PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Britsche Koninklijke familie op reis Kent Rusland Traag overleg Marine en koopvaardij r: Nieuwe streek-ziekenhuizen Vandaag het geheim van de atoombom? in Ned. Indië moeten samenwerken 190e jaargang - No. 30 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F- van de Velde Jr., Vlissingtn- op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pet week. 3-20 per kwartaal, franco per post, t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie i 2. Bureaux gevestigd te Vlissmgen Walstraat 58-60. tel 10 (2 'Ijner Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. tioes Turtkade 16. tel 2475 Oostburg Gratemastiaat 3. tel 102. Terneuzen Brouwenjstr 2, Postrek nr. 3593QL P Z.C Middelburg. Het Wereldgebeuren: Met de „Vanguard" naar Zuid-Afrika. Het bezoek een groot nationaal feest. Engelanda modernste sis schip de Vanguard", heeft thans met de konlnkijke fami lie aan boord, Koning George VI, Koningin Elizabeth en de belde prinsessen, de Europee- sche wateren verlaten op weg naar Zuid-Afrika. Na zijn di verse reizen naar Canada, Australië en Nieuw-Zeeland staat de Koning op het punt zijn persoonlijke kennismaking met de dominions te voltooien door voor de eerste maal als regeerend Engels ch vorst de Unie te bezoeken. Men kan niet beweren, dat Zuid-Afrika tot - de meest ge trouwe en toegewijde domini ons behoort. Het heeft weinig gescheeld of de Unie weigerde om aan de zijde van Engeland de oorlos- in te gaan en steeds zijn onder een aanzienlijke groep der bevolking onver bloemde pro-Duitsche sympa thieën aanwezig geweest. Vooral onder de Zuid-Afri kanen, die niet van de Engel- sche stam zijn leeft een stérk Republikeinsch gevoel en de veldwinnende nationalistische partij maakt van haar anti- Engelsche en ook wel anti-de mocratische gezindheid geen geheim. Een met fascistische ideeën besmette figuur als dr. Malan, leider der nationalisten, illustreert dit. Niettemin zal men pogen ter gelegenheid van het hooge bëzoek alle politieke contro versen op de achtergrond te stellen en slechts een kleine groep Indiërs uit Natal heeft besloten het bezoek te boycot ten. In de Unie beschouwt men het koninklijke bezoek als een groot nationaal feest en tal van evenementen zijn dan ook voor de gasten gearrangeerd. Oo 17 Febr. zal de Vanguard die haven van Kaapstad bin nen .loopen. Op 21 Februari zal Koning George de nieuwe zit ting van het Zuid-Afrikaan- sche Parlement openen; 19 Maart wordt een groote Zoe loe-oorlogsdans gedemon streerd; op 28 Maart ls een bezoek aan het beroemde Kru- ger-park vastgesteld, het enorme wildreservaat, waar leeuwen en andere dieren der •wildernis in vrijheid rondzwer ven. Een ander hoogtepunt vormt zeker, de 21ste April, wanneer Kroonprinses Eliza beth in Kaapstad haar 21ste verjaardag zal vieren. Euro pa's meest besproken prinses wordt dan meerderjarig en men verwacht algemeen, dat dan spoedig een beslissing zal worden genomen aangaande haar toekomstigen gemaal. In de Unie zelf zijn er en kele merkwaardige reacties waar te nemen. Een nationa listisch blad heeft de Afrl- kaansche vrouwen aangespoord geen reverences te maken voor de Koningin, maar vol gens nationaal gebruik alleen de hand te reiken, aangezien bekoorlijke eenvoud tot de sie raden van de Zuid-Afrikaan- sche vrouwmoet worden gek kend. Vele geschenken zullen volgens A.P. het koninklijk gezin worden aangeboden o.a. een gouden theeservies aan de Koningin, vijf diamanten voor een broche aan Prinses