PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT URANIUM Mn Zaaijer r Vandaag Met Jacob Cats op Walcheren Millioenen guldens 190e Jaargang - No. 33 Uitgave van de Firma Provinciale' Zeeuwschc Courant, Middelburg- Drukkerij .Firma F. van de Velde Jr., Vlissmgtn. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg Christelijke feestdagen W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3 20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie i 2.—» Byreaux gevestigd te Vli^aingen Walstraat 58-60. tel 10 (2 'Ijneni Middelburg l.ondensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. Ones Turlkade- 15 tel 2475 Oostburg (Srateniastraal 3. tel 102. T Brouwerijs» 2. Poslrek nr. 3593K. P Z.C Middelburg. Het Wereldgebeuren: een veelbegeerd meiaal De heele Congo-productie gaat naar Amerika. De „Nieuwe Standaard" ongerust. Voor de vervaardiging van atoomwapenen is uraiuum een oiiOiiboeeri^jK metaal. ji.en on- vënnyueiyK oyverscnynsel van de noiuige atoomooiu-race dan oort ue jacnc naar urani um, the sinus Korce Lijd ooOr de groote mogendheden is in- gei-sc. Van cie op uit oogenbnit béttende wereiuvoorraad ura nium oevat waarschyniijk de Belgische Congo nfeer dan 70 l/c', ruimvoiuoende om uit gebied voorgoed m de wereia- poiiciek te uecrekkeu. Over de Congo is de laars ce dagen in de Belgische pers nogal war rumoer ontscaan. In het blad Le Peupie heeft pater Giloerc een reportage over de Congo gepubliceerd, waarin mens waardige rnededeeiingen wer den gsuaan. O.a. zouden Amë- rikaunsche ingenieurs, ver momd als zenueimgen, op zoek zijn naar petroleum en urani um. iüen ander blad, De Nieu we Standaard, heeft daarin aanleiding gevonden om in een scherp hoofdartikel te wijzen op de sluier van geheimzinnig heid, waarmee het Congo-ge- bied door de Belgische regee ring wordt omhuid. Het eem- ge wat tot nu toe over het uranium-probleem bekend werd, alous dit blad, is dat'de grootste Belgische mrjnven- nootschap, de Union miniére du Haut Katanga, zich bezig houdt met de ontginning van een radiummijn te Shinkolobwa. Sedert het begin van de oor log is echter geen grammetje van dit erts aan België zelf geleverd. In België werden •tot dusver ook geen credieten uitgetrokken voor het atoom onderzoek, terwijl dit toch wel gebeurde in kleine landen als Nederland en Zwitserland. Nederland heeft reeds cycloon- installaties en zet zijn proef nemingen onverdroten voort. Deze proeven hebben niets te maken met de vervaardiging van atoombommen, doch heb ben ten doel Nederland het contact te doenbehouden met het allernieuwste op het ge bied der moderne techniek. En waar gaat het Belgische uranium naar toe? Waar schijnlijk naar de atoomsteden der Ver. St. en de Belgische wetenscharipelijke instellingen kunnen zelfs de kleine hoe veelheden, die ze voor proef nemingen noodig hebben, niet verkrijgen. Het blad stelt de vraag, of België een „uranium-politiek" voert en zou bepaald wel eens willen weten, welke economi sche, militaire en politieke te genprestaties België van Ame rika ontvangt voor de leve ring van de Congoleensche ertsen. „In ieder geval is het ondenkbaar, dat de eenzijdige richting van onze uranium- export naar de Ver. Staten zonder economische tegenpres tatie zou blijven". Het blad besluit: „De oor log is thans voorbij en wjj verlangen van de regeering u indiscreties, doch wel, dat zij het Belgische volk klaar en duidelijk zegt waar het niet betrekking tot de uranium-politiek economisch gezien, aan toe is". schaadde het algemeen belang Openbaar