I FUSIE ZeeuwscheS SANATOGEN Engelsch-Nederiandsche handelsbesprekingen in de vliegtuigindustrie UIT DE PROVINCIE WALCHEREN LAATSTE NIEUWS Voorloop'ge overeenstemming bereikt, Nieuwe maatregelen besproken. Een toon van voldoening ten aanzien van de sfeer der onderhandelingen en van - tot dusver bereikte resu<talen kwam naar voren in een on derhoud. dat het A.N.P. ter stond na, afloop der Zater dag voor enkele weken opge schorte Neder landschEngel- sche financieele en handelsbe sprekingen had met de leiders <ler delegaties: mr. H. Ellis- Rces, hoofd van de West-Ku- ropeesche afdöeling van de ..Treasury" en dra A. B. Speekenbrink, directeur-gene raal van de buitenlanusche economische betjekkingen. De heer Ellis-Rees sprak in de allereerste plaats zyn vol doening uit over de zeer pret tige geest, die onafgebroken tijdens de besprekingen heeft geheeracht. „Hc* doel van ons bezoek", zoo sprak hrj, „ia vohedig bereikt. Dit doel was, de mogelijkheid van een uit breiding van de handel onder de oogen te z en. hiot slechts voor het loopende Jaar, doch veeleer op lange termyn. Van daar dan ooit, dat wij geen formeel ve.drag zullen slui ten, omdat een bilateraal ver drag toch altyd Iets reatric- t.efs heeit. Wij hebben tijdens de bespreking... voornamelijk willen vaststellen, wat Ncaer- iani ons, speciaal op agra risch en zuivelgeb'ed,.Kan aan bieden, m.a.w. wy hebben ge tracht te v. ten te komen, welke goedei Nederland eventueel als Utvoersurpius beschikbaar krijgen, waar tegenover wy öe bpnemiugs- mo^elijkheid ter Bntsche markt zullen onderzoeken". Ook dra. Spcekenbrink toonde zich zeer voldaan over de wijze, waarop de onderhan delingen zyn gevoerd Zy la gen, naar zyn meet ing, op een bijzonder hoog peil en Neer land is dankbaar voor de zeer goede weerklank, die de uit eenzetting van Nederland s moeilijkheden en mogeiykhe- den bij do Brltsche delegatie heeft gevon„en. 9 VOORLOOPIGE 0 OVEREENSTEMMING. Het is daarom ook, dat reeds thans op een beperkt terrein een voorloopige over eenstemming Is bereikt ten aanzien van een verhoogde Nederlandsche uitvoer van enkele goederen, waarbij de Engelschen als duidelijk be wijs van nun bereidheid Ne derland te steunen, ook meer 'Vfiet-éssentieele goederen wil len opnemen, zooals bloem bollen, kwcekerypro_ucten, ambachtsproducten, spiritua liën en oesters. DEZELFDE IDEALEN. Het vraaggesprek werd be sloten met een verklaring van Engelsche en Nederlandsche zijde, dat bij de onderhande lingen duidaiyk ls gebleken, hoe Engeland en Nederland geleid wor-en door dezeifue conomische Idealen en dat iet beider oprecht en doelbe wust streven ts, in de toe komst de nauwste economi sche voeling te houden. Hoewel natuurlijk van beide zyden lang niet alle wenschên bevredigd zijn en nog veie moeilijkheden op opiossu.g wachten, is er alle aanleiding om in deze besprekingen het begin te zien van een sterke aanhaling der economische banden tusschen beide landen. Ook Batavia gaat (eest vioren. Men treft voorbereidingen te Batavia tot viering van de ge. boorte van een prinsje of pr.n. se3je Nederlandsche, Indone rfjche- en Chinecsche kinderen ontvangen versnaperingen en portretten van het Prlnseiyk gezin, er zullen feestelijkheden zijn in de welfare-cantlnes terwijl herauten te paard de heugelijke gebeurtenis zullen aankondigen. De stad zal ver. slerd en verlicht worden. Overal in Indonesië, waar Nederlandsche troepen verblrj. ven, zullen saluutschoten wor den afgevuurd. De battery te Bandoeng staat reeds opge steld. In verschillende plaatsen zullen miitalre défllé's worden gehouden. N.V.V. en E.V.C. Aan de vooravond van het deze week door de E.V.C te houden congres, waarin ö.m. de fusle-mogelijkhedcn tus schen E.V.C. en N.V.V. ter sprake zullen worden ge. bracht, is het verbondsbe- stuur van het N.V.V. terugge komen op zyn besluit het E. V.C.