Toen Prinses Beatrix EDISON'S Ook de Sovjet-Unie heeft prijsproblemen Zestien millioen Even peultjes LEZERS SCHRIJVEN TWEEDE BLAD Zaterdag 8 Februari 1947 Provinciale Zeeuwsche Courant. 4- TE SOEST DIJK YVEKD GEBOREN Herinneringen aan een blij uur. Januari 1038. Baarn, Badhotel. De telex, de gong, de tele fooncellen, het journalisten kwartier. Invasie van nieuws gierigen in het stille Sttchtsche aorp. Nederl.. ja. heel West- Europa en Amerika in gespan. nen verwachting, wekenlang. Corypheën uit de internation. dagbladwereld, die él wat be langrijk was in de wereld, het „frontpage-news", hadden verslagen. De nerveuze Jules Sauerweln van de Fransche „Matin", die steeds weer het paleis wilde opbellen; de stille Stewart Emeny van de „News Chronicle", die juist de veld tocht in Abessinië achter de de rug had en zijn „geluks- pijp" 18 uren van het etmaal in de mond had; hij moet hem kwijt geweest zijn toen hij sa men met generaal ..Jungle Wyngate" in Siam te pletter viel; Frank Bullock van .Yorkshire Post", altijd wel gemoed en vol vertrouwen op „die merkwaardige statistiek der Oranjes", met de geboor. tedatum aan het begin of het slot van een maand; Mary Ferguson, die later zoo kra nig werk deed tijdens de „the Blitz" over Londen en nog verscheidene meer. Blanke sneeuw op de stati- fe conifeeren in het park, op e gazons van de paleistui nen en °P do chako van Jean Christoffel, de stoere grena dier bij de tulnhoek die ons in geduldig wachten veruit de baas was. Het Noorderlicht, dat nooit tevoren zoo subliem schitterde aan de hemel boven de pyra mid©, in de verte tegenover het paleis. Een gelukkig voortee ken, gelijk de Soestdrjksche bevolking- het uitlegde. De eerste lenteboden, de prille elzekatjes langs de slootrand rondom het paleis, waar het overdag een va et vient was van jonge moeders met haar babies in de kinder wagens en waar 's avonds laat en 's nachts onze sta] hol klonken, als we nog éven ,,'n ommetje maakten" om te zien of misschien een venster in de rechterpaleisvleugel alarmeerend verlicht was. Da gen en nachten vol spanning en onrust, maar welk een vre dige tijd desondanks, vergele ken bij die wij nu beleven. H.M. op Haar fiets het bree- de hek in- of uitrijdend, een stevige mantel aan en een das om de hals gevouwen; de Prinses, wandelend in het park of met de auto naar Spa- kenbug, waar alleen de phleg. matieke Stewart Emeny en één zijner Nederlandsche col lega's de lucht van hadden ge kregen; Prins Bernhard nau welijks hersteld van het ern stige ongeluk, dat hem bij Diemen overkwam, in zijn sport-auto met een zekeren chauffeur aan het wiel; dr. de Groot, minzaam, hoffelijk, maar gesloten als een sphinx; Trijntje Boonstra, de verpleeg ster, Snijdewind, de cerberus der telex.apparaten Namen en herinneringen die Oranjetaart voor het a.s. feest. Voor het deeg: 100 g mar garine, 140 g suiker, 100 g cus- 3 tardpoeder, 150 g zelfrijzend bakmeel of bloem met 5 g bak poeder, 2 dl melk, wat zout, ge raspte sinaasappel- of citroen schil. Voor de garneering en de vul ling: 4 eetlepels oranje jam, 50 g suiker, tot poeder gerold, 6 theelepels kokend water, oranje essence, chocoladestrooisel. De margarine met de suiker tot room roeren. De bloem met het custardpoeder en het zout zeven en afwisselend met de melk door het mengsel roeren. De geraspte sinaasappel- of ci troenschil toevoegen. Het deeg nog even flink kloppen, in een ingevette* en met bloem besto ven springvorm overdoen en in een matig warme oven gaar bakken. Baktijd 1 uur. Het gebak storten en laten afkoelen. Heeft men geen oven dan kan het deeg gaa- gestoomd wor den in een warme puddingvorm of goed sluitend stroopblik. Dit tot 2/3 gevuld is 