Eliza beth en een aantal briljanten voor een armband aan Prinses Margaret. Drie maanden lang zal Lon den zijn favorieten moeten missen, doch in het verre Do minion staat hun een druk programma te wachten, dat zeker zijn rente zal opleveren Versterking van de band met het moederland. Journalisten in de kou. De journalisten zitten in de kou. De centrale verwarming- ketels van het Astoria Chalet in Baarn hebben het laatste restje kolen opgeslokt. Eenige Baarnsche bakkers konden geen brood bakken. Er waren geen kolen en de toe wijzingen konden niet gehono reerd worden. Bakker Vonk in de Laanstraat te Baarn had in zijn bakkerij een van brood deeg vervaardigde Ned. Leeuw klaar liggen, die in zijn éta lage zal prijken. Maar hij kon hem niet bakken. De Baarn sche bakkers toonden echter in deze moeilijke periode een goede solidariteit. De gedu peerde collega's zullen zoo ver de voorraad strekt, gehol pen worden. Te voet naar Ameland? is het 268 jaar gele den, dat Joost van den Vondel, tjjdens zijn leven gekroond als de „Prins onzer dichters", over leed; viert San Marino zijn onafhankelijkheidsdag is het 25 jaar geleden, dat de beroemde boeren generaal Christiaan R. de Wet, de onvangbare guerilla-lelder en schrij ver van „Strijd tusschen boer en Brit", overleed. -.;V - m Koningin Elizabeth waait een stevige Oostenwind over Ameland, waardoor de waterstand op de Waddenzee zoo laag is, dat er waarschijnlijk spoedig gelegen heid zal zijn te voet het ijs op de Waddenzee over te steken. De positie van het kracht voer voor vee 'begint zorgelijk te worden. Het beurtschip, dat naar Leeuwarden was ver-1 trokken om veevoer te halen, liep door het ijs averij op en zag, na gerepareerd te ziïn, geen kans meer naar Ameland terug te varen. Kampstaf van Ravensbrück veroordeeld. Alle vijftien voormalige le den van de ataf van het con centratiekamp voor vrouwen te Ravensbrück zijn door het Hamburgsche hof voor oor logsmisdaden schuldig bevon den. Alle vijftien leden van de staf werden beschuldigd -van misdaden tegen de ménsch. heid. Onder de beschuldigden bevonden zich dokters, ver pleegsters en een lid van de SS. AMNESTIE IN POLEN? Het is waarschijnlijk, dat de nieuwe Poolsche regeering, die vandaag voor het eerst brjeen- komt, amnestie zal verleenen aan hen, die door ondergrond- sche activiteit de regeerihg hebben tegengewerkt. BARUCH EN GOESENKO ZEGGEN HET. Bernard Baruch, voormalig vertegenwoordiger van de V. S. als permanent lid van de commissie voor de atoom-ener gie bij de Ver. Naties, heeft het vermoeden uitgesproken, dat de Sowjet-Unie zich door middel van spionnage in Ca nada op de hoogte zou hebben gesteld van het geheim der atoombom. .xoning George VI Polen's toekomstige premier. In Warschau verwacht men, dat dc functie van eerste-minis- ter zal worden opgedragen aan Jozef Cyrankiewicz, een advo caat van 35 jaar, \fie vier jaar lang heeft doorgebracht in het beruchte concentratiekamp Auschwitz. Cyrankiewicz is afkomstig uit Krakau. Hij wordt algemeen beschouwd als de „sterke man" van de Poolsche socialistische partij, waarvan hij secretaris generaal is. Hij was minister zonder portefeuille in de aftre dende regeering. Naar verluidt zal de huidige ministe'-president, Morawski, in de nieuwe regeering de functie van minister van binnenlandsche zaken op zich nemen. Vice-admiraal Blandy. die de proeven met de atoom bom heeft geleid, is Maandag benoemd tot opperbevelhebber van de Amerikaansche Atlan tische vloot, Baruch wees daarbij op de