PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT W est-Duitschland V rouwenoverschot Joodsche verzetsbeweging Een Overste als nieuwe staat op komst? zet de strijd voort 190e Jaargang - No. 32 Uitgave van de Firma Froviicislc Zeeuwache Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngtn. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. Vrijdag 7 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 pet kwartaal, franco per oost, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 1 2.—. Bureaux gevestigd te Vli-singen Waistraat 58-60. tel 10 (2 'Ijnenl Middelburg Lnndensche Kaai 29 tel 2(177 en 2924 tioes Turlkade 15 tel 2475 Oostburg Orateniastiaat 3. tel 102. Terneuzen Brouwerijs» 2, Postrek nr. 35930G P Z.C Middelburg. Het Wereldgebeuren: Angelsaksisch plan Ingeval de Moskou-conferentie mislukt. Waarschuwing aan de Sowjet-Unie. Volgens den Beriijnscfaen correspondent van de Daily Express zyn de BrJtsche en Amerikaansche regeeringen van plan een nieuwe Europee- sche staat te stichten, name- lyk „West-Dnitschland", wan neer de conferentie van de Big Four, volgende maand te Moskou 'te houden, niet tot een oplossing zou hunnen ko men betreffende het Duitsche probleem. Britsche en Amerikaansche functionarissen te Berlijn heb ben reeds ontwerpen gemaakt van deze eventueele nieuwe staat. Deze staat zou bestaan uit de huidige Britsche en Amerikaansche zones, thans economisch gefusieerd, waarbij de Fransche zóne zich even tueel zou kunnen aansluiten. De hoofdstad van de staat zou Frankfort zjjn. Deze zo mer zouden verkiezingen ge houden worden voor een con- stitueerende vergadering. De regeering van de nieuwe staat zou haar eigen diplomatieke vertegenwoordiging in het bui tenland hebben. Voorts zouden aan deze staat Britsch-Ameri- kaansche leeningen verstrekt worden. Reeds is een bestuur- machinerie op gang gekomen, onder bizonale „uitvoerende commissies", gevestigd te Frankfort, Stuttgart en Min den, voor finantieele, handels-, verkeers-, voedsel- en land- bouw-aangelegenheden en an dere economische kwesties. In de nieuwe staat zouden deze commissies als ministeries worden opgenomen. Het plan is slechts provisio neel, doch tot in details uitge werkt, zoodat het bij falen van de conferentie te Moskou zonder tijdverlies in practijk gebracht kan. worden. De voorkennis van het bestaan van dit plan zou, naar men aanneemt maarschalk Soko- Jowsky, den Sowjetrussischen militairen gouverneur, onlangs op de bijeenkomst van de be stuursraad gebracht hebben tot zijn beschuldiging, dat de Britten en Amerikanen het rapport van de raad aan de conferentie zouden saboteeren. Het al dan niet overgaan tot oprichting van de nieuwe staat zal er voornamelijk van af hangen, of de Sowjet-Unie be reid is een pry's ter waarde van zestig a zeventig millioen pond sterling te betalen voor de economische eenheid van Duitschland. Duitsche politie ke leiders, wien van de hoofd punten van het plan mededee- ling is gedaan, zouden volgens een Britschen functionaris over het algemeen niet en thousiast zijn. Zij vreezen na melijk, dat de Ver. Staten spoedig hun belangstelling voor Europa zuilen verliezen en dat Duitschland, zoowel Oost- als West-, dan van de Sowjet-Unie afhankelijk zou zijn voor verkrijging van grondstoffen. Van officieele zijde is op de mededeelingen van den corres pondent nog geen commentaar gegeven. Niettemin is zeer waarschijnlijk dat zij op fei ten zijn gebaseerd en aan de ze feiten kan slechts een uit leg worden gegeven: De An- gelsakschen waarschuwen de Sowjet-Unie, dat zij zoo noo- dig hun eigen weg zullen gaan en een verdeeling van Duitsch land in twee invloedssfeeren zullen aanvaarden. Dat zulk een oplossing voor Europa weinig goeds kan voorspellen, behoeft geen betoog. BIERUT de nieuwe president van Polen Vietnam wil onderhandelen. De