'n pan met ko kend water, pi m. 1 JA uur laten staan. Als de taart gaar is haar even droog stoomen met het deksel van dc pan, storten en laten afkoelen. De taart in twee lagen snijden, een laag met jam bestrijken en met de andere laag bedekken. De zijkant even eens met jam bestrijken en ver volgens door het chocolade strooisel rollen. De bovenzijde van de taart bedekken met oran je-glazuur. Hiertoe de poeder suiker in het water geheel op lossen en onder roeren laten af koelen, totdat de massa dik vloeibaar is. De essence or door mengen. Met chocoladestrooisel de voorletter van de Prinselijke baby op het glazuur aanbren gen, voordat dit geheel hard is geworden. Te Doetinchem is over leden de heer C. Misset, di recteur der uitg. maatschappij „C. Misset" N.V. weer levend worden, nu weder om een Prinsekind geboren zal worden. In de nacht van 30 op 31 Januari was één journalist wa kende gebleven: Frank-van-de- statistiek. Zijn stelling had hem volstrekte rust gegeven in de afgeloopen weken. Nu werd hij waakzaam en zette zich bij de deur naar het streng bewaakte telex-appa. raat, waar de twee kaarsen en het met een touwtje ge kluisterde doosje lucifers wachtten op hun eventueel ge bruik. 8 Uur, 9 uur. half 10, 10 minuten vóór 10 De alarmschei van de telex begon te rinkelen, een enorme slag deed de gong in de hotel hal daverend galmen. Het oogenblik, waarop enkele tien- 'len hier en vele millioenen daarbuiten verlangend hadden uitgezien, was gekomen. Op het papier van de telex- rol sdoegen de letters het be. richt: „te 9.4.7 uur prinses gebo ren". Een paar minuten later don derde het eerste der 51 sa luutschoten over het winter- sche land te Baarn en Soest- dijk. Het werk in de huizen, in de fabrieken, in de kantoren en scholen werd neergelegd. De klokken luidden, vlaggen verschenen aan de gevels. Binnen het kwartier dreunden le persen in Fleetstreet en nauwelijks een half uur na de komst van het bericht lazen honderdduizenden Londenaars het heugelijke nieuws. Nederland juichte en dankte. Oranje was ons nader geko men dan ooit. Eens zou het nog dichter bij het gansche volk komen. In een dorrkere, barre tijd. Maar In de licht, blauwe hemel, die zich op deze dag boven het witte "paleis spande, viel dat nog niet te lezen. Het stoffelijk overschot van Grace Moore wordt het K.L.M. toestel gedragen, dat de met de „Stars and Stripes" gedekte ldst naar Parijs overbracht. DE KERKEN STREEKCENTRÜM „DE ALERDINCK". Ten dienste van de classes Zwolle en Kampen en de rin gen Deventer en Zutfen, is thans als centrum voor het kerkewerk gehuurd „De Aler- dinck", te Heino. De heer Jac. Westmaas, hulpprediker te Usselo is benoemd tot leider van het tehuis, dat men nog deze zomer in bedrijf hooDt te nemen. Reeds zijn enkele jeugdkampen voor de zomer maanden besproken. ZOMERKAMPEN HERV. JEUGDRAAD. De kampcommissie heeft een schema voor 60 zomer kampen geprojecteerd. Binnen kort zal een film over de kampen van het vorige jaar in verschillende plaats wor den getoond. Het is voor jonge lidmaten belangrijk om deze film te gaan zien. maar voor ouders minstens even belang rijk om kennis te nemen van dit mooie werk. BEDREIGING VAN DE GODSDIENSTVRIJHEID. Het vredesverdrag met Ita lië, dat in Febr, 1947 getee- kend zal worden, bevat een clausule, dat Italië verplicht is om de noodige stappen te nemen opdat aan een ieder de fundamenteele rechten en vrijheden, waaronder ook de godsdienstvrijheid begrepen is, gewaarborgd worden. De Commissie, belast met het opstellen van de nieuwe grondwet, heeft een artikel toegevoegd op voorstel van de Chr Dem. Partij, waarin bepaald' wordt dat „de ver houding tusschen Kerk en Staat geregeld moet worden