PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT HOUT Linggadjati-accoord verworpen Verkiezingen Duitsch danshuis Noord-Beveland ELFSTEDENTOCHT in de Sowjet-Unie Vandaag in bezettingstijd zwaarder dan ooit! 190e Jaargang - No. 34 Uitgave Vat» «Ic Firma Provinciale Zecuwschc Courant, .Middelburg- Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vltsslngen- Dit blad versclilj'nt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 Fbr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per iveek, 1 3-20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER* TENTIEPRIJS 12 een* per mm- minimum per advertentie 2. liss'pSen Walstraat 5S-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg l.ondensclie Kaai 29 tol. 2..T7 cn .'924, Q:es Turlkade 15, 'el. 2475, Oostburg Gratemastraat 3. tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr.2. Postrek. nr. 359300 P-Z.C.. Middelburg. Hel Wereldgebeuren: MET MUZIEK, MAAR ZONDER OPPOSITIE. Stalins biografie herzien, Millioenen Russen hebben gisteren in de met karpetten belegde verkiezingslokalen hun stem uitgebracht op de can- didaten voor de opperste Sovjets van zevm van de zes tien Sowjet-republieken. Reeds Zaterdagavond waren de stem- bureaux te Moskou met ge kleurde electrische lampen versierd, binnen waren schil derijen, beeldhouwwerken bloembouquetten te zien. Een in vacantiestemming verkee- rende menigte bewoog zich door de schitterend verlichte straten en op de pleinen. Op de verkiezingsdag zelf werden ski- en schaatswedstrijden ge organiseerd. motorrennen, theatei /oorstellingen en con certen. Het kiesgebied van een der grootste republieken was ver deeld in 74.0 stemdistrieten, die elk een vertegenwoordiger konden afvaardigen. In geen dezer districten waren candi- daten van de onoositïe ge steld. Bij gevolg bevatte het stembiljet maar één naam, welke door de:, kiezer des- gewenscht doorgehaald kon word:n. In één der groote districten van Moskou was Stalin can- didaat gesteld. De stembiljet ten in dit district toonden links de naam Stalin en rechts de namen der vier fabrieken, welker kiescommissies hem candidaat hebben gesteld. Sommige kiezers maakten ge bruik van de zijkamer naast het verkiezingslokaal, waar voor zes met gordijnen afge schutte stemcellen waren op gezet, waarachter de kieners van drie tot dertig seconden verbleven. Anderen vouwden het biljet meteen op 'en depo neerden het in de stembus. Er werden potlooden ver strekt, waarmee de naam kon worden doorgestreept, hetgeen als een stem tegen Stalin be schouwd moest worden. De lokalen waren over het geheel versierd met beelden cn portretten van Lenin er Stalin. Men deed de grootst moge lijke moeite om ieder de ge legenheid tot stemmen te ge ven. Auto's en andere voer tuigen- brachten kreupelen, lammen, enz. naar de stemlo kalen. In de middaguren maakte radio Moskou bekend, dat ge ruime tijd voor de sluiting in vele deelen der Sowjet-Unie honderd procent der kiezers zijn stem had uitgebracht. Mooier kan het al niet. In Moskou is vorige week de herziene tweede druk uit gekomen" van de officieele le vensbeschrijving van Stalin. De manier waarop het boek herzien is, is belangwekkend. De samenstellers, die geheel op officieele gegevens steun den, hebben er een nieuw hoofdstuk aan toegevoegd, dat gewijd is aan de oorlog tegen Duitschland en in het bijzonder aan de' rol, die Stalin daarin heeft gespeeld. Na de succes volle voltooiing van Stalin' strategisch plan in 1944, aldus het boek, was de Sowjet-Unie in staat „uit eigen krachten en zonder de hulp van de ge allieerden geheel Duitschland te bezetten en Frankrijk te bevrijden". Deze omstandighe den dwongen Churchill