Hallo, hallo, 200*000 Franschen Oost Indonesia UIT DE PROVINCIE Wat ieiere vrouw he'ang inboezemt Tholen Zeeuwsch-Vlaanderen Schouwen en Duiveland 3V2 jaar interneering Zeeuwsche S nippers leefden van de visscherij Enorme oorlogschade aan havens en visschersvloot. Nieuwe treilers fn aanbouw. (Van een bijzonderen correspondent). Voor do oorlog leefden on geveer. 200.000 Franschen van de vischvangst op zee en van de daarmee verband houdende industrieën. Ieder jaar werd er 400.000 ton visch cu schaal dieren binnengebracht, even veel aan gewicht als de helft van een graanoogst. De vischvangst vindt voor namelijk plaats in het Kanaal en de Atlantische Oceaan. De Mlddellandsche Zee is te diep en daardoor te weinig geschikt voor de treil-visscherfl. Ook is zij weinig vischrijk. De haven van Lorient ia ge heel door de Staat gebouwd en op de meest moderne wijze voor het bedrijf ingericht. DE SCHEPEN. De Fransche visschersvloot bevatte bijna 22.000 schepen, allen zeer verschillend van type en afmeting, van groote stoomvischkotters af tot de meest primitieve schuitjes zon der dek toe. Als men denkt aan de diverse afstanden en de verschillende aard van de te vangen visch, kan men de ze verscheidenheid van soorten begrijped*. De z.g. „groote vischvangst" geschiedt op lan ge afstand op de kusten van New-FoundlandGroenland en IJsland, voornamelijk kabel- jouw, die gezouten wordt bin nengebracht (Walvisch vangst wordt niet door de Franschen beoefend). Sommige treilers kunnen 1100 ton kabeljauw vervoeren. Een andere vis schersvloot, de z.g. „buiten- gaatsche" ging naar de Noord zee, de Goli van Gascogne, de Iersche Zee en zelfs naar de kusten van Mauretanië. De booten, die voor deze visch vangst werden gebruikt, wa ren meestal erg oud. Hun ton- nenmaat varieerde van 150 tot 400 ton. Hiertoe behoorden middenmaat kotters en haring booten. Deze laat9ten waren alleen voor de seizoenvangst van haring en makreel. Hier voor wordt niet het treilnet gebruikt, maar sleepnetten. LANGS DE KUST. De vischvangst langs de kust wordt meestal door par ticuliere vlsschers gedreven met eigen kleine booten. Dit Is een betrekkelijk jong bedrijf. Dikwijls namen arme zeelui voor langen tijd dienst bij de marine om na hun diensttijd een boot te kunnen koopen van hun overgespaarde gage. Deze bootjes gebruikten de treil, het- net- of de hengel, wat af hing van hun afmeting of de aard van hun bedrijf. VERBETERINGEN Tusschen de beide oorlogen in zijn er in de vloot twee belangrijke verbeteringen aan gebracht. De echte zeilbooten zijn langzamerhand aan het verdwijnen. Alleen de tongn- vlsschers blijven, omdat ln de ze sierlijke scheepjes moeilijk een motor kan worden aange bracht. De andere hebben bij na alle een aanhang-motor. De technische verbeteringen vergrootten natuurlijk het ope ratiegebied van dc bultengaat- sche vloot belangrijk, die dan ook steeds grooter schepen in gebruik nam. De groote trei lers blijven eenlge maanden weg zonder een enkele haven aan te doen. Hoe moet de visch al die tijd goed worden gehou;'en? Het inzouten kan slechts voor enkele soorten geschieden (kabeljauw en ha ling) en het op ijs zetten houdt de visch hoogstens 20 dagen goed De methode om ze op neellage tertiperatuur in te vriezen, heeft weer het nadeel, dht het uiterlijk van de visch zoo veranderd wat de klanten niet prettig vinden. Dus heeft men andere bevries- en koelmethodes te baat moe ten nemen. OORLOGSSCHADE. De Fransche visschersvloot heeft in de oorlog enorme schade geleden, want deze booten