door de Latêraanpacten". De ze beide bepalingen spreken elkaar nu volkomen tegen. Het Lateraanpact bepaalt, dat de R.K. kerk de ware godsdienst waarborgt en dat dit geloof de staatsgods dienst moet zijn. Hieruit zou volgen dat de staatsgodsdienst verplicht zou worden op alle openbare scholen, wat groote moeilijkheden zou geven aan de niet-Katholieke ouders, die hun kinderen dit onderwijs niet zouden willen laten vol gen. Diamantzoekers. De grootste diamant- rush van de laatste tijd heeft dezer dagen te Bos mansfontein in Transvaal plaats gehad, waar 1100 claims zijn uitgezet. Tij dens het bodemkundig onderzoek is voor meer dan 10.000 pond sterling aan diamant ontdekt. De claims werden onlangs verkocht voor 8800 pond sterling. Onder de eerste vondsten bevonden zich steenen van 10 en 9 ka raat, die 15 pond per karaat doen. Hoe ontstond de aarde? De Sovjet-wiskundige en Poolonderzoeker Schmidt, heeft een nieuwe theorie opgesteld over de vorming van de aarde. De aarde zou ongeveer zeven milliard jaar geleden uit mete- oorsteenen zijn gevormd. In te genstelling tot de hypothese, dat onze planeet eens een vloeibare bol was en afkoelde, wordt thans aangenomen, dat de aarde ontstond als een vast lichaam. In de loop van milliarden jaren werd een aantal gigantische brokken ijzeren meteoren in het binnenste van de aarde gecon centreerd, terwijl de lichtere stukken van steenen meteoren op de oppervlakte bleven. Deze theorie, aldus Schmidt in een rapport aan het congres van Sovjet-aardrijkskundigen, ver klaart tevens de verdeeling van de aarde in kern en korst, wel ker dichtheid van het middel punt naar de oppervlakte af neemt. HOE DE LEIDERS DE PRIJZENSLAG TRACHTEN TE WINNEN. Commercieele winkels geopend. (Van een bijzonderen corres pondent.) Russische queues zijn langer en er zit een tragere beweging in dan bij ons. Daarbij komt. dat de officieele instanties in Rusland lijden aan de ondeugd van een Vreeselijke bureau cratie. Daardoor is er veel tijd mee gemoeid iets gedaan te krijgen. De „slachtoffers" hebben meestal weinig tijd om in de rij te staan en zoo de noodzakelijke dingen voor het huishouden te bemachtigen. Daarom wordt er veel op dé „open markt" gekocht. Speculeeren verboden. Deze markten, die overal in het land bestaan, zijn gewone openluchtmarkten met stalle tjes en iedereen mag er zijn inkoopen doen. Men kan er het iroduct van eigen werk ver- :oopen voor wat men er voor kan krijgen. Als men bijv. groenten teelt, kunt u deze verkoopen voor de hoogste prijs, die u er voor kunt ma ken, mits u en uw gezin alle werk eraan hebben besteed. Indien u echter iemand an- ders voor u laat werken en dan het product zou verkoo pen zou dit „exploitatie" zijn en zou u in groote moeilijk heden komen, als men er ach- MINDER LANDARBEIDERS. Op een vergadering te Fijnaart heeft de heer J. K. Melse, hoofdinspecteur van bureau oogstvoorziening me degedeeld, dat volgens een door het Landbouw Econo misch Instituut ingesteld on derzoek het aantal arbeids krachten In de landbouw se dert 1939 met 65.000 zou zijn verminderd. - Volgens een Engelsche statistiek zijn in Engeland en Wales in 1946 gemiddeld 19.1 baby per 1000 inwoners gebo ren, hetgeen 3 meer is dan in 1945 en het hoogste geboor tecijfer sinds 1923. (Van onzen parlementairen redacteur). Een kind kan begrijpen, dat vertraagd herstel van geleden oorlogsschade niets dan nadeel brengt, vooral als dit betreft takken van bedrijf, welke voor een goed deel de primaire pro ductie van ons land uitmaken, zooals landbouw en veeteelt. AAen heeft namelijk berekend, dat het (nagenoeg) nog niet herbouwen van de 6808 boeren woningen, 8085 stallen en 6920 schuren, die in de oorlog