Brouwerljstr.2, Postrek- nr. 359300 P-Z.C.. Midi INDONESIL VERWERPT De Indonesische regeerin[ heeft het ontwerp-overeen- - kqaast van Linggadjatti ver worpen. Het ls een voor de Nederlanders zeer teleurstel lende beslissing, die men ech ter reeds kon zien aankomen en die dusgeenszins onver wacht het Indonesische con. flict verscherpt. De kwestie v waarom het gaat is duidelijk. De Indonesi sche regeering wenscht het accoord alleen te onderteeke nen, als vastgehouden wordt aan. de tekst der 17 paragra fen en de uitleg daarvan ge baseerd zal zyn op de mede- deelingen, die door de leden der Commissie-Generaal tij dens de besprekingen werden gedaan. Omgekeerd stelt de Neder, landsche regeering zioh op het standpunt, dat Linggadjatti alleen aanvaardbaar voor ons is, als naast de 17 artikelen de toelichting geldt, die door de Commissie.Generaal aan het Nederlandsche parlement is gegeven en als rekening ge houden wordt met de inhoud van de door de Kamer aan vaarde moties van de heeren Romme pn. van der Goes van Naters. Deze twee standpunten zijn klaarblijkelijk in Indonesische oogen onverzoenlijk en eens te meer bewijst dit feit, dat men aan Soekarno en Sjahrir buitengewoon moeilijke onder handelingspartners heeft. Het gaat om kleinigheden, om for mules, terwijl by wederzijd- sche goede trouw de practijk de wegen zou wijzen, waar langs goede samenwerking mogelijk en noodzakelijk is. Maar Soekarno pn Sjahrir la. ten na Linggadjatti geen ge legenheid ongebruikt om de si tuatie willens en wetens te yerscherpen. Zelfs Sjahrir heeft deze tactiek gekozen en laat woor. den hooren, zooals deze week tegen den United Pressverte- genwoordiger die, wenschen de Indonesiërs werkelijk een vruchtdragend accoord, beter ongesproken hadden kunnen blijven. Terwijl Amerikaan- sche commentatoren openlijk erkennen, dat Nederland voor de oorlog een zeer vooruitstre vende koloniale politiek voer de, een zoo vooruitstrevende politiek, dat de huidige moei lijkheden eruit voortspruiten, stelt Sjahrir vast, dat wij de Indonesiërs slechts een min derwaardigheidsgevoel hebben gegeven hij voegt er dan welwillend aan toe, dat se- menwerking met de Nederlan ders niettemin geboden, is. omdat anders zelfs het tegen woordige uiterst lage wel vaartspeil niet gehandhaafd kan blijvenMet andere woorden: Indonesië is bereed om de Nederlanders te gebrui ken. zoolang dit nuttig- is. Niet alleen uit de woorder. van Sjahrir "blijkt deze onver zoenlijke opvatting. Ook uit het feit, dat de ln November afgekondigde wapenstilstand nog steeds, een wassen neus is, komt deze onverzoenlijkheid duidelijk naar voren. Overigens rijst de vraag, of de houding, welke door de Commissie-Generaal ls aange nomen. niet voor 'n deel de oor zaag is der tegenwoordige moeilijkheden. Zijn irfderdaad tijdens de besprekingen aan de Indonesische leiders meer en verder strekkende toezeggin gen gedaan, dan de Commissie tegenover het parlement toe gaf? Het weekblad „Elsevier" heeft onlangs onthullingen gedaan omtrent de inhoud der geheime notulen van de be sprekingen. die tot het ont- werp-accoord leidden. Het was niet bepaald verheffende lec tuur. Jie tal van vragen dééd rijzen. Hoewel men vanzelf sprekend aan dergelijke ont hullingen niet al te veel waar de mag hechten eri zeker geen oordeel erop mag basee ren. Opheldering ware zeker gewenscht. Er staat intusschen een nieuwe, vermoedelijk langduri ge periode van onderhandelin gen voor de deur. Tenzij de Indonesische verwerping ge volgd wordt door een onver wachte ontwikkeling. Wat doet Moskou? Generaal Marshall, de kort aangebonden Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft in zijn eerste persconferentie een diepe te leurstelling bezorgd aan allen, die hopen op vermindering van bewapening en op het sluiten van internationale