-congres als gast bij wonen. Het heeft b\j monde van den secretaris van het bestuur, den heer C. van der Lende, via radio Hilversum de E.V.C. ervan beschuldigd, dat zij in tegenspraak met de in Juli j.l gegeven garan ties toch hangende de fusie- voorbereidingen het N.V.V. heeft bestredep en boven ien N.V.V.-leden tracht te winnen voor een „met afkeurens waardige middelen georgani seerde E.V.C.-demonstratie", die Zondag a.s. te Utrecht zal wordeD gehoiiden. De voorzitter van het lan delijk bestuur der E.V.C., de heer B. Blokzijl, heeft in een antwoord op de beschuldigin gen tegen de E.V.C. aan het A.N.P medegedeeld, dat het N.V.V.-bestuur de thans open lijk geuite grieven reeds Vrij dag j.l. In een brief met hem had opgenomen. In die zelfde brief werd de E.V.C. uitge- noodigd het antwoord uiter lijk Woensdagmorgen in het bezit te stellen van het N.V. V.-bestuur. Daaraan voegde liet N.V.V.-bestuur toe, dat men de brief voor publicatie in de pers zou vrijgeven, in dien binnen die termijn het antwoord niet zou zijn ont vangen. De brief was getee- kend door den heer van der Lende „Niéttemin", aldus de heer Blokzijl, „vernam ik tot mijn verwondering, dat de heer van der Lende de Inhoud daarvan thans reeds wereldkundig hoeft gemaakt". Ultimatum aan het Joodsch bureau. De regeering van Palestina heeft een ultimatum aan het Joodsch bureau gezonden, waarin dit orgaan zeven dagen tyd wordt gegeven om „door samenwerking met polltio ex gewapende macht mede te hel pen een einde aan het terroris me te maken". Het ultimatum was vervat in een door Sir Henry Gurney, chef-secretaris van do Pa- lcstynsche regeering, aan bet Joodsch bureau gezonden no ta. Duur leven. Uit statistieken van bet Int Arbeidsbureau bltfkt, dat de kosten van levensonderhoud in Frankrijk negen maal zoo hoog ztln als in 1938. in Italië 19 maai in Japan 48 maal, in China 2300 maal. Geef het kind een naam De Zweedsche Rijks dag heeft een wetsarti kel aangenomen, waar door aan onbedachtzame ouders het recht wordt ontnomen, hun argeioo- ze Zweedsche spruiten - met beiacneltjke voorna men te bedeelen. Men heeft namelijk in de archieven van de Stock- holmsche burgeriyke stand de vrouwelijke voornamen opgediept van „Hitlerina, Potent* sa, Aquelina, Alversla, Elftllia, Tolvtilia, - Ty- rola en Closetta Super- fina". Een Zweedache dame, in de eerste wereldoor log geboren, ls gesierd met de namen „Skage- racka Kattegatta At- lantica" en in Stock holm loopt een Firusch oorlogsmeisjo rond, dat de oorspronkelijke na men van „Bomba Grana- ta Öchrapnella" draagt Verstandige Zweden hebben thans besloten, dat het uit moet zijn met deze onzin. Oostindonesiseh kabinet. Nadat reeds verschillende zittingen van het kabinet van Oost-Indoneslë te Batavia hebben plaats gehad, zal in de loop van deze week de eer ste vergadering met een byna voltallig kabinet te Makassar gehouden worden, om de eer- ste voorzieningen voor de mi nisteries te treffen k Zoo zul len wellicht personeelskwes ties ter sprake komen. In ver band met de acommodatie- moellijkheden zal het voorloo- oige parlement van Ooat-In- donesië eerst de laatste week van Maart bijeenkomen (aan vankelijk was deze by°en- komst op 1 Maart gesteld). OVEREENKOMST TUSSCHEN FOKKER, AVIOLANDA EN DE SCHELDE. Op grond van een beslis sing van de regeering op 14 Mei 1946 genomen naar aan leiding van het rapport van de „vliegtuigindUHtrio commis sie", werd aan een vertrou wensman van de regeering voor de Nederlandsche vlieg tuigindustrie, lr. Th. P. Tromp, verzocht om met de betrok ken partyon nadere plannen "voor een fusie in de Neder landsche vliegtuigindustrie uit te werken. Op grond van deze bespre kingen, waarby vele moeilijk heden moesten .vorden over