vol komen verwoest zijn, op zichzelf al een schade meebrengt van rond 16 millioen per jaar door verlies aan afvalproducten, door verlies aan materialen, welke aan weer en wind blijven bloot gesteld, door het elders onder brengen van het vee, hetgeen weer ongunstig inwerkt op de melkgift, enz. En dan denkt men nog "niet aan het gederfde ar beidsloon. Is er dan sinds de bevrijding niets aan de herbouw gedaan? zult u wellicht vragen. Wat de nienuwe bouw van boerderijen, stallen en schuren betreft, voor 1946 was immers bepaald dat 1000 boerderijen zouden worden herbouwd. Welnu, daarvan ver rezen er slechts 169, of 17 pet.! De oorzaak daarvan heeft de heer C. v. Beek, secretaris van de landbouwherstel-commissie der Stichting van de Landbouw, ons verteld. Hij meende nl., dat de chaotische opzet van het Bureau Wederopbouw Boerde rijen, waardoor teveel personen naast en tegen elkaar werken, dc voortgang heeft vertraagd niet alleen, maar berokkend, dat ter kwam. Als u dus iemands product koopt fim het weer te verhandelen dus optreedt als bemiddelaar maakt u zich schuldig aan speculatie, hetgeen een van de ergste misdaden is in de Sovjet. Het is volgens de wet verboden producten te ruilen op de markten. Maar het geDeurt evengoed en de politie knjjpt er soms een oogie bij dicht. Het is mogelijk allerlei soorten voedingsmiddelen op de markt te krijgen, brood, melk, boter, groenten, aardappelen en zélfs vleesch van goede kwaliteit. De commercieele winkels. In de lente van 1944 zetten de „commercieele winkels" hun deuren weer open. Dit zijn winkels in staatseigendom, grootste in Moskou is bekend als de Mosterg. De politiek om alle fabrieks- productie op oorlogsbenoo- digdheden ln te stellen, hielp het land door de militaire crisis heen, maar dit schiep weer problemen, die om een directe oplossing vroegen. Niet alleen kwam er een gebrek aan kleeding en gezinsbenoo- digdheden maar ook het voed seltekort werd zeer ernstig. Er was altijd voldoende voedsel in het land om de ste den in staat te stellen heel wat beter te leven dan zij deden, maar de boeren voel den er niet voor om de lange en moeilijke reizen-daarheen te ondernemen ow hun producten te verkoopen voor een handje vol roebels, waarvoor zij toch niets konden koopen. Dit is een bekend crisis-verschijnsel, dat optreedt als er een gebrek aan goederen is. Loonen en prezen. De volgende situatie ont wikkelde zich: zeer groote po- tentieele koopkracht in handen van het publiek vooral in die van de boeren maar waarmede het niets kon doen. De prijzen van vrne goederen vlogen omhoog en de boeren voelden er steeds minder voor hun waren aan de markt te brengen. De regeering loste belde problemen gelijktijdig op door een gelimiteerde hoeveel heid goederen in de „commer cieele winkels" te laten ver koopen tegen prijzen, die wer den" gevormd door het gewone proces van vraag en aanbod, d.w.z. tegen handelsprijzen. Hieraan hebben de „commer cieele winkels" hun naam te danken. Zoodra de eerste hausse van koopen voorbij was. daalden de prijzen. En zij bleven dalen, met spanning op de békendma-[Tegenwoordig maken velen king van de inhoud daarvan.;gebruik van de ..commercieele omdat er groote ontevredenheid t kinkels hoewel bevoorrech- heerscht over het standpunt, datl1,6" "atuurl5>k ,s,taat 2,Jn de regeen'ng steeds heeft mge- -«» ."