verdragen in een geweldlooze sfeer. Het sluiten van een ontwa peningsovereenkomst, aldus de generaal, zal moeten wachten op de voltooiing van de vre desverdragen in Europa en het Verre Oosten. Daarmee geeft hij dus aan, dat de Vereenigde Staten bij het sluiten van die verdragen nog het volle gewicht van hun wapenén in de schaal willen leggen. Zy willen allen invloed, him militaire, aanwenden om zoowel in Eüropa als in Azië verdragen te forceeren, die beantwoorden aan de Ame rikaansche visie op het we reldgebeuren. Deze verdragen zullen dus gesloten worden oo een basis van „kracht" en die kracht zullen ide Vereenigde Staten na de onderteekening moeten handhaven om de verwerkelij king van de verdragen af te dwingen. Dat Marshall deze zaak op lange termijn ziet, werd dui delijk toen hij handhaving van de algemeene militaire oplei ding verlangde „om daardoor onze buitenlandsche politiek te steunen". Wel liet Marshall het para- de-paardje van de Vereenigde Naties opdraven en zeide hy, dat de Amerikaansche regee ring alles zal doen om déze organisatie voor de handha ving van de vrede onder de volkeren te vervolmaken, maar zijn ontkenning van een col lectieve veiligheid en zijn wan trouwen in een toekomstige veiligheid waren te duidelijk gedemonstreerd, dan dat men Roemenië betaalt niet. Volgens radio Moskou is te Boekarest een overeenkomst ge- teekend, waarbij door de Sow- jet-Unie aan Roemenië een uit stel van betaling van schade- ve-goedingen wordt verleend van zes tot acht jaren. STRIJD IN PALESTINA. De geheime radiozender van de Joodsche verzets organisatie Irgoen Zwai Leoemi heeft te kennen gegeven, dat het oogen- blik voor de vorming van een Joodsche regeering en een Joodsch leger is aangebroken. „De Joden zullen niet capitulee- ren", aldus de zender, „de eeni- ge hoop voor de Joden is de strijd en het ve-zet". Nieuwe vuurtoren in Ostende. Binnenkort zal te Ostende een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuwe vuur toren. Het wereldgebeuren Generaal Marshall EERST KOMEN DE VREDESVERDRAGEN. in Europa nog groote waarde zou kunnen hechten aan de komende samenwerking tus- schen Rusland en de Vereenig de Staten. Commentatoren te Washing ton beschouwden Marshall's verklaring aan de vooravond van de conferentie te Moskou over het Duitschc vredesver drag als een soort dreigement jegens Russische plannen. Zulke dreigementen zijn niet geëigend om het Wederzydsche wantrouwen te overwinnen en dc mogelijkheid van samenwer king te vergrooten. Overigens is het wel zeer belangrijk, dat straks te Mos kou het vredesverdrag met Duitschland wordt opgesteld, maar het is toch al duide lijk, dat het Duitsche volk dat vredesverdrag nimmer zal aan vaarden, net zoomin als het Italiaansche volk zijn _edes- yerdrag zal aanvaarden. Deze verdragen zullen dus met ge weld gehandhaafd moeten worden en voor dat geweld zal een organiastie als de Vereenigde Naties bezwaarlijk gebruikt kunnen worden. De gewapende macht van de groote en kleine belangheb benden zal die taak op zich moeten nemen, met alle on derlinge rivaliteiten en teleur stellingen, die zich daarbij zul len voordoen en die de doorvoe ring van een redelijk schema voor bewapeningsbeperking practisch zullen uitsluiten. Zeven skiloopers bedolven. In Graubuenden nabij St. An- tonien- heeft een der ernstigste ski ongelukken van de laatste jaren plaats 'gehad: zeven per sonen zijn er door een lawine bedolven. St. Antonien ligt ongeveer 5 km ten noorden van Kublis in het Praetigaudal. In vele deelen van Europa heerscht weer bittere koude. Burgers en militairen, warmen zich in Londen aan een vuurtje. Londen zonder stroom, Op deze mistige Maandag is Londen, dat het vijf uren zonder electrischc stroom moet stellen, geheel in grijsheid ver zonken. Slechts het zwakke schijnsel van flakkerende kaarsvlammet ies straalt naar buiten. De bedrijven, die electriciteit mogen gebruiken, springen daar uiterst zuinig mee om. In het Reutergebouw, 'waar het A.N.P.