Zeeuwsche Si Intensieve strijd Statenzitting geëindigd Beieren's president is Nazi UIT DE PROVINCIE Tóch hoogteroer-proeven met Dakota-toestel ZEEUWSCH-VLAANDEREN Schouwen en Duiveland Tholen Duitsche kapitalen in Argentinië. Het vorige week gepubliceer de rapport over het onder- grondsche Nazi gewroet in Duitschland, afkomstig van de internationale commissie ter be studeering van Europeesche vraagstukken, heeft de noodige stof doen opwaaien. Verschei dene hooge functionarissen hebben het rapport onjuist en overdreven genoemd en de Nazi activiteit als onbelangrijk ge kenschetst. In een nader rapport zijn thans deze tegenspraken van de verklaringen der com missie beantwoord. In dit rap port wordt er met nadruk op gewezen, dat de geheime na- tionaal-socialistische organisa tie in Duitschland niet alleen in de groote steden, doch ook in de kleinere plaatsen werkt. In verband met de Duilsche activa in het buitenland vestigt de commissie er de aandacht op, dat de maatregelen, genomen door de Argentijnsche regeering, geen enkele waarborg bieden ten aanzien van de liquidatie van deze activa. Deze worden geenszins aan de voormalige ge allieerde mogendheden overge dragen. De Argentijnsche regee ring heeft 60 Duitsche onder nemingen ter waarde van 90 millioen dollar overgenomen. Er bestaan echter enkele hon derden Duitsche ondernemingen in Argentinië, waarvan de waarde op 400 a 500 millioen dollar geschat wordt, hetgeen geenszins overdreven is. Men is er verder achter ge komen, dat de voorzitter van d.e Christelijk Democratische Partij van Beieren en de minis terpresident beiden zeer gevaar lijke nazi's «zijn geweest. Der halve blijft de volgende vraag ter beantwoording: Was de mi litaire inlichtingendienst niet op de hoogte van de activiteit in het verleden van deze nieuw gekozen staatslieden, of waren de militaire autoriteiten wel op de hoogte doch niet bereid zich tegen hun benoeming te verzet ten. Een belangwekkende vraag. Geen bijeenkomst van B!g-Three. Enkele weiten geleden had Eliot Roosevelt, de zoon van wijlen den Amerlkaanschen president, een belangwekkend interview met Stalin. Dp een desbetreffende vraag verklaar de de Russische leider toen, dat hij niet slechts hoopte op één, doch op verscheidene I J- eenkomsten van de Groote Drie in de toekomst. De wenk was duidelijk en Zaterdag heeft president Truman op zijn ge bruikelijke persconferentie dan ook op deze woorden gerea. geerd. De president verklaarde, dat hij niets afwist van plannen voor een dergelijke bijeen komst en ook niet verwachtte, dat hij de Ver Staten voor een dergelijke bijeenkomst zou verlaten. Wel zou hij zeer ver heugd zijn Attlee eh Stalin in Washington te ontvangen De noodzaak van een conferentie van de drie staatslieden kon hij echter niet inzien. Amerikanen naar Moskou. Marshall, Amerika's minis ter van bulteniandsche zaken, treft voorbereidingen voor zijn bezoek aan Moskou in Maart a s. Hij zal worden vergezeld door de grootste Amerikaan sche delegatie, welke tot nu toe naar een dergelijke confe rentie werd gezonden. Aan de Sowjet.Unle is accommodatie verzocht voor een honderdtal Amerikanen, waarvan de mees ten behooren tot Amerikaan, sche missies in Europa. Drie en zeventig Amerikaans che correspondenten hebben ver zocht om faciliteiten voor het verslag uitbrengen over de con. ferentie De Sowjet-regeering heeft reeds doen weten, dat het wel eens onmogelijk zou kunnen blyken al deze diplo maten en correspondenten in Moskou huisvesting te verlee- nen. SYMPATHIEKE HU LP-ACTIE. Teneinde de nagelaten be trekkingen van de onlangs bij een vliegtuig-ongeluk om het leven gekomen leden van het ensemble Hans Snel te steu nen, heeft zich uit de „Nlwin" een zelfstandig comité gevorm:' dat hiervoor gelden bijeen zal brengen. Generaal Spoor, op