«er te benutten, nomen betreffende de schaden- w1ik geling. De regeering plaatst zich xhomi, 0Su-angen een kor- ling van ongeveer dertig pro cent ..Commercieele restau- an'.j" werden reeds spoedig na deze winkels geopend en aan het einde van het vorige jaar kon men een goed maal! gebruiken voor dezelfde prijsj als men in Londen in een be-j hoorlijk restaurant zou beta-1 len. Men zal er echter niet de intieme sfeer aantreffen van de restaurants in Londen, maar toch is het bijna altijd mogelijk een klein zaaltje te krijgen voor een speciaal ge zelschap. schade per jaar STRUBBELINGEN MET HERBOUW VAN BOERDERIJEN. de opbouwplannen niet tijdi; gereed waren, waardoor de helft van de voor 1000 boerderijen bestemde materialen-voorraad naar elders is gegaan.. Wel is zoowat alle schade beneden de 3000 hersteld en werden 5650 noodboerderijen, 5629 noodstallen (ook van ba len stroo) opgetrokken. Doen dit zijn alle strikt-tijdelijke bouwsels. WAT BRENGT DE NIEUWE WET? Het groote wachten is op de nieuwe wet voor dc regeling der oorlogsschaden. Het boeren land. voor zoover het belang heeft bij deze materie, wacht 100ste geboortedag ZIJN WONDERLIJKE LOOPBAAN. Een nationale figuur. (Door een bijzonderen medewerker). Op 11 Februari 1947 is het 100 jaar geleden, dat Thomas Alva Edison werd geboren. De toepassing van zijn uitvindingen bracht een ware revolutie te weeg in de beschavingsgeschie denis van de vorige eeuw. De groote uitvinder werd geboren in Milan, (Ohio) en verkocht nog voor hij 15 jaar oud was kranten, tijdschriften en versna peringen in de trein die zijn woonplaats passeerde. Hij be steedde zijn vrije tijd in een laboratorium dat hij in een ba gage-wagen van de trein had geïmproviseerd en tusschen de reizen door studeerde hij in een Openbare Leeszaal in Detroit. Later we'd hij telegrafist in ver schillende steden. Hij. begon zijn carrière als uitvinder toen hij 16 jaar was en paste zijn eerste producten toe bij zijn eigen werk om arbeid te sparen. In 1868 diende hij zijn eerste patent-aanvraag in voor een electrisch stern-registratie appa raat bij de verkiezingen. Eeni- ge jaren later opende Edison een laboratorium voor electrici- beteringen voor telegraaf-appa- raten vond hij de „resonator" uit voor het analyseeren van geluidsgolven. Hij ontwikkelde de eerste phonograaf, een ma chine die met de hand gedraaid werd in een laboratorium, dat hij inrichtte in Menlo-park, New Jersey. In 18S7 ontwierp hij een phonograaf met een motor cn later produceerde hij de gramo- foon-plaat om d^ was-cylindcr te vervangen. EEN GLOEILAMP. In 1879 bracht Edison's ont wikkeling van de eerste prac- tische electrische gloeilamp hem op de weg naar we-eldroem. Het gebruik van electriciteit werd gepopulariseerd en luidde een nieuw tijdperk in voor Ame- rika's levenswijze, industrie, ver bindingen en transportwezen. Edison was ook verantwoorde lijk voor het systeem van dis tributie van electrische energie, waardoor lampen op verschil lende punten stroom konden ontvangen van een centrale en voor de eerste electrische-licht centrale ter wereld, die in Pearl Street in New York City onder zijn leiding en toezicht werd teit en, bij zijn werk aan ver-gebouwd en die in 1882 in ge bruik werd genomen. Onder Edison's andere resultaten wa ren de accu, het sextuplex tele grafisch overbrengings systeem, de film-camera en projector, de electrische automobiel, de dic- teer-machine en de dynamo, die leidde tot de ontwikkeling van de electrische spoorwegen. PATENTEN. Edison bezat nier dan 1200 Amerikaansche patenten, waar van sommige gebaseerd waren op oorspronkelijke ontdekkingen van ande-en doch door hem voor practisch gebruik waren omgewerkt. Tijdens zijn leven werd hij door de geheelc we reld geëerd voor zijn werk op het gebied van de electrische wetenschap. In 1889 werd hij benoemd tot Commandeur van het Fransche Legioen van Eer. In 1892 ontving hij de Britsche Albert Medaille, en in 1908 de John Fritz Medaille van de Ame rikaansche Ingenieurs Vereeni- gingen. In 1914 schonk Duitsch- land