wonnen, is op 1 Februari jJ. een overeenkomst geteekend tusschen de N.V. Nederland sche vliegtuigfabriek „Fok ker", de N.V. mij. voor vlieg tuigbouw Aviolanda en de N.V. Kon. Mij „De Schelde" (af deeling vliegtuigbouw), waarop tot fiisie werd besloten, zulks voor wat betreft de N.V. Fok ker, welke thans neg onder beheer staat, behoudens goed keuring van de vergadering van aandeelhouders. Er zal een nieuwe vennoot schap opgericht worden, onder de naam van N.V. Ver. Ned. Vliegtuigfabrieken „Fokker". Zooals hieruit bdjkt zal hierin de naam van den grootsten Ne- derlandschen vliegtuigconstruc teur Fokker, welke naam een groote nationale en internati onale goodwill bezit, behouden blyven. In deze nieuwe ven nootschap worden de bovenge noemde bedrijven ingebracht (van de My „De Schelde" uit de aard der zaak slechts haar afdeeling vliegtuigbouw), ter wijl het geheele personeel van deze bedrijven door de nieuwe N.V. met inbegrip van de be staande sociale voorzieningen als pensioenfonds e.d., wordt overgenomen. Hierdoor wordt bereikt, dat de op het gebied van de vliegtuigbouw in Ne derland aanwezige deskundige krachten, zoowel hoofd- als handwerkers, niet over drie bedrijven worden verdeeld, doch dat concentratie van krachten in een sterke onder neming mogelyk wordt. Alle loopen.e orders op vliegtuigen, autobussen etc. worden door het nieuwe bedrijf overgeno men. Het ligt niet in de be doeling om (zulks in afwach ting van de voor do toekomst noodzakelijk geachte boujw van een nieuwe fabriek, waarin uiteindelijk het geheele bedryf zal kunnen worden onderge bracht) de bestaande fabrieks complexen te sluiten. DE PLAATS VAN VESTIGING. In een nader onderhoud verklaarde lr Tromp, dat er voorloopig drie bedrijven zul len gehandhaafd blijven, doch in de toekomst zal men het bedrijf in één fabriek onder brengen. De nieuwe directie en de nieuwe commissarissen zullen over de vestigingsplaats moeten beslissen. Er ig o.a. gedacht aan Soesterberg, Vlis- singen, Rotterdam Amster dam, Alphen a/d Rijn, Den Helder enz. Tot de accommo datie van de fabriekscomplexen moet een vliegveld behooren en zoo mogelijk een vliegha- ven voor watervliegtuigen. Middelburg heeft een tekort van 8 ton. Na VlUsingen is ook in .•IJddelDurg de begrooting over 1947 verschenen. Deze begroo ting sluit met een nadeclig saldo van 800.000 gulden. Voor het electriciteltsbedryf en het waterleidingbedrijf kon den wederomwinstcijfers ge raamd worden. Het gasbedrijf zal ln tegenstelling tot 1945 en 1946 ln 1947 zonder verlies werken. Ter voorziening ln de behoefte aan kasgeld wordt geraamd, dat geregeld onge veer 2'/? millioen aan tijdelijke .eeningen noodig is. ln ons blad van Woensdag komen wy op deze begrooting uitvoeriger terug. Gemeentesecretarie in „De Gouden Poorte". Nu onlangs door den Minis ter van Oorlog is bepaald, dat ar in Middelburg weer de school voor administratief per. aoneel wordt gevestigd, thans uitgebreid tot Centrale Oplei ding voor Administratief Ka der, zal het schoolgebouw aan het Molenwater door de ver schillende gemeentediensten, dié er een onderdak hadden gevonden, moeten worden ont ruimd, een offer, dat men gaarne brengt. Na verschillende onderzoe kingen en informaties ls men er ln geslaagd het gebouw „De gouden poorte" dat door de dienst der Genie wordt vry- gegeven, te verkrijgen voor het daarin onderbrengen van de Secretarie. Wanneer het gebouw, dat ernstig van de verschillend© militaire bezet tingen heeft geleden, opge knapt zal zijn, zal de secreta rie er in haar geheel in ge huisvest worden. Het pand is echter te klein om ook de Dis tri butiedienst en het kantoor van den gemeente-ontvanger onderdak te verleenen. Voor het ln orde brengen van het gebouw (een verbou wing zal niet noodig zijn) zal een bedrag van 15.500 