Banklooper neergeslagen Meer medezeggenschap Consumentencrediet Gepensionneerden UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen ireedi in werking Een millioen Nederlanders worden geholpen. De eerste bonnen aangewezen. Met ingang van 17 Febr. a.s. z\jn de eerste waardebonnen van het voorschotboek.je voor het consumentencrediet, nl. de nummers 02, 03, 04, 05, en 06, geldig verklaard. Zooals be kend, beginnen de inhoudingen op het loon van de credietne. mers over de week, eindigende op 8 Februari, Circa een kwart millioen Nederiandsche gezinnen wordt door het consumentencrediet geholpen om het in de oori00^_ jaren ontstane tekort aan tex tiel, schoeisel, keukengerei, fietsbanden e.d. i:i te halen. Een kwart millioen gezinnen, omvattende ruim één millioen personen, d.i. fuim 10 d.er geheele bevolking, zal van de. ze maatregel profiteeren. De hoeveelheid goederen van goede kwaliteit, welke 'te en redelijken prijs is te krijgen, is bij vele artikelen uiteraard niet groot. Daarom doet men verstandig bij het aanschaffen van goederen op bet consu. méntencrediet hieraan bijzon dere aandacht te wijden. Zoo mogelijk wachte men met .et besteden van zijn waardebon- Minis.er Hamelink over Oost-Indonesië. De minister van financiën in Oost-Indonesië, de heer M. Ha melink heeft in een interview aan het A.N.P. verklaard, dat mogelijk binnen korte tijd de norma.e export van deze staat hervat kan worden. Hei belang rijkste export-artikel, copra, is nogal conjunctuurgevoelig. De geheele* export van Oost-Indo nesië berust op bevolkingspro ductie. Er is een ernstig tekort aan vaartuigen binnen het ge bied van de staat. Belangrijk is dat de staat voldoende mais en rijst voortbrengt en zelfs iets daarvan kan exporteeren. Hij verklaarde zich tegenstander van een eigen circulatiebank voor Oost-Indonesië en achtte een centrale bank voor geheel Indonesië noodig waarvoor de Javasche Bank de aangewezene is. Voor het economisch leven achtte hij particuiie" initiatief onmisbaar met een ordende be voegdheid voor de overheid. President Soekawati VORSTVERLET. Indien door vorst of ove:a_ lcomstige weersomstandighe. den de arbeid langere tijd wordt onderbroken, behoeft het consumentencrediet niet te worden afgelost. De werkne mer dient zich, indien dit ver let In een week tenminste 4 dagen heeft geduurd, met een ,vorstverletbewijs" te wenden tot de districtsraad .voor hét consumentencrediet. aldaar ontvangt de belanghebbende een „uitstelzegel", dat hij aan zijn werkgever ter hand stelt, zoodra de arbeid wordt her vat. De werkgever plakt over de desbetref "en de week geen spaarzegel, doch een „uitstel- zegel" en hij hoeft dan ook van het eventueele loon over die periode niets in te houden UITBREIDING GOEDERENLIJST. De lijst van goederen, welke met behulp van het consumen tencrediet mogen worden .ge kocht ls uitgebreid met de vol gende artikelen: onbedrukte katoenen en flanellen stoffen aan het stuk; potkachels en kolenfornuizen; eenvoudige 1c. dikanten (ook opklapbedden). De aandacht wordt er op ge vestigd, dat hst niet geoor- '.oofd is andere dan de op deze lijst genoemde goederen via het consumentencrediet te koopen. sprak. Woensdagmiddag sprak voor de radio de neer Soekawati, pre sident van de republiek Oost- Indonesië. Hij wees op de groote betee- kenis van de Linggadjati-over- eenkomst voor <Je toekomstige vorming van de Nederlandsche Unie