president van de perma nente Vietnameesche delegatie te Parijs heeft een communi qué gepubliceerd, waarin de Vietnameesche republikein- sche regeering de onmiddellij ke stopzetting der vijandelijk heden in Indo-China voor stelt. De Fransche regeering wordt verzocht met de Viet nameesche regeering in on derhandeling te treden om tot een regeling van het geschil te komen, op grond van de Fransch-Vietnameesche over eenkomst van 6 Maart 1946. Polen krijgt een nieuwe regeering. De voorlooplge Poolsche re geering van Edw. Morwaski heeft haar ontslag bij den. pre sident der Poolsche republiek, Bierut, ingediend. Deze heeft Cyranklewicz, secretaris-gene raal van de socialistische par tij, belast met de samenstelling van een nieuwe regeering. Het nieuwe kabinet zal waarschijn lijk Zaterdag tijdens de vol gende zitting van het parle ment, beëedlgd worden. Het Poolsche kabinet. Dr. Wladislaw Kiernik vlce- voorzitter der Poolsche boe renpartij, is evenals Miko- lajczyk uit de regeering getre den. Volgens radio Warschau maakt het aftreden der Bóe ren-partij ministers reeds een geheel nieuwe indesling van het kabinet noodzakelijk. Dit zal geschieden in overeenstem ming met de jongste verkie zingsuitslagen. De 55-jarige president is in de omgeving van Lublin (Oost Polen) ge boren. Na als leerling- drukker werkzaam te zijn geweest heeft hij zich ge wijd aan de belangen van de coöperatieve beweging in Polen, in 1933 we-d hij tot 7 jaar gevange nisstraf veroordeeld we gens communistische pro paganda. Daarna begaf hij zich naar de Sowjet- Unie. In 1943 wist hii met valsche papieren Polen weer binnen te komen. Spionnage-affaire in Amerika. Volgens de „New York Tele gram" zou de Duitsche com munist Gerhard t Eisler, die wegens overtreding van de be palingen voor vreemdelingen in de Ver. Staten gearres teerd is, de leider geweest zyn van een Sowjet-Russische spionnage-organisatie, die jacht maakte op het geheim van de atoombom. Volgens het blad zouden er meer dan honderd personen, reeds gedurende drie maan den door de federale politie geschaduwd, bij deze affaire betrokken zijn. Verschillende van de betrokken personen zouden reeds naar de Sowjet- Unie vertrokken zyn. Nationalisatie-plannen in Frankrijk. Naar men meent te weten heeft de Fransche minister van vervoer, Jules Moch, tij dens een kabinetszitting een wetsontwerp naar voren ge bracht, volgens hetwelk de twee voornaamste Fransche scheepvaartlijnen zullen wor den genationaliseerd en de overige maatschappijen onder een soepeler controle der re geering zullen staan. De M.R.P., de radicalen en onafhankelijk conservatieven kantten zich tegen het ont werp. De Fransche regeering heeft thans de volledige controle over alle Fransche koopvaar dijschepen op grond van de oorlogsbevoegdheden, die op 1 Maart a.s. zullen eindigen. Onderhandelingen begonnen over Groenland. Op een persconferentie heeft Rasmussen, Deensch minister van buitenlandsche zaken, ver klaard, dat onderhandelingen zijn begonnen over annuleering van de Deensch-Amerikaansche overeenkomst over Groenland. Het verdrag van Groenland werd in April 1941 door presi dent Roosevelt en den Deen- schen gezant te Washington on derteekend. Hierdoor kwam Groenland feitelijk onder de be scherming van de V. S. te staan, ofschoon de Deensche souverei- niteit over het gebied erkend werd, Koningin verleent gratie. H.M. de Koningin heeft gra tie verleend aan P. D. Daal huizen en B. H. Trap, beiden tot de doodstraf veroordeeld door het bijzonder Gerechts hof te Arnhem en aan W. van Groningen, tot de doodstraf veroordeeld door het byzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Ten aanzien van deze ver oordeelden is de doodstraf vervangen door een levenslan ge gevangenisstraf.