moe ten worden uitgetrokken, waartegenover staat, dat een bepaald bedrag wegens bezet- ingsschade zal worden terug ontvangen. De huurprja be draagt f 2000 per jaar. Wanneer de Raad bereid is de regeling van B. en W. goed te keuren, zal de verhuizing naar ,,De gouden poorte" zoo opoedlg mogelyk plaats vinden. Ten aanzien van het onder brengen van het kantoor van den gemeente-ontvanger en de Dlstributledie-nst ls nog. geen definitieve oplossing gevon den. Vergadering van burgemeesters Voorbereidende M.T.S. in Middelburg. Het Bestuur van de vcreeni- ng „De Ambachtsschool" te iddelburg heeft het initiatief genomen om te trachten tot de oprichting van een voorberei dende M.T.S. in deze stad te komen. Deze cursus heeft ten doel om hen, die overwegend practische vooropleiding hebben genoten, te bekwamen voor de theoretische vakken van het toelatingsexamen der M.T.- Scholen. Het bestuur heeft een con cept-programma met leerplan Na het officieel bezoek, dat de Commissaris der Koningin heden aan Cadzand zal brengen, wordt in Oostburg een verga dering van burgemeesters van West Zeeuwsch-VIaanderen ge houden. Deze vergadering zal door den Commissaris worden bijgewoond. Loketten voor verzamelaars. Voor de verkoop van Neder landsche, Nederland8ch-Indi sche, Curacaosche en Surinaam- sche postwaarden aan verzame laars is op daarvoor vastge stelde data en uren In enkele Zecuwsche gemeenten een af zonderlijk loket opengesteld, De loketten zijn geopend: te Middelburg, iedere 3e Donder dag van de maand van 14—15 uur, te Vlissingen iedere 2e Vrijdag van de maand van 15— 16.30 en te Goes iedere 3e Zaterdag van de maand van 10.30—12. Raad van Middelburg verzocht te besluiten, dat de oprichting van een dergelijke onderwijsin richting noodig wordt geoor deeld. Vlissingsche fietsers naar Soestdijk. Voor de Or&njetocht naar Baarn ter gelegenheid van de a.s. blijde gbeurtenis ln het Prinselijk gezin hebben zich o.a. reeds 2000 motorryders laten inschrijven. De deelne ming uit alle deelen van het land is groot. Vlissingen ls de verst verwijderde gtaa, die tot dusver vertegenwoordigd is. Van hier zullen twaalf fietsers gereed gemaakt en heeft denaar Soestdfjk starten. Middelburg GEMEENTERAADS VERGADERING. De Raad der gemeente Mid delburg zal op Woensdag 5 Februari te 2 uur in vergade ring. bijeenkomen. Vlissingen H.B.S.-gebouw gereed. Na de Paaschvacantie in gebruik. Het H.B.S.-gebouw aan de Brouwenaarstraat te Vlissin gen ls thans zoover gerepa reerd, dat het op 1 April a.s. weer ter beschikking gesteld kan worden voor net onder was. De H.B.S., die thans tydeiyk ls ondergebracht in do lagere school aan de Bonedfj- kestraat, zal in de Paaschva cantie welke loopt van 4 tot 14 April, verhulzen naar het gebouw aan de Brouwenaar straat en op 15 April zullen dus de leeraren en leerlingen weer in hun vroegere omge ving terugkeeren. Voorloopig zullen de gelijk- vloersche verdieping en de bo venste verdieping worden be trokken. De midden verdieping ls namelijk nog niet geheel ge reed, maar daaraan wordt hard gewerkt- Wij kunnen hier aan toe voegen, dat in de vleugol aan de Paul Krugerstraat een aula wordt ingericht en dat het herstelde gebouw nog beter aan zijn bestemming zal be antwoorden dan vroeger, want men heeft van deze grooto re- oaratie gebruik gemaakt om allerlei wijzigingen en verbete- dingen aan te brengen VERGADERING „ONDER DE KLOKKEN". Donderdagavond vergaderde de buurtvereeniging „Onder de klokken" te Vlissingen. De ver gadering ging accöord met de plannen voor de feestelijke- den in verband met de geboor te van de prins of het pr:n- Ook werd besloten, dat Indien op dezelfde dag als de kroonprinselijke telg 1n de buurt een kleine geboren wordt, deze dan een geschenk te geven. By de bestuursverkiezing werden de