onder H.M. de Koningin. Hij gaf de verzekering, dat de inteilectueele Indonesiërs ook' buiten de republiek de samen werking onderling en -met Ne derland geregeld wï'.len zien op de basis, die door de commissie- generaal is aangegeven. Als deze overeenkomst door Nederland verworpen was, had men alle goedwillende Indone siërs de grond onder de voeten weggeslagen. Dan hadden wij eenvoudig geen been om op te staan. Nu de overeenkomst is aangenomen hebben wij, die sa menwerking met Nederland wil len, weer vaste grond onder de voeten. De heer Soekawati eindigde met de hoop uit te spreken, dat de samenwerking van Nederlan ders, Indonesiërs 'en Chineezen tot goede resultaten zou leiden. JANE PARKER de naam, die Iedere dame ga randeert voor huidverzorging het beste van het beste te kunnen koopen. Koopt U nu en dan wat, tot U de gehesle J.P.. serie heeft, dan kunt U Uw huid de beste verzorging ge ven. Voor al deze artikelen moet U zijn bij jo FIBBE. De zaak. welke U gaarne ad vies geeft. JO FIBBE, Vlissingen Middelburg. fIngezonden meaedeelinq.i nen tot men degelijke «goede, ren tegen redelijke prijs kan -.i-c.-c.gen. Men kan dit vei lig doen, daar de waardebon nen in elk geval tot 1 Januari 1949 hun geldigheid behouden. Hier volgen nog eenige nieu. we bepalingen en aanwijzingen t.a.v. het consumentencrediet y Een das gevangen. De gebroeders Hei koop te Tricht in de Betuwe waren daar in het veld met honden op de bunzingjacht. Plot seling bleven hun hon den voor -een bijna dicht gesneeuwd hol staan. Na een paar uren hard werken in de bevroren grond, kwam plotseling een groot dier brommend uit het hol. Een der broers sloeg het met een stuk ijzer, waardoor het ge dood werd. Het bleek een das te zijn, een dier dat zelden voor komt. De das bleek op 3 meter diepte een nest gemaakt te hebben. „Staakt het vuren" In llidonesië De mogelijkheid, dat het alge- meene bevel „staakt het vuren" Donderdag van repubükeinsche zijde zou worden afgekondigd, werd in repubükeinsche klingen te Batavia groot geacht De mi nister van defensie, mr. Amir Sjarifoeddin, is naar Djogja ver trokken, zoodat het repubükein sche kabinet thans aldaar vol tallig is. K.L.M leidt Csnadeesche piloten op. Een vliegtuig van de K.L.M. dat ook een 'ijzer&i Ion? ver voert voor een 19-jarigen lij der aan kinderverlamming te Bombay, ls met 8 Canadeesche piloten op Schiphol aangeko men, waar deze piloten door een Instructeur. van de K.L.M. zul len worden opgeleid. Als ambtenaren voetballen... Het Tweede Kamerlid, de heer Peters, heeft vragen ge stel^ aan den Minister van Openbare Werken en Weder opbouw a.i. in verband met een voetbalcompetitie, welke door ambtenaren van streek- bureaux voor de wederopbouw zou worden gespeeld in dienst tijd en met gebruikmaking van dienstauto's voor de reizen. De heer Peters vraagt daarbij o.m. of het waar is, dat een wedstrijd tusschen Zeeland en Limburg de afwezigheid van de medespelende ambtenaren gedurende meer dan een dag heeft veroorzaakt en of het den Minister bekend is. dat deze wedstrijden groote ërge- nis onder de bevolking van de getroffen gebieden hebben ge wekt. Crisis-controledienst blijft. Kort geleden zijn in Zee land een aantal vergaderingen gehouden, waar een vertegen woordiger van een boerenor- ganisatie mededeelde dat Mi nister Mansholt de opheffing van de Crisis.Contrólë-Diensi zou willen bevorderen. Tér vermijding van