Ministerie dient zich van gezagsondermijning te onthouden. Minister van Maarsseveen zal verdere stappen doen. Verzoenende houding der Poolsche regeering. De volledige kwijtschelding van straf, door president Bie- rut verleend aau ko.onel Jan Rzepecki, bevelhebber der Pooische ondergrondsche orga nisatie WIN, zalwaarschijn lijk van groote invloed zijn op de houding van hooge Pool sche officieren in Engeland. Aldus verklaarde kolonel Stanislaw Witlcowski, tot voor kort lid van de Poolsche ge nerale staf te Londen, die on geveer twee maanden geleden naar Polen is teruggekeerd. „Rzepecki is bi. vele hooge officieren te Londen bekend en wordt door hen gerespecteerd. De verzoenende houding der Poolsche regeering tegenover hem zal wellicht velen van hen er toe brengen naar Po len terug te keeren". Officieren, die in het laat ste- jaar uit Engeland naar Polen zijn teruggekeerd, ver klaren, dat zij in het nieuwe Polen ten volle werden geac cepteerd en weer in staat wa ren gesteld goede posten, in het leger of in de burger lijke maatschappij te beklee- den. Gedwongen hap. Kinderen, die op school een reep choco lade krijgen, moeten bij ontvangt ervan er di rect in bijten. Dit is be paald door de autoritei ten van een openbare school in Frankfort, die willen, vermijden, dat de chocola terecht konit in de zwarte handel! Vv Fransche jongens speelden „Gestaco" Men vreest voor 't leven van den elfjarigen Franschen jongen Michel Chassagne, die met brandwonden, opgeloopen bij een „spelletje Gestapo", in het ziekenhuis te Bo'deaux is opge nomen. De jongens met wie hij aan het spelen was, hadden ge noeg gekregen van het „diefje met verlos" en waren op de gedachte gekomen „Gestapo en Maquis" te gaan spelen. Michel werd vastgebonden aan een te lefoonpaal, de kameraadjes sta pelden droog gras rond zijn voeten en staken dit in brand Voordat de groep kameraadjes, die „maquisr verbeeldden, den door dc gestapo gemartelden" jongen hadden bevrijd, had de ze "eeds brandwonden opge loopen aan beenen, dijen, han den-en gelaat. De ongelukkige jongen was reeds bijna gestik' bij zijn pogingen, om zichzelf los te wringen uit 't staaldraad, waarmede hij was vastgebon den. Het Zuidpool-gebied onderzocht. Volgens den correspondent van de Times te New York hebben de jongste onderzoe kingen per vliegtuig door de Zuidpool-expcditie der Ameri- kaansche marine onthuld, dat alle bestaande kaarten voor dit gebied railieale wijzigingen moeten ondergaan. Waar tevoren met ijs be dekte zee was geteekend wer den bergen, hooger dan de Matterhorn gevonden en in plaats van bergen een baai, vier maal zoo groot als de staat Connecticut. Adnyraal Byrd verklaarde tijdens een persconferentie, dat de onderzoekingen per vlieg tuig het mogelijk hebben ge maakt ongeveer 125.000 vier kante mijl in kaart te bren- fen. Er zijn acht bergketens, rie schiereilanden, vier groo te baaien en minstens twintig eilanden ontdekt. Verder zijn ongeveer 2000 zeemijl van een geheel onbekende kust opge- teekend, terwijl 500 mijl gedeel telijk bekend worden. 