PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT HONGARIJE Cavalerie en Artillerie Cheribon-verdrag op weg naar herstel streden om de primeur Vandaag niet onderteekend Als smokkelaars 9 pech hebben Woningbouw 1947 zal mislukken 190e Jaargang - No. 31 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg» Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlisslngen- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en a!g- Christelijke feestdagen W O. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE. GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per Kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te VliS3lngen Walstraat 58-60. tel 10 (2 'IjncnMiddelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Ones Turtkade l.V tel 2475 Oostburg Oratemastraat 3, tel 102. Terneuzen Brouwerijstr 2, Postrek nr. 3593l)f. P Z.C Middelburg. PolenAmerika. President Truman heeft Dinsdag de geloofsbrieven van den nieuwen Poolschen ambas sadeur in ontvangst genomen. Hg oefende daarbij critiek uit op de Poolsche verkiezingen. Het feit, dat Truman de be noeming van den Poolschen ambassadeur heeft aanvaard, wordt door waarnemers be schouwd als het einde van alle gissingen, of de Ver.» Sta ten de diplomatieke betrekkin gen met Polen zullen afbreken Generaal Clay waarschuwt VOOR DUITSCH VERZET. De militaire gouverneur van de Amerikaansche bezettings zone ln Duitschland. generaal Lucius Clay, heeft op de maandelijksche bijeenkomst van de „L&nderrat" een waar. schuwing laten hooren in ver band met groeiende tegenwer king- van bepaalde Duitsche groepeeringen. Er was dan ook geen aanleiding, aldus Clay, voor beperking van de gehei me dienst. Clay-had reeds zijn bezorgd heid uitgesproken over de vij andige houding der Duitsche bevolking ten aanzien van de uit Hongarije en Sudetenland terugkeerende Duitschers. Anti-nazi maatregelen in Neurenberg. Na een spoedzitting van de Neurenbergsche gemeenteraad is bevel gegeven om alle ge meentebestuurders te „bescher men"- en pro-Nazi-elementen te ontslaan. Andere maatregelen die genomen zullen worden, hebben betrekking op onmid dellijke berechting en internee- ring van Nazi's, die berucht zijn als zwarthandelaars en de vor ming van een politiek politie corps ter bescherming van de staat tegen ondergrondsche Na zistische organisaties. tiegeld. Bovendien moest ieder zijn buitenlandsch geld inle veren. hetgeen 8 millioen dol lar in het laatje bracht. Toen werd de pengö waardeloos verklaard en een nieuwe munt. de floring, Ingevoerd. Onmid dellijk trad een sterke defla tie in. Op de vraag of de ge. volgen niet desastreus waren voor de ondernemers en be zitters. antwoordde de heer Kossa lachend, dat er geen faillissementen op volgden. In het niet bankroet gaan, zoo voegde hij er aan toe, zijn de Hongaren trouwens altijd zeer sterk geweest. Bij de bespreking van de buitenlandsche betrekkingen hoemde de heer Kossa de ver houding tusschen Hongarije en Tsjecho-Slowakije gespannen als gevolg van moeilijkheden bij de uitwisseling van Tsje chische en Hongaarsche onder danen in belde landen De grenscorrecties, zooals die op de vredesconferentie zijn vast. gésteld, worden als definitief beschouwd en het Hongaar sche volk heeft er vrede mee. Het Wereldgebeuren: Istvan Kossa vertelde den journalisten van zijn land. Geen communistische overheersching. Als gesproken wordt van .Rusland en zijn satellieten", dan pleegt men in de regel tot deze satellieten eenvoudig weg alle Oost.Europeesche sta een te rekenen. Tot welk ee. scheeve voorstelling van zaKen dit kan leiden, heeft de vice-voorzitter van het Hon gaarsche parlement, Istvan Kossa, duidelijk willen maken. Kossa is 'op het oogenblik te gast in ona land en met groo- te bereidwilligheid