hebben zich heel dik wijls in dienst van de gealli eerden gesteld. Van de 36 trawlers voor de groote vangst, die de meest moderne waren, zijn er 21 verloren t. van de 310 buiten- gaatsche treilers is bijna de helft of gezonken of onher stelbaar. Alleen de kustvaart schepen zijn nog het best ge spaard gebleven. Wat de havens zelf betreft, deze zgn of door de bombar dementen zwaar gehavend of door de sabotage van de Duit- schers. Die van Lorient o.a. is nog maar een herinnering. Het programma van de we deropbouw van de visschers vloot is reeds klaar en diver- bestellingen zijn naar de werven van het land zelf en naar de Angelsaksische landen verzonden. Dit programma bevat de bouw van 7 treilers voor de „groote" vaart, 60 buitengaat- sche treilers en een groot aan tal kustvaartuigen. 83 graden vorst» Het dorp Snag, in de staat Ontario (Canada), behaalde een nieuw kou dere cord voor Noord- Amerika. De thermome ter daalde tot 80 gra den F 45 gr. C.). Het weerkundig bureau schatte echter de tem peratuur op 83 graden. De thermometer kan niet lager dan 80 graden re- gistreeren. Oranje-sterrit voor motorrijders. In drommen zullen ook de motorrijders ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis koers zetten naar Soestdijk. Tn ver schillende plaatsen van ons land is de organisatie van dit evenement met kracht ter hand genomen door de bij de Kon. Ned. Motorwielrïjders- vereeniglng aangesloten groe. pen en clubs zoodat vele hon derden rijders groepsgewijze uit alle windstreken naar het centrum des lands zullen trek ken. De eindcontróle zal me de worden verzorgd door de K. N.M.V. in de school aan de Prins Bernhardlaan te Soest, nabij het station Soestdijk. Zonder eenige moeite zullen de deelnemers de juiste weg kun nen vinden, daar behalve de routeaanduiding door het co- mité-Oranjetocht-Baarn-Soest de K.N.M V..pijlen zijn aange bracht. welke de plm. 2500 motorrijders als bakens zullen dienen. Het treinverkeer in Zeeland heeft tengevolge van de sneeuwval en de gladheid geen noemenswaardige vertraging gehad. De busdiensten, die voor het grootste deel Zaterdagavond moesten uitvegen, hebben Maandagmiddag te, één uur hun normale arbeid hervat. Zeeuwsch damiiental naar België. Het Zeeuwsche dam tien tal zal Zaterdag 22 Maart a.s. te Ant- we-pen tegen 10 Antwerpsche dammers uitkomen. Het Zeeuw sche tiental is als volgt samen gesteld: J. Blom, Yerseke; M, F. de jonge, Middelburg; J. Sinke, 'joes; L. Anderson, Goes; Strooband Jr., Middelburg; Kaan, Terneuzen; C. v. Biemen, Goes; W. Boogaard, Middelburg; J. Strooband Sr., Middelburg; J. de Smet, Ijzen- dij ke. Mevr. A.. Zeg, heb jij ook die advertentie van de gratis knlpdemonstratie in Hotel Dek ker te Vlisslngen gelezen? Mevr. B.: Ja, ie bedoelt toch die van de Amstprdanische Mode-Academie Ik wou er heen gaan, want het lijkt mij in deze tijd toch wel belang. r(jk om je kleeding en ook die voor de kinderen zelf te ma ken. Mevr. A.: Dat is wel zoo, maar zou die cursus niet uit. sluitend voor de jongere meis. jes zjjn? Mevr. B.: Natuurlijk niet. het is op onze leeftijd toch ook van belang dat wij ons heelel maal zelf kunnen helpen. Trouwens ik denk dat mijn dochter wel zal meegaan, want die heeft nu meteen mooi de gelegenheid om het ook te leeren. Mevr. A.: Als je het zoo be ziet heb je gelijk. Daarbij komt dat tegenwoordig a'les zoo ra. zend duur is, terwijl je boven dien oneindig lang moet wach. ten als iets laat maken Ik zou ook wel willen gaan, maar ik ben bang dat Ik geen tijd heb met mij» kleine