voorzitter en de secretaris herkozen. DE „BLIKKEN" IN MIDDELBURG. Do Vlissingsche „Blikken" de leerlingen van de zeevaart school, waren Vrijdagavond naar het Schuttershof ln Mid delburg getogen om daaronder de passende titel „de Brulboei'' een gevarieerd programma op te voeren. Na een inleidend woord van den directeur van de school, de heer P. Vfln, werd In vlot tem. po de geheel door de ieerlln. gen zelf -erzorgde revue voor het voetlicht gebracht. In het bijzonder het optreden van de Embro-sisters, de Rumb Toch weer vorst? Portugeesche regeering gewijzigd. Maandagavond ia bekend ge maakt, dat ingrijpende wyzl- gingen zijn aangebracht in de Portugeesche rogeerlng, vvaar- by 14 ministers en onderstaats secretarissen betrokken zyn. José Caeiro da Matta, minis ter van onderwijs, neemt het ministerie van ïmitenlandsche zaken, dat tot dusverre door dr. Salazar, den eersten minis ter, werd waargenomen, over. De nieuwe minister van on derwijs la Fernando Pires de Lima. die tot nogtoe geen por tefeuille in do regeering heeft gehad Dr. Marcelo Caetano, minis ter van koloniën, die als even- tueele opvolger van dr. Sala zar werd gedoodverfd, is tot voorzitter van de eenlge poli tieke party ln Portugal, het Nationaal Verbond, benoemd. Vier officieren, een marine officier en vele nieuwelingen zjjn ln het nieuwe kabinet, dat heden wordt heëedigd, oo?e nomen. Slechts 6 leden van de oude regeering zijn bij de ka- blnets wijziging gehandhaafd Het nieuwe kabinet telt 20 ministers. Te Athene ls officieel be kend gemaakt dat Engeland b'nnenkort het getal van zün troepen ln Griekenland met 50 zal verminderen. De jongste weerberichten doen vreezen, dat ook in ons land de vorst het weer van de dool zal gaa~ winnen. Bo ven de Atlantische Oceaan en Groenland hebben zich name lijk nieuwe gebieden van hooge luchtdruk ontwikkeld, weike het dooifront naar het Zuiden terugdringen. Donderdag toch Elfstedentocht? De elfstedentocht zal thans a.s. Donderdag worden gehou den, tenminste wanneer de weersomstandigheden zulks toelaten. Vrije eiermarkt te Barneveld Met ingang- van 20 Febru- ari wordt de vrije eiermarkt te Barneveld hersteld. De boeren zullen dan weer op handslag- kunnen verkoopen Drie Poolsche ministers treden af. Mikolajczyk, de leider der Poolsche boerenpa-tij, heeft verklaard, dat de drie ministers van zijn partij op staande voet uit het kabinet zullen treden. Dit besluit werd genomen door de hoogste raad der partij, die tevens Mikolajczyk als partijlei- de- bevestigde. Ofschoon de boerenpartij zal blijven aandringen op nieuwe verkiezingen, zullen haar 28 ge kozen leden Dinsdag de ope ningszitting van het parlement bijwonen. Maandag zou Mikolajczyk zijn beroep tegen de geldigheid van de ve-kiezingen bij het Poolsche hoogste gerechtshof hebben ingediend. Mikolajczyk verklaarde, dat 18 leden van zijn partij waren vermoord of gestorven aan mishandelingen, die zij gedurende de verkie zingscampagne hadden opgeloo- pen. Door een woordvoerder van de regeering werd ver klaard, dat er 68 leden van kies commissies en kieswachten tij dens de campagne waren ver moord. Men verwacht, dat president Bierut Dinsdag zal worden her kozen. Engeland erkent verkiezing in Polen niet. Mayhewy, de Brltsche onder minister van buitenlandsche zaken, neeft op een desbetref fende vraag ln het parlement geantwoord, dat blijkens het ontvangen rapport het resul taat der Poolsche verkiezin gen niet ka11 worden be schouwd als een getrouwe afspiegeling van de volkswil. Htj zelde voorts, dat de Brlt sche regeering met bezorgdheid heeft kennisgenomen van het antwoord, dat or» de nota aan de Sowjetregeering is binnen gekomen. (De Sowjet-Ume heeft op de nota's van Enge- 'and en Amerika geantwoord. 