a»™, recente onthullingen inzake |i§ spionnage in Canada en op een krantenbericht,, volgens het welk de Canadeesche regeering met plutoniumwinning is be gonnen. Verklaring van Joezenko. Met betrekking tot de po gingen van Sowjet-Russische zijde om het geheim van de atoombom machtig te worden, schrijft Goezenko. eertijds be ambte van de Sowjet-Russi sche ambassade te Ottawa in 'iet „Cosmopolitan" Magazine; Op V-J-dag hoorde ik op Ie ambassade „niet reppen van loop op internationale contro le". Alle hooggeplaatste officie ren zeiden hetzelfde: „Nu de Amerikanen het hebben uitge vonden. zullen wij het moeten stelen". Verder zegt Goezen ko, dat Moskou, naar hij meent te weten, reeds gedetail leerde inlichtingen omti-ent de atoombom bezat maanden voordat de wereld er vanf te hooren kreeg. De Sowjet-Unie zou ook specimina van uranium 233 en 235 bezitten, en wel uit Ottawa overge bracht in diplomatieke valie zen van de Sowjet-Russische ambassade. Canada ontkent. De Canadeesche minister van wederopbouw, C. D. Howe, heeft in commentaar op Ie ge ruchten omtrent het uitlekken van atoomgeheimen uit Cana da naai- de Sowjet-Unie ver klaard: „Naar onze meening zgn de door ons getroffen vei ligheidsmaatregelen minstens even voldoende als die van eenig ander land en beter dan die van de meeste landen. Wij hebben geen redenen om aan te nemen, dat er geheimen uitlekken zoodat we'er maat regelen tegen kunnen nemen". Alarmtoestand in Venezuela Het leger van de republiek Venezuela is in alarmtoestand, met het oog op eventueele maatregelen tegen een terug keer van den voormaligen pre sident Lopez, die in 1945 is afgezet Lopez schijnt te be schikken over een aantal vlieg tuigen en een vloot. Sommige van zfjn aanhangers zouden momenteel op Curagao verblij ven en op grondgebied van de Dominicaanshce republek. Men verwacht in Venezuela afkon diging van de staat van be leg. Deensch schip in nood. Volgens een radiobericht van het motorsc'.Jp „Bra bant" oevindt het Deensche stoomschip „J. C. Jacobin" zich voor de Deensche kust In zinkende toe' -nd. De po sitie van het in nood verkee- rende schip, da' onmidde ijk ass'stentie heeft evraagd is ongeveer ten Noorden van Hél- goland. Tractatie van de schooljeugd Het C.D.K. deelt mede, dat de tbewijzingen voor cacao, melk, suiker en versnaperingen welke in verband met de a.s. blijde gebeurtenis in het Prin selijk gezin uitsluitend voor scholen voor gewoon lager- en voorbereidend onderwijs zullen worden verstrekt, reeds thans bij de plaatselijke distributie diensten kunnen worden afge haald. Russen op Texel verraden. Voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, is de zaak behan deld tegen den 33-ja"igen G. W. A. Mulder, uit Amsterdam. In Mei 1945 moest hij nagaan, waar de Russen, die zich na de opstand op Texel ^verborgen hadden, zich ophielden. Zijn op dracht hield in, in burgerklee- ding, dus in strijd met de krijgs- wat, naar Texel te gaan. Ad Mulde- ging naar 'n oude ken nis, J. Dijksen, waar hij vertelde, dat hij met zijn kameraad op voedsel uit was. Dijksen, die te goeder trouw was, liet tegen over ve-dachte los, dat hij wel eens voedsel aan de verborgen Russen verstrekte. V Des avonds is - Mulder naar de genda-merie gegaan en heeft daar zijn vrienden verraden. Des nachts kwamen Duitschers, op aanwijzing van Mulder de wo ning van Dijksen en Witte bin nen en dwongen dezen de komst van Russen, die voedsel kwamen halen af te wachten. Bij Dijksen kwam echter nie mand. maai' toch we'd hij ge