heeft hij zich Dinsdagavond in Krasna- polsky te Amsterdam willen onderwerpen aan een politiek kruisverhoor van de aanwezi ge journalisten. Om te beginnen ontkende de heer Kossa ten stelligste, dat de Hongaarsche verkie. zingen beïnvloed zouden zijn geworden door buitenlandsche mogendheden. De laatste ver kiezingen gehouden °P 4. Nov. van het vorig jaar, zijn volgens de meest moderne methoden geschied. Van eeru- -ge communistische overheer sching ia geen sprake. In het vorige parlement beschikten de communisten over 100 ze tels, in het huidige slechts over 70. T« socialisten heb ben 17 der zetels, de partij kleine eigenaren, waartoe zich tal van oud.reaotionnalren hebben gewend beschikt met 52 over de meerderheid in net parlement. De drie groove partijen hebben zich aaneen gesloten in een ..nationaal be vrijdingsfront", dat met een uitgebreid herstelprogramma Hongarije er boven op wil hel pen, Het ministerie telt 18 mi nisters, waarvan er 9 behoo- ren tot de partij der kleine eigenaren en 4 tot de commu. nisten. Van deze 4 communis tische ministers heeft slechts die van blnnenlandsche zaken eenlge bijzondere invloed. Bij de uitvoering van het opbouw-programma werd aan vankelijk veel tegenwerking ondervonden van de zijdo der werkgevern. Toen deze echter zagen, dat het met de natio nalisatie-plannen wel losliep veranderden zij'- van houding. Tegen collectlveering van de landbouw hebben de boeren, individualistisch als zij in Hon. garije zijn, zich sterk gekant. Tot nip toe zijn alleen agrari sche hervormingen doorge voerd, die beoogen het groot grondbezit te doen verdwijnen. De geTdsaneering is een suc ces geworden. Men zal zich herinneren hoe het vorig jaar de inflatie-sneeuwbal zich ln snelle vaart in beweging zette en de prijzen in korte tijd tot astronomische getallen stegen. Een gigantische flnancleele coupe bewerkstelligde toen de saneering van de valuta. De regeering kocht groote partij en buitenlandsche valuta er betaalde met het slechte infla- Amerikanen onder zoeken hun vllegiulgen. Het Amerikaansche congres heeft besloten een grondig on derzoek in te stellen bij de lucht vaartmaatschappijen en de vliegtuigindustrie van het land, dit naar aanleiding van het groo te aantal ongelukken in de laat ste tijd. Onder meer zal een onder zoek wordeji ingesteld naar het onderhoud der toestellen, de werkwijze der maatschappijen, de bij de constructie toegepaste veiligheidsmaatregelen, enz. Rationalisatie in de landbouw. Een eerste vereischte voor de toekomst zal zjjn te zor gen, dat onze landbouwpro ducten tegen de laagst moge lijke prgs op de markten ge leverd worden. De kostprijs der productie moet omlaag, aldus minister S. L Mansholt, tijdens, een te Hoogeveen voor de Bond van Kleine Boeren gehouden rede. i Hiermede mag niet worden geschroomd, daar anders an dere landen ons op de wereld markt voor zullen zyn. Rati onalisatie der kleine bedrijven is een dringende eisch. Op het ministerie wordt hiervoor reeds een plan ontwikkeld. Minister Mansnolt gaf de verzekering, dat, indien deze rationalisatie bereikt is, de productiekosten op de kleine bedrijven zeker niet hooger zullen liggen dan die op de grootere bedrijven. Wie zal het eerst zijn gelukwenschen aan het Paleis kunnen aanbieden? Illegale zender iot zwijgen gebracht. Tafreelen, die veel weg heb ben van fragmenten uit een sensatieroman, speelden zich gistermorgen b\j de A.N.P.