onjuiste verwachtingen, is het -mis schien nuttig er even op te wijzen, dat Min. Mansholt kort geleden in het orgaan van het CCD-personeel schreef: „Hoe wel niemand kan voorspellen in welke omvang en voor wel ke duur het werk van de CCD noodig zal zijn, is ongerust heid over een spoedige afbraak van het orgaan geheel onge motiveerd". „Mijn verwachting ls. dat er nas over enkele jaren van een zoodanig aanbod van grond- TWEEDE KAMER krijgen extra uitkeering Er komt een centraal economisch plan. De Tweede Kamer heeft in de zitting van Woensdag het wetsontwerp tot toekenning van een uitkeering ineens aan gepensionneerden z.h.s. aange nomen. Tevoren was met 45 tegen 15 stemmen een amendement- Fortanier-de Wit, dat aan drong op verhooging der uit keering, verworpen. tevreden te zijn. Aanvankelijk zag het naar uit, dat dit amendement een goede kans maakte. Bijna alle sprekers toonden zich zeer teleurgesteld oyer het antwoord van den minis ter en gaven te kennen niet Minister Beel verklaarde daarna, dat het aannemen van het amendement de kosten van 22 millioen tot 33 milli oen zou doen stijgen en tot 40 millioen, indien de mini- Twee weken op een ijsschots. THANS GERED. 22 Russen, die twee weken lang op een ijsschots in de Ka ran zee hebben rondgedre- en, nadat hun vliegtuig daar een noodlanding had moeten maken, zjjn thans gered. Een ander Russisch vlieg tuig had hen opgemerkt na een S.O.S.-sein, doch landing bleek niet mogelijk. Men pio- beerde het daarna "met lichr.e vliegtuigjes; doch ook deze slaagden er aanvankelijk niet in te landen. Wel konden telkens levensmiddelen naar beneden werpen. Tenslotte gelukte het toeh op de schots te landen en de luchtreizigers uit hun isole ment te verlossen. Kort nadat de ijsschots was verlaten brak deze in stukken. Dakola neergestort in Amerika. In de Ver. Staten is weer eeg Dakota verongelukt. Het toestel werd sinds Dinsdag vermist en is Woensdag teruggevonden ten Zuiden van Richmond in de staat Virginia. Het is waa-schijnlijk door een storm in moeilijkheden geraakt. Er waren tien passa giers aan boord. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Beroofd van 25.000. Woensdagmiddag omstreeks half twee is de 60-jarige A P. Moerman, banklooper van d? 'N.V. Kasvereenlging te Am sterdam, door twee onbeken de personen neergeslagen en van zijn tasch inhoudende on geveer 25.000 Sen eenige cheques op banken, beroofd. De daders zijn ontkomen. De heer Moerman ging, als gewoonlijk, om kwart over elf zjjn dagelijksche ronde ma icon, die bestaat uit het wegbrengen van effecten naar verschillen de kantoren. Toen hij zich naar de firma Hobijn en Scheffer. die op de eerste étage van het gebouw Keizersgracht 181 ge vestigd is, begaf ontmoette hij op de trap een onbekend per soon, die hem met een tasch een slag op het hoofd toe bracht, zoodat hfj naar bene den viel. Daar stond een me deplichtige van den dader, die hem nog een sla? op het hoofd gaf, waarop Moerman het Ke- wustzijn verloor. Toen hij weer bjj kwam, bleek dat zijn tasch met inhoud verdwenen was. Onmiddellijk heeft hij zich tn verbinding gesteld mei de politie, die dadelijk een on Jerzoek instelde. De daders moeten zich reed dagen van tevorèn voorbereid hebben om te weten te komen- hoe laat Moerman precies bi: de Fa. Hobijn eri Scheffer komt en dat hij dan efti goedgevul. de tasch bjj zich heeft. mum-uitkeering op 500 wordt gebracht. De