75.000 mijl van een onbekend gebied zijn als Oceaan geïdentificeerd. BRAND STOFFEN PRIJS. Het directoraat-generaal van de prijzen deelt mede, dat met ingang van 6 Februari de dë- tailnrijzen van vaste brand stoffen in verband met ver keersmoeilijkheden tijdelijk mo gen worden verhoogd met tien cent per hectoliter respectie- Irjk 1.30 per ton. Verdere verhoogingen zijn niet toege staan. De minister van justitie heeft aan nir. J. Zaaijer, procureur fiscaal bij het Bij.z. Gerechtshof te 's-Gravenhage, medegedeeld, dat verschriende uitlatingen van hem ter gelegenheid van het door hem op 4 Februari 1947 uitgesproken reruisitoir tegen den Winterhulp-directeur Piek, onjuist en schadelijk voor het algemeen belang zijn. ONWAAR. Op bovenstaand bericht wordt van de zijde van het ministerie van justitie de volgende - toe lichting verstrekt: De verklaring van mr. j Zaaijer, dat het openbare ge zag ter uitvoering van een op zettelijk gevolgd -plan de dood straf niet uitvoert, is onwaar. De genoemde procureur-fis caal heeft het verleenen van gratie een affront genoemd voor rechters onafhankelijkheid en een ondermijning van het ge zag van zijn uitspraken. Hij heeft daardoor niet alleen de aard van het recht van gratie, maar ook de bedoeling, die de regeering bij de uitoefening daarvan heeft, miskend. Deze uitoefening hóudt geen cririek in op het rechterlijk vonnis, tast de onafhankelijkheid van den -ech ter' niet aan. en heeft volstrekt niet de strekking den rechter te affronteeren. Rechterlijke vonnissen behou den hun gezag en hun zedelijke waarde, ook dan, wanneer de regeering om reden van staats belang, meent, dat slechts een deel der uitgesp-öken dood straffen moet geëxecuteerd wor den. De procureur-fiscaal heeft, als ongevraagde uitlegger van de daden der regeering, tegen hare bedoeling in aan deze da den een voor de rechterlijke macht beleedigend karakter toe gekend, hoewel hij moet weten, dat de regeering op het aanzien van de rechterlijke macht de hoogste prijs stelt. ZEER ERNSTIG Zeer ernstig is dc verklarino van den genoemden procureur fiscaal. dat in de afgeloonen anderhalf jaar de zekerheid is gekregen, dat aan hen. die dat verdienen, in Nederland geen recht wordt gedaan. Blijkens de samenhang, waar in deze verklaring werd uitge sproken, vindt zij haar oorzaak in het feit, dat naar de meening van den procureur-fiscaal te weinig doodvonnissen worden geëxecuteerd. Hoe dit zij, de minister van justitie is deswege verantwoordelijk iegens de Sta- ten-Generaal, doch niet jegens het Openbaar Ministerie. Het Openbaar Ministerie heeft in de uitoefening van zijn functie te bedenken, dat een aantijging aan het adres' de- regeering, als zoude in Neder land geen recht worden gedaan, gezagsondermijnend werkt vooral in het licht van bepaalde betreurenswaardige gebeurte nissen yan de laatste tijd, waar bij men het -echt in eigen han den heeft genomen, een aan moediging kan inhouden tot het plegen van strafbare feiten. Juist het Openbaar Ministerie moet zich daarom, meer dan welk ander staatsorgaan ook, van dusdanige gezagson dermij nende uitlatingen onthouden en een voorbeeld geven in eerbied voor de wet en de gestelde autoriteiten, zonder welken de handhaving der rechtsorde eerstè en voornaamste doelwit van het Openbaar Ministerie onmogelijk wordt. VERDERE STAPPEN. In verband met het boven staande stelt de minister van justitie zich voor noodzakelijk geworden ve-dere stappen te ondernemen. KINDERHUIS AFGEBRAN1) Door een defect aan de een- trale verwarming is te Ommen het kinderhuls van het Le?ei des Heils. in de bosschen br de Wolfskuil, afgebrand. Van ie inventaris kon nog vrij veel worden gered. is het 75 jaar gele den, dat de Britsche on derkoning van Voor-In- dië, de Earl of Mayo, door «en Mohamedaan werd vermoord; is het 25 jaar geleden, dat ln de hoogvlakten van Katanga in de Bel gische Congo radium werd gevonden: MORGEN. is het 100 jaar gele den dat Ds. A. C. van Raalte met een aantal onbemiddelde gezinnen in de