-bureau gevestigd is, heerscht half-duister. De winkelstraten in het an ders overvolle West End wa ren zoo goed als verlaten. In het Londensche industrie gebied sloot fabriek na fabriek haar poorten. Duizenden ar beiders werden naar huis ge stuurd. Na de hevige sneeuwval van Zondag is de dooi nu ingetre den, zoodet d- witte massa, die soms een hoogte van der tig centimeter had bereikt, snel verdwijnt. De verkiezingen in de Sovjet-Unie. Volgens een door radio Mos kou opgeroepen communiqué van de kiescommissie der „Rus sische socialistische federatieve Sowjet-Republiek", de grootste der republieken* heeft 98% van de kiezers in deze republiek zijn stem uitgebracht. De uitslagen zullen eerst 11 Februari worden gepubliceerd. Fransch offensief in Indo-China. Fransche troepen hebben met tanks en «vliektuigen een groot offensief ingezet in Indo-China, om de dorpen in de omgeving van Hanoi te zuiveren van Viet- nameesche terroristen. Er werd weinig tegenstand ontmoet; Is het 100 Jaar gele den. dat de beroemde Amerikaansche uitvln- der-lngenleur Thomas AI va Edison te Milan (Ohio) werd geboren; viert koning Faroek van Egypte zijn 27e verjaardag. Twentenaren komen met een krentenwegge. De Twentsche Vereeniging tot instandhouding der Folklo re heeft'besloten bet Prinselijk paar te Soestdijk eenige da gen na de geboorte van een Prins of Prinses namens de Hengelosche bevolking op tra ditioneel Twentsche wijze een z.g. „krentenwegge" aan te bieden. De aanbieding zal ge heel volgens de oude gebrui. ken gebeuren, waartoe ook eenige boerenwagens en paar den naar Soestdijk gébracht zullen worden. Het is traditie, dat by een geboorte het mannelijk deel der plattelandsgemeenschap een krentenbrood aanbiedt, dat in dit geval het respectabele gewicht van honderd pond zal hebben, terwijl devrouwen, jetooid met knipmuts en om slagdoek. in haar-hengselman den allerlei goede gaven aan de moeder brengen. Nederlandsch schip in nood. In Bridlington-bay. Yorkshi re (Engeland) is een Neder landsch motorschip aan de grond geloopen. Een aantal le den van de bemanning ls in een reddingsboot van het schip zelf aan land gekomen; een viertal is echter aan boord achtergebleven. De hulp van de reddingsbrigade- is ingeroe pen om de achtergeblevenen door middel van een whipper- toestel van boord te halen. Ter plaatse woedt een Ooster. storm. Het schip loopt gevaar in tweeën te breken. Aan boord bevinden zich nog de kapitein, eerste stuur man, machinist en een ander lid van de bemanning. De ne gen. leden van de bemanning, die ln de reddingsboot van het schip aan land zijn gekomen, volgden gespannen de pogin gen van de boot van de red dingsbrigade-, die zich een weg over de onstuimige zee tracht te te banen, om de achterge blevenen te bereiken. Grillig temperatuursverloop Hier en daar in het midden van liet land regen bÜ tempe raturen onder het vriespunt aan de grond. Later drong de warmere, lucht ook in de on derste niveaux meer naar het Noorden door. Zondag t-tegen de temperaturen in jLimburg, Brabant en Zeeland tijdelrik- boven het vriespunt. De stroom van koude lucht uit Rusland via Noord-Duit&chland is echter onder Invloed van de stijgende barometers over Scandinavië weer in kracht toegenomen. Vandaar dat in de overige overgangszone tus. schen de koude Russische lucht en de warmere, van de oce aan afkomstige, de tempera- tu urtegenstellingen aanmèrke- lyk zyn toegenomen. Aangezien* deze overgangs zon e kleine schommelingen on dergaat, kan de temperatuur, vooral in het Zuiden van het land. een vrij grillig verloop hebben. Doodvonnis voltrokken aan 40-voudig