regeering zal dan genoodzaakt rijn het wetsontwerp terug te nemen. In de middagzitting heeft de Kamer ook zonder stem ming het wetsontwerp tot voorbereiding van de vaststel ling van een centraal econo misch plan. aangenomen. Bij -de aanvang der verga dering werd het verzoek aan genomen van den heer Haken C.P.N.) om verlof tot het "richten van vragen tot den minister over a brands Lof- fenvoorriening voor verwar- mingsdoeleinden. Iersch schip op mijn geloop en. BEMANNING OP HET NIPPERTJE GERED. Dinsdag is het lersche s.s. „Ossian" ter hoogte van Ter schelling tijdens een sneeuw storm op een myn geloopen. Met schip kreeg een groot gat en de ketels sprongen. Ook alle electrisch.e leidingen wer den vernield, zoodat de radio niet meer funct onneerde. Toen Woensdagmorgen het Zweedsche s.s. „Rondia" in zicht kwam, was dit geen mi nuut te vroeg. Nauwelijks war- ren de 17 leden van de be manning door de „Rondia" overgenomen, of de „Ossian" verdween in de golven. Woens dag liep de „Rondia" IJmui- den binnen. Een gewonde van de „Ossian"werd naar een ziekenhuis overgerbacht. Luchtvaartovereenkomst Nederland Voor-lndië. Het Fransche persbureau A.F.P. heeft uit New-Delhi ge meld, dat een Ned. delegatie en het VQor-Indische ministe rie van verkeer het eens zou den zijn geworden over een ontwerp-luchtvaartovereen- komst. Aan de K.L.M. zou één enkele route boven Voor-In disch gebied zijn toegestaan, n.lr die over Karatsji, Delhi en Calcutta. De route BombayCeylon Batavia zou niet door de Voor- Indische regeering zrjn toege laten, „uit respect voor de Indonesische republiek". De overeenkomst zou gelden voor de tijd van een jaar. By informatie op het depar tement van buitenlandsche za ken deelde men ons mede, dat terzake nog geen overeen komst is gesloten. INZENDING S. ARB ALK BOEKJES. In het bericht; omtrent de inzending van rykspostspaar- bankboekjes voor rentebij schrijving is een fout geslo pen. De inleggers, wier fami lienaam met A begint (en niet met AA), zooals abusievelijk werd gemeld) kunnen hun boekje in ^et tijdvak van 10 20 Februari inzenden. De spaarbankboekjes moeten. evenals.dat vroeger het geval was, worden gezonden aan den directeur van de rijkspost spaarbank te Amsterdam. KUNSTMEST VOOR PARTICULIEREN. In de maand Februari zal aan particulieren, die minder dan 10 are cultuurgrond In gebruik hebben, voor de teelt van voedingsgewassen een be scheiden hoeveelheid kunst meststoffen bonloos ter bè- schilcking gesteld kunnen wor den. Belanghebbenden, d/w.z. zij, die een particuliere tiiin heb ben, dienen zich zoo spoedig mogelijk bij hun handelaar te laten inschrijven. Volkstuin complexen vallen buiten deze regeling. stoffen voor voedselvoor ziening sprake zal zijn, dat een normale voorziening ge waarborgd is". T.b.c.-collecte op de Nationale Feestdag. Ook in Zeeland zal op de komende nationale feestdag een collecte worden gehouden ten bate van het T.B.C.