- telèxkamer te Soestdjjk af. De telextypiste, die de wacht had, zag n.L tot haar groote ver bazing plotseling kuiten een soldaat staan, die zich „ver dacht ophield". De man werd binnengehaald en uitgehoord. Het bleek een „spion" te zyn van de Amersfoortsche cava, lerie, die de opdracht had, t< trachten zooveel mogelijk be richten te vernemen en deze dan met behulp van een radio zender, welke in een schuurtje nabij het Astoria-chalet was opgesteld, naar zijn af deeling door te geven.. Er bestaat n.l. een oude veete tusschen de cavalerie en de artillerie. De artillerie, dus de mannen der saluutbat- terij, zou het bericht het eerst krggen en ook het eerst ge lukwenschen aan het Paieis kunnen aanbieden. Dit kon de cavallerie, het wapen waartoe Z. K H. Prins Bernhard had behoord, niet verkroppen. Dus vond men een „krijgs list". Het cordate optreden van de A.N.P.-telextypiste heeft de plannen echter ge dwarsboomd. Zjj riep de hulp in van den oommandant van de saluutbatterjj te Baarn en deze greep schielijk in. De zender werd opgespoord, over vallen en onklaar gemaakt, de bedieningsmanschappen meegevoerd en een hoofdoffi cier in de strijd betrokken. Maar deze kon in dit nachte lijk uur niet in" ipen, zoodat de cavaleristen weer in hun positie hersteld werden. Toen werd nog een telefoongesprek gevoerd met de generale staf te 's-Gravenhage, maar voorloopig kwam de cavalerie als overwinnaar uit de strrjö. De hoogste instanties heb ben nog geen verbod uitge vaardigd tegen een luisterpost, zoodat de zender weer werkte, maar het A.NJ? heeft een krachtig protest ingediend. Het wenschte niet te worden bespionneerd. De artillerie le verde toen wachtposten, die het consigne kregen iedereen uit de nabijheid der telex-ka mer „desnoods gewapender hand" te weren. Later heeft de waarnemend commandant van de saluut- battenj te Baarn ln opdracht van den Divisiecommandant de „strgd" om de primeur tusschen de cav lerie en de artillerie beslecht. De „illegale" zender is tot zwijgen gebracht en achter slot en grendel gesteld. De be dieningsmanschappen hebben opdracht gekregen de omge ving der A.N.P -telexkamer te verlaten. Ook ae extra-wacht rukte weldra in. KWAJONGENSSTREEK Gistermorgen is bg contröie geconstateerd, dat ln een van kabels van dv telefoonver binding tusschen de telex kamer van het A.N.P. en de saluutbattery te Baarn een diepe messnede is aange bracht. De verbinding is ech ter niet verbroken geweest. Het betreft hier een boven- rondsche militaire lg'n. Men vermoedt, dat het kwajongenswerk is geweest, alhoewel de mogelijkheid van sabotage niet Ja uitgesloten. PRINSES JULIANA MAAKTE EEN AUTO. RIT. H.K.H. "Prinses Juliana heeft Dinsdagmiddag geduren de korte tijd een rutorlt ge maakt door besneeuwde omgeving van Soestdgk. GELUKSTELEGRAMMEN Ter gelegenheid van de a.s. bigde gebeurtenis i_. het pa ieis Soestdijk zal het moge- .ijk zijn aan de leden van het Prinselijk gezin gelukstele grammen te zenden. Het extra-recht voor deze telegrammen, welke afgeleverd zullen worden op een nieuw- ontworpen gelukstelegram-for mulier, bedraagt 0.40 Het batig saldo, na aftrek der be drijfskosten, zal ten goede ko men aan een urgent •charita tief doel ten behoeve van het kind. Lie afz- ders kunnen desgewenscht een afschrift van hun telegram ontvangen op een zelfde luxe-formulier. De kosten hiervan bedragen 0.20 per 50 woorden. Nederlandsch goud in Zwitserland? Zwitsersche bladen publicee- ren een bericht uit Ameri kaansche bron,s als zou uit in de Russische zóne gevonden documenten zijn gebleken, dat de Dultschers e hoeveelheid >ud ter waarde van 70 mil- ïloen dollar uit Nederland naar Zwitserland hebben doen over brengen. Volgens het Ameri- nsc-8 bericht? zru men te Washington ove ••vegen, ln sa menwerking met de andere geallieerden, stappen bg" de ZwP" t regeering te doen. KAKEL DCORM-AN" TE CASABLANCA. Hr. Ms. „Karei Doorman" is in Casablanca aangekomen en zal 12 Februari haar thuis reis voortz' -n. is het 25 jaar gele den, dat de op 12 Nov. 1921 begonnen conferen tie van Washington werd gesloten. Op deze confe rentie werd