DOODSTRAF Gepensionneerden Banktooper neergeslagen Meer medezeggenschap NOC NOODIC? LAATSTE NFUWS r UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Walcheren Nederlandsche volk niet wraakzuchtig. De minister van justitie wacht af. (Van onzen speclalen verslaggever) Er zitten ir. Neder .and ruim 60 terdoodveroordeelden reeds maandenlang in ondragelijke en niet te beschrijven spanning op hun lot te wachten. Vejen hoorden die straf ruim een half jaar geleden tegen zich uitspieken. Bijna zonder uit zondering hebben zy aan de Koningin om gratie verzoent. Zal er op dit verzoek goed gunstig beschikt wor.'en? Zy weten het niet en zij wachten maar af in hun benauwde cel len. De vaders en moeders en de vrouwen en kinderen wach ten ook maar af. Wat bezielt de Nederlandsche regeering en waarom worden dergelijke be slissingen. waar dood en leven mee gemoeid zijn, op de lange oaan geschoven REACTIE. Direct na de bevrijding schreeuwde het Neder.andscne volk om wraak. Er was een nagenoeg algemeen heerschen- de wensch naar toepassing der doodstraf op oorlogsmtsdadi- fers. Dit was uiteraard een uidelijke en natuurlijke reac- tie op de gruwzame vormen, welke de nazi-agressie in oe oorlogsjaren had aangenomen Hst Nederlandsche volk is echter van nature niet wraak gierig. De onmiddellijk na de oorlog buiten iedere verstan delijke overweging, spontaan opgekomen wensch om de zware oorlogsmisdadigers de strop om de hals te doen, is niet langer acuut. Nederlan: is in Mei 1945 bevrijd. Wij zijn nu bijna '.wee jaar verdet Het wraakgevoel van het Ne derlandsche volk is gaan slin ken. Men is min of meer tn zijn-oude doen gr "ikt. De pr.'nclpes van het Comité van actie tegen de doodstraf die lich?me'iike straffen uit mas sa-educatief oogpunt verwer pelijk vindt omcat zij de men taliteit, waaruit de te bestrij den mis i rijven voortkomen, niet vermogen aan te tasten, terwijl zij daf rentegen het cul- turse'e Deil der Fmmi'ring in het algemeen tn ernstige ma te verlagen 1: "'innen in gang te vinden. DE MINISTER. Het is ons bekend, dat de jeering i.e. de minister van Justitie, van Maarsseveen, zich dit ten voile realiseert. De mi nister heeft dit blnnenskameis niet onder stoelen of banken gestoken en alhoewel de di recte houding van de Neder landsche rejeering op het oogenblik niet aan de bevol king is bekend gemaakt er .iet regeeringsstandpunt nog omgeven is door het te dik wijls zoo gebru'kelijke waas van geheimzinnigheid, kyken de autoriteiten met scherpe oogen naar de veranderde he 'ng, die zich in ons volk aan het voltrekken is. Minis ter van Maarsseveen, en ande re ministers, staan a priori achter de stellingen, die het bovengenoemde comité tegen ;e doodstraf poneert. Nog eind verleden jaar heeft de minis ter van Justitie in zyn kamer te verstaan gegeven, dat hij de pogingen van het comité een heilzarm t--enwicht be schouwt tegen de extremisti sche stroomingen in ons land en heeft htj met zooveel woor den gezegd, dat de regeering hoopt dat de actie tegen de doodstraf zoo'n groot- deel van het Neer la n''-"he vo'k achter >h z"1 ""en, dat de regee- 'ing er ten eenenmale reke- alles, wat er over te zeggen ning mee zal moeten houden, valt. Er komt een centraal economisch plan. De Tweede Kamer heeft in de zitting van Woensdag het wetsontwerp tot toekenning van een uitkeering ineens aan gepenslonneerden z.h.s. aange nomen. Tevoren was met 45 tegen 15 stemmen een amendement- Fortanier-de Wit, dat aan drong op verhooging der uit keering, verworpen, tevreden te zijn. Twee weken op een ijsschots. THANS GEBED. 