-fonds, Draagt elkanders iaFten", welk fonds een instelling is van het Chr. Nat. Vakverbond. De tuberculose ls sterk toe genomen en de aanvragen om hulp stroomen binnen. Er is dus veel geld noodig. Denk daarom op de nationale feest dag aan de tuberculose-lijders. De verbinding van Zeeland met Antwerpen. De K.N.A.C. heeft zich tot de betrokken autoriteiten gewend met epn verzoek om verbetering van het weggedeelte bij de grens aan de Kabeljauw te Ossendrecht, teneinde een goede aansluiting te verkrijgen op de aansluitende, veel verbeterde groote straatweg in België, waardoor de verbinding van Zeeland en West-Brabant met Antwerpen 10 km. zou worden verkort. De toestand van een klein wegvak. van deze verbin ding op Ne&rlandsch gebied is zeer Plecht. Oostburg DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS Bij de a.s. blijde gebeurtenis wil de Oostburgsche Oranje- vereeniging, met het oog op de koude, de feestelijkheden binnenshuis houden. Zoo zal 's middags voor de kinderen tot 15 jaar in het Ledel-The- ater een kindertooneelvoor- stelllng worden gegeven, waar de kinderen dan een versnape ring krijgen. Na afloop van de voorstelling gaan de kin deren weer naar de wcholen, waar zij zullen worden getrac- teerd op chocolademelk met beschuit met muisjes. Ook de ouden van dagen in het zie kenhuis zullen een tractatie krijgen. 's Avonds zullen in het Le- del-theater eenige Orarrje.filmE vertoond worden, met opluis tering door massazang en zoo mogelijk door muziek, welke voorstelling- gratis toeganke lijk zal zijn voor leden van de Óranjevereenlging. Terneuzen VERGADERING CENTRAAL FEESTCOMITÉ 1 Dezer dagen vergaderde Terneuzen het centraal comité tot viering van nationale feest dagen. De rekening over 1946 sloot met eeü klein batig slot Schouwen en Dnivelani Haamstede JAARVERGADERING „WITTE VAN HAAMSTEDE" De harmonie „Witte van Haamstede" te Haamstede hield dezer dagen haar jaar vergadering. De rekening over 1946 sloc£ met een batig sal do van 251,23%. In de loop van 1947 zullen waarschijnlijk muziekinstrumenten kunnen worden gekocht. Als" bestuursleden werden herkozen de heeren C. A. Hartog, M. Hogenstein en J. D. Nieuwenhuizen. Als nieuw bestuurslid werd gekomen de heer M. O. Hanse. Renesse RAADSVERGADERING. Dinsdag kwam de gemeente, raad van Renesse in openbare vergadering bijeen. De verga dering werd gepresideerd door wethouder Klooster, daar Je burgemeester door ziekte niet aanwezig kon zijn. De wijziging in de begroo ting voor 1945 is door Ged. Staten goedgekeurd. Aan het bureau voor voorlichting bij beroepskeuze kende de raad een subsidie toe yan 5.De rekening van het B.A, over 1944 en 1945 en de bëgrooting voor 1947 werden goedgekeurd. Ex- zal een bedrag worden ge geven, zoodat de tuinencom- missie een beplanting rond de muziektent kan aanbrengen. De raad nam het voorste' van B. en W. aan, om in 1947 maximum 12 woningwetwonin gen te bouwen. Voor de a.s. blijde gebeur tenis zal met bussen huls aan huis worden gecollecteerd. Het Ugt in de bedoeling de school kinderen een versnapering aan te bieden. De bestuursverkiezing in verband met het aftreden van den voorzitter en den secreta ris werd, daar de opkomst slechts, gering was, aangehou den tot de volgende vergade ring. Axel 1 DE VEESMOKKEL Enkele nachten geleder merkten dienstdoende ambte naren in een polder onder Axel twee koelen, die door een paar personen in de rich- tin? van de Belgische grenr werden gedreven. De begelei ders kozen het hazenpad, me1 achterlating van het vee Toen de kommiezen het vee nader den werd plotseling op hen geschoten, vermoedelijk met een stengun. Ongelukken kwa men niet voor. De rijkspolitie stelt een onderzoek ln. Oud-gemeentesecre taris van Middelburg gearresteerd. VERDACHT VAN VERDUISTERING. Naar wjj vernemen is Dins dag te Middelburg gearres teerd de oud-gemeentesecreta ris van de Zeeuwsclie