een viermo- fendheden ve-drag (Ver. taten, Engeland, Frank rijk en Japan) gesloten over de erkenning van de status quo in de Groote Oceaan. Later trad ook Nederland tot dit verdrag toe. De groenteprijzen. ZAL DE DOOI DE MOEILIJKHEDEN OPLOSSEN? (Van onzen Haagschen redacteur) Nu weer voor de periode van 14 dagen de maximum prijzen voor groenten zijn vastgesteld, blijkt dat er wei nig verschillen zijn met de voorgaande periode van 14 dagen. Er is alleen wat meer aandacht besteed aan de prij zen voor de panklaar gemaak te groenten. Naar wij ten departemente vernemen, heeft de minister van Landbouw, Visscherij er Voedselvoorziening geen ge hoor kunnen geven aan de aandrang om de maxlmumprij zen voor de telers vast te stel len; wel heeft hij toegezegd een eventueel voorstel, dien aangaande van de handel in ernstige overweging te nemen. Door de vorstperiode was de aanvoer van groenten slecht; bij inval van de dooi mag worden aangenomen, dat dan ook de aanvoer weer toeneemt en daarmede het verminderen der moeilijkheden. Er zal moeten worden afge wacht hoe de handel op de nieuwe prijslijst reageert. In elk geval heeft de regeering geen mededeeling ontvangen van het wel geuite voornemen van de groentenhandel om in staking te gaan. Men ver trouwt, dat het zoover niet komen zal. Minister Vos over de woningbouw. Op vragen van den heer E. Vermeer in verband met de herbouw in de geteisterde ge lbeden, heeft de minister van Openbare Werken en Weder opbouw a.L als volgt geant woord: lo. In het bouwplan 1947, is naast volumes voor bedrijfs- bouw, agrarische bouw, enz. een woningbouwvolume opge. nomen. Het woningbouwvolu me bevat alles, wat er aan woningen gebouwd wordt-, der halve de herbouw van de wo ningen, welke door oorlogsge weld vernield zijn, alsook de bouw van nieuwe woningen, welke noodig zijn voor aan vulling van woningtekort. 2o. Aan de gemeentebestu ren wordt medegedeeld hoeveel woningen van een bepaalde Inhoud mogen worden ge bouwd. Wil het gemeentebe stuur grooter dan wel kleiner woningen bouwen, dan zullen zooveel minder, resp. meer woningen kunnen worden ge sticht. Als woning!nhoud wor den in dit verband niet aan gemerkt de inhouden van schuurtjes, kelders en bedrijfs ruimten. Plannen om van deze handelwijze af te stappen, be staan niet. DE VERWOESTE GEBIEDEN. 3o. Bij de verdeel ing van het woningbouwvolume Is bijzon dere aandacht besteed aan de belangen der verwoeste gebie den De toewijzingen aan die gebieden Zt)n, de daarvoor maatgevende factoren o.a. de arbeid smogelijkheid ln aanmerking nemende, verhou dingsgewijs hoog. Toch een doodstraf voltrokken. Het doodvonnis tegen G. J. H. Ganzevles, wiens gratie verzoek door HM. de Ko ningin werd afgewezen, is Woensdagochtend voltrokken. De 48-jarige G. J. H. Ganze vles uit Hilversum werd op 17 Juni van het vorig jaar door het Bgz. Gerechtshof ter dood veroordeeld Hg' had in 1942 en 1943 aan de S.D. in lichtingen verschaft over de doorzending van ondergedoken Joden naar andere adressen, ook naar het buitenland, ten gevolge waarvan 68 Joden werden gearresteerd en gevoerd. Ganzevles verkreeg geen recht van cassatie. NOG MEER BESCHIK KINGEN. Door HM. de Koningin is afwijzend 'beschikt op de gra tieverzoeken van G. Rollema en P. J. Gerrits, beiden tot de doodstraf veroordeeld. H.M. de Koningin heeft gratie ver leend aan G. S. van der Ploeg. De doodstraf is voor hem vervangen door levens lange gevangenisstraf. Doodelijk ongeval bij kraaien schieten. De 17-jarige J. S. uit Ko ningsbosch onder de gemeente Echt (Limb.) werd doodelijk getroffen door het ontijdig af gaan van een jachtgeweer. S. wilde kraaien gaan schieten en had zich daartoe verborgen in een bietenkuil Vermoede- Igk is het geweer V* het neer zetten afgegaan. S. werd