arresteerd.. Witte kreeg des nachts wel bezoek van Russen, die echter spoedig argwaan kregen én op de vlucht sloegen. Een van hen werd door het vuur van de Duitschers gedood. De pfoocureur-fiscaal eischte tegen Mulder de doodstraf. BEVIN TEEKENT VREDES- VTIT^AGEN. De Britsche buitenlandsche zaken, Bevin, heeft gisteren de vredesver dragen met Bulgarije, Finland, Hongarije, Italië en Roemenië geteekend. SCHEEPSRAMP BIJ HONGKONG. In de buurt van Hongkong is brand uitgebroken op een ongeveer duizend ton metend Bntsch stoomschip. Er wordt nader gemeld, dat het aantal dooden volgens de laatste opgave een zestigtal bedraagt Brandweerlieden von- .'en de lijken opeengestapeld op het dek. Het schip had 250 passagiers aan boord. Illegale groep verraden. Voor het bijz. Gerechtshof te Maastricht hebben Maandag terecht gestaan de koopman Is. Brandon en de vroegere ver pleegster Cornelia W. Meier, uit Amsterdam. Brandon was financieel geïnteresseerd in 'n handwerkwinkel te Maastricht, waarvan de zaakvoerder P. A. Engeln in een Illegale groep „De Oranjekoerier" werkte. Brandon raakte na eenige tijd met de Duitschers in moeilijk heden. omdat Brandon Jood is. Hij zocht en vond oontact met de S. D., Brandon en de vrouw, die verontrust waren door de illegale acties van Engeln, ga ven in November 1941 aan de S. D. inlichtingen, die leidden tot de aanhouding van 18 per sonen, die betrokken waren bij de „Oranje-Koerier". Van deze 18 menschen zijn er 9 in Duitsche concentratiekam pen overleden. De advocaat-fiscaal, rar. F. baron van Voorst tot Voorst, noemde dit geval intens ge meen, ook om de zeer tragi sche gevolgen van dit verraad. De eisch tegen Brandon was 20 jaar en tegen de vrouwelij ke verdachte 12 jaar. CONFLICT BIJ SOERABAJA GEREGELD. Steeds meer uitstel. De vergadering, die Maan dagavond zou plaats hebben van de commissie-generaal de Indonesische delegatie, is uitgesteld hangende verdere besprekingen van de Indone sische delegatie onderling. De Indonesische delegatie zou zich Dinsdag naar Djogja be geven. Er ia nog geen datum vastgesteld voor een nieuwe bijeenkomst, die echter ver wacht wordt spoedig na de te rugkomst van de Indonesische delegatie uit Djogja. Onverwachs zijn Dinsdag morgen te 11 uur de besprekin gen tusschen de Indonesische delegatie en de Commissie-gene raal hervat. Om 11 uur pH tijd had de bijeenkomst plaats ten huize van Sjahri". Deze bijeen komst duurde tot 13.15 uur. De Indonesische delegatie is Ministerieele waarschuwing tegen vóór-oorlogsch défaitisme. te 15.30 uur naar Djogja ver trokken. Nader wordt gemeld, dat de Commissie-Generaal en de In donesische delegatie de laatste gebeurtenissen -ondom Soera- aja hebben besproken. De door de recente militaire actie ge schapen situatie wordt als een tijdelijke toestand beschouwd, waardoor de lijn der bespre kingen niet zal worden be- invloed. De v.roegere voorstellen van Nederlandsche kant voor de vaststelling der demarcatielijn blijven gehandhaafd, zoodat het buiten de oorspronkelijke de marcatielijn'gelegen gebied zal worden behandeld als een bij zonder geval. Daarvoor zullen de volgende richtlijnen gelden: Wanneer het algemeen bevel om het vuren te staken is ge geven en geëffectueerd zal zijn, zal dit' gebied zoo spoedig mo gelijk onder civiel republikeinsch bestuur worden gebracht. De Nederlandsche militaire bezetting zal slechts worden gehandhaafd totdat -egelmatige toestanden zullen zijn hersteld en de veiligheid zal zijn verze kerd. Van repjblikeinsche zijde zal geen