over te gaan tot een invasie in West-Europa, ofschoon hij zich tot dan toe tegen het opzet ten van een tweede front ver zet had. Deze mededeeling werpt weer een nieuw licht, een Rus sisch licht, op de bekende tweedracht onder de geallieer den, waar en wanneer tot een invasie zou worden overge gaan. Droeve koiensituatie In Engeland. De Britsche minister van justitie deed een beroep op alle Engelschen om de kolen- crisis op te lossen. Indien wij er niet in en de situatie meester te worden en de ko- lenproductie op te voeren zal de Labour-regeering moeten aftreden en dat zal het einde beteekenen van het socialisme in onze tijd, zelde hij. De geheele welvaart en de toekomst van het land staan op het 3pel. Wij zullen in onze kantoren in overjassen moe ten werken. Uit Londen wordt gemeld, dat te middernacht naar: schatting 3 a. 5 millioen En- gelsche arbeiders door het af snijden van electrische stroom voor bijna alle industrieën in een groot deel van Engeland en Wales tot werkloosheid ge doemd zijn. De stroomrantsoeneering zal vermoedelijk minstens een week duren. voor de wederopbouw uii Duiischiand? EERSTE KAMERLEDEN STELLEN EEN ANDERE SCHADEREGELING VOOR. Minder centralisatie Italië protesteert opnieuw. Vandaag onderteekèning der verdragen. Gisteren zjjn de delegaties der voormalige as-satellieten in Parijs aangekomen om of ficieel de vredesverdragen te onderteekenen. De plechtigheid zal vandaag geschieden in de klokkeukamer van het Fran-, sche ministerie van buiten- landschc zaken, dezelfde plaats Maar eertijds Clemenceau het verdrag van Versailles teeken- de. Dc Italiaansche regeermg 'heeft gisteravond nogmaals een krachtige protestnota te gen het verdrag aan de groote mogendheden doen toekomen. In een radiorede verklaarde dc Gasperi, dat het land de onverdiende vernedering welke aan de Italiaansche vloot was opgelegd niet had kunnen ver teren en dat men niet berustte in een tataal verlies van de koloniën en afwijzing van de Italiaansche eischen tegen Duitschland. Hij herinnerde nogmaals aan Triest en Pola en andere gebieden, welke Italië ontnomen werden. Een afgevaardigde in de volksvertegenwoordiging stel de zelfs voor, dc dag van de onderteekening tot nationale rouwdag te verklaren; Jn geheel Italië zal vandaag het werk 10 minuten worden stilgelegd. De winkels zullen hun zaken sluiten en de luiken voor de ramen doen. Er zullen kransen worden ge legd op het gr f van den on bekenden soldaat op de plaats, waar 300 Italiaansche gijze laars door de Duitschers zijn terechtgesteld. gevraagd. Blijkens het voorloopig ver slag inzake de begrooting van openbare werken en wederop bouw, hebben vele Eerste Ka merleden hun erkentelijkheid geuit voor de arbeid,op het ge bied van dó wederopbouw ver richt, met name door den afge treden minister dr. ir. Ringers. Resultaten zijn bereikt waarop met voldoening mag worden te ruggezien en die de vergelijking met hetgeen in andere landen tot stand kwam allerzins kunnen doorstaan. Gevraagd werd wanneer de indiening van het ontwerp-we- deropbouwwet mag worden verwacht. Andere Jeden erkenden gaar ne dat reeds, veel goeds is tot stand gebracht, maar hadden bezwaren tegen de zeer ver :gaande centralisatie. Herinnerd werd aaii de mede deeling'van September jl., dat lijk voornemen geheel te kunnen beoordeelen, wezen zij er op, dat h.i. behoud van woriing- bouwvereenigingen met een eigen specifiek l^arakter onder alle omstandigheden noodzake lijk is. DE HOUTPOSITIE. Verscheidene leden brachten de precaire houtpositie ter sprake en met name het feit, dat in 1946 zelfs voor het aan brengen van vloe-en niet ge noeg hout beschikbaar was. Het kwam hun alleszins