22 Russen, die twee weken lang op een ijsschots in de Karanzee hebben rondgedre ven, nadat hun vliegtuig daar een noodlanding had moeten mtken, zijn thans gered. Een ander Russisch vlieg tuig had hen opgemerkt na een S.O.S.-sein, doch landing bleek niet mogelijk. Men pro beerde het daarna met lichte vliegtuigjes, doch ook deze slaagden er aanvankelijk niet in te landen. Wel konden zij telkens levensmiddelen naar beneden werpen. Tenslotte gelukte het toch op de schots te landen en de luchtreizigers uit hun isole ment te verlossen. Kort nadat de ijsschots was verlaten brak deze in stukken. Bierut president van Polen. Bierut, ex-voorzltter van de Poolsche nationale vergade ring, is Woensdagmorgen in de wetgevende vergadering met 408 stemmen van de 438 tot president van do Poolsche republiek gekozen. De bekendmaking van het resultaat der stemming werd met algemeen applaus be groet. Alleen de leden van de boerenpartij onthielden zich van bijvalsbetuigingen. Dakota neergestort in Amerika. In de Ver. Staten is weer een Dakota verongelukt. Het toestel werd sinds Dinsdag vermist en is Woensdag teruggevonden ten Zuiden van Richmond in de staat Virginia. Het is waa-schijnlijk door een storm in moeilijkheden geraakt. Er waren tien passa giers a?fn boord. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Dal des doods. De droogste en warm ste streek der aarde schijnt het „dal des doods" in Californië te zrjn. In Augustus werd daar als gemiddelde temperatuur een 37 gr. Celsius waargenomen. De hoogste gtempera- tuur, daar ooit waarge nomen, bedroeg 56.7 graden Celsius. AFV. \LSN. Het is echter nog niet zoo ver. En derhalve neemt de re geering afwachtende hou ding aan en derhalve zitten tientallen terdoodveroordeelden op hun bcc.issïnr executie of niet, te wachten. In geen land in Europa zijn zoo weinig doodvonnissen uitgesproken als Nederlani. In Frankrijk zyn er meer dan 5300 uitge sproken, m België ongeveer 4500, waarvan er tot October 1946 een 111 voltrokken wa ren. In Nederland was tot 1 September 1946, 69 maal het "oodstrrv onnis uitgesproken. Uit de bovenstaan fe regeien is makkelijk de conclusie te trekken, dat het standpunt van de Nederlandsche regee ring ten aanzien van de dood straf er een van soepelheid is en dat het te verwachten is, dat het gros van de terdood- veroor.'eelden uiteindelijk gra tie zullen krjjgen. En dat is TWEEDE KAMER krijgen extra uitkeering Koienvoorziening van Engeland bedreigd. Als gevolg van de voort durende vorst wordt de kolen- voorziening van Engeland irnstig bedreigd. 57 Schepen liggen in de ko- lenhavens, maar .:unnen niet uitvaren. Een 30-tal leege ko lenschepen die in de haven van Londen liggen kan niet erugkeeren. In Zuid-Waler kunnen de schepen niet geladen worden, omdat de laad-installaties be vroren zjjn. De sneeuwval be lemmert het vr-keer zooda nig, C ..t wie mijnwerkers niet naar hun v/erk kunnen. Vooral in Londen :.t de loestand zich uiterst slecht .anzien. Crematie van Geysendorffer Onder groote belangstelling had V Woensdagmiddag op Wes- cerveld de crematieplechtig heid plaats van G. Geysendorf fer, de by het ongeluk op vliegveld- Kastrup om het leven gekomen K.L.M.