^ De uitvoering van doodvonnissen. VRAGEN VAN EEN KAMERLID. Het lid van de Eerste Ka mer, de heer Brandenburg, heeft den minister van Jus titie vragen gesteld in ver band met de tenuitvoerleg ging van doodvonnissen, waar bij hy o.m. vraagt of het be richt, dat de minister ook de allerergste voor gratie zou voordragen, juist is. Voorts vraagt de heer Brandenburg waarom het vonnis niet is voltrokken in gevallen, waar in het gratieverzoek is af gewezen en of de minister be reid is in dergelyke geval len onverwijlde ten uitvoer legging te bevorderen, terwyl hij tenslotte ook op snellere beslissingen op gratieverzoe ken aandringt. Doodstraf geëischt. Voor het Bijz. Gerechtshof in Den Bosch stonden terecht M- van Meegen, sportleider te Wickrathberg (Duitschland) en J. W. Derksen, schipper te Amsterdam. Deze verdachten hebben de noodlottige scho ten gelost in de September dagen van 1944 op burge meester Moonen en de gebrs. Hoffmans te Waalwijk, toen dezen, naar aanleiding van het verraad van twee vrou wen aldaar, achter het Waal- wijksche raadhuis voor een vuui-peloton werden geleid. Burgemeester Moonen en Joop Hoffmans werden op slag ge dood. Vincent Hoffmans werd gewond. Men liet hem voor dood liggen en doör een sa menloop van omstandigheden kon hy later ontvluchten. De advocaat-fiscaal eischte tegen beiden de doodstraf. Zinken geld verdwijnt. Naar aanleiding van berich ten inzake de plannen tot het in omloop brengen van nieu we munten van nikkel deelt het ministerie van fianciën mede, dat het ontwerp-munt- wet, waarin de voornemers der regeering dienaangaande zijn vervat, in een vergevor derd stadium verkeert. Omtrent het metaal, waar uit de nieuwe munten zullen bestaan, en de coupures, die in omloop zullen worden ge bracht. is echt.er nog geener lei definitive beslissing geno men. De berichten, als zouden de zilveren munten geheel uit de circulatie verdwijnen, moe ten op zijn irrinst. p-enomen als uiterst voorbarig worden beschouwd. Wanneer de voornemens der regeering door de Staten-Ge- neraal worden goedgekeurd, zal zoo spoedig mogelyk tot intrekking van het impopulai re zinken geld uit de bezet tingsjaren worden overgegaan. Nog 47.000 werkloozen Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek waren er op 31 Dec. j.l. 47.007 werkloozen geregis treerd tegenover 90.446 op 31 Dec. 1945. Voor wachtgelders waren de aantallen resp. 7600 en 43.500, voor geregisti'eerde D.U.W.-arbeiders 26.259 63.000. een ernsiig probleem in DuHscbland Vandaag... ...is het twee Jaar gele den, dat te Yalta op de Krim de conferentie van de groote drie begon, welke tot 13 Februari duurde. Dit was de laat ste maal in de geschie denis, dat Churchill, Roosevelt en Stalin elk aar ontmoetten. Eén doodvonnis voltrokken. Het doodvonnis tegen G. Roilema, wiens gratieverzoek door H.M. de Koningin werd afgewezen, is gisteren vol trokken. De tenuitvoerlegging van de doodstraf ten aanzien van P. J. Gerrits, wiens gratieverzoek eveneens door H.M. de Ko ningin werd afgewezen, is op geschort op grond van het feit, dat de bijzondere raad van cassatie aan den minis ter van justitie heeft medege deeld, dat in verband met een door den veroordeelde inge diend verzoekschrift om her ziening van de sententie, waar bij hij tot de doodstraf is veroordeeld, opschorting der executie gewenscht was. Appels uit Zwitserland. veel goedkooper dan nederlandsche. (Van onzen Haagschen redacteur) De eerste zending van de party van 1.250.000 kg. appe len uit Zwitserland, die Neder land zal afnemen ingevolge het met dat land afgesloten handelsverdrag, is dezer dagen hier te lande aangekomen. Deze appelen zullen vrij vér- kocht worden tegen de prjjs van 64 cent per kg. Dat is minder dan de helft van de of ficieele prys voor Nedcrland- sche goudreinetten, waarvoor de groentenhandelaar 1.32 mag vragen. Het groote prijs verschil is een uitvloeisel van het handelsverdrag. Nieuwe textielkaarten