ge- wenscht voor, dat, waar blijk baar Engeland 6 ernstig over weegt, zijn houtbehoefte voor een deel uit Duitsche bosschen te dekken, ook Nederland zich er over beraadt, hoe aan het verlangen van houtleveringen door Duitschland als schadever goeding zoo spoedig mogelijk kan worden tegemoetgekomen, DE SCHADEVERGOEDING. Eenige leden wezen op het onbevredigend karakter van de Sen enkele weken 'eêp fi- nancieele regeünc was te ver- mate"eeIe 00rl°Ss- wachten, welke het bouwen van woningen door particulieren, weer mogelijk zou maken. Ge vraagd werd wanneer deze re geling mag worden ve-wacht. BOUWPLAN 1947. Uit de memorie van toelich ting blijkt dat het bedrag dat in 1947 aan bouwwerken zou worden besteed van 521 millioen tot 409.5 millioen is terugge bracht. In het eerstgenoemde bedag was 163 millioen gulden begrepen Voor nieuwbouw van woningen. In verband hiermede stelden deze leden de vraag, hoe de verhouding thans is ge worden. Kunnen voor 163 mil lioen gulden inderdaad 28000 woningen worden gebouwd? Men vreesde, dat dit bedrag veel te laag zal blijken en beval aan een Nederlandsche indus trie van fabriekmatige woningen in het leven te roepen. Sommige leden constateerden een streven van de Nat. Wo ningraad' naar centralisatie van woningbouwverenigingen. Zon de.? de merites van een derge- schade. Men stelde de vraag, of niet tot een algemeene regeling waup te komen, waarbij aan ieder, die herstelt of herbouwt, de in schrijving op het grootboek wordt toegekend, verhoogd met een percentage, dat voor elk half jaar, waarin herstel of her bouw plaats heeft, wordt vast gesteld op liet getal, waarmede het indexcijfer van de bouwkos ten de 100 van 1940 over schrijdt. De verhooging behoort niet te worden gegeven a fonds perdi£ Het deel echter van die verhooging, dat kan worden be schouwd als het voorloopig rendabele deel, zal even 'n voor loopig renteloos zijn. Dit rente- Iooze deel kan dan periodiek worden herzien. Hiermede zou worden bereikt, dat ieder, die bouwt uit eigen initiatief, zuinig zal zijn, omdat hij weet, tot welk bedrag hij kan gaan. In dat geval zou er van controle van plannen of bouwrekeningen geen sprake behoeven te zijn. ...viert de Nederlandsche koorleider en componist Nobel (componist van Morgenrood) te Den Haag zijn 80e verjaar dag. viert prof. m/r. A. Ane- ma te Haarlem, rustend hoogleeraar der Vrije Universiteit en vice-pre sident van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, bekend publicist en voor aanstaand figuur in de A.R. partij, zijn 75ste verjaardag. Film over de regeering Yan Koningin Wilhelmina. De cineast Gerard Rutten thans officier in algemeene dienst van H.M. de Koningin en in verband met de te ver wachten heugelijke gebeurte nis ter beschikking van Prin ses Juliana en Prins Bernhard, is aangezocht tot het vervaar digen van een film, welke een beeld zal geven over de peri ode dat H. M. Koningin Wil- voerd. Zooals men weet. zal helmina.de règeering heeft ge- Hare Majesteit in 1948 haar 50-jarig regecringsjubileum vieren. Prins en Prinses ontvingen gasten. Prinses Juliana en Prins Bern- hard ontvingen Zaterdagavond ten paleize enkele gasten, onder wie baron Baud en dr. de Groot. Het feit, dat dr. de Groot zich naar het Paleis begaf, verwekte uiteraard eenige sensatie onder de journalisten in het Astoria- chalet, doch zijn bezoek was. zooals hij lachend zeide, „niet op medische gronden". De staking van de groentenhandel. Van de zijde van de groen tenhandel wordt medegedeeld, dat er geen sprake van is, dat dc groenten- en fruitzaken Woensdag gesloten zullen wor den, gelijk hier en daar schijnt te worden verondersteld. De handel in vrije