-piloot. Op zijn laatste tocht v.erd «ie bekende vlieger begeleid door de vele vrienden en collega s uit de vliegwereld. Er waren vele bloemstuk- 1 .n, o.a. van verschillende buitenlandsche luchtvaart maatschappijen. K.L.M.-ramp voor Deensche rechtbank. Woensdag heeft de arron dissementsrechtbank te Ko penhagen de ramp van de K. L.M.-Dakota behandeld. Aanwezig waren vertegen woordigers van de Ned. regee ring, de K.L.M., de Deensche Luchtvaart Mij. en de Ameri- kaansche legatie. Uit de getuigenverklaringen bleek wederom, dat men de klamp op het hoogteroer als oorzaak van de ramp be schouwd. Het rapport van de Neder landsche commissie van on derzoek concludeert dit niet scherp, maar constateert toch, dat na de ramp alle klampen op haar plaats In het toestel werden gevonden, behalve die van het hoogteroer. Aanvankelijk zag het naar uit, dat dit amendement een goede kans maakte. Eijrta alle sprekers toonden zich zeer teleurgesteld over het antwoord van den minis ter en gaven te kennen niet Minister Beel verklaarde daarna, dat het aannemen van het amendement de kosten van 22 millioen tot 33 milli- oen zou doen stijgen en tot 40 millioen, indien de mïni- mum-uitkeering op 500 wordt gebracht. De regeering zal dan genoodzaakt zijn het wetsontwerp terug te nemen. In de middagzitting heeft de Kanier ook zonder stem ming het wetsontwerp tot voorbereiding van de vaststel ling van een centraal econo misch plan aangenomen. By de aanvang der verga dering werd het verzoek aan genomen van den heer Haken (C.P.N.) om verlof tot het richten van vragen tot den minister over "e brandstof- fenvoorziening voor verwar- mingsdoelelnden. Beroofd van 25.000. Woensdagmiddag omstreeks half twee is de 60-jarige A P. Moerman, banklooper van de N.V. Kasvereenlglng te Am sterdam. door twee onbeken de personen neergeslagen en van z(jn tasch inhoudende on geveer 25.000 en eentge cheques op banken, beroofd. De daders zijn ontkomen. De heer Moerman ging, als gewoonlijk, om kwart over elf zijn dagelijksche ronde maxon, die bestaat uit het wegbrenger van effecten naar verschillen de kantoren. Toen hy zich naar de firma Hobrjn en Scheffer die op de eerste étage van het gebouw Keizersgracht 181 ge vestigd is, begaf, ontmoette hij op de trap een onbekend per soon, die hem met een tasch een slag op het hoofd toe bracht, zoodat hij naar bene den viel. Daar stond een me deplichtige van den dader, die hem nog een slap- op het hoofd gaf, waarop Moerman het be wustzijn verloor. Toen hij weer bij kwam, bleek, dat zijn tasch met inhoud verdwenen was. Onmiddellijk heeft h(j zich In verbinding gesteld met de politie, die dadelijk een oh derzoek instelde. De daders moeten zich reed lagen van tevoren voorbereid 'rebben om te weten te komen hoe laat Moerman precies b' -ie Fa. Hobijn en Scheffer komt en dat hij dan een goedgevul de tasch bij zich heeft. Iersch sch'p op mijn geloopen. BEMANNING OP HET NIPPERTJE GERED. Dinsdag is het Icrsche s.! „Ossian" ter hoogte van Ter- schel ling tijdens een sneeuw storm op een mijn geloopen. Iet schip kreeg een groot gat •n de ketels sprongen. Ook alle electrlsehe leidingen wer den vernield, zoodat de radio niet meer funct'onneerde. Toen Woensdagmorgen het Zweedsche s.s. „Rondia" in zicht kwam, was dit geen mi nuut te vroeg. Nauwelijks wa ren de 17 leden van de be manning door' de -„Rondia" overgenomen, of de „Ossian'" verdween in de golven. Woens