hoofd stad, mr. M. W. G. v. d. V. Mr. v. d. V. wordt er. van verdacht in de tjjd, dat hy nog gemeentesecretaris was, gelden te hebben verduisterd ten nadeele van een fonds, dat bjj de gemeente Middelburg in beheer was. Aangezien het onderzoek nog geenszins ls voltooid, is het nog niet mo gelijk inlichtingen te verstrek ken omtrent de omvang van het verduisterde bedrag. Noorsch schip bij Bath vastgeloopen. Woensdagmiddag is op de Westerschelde ter, hoogte van Bath tusschen boei 39 en boei 40 vastgeloopen het Noorsche stoomschip „Kim", dat met vracht onderweg was naar Ant werpen. Het schip zat aan de zwarte kant van de betonning en was dus buiten het vaarwater. Twee sleepbooten uit Antwerpen arri veerden in de loop van de avond om assistentie te verleenen, doch konden voor vannacht 2 uur weinig uitrichten. De positie van het schip was vrij hachelijk, zoodal de beman ning reeds vroeg in de avond genoodzaakt was de reddings boten althans in gereedheid te brengen. WEER VLOT, Donderdagmorgen vroeg' werd ons telefonisch gemeld, dat de sleepbooten er om streeks kwart voor drie in zijn geslaagd de „Kim" vlot te trekken. Het schip is door gestoomd naar Antwerpen. „DE POETS VAN AKKERSLUST". Door leden van de Thoolschp Sportvereenïging „Eendracht" werd Woensdagavond 5 Febr jl. in het „Hof van Hol'and" voor een goed bezette zaal het blijspel „De Poets van Akker- lust" opgevöe-d. Dézé avond werd geopend door den voor zitter der vereeniging, den heer M. C. Meerman. Tot ouderling bij' de Geref. gemeende te Tholen werd geko zen de hee- A. Kot en tot diaken de heer A. de Heer. fn de vacature P. Quist werd te Hiaken gekozen de heer Joh. .oogert Kerknieuws GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK. Dè buitengewone vergadering van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, op 5 Februari" 1947 te Utrecht gehouden, we'd :epresideerd door ds. W. H. ieydner. Aan de orcfe kwam een voorstel om bijzondere maatregelen te nemen met het oog op de nooden ten aanzien van de geestelijke verzorging van leger en vloot en van de Protestantsche kerk in Indone sië. Na een bespreking, waar aan zeer 'vele lcdon der synode deelnamen, bleek, dat de voor stellen in de vorm, waarin zij de synode bereikt hadden, niet zonder m°er aanvaardbaar werden geacht. In ve-band hiermede besloot de synode een commissie te be noemen, welke rekening hou dende met de gemaakte opmer kingen, een herzien voorstel zal indienen in de eerst volgende vergadering, welke eind Febru- plaats zal hebben. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. in de wederopbouw Gemeenteraad aanvaardde een motie. Scherpe critiek van ir. de Vink. Woensdagmiddag kwam de Middelburgsche raad in 'erga- dering bijeen. Daar dit ds eer ste zittin? in het nieuwe jaar was, gaf- de burgemeester, ,'hr mr. W, C. Sandberg tot Es- senburg, een recapituirie van de gebeurtenissen in de ge meente in 1946, die hij vooraf liet gaan door het aanbieden van zijn beste wenschen voor 1947, 'mede namens secretaris en wethouders. ..Wanneer wij een blik ach ter ons werpen" aldus de bur. gemeester, „kunnen wij veel vooruitgan? constateeren Men wil het herstel weliswaar nog veel vlugger zien geschieden en popelt wel eens doch er is reeds veel bereikt. hetgeen een gevolg is van harde arbeid Hiervoor dient in de eerste olaats dank te worden ge bracht aan de ambtenaren van de verschillende