ge vonden met een schotwond in de borst. Toen arriveer de, bleek hij reeds te zijn overleden DETACHEMENT NAAR DE WEST. Ondanks «sneeuw, ijs en roode neuzen viel den jongens geen „koel" afscheid ten deel, toen Dinsdagmiddag de ..Bloemfontein" van de KP. M. de tros^n lossmeet om de tocht naar de West te aan vaarden met 600 man van het detachement West-Indië aan boord. Integendeel, de ve len, die gekomen waren om de jongens het afscheid toe te roepen, schenen geen last te hebben van de scherpe win<j 'en de stuifsneeuw. Zij stonden aan de kade hun laat ste boodschappen en heilflren. schen omhoog te seinen naar de soldaten, die onder leiding van kapitein J. van der Leest naar warmer oorden gingen vertrekken. Aan boord bevinden zich ook een aantal gedemobiliseer- den, die thans teruggaan naar de West. Indonesische delegatie teleurgesteld. Repubiikeinsche propaganda Een woordvoerder van de regeeringsvoorllchtingsdlenst- te Batavia heeft Dinsdag avond in een radiorede om het volgende verklaard. „De In donesische delegatie ls naar Djogja vertrokken, zonder dat de onderteekening van Linggadjati tot stand is geko men. Uit het feit. dat de dele gaties thans aan de bespre kingen over de procedure van de onderteekening toe zijn, mag afgeleid worden, dat het stadium van uitsluitend mili taire besprekingen voorbij is. Het is tevens begrijpelijk, dat thans de interpretatie van de overeenkomst ter sprake is gekomen. De verklaringen van Sjarifoedin en Natsir wijzen er op, dat de Indonesische de legatie gaarne de overeen komst zou geteekend hebben, in de meening verkeerend, dat dit de weg zou banen naar oplossing van de militaire pro blemen. Van Nederlandsche zijde werd hiertegenover ge-, steld, dat eerst de richting, waarin de Interpretatie van Linggadjati zich zal bewegen, moet worden vastgesteld. De Indonesische delegatie had volmacht tot het teekenen van de overeenkomst met de daar bij behoorende notulen. De commissie-generaal staat ech ter op het standpunt van de motie Romme.van der Goes van Naters als baslh voor de -mderteekening, aangezien in 1e tekst van deze motie, als mede ln de regeeringsverkla- -ing over de 17 punten de rich ting waarin de uitwerking zich zal bewegen ligt opge- gesloten. Dit was niette min meer dan waartoe de Indonesische delegatie gemachtigd was. De republi- 'tqinsche Ders ls fel gekant te- Onrust te Semarang. De Nederlandsche militaire woordvoerdér te Batavia heeft o.m. medegedeeld, dat te Semarang Indonesische burgers op Nederlandsch ge bied door gewapende republi keinen zijn overvallen. De Aanvallers stichtten verschil- 'ende branden en doodden één burger, terwijl een andere burger meegevoerd werd. De V. S zullen met In gang van 17 Februari dage lijks radio-uitzendingen naar de Sow jet-Unie verzorgen van onpartijdig wereldnieuws berichten uit de V. S. Wat te Roosêndaal in 1946 in beslag genomen kon worden. St. jnge straffen. Het afgeloopen jaar telt ten aanzien van het deviezenver- keer verscheidene zwarte blad zijden, zoo deelde men ons van de zijde van het ministerie van financiën mede Hoeveel er meer ten goedé gekomen zou zijn aan het economisch her stel, indien er geen deviezen- knoeierijen waren gepleegd, is moeilijk te schatten. De hieronder volgende cij fers van geconfisceerdevaluta en handelsartikelen, welke men in 1946 nog alleen maar bg Roosendaal over de grens trachtte te smokkelen, geeft Verontruste burgemeesters op minister Beel. bezoek bij Ook Vlisslngen vertegenwoordigd. Zooals w\j reed -erder be richtten, heeft de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten de vorige week Woensdag te Nrjmegei een vergadering ge houden, waarin de Nederland sche gemeentebe en uiting hebben gegeven aan hun ver ontrusting over de