groenten, fruit, enz. zal normaal voortgaan' en aleen die, waarvan de verkoop aan maximumprijzen is gebo den, wélke vaak-zefs onder de inkoopsprijzen van de veiling liggen, zal worden stopgezet nu de minister verklaard heeft de huidige toestand tc willen con- tinueeren. Soekarno weigerde de onderteekening van de aanvullende stukken Indonesiërs willen nadere besprekingen. Op 8 Februari heeft de re- publikeinsche regeering' een communiqué uitgegeven, waar van de tekst, zooals deze door radio-Djogjakarta verspreid is, als volgt luidt: „Het Kabinet, op 8 Februari te Djogjakarta bijeen, besiuit na overweging van de beslis sing, door het Nederlandsche panement betreffende de mo tie Rommevan der Goes van Katers genomen, welke be slissing de Nederlandsche re geering door bemiddeling van de commissie-generaal aan de Indonesische delegatie heeft overhandigd, het standpunt van de republikeinsche regee ring te handhaven en de Indo nesische delegatie slechts toe stemming te verleenen tot on derteekening van het accoörd van Linggadjati (zooals vast gesteld na de republikeinsche kabinetszitting van 13 Janua ri), dat geheel gebaseerd is op de schriftelijk vastgelegde artikelen van de overeenkomst alsmede op de toevoegingen, vervat in de minuten en de officieele correspondentie tus- schen de beide delegaties. De Indonesische delegatie heeft de opdracht gekregen de Nederlandsche delegatie hier van in kennis te stellen." Tot zoover dit communiqué. Wat de kabinetszitting van 13 Januari betreft, daarover werd destijds een communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd „Het Kabinet heeft in de zitting van de 13e Januari te Djokjakarta besloten, .dat de delegatie van de republiek Indonesia gemachtigd blijft de overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen, uitsluitend zooals deze is gebaseerd op de artikelen in in November ge parafeerd, met inbegrip van de notulen, de toelichting en de officieele correspondentie met de Nederlandsche delega tie en niet gebonden aan .eenigerlei bespreking buiten het officieele contact van dc beide delegaties. SOEKARNO SPRAK. Naar Agence France-Presse meldt, heeft Soekamo ver- in vlammen opgegaan 70 PERSONEN KWAMEN OM HET LEVEN Achter de tralies. Uit Berlijn wordt gemeld, dat te Spandau een danshuis is uit gebrand, waar in de nacht van Zaterdag op Zondag een groot gecostumeerd feest werd ge houden. Er waren in het dans huis naar schatting 700 persó- nen aanwezig onder wie een aantal Britsche militairen. Toen de brand uitbrak ontstond een paniek, waarbij vele personen onder de voet geloopen en ver trapt werden. Nader wordt gemeld: Vol gens de Britsche Nieuwsdienst in Duitschland zijn naar schat ting 70 personen bij de brand omgekomen. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet vastge- gested. De Duitsche brandweer autoriteiten schrijven de oorzaak van de brand toe aan het te hard stoken van drie groote kachels. Van de 700 in het ge- bocw aanwezige menschen, die deelnamen aan een gecostu meerd bal, konden velen niet tijdig genoeg wegkomen, daar er slechts één uitgang was en de ramen van tralies voorzien waren. Voordat de brandspuiten ve-schenen was het gebouw reeds uitgebrand. Het proces tegen veld maarschalk Albert von Kes- selring', voormalig opperbe velhebber der Duitsche strijd krachten in Italië, zal op 10 Februari te Venetië worden begonnen. Gastvrij voor onderduikers taai in het verzet. Een geschrift van Nic. J. Karhof. Het aantal boekies en schrif turen over geschiedenissen en belevenissen uit de jaren der Duitsche bezetting is na de bevrijding legio geweest. De Zeeuwsen© gewesten, in het bjjzonder Walcheren, hebben daarvan zeker hun