wouden van Mi chigan (Ver. Staten) aankwam en daar de ko. lonie „Holland" stichtte. De annexalle wordt voorbereid. Naar ons ter oore komt, al dus het Parool, ligt het in de bedoeling van de regeering om de voorbereiding van de bestuursoverneming in de eventueel by ons land te voe gen stukken Duitsch grondge bied op te dragen aan een kleine commissie. Wy vernemen, dat men van plan is hiervoor in de. eerste olaats aan te zoeken den oud commissaris der Koningin in Limburg, mr.dr. W: G A. van Sonsbeeck. By de overneming zullen zich natuurlijk tal van vraag, j stukken voordoen, bijvoorbeeld op het gebied van onderwijs, justitie, bestuursvorm alsook van het taalgebruik. Voor a! deze problemen zal de heef Van Sonsbeeck. als hij benoemd wordt, moeten trachten een oplossing voor te bereiden. Republiek Indonesia weert Nederlanders. Opnieuw heeft een groep buitenlandsche journalisten de republikein sciic ministers op hun reis naar Djog.ja verge zeld, Zy waren hierdoor in de gelegenheid de resultaten van de kabinetszitting, waar als hoofdpunt van de agenda de onderteebening van Linggad- jati werd besproken, te ver nemen. Dit heeft in de krin gen van de Nederlandsche journalisten geen geringe ver ontwaardiging gewekt. Sedert de re-is van den heer F. Goed hart naar Djogja en de aan wezigheid van eenige Neder- landsche journalisten te Ling- gadjati, hebben de republikei nen alle verzoeken van Neder- landsche journalisten om naar het binnenland te reizen, af gewezen. Op een desbetreffen de vraag van een der jour nalisten antwoordde een woordvoerder van het republi- keinsche ministerie van voor lichting, dat de toestand ge spannen was. Toen op de re-' publikelnsche motieven werd geïnsisteerd antwoordde hjj: „Wij hebben onze motieven. Het kan nu eenmaal niet an ders". Bokking als dank. De Ver. van Haringhandela ren en de Bond van Vischroo- kers Katwijk/Noord wijk heb ben besloten als dankbetuiging voor de „kolenslag", die de mijnwerkers j.L Zondag heb ben geleverd, een partij van ruim 30.000 bokkingen te stu ren. KORTE PREDICATIE VOOR EN NA CHRISTUS. De minste in het Konink rijk der hemelen is meer der dan hij. Mt. 11 -f II. Johannes, de voorlooper, de heraut van Jezus, zit in de ge vangenis. Johannes kan dit voorloopig nog niet zoo heel erg vinden Immers, dit is slechts een tijde lijke kwestie. Jezus, de Koning, is gekomen en zal zijn dienaar straks komen bevrijden. Dan zal de poort opengaan Maar Johannes blijft in de gevangenis en daarbuiten ge beuren de dingen, de dageiijk- sche dingen, maar ook de won derlijke dingen, waaraan de naam van Jezus verbonden is. De poort blijft dicht. En dan gaat de twijfel spreken in de stilte van--dé cel. Is Hij' het? Is Hij het niet? Als Hij 't wel is, de Koning, 'waarom blijft de poort dan dicht? Er gaat een waag' naar Jezus. Zijt gij het? 't Is een levens vraag van Johannes. En er komt een antwoord van Jezus; niet rechtstreeks, maar Johannes kan begrijpen: Hij is het. Oude profetenwoorden gaan in vervul- ling. Maar de poort blijft dicht. En straks wordt Johannes ge dood. Hij ziet de nieuwe tijd ko men en mag die niet meemaken Er is een grens tusschen oud en nieuw. En dan zou Johannes wel willen "uilen met een klein kind op straat, dat in de buurt van Jezus speelt; met een bede laar, dien Jezus in de oogen ziet; met een zieke, die Ziin hand voelt. De minste van de straat is meer dan lohannes Omdat lohannes vóór Christus en die bedelaar, dat kind, die zieke na Christus leeft. Wees niet ongerust. Johannes heeft Gods Koninkrijk