kinderen. Mevr. I.: Och kom, die cur sus duurt immers maar 12 weken en dan kun je het toch wei zoo "'hikken, dat je een op^as vindt. Mevr. A.: Daar zeg je zoo iets. Mgn man heeft al zoo vaak gezegd: Ik wou maar dat jij ook je eigen goed maakte! Mevr. B.: Nou. daar heb je de oplossing Joch al: Jij knip. pen leeren en hij oppassen! {Ingezonden mededeeling.) een wonderlijk land ZELFS PRESIDENT SOEKAWATI WEET NIET HOE GROOT HET lS. Waar ook een Zeeuw minister is (Van onzen parlementairen redacteur). Op Dobo wordt Hawaiiaansch gesprokenIk weet niet of dit feit u verbaast, dan wel onverschillig laat. Waarschijn lijk zal het laatste het geval zijn. Maar misschien stelt u in een en ander toch wel belang als ik er bij vertel, dat op Do bo sinds meer dan menschen- heugenis de Nederlandsche vlag wappert. Heeft Nederland een ge biedsdeel in de Hawaï-Archi- pel? Neen, dat niet, maar toen er eertijds werkloosheid ont stond onder de parelvisschers van het romantische Ameri kaans che eilandenrijk in de Stille Zuidzee, dat zoo sterk tot onze verbeelding spreekt, is een gedeelte van de slacht, offers naar Nederlandsch ge bied getrokken om er zijn ge luk te beproeven. En met suc ces! Zij moeten er overigens dit succes deel en met Austra liërs en vertegenwoordigers van andere volkeren, tot voor kort ook Japanners. Is het U nog niet duidelijk? Hebt U nooit van de Neder landsche parelvisscherij ge hoord? Wel, Dobo is een van de meer dan tweeduizend eilanden van wat tot voor kort de Groote Oost heette en sedert 24 December Negara Indonesia Timoer, dat is dc Staat Oost-Indonesia. Dobo is maar oen heel klein en naar verhouding onbelangrijk on derdeel van de gloednieuwe staat, maar het is 'n sterk ty- oeerend onderdeel. Op Dobo toch, dat u en ik niet kennen, heerscht een Babylonische spraakverwarring onder de schaduw van de Nederlandsche vlag. En toch is het er altijd rustig geweest. Iedereen kon er zijn brood verdienen (dat. geen brood was) zonder dat de een de ander doodsloeg. Trouwens, als dat wel ge beurd was op Dobo zouden u en ik er stellig van gehoord hebben. 1 ONBEWOONDE EILANDJES Dobo dan is een van de meer dan 2 duizend eilanden en eilandjes van Oost-Indone sia, waarvan het grootste. Ce lebes, 4.300.000 Inwoners telt, zijnde de helft van het inwo nertal van de geheele"staat en waarvan er zeker een paar honderd onbewoond zijn. Hoe veel Niemand weet het, zooals zelfs niemand precies kan ver tellen uit hoeveel eilanden deze staat bestaat. Ik wil het gaaY- ne aan President Soekawati vragen als hij binnenkort naar Nederland komt, maar ik ben er tevoren van overtuigd, dat ook hij het antwoord schuldig zal blijven. Zelfs hij TEGENDEEL VAN EENHEID Oost-Indonesia is een ver zamelnaam voor een gebied van een ethnografische con structie, dat wèl het tegen deel van een eenheid vet toont. Voor de Japansche bezetting was er sinds eeuwen de een held van het Nederlandsche gezag. In deze tijd zijn wij ge neigd ons af te vragen' öf dat gezag onderdrukking betee- kende. Neen, zeggen zij, die dat ge zag gedragen hebben. Neen blijkbaar ook de opvattin^ van president Soekawati, die tot dusver geen poging; in het werk heeft gesteld om contact te krijgen met zijn Javaan- schen collega Soekarno, maar wel een audiëntie bij H.M de Koningin heeft aangevraagd. Neen, zegt ook de Unie van Oost-Indonesië, die in een re solutie heeft verklaard niets te voelen voor de Vereenigde Staten van Indonesië met dei Republiek als leidende factor. Neen, is zelfs het oordeel van de af dealing Ambon van