dag liep de „Rondia" IJmul- den binnen. Een gewonde van de „Oss'an" werd naar een ziekenhuis overgerbacht. Oud-gemeentesecre taris van1 Middelburg gearresteerd. VERDACHT VAN VERDUISTERING. Naar w(j vernemen is Dins dag te Middelburg gearres teerd de oud-gemeentesecreta ris van de Zeeuwsche hoofd stad, mr. M. W. G. v. d. V. Mr. v. d. V. wordt er van verdacht in de ttfd, dat h\j nog gemeentesecretaris was, gelden te hebben verduisterd ten nadeele van een fonds, dat by de gemeente Middelburg in beheer was. Aangezien het onderzoek nog geenszins is voltooid, is het nóg niet mo gelijk inlichtingen te verstrek ken omtrent de omvang van het verduisterde bedrag. Groote brand in Meliskerke. 17 STUKS VEE VERBRAND Dinsdagavond rond 8 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schuur van de hofstede „Groot Valkenburg" onder Meliskerke. 14 koeien en 3 paarden zyn in de vlammen omgekomen. De brandspuit van Melis kerke was spoedig ter plaatse en omstreeks half negen arri veerde ook de brandweer uit Middelburg. Omstreeks 11 uur was men het vuur meester, men is echter de heele nacht big ven nablusschen. Gelukk.g bleef het vuur beperkt tot de schuur, die dan ook geheel is uitgebrand. Het woonhuis en het wagenhuis liepen geen schade op. De inboedel is niet verzekerd. Noorsch schip bij Bath vastgeloopen. Woensdagmiddag is op de Westerschelde ter hoogte van Path tusschen boei 39 en boei 40 vastgeloopen het Noorsche stoomschip „Kim", dat mef •vrrcht onderweg was naar Ant werpen. Het schip zat aan de zwarte kant van de betonning en was dus buiten het vaarwater. Twee sleepbooten uit Antwerpen arri veerden in de loop van de avond om assistentie te verieenen, doch konden voor vannacht 2 uur weinig uitrichten. De positie van het schip was vrij hachelijk, zoodat de beman ning reeds vroeg in de avond «rennodzaakt was de reddings- booten althans in gereedheid te brengen. WEER VLOT. Donderdagmorgen vroeg werd ons telefonisch gemeld, dat de sleepbooten er om streeks kwart voor drie in zijn geslaagd de „Kim" vlot te trekken. Het schio is door gestoomd naar Antwerpen. DE OPBOUWTOELAGE. Om misverstand te voorko men deelen wij mede, dat de behandeling van de toekenning der ophouwtoelage ove~ 1946— 1947 aan het provinciaal per soneel in de vergadering van de Prov. S'aten is uitgesteld tot de volgende zitting, die eind Fe bruari plaats vindt. Men was tot dit uitstel gedwongen, door dat het amendement-van den B'oecke, waarin werd voorge steld. dat ook het personeel, iclnt in 1945 in dienst is getreden, de toelage (20% van brtdo loon of salaris) over 1946—1947 ont vangt, de stemmen deed staken (20—20), toen het in stemming werd gebracht. Geslaagd voor het diploma A werktuigkunde H. D. Keme- ling en J. Willemse, leerlingen der de Ruyterschool te Vlissin- gen. De 4e eeuwfeestviering in Sas van Gent. Het programma voor de vier de eeuwfeestviering van Sas van Gent mag er zijn. Zate-dag 24 Mei zal de burgemeester de feestweek officieel openen, waarna 's avonds de feestver lichting wordt ontstoken en een conce-t plaats heeft, 's Maan dags zal een historisch spel over de geschiedenis van de stad worden vertoond, terwijl Dinsdag 26 Mei twee lezingen over het verleden van Sas van Gent worden gehouden. Des Woensdags en Vrijdags wordt wederom een concert gegeven met medewerking van een so liste. Donde-dags worden volks spelen te paard, met ringrijderij gehouden. Zaterdags wordt een groote wielerwedstrijd voor on- afhankelijken gehouden. Zondag, de laatste dag, wordt besloten met een turndemonstratie door T.H.O.R. Natuurlijk zullen er de heele week kermisattracties zijn en gelegenheid tot dansen. Het lijdt dan ook geen twijfel of het 4e eeuwfeest van Sas van Gent zal slagen. De vaart op het kanaal door Beveland in 1946. 