militaire bezetting in dit gebied meer worden gelegd. De Minister van Marine heeft in zijn antwoord op het ver slag van de E.erste Kamer in zake de begrooting van zijn departement er op gewezen, daf volgens de opgedane ervarin gen tijdens de beide iaatste we reldoorlogen, onze maritieme vi sie er op gericht moet zijn, om behalve de opbouw eener ge schikte vloot, de noodige maat regelen ten aanzien van de i-jkoopvaa-dij te treffen, ter ver krijging van het grootst moge lijke rendement in oorlogstijd van het totaal beschikbare na tionale maritieme potentieel. Ten einde de koopvaardij in oorlogstijd in nauw strategisch en tactisch verband met de vloot te laten opereeren, is het nood zakelijk reeds thans de noodige organisatorische maatregelen in overleg met de reeders voor te bereiden. Met het oog hierop is de marinestaf uitgebreid met een koopvaardijkundigc. KOSTENVERDEELING. Verwacht mag worden, dat op de te houden rijksconferentie minister van een regeling omtrent de bestrij- ding der kosten van de rijks defensie na de tot standkoming van de nieuwe structuur van het Koninkrijk ter sprake zal komen. Inmiddels wordt wezerzijds overleg gepleegd met den minis- ttr van financiën om in afwach ting - van die regeling tot een kostenverdeeling voor het heden te kómen. Het is naar de meening van den minister onjuist op de wijze als door enkele leden geschied de, te gewagen van een tegen stelling tusschen de begrooting van het departement van O., K. en W. en die van de militaire departementen, Ernstig wordt gewaarschuwd tegen een stroo- ning, als die, welke in de decen nia vóór 1940 op de voorgrond trad en welke zich tegen alle nilitaire uitgaven verzette. Dif ïeeft voor het Koninkrijk in de nfgeloopen oorlog rampzalige gevolgen gehad. E STERKTE D*"" MARINE Op 1 Januari 1947 bedroeg de totale sterkte der Konink lijke Marine 28.833 man, waar van 2.225 officieren en 26.60f schepelingen. Hiervan behoo- ren 313 officieren en 8.798 gen t'het korpi mariniers. Door gedeeltelfjki demobilisatie wordt verwacht tat de sterkte reeds in 1947 aanzienlijk zal terugloopen. GEDEPUTEERDEN VAN ZEELAND ACTIEF. Voor de Beyelanden en voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zooals wy reeds meldden kwam in de Raadsvergadering van Goes' van 30 Januari j.l. aan de orde een voorstel van Buig. en Weth. om het tarief in het Gasthuis voor de patiën ten van buiten Goes mee j 0,25 per dag te verhoogen. Men kent de voorgeschiedenis: Lot Juli 1946 bedroeg het 3e kias tarief in het Goesche Gasthuis 2,75 per dag, daarbij kwam toen de 0.50 verhooging, die voor alle ziekenhuizen werd toegestaan, in October volgde een verhooging tot 4,per dag, die alleen voor het Gast huis te Goes gold, zoodat het tarief in de tijd van enkele maanden van 2,75 tot 4, was gestegen. Maar bovendien kreeg het C-emeentebestuur machtiging, om voor de pa tiënten, die niet te Goes ge domicilieerd v/aren, daar nog eens 0,50 per dag boven op te leggen. Tegen dit laatste rees in de dorpen krachtig verzet, zooals wjj reels eerder schreVen Burg. en Weth. hebben toen geprobeerd van de dorpsge meenteraden een subsidie los te krijgen, gebaseerd op 0,25 per verpleegdag van eiken patiënt uit de betrok ken gemeente, maar deze po ging is op niets uitgeloopen Men voelde er blijkbaar niet voor, om in het tekort van het Goesche Gasthuis bij te dragen. Aan deze kwestie is i een andere zijde. Ondanks de groote sommen, die men en kele malen voor verbouwing en uitbreiding heeft uitgege ven, en ondanks