de. Pertal Indonesia Merdeka, die op 31 Augustus ter gelegen heid van de receptie ten resi- dentshuize een prachtig bloem stuk liet bezorgen, versierd met een oranjelint, waarop in eerbiedige termen de welge meende gelukwenschen „voor Hare Majesteit onze vereerde Koningin" stonden geschreven. Dit zjjn vreemde dingen, Zoo zijn er meer vreemde din gen binnen de grenzen ven de ze staat, die meer zee dan land meet en waarin Noord en Zuid zoomin als Oost en West elkaar kunnen verstaan, maai waar van de Nederlanders al tijd voldoende hebben begre pen om er rust., orde en wel vaart te kunnen waarborgen. Nu willen de Nederlanders er zich, als gezagdragers althans, terugtrekken. Maar president Soekawati meent, dat zij dat toch niet af te consequent moe, ten doorvoeren. Vandaar, dat hij een volbloed Nederlander, den bankier Hamelink, tot mi nister heeft benoemd. Maar ook zit er in zfln eerste kabi net naast een Makassaar er nop- een aantal onvervalschte landskinderen een zoon van het Hemelsche Rijk. Een Balinees, een Makas saar, een Zeeuw en een Chi nees: wonderlijk, viertal aan VERVOER VAN BIGGEN. Met ingang van 10 Februari is het vervoerverbod voo- big gen beneden de 25 kg voor het Zuiden van het land opgeheven. Van Maandag af is een geleide- biljet dus voldoende. DE TLRFDISTRIBLT1E. Officieel wordt medegedeeld, lat de turfdistributie niet per 1 Maart zal worden vrijgege. ven een datum die in de Tweede Kamer is genoemd doch per 1 April a.s. Bussen rijden weer. Kantonrechter Middelburg. ZONDER VERGUNNING GEVENT. De tuinder J. G. te Vrou wenpolder had paard en wa gen onbeheerd op de weg laten staan- Het paard trok de wa ren mee naar het linkerge- Jeelte van de weg hetgeen voor het verkeer ernstig ge vaar kon opleveren. Hrj werd veroordeeld tot een geldboete van 5.subs. 3 h. Bij J. G., timmerman te Vrouwenpolder, was een ijze ren 1 kilogram gewicht in be slag genomen, waarbij veron dersteld werd, dat het niet van het vereischte goedkeu- ringsmerk was voorzien. Bij nauwkeurige bezichtiging bleek een goedkeuringsmerk, hoewel; zeer onduidelijk, op het ge wicht te zijn aangebracht. grond daarvan werd verdachte door den Kantonrechter vrjj- gesrpoken. P C. R. echtgenoote van J. G. d. V., verblijvende te Middelburg had te Vlisslngen haar koopwaar t.w. elastiek langs de huizen te koop aan geboden zonder dat zij in het bezit was van een ventvergun ning. Verdachte werd bij ver sterk veroordeeld tot een geldboete van 3.-4- subs. 2 d h. BELHAMELS. Een aantal jongens had de gewoonte de avonden door te brengen in een portiek van een winkelhuis te Souburg. Daarbij werd de verf van de deur afgeschopt, de winkelra men werden volgeklad en de deurposten beschreven, terwijl zelfs stukken uit die posten werden gesneden. Een verzoek van den bewoner om zich te verwijderen werd beantwoord met de noodige scheldwoorden. De 17-j. A. J. M. en de lS-j. A K. en N. L. werden allen bij wijze van waarschuwing veroordeeld tot een boete van 5.subs. 3 d. h. De 17-j. P. A. K. werd vrij gesproken. Belgische grond in* Zeeuwsch-Vlaanderen. PACHTERS KUNNEN GERUST ZWN. In Zeeuwsch-'Vlaanderen, en in mindere mate in het Zuid westen van Brabant, heerscht onder de pachters van Belgi. sche en Fransche grond eigenaren groote ongerust heid. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat vele van deze eigenaren zich genoopt voelen on. tengevolge van zware fis cale verplichtingen, om hun bezittingen te verkoopen. Als gegadigden komen vrijwel uit sluitend Belgische boeren in aanmerking dio voornemens zijn, na het afloopen van het gebruiksrecht der zittende pachters het land zelf in ge bruik te nemen. De huidige pachters behoe ven echter niet ongerust te zijn, dat zjj op deze wijze, langs indirecten weg, het .slachtoffer worden van de ge. nomen maatregelen ten aan zien van het buitenlandsche be talingsverkeer. Voor de ver koop van in Nederland gele- Jen onroerend goed aan niet- ingezetenen is een vergunning noodig van de Ned. Bank afd. deviezenvereunningen. Deze vergunning*is ook noodig bij'de verkoop van in Nederland ge legen onroerend goed in eigendom toebehoorend aan een niet.ingezetene aan een andé ren niel-ingezetene dus bv. van een Belg aan een andere Belg. Bij 't verleenen van deze ver gunningen worden uiteraard in de eerste plaats de Ned. be langen in het oog gehouden. Aangaande de betaling van pachtpenn ingen aan in 3elgië Frankrijk woonachtige eigenaren kan binnenkort een publicatie worden verwacht. .Wegtransport" paraat voor kolenvervoer. Alle leden van de Vervoer dersver. „Wegtransport" in Zeeland staan momenteel met hun wagens gereed om indien noodig steenkool vaii het mijn- gebied naar onze provincie te Drengen. Tot nu toe zijn hier voor echter nog geen opdrach ten gegeven, daar de weinige Industrieën, die Zeeland telt. nog over een kleine voorraad beschikken, terwijl de kolen handelaren hun kolbn per trein ontvangen. Weliswaar hebben eenige handelaren en particulieren op Walcheren en Z.-Beveland voorraden bruin kolen door „Wegtransport" uit Zuid-Limburg laten halen (Middelburg vier maal 10 ton; Goes tweemaal 10 ton), doch dit voorbeeld vindt weinig na volging, daar de kosten van pen dergelijk transport zeer hoog zijn en varieeren van 170 tot 200. De meeste handelaren prefereeren dan gok te wachten totdat zij het geluk hebben een voorraadje per trein te ontvangen. Van zelfsprekend verleent „Weg transport ln verschillende ge vallen haar medewerking om de kolen van de trein naar de plaats van bestemming te brengen. „Wegtransport" vervoert momenteel veel visch. Moch ten de industrieën tr toe over Taan kólen uit Limburg te la ten halen dan zal dit visch- vervoer ernstig belemmerd worden. Dronken automobilist reed jongetje dood. Zaterdagavond vonden voor bijgangers, even buiten Zand- voort, de 9-jarlge Kees Boo gaard liggen. In het ziekenhui* werd geconstateerd dat het knaapje een schedelbasisfrac- tuur had opgeloopen. Aan de gevolgen hiervan is hij in de loop van de nacht overleden De Zandvoortsche politie stelde een onderzoek in waar bij bleek, dat een Amsterdam- sche binnenhuisarchitect, die met drie medepassagiers £e Zandvoort sterke drank had gebruikt, met zijn auto het iongetje heeft aangereden. De nAlïfio liAflff rl on man ovaoi-vf^si- het hoofd van een wonderlijke staat. Maar hoe het zij, mogen politie heeft den man gearres- zij slagen in hun zware taakHteerd, Axel FEESTVIERING. Te Axel is voor de viering van de a.s. blijde gebeurtenis een feestprogramma samenge steld met de volgende num mers Klokgelui, rondgang van herauten, padvinders en diver se vereenigingen, gecostumeer- de Oranjetocht en baankoers voor dames en heeren. De avonduren zijn vrij gehouden voor eventueele kerkdiensten en tot slot fak' 'optocht en lichtstoet, een en ander met medewerking der plaatselijke muziekgezelschappen. Haamstede VERGADERING „WEST SCHOUWEN". De Landel. Rijver. „Westelijk Schouwen' 'te Haamstede hield Donderdagavond haar jaarver gadering. Na opening werd eerst de eindrekening gedaan van het ruiterfeest dat de vorige zomer