39.277 Schepen met een laad vermogen van 13.169.374 ton passeerden In 1946 het Kanaal ooor Beveland. 8936 Schepen met 3.258.495 tqn lading gingen a de richting Holland. In de ïhting België maakten ln 1946 11.136 vaartuigen met 5.106.585 ton lading van het Kanaal door Zuid-Beveland ge bruik. In 1946 passeerden 288 zee schepen met een laadvermogen van 69.493 ton. Van de waten- weg, die voor de oorlog als de drukste van Europa gold, is dus ook in 1946 weer een dankbaar gebruik gemaakt. Molen te Cadzand behouden. Door tusschenkomst van de Rijks Monumentenzorg zal de molen, die aan de ingang van Cadzand ctaat, weer in zijn oude staat worden terugge bracht. Gedurende de oorlog heeft molen zjjn kap ver loren en inwendige schade op- geloopen. Dit zal nu worden hersteld, terwijl hjj bovendien wit geschilderd wordt. Zaak-Brinkman nogmaals In behandeling. De zaak tegen den Direc teur van het Arbeidsbureau te Terneuzen, den beer Brinkman, zal opnieuw voorkomen voor het Tribunaal, thans te Goes, aangezien de hooge autoriteit te 's-Hertoger.bosch geweigerd heeft zrjn fiat te geven aan de uitspraak van het Terneu- zensche tribunaal. AFLEVERINGSPREMIE VOOR AARDAPPELEN De Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mede, dat de extra-premie voor het afleveren van aardappelen is verlengd tot en met 9 Febr. a.s. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het bijz. gerechtshof te 'g Herto genbosch voor Zeeland hebben 31 personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld 9 van deze personen werden uit hun rechten ontzet en hebben tevens de verplichting zich on der toezicht te stellen. Aan 15 menschen werd de verplich ting opgelegd te werken en 2 personen werden alleen uit de rechten ontzet. Aan 5 perso nen werd nog een betaling op gelegd. 19 Personen werden onvoorwaardelijk buiten ver. volging gesteld. Goes POLITIE-EX AMEN S Van het politiecoros te Goes slaagden te Amersfoort voor het politle-diploma met aanteekening de hulpagent Th. Peeman en voor het gewone diploma de hulpagenten J Gabriè^se. C. Almekinders en H. Willems. Wemeldinqe LEZING VOOR FRUIT1 cl ERS. Een dezer dagen werd doo» de vereeniging van oud leer lingen van de landbouw- en fruitteelten-sus te Wemeldinge een prantavond gehnuden. waar op de heer A. Oosthoek, assis tent bij de Rijkslandbouwvonr 'ichtingsdlenst," sprak over „Be stuiving en bestuivers". Na de lezing volgde een geanimeerde bespreking. Voor de fruittelers was het een leerzame avond. foedekenskerke ONGEVAL TIJDENS HET WERK. Bij werkzaamheden aan het herspel van de brug bij de aan legplaats van de Prov. Stoom- bootdienst te Hoedekenskerke is gistermiddag een uit Kruiningen afkomstige arbeider Houtman,, zoo getroffen, dat hij aan een der beenen ernstig werd ge wond. Na ter plaatse verbonden te zijn geworden werd het s'acht- offer naar het St. Joanna-zie- kenhuis te Goes overgebracht. Oudflènde „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Maandagavond hield de ver eeniging van varkenshouders „Draagt elkanders lasten" te Oudelande haar jaarlijkse*: e algemeens vergadering onde voorzitterschap van A. de Leeuw. Uit het verslag van den ■aeanlngmeester bleek, dat de rekening s'oot met een bati; saldo van 87 34. De uitkeering werd ais volgt vastgesteld: Voor speenvarkens tot een "•ewicht van 59 kg. van f 30 tot 50 en daarboven 1 pe." k".; in geslacht ge wicht 1.30 oer kg. Voor leden die langer dan eèn jaar lid "ijn 80 en voor anderen 70 Besloten werd dit jaar de varkens weer te laten inenten. Kapelle VERG'DERING LANDBOUWVEREENIGING Dinsdagavond vergaderde te Kapelle voor de eerste maal 'n het nieuwe jaar de land- 'jouwvereenlging V.I.O.S. on- ier voorzitterschap van den ïeer A. de Schipper. Volgens de ontvangen ana lyse verslagen hebben de ge 'everde meststoffen aan de ge •stelde eischen vo'daan, voora' 1e uitslag van de amonium ir tra at was zeer goed. Uit het jaarverslag van den ecretarls "bleek dat de veren iging per 1 Januari 1947 227 °den telde. In het jaar 1946 werd to aal 537.751 kg. aan meststof "en gekocht, voor een bedrag ?n 52.295.04. De totale ontvangsten var "en secretaris over 1946 zijn 54 556 77 en de uitgaven 54 621 47. In de comrn'ssie /oor contróle van de boeken m bescheiden van den secre taris wordt benoemd de heer van Oeveren. De voorzitter deelde nog mede, dat momenteel de Ken- '•'ca kalk niet te krygep is. "Iet kan niet worden geprodu ceerd van-vege de kolen -chaarste. Naar alls waarschijnlijkheid -al met Maart de Suner van Ie bon gaan, wat dus al een "tap in de goede richting is. 1vM,s>!LMrg Bunkerbouwer verliest zijn vermogen. De timmerman-aannemer J. 'e M. uit Middelburg, die tij dens de bezetting bunkera, barakken, schuilkelders en ge- "chutoostcllingen voor de Wehrmacht bouwde, het vlieg veld SouburgVlissingen on bruikbaar maakte en prikkel draadversperringen a"nlegde, met welke arbeid h'j zeer '2p1 verdiende, werd door het Tribunaal te Middelburg ver oordeeld tot één jaar inter- ueering en ontzetting uit het recht om het beroer) van aan nemer of uitvoerder uit te oefenen, terwijl zijn geheele vermogen, inclusief het bezit van twee huizen te Hilversum, verbeurd werd verklaard. Op 31 Januari slaagden te Amersfoort voor het politiedi- nloma de heeren H. Winder e' P. Polde-man, beiden te Stave- nisse. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. in de v/ederopbouw I Gemeenteraad aanvaardde een motie. Scherpe critiek van ir. de Vjnk. Woensdagmiddag kwam de Middelburgsche raad in verga dering bijeen. Daar dit de eer- te f zitting ln het nieuwe jaar was, gaf de burgemeester, Ihr. mr. W. C. Sandberg tot Es- senburg, een recapituitie van dc gebeurtenissen de ge meente in 1946, die hfj vooraf liet gaan door het aanbieden van zyn beste wenschen voor 1947, mede namens secretaris en wethouders. ..Wanneer wy een blik ach ter ons werpen", aldus de bur gemeester, „kunnen wij veel vooruitgang constateeren. Men wil het herstel weliswaar nog veel vlugger zien geschieden en popelt wel eens doch er is reeds veel bereikt, hetgeen en gevolg is van harde arbeid. Hiervoor dient in de eerste Dlaats dank te worden ge. bracht aan de ambtenaren van de verschillende gemeen- iedien'sten". In 1946 keerden de normale verhoudingen in het gemeen tebestuur terug. Op 2 Septem ber kwam de nieuw gekozen raad voor de eerste maal bij een en konden de wethouders bun taak aanvangen. Ei werd besloten