op komst. Vermoedelijk reeds deze maand zullen nieuwe textiel kaarten worden uitgereikt, al dus meldt „De Gooi en Eem- lander". de vroe- kaar- voor gelyk zijn. Ook de babies ont vangen een nieuwe kaart. De eerste punten-aanwijzing zal 1 April geschieden. Er zijn punten per kwartaal toe gezegd. Toekomst aan de zeer jonge jeugd. Het comité voor Actieve De mocratie heeft dezer dagen in de aula van de Nederlandsche Economische Hoogeschool een studiedag georganiseerd over het Duitsche vraagstuk. Een der sprekers, de heer A. Mozer, betoogde in zijn rede, dat de totale capitulatie van Duitschland de overwinnaars de totale verantwoordelijkheid voor dat land op de schouders legde. De groote verwoestin gen hebben tweemaal zooveel zielen als Nederland telt dak loos gemaakt. Dit heeft behal ve een acuut huisvestingspro bleem ook een verschuiving veroorzaakt in de sociologische structuur. In-plaats van de be zittende en niet-bezitter.de klasse van vroeger, kent men nu die der „niet-uitgebombar- deerde" en ..gebombardeerde]', zoowel op het platteland als in de steden. Tusschen beide be volkingsgroepen bestaan groo te spanningen- De wanverhou ding tusschen het aantal man nen en vrouwen leidt tot in stinctieve reacties van vrou welijke zijde, zelfs tot het 'angzamerhand overnemen van bestuursfuncties door vrou wen, tot het uitoefenen van specifiek mannelijke beroepen en tot het oprichten van vrou- wencomité's. De wanverhou ding wordt nog gestimuleerd, doordat op de 10 sterfgevallen één geboorte voorkomt, ter wijl 70 percent der sterfgeval len nog op rekening van het mannelijke deel der bevolking komt. Wat de toekomst aan gaat, is volgens den heer Mo zer, de hoop gericht op de jeugd beneden de 20 jaar Vooral op hen, wier vurige xoationaal-socialistische 1de- allen door de wrede ontgooche- line omsloegen In een blind wantrouwen. Juist, omdat zij critisch zijn ingesteld. kan men op sómmige punten con tact met hen krijgen. Geheime zender op Java. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Goedhart, betreffende het opereei'en van een geheime radiozender op Java heeft de minister van overzeesche gebiedsdeelen ge antwoord, dat er onder de naam „Garoedazender" gedu rende geruimen tijd op Java een geheime radiozender ge opereerd heeft. De uitzendin gen hadden een sterk anti-re- publikeinsch karakter en wa ren tegen het regeeringsbe- leid gericht. Voor zoover bekend, is deze zender thans sedert eenige tijd buiten werking. Spanning in Palestina. Ultimatum afgewezen. In verschillende talen heett het radiostation van de Palestijn- sche verzetsgroep Irgoen Zwal Lioemi Woensdagavond een be roep gedaan op de wereld. „Engeland heeft het masker laten vallen," aldus werd ver klaard, „en is thans bezettende mogendheid geworden. Het heeft ons voor de keuze gesteld: overgave of oorlog. Overgeven zu'.len wij ons echter niet wij zijn er zeker van, dat onder het overgroote deel van het Jood sche volk geen verraders zullen worden gevonden." De radio legde er de nadruk oop, dat de Irgoen tot de laatste man za! strijden en vroeg de hulp van de andere volken. Het ultimatum van de Palestiinsche regeering. De Joodsche nationale raad die het ultimatum der Palestijn- sche regeering, waarbij een be roep wordt gedaan op de Joden om hun medewerking te ver- leenen bij de bestrijding van het terrorisme, momenteel bestu deer, zal waarschijn'ijk beslui ten om geen samenwerking te Limburgsche wieg voor het Prinsenkindje. Op een vergadering van de initiatiefnemers voor de aan bieding van een wieg aan het Prinselijk gezin door de Lim burgsche bevolking, is beslo ten dit geschenk voor de a.s. blijde gebeurtenis te laten aanbieden door een afvaardi ging van vier dames, die liet Limburgsche huldeblijk in leis Soestdyk zullen gaan zorgen. Deze dames zullen door het lot worden aange wezen. verleenen. Een