gehouden" werd, waar voor de voorzitter van de V.V.V. Burgemeester Jhr. RoëlI tér ver gadering aanwezig was. De voorzitter dankte den voorzitter van V.V.V. voor de verleende medewerking. Vervol gens deelde de instructeur de plannen voor het a.s. jaar mee. De rekening sloot met een batig saldo van f342.79.A!s bestuurs leden werden herkozen I. C. Boot en C. A. Hartog, terwijl als nieuw lid tevens secretaris ge kozen werd 1. M. de Beije Mz. Hierna wera vastgesteld welk costuum de ruiters zullen dra gen bij bizondere gelegenheden. Bruinisse GYMNASTIEKTERREIN. In dc een dezer dagen ge houden gemeenteraadsvergade ring te Bruinisse werd beslo ten tot aanleg van een tegel- plalcau op de hoek van de Schoolstraat en Pootstraat en dit door beide scholen te la ten gebruiken als gymnastiek- terrein, zoolang geen lo kaal beschikbaar is. De afme- .ingen zullen worden 12 -10 meter en de kosten worden geraamd op 2350,voor re kening van de Wederopbouw. BIDDAG. Voor de Ring Tholen der Ned. Herv. Kerk is de b!dd°'- voor het Gewas voor alle ge meenten op het eiland Tholen en St. Philipsland bepaald op woensdag 12 Maart a.s. St. Annaland Streekziekenhuis voor de Bevelanden. DE BESPREKING TE GOES. Te Goes werd, gelflk wij reeds aankondigden, Vrijdag middag een door Ged. Staten van Zeeland belegde vergade ring gehouden ten einde de mogelijkheid te bespreken voor de beide Bevelanden een Streekziekenhuis op te rich ten. De vergadering stond on der leiding van den Gedepu teerde, den lieer A. Schout, die tevens de derde afdeeling, waaronder de gezondheidszorg ressorteert, vertegenwoordigde. De heer A. L. S. Lockefeer vertegenwoordigde als Gedepu teerde de eerste afdeelng (fi nanciën). Voorts waren aan wezig B. en W. van Goes, het bestuur van het Gasthuis te Goes en een vertegenwoordi ging van de Burgemeesters en Secretarissen van de gemeen ten op Noord- en Zuid-Beve land. De besprekingen waren uit sluitend van oriënteerende aard. Besloten werd stappen te ondernemen, welke zullen leiden tot een nader onderzoek van de plannen. Burgerlijke stand OOSTBURG. Geboren: Cornelia J.t d.v. J. Verstraa- ten-Bouwens; Hendrika S., d. v. A. Elfrink-Nijland; Feücita L. C., d.v. A. v. d. Bossche- Müsson; Ronald L., z.v. S. Maeyaert-Debbaut; Anna M. W„ d.v. A. Kotvis-Nauta; Eli sabeth C., d.v. C. Huigh-Neele; Rita M-, d.v. M. Coppens-Bo- gaard; Pieternella S., d.v. J. Brori-Zonrievijlle; Anna L., d. v. S. Vandaele-Verduiin; Maria P., d.v. C. Nieuwenhugzen-Ver- straete; Annelise, d.v. M. Bat- thijn-Sgnesael; Jacobus P., z.v. T. Beun-Witkamp; Geertje, d. v. A. Smit-Smit; Petrus P. E., z.v. S. Steijaert-Boogaard; Eli- se M., d.v. M. Tas-Aerts; Mar- garetha M., d.v. A. Morrelgerrt- Lippens; Jacques A. A., z.v. E. Cammaert-Talloen; Augie AFSCHEID C. VAN DUSSEN p., z.v. G. Provoost-Neyssen. De heer C. van Dussen, neeft afscheid genomen als voorzit ter van de Coöp. Kolenvereen .,Öns Belang" te St. Annaland in oen algemeene' vergadering waar 92 leden aawezig waren. Het bestuurslid de heer W. A. Boogaard, het lid dc heer Góedegebuure en de heer N. Overbeeke als lid van de Raad van Toezicht. van Toezicht, spraken hem toe en brachten hem dank. Met algemeene stemmen werd de lieer van Dussen tot eere-voorzitter gekozen, ter wijl hm als aandenken een wandelstok werd aangeboden. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat op alle bonnen, ko len weiden afgeleverd. De heer D. Dormaas werd als bestuurslid gekozen, de heer M. J. Moerland als lid van de commissie van toezicht en de heeren H. Overbeeke en Joh. Snoep als plaatsvervangende De heer W. A. Boogaard bestuursleden. .verd gehuldigd in verband met zlin 25-jarig bestuurslidmaat schap en ontving een gratifi catie. Aan den boekhouder dec heer Kurvink werd dank ge bracht. Er is een kassaldo ad 1034.64 en een 'kolenvoor- •aad van 18713 kg. Poortvliet CENTRALE VERWARMING N. H. KERK. Ook in de gemeente Poort vliet heelt men plannen opge vat om in de Ned. Herv. Kerk centrale verwarming aan te hier Hilversum De omroeper, één uit de duizenden (Van onzen specialen verslaggever.) „Wat een vervelende stem heeft die man toch! Hoor, hij maakt nog een fout ook. Dat moet zoo niet worden uitge sproken. En hoorde je, dat hij even wachtte voor dat moei lijke ivoord? Hg wist natuur- lgk niet hoe hrj er mee aan moest". De critiek op den omroeper bfj de radio Inderdaad soms zeer juist. Maar nooit mag worden vergeten hoeveel fou ten wij zelf met spreken ma ken, hoeveel moeilijke woor den wjj vermoorden. En hoe groot het omroeperspro bleem b(j de radio is. De Ver eenigingen, die advertenties plaatsen, waarin adspirant- omroepers worden opgeroepen zich te melden, zijn blfj als ztj uit de meer dan duizend sollicitaties twee drie schikte menschen vin en. I probleem, dat by de uitbrei ding van de radio-uitzendin- gen urgent is. Dit deelde een der omroepleiders ons mede, toen \vjj in de gelegenheid waren een test mee te maken. .Beheerscht u uw Engelsch en Fransch goed?" werd een candi-aat gevraagd. „Na de Engelsche en Cana- deesche periode denk ik dat van Engelsch wel" zei hij. „EntjaFransch heb ik op de H.B.S. gehad". „Goed, leest u dit dan even door" en drie vélletjes rnet een Nederlandsche, een Engelsche en een Fransche tekst werden hem in de hand gedrukt. Woorden, die hem koude ril lingen bezorgden, evenredig aan de huidige thermometer stand. Even later werd hg een kamertje binnen geleid. „U kunt direct spreken", zei men hem en daar zat hij alleen niet de microfoon vóór zich. Verder stilte en oen enkel rood en groen lichtje. Even keek hil hulpeloos om zich heen. Zou hg nu beginnen? Nog even wachten... nu dan m«.ar... neen... nu, vooruit. Hij struikelJe natuuvlijk over een Engelsch woord, dat wij ook even in één oogopslag hadden gezi<»' en heel lastig vinden Toen hoorden wij hem hakkelen: ,,0, neen... eh. ik... eh...". Plotseling besefte by schijn baar zijn situatie weer er ging plompverloren door. Dan nog even een omroep- bericht. Hij moest zich nu wel ellendig voelen, want daar stonden expres aangegeven foutjes in, die hij lang met alle verbeterde. Want als er een bericht op het laatste mo ment binnen "komt, ongecorri- §eerd, moet de omroeper met e eerste oogopslag hierin de fouten weten te vin een. Toen hij klaar was hoorde hij niet onze critiek. ,,'t Guig goed, hoor", zeiden wg troos tend en toen voelde hij het wel. En voor ons zel£ dachten wjj: „Wat een leelijke uit spraak. Wat een a. En die slissende s- Trouwens, zijn Engelsch is sof. De Canadec zen had-Ien voor hem nog jjjaar wat langer moeten biy- ven „Er is nog wel wat te scha ven" zei degene, die hem in het „zweetkamertje" had ge- duwd, tegen hem. „En nu nog een paar vragen. U hebt een behoorlijke1 opleiding, 'maar heeft u een algemeene belang stelling? Weet u iets af van de wereldproblemen, van mu ziek, dans, tooneel. konynen, koeien, raspaarden, distribu- leartikelen, babyui'tzetten... Wij zijn gevlucht en hebben ons voorgenomen nooit meer critisch te zijn ten aanzien van een radio-omroeper. Want ctat is ci' werkelijk één uit