op aar de niet meegemaakt,'maar hij is een kind van dat Koninkrijk. Wij zijn meer dan Johannes, d. w.z.: wij maken meer mee. Wii leven na Christus. En wij weten: lezus Christus heeft onze kant, partij voor ons gekozen. Wat een feest, om Hem aan ónze kant te hebben! Vlissingen. Ds. H. AALBERS. De Koningin op de Waalbrug. De vijf ij'sbrekers, die bezig zijn met het openbreken van de Waal, passeerden Donderdag de twee bruggen te Zaltbommel. Velen stonden op de voetbrug en genoten van het niet alle- daagsche schouwspel. Om even na drie uur kwam een auto aangereden en stopte voo." de brug. Twe dames en een heer stapten uit en wandelden de brug op om eveneens van het schouwspel te genieten. Een dei- dames bleek H.M. de Koningin te zijn. Nadat H.M. het werk van de ijsbrekers in oogen- schouw genomen had, begaf zij zich weer met haar klein gezel schap naar de auto en vertrok in de richting Utrecht. DE GLORIE DER BUITENPLAATSEN, Verdween in de 19de eeuw De wijste van het volle, De .beste van het land, Die hebben 't veld bezaaid. Öf bosschen aangeplant. Jacob Cats Toen de bekende volksdich ter bovenstaande dichtregels neerschreef kan het niet an ders of hij heeft daarbij ge dacht aan vroeger tijd en zijn medebewoners van Walcheren Vele jaren toch heeft hy in Zeelands tuin gewoond niei ai- leen te Middelburg in de Noordstraat, waar een gevel steen nog zijn woonhuis aan wijst, maar ook op zyn bui tenplaats Munnikenhof onder Grypskerke. Hier verbleef hij gaarne te midden van de men- schen,- die het land bezaaiden en bosschen aanplantten. Vooral in zijn tijd (17de eeuw) stond bijna elke buiten plaats in 't midden van een bosch en was elke hofstede verborgen onder 't loof der boomen. Als wij nog melden, dat langs de wegen hoog op gaand houtgewas stond, dan kunnen wij ons eenigszins voorstellen, hoe schoon Wal cheren destijds was. Trouwens de platen uit de Croniek van Smallegange laten het ons nog zien Men had vroeger het hout noodig als brandstof. Alleen de mindere man stookte darrink of turf, gestoken uit het laagveen liggende onder de dunne laag klei in de weiden. Karei V had 'bij zijn verlof brief van 10 Febr. 1527 aan den landman het recht gege ven obt de bermen van de weg, grenzende aan zijn land, beplanten. De ambachtsheer had langs vele wegen het plantrecht zeker in het dorp, waarvan' hij tot op de huidige dag gebruik maakte, als zijnde een bron van inkomsten. Thans is het de polder Walcheren, die het Dlantrecht heeft langs byna alle wegen die bij de polder ln onderhoud zijn. Betje Wolff. geb. Bekker, roemde in haar gedicht „Wal cheren" niet alleen de buiten plaatsen bij name. maar ook de wegen, waarvan zij o.a. zegt: Een net bestrate weg geleidt ons naar de steden Zijn zwaar geboomt', zijn slingering Mishaagde nooit den vreemdeling En doet den wandelaar met lust zijn pad betreden. Hierbij had zy vooral het oog op de oude weg VUssin geD—Middelburg en de Noord- weg. In en na de Fransche tijd, in de eerste helft der vorige eeuw, zijn op Walcheren meer dan 150 buitenplaatsen en daarmede haar bosschages verdwenen. In de plaats daar van kwamen boerderijen, de naam der verdwenen buiten plaats dragende. De namen: Ter Linde. El zenoord, Noordhout. Olmen- veld, Esschenhof, Boschzicht Boschweg e.a. herinneren ons nog aan het rijke houtgewas van weleer. Gelukkig waren ons nog enkele buitenplaatsen met hun bosschages gebleven, zooals Westhove Ter Hooge, Ter Boe- de, Torenvliedt en Iepenoord. Maar met hun heerlijkheid is het helaas ook gedaan evenals met die