gang van zaken bij de wederopbouw. Aan het slot van deze ver gadering, bg gewoond door ruim 500 vertegenwoordigers van door oorlogsgeweld ge troffen gemeenten in Neder land, ls een resolutie aangeno men, waarin de ter vergade ring naar voren gekomen be zwaren zijn samengevat en de ••egeering wordt verzocht de in de resolutie in het belang van een snelle .ederopbouw bepleite voorzieningen zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. in deze vergadering werd een delegatie aangewezen, be staande uit de hec.cn mr. P. J. Oud, burgemeester van Rot terdam, voorzitter van de Ver. van Nederlan *he gemeenten, mr, B. M. Ba**~er, burgemees ter' van Venlo, mr. H. B. J. Witte, burgemeester van Ber gen op Zoom, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, C. G. Matser, burgemeester van ...ihem en M. Arkema, di: teur van de Vereeniging van N"-^"'""dsche gemeen ten, welke de'egatie de reso lutie aan den minister-presi- t. den "vn'Ver van '~neT - lanöSche zaken, dr. L J. M Reel, zou aanbieden. Deze aanbieding heeft Dins- 'agmiddag r' its gehad. De voorzitter van de delega tie, de h~cr Oud, was in de gelegenheid de Inhoud van de resolutie uitvoerig nader toe te lichten. A gister Beel, die de dele gatie geruime trjd in audiëntie heeft ontvangen, toonde groote belangstelling voor deze aan gelegenheid en zec .e toe aan de naar voren gebrachte wen- schen ernstig aandacht te z" 'en schenken. Het Nederlandsche Instituut voor volkshuisvesting en stede- bouw en de Nationale Wo- nir'..-ad hebben in een adres aan den minister-president, minister van blnnenlandsche zaken, den minister van open bare werken en wederopbouw a.L h_.ongerustheid uitge-, soroken over de ontwikkeling van de tr—tand op het gebied van de woningvoorziening, waarbij de vree- wordt uitge sproken dat het bouwprogram ma 1947 zal mislukken. De vereenigingen wagen of het .,bg' de oogenblikkelgke nood toestand op woninggebied ver antwoord is van het beschik bare hout nog dusdanige be langrijke kwanta af te staan voor andere doeleinden, als thans geschiedt". In dit ver band wordt gewezen op de mededeeling aan de Tweede Kamer verstrekt, „dat van de totale houtaanvoer slechts 50 bestemd is voor de bouw nijverheid tegen 70 voor de oorlog". hiervan nog maar een beschei den indruk. Wat te Roosendaal achter haald werd aan deviezen, is het volgende: 242.958 gulden, 438.871 Belgische francs, 159.835 Fransche francs, 14.064 Zwitsersche francs, 4.2 (0 Engelsche ponden en 527 dollar. Andere iin beslag genomen smokkelobjecten bestonden o.tn. uit: 25.556 kg. aardappe len, 1.781 vulpenhouders, 569 horloges, 24 auto's, 1.640 stuks boven- en onderkleedlng, 3.317 sigaren, 422.469 sigaretten, 10.800 kg. tabak, 1.018 kg. en 126.113 stuks bloembollen, 26.085 knotten breigaren, 3.583 paar kousen en 8.362 klossen naaigaren. Voorts werden in de maand December 1946 alleen reeds aan alle Inspecties tezamen in beslag genomen 125 runderen en 41 paarden. STRENGE STRAF. De schoonvader van den 53- jarigen kantoorbediende H. J. van V. te Rotterdam, die met een Zwitsersche getrouwd was, kwam te overladen, met het gevolg dat van V. een erfdeel te goed had. Hg ging dit ha len in Zwitserland en keerde met het ontvangen geld, om gezet in horloges, terug. Hij deed aan de grens geen aan gifte en toen hij met deze af faire in één slag 2100,0 ver diend had, trok hij er opnieuw op uit. 200 Horloges, ln goud, doublé en chroom uitgevoerd, poogde hg zonder vergunning over de grens te brengen en het lukte. Maar de economi sche recherche in Nederland sliep niet en wist op zekere dag van V. in de kraag te grg'pen en 187 horloges, een aantal horlogebandjes en een som van 30.405 in beslag te nemen. De economische politierech ter te Rotterdam veroordeelde