portie ge had. Merkwaardigerwijze ech ter hoorde men van Noord-' Beveland niets. Noord-Beve land, dat weliswaar geen Texel en geen Walcheren is geweest maar toch om zijn heftige an. ti-Duitsche en pro-geallieerde gezindheid wel eens met zure spot „Klein-Engeland" werd genoemd. Noord-Beveland. dat slechts drie N.S.B. gezinnen fn zijn zes dorpen heeft ge kend. schitterend hulp ver leende aan onderduikers en vrijwel steeds gul van zijn overvloed meedeelde aan min der gelnkbigen. De Zeeuwsche journalist Nic. J. Karhof heeft in een leemte willen voorzien door een brochure te schrijven over „Het vergeten eiland". In bon- te volgorde laat hij in dit na komertje van de bezettingsli teratuur nog eens de gebeur tenissen, en -nisjes op Noord- Bevela.nd in dè jaren1940- 1945 de revue passeeren. Karhof vertelt, hoe langza merhand, zij het op kleine schaal, ook op Noord-Beveland het verzet zich organiseerde en begin 1943 de O.D. Inge burgerd raakte. Het waren burgemeester van Woelderen te Vllssingen en zijn chef-staf Piet Bron van de ..Zeeland", die hiervoor de grondslagen legden. Het 'was in Febr. 1944, toen de grond op Walcheren hem te warm onder de voeten werd, dat burgemeester van Woel deren naar „Klein Engeland" vertrok en daar zijn Intrek nam op de hofstede van Kees de Kam te Wissekerke en la ter op een ander duikadres Zoo kwam de Gewestelijk Com. mandant van de O.D. in Zee land juist op Noord-Beveland terecht. HET VERZET BEGON De eerste maal, dat het ver zet op Noord-Beveland meer massaal was, was op de ver maarde 1 Mel dag in 1943. De Mei-staking werd, behalve te Kamperland, een volledig suc ces. 1 Mei geleek précies een Zondag. Op een enkele uitzon dering na lag het werk stil en stonden winkels en bedrijven leeg. Een ander hoogtepunt van het verzet was de geslaagde overval op het distributie-kan toor te Geersdijk, de laatste van dien. aard in Zeeland. 'De buit 11.000 gewone kaarten, 1000 toeslagkaarten en 1820 inlegvellen kwam, alle tegenslag ten spijt, op zijn bestemming aan. DOLLE DINSDAG Van de agemeene hoera- stemming op Dolle Dinsdag kreeg- ook Noord-Beveland zijn deel. Een groepje partisa- nen van ongeveer 20 jongelui achtte de tijd gekomen om een bravour-stukje uit te halen en overviel een Duitsch kwartier te Kamperland. Dat dit muis je een staartje had lag voor de hand: de volgende dag stapte de S.D. uit Middelburg te Kamperland aan wal en het Andries Dielemaa, die ln de avontuur kostte het leven aan duinen werd vermoord. DE BEVRIJDING. De bevrijding van Noord- Beveland is min of meer ge- ruischloos verloopen. Het ver zet dat de Duitschers boden, was nauwelijks dc moeite waard en op 2 November 1944 was de laatste Duitscher ont wapend. Noord-Beveland was bevrijd, doch op enkele kilometers af stand, op Schouwen en Duive- land, zat nog de vijand. Eén- maar leek liet of Noord-Beve- la»id in de frontlijn zou komen te liggen. Nadat Von Rund- stedt zijn offensief in de Ar- schuwde de Sehouwensche on. dennen had ontketend, waar- dergrondsche dat een geheele Duitsche divisie wa^ aangeko men met opdracht om via Noord- eii Zuid-Beveland de. Noordelijke Schekle-oever te heroveren. Door het vastloo- pen van het offensief in Bel gië werd de voorgenomen aan- \al echter niet uitgevoerd. Steunend op documenten en mondelinge mededeclingen, heeft de heer Karhof een zoo niet volledig, dan toch uitvoe rig overzicht gegeven van het wel en wee der Noord-Beve- landsche bevolking in de oor logsjaren. Voor de boeksta ving van de oorlogsgeschiede nis van Zeeland heeft het ge- schrtf je zeker zijn waarde. Al leen is het jammer, dat de toon waarin het geschreven is en die zeer zeker begrijpelijk zou ztjn