der boerderijen, voor zoo ver deze nog bestaan ei met de begroeide wegen. Eerst moesten enkele dui zenden boomen op last van de Dultschers gerooid worden voor het planten van de be kende asperges. Hoe deerlijk zijn daardoor de bosschen van Domburg en Oostkapelle ge schonden en vele boomen om de hofsteden verdwenen. Ook moest de* Drachtige boomdijk met« zijn vijf rijen boomen aan de Zuidwatering, een maal de trots van de Polder Walcheren, zooals de voorzit ter mij eens mededeelde, aan de vernielzucht der Duitschers ten. offer vallen. Een deel van de groote tol. door Walcheren betaald voor de vrijheid van geheel ons- land, bestaat in het afsterven door het zeewater van al het houtgewas dat eenmaal de glorie was van Zeelands tuin. Gelukkig gevoelen vele Ne derlanders en vooral de Zeeu wen. die niet meer in hun ge boorteland wonen, het als eer dure plicht om alles in 't werk te stellen dat Walche ren, nu dor en kaal. als wel eer een tuin wordt, gestoffeerd met vele boomen en struiken. H. B. J. d. M. liggen klaar De bouwspaarkassen willen bouwen. Een nieuwe wet noodig. (Van onzen speclalen verslaggever.) Onze regeering heeft thans in voorbereiding een wetsont werp om tot een definitieve regeling der bouwspaarkassen te geraken. Reeds hebben de Sta ten-Generaal kort geleden een wetje aangenomen, hou dende voorloopige voorzienin gen ten deze, waarop de kas sen onder een zoeker toezicht zullen worden gesteld, doch dat is nog lang niet voldoen de, omdat bijv. de verzeke ringskamer nog niet kan wor den ingeschakeld. Wel moeten de kassen aan bepaalde vooral financieele normen voldoen. En eerst als de uit eindelijke wettelijke basis gelegd, kunnen de bouwkassen de vereischte maatregelen voor de toekomst nemen en volledig worden ingeschakeld in de Financiering van het we- deropbouw-programma. GROOTE VLUCHT. Sinds 1934 hebben de bouw kassen in ons land een opmer kelijke vlucht genomen, in na volging van de „Building So cieties" in Engeland, alsook in Amerika en elders. Mede ir Duitschland waren de bouw kassen reeds na de vorige oor log in werking, doch het Hit- Ier-regime schakelde in by de oorlogseconomie. Zoo wilde Rost van Tonningen (als Secr. generaal van het depar tement van Bijz. Economische aangelegenheden) de kassen ook „inpikken", doch men wist de zaak te redden door een Staatscommissie te benoemen, die de kwestie zou onderzoe- Bonnenzwendel in Den Bosch. Ambtenaren van de C.C.D. te 's-JIertogenbosch zijn op het spoor gekomen van een uitge breide bonnenzwendel. Een em ployé van een groot bedrijf heeft kans gezien in één jaar 12.000 rantsoenen voor snoep te ver duisteren, die weer werden ver kocht aan de kleinhandel en aan particulieren. Tegen 7 pe-sonen wérd procesverbaal opgemaakt, te-wijl 2 personen werden op gesloten. Levenslang voor npordenaar. Donderdag stond voor de Bredasche rechtbank de 27-ja- rige grondwerker W. van W. uit Oosterhout terecht. Deze man zou op 31 Juli 1946 in de polder te Oosterhout ziin 33- jarigen dorpsgenoot M. H. met een stompe bijl de schedel inge slagen hebben en hem daarop, te-wijl het slachtoffer nog leefde, in een s'.oot hebben geworpen De officier van justitie eischte lvenslange gevangenisstraf. ken. Intusschen liet Rost via de Ned. Bank aanzeggen, dat elke cquisitie moest worden stopgezet, zeker omdat de deelnemers vooral in de oor logstijd sterk toenamen. Na de bevrijding was de rem weer los en daarom kwam de regeering met een noodwetje, dat de kassen aan een ver- guniiinsgstelsel bindt. Want als een of andere