desbetreffende resolutie zal binnenkort worden opgesteld. De voorzitter van de Joodsche Raad heeft verklaard, dat de Joodsche gemeenschap niet als aanbrengr wil fungee- ren. Hij deed en beroep op de Pa« lestijnsche regeering om haar ultimatum, dat Maandag werd gesteld te herroepen. Uit Washington wordt gemeld, dat alle Zionistische leiders in Amerika voor een buitengewone vergadering te Washington, die op 17 Febr. zal worden gehou den, bijeen zijn geroepen in ver band met de toestand m Pales tina. Djamall over Palestina. Dr. Djamali, minister van bui tenlandsche zaken van Irak, heeft in een interview te Lon den verklaard, dat de eenige oplossing voor de huidige im passe in Palestina de aanvaar ding van het Arabische plan is. Djamali acht het heel goéd mo gelijk, dat Joden en Arabieren in vriendschappelijke verhou ding in Palestina samenwonen, indien het Zionisme zijn politie ke aspiraties laat varen. Volgens Djamali vormt de Amerikaansche Zionistische be weging de achtergrond van de moeilijkheden, aangezien aldaar op Zionistische scholen, bijv. te Harlem, terrorististenlelders worden opgeleid met medewe ten van de -egeering. Zij volgen de methoden der Nazi's en Ja- panneezen en leeren de techniek' van de Amerikanen. De commissie van onderzoek van de ramp te Kopenhagen is voorloopig tot conclusie gekomen, dat vergeten is de klamp van het hoogteroer weg te nemen. Op deze foto ziet men een mecanicien de klamp van het hoogteroer van een Dakota D.C. 3 verwijderen. mei Zeeuwsche jongens GAAT 21 FEBRUARI NAAR DE OOST. Een fraaie promotie. DAT een mensch soms in zijn leven voor groote ver rassingen kan komen te staan, ondervond de Middelburg- sche reserve-kapitein L. Roth een dezer dagen, toen hij in „De Gouden Zon" te Middel burg aan het theedrinken was. Telefonisch werd hem op dat moment medegedeeld, dat hij bij Koninklijk Besluit van 24 Jan. bevorderd was tot luitenant- kolonel, hetgeen zeggen wil, dat hij de majoorsrang maar kalm pjes heeft overgeslagen. Daar hij pas 41 jaar oud is, maakt deze promotie hem tot den jongsten luitenant-kolonel in het Zuiden. Tevens ontving hij de op dracht 19 Februari aan 't hoofd van zijn bataljon per „Nieuw Holland" naar Batavia te ver trekken. Dit be'reft het Bergen op Zoomsche IV-3-R I., waarvan behalve dienstplichtigen uit Bra bant en van de Zuid-Holland- sche eilanden veel Zeeuwsche iongens, zoowel uit Middelburg én Vlissingen als van de dorpen Zeeuwsch-Vlaanderen, deel uitmaken en dat in totaal 800 soldaten omvat, terwijl tot de uitrusting zestig vrachtauto's behooren. Uiteraard eischen de voorbe reidingen voor deze expeditie veel tijd, doch niettemin von den wij den overste, een Zeeuw van geboorte, die op zijn battle- dress het oorlogskruis voor bij zondere krijgsverrichtingen „Ne derland Mei 1940", het „jene- verkruis" voor twintigjarige dienst en 't B.S.-insigne draagt, gaarne bereid ons iets meer te vertellen over zijn bevordering en de taak van zijn bataljon in Indië. Oorlogsbelevenissen. Wij vroegen luit.-kol. Roth, of hij de Meidagen van '40 ook in uniform had doorgebracht. „Voor de oorlog was ik ver tegenwoordiger van een appara- tenfabriek. In de mobilisatie werd ik echter onder de wape nen geroepen. In de oorlogsda gen hebben wij anderhalve dag strijd gevoerd bij Werkhoven. Wij konden daar„ tegen een Duitsche overmacht stand hou den tot het capitulatieuur, doch het bataljon betaalde dit met vijf dooden, veertien gewonden en zeven vermisten. De overste haalde hierna tal van herinneringen aan de bezet tingstijd op. Hij had moeten on derduiken en was zoo gelukkig in die tijd illegaal werk te kun nen verrichten. Na bij eenige razzia's ternauwernood aan de dans ontsprongen te zijn, vlucht te hij van Rotterdam naar het Land van Heusden en Altena, waar hij als knecht van een melkboer op een