het stadhuis op bouwen volgens het plan meer zou mogen worden toe- gen? st en die zelfs door dr Kalf van de Rijksdienst voor Monumentenzorg „beschaaf-' maar schemel" is genoemd. Er zijn ook soctaal-eeonomt- -che bezwaren. Een dictato riaal georganiseerde Dienst van de Wederoobouw heeft reeds in de bezettingstijd zijn zin doorgedreven tenaanzien van het twistount over groote of kleine winkelétalages. De bouwwijze maakt de woningen ongeriefelijk en onvoordecllg. De vraag moet thans gesteld worden: Gaat men od deze wijze voort? De wederopbouw van een stad is in de eerste olaats een aangelegenheid van -kze stad zelf. Het is ontoelaat baar dat de gemeente haar medezeggenschap moet ont kenen aan een circulaire, die geen enkel rerht geeft. Spr stelde een door hem en de heeren van Loo en Schenk onderteekende motie voor, waarin er op wordt aange drongen, dat dc gemeente meer zeggenschap krijgt in de wederopbouw van Middelburg De heer HOEK CA.-R.) dien de op deze motie namens de rechtervleugel een amende ment in, een protegt tegen de steeds toenemende centralisatie in het bestuur der gemeente zooals die onder meer tot uiting komt in de weinige medezeggenschap van de ge meentebesturen in zaken de herbouw betreffende. De heer DE VINK achtte bet tr.ctischer bs'de kwestie0 -eschelden te houden. Hij wcr<' Verin gesteund door den voor zitter en den wethouder A. J KERENPAS. terwijl de wet de vroegere burgemeester, van Walré de Bordes, heeft hier voor veel werk verricht. Spr. stelde de raad voor den over- eden oud-burgemeester staan de te herdenken. Sprekende over de begroo ting, zeldc de burgemeester, dat met spanning gewacht wordt op de resultaten van de commissie-Oud. Wij mogen zeker verbetering in de situ atie verwachten. Nadat hij de terugkeer van de Kaderschool naar Middel burg en het wonlngproblecm had gememoreerd, eindigde de burgemeester met een oproep tot samenwerking, die met Gods onmisbare zegen noodlg om Middelburg de oude luis ter terug te geven. Namens de raad wensch te de heer I. van Loo den bur gemeester. de wethouders en den secretaris met diens per soneel geluk voor het nieuwe laar. WEDEROPBOUW „BE SCHAAFD MAAR SCHAMEL". Ir. M. DE VINK fPvdA) oefende scherpe critiek op de wederopbouw. Er is nop- steeds geen goedgekeurd ophouwp'an. Wat de asthetische zijde be treft moet gezegd worden. 1at Middelburg in het gehele land een voorbeeld ls van eer bouwwijze, zooals die niet'houder KöGÉLER zich achter den heer Hoek plaatste. De voorzitter stelde hieroe voor een samenvoeging var beide moties te zenden aan den Minister-President. „Laten wij ons in Middel burg toch beoalen tot de we deropbouw! De kwestie van emeentenolitlek wordt ln Tweede Kamer uitgevochten" aldug de heer Berenpas. De motie Hoek werd ver- C. Hooykaas te Arnemuiden. volgens in stemming gebracht en met 9 tegen 8 stemmon verworpen; de motte de Vink werd niet a! gemeen e stemmen aangenomen. Tribunaal Middelburg Naiionaal-socialist uit liefde voor de sport. „Ik was niet politiek inge steld", verklaarde de 38-jar:ge gym nas tie klee raar Diederich die Maandag voor het tri- ounaal te Middelburg: terecht 3tond en die er niet alleen van werd beschuldigd ala waarnemend onderkrlngleider van de N.S.B. te Hilversum te zijn opgetreden; maar bo vendien aiierlei rangen bij de Jeugdstorm, waaronder die van sportleider heeft vervuid, naar sportwedstrijden van de Hitjer-Juger.d in Breslau is ge weest, gedongen heeft naar een leeraarsfunctie aan een National Politlsche Schuie en last but not least in dienst van de Landwacht is getre en en aan de S.S.