meneer het in zijn hoofd kreeg kon hij een „kas" oprichten, of een bouwer trachtte op die manier aan adspirant-klanten te ko men. DE VAKGROEP. Mr. dr. A. Schrijvers secre taris van de Vakgroep-Bouw- kassen zette ons uiteen, dat een bouwkas niet anders moet zyn dan een hypotheek-met- sociologische insiag, dus niet zelf mag bouwen. Gemiddeld spaart iemand 2.50 per maand voor iedere 1000 ka pitaal. Practisch spraart men een jaar of zeven voor ÏO.UOO, men heeft dan 1680 bijeen. De kas geeft dan 8320 hypo theek, welke moet worden af gelost met 5.per maand per 1000.dus voor een kapitaal vanaf 10.000.im mers 50.—. Na 16 jaar is alles eigendom. En velen stor ten extra om de termijn te bekorten. Doch als het aantal deelnemers af- in plaats van toeneemt, wordt de wachttijd ook langer. Daarom is het noo dig, dat de kassen zooals in Engeland vreemd be leggingskapitaal aantrekken. Ook kunnen de kassen obliga ties plaatsen. Maarnu de definitieve wet er nog niet is wordt dit min of meer be lemmerd, omdat bijv. niet vaststaat, of de kassen rente loos zuilen blyven. Dr. Schijvers wees daarom op de noodzaak, dat de regee ring tendenze spoed betracht, omdat het aantal spaarders in oorlogstijd abnormaal toenam, maar thans veel /trager op komt en dus genoemd vreemd kapitaal zeer jioodig is om het tcmno op te voeren, aar- op do& spaarders geld voor bouwen verkrijgen. GEEN MATERIAAL. Overigens ligt thans onge veer 45 millioen op toewij zing te wachten. Maar er zyn geen materialen! Een der grootste bouwkassen had eind 1945 22.750 deelnemers; 11.649 uit zelfstandige beroepen, 4.769 handarbeid, 3.092 hoofdarbei ders, 1.352 uit vrije beroepen, 1.180 vrouwen en 708 „diver sen". Volgens opgave van dr. Schrijvers zijn er 28 hem be kende kassen, doch er moeten er wei een 40-tal zijn. Men ziet dus hoe belangrijk de zucht onder ons volk naar een „eigen huisje" is. vooral onder de bewoners der provincie. Voor de steden zal van groot belang zyn, als eenmètal de étagewoningen in afzonderlijk eigendom zullen kunnen wor den verkregen, waardoor ook hier de bouwkassen tot haar recht zullen komen. Zweedsche duikbooten zyn voorzien van echopeiiing voor het ontde. Jcen van haringscholen en assisteeren bij de visscherfj. Auto door trein gegrepen. Op de onbewaakte overweg op de grens van Hoeyen en Etten is een vrachtauto, be stuurd door van der P. uit Hoeven, door een trein gegre pen en 500 meter meegesleurd. Jet zeer ernstige verwondin gen is de bestuurder naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. De auto werd totaal vernield. Gevechten op Java. Nabij Batavia -is. een bende die bezig was met het aanleg den van een stelling binnen Jederlandsch gebied, na een evig vuurgevecht verdreven. In de sector van Soerabaja werd een terugkeerende Ne- -Terlandsche patrouille nabf fandjoeng door een bende van ongeveer 40 man aangevallen. Japansche oorlogs misdadigers ontsnapt. Uit Ambon wordt gemeld, ,dat vier Japansche oorlogs misdadigers, die bezig waren met als corveërs brandhout te verzamelen, langs de autoweg in de nabijheid van de kam pong Hitoelan» een on. verwachte aanval hebben ■re- daan op de militaire bewakers, welke beide zwaar gewond werden. De Japanners vlucht ten daarna ln de bosschen. De ingezette achtervolging door militaire politie en een sectie militairen bleef tot nu toe zonder resultaat. Generaal MacArthur heeft order gegeven tot het organi- seeren van nieuwe algemeene verkiezingen in Japan, aldus meldt het A.F.P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1