gemeen- ediensten". In 1946 keerden de normale verhoudingen in het gemeen tebestuur terug. Op 2 Septem ber kwam de nieuw gekozen raad voor de eerste maal bij een en konden de wethouders hun taak aanvangen. Ét werd besloten het stadhuis op te bouwen volgens het plan S; de vroegere burgemeester, van Walrè de Bordes, heeft hier voor veel werk verricht. Spr stelde de raad voor den over leden oud-burgemeester staan- dë te herdenken. Sprekende over de begroo ting. zeide de burgemeester. dSt met spanning gewacht wordt op de resultaten van de commissie-Oud. Wy mogén zeker verbétering ln de situ atie verwachten. Nadat hij de terugkeer van de Kadersehool naar Middel burg en het woningprobleem had gememoreerd, eindigde de burgemeester met een oproep tot samenwerking, die met Gods onmisbare zegen noodig 's om Middelburg de oude luis ter terug te geven. Namens de raad wecschte de heer I. van Loo den hur- gemeester, de wethouders en den secretarismet diens per soneel geluk voor het nieuwe laar. WEDEROPBOUW „BE SCHAAFD MAAR SCHAMEL". Ir. M. DE VINK (PvdA) oefende scherpe critiek op de wederopbouw. Er is no? steeds geen goedgekeurd opbouwp'an Wat de asthetische zijde be treft moet gezegd worden iat Middelburg in het geheele land een voorbeeld' is van eer bouwwijze, zooals die niet meer zou mogen worden toe- epast en die zelfs door dr Kalf van de Rijksdienst vooy Monumentenzorg „beschaafd maar schamel" is genoemd Er zijn ook sociaal-economi- ache bezwaren. Een dictato riaal georganiseerde Dienst van de Wederopbouw heeft •eeds in de bezettingstijd zijn zin doorgedreven tenaanzien van het twistmint over groote of kleine fainkelétalages. De bouwwiizp maakt de woningen ongenefelijk en onvoordeclig. De vraag moet thans gesteld worden; Gaat men op deze wijze voort? De wederppbouw van een stad is in de eerste ulaats een aangelegenheid van leze stad zelf. Het is ontoelaat baar dat de gemeente haar medezeggenschap moet ont- leenen aan een circulaire die geen enkel rerht geeft. Spr stelde keen door hem en de heeren van Loo en Schenk onderteekende motie voor waarin er op wordt aange drongen, dat de gemeente meer zeggenschap krijgt in de wederopbouw van Middelburg De heer HOEK (A.-R.) dien de op deze motie namens de rechtervleugel een amende ment in. een protëst tegen de steeds toenemende centralisat; In het bestuur der gemeente zooals die onder meer tot uitin? komt in de weinige medezeTgenschap van de ge meentebesturen in zaken de 'mrbouw betreffende. De heer DE VINK achtte het tactischer belde kwesties gescheiden te houden. Hij wen' h'erin gesteund door den voor zitter en den wethouder A. J HERENPAS, terwijl de wet houder KöGELER 'rich achter den heer Hoek plaatste. De voorzitter stelde hiern? voor 'een samenvoeging var beide moties te zenden aan den Minister-President. „Laten wij ons in Middel burg toch bepalen tot de we- dei'onbouw! De kwestie van ^emeenteoolitiek wordt in de Tweede Kamer uitgevochten" aldus de heer Berenpas. De motie Hoek werd ver volgens in stemming gobrach' en met 9 tegen 8 stemmer verworpen; de motie de Vink werd met algemeene stemmer aangenomen. HAMERPUNTEN De hierop volgende agenda punten' waren hamerpunten De gemeenterekening '44 werd voorloopig ^vastgesteld, terwy! de raad haar medewerking wilde geven aan de oprichting van een voorbereidende cursus M.T.S. De uren dat de wink elf voortaan verplicht opengesteld moeten zün, zfln