melkkar rond reed. Op een donkere nacht roeide hij met eenige andere „Iine-crossers" de Merwede af en kwam op deze wijze in be vrijd gebied. Later kwam hij bij de Gezagstroepen, volgde herscholingscursussen en wera tenslotte toegevoegd aan het derde regiment infanterie. „Het Krabbegat", een unicum. „De geest is er goed", aldus onze gastheer. „Dit wordt zoo veel mogelijk bevorderd door de R.A.O., de dienst voor ont spanning en ontwikkeling, waaraan de soldaten vooral in' Indië zoo'n groote behoefte heb ben. Afleiding in dienstverband zullen zij o.a. vinden in sport en spel; wij nemen acht ping pong tafels,24 voetballen en korf ballen, athletiekbenoodigdheden en wat niet al meer mee. Voorts zal ons eigen tweemaandelijk- sche blad „Het Krabbegat" in twee edities gaan verschijnen, wat een unicum beteekent De Hollandsche editie gaat per K. L.M. naar onze jongens, terwijl de copy voor de Indische editie eveneens door de lucht gaat om in Nederland ged-ukt te worden en verspreid onder familieleden, vrienden en verloofden." Correct optreden het consigne. „Wat zal de taak van het ba taljon in Indonesië zijn?" „Het IV-3-R.I. is een bewa kingsbataljon, dat wel verre za! blijven van een eventueel strijd- tooneel, getuige het feit, dat geen ondersteuningscompagnie met zware wapens wordt toe gevoegd. Hoewel wij naar Ba tavia gan, valt over de defini tieve standplaats nu nog niets te zeggen. Doch waar wij ook komen, wij zullen niet als vij anden optreden, doch slechts meehelpen de Indonesiërs rust en veiligheid terug te geven. Wii hebben de jongens op het hart gedrukt, de uiterste voor komendheid en correctheid te genover hen aan de dag te leg gen en ik ken ze goed genoeg om e* op te kunnen rekenen, dat dit consigne zal worden na geleefd." E.V.C.-congres bespreekt de fusie met het N.V.V. Op het congres van de E. V.C. 'hebben de gedelegeerden der bedrijfsgroepen hun stand punt uiteengezet over de fu sieplannen met het N.V.V. De meeste sprekers stelden zich volkomen achter de fusie plannen. Het zal, aldus een der spre kers, een historisch moment, of wel de groote blunder van dit congres zijn, naargelang van de beslissing, die zal wor den genomen. Een vertegenwoordiger van de Haagsche vakgroep over heid verklaarde zich tegen op grond van het feit, dat zijn delegatie de woorden van de kameraden niet vertrouwt. HQ waarschuwde tegen de fu sie en riep uit: „Gij kunt het lichaam 'dooden, maar de geest blijft leven". Hierop volgde gelach, gesis, gefluit en zwak applaus. De Spoorwegen op de Nationale Feestdag. Op den nationalen feestdag ter gelegenheid van de bljjde gebeurtenis in het prinselijk gezin zullen de Ned. spoorwe gen ten gerieve van het pu< bliek hun diensten uitvoeren als op werkdagen. generaal spoor bw de koningin. HLM. de Koningin heeft luit.-generaal Spoor in het pa leis Soestdyk in audiëntie ont vangen. Miss Ellen Wilkinson, overleden. Miss Ellen Wilkinson, de Brit sche minister van onderwijs en het eenige vrouwelijke lid van het Britsche kabinet, is j in een ziekenhuis te overleden. ZIJ WAS BRONCHITIS. PATIENTE. De gezondheidstoestand van miss Wilkinson liet -eeds eeni ge tijd te wenschen over. Zij was een der leden van de La- bourpartij, die een bezoek brachten aan het concentratie kamp te Belsen. ELLEN WILKINSON f Zij was van kleine ge stalte, had rood haar, en werd dikwijls „het on stuimige stormvogeltje" van de Labour partij ge noemd. Zij had een uni versitaire opleiding geno ten, beoefende de journa listiek en trad op als pro pagandiste. Zij geraakte dikwijls in moeilijkheden met de autoriteiten en meermalen werd zij door haar emotionaliteit mid den in een toespraak tot tranen gebracht. Aan haar zijn tallooze Hervormingen op het ge bied van onde.-wijs en jeugdzorg te danken. Zij was 49 jaar oud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1