hem thans tot één maand ge vangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee Jaar en verbeurdverklaring. gen de verklaring vait mi nister Jonkman en heeft aan het volk een eigen uitleg op gedrongen, zonder zich echter af te vragen of de Nederland sche minister misschien niet geheel in de geest van de ont werpovereenkomst heeft ge, nandeld. Naar van gezaghebbende re pubiikeinsche zijde te Batavia aan Aneta verklaard werd, bestaat er van Indonesische zijde geen bezwaar tegen óe regeeringsverklaringen van 10 December en 19 December, in dien deze worden beschouwd als richtlijnen of instructies voor de commissie.generaal bij de verdere uitwerking van de overeenkomst van Linggadjati. Mogelijke inlijving ervan bij de notulen zou echter moeilijk heden kunnen veroorzaken. Men had optimistische ver wachtingen over de ondertee kening van de overeenkomst spoedig na de terugkeer uit Djogja op het einde van deze week. Indonesische batterij, vernietigd. De marine-voorlichtings dienst deelt naar aan leiding van de beschieting van de R P 142 op 3 Febr. j.l. me de: De laatste tijd is het dui delijk geworden, dat wederom DOgingen tot Infiltratie op Ba- li van Java uit worden voor bereid. In de Pampangbaai aan de Zuidkant van Straat Bali is een prauwenvloot met enkele bewaDende stoomboot- ies geconcentreerd, terwijl op de wal mltrailleur.stelllngen waren opgeworpen. Aangezien bestrijding van de infiltratie noodzakelijk is. hebben op 4 Febr. „Plet Hein" en eenlge „vuurvliegen" de kustbatterij welke de R P 142 beschoot vernietigd. Daar de batterij in het oerwcud stond oDgèsteld. is de kans op slachtoffers uit de burgerbe volking gering. Drie Nederlanders gedood. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft medege deeld. dat er tengevolge van verschillende acties drie Ne derlanders zijn gesneuveld Op. 3 Februari werd een bende van 50 man. die de Westeüike sector van Medan was bin nengedrongen, met achterla ting van 3 dooden verjaagd. Een andere bende, welke on. der aanvoering van een Jar nannees dezelfde sector was binnengedrongen, werd even eens verdreven, waarbij de Ja- nannees en 2 bendeleden ge dood werden en wapens en munitie in beslag werden ge nomen. Bri Bandoeng werden ver. schillende patrouilles door een bende beschoten. De bende werd met achterlating van S dooden verjaagd. NIEUWE BONNEN Geldig van 9 t.m. 22 Febr. BONKAARTEN KA, KB en KC 701, 4e strook. Suiker, enz.: 596 Alg. 750 gr, suiker, boterhamstrooi sel, enz. óf 1500 gram jam, stroop, enz. óf 750 gi\ cho colade óf suikerwerken. El: 59—7 Alg. één ei. Sinaasappelen: 598 Alg. 500 gram sinaasappelen. BONKAARTEN KD en KE 701 4e strook Suiker: 603 en èO4 Alg. 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz. óf 500 gr. jam. stroop enz. óf 250 gram chocolade of suikerwerken. El: 605 Alg. één ei. Sinaasappelen: 60^-6 Alg. 1 kg. sinaasappelen. BONKAARTEN MA en MD 701, 4e strook. Suike*"594 Suiker: 250 gr. suiker. boterhamstrooisel, enz., óf 500 gr. jam, stroop, enz. óf 250 gr. chocolade óf suikerwerken. TABAKS- EN VERSNAPE- RINGSK AARTEN. T 69 en T 70: 2 rantsoenen tabaksartikelen elk. V 70: 200 gram chocolade of suikerwerken óf 200 gr sui ker, boterhamstrooisel, enz óf 400 gr. jam, stroop, fenz.' X 69: 2 rantsoenen tabaksarti kelen. X 70: 100 gr. chocolade of sui kerwerken óf 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. öi 200 gr. jam, stroop, enz. De bonnen voor sinaasappe len moeten uiterlijk Woensdag 12 Februari bij den groenten- of fruithandelaar word inge leverd. Thans zijn de bonnen voor suiker dus ook geldig voor versnaperingen én omgekeerd De volgende bonaanwgz-'ng voor sinker enz. en voor ver- snaoeringen zal op 20 Febr. geschieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1