de nieuwe barakken, die men voor het ziekenhuis in de tuin heeft neergezet, en die de omge ving ontsieren, beantwoordt het Gasthuis -niet aan het ideaal, dat men zich gesteld heeft. De stand ls minder ge lukkig en het zit ingekneld tusschen andere gebouwen. Vandaar dat ook reeds is ge sproken over de bouw van een nieuw, modern ingericht en goed geoutilleerd ziekenhuis. NIEUWBOUW. Welnu, zoo redeneerde men, is het nu niet mogelijk, om te komen tot de bouw van een streekziekenhuis Dat zal misschien niet op eens gaan, gezien het enorme te kort aan bouwmaterialen en de veel dringerder gevallen van woningbouw, die moeten voorgaan. Maar dan is er ook nog even trjd om de noodige voorbereidingen te treffen, Gedep. Staten hebben zich nu voorgespannen. Naar beweerd wordt zon er toe stemming gegeven worden om ln Zeeland twee streekzieken huizen te bouwen en wel één in Zeeuwsch-Vlaanderen en *én op Zuid-Beveland. Hoev°» de zaken in Z. Vlaanderen s.aan is ons niet bekend, maar op Z-. en N.- Beveiand zijn de gemeentebe sturen door Ged. Staten te gen Vrijdag a.s in vergade ring bijeengeroepen. Deze eerste vergadering zal, zooals wel te voorzien is, nog slechts een oriënteerend of informatorisch karakter dra gen. Maar als de gemeente besturen voor een streekzie kenhuis iets gevoelen, dan zul len verdere stappen natuurlijk spoedig volgen. OUDEN VAN DAGEN. Het schijnt in de bedoeling te liggen het tegenwoordige Gasthuis in de toekomst in een tehuis voor ouden van da gen om te zetten. De ge meente Goes zal dan ontheven zijn van de zware verplichting eèn ziekenhuis te exploiteeren, terwijl deze last dan over een groot aantal gemeenten zal verdeeld zjjn, die natuurlijk in het beheer me ^-zeggen schap hebben. Mocht dit plan slagen, dan zal wederom blg- ken, dat door samenwerking van gemeenten veel bereikt kan worden en dat het, om iets groots tot stand te bren gen. niet noodzakelgk ls. dat gemeenten worden samenge voegd of geannexeerd zooals trouwens op Z.-Beveland al eer "er gebleken is bij het tot stand brengen van de water leiding, de luchtbeschermings dienst. enz. Het is te begrijpen, dat de gemeenteraad van Goes het verstandige besluit nam, om het voorstel tot verhooging van de Gasthuistarieven voor Ie buitenpatiënten even aan te houden, Een dergelijk be sluit zou in dit stadium al heel onDractisch geweest zyn en zou de sfeer voor bespre kingen hebben kunnen beder ven. Iets dergelijks moet ze ker voorkomen worden. Mijn bewoog zich naar de „Vanguard". De Britsche admirali teit zond Maandag een spoedboodschap aan de Engelsche thuisvloot óm mede te deelen, dat een drijvende mijn zich be woog in de richting van het slagschip „Van guard", dat óe konink lijke familie naar Zuid- Afrika brengt. Onmiddellijk nadat de boodschap van de admi raliteit was ontvangen, verlieten eenige escorte schepen de rijen der oor logsschepen om de „Van guard" te beschermen. De uitgezonden schepen ontdekten de mijn ten slotte bij Durlstone Head, op drie kilometer afstand van de „Van guard", die veilig door de gevaarlijke zóne ge leid kon worden. E.V.C.