hem de Rathenau-medaille. Hij werd in 1927 tot lid geko zen van de Amerikaansche Na tionale Academie van Weten schappen en een jaar later ken de het Congres hem een me daille toe voor zijn wetenschap pelijk werk. In 1929 werd Edi son geëerd door een nationale viering van de 50ste jaardag van de electrische lamp. Hij stierf in zijn woning in West Orange, New Jersey, op 18 Oc tober 1931. Jeppcn Derde wereldoorlog. Zij, die willen vluchten voor dc derde wereldoorlog hebben hun kans. Vorige week werd in het Engelsche dagblad de „Times" een eiland te koop aangeboden in de Bahama- archipel. Het heet Paradijs- eiland. Op 15 Februari a.s. zal het toegewezen worden aan den hoogsten bieder. Oorlogsoverdryvlng. Destyds heeft het Engelsche Bombercommand gemeld, dat het in Hamburg 61 van de huizen, in Dusseldorf 50 had verwoest. Amerikaansche luchtmacht officieren hebben het ter plaatse nagerekend, omdat ze de Engelschen wat opschep perig vonden. Nu zeggen de Amerikanen, dat het voor Hamburg maar 31 en voor Dtlsseldorf 22 is. Met een boekje. In St. Louis werd m'neer Walter Doolittle on straat door een auto overreden toen by een boekje liep te lezen: „Hoe beweeg ik mij veilig over straat." Import. Denemarken heeft uit Noor wegen zes wagens versche sneeuw geïmporteerd om een springschans voor skiwedstrij*- den in Kopenhagen te reparee- n. Hoe bestaat het: deviezen voor sneeuw! Risico. De jockey Cesa Tsjilag te Cairo bereed een paard, dat bij de races zwaar favoriet was, maar verloor. De teleurgestelde wedders .renden na afloop het veld op en sloegen de jockey tegen de grond. Wederopbouw. Ruim twee jaren na de bevrij ding staat in de Oekraine pas 8% van de benoodigde arbei derswoningen overeindalle groote fabrieken, die verwoest werden, liggen nog in puin. Het herstel van de meeste deze- groote staalfabrieken zal drie tot vier jaar vergen en er zijn geen machines en geen arbei ders. (Times). op de basis van de bouwkosten van Mei 1940 cn wil voor de zooveel hoogere kosten van nu wel voorschotten geven, maar dan komt de boei diep in de schuld. Wel dacht de regeering in 1956 te zullen nagaan, of de algemeene toestand in liet boe renbedrijf noodig maakt, de voorschotten kwijt te échelden, doch dat geeft geen enkele ze kerheid. DE SCHADEREGEL1NGS- POLITIEK. De lieer v. Beek meende, dat de gedupeerden terecht op het standpunt zijn blijven slaan, dat dc volledige vervangingswaarde moet worden gegeven, met af trek van de mee~waarde door dc nieuwe bouw. Onze zegsman wees er op, dat veel der ver woeste groote bedrijven op de kleigronden pachtboerderijen waren en aangezien de verpach ter geen hoogere pachtprijs mag bedingen en behuisd of onbe huisd land thans niet zooveel in opbrengst verschillen, hij er de voorkeur aan gaat geven niet te herbouwen, omdat hij zich niet bij de Staat in de schuld wil steken. Dit is natuur lijk een ongewenscht verschijn sel, maar de schaderegelings- politiek der regeering leidt daartoe. De eigenaren der ver woeste hofsteden meenen, dat het 'geheele land behoort op te komen voor de ellende aan schaden enz., welkt zij hebben geleden, doordat het oorlogs geweld in hun streken kwam te woeden. Onze Koningin heeft eens gezegd, dat deze gedupeer den „de slag hebben opgevan gen". Het genoemde nieuwe wets ontwerp schijnt nog in concept bij de diverse departements hoofden te liggen. Of het een gunstiger regeling bevat dan die de regeering steeds heeft aangehangen is natuurlijk zeer problematisch. Naar men zegt heeft het be zoek, dat minister prof. mr. P. Lieftinck kort geleden aan Zee land bracht hem vermoedelijk wel gebracht tot meer toeschie telijkheid. Moge de regeering in elk geval de noodige