duizenden...... Overleden: J. van den Boom gaard, 12 d.; F. L. C. van den Bossche, 3 d.; M. M. Stokker- man, 68 j.; L J. Risseeuw, 70 Getrouwd: F. A. van Waes, 26 j. en E. L. de Schot, 23 j. KENESSE. Geboren: Marinus J., z.v. H. v. d. Linde-Lemson. STAV -JNISSE. Geboren: Jacob, z. v. N. Wesdorp en J. van der Maas; Elizabeth, d. v. JP. Letzer en I. Wesdorp; Wilhelmina N., d. v. J. M. Koeman en N. Geuze. j^l: Wesdorp, 6 dg.; L. Hage, 75 j.; J. van der Werf. 83 j. Getrouwd: J. Stoutjesdjjk, 24. j. en F. van der Klooster, 25 j.; J. L. Potappel, 26 j. en C. P. Hage, 20 j.; L. van den Berg, 28 j. en T. van Driel, 20 j. leggen. Hiertoe zullen regel- matiar collecten wo'deii gehouden, waarbij men hoopt dit jaar niet de installatie ge reed te komen. St. Maartensdijk VERHOOGING SUBSIDIE GROENE KRUIS. Te St. Maartensdijk is van gemeentewege het subsidie aan de Groene Kruis-vereeni- ging met 100,verhoogd en op 450,per jaar gebracht. TRIBUNAAL TERNEUZEN tegen ex-burgemeester geëischt. Echtgenoote in vrijheid gesteld. Het tribunaal te Terneuzen oehandelde Maandag de zaak tegen den 52-jarigen G. H. K„ gezagvoerder /ij de koopvaar dij en ex-burgemeester van Terneuzen. Het tribunaal ver klaarde hem schuldig aan het feit, als lid aangebleven te zgn bjj de N.S.B., werkzaam te zgn geweest voor deze bewe-, ging en propaganda te hebben gevoerd. Voorts zich als lid te hebben aangesloten bij aan de N.S.B.-verwpnte organisa ties, blijk te hebben gegeven van nationaal-socialistische ge zindheid en hulpverleening aan de vijand. Geadviseerd werd het opleggen van de volgende maatregelen: interneering voor de trjd van 3Y2 jaar, ingaande 10 Februari 1947, verbeurdver klaring vermogen tot een be drag van 10.000.alsmede van een radiotoestel en de in boedel, voor zoover deze in bruikleen is gegeven en ont-: zetting uit de beide kiesrech ten en uit het récht tot het 'xikleeden van openbare amb' ten. Voorts behandelde het tri bunaal de zaak tegen K.'s echt genoote, H. C. P. K.-van D., 51 jaar, zonder beroep te Ter- neuzen, eveneens geïnterneerd. Zij werd schuldig verklaard aan het aangebleven zijn als lid bij de N.S.B., werkzaam te zijn geweest als zoodanig cn nropr.ganda te hebben gevoerd voor deze beweging, zich als lid te hebben aangesloten bij aan de N.S.B.-verwante orga nisaties, daarvoor werkzaam te zijn geweest en blijk te heb ben gegeven van nationaal- -jt.ische gezindheid. Het tribunaal adviseerde tot verbeurdverklaring van de in boedel voor zoover deze op de dag der uitspraak in bruiki leen is gegeven en tot ontzet ting uit de beide kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekleeden. Haar on middellijke invrijheidsstelling werd bevolen. Bij het zoontje van dc fam. G. G. te Poortvliet werd een geval van diphtherie ge constateerd, waarbij overbren ging naar het Gasthuis te Bergen op Zoom noodzakelijk werd geacht. Bg het te Bergen op Zoom ehouden examen voor het diploma Machineschrljven slaagde M. L. Geuze te Poort vliet. De heer M. A. de Graaf, thans hulpagent te St. Anna land, slaagde te Amersfoort, bij het aldaar gehouden exa men, voor het politiediploma. De jaariijksche muziekuit voering der Thoolsche Harm. „Concordia", die aanvankelijk op 13 en 14 Febr. a.s. was bepaald, is uitgesteld tot na Paschen. De heer P. J. Eggerniont te Axel is geslaagd voor het politiediploma. Kerknieuws GEREI'. ..JMEENTE, Bij de Geref. Gemeente te D/uinisse is de heer P. v. d. Woestijne tot ouderling geko zen eu de Jjeer St. de Wa,*l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10