1at de ln Polen verrichte ar restaties noodzakelyk waren voor het handhaven van de or de en ter bestrijding van het 'errorisme, en dat er geen aan- 'eidlng voor interventie be stond). Fransch plan voor het Ruhrgebied. Herve Alphand, hoofd van de ecunomische afdeeling van hei Fransche ministerie van buiten landsche zaken, heeft te Parijs een uiteenzetting gegeven over de inhoud van het Fransche plan voor internationaal bestuur van de steenkool- en staalin dustrieën in ht Ruhrgebied. In het Fransche plan wordt voorgesteld, dat de leden van de organisatie der V.N., die er voornamelijk belang bij hebben, deel zullen nemen aan het be stuur en de contróle van de in dustrieën in het Ruhrgebied. Het plan voorziet in de aanstelling door de betrokken landen van een geallieerden commissaris. Het plan wil voor het inter nationaal beheer van de mijnen en de staalwerken twee gealli eerde instanties instellen, elk met een -aad van directeu ren. Deze raad zal een directeur- generaal benoemen. De direc teur-generaal zal worden bijge staan door een adviseerende raad, waarvan de helft der leden door de raad van directeuren uit geallieerden zal worden ge kozen en de helft uit Duitsche vertegenwoordigers. Von Papen in tranen. Tijdens de gisteren gehou den zitting van het zuivcrlngs- hof te Neurenberg barstte ver dachte von Papen in tranen uit. De president, dr. Sachs, verdaagde de zitting 20 minu ten. band en den Imitator oogstten veel succes Vanzelf spreekt, dat de ge slaagde avond met een bal werd besloten. DECLAMATIE-AVOND. In het gebouw „Concordia" te Vlissingen zal op 13 en 14 Februari a.s. de heer J. ElsScker voor de C.K.W.O. een declamatie-avond houden. GEEN SPREEKUUR. Wegens uitstedigheld zal de burgemeester van Vlissingen Woensdag geen spreekuur hou den. Om dezelfde reden ver valt ook het spreekuur van den wethouder van Volks huisvesting, den beer Pope- ring, van Donderdag a.s. 0.- en W.-Souburg OHR. HIST. UNIE. Onder leiding van den heer J. Dey, hield de Chr. Hlst. Unie te Souburg, Woensdag avond haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den ecretaris bleek dat de afdee ling groeiende is. Hij memo reerde het contact dat er ge leed is tusschen de C. H en de A.-R. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten gelijk waren aan de uitgayen. Besloten werd het bestuur uit te brei den met twee leden, waartoe ekozen werden de heeien H. Roelse en G. P. Kaat. Na af doening van enkele huishoude lijke zaken werd de vergade ring gesloten. BENOEMING. Benoemd tot onderwttzer aan de school met de Bybel te Souburg de heer A. v. d. Berg, thans onderwijzer aan de school met de Bijbel te Berkel. St. Laurens 80 JAAR „IMMANUEL". De Chr. Jongeiingsvcr. „Im- manuël" te St. Laurens neeft vorige week ter gelegenheid van haar 30-ja.y; bestaan, in samenwerking met de meisjes- en knaoenvereeniging twee propaganda-avonden gegeven, Voor de pauze werden enkele Icleinere tooneelstukjes opge voerd een een bybellnleidinj ;ehouden Na de pauze wen het tooneelstuk „Als de poor ten opengaan" op verdienste- '.yke wyze voor het voetlicht gebracht. De opbrengst van de tweede avona, die speciaal voor belangstellenden werd gegeven, was bestemd voor de soldaten in Indonesië. RAADSVERGADERING. Dezer dagen kwam dc ge meenteraad van St. Laurens in openbare vergadering bijeen. Een verzoek van net bestuur van de C.B.T.B. om een locali- teit beschikbaar te stellen om een Chr. Landbouwhuishoud- school te stichten, werd m eenige discussie ingewilligd. De voorzitter deelde mede, dat door Ned. Volksherstel 100 is geschonken voor de inrich ting van een sportterrein. Met ingang van 1 Januari 1947 is de heer J. W. Davidse benoemd tot brandweercommandant. Be sloten werd gedurende 15 jaren f 20 per jaar bij te dragen de kosten van de electnficatie van de Noorddorpsweg. Tot le den van de commissie tot we ring van schoolverzuim worden benoemd de heeren M. Gilde, 1. Hillebrand, W. Rooze, G. Vreeke en G. F. Weeda. Op voorstel van B. en W. wordt de nieuwe hondenbelasting met ingang van 1 Januari 1947 in gevoerd. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur óver 1947 wordt vastgesteld. Vrouwenpolder ORANJEFEEST. Door het bestuur van Oranjevereeniging te Vrouwen polder ls voor de aanstaande Oranjefeesten het volgende programma opgemaakt. He rauten te paard zullen het heugeiyke nieuws verkondi- gen. 's Avonds zal er een feesteiyke byeenkomst zyn, waarin het 10-jarig bestaëfti herdacht zal worden. Verder zullen er 2 tooneelstukken op- fevoerd worden „De Oranje- oom bloeit" en „Nederland Oranjeland", waaraan door 70 personen meegewerkt wordt. Koudekerke LOOP DER BEVOLKING. In de loop van 1946 is de bevolking- van Koudekerke met 580 zielen toegenomen. Op 1 Jan. 1946 telde Koudekerke 900 mannen en 855 vrouwen, terwyi deze cijfers op 1 Jan. 1947 resp. 1202 en 1133 bedroe gen. Commissaris Reneman geïnstalleerd te Middelburg. Zaterdagmiddag is de nieuw benoemde commissaris van po litie te Middelburg, de heer M. A. Reneman, in bijzijn van het voltallige politiecorps geïnstal leerd. Deze plechtvgheid werd verricht door den burgemeester Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, terwijl daarbij aan wezig waren de gemeentescre- taris, de heer Koene, de wet houders J. W. Kögeler fen A. J. Berenpas, de vroegere commis saris van politie,, de hee- Fon- teijne, de commissaris te Vlis singen, het hoofd der P.R.A., de wnd. districtscommissaris der Rijkspolitie, een deputatie van het Goessche politiecorps en an deren. Voordat de burgemeester de installatie deed sprak hij waar- deerentle woorden tot den heer Reneman, dien hij reeds in Goes had leeren kennen als een be kwaam politieman en een goed vaderlander. De burgemeester bracht tevens dank aan hoofd inspecteur De Valk, die na het vertrek van den vorigen com missaris met de leiding van het corps was belast, een taak, waarvan hij zich op voortreffe lijke wijze had gekweten. Nadat nog het woord was ge voerd door dezen hoofdinspec teur, den oud-commissaris en den Vlissingschen commissaris, dankte de heer Reneman voor de hem toegewaaide lof en zei- de, dat hij het mooie werk van de opleiding der jonge agenten zal voortzetten. NIPPERS Op de kringtentoonstelline te Zaamslag van pluimvee en konijnen behaalden de heeren J. Boeïhouwer, J. C. Ragut en L. Wolf, allen le Dryzen en niet zooals wy abusievelyk melde den, 11e pryzen. Bijzonder gerechtshof. UITSPRAKEN. Uitspraken van het Bijzon der Gerechtshof voor Zeeland van de 14 dagen geleden be handelde zaken. W. L. te Kwadendamme: veroordeeld tot 2 j. en 3 mnd. met aftrek voorarrest. C. S. te Goes: veroordeeld tot 4 j gev. straf met aftrek. Cassatie toegestaan. J. A. L. te Kapelle: veroor deeld tot 1 j. voorwaardelijk met proeftijd oor 8 jaar, ontz. rechten voor 10 j., onier toe- zichtstelllng van S.O.P.D. C. v. T. te Zaamslag: ver oordeeld tot 2 j. en 3 mnd. gev. straf met aftrek. Z. L. te Zuidzande: veroor deeld tot 5 j. met aftrek, ontz. rechten. Cassatie toegestaan. V. E. te Axel: veroordeeld bot 4^ j. en ontz. rechten voor 10 j. Beroep in cassatie toegestaan Teo Oranje-marmelade Teo Grapefruit-marmelade TAMINIAU Elst-Overbetuwe Bij maag- cn darmbezwareh is het gevaar van ondervoeding niet denkbeeldig. Daarom is Sanatogen zoo doeltreffend als aanvulling van het dieet Sanatogen is zoo licht verteerbaar en wordt geheel door het lichaam opgenomen, daar het geen afval stoffen bevat. Met Sanatogen kunt gij Uw krachten behouden en doen toenemen. Begin nog heden met Sanatogen. M» epothfktr of dngiti tan to U Intren. (Ingezonden meaedeeltng.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2