spoed be trachten met de indiening van het wetsontwerp, opdat ieder wete, waaraan hij toe is! Dief gaf zich uit voor voetbal-ster. Een 27-jarig trein- poetser trok op een goe den dag op zijn best uitgedost naar de lagere school van Miss Thomp son in Woolwich, waar hij zich bekend maakte als de voetbalprof Alec Wright van Charlton Athletic. Het school hoofd liet den pseudo- voetbalprof voor de klasse over zijn voetbal loopbaan vertellen. Een paar weken later kwam de bezoeker te rug, maar maakte van deze gelegenheid gebruik om de handtasch van het schoolhoofd mee te nemen, voor welk feit hij thans tot 21 dagen gevangenisstraf veroor deeld werd. Miss Thomp son had zich ook in an der opzicht vergist: de werkelijke Alec Wright van Charlton is reeds 12 jaar geleden overle den. MUITERIJ OP DE „BOISSEVAIN". Een vader van een mari nier vindt 1^ de berichten over de muiterij op de „Boissevain" aanleiding om nog eens de aandacht te vestigen op de ongewenschte achterstelling van onze jongens, die als mi litair naar Indië gaan. Aan boord van de „Boisse vain" bevonden zich ook een aantal zoogenaamde betalende passagiers (d.w.z. passagiers voor wie de Nederlandsche re geering de volle passage be taalt) en een aantal militai ren voor wie een veel lagere passage-vergoeding aan de scheepvaartmaatschappij wordt uitgekeerd. Dat ondervonden de marinie'rs tot hun ergernis. Het verheugt mij. aldus schrijft deze vader, dat men met de dienstplichtigen, die toch obk niet voor hun genoe gen naar Ned. Indië gaan, niet meer alles kan doen en dat deze jongens er ernstig bezwaar tegen hebben, wan neer ze achtergesteld worden bij burgers, die naar Ned. In dië gaan. CHR. LYCEUM TE GOES. De lieer S. Tuinier, leeraar; Oude Talen aan het Lyceum (gymnasium-afdeeling van de R.H.B.S.) te Goes vraagt zich af of er een noodzaak bestaat voor een tweede en dan Chris telijk Lyceum te Goes. Hij schrijft o.m.: „Bij de?c kwestie heeft niet het onderwijs het laatste woord, maar het geloof, zullen de voor standers van de nieuwe school zeggen. Waarom is het bestaan de Goesche Lyceum niet „Christelijk"? U weet toch dat deze school, krachtens haar wezen, voor ieder openstaat en ook ieder kind de gelegenheid biedt, in \le geest die de ouders wenschen, godsdienstonderwijs te volgen en te worden gevoerd in die geloofsrichting, die zijn ouders de juiste lijkt. Hebben de ouders en de Kerk zoo wei nig invloed op de jeugd, dat ook nog dc schooi het tooneel moet worden van een geloofsver deeldheid, die leidt tot een on gezonde en onjuiste antithese in de Christenheid? Gezamenlijk moeten deze toch iront maken tegen elk on-Christelijk streven, waarvan de wereld zoo bloedig het slachtoffer is geworden en waartegen ze nog steeds kampt. De beste Christenen in ons volk hebben dit tijdens de bezetting ingezien en elkaar de hand toe gestoken. Hoofdzaak is niet of men Christus met de mond be lijdt, maar of men in de geest van Christus handelt. En dpt doen zeker niet degenen, die zich in dit Christelijk Lyceum weer terugtrekken op hun smal le basis. Laten we aannemen dat ge loofsmotieven tot deze afsplit sing hebben gedreven. Dan blijft het toch opvallend dat personen, aan wier oprecht Christelijk geloof niet kan wor den getwijfeld, geweigerd heb ben hun medewerking te ver- leenen bij de oprichting van de nieuwe school." Tot zoover de heer Tuinier, die ook nog wijst op het feit. dat in de oprichtingscirculaire voor het Chr. Lyceum ook bij dragen worden gevraagd van degenen, die het principieel on eens zijn met de organisatie. De heer Tuinier eindigt met even het tekort aan leeraren, ge bouwen enz. aan te stippen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 17