geweest tijdens de be zetting en onmiddellijk daarna, in een werkje, dat geschied schrijving op kleine schaal pretendeert wel eens storend werkt. Dan dient men afstand tegenover*de feiten in te ne men. klaard, dat de republikeinsche delegatie bereid is de over eenkomst van Linggadjati te onderteekenen -— doch niet volgens de interpretatie, welke minister Jonkman daarvan in de Tweede Kamer heeft ge geven. Soekarno sprak als zjjn meening uit, dat deze inter pretatie in strij 1 is met de Indonesische zienswijze en dat zij het basisaccoord geweld aandoet. Ten tweede male, zoo zeide Soekarno, ontwijken de Nederlanders een eenmaal ge sloten overeenkomst. NEDERLANDSCH STAND PUNT. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche regeering op dit oogenblik slechts kennis kunnen nemen van het- com muniqué, uitgegeven door de regeering van dc republiek op Internationaal "Gerechtshof. Het internationaal gerechts hof. het belangrijkste gerech telijk lichaam van de organisa tie der V. N., zal 10 Febru ari aanstaande voor de tweede keer, sinds het volgens de be palingen van het handvest van San Francisco is Ingesteld, iïr het Vredespaleis te 's-Graven. hage bijeenkomen. Deze zit ting die geheim zal zijn. zal door alle 15 rechters worden bijgewoond. acht dezer. Blükens dat stand punt heeft de Indonesische de legatie opdrach gekregen de commissie-generaal in kennis te stellen van het standpunt der republikeinsche regeermg. Zulks is nog niet geschied. In verband hiermede neemt dc regeering een afwachtende houding aan en zal zij, zoodra haar het standpunt van de re geering van de republiek be kend is, een nader te volgen gedragslijn bepalen. Nog geen 200 van de 1700 rijders, bereikten de eindstreep. Bosman uit Breukelen overwinnaar. Eindelijk is Zaterdag dan toch ook in deze winter de beroemde Elfstedentocht ge reden, helaas onder dermate ongunstige omstandigheden, slecht ijs, felle vorst en een krachtige Oostenwind, dat men zich achteraf toch wel afvraagt of het niet tè erg was: slechts 40 van de 310 wedstrijdrijders slaagden in de finish op tijd te berei ken. En van de 1400 toerrij ders waren het er nog geen 150. Er waren slechts enkele deelnemers, die er zonder be vroren lichaamsdeelen waren af gekomen en de „Harmonie" te Leeuwarden, waar vele deelnemers zich Zaterdag avond vereenigd hadden. leek eigenlijk het meest op een geïmproviseerd hospitaal. Van der Hoorn, die vijfde werd in! de wedstrijd, liep met §en be vroren oog rond en nummer 3. de Fries Nauta, was aan vankelijk heelemaal versuft. Toch was men het er alge meen over eens, dat juist hij, de 20-jarige jongen, die de helft van 't traject nl. van Franeker af geheel alleen aflegde, een van de grootste: prestaties van de dag heeft geleverd. Ook het kranige rij den van de gebroeders Wijnia had veler bewondering. BOSMAN EN SCHIPPERS. De winnaar, de 29-jarige timmerman Bosman uit Breu kelen, heeft bijna voortdurend samengereden met Klaas Schippers uit Steenwijkerwol- de, die dan ook als tweede over de eindstreep ging. Schippers had echter wat meer pech: eerst was hn reeds gevallen in de buurt van Franeker, zoodat hij de verdere tocht met een flink verband om zijn hoofd moest rijden. En vlak voor de finish, juist toen het er op aan kwam, viel hij bij het loopen over een brug weer, waardoor Bosman een kleine voorsprong kon nemen en als eerste aan kwam. Bosman, die in 1941 reeds tweede werd en in het jaar daarop tot de kopgroep be hoorde, die een verkeerde route nam, vertelde na afloop, dat beiden eigenlijk zonder afspraak samen hebben gere den. Zc namen om beurten de kop en als er één moe werd, nam de ander de leiding over. „We begrepen, dat