moordenaar. Ludwig Helnemann, die Maandagochtend werd terecht gesteld, was „unter-sturm- fuehrer" b\j do S.S. Meer dan 40 moorden, tydens de bezet- ting gepleegd, werden hem by de behandeling van zyn zaak voor het byzondere gerechts hof te Zutphen ten Jaste ge legd. Hy veroorzaakte het drama aan de IJsselkade te Zutphen. waar 9 ingezetenen dezer staa op 31 Maart 1945 werden ge fusilleerd en in de IJssel ge worpen. Voorts vermoordde hy twee Britsche officieren, die by Arn hem krijgsgevangen waren ge maakt, schoot drie inwoners van Hengelo (O.), die niet voor de „Todt" wilden werken, dood, liet op het grasveld bij het Huis van Bewaring te Zutphen vier menschen fusil- leeren en richtte bloedbaden aan te Brammen, Gorssel en Amersfoort. Heinemann, die Duitscher was, kwam voor op de geal lieerde lijst van oorlogsmisda digers en werd als zoodanig aan Nederland ter berechting uitgeleverd. Steeds meer radio-luisteraars. Het aantal aangegeven ra dio-ontvangtoestellen be droeg op 1 Februari jl. 726.324 tegen 697.279 op 1 Januari jl. Op 1 Januari 1947 bedroeg het aantal aansluitingen op de ryksradiodistributie 471.218. op 1 December van het vorig jaar was dit aantal 466.243, te Parijs onderteekeifd ZWIJGENDE ITALIAAN ZETTE ZIJN NAAM. Ook Nederland was vertegenwoordigd. Te tien uur Maandagmor gen opende de Fransche mi nister van buitenlandsche. za ken, Bidault, de plechtigheid van de onderteekening der vredesverdragen van de geal lieerden met dejryf voormali ge satellieten van nazi- Duitschland. De plechtigheid vond plaats in de „Salie de l'Horloge" aan de Qui d'Orsay. Na zijn begroetingstoespraak noodigde Bidault de Italiaan sche delegatie uit voor de ver zamelde gedelegeerden te ver schijnen. Bidault was aan een lange, groengedekte tafel ge zeten. in het midden van- de een en twintig geallieerde v6r- tegenwoordigers. Recht tegen over hem nam de Italiaansche vertegenwoordiger plaats op een met rood fluweel bekleed de stoel. De meesten der ver tegenwoordigers van de Ver eenigde Naties waren in, het zwart gekleed en sommigen hadden een hoogen hoed by zich. Bidault zeide tot den Itali- aanschen vertegenwoordiger, den markies Lupi di Soragna: „Het onderteekenen van het vredesverdrag beteekent de verplichting tot loyale uitvoe ring van alle voorwaarden, in het verdrag omschreven". De markies hoorde deze woorden aan met een strakke uitdrukking op z\jn gelaat, en zweeg met opgeheven hoofd. over Soekarno's weigering NADERE UITLEG IS WENSCHELIJK. onderteekening zal moeten vaststaan, dat ook de weder partij de toelichting en de re- geeringsverklaring aanvaardt en natuurlijk eventueel ook harer zijds zal kunnen bijdragen tot het juist begrip van wat is over eengekomen. Wij wachten thans het ant woord van de Indonesische de legatie af, besloot de minister, en voegde daaraan toe, dat men dus mag verwaphten, dat indien zij de uitlegging van overeenkomst door de Neder landsche regeering op eenig punt niet mocht aanvaarden zij haar uitlegging zal geven van de door haar betwiste punten. EEN COMPROMIS. Het te Batavia verschijnende republikeinsche dagblad de „Nieuwsgier" schrijft: „De mee- ningsverschillen tusschen Ne derlandsche regeeringskringen en de republikeinen betreffende de interpretatie van de ont werpovereenkomst van Ling- gadjati mogen geen aanleiding geven tot overd'even pessimis me. Het is volkomen duidelijk, dat de letterlijke aanvaarding van de interpretatie van minis ter Jonkman voor Diogja slechts schijnbaar onmogelijk is. Men dient immers te bedenken, dat de beide verklaringen van mi nister Jonkman uitsluitend ex plicaties bevatten, welke gege ven werden aan het parlement in Den Haag en daardoor een zuiver ve-dedigend karakter droegen. Het is uitsluitend van feelang te weten, waar de inter pretatie van den minister