-voorzit(er formuleerde zijn verlangens. Te Amsterdam werd Maan dag het eerste landelijke con gres van de E.V.C. geopend. Ter inleiding van deze vyf- daagsche bijeenkomst hield de voorzitter, de heer Berend Blokzijl, een rede, waarin hij de volgende verlangens formu leerde: le. Onvoorwaardelijke ver hooging van de arbeidsproduc tiviteit teneinde naast leniging van de nooden van de Ned ar beidersklasse. te ontkomen aan macht en invloed van Wallstreet, d.wjs., de Ameri kaansche geldmagnaten; 2e Loonsverhooging en strijd tegen de duurte; 3e. Democratiseering van bet bedrijfsleven, mede tei versteviging van de politieke democratie; 4e Nationalisatie van sleu telindustrieën; 5e. Op grondslag van het onderhavige fusierapport een zoo spoedige mogelijke een heid met het N.V.V.; 6e Strijd voor de vrijheid der door fascisme geknechte volken in het kader van het .vereldvakverbond 7e in samenwerking met al le vrijheidslievende Nederlan ders het geven van een zoo groot mogelijke bijdrage tot de vrijheid van Indonesië en strijd tegen degenen, die als reactionnairen de koloniale verhoudingen willen handha ven. Haagsche scholen gesloten. B. en W. van 's-Gravenhage hebben beslot in verband met de zorgeljjkt kolenpositie alle openbare scholen deze week te sluiten. Dankbetuiging van de Koningin. Voor illegaal werk op Java. Dr. van Mook te Batavia, heeft in een schx*ijven aan de Chineesche vcreeniging „Foek Hsing She", welke in bezet tingstijd ondergrondsch werk verrichtte, de dank van de Koningin voor deze arbeid overgebracht. Dr. van Mook hield ook nog een toespraak, waarin hij me dedeelde dat de regeering had besloten een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking te stellen van het Chineesche Roode Kruis voor de leniging van bijzondere nooden. Ontvluchte S.D.-pion gearresteerd. De P.R.A. te Amsterdam heeft den ontvluchten Breda- schen groenteboer G., die bij verstek tot 18 jaar gevan- .enisstraf werd veroordeeld, ;earresteerd. Deze groente boer speelde den S. D. ver schillende menschen in handen. Kort voor zijn berechting te Den Bosch slaagde hij erin uit het interneeringskamp te Woensdrecht te ontvluchten. De Elfstedentocht. Gelijk reeds gemeld werd, zal de elfstedentocht Donder dag aanstaande worden ge 'ouden, tenzij sneeuwval of looi dit alsnog mochten verhinderen. Het rjs is thans overal betrouwbaar, maar op verscheidene plaatsen zeer slecht te berijden. Aan het ver beteren van de route wordt ge werkt. Alleen personen van 18 laar en ouder mogen deelne men. Er wordt in 2 afdeelïn- gen geredenwedstrijd en tocht. Aan de wedstrijd mogen geen dames deelnemen. De eindcontrole „tochten" wordt gesloten des nachts om 12.00 uur. Ieder, die het eindpunt bereikt voor sluiting van zijn elndcontróle ontvangt het zil veren elfstedenkruisje. Rouwdienst voor Prins Gustaaf Adolf. In de oud-katholieke kerk te 's-Gravenhage werd vanwege de Zweedsche legatie een plech tige rouwdienst gehouden, wel ke samenviel met de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Prins Gustaaf Adolf op het kerkhof te Haga. De dienst werd geleid door den Zweedschen predikant te Rotterdam, Shjort, geassisteerd doör den pastoor der kerk, ka nunnik Joh. Roeseling en den Anglikaanschen lege-predikant rev. Austin. Rouwdienst Yoor Grace Moore te Parijs. In de Amerikaansche kerk te Parijs is een rouwdienst ge houden voor de bij het onge luk met de Dakota omgeko men Amerikaansche zangeres Grace Moore. Aanwezig waren Jefferson Caffery, de Ameri kaansche gezant, met zijn echtgenoote, de ambassadeurs van Engeland, Nederland en Canada en de gezant van De nemarken. De kist waa r. st rozen, le lies, anjelieren en prachtige kransen bedekt. Op wensch van de familie w.erd de plech- rieheid zeer eenvoudig gehou den. Het stoffelijk overschot is in de g^afke'der bijgezet, van waar het later naar de Ver. Staten zal worden overge bracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1