we elkaar toch niet kwtft kon den raken en dus lieten we het maar op de laatste me- tertjes aankomen". EERELIJST 21 Dec. 1890: W. J. H. Muiier in 12 uur 55 min. 2 Jan. 1909: M. Hoekstra in 13 uur 50 min. 7 Febr. 1912: C. C. J. de Koning in 11 uur 40 m. 27 lan. 1917: C. C. J. de Koning in 9 uur 53 m. 12 Febr. 1929: K. Leem burg in 11 uur 9 min. 16 Dec. 1933: A. de Vries en S. Castelein in 9 uur 5 min. 30 Jan. 1940: A. Adema, D. van der Duim, C. Jongert, P. Keizer en Sj. westra, allen in 11 uur en 30 min. 6 Febr. 1941: A Adema in 9 uur 19 min. 22 Jan. 1942: S. de Groot in 8 uur en 44 min. 8 Febr. 1946: J. Bosman in 10 uur 35 min. Reeds in Stavoren, waar de kopgroep omstreeks kwart over acht in de morgen pas seerde, hadden Bosman en Schippers de leiding en van dat moment af hebben zij hun voorsprong steeds weten te vergrooten tot zij ten slotte onbedreigd als overwin naars eindigden. UITSLAG VAN DE WED STRIJD. De eerste 20 rijders, die Leeuwarden bereikten, waren: 1. J. Bosman, Breukelen, om 16.06 uur; 2. KI. Schip pers, Steenwijkerwolde, om 16.06.30 uur; 3. J. Nauta, Wartena, om 16.16 uur; 4. J. Wijnia, Edens, om 16.21.80 uur; 5. J. W. van Hoorn, Ter Aar, om 16.21.80 uur; 6. W. Wijnia, Edens, om 16.30 uur. 7. H. J. Vermeulen, Ter Aar, om'16.34 uur; 8. A. Ver hoeven, Dussen (N.Br.) om 16.35 uur;. 9. A. S. de Vries, Giethoorn, om 16.36 uur; 10. K. Lëffertsma, Stobbegat, om 16.44 uur; 11. H. C. Schueler. Barneveld, om 16.45 uur; 12. D. van der Duim, Oldeboorn, om 16.46 uur; 13. S. Beetstra, ter Kaple, om 17.12 uur; 14. L. Geveke, Leeuwarden, om 17.15 uur; 15. B. G. van dei- Venten, Amsterdam, om 17.16 uur; 16. J. F. van Dalfsen, Hilversum, om 17.16.30 uur: 17. J. J. van Buuren, Olde- hove, om 17.16.30 uur; 18a. G. Postnia, Huizuru, om 17.17 uur; 18b. J. H. van Leeuwen. Nieuweveen, 17.17 uur; 19. J. Miedema, Amstelveen, om 17.18 uur: 20. C. Jongert, Den Dolder, om 17.19 uur. In totaal hebben 36 wed strijdrijders de finish in Leeuwarden bereikt binnen de vastgestelde t\jd van twee uur na binnenkomst van den winnaar. Elf minuten te laat bereikten nog 11 wedstrijders de finish, aan wie het Elfste- denbestuur echter het begeer de kruisje niet kan uitreiken, wil het niet van de regle mentaire bepalingen afweken. NOG GEEN PRIJS UITREIKING. Zaterdagavond werden de prijzen nog niet, zooals in de bedoeling lag, aan de winnaars uitgereikt. De heer Kingma deelde dit aan een groot aan tal Elfstedenrijders mede, die zich in de „Harmonie" ver zameld hadden. De prijsuitreiking is uitge steld, omdat de rapporten, die. zijn binnengekomen, meldden dat verscheidene wedstrijdrij ders, onder wie ook menschen uit de kopgroep}» zich in Par- rega, Harlingea en bij Vrouw- Buurstermolen, hetzij op handwagens hebben laten ver voeren dan wel door enthou siaste Friezen op de schouders over die deelen van de route zijn vervoerd, die over het (js niet konden worden afgelegd. In de reglementen staat, dat deelnemers die tijdens de tocht van eenigerlei vervoermiddel gebruik maken, gedisqualifi- ceerd kunnen worden. Zoowel Bosman als Schippers zjjn in Harlingen door de bewoners geholpen. Of zij daarvan ech ter eenig werkelijkvoordeel hebben gehad, valt tc betwij felen. De heer Kingma, die op de redenen van het uitstel niet nader inging, volstond met de mededeeling. dat hy hoopte, dat de prijsuitreiking binnen kort toch op dc verwachte wijze zal geschieden. KRANIGE DAMES. Onder de toerrijders, die in de loop van de avond in Leeuwarden arriveerden, be vonden zich ook de bekende Friesche riic' 'ers Sjoerdje Faber en Wobkje Kooistra, die de tocht kranig volbracht hadden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1