in feite op neerkomt". Het blad besluit dan: „een compromis schijnt niet onmo gelijk te zijn". Geen nieuwe voorstellen. Het A.N.P. heeft nadere in lichtingen aan Minister Jonk man gevraagd over het repu blikeinsche communiqué inzake de overeenkomst van Linggad- jati. De voorstelling van zaken, die van sommige zijden werd ge geven, als zou de republikein sche regeering „nieuwe" voor stellen hebben afgewezen en al leen bereid zijn de oorspronke lijke overeenkombst te teekenen is niet juist, want de IJjederland- sche regeering heeft geen nieu we voorstellen gedaan. Alleen ten behoeve van de openbare behandeling in de Tweede Kamer, en om duidelijk vast te stellen, waa-toe zij be reid is zich te verbinden, heeft de Nederlandsche regeering de commissie-generaal om een toe lichting op de 17 artikelen van Linggadjati verzocht, en in, aan sluiting daarop heeft de regee ring zelve op 10 December een verklaring afgelegd. Reeds dadelijk is daarbij de mogelijkheid opengelaten, dat ook van Indonesische zijde bouwstoffen zouden worden ge leverd voor een goed begrip! van het geheel. Afinlster Jonk man heeft dan ook op 19 De cember in zijn antwoord aan den heer Palar gezegd, dat voor de Bidault noodigde daarna den vertegenwoordiger van de Sow- jet-Unie uit om als eerste het verdrag te onderteekenen, waarna de anderen teekenden. Voor Nederland teekende jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Eerste vrouwelijke notaris. Bij kon. besluitx is mevrouw C. H. A. Bletz benoemd tot notaris te Amsterdam in de vacature van notaris van Cam- pen. Mevrouw Bletz is de eerste vrouw in Nederland, die in het notarisambt benoemd is. Notaris verdwenen. In het Alg. Politieblad wordt de opsporing verzocht van den heer B. Bolwyn, notaris te Anjum. Aan fraude behoeft niet te worden gedacht. Geschiedenis van Vught. Onder auspiciën %-an het Vught-comité en onder radac tie van Ed. Hoornik en Nice Rost zal a.s. najaar een boek werk verschynen waarin de geschiedenis van het concen- tratlékamp Vught tydens de bezetting wordt weergegeven Oud-gevangenen, die boeken, verbalen, aanteekeningen, im pressies enz. in hun bezit heb ben, worden verzocht deze op te sturen aan Nico Rost, Arao- nimes (poste Eresee), t»rov. Luxemburg, België. Gevangen militairen op Sumatra. Naar het republikeinsche perebureau Antara mededeelt, heeft de republikeinsche voor lichtingsdienst op Sumatra een communiqué uitgegeven, waarin gezegdr wordt, dat tijdens dc onlangsgehouden Neder- landsch-lndonesische besprekin gen te Medan de Indonesische delegatie de eisch tot vrijlating van gewezen soldaten van het K.N.I.L., die thans nog in het inte-neeringskamp te Lawe Le- galagala worden vastgehouden, heeft afgewezen. Suikerbieten-congres. Tijdens de 10e zitting van Instituut voor het Onderzoek van Suikerbieten, is een raad ingesteld waarvan de heer P. J. H. vanGinneken, directeur van het Ned. Instituut voor Ratloneele Suikerproductie te Bergen op Zoom, tot voorzitter is benoemd. TE VOET NAAR SCHIERMONNIKOOG. Maandagmorgen hebben drie personen de tocht over het ys gewaagd van een punt ten Noorden van Hornhuizen (Gr.T naar Schiermonnikoog. Zy wa ren om 8.30 uur vertrokken en bereikten het eiland om on geveer 12.30 uur. kan nieuwe welvaart brengen Tolunie met België opent nieuwe perspectieven voor Zêeuwsch-Vlaanderen. Spoorwegnet tot over de Schelde Zeeland Is een agrarische provincie. Niemand, die dat zal kunnen of willen ontken nen; Maar dat neemt toch niet weg, dat ook de industrieele mogelijkheden, welke hier ruimschoots aanwezig zyn, niet uit het oog verloren mo_ gen worden. Van welke enorme beteeke- nis is byv. het machtige be drijf van ,De Schelde" voor Vllssingen en daarmede voor geheel Zeeland. En dan het fabrlekscentrum van Zeeuwsch VlaanderenAan dit ge bied