-Schule te Ave goor een pistoolcursus heeft gevolgd. De beschuldigde betoogde, dat de liefde tot de sport hem tot dit alles heeft gebracht. Tot de dienstneming bij de Landwacht was hy gedwon en, na .'at btf was opgepakt. 'U de ondervraging bleek ech ter, dat hij tevoren reeds „be werkt" was. Hrj ontkende, dat hy bij zijn Jeugdstormuniform een pistool had gedragen. Even later gaf hij dit to6; het was een z.g. startpistool ge weest. De verdedigster, mr. Bolle, zeide, dat haar cliënt nooit iets van het nationaal-soclalis- me had willen weten. Zij be pleitte de uiterste clementie. UITSPRAKEN. De Amsterdamsche kellner Joh. V., die leider was van de dienst Pers en Propaganda van het N.A.F. tè Middelburg, werd veroordeeld tot 2 y2 jaar interneering, eind'gende op 14 Nov. 1947 en ontzetting uit de rechten. Zijn echtgenoote werd eveneens uit de rechten ontzet. De beschuldiging tegen Tacob S., die als burgerchauf feur tot de N.S.K.K. toetrad, werd vervallen verklaard. Tribunaal Goes UITSPRAKEN. E. v. d. P., 50 j., fabrieks arbeider te Sas van Gent: 6 jaar intern, tot Febr. '53. Ver beurdverklaring radio en ontz rechten. A. A. v. M.. 36 j., kantoor bediende te Hontenisse, 3% j. Intern, tot Aug. '50 en ontz. rechten. P. J.'G.. 48 j., los werkman te Sluis: interneering voor de tijd in voorarrest doorge bracht. Verbeurdverklaring 500.en radiotoestel. Ontz. rechten. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Eist (U.) drs. J. HAMERPÜNTEN. De hierop volgende agenda punten waren hamerpunten. De gemeenterekening '44 werd voorloopig vastgesteld, terwijl de raad haar medewerking wilde geven aan de oprichting van een voorbereidende cursur M.T.S. De uren dat de winkel? voortaan verplicht opengesteld moeten zijn, zijn gewijzigd in 9 tot 12.30 en 1418 uur. Er werd besloten tot aankoop van wagens voor de Reinigings dienst en vrachtauto's voor Gemeentewerken. De raad was bereid xred'.et te verleenen voor herstel van het gebouw „De Gouden Poor- te" waarin de gemeente-secre tarie zal worden onderge bracht en voor de inrichting' van het perceel, waarin de Schooiartsendlenst zal wor- den gevestigd. Tydens de rondvraag deelde de voorzitter mede. dat d" Gasfabriek genoeg kolenvoor raad heeft am deze vorstpe riode door te komen. Er echter de grootste zuinigheid geboden, moeten worden. Ds. J. G. W. Terhaak te Bergambacht heeft van zijn onlangs aangenomen beroep naar de Gereformeerde kerken van Domburg en Westkapelle thans nog om ontheffing ver zocht. Deze ontheffing is hem door de kerkeraden verleend. GEREF. GEMEENTE. Bij de Geref. gemeente te Tholen is be-oepen Ds. Stuij- venberg te Yerseke. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Biezelinge A. Gruppen te Elburg en H. G. Pol man te Rozenburg. Elfstedentocht op Zaterdag a.s. Het bestuur van de Elfste- denvereeniging te Leeuwarden heeft de Elfstedentocht thans vastgesteld op Zaterdag 8 Fe bruari a.s. Het stuiven van de sneeuw is opgehouden en de ba nen kunnen worden ge veegd. Op vele deelen van de 200 K.M. lange route is daar mede reeds een aanvang ge maakt. Het ijs is op veel plaatsen slecht. Berijdbaar is het echter overal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6