gewijzigd in 9 tot 12 30 en 1418"uur. Er werd besloten tot aankooD van wagens voor de Reinigings dienst en vrachtauto's voor Gemeentewerken. Dë raad was bereid cred'.et te verleenen voor herstel van het gebouw „De Gouden Poor- te" waarin de gemeente-secre tarie zal worden onderge bracht exê voor de inrichting van het perceel, waarin de Schooiartsendlenst zal wor den gevestigd. Tijdens de rondvraag deelde de voorzitter mede. dat de Gasfabriek genoeg kolenvoor raad heeft om deze vorstpe riode door te komen. -Er .a' echter de grootste zuinigheid geboden moeten worden. Tribunaal Goes Door de ijsgang op de Wes terschelde moesten tweeleden van het tribunaal te Goes van Oost Zeuwsch Vlaanderen de reis Woensdag over Breskens maken en begon de zitting pas te 12 uur, terwijl een der zaken door afwezigheid van (jen 55-j, E. H. uit St. Jansteen werd uit gesteld. Het eerste werd behandeld de zaak tegen den 46 j. trans portarbeider P. C. de S. uit Sluis, die niet geïnterneerd is. Hij bekende N.S.B.er te zijn ge weest en heeft met Volk en Va derland gecolporteerd, terwijl hem verdér ten laste wérd ge legd dat hij in 1941 de lei*ze „Oranje is Bolsjewisme" op de straten en muren hielp aanbren gen. Ten slotte deelde hij aan den Groepsleider der N.S.B. me de, dat een dominé te Sluis blijk gaf van anti Nazi gezindheid. Mr. F. W. Adriaanse bracht verzachtende omstandigheden naar voren en vroeg clementie. BEDREIGING. De tweede zaak was die tegen den 63-j. E. A. C., fao.riei<saroei- der te Sas van Genë, die groepsr- leider is geweest van de N.S.B. en in die funcue F. de Mul schriftelijk met ingrijpende maa.regelen bedreigde; verder was hij kringleider voor het NAF en landwaehter. Besch. be kende een en ander, waarna de verdediger, mr. Seepers, zeide dat ,zijn cliënt een zeer vooruit strevende. en radicale figuur was, Hij is nu 27 maanden -geïnter neerd en pleiier vraagt daar mede bij de uitspraak rekening te houden. _L)e derde en laatste zaak was die tegen den 44-j. chauffeur P. M. H. uit Sas van Gent, die g.oepsieider der N.S.B. is ge weest, verder lid van N.V.D. en W.A., voorman en propagan dist van het N.A.F., verder ver spreidde hij de Nat. bladen en deelde hij Dekker de namen van anti-iïationaiisien in Kruiningen mede en "had hij de leiding bij het palen zetten. Deze bescn. maakte de indruk niet al te goed te begrijpen wat hij misdaan heeft. Ook voor dezen man pleitte mr. Seepers en zeide, dat zijn cliënt reeds in Mei 1942 voor de N.S.B. bedankte, en het niet bewezen is, dat deze een vurig propagandist is geweest. Hij heett reeds 20 maanden geïnter neerd gezeten en pleitei vraagt ook voor hem clementie. Uitspraak in al deze zaken 19 Februari. UITSPRAKEN. M. E. B., 36 j., uit Terneu zen: vervallen verklaring uit spraak TriDunaal Terneuzen, waarbij 1 jaar interneering werd aangeraden. Thans ver oordeeld tot tijd in voor-in ter- neering doorgebracht en ontz. rechten. M. E. A., 47 jaar, te Hon- tenisse: veroeurdverklaring 1000 en ontz. rechten. J. H., 33 jaar, voormalig staf leider van de Landstand,'*- te Goes: onderzoek wordt her vat buiten de zitting. UNIE VAN CHRITELIJKE STUDENTEN. De Unie van Christelijke Studenten te Delft heeft een driedaagsch congres geopend, dat ter gelegenheid van haar 61-jarig bestaan wordt gehou den. In totaal nemen 350 stu denten aan het congres deel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10