is in het laatste nummer van het maandblad „Ned. Fabrikaat" een artikel ge wijd door den heer F. Adam. die daarin verschillende toe komst-problemen behandelt, DE TOLUNIE. Wanneer we de mogelijkhe den voor de Zeeuwsch-Vla am sehe industrie bezien in bet licht van de Nederlandsch Belgische Tolunie. openen zich inderdaad wyde perspeotieven. Deze industrie en we den ken dan in de eerste plaats aan de fabriekscomplexen langs het kanaal van Temeu zen naar Gent ontstond immers hoofdzakelijk, dank zij buitenlandSch initiatief. Toen de tolmuren steeds hooger werden opgetrokken, tracht ten Belgische en vooral Fran sche ondernemers hun markt in Nederland te behouden door in ons land flliaalbedry- ven te stichten, bii voorkeur onmiddellijk over de grens, waardoor het mogelijk was de leiding in één hand te houden, houden. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen aanvankelijk dus voor het bui tenland was zal het, zoodra de Tolunie volledig tot haar recht gaat komen, ook voor ons land kunnen zijn: een ope rati e-terrein, van waaruit niet alleen de Nederlandsche, maar ook de Belgische markt kan worden bestreken. De voorwaarden zyn ten deele zelfs reeds aanwezig: centrale ligging ten opzichte van Rotterdam. Antwerpen en Gent, goede scheepvaartverbin centra, zij het dan dat die met Gent nog verbeterd zal moeten worden, een overvloed van voor industrie zeer geschikte onbebouwde en dus niet al te dure terreinen aan open vaarwater en een levens- standdaard welke althans in vergelijking met onze groo te industriesteden beschei den genoemd mag worden. Een belangryke handicap ligt natuuriyk in het ontbre ken van spoorwegverbindingen met Nederland, maar zyn wij goed ingelicht, dan wordt toch do niogeiykheid van uitbrei ding van het Nederlandsche spoorwegnet tot over de Schelde reeds ernstig overwo gen. Wellicht dat een. spoor- veerdienst tusschen Terneu. zen en Hoedekenskerke of Krulningen de oplossing zou kunnen brengen. De aansluiting met het Belgi sche net is reeds gewaarborgd door het Belgische lijntje van Terneuzen naar Gent en Me- chelen. ARBEIDSKRACHTEN. Eep ander probleem is na tuurlijk dat van de arbeids krachten. Op het oogenblik worstelt Nederland nog met een tekort aan arbeiders, maar waarschijnlyk zal de toskomst hierin wel verandering bren- ook Zeeland' weer voor een werk'oozenmobleem gesteld zou worden. Dat er dan voor de Zeeuwsche arbeiders in Vlaanderen groote mogelijkhe den liggen, behoeft weinig /na der betoog! Vooral ook, nu in de leiding van deze industrie steeds meer Nederlanders zyn opgenomen en ook geen groot verschil in levensstandaard aan beide zyden van de grens meer aanleiding kan zyn tot bevoorrechting s van arbelds. krachten van óver de grens. Wellicht dat ook de land bouw by voortschrydende me<- chanisatie een overschot aan arbeiders zal krygen, waarvoor hier ten slotte emplooi gevon den zou kunnen worden. Helaas heeft het oorlogsge weld ook aan de Zeeuwsch- Vlaamsche Industrie ernstige schade toegebracht, doch vele draalen weer. zy het dan nog niet op volle toeren. Hieraan is echter niet alleen hot di recte oorlogsgeweld, maar ook de trage aanvoer van grond stoffen schuldig. DADEN GEVRAAGD! Zeeuwsch-Vlaanderen ver. wacht, dat de Nederlandsche overheid aan al deze proble men de aandacht zal schenken, welke ztf verdienen. Wanneer met voortvarend heid gewerkt wordt en de vele mogelijkheden, welke juist ook In dit grensgebied voor onze Nederlandsche economie open gen. nie* «"h'nni ".orden Ten, wellicht zelfs zooveel, dat gelaten, zal Zeeuwsch-Vlaan deren als volwaardig deel van Nederland ook een be'angryke rol kunnen gaan spelen bjj de onbonw van een nieuwe Ne- dlngen met deze belangryke het industrie-gebied van Zw.-deriandsche welvaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1