perbevelhebber der troepen in Indonesië, heeft het bescherm heerschap voor deze steunaetie aanvaard. Er zullen in Den Haag en Rotterdam eenlge nachtvoorstelllngen worden gegeven, waarvoor talrijke kunstenaars spontaan hun medewerking hebben toege- zegl. VOOR A S. MOEDERS. Het C B.K. deelt mede, dat het wederom mogelijk is ge bleken het aantal luiers, dat aan a.s. moeders ter beschik, king gesteld kan worden te verhoogen en te brengen op 12 stuks. In verband hiermede zullen de distributiediensten met ingang van 1 Februari a.s de bonnen „een rantsoen artikel J" voor negen luiers niet meer uitreiken. In de plaats hiervan zullen van ge noemde datum af aan de a.s. moeders twee bonnen „zes lui. ers" worden verstrekt Punten van de textielkaart behoeven ook hierbij niet te worden af gegeven. De van 22 December tot 1 Februari uitgereikte bonnen „een rantsoen artikel J" bly ven tot nader aankondiging geldig voor negen luiers. INWIS^ELINGSBON OP DE BONKAARTEN Ook op de bonkaarten K L. O en P. 703 komt in de lin kerbovenhoek een bon met de naam der betreffende bonkaart voor Tegen inlevering van de ze bon zal men t.z.t. onder overlegging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voe dingsmiddelen K, L O, of P 705 ontvangen. De „inwlssellngsbon" moet aan de bonkaart bevestigd ble ven. Op de losse bonnen zal geen nieuwe bonkaart ver strekt worden. Appeldistributie exit. Met ingang van 3 Februari zal de distributieregeling voor appelen, peren en pruimen, die in Augustus van het vorige jaar werd ingevoerd, afgeschaft wor den. De hoeveelheden, die voor distributie beschikbaar waren, zijn grootendeels in consumptie gebracht; de resteerende voor raden bij de handel wettigen niet de aanwijzing van een nieuwe bon. De prijzen zullen niet worden vrijgelaten, doch een daling is te verwachten. Er zullen maximumprijzen worden vastgesteld, waarbij rekening is gehouden met de opslagkosten. BEWAAR DE BRAND- STOFFENKAART De aandacht wordt er op gevestigd, dat by de uitreiking van de Brandstoffenkaart voor het seizoen 1947-1948 de voor afgaande inlevering van een nader bekend te maken bon van de kaart „T 606" zal wor den verlangd. Men moet laatst- fenoemde kaart dus zorgvul- ig bewaren. BRANDSTOFFEN VOOR GEBOUWEN. In het tijdvak van 1 Febr. t.m. 12 April 1947 geven de bonnen van de WA-kaarten, gemerkt „10e periode" en „12e periode", elk recht op het koopen van 1 eenheid vas te brandstoffen, terwijl de bonnen, gemerkt „10e periode' .,11e periode" en „12e periode" van de WB-kaarten elk recht geven op het koopen van 5 eenheden vaste brandstoffen. Steun aan kinderuitzending In Rotterdam is het initiatief genomen tot oprichting van èen stichting, die zich ten doel stelt geldelijke steun te ver leen en aan .Rotterdamsche or ganisaties, die koloniehüizen jf buitenscholen exoloiteeren.Mer. wil een ieder in de gelegenheid stellen zijn vreugde over de geboorte van een Oranjetelg in een gift aan deze stichting uit te drukken. Het bestuur hoopt, dat het doel van de stichting ook buiten Rotter- dam weerklank zal vinden, zoodat mettertijd een landelij ke organisatie zal ontstaan. De stichting zal jaarlijks de verjaardag van den orins of de prinses de rente van het kapitaal verdeden over de daarvoor in aanmer king komende instellingen. Gratis busvervoer. Concertgebouw wordt eindelijk afgebouwd, Naar wij vernemen, zal thans zeer binnenkort, mogelijk zelfs nog deze week, de aanbesteding plaats vinden voor het afbouwen van het Concertgebouw te Vlis- singen. Dit bericht zal vooral in Vlis- singen ongetwijfeld met groote vreugde worden vernomen. Ein delijk zal er dus een einde ko men aan de lijdensgeschiedenis van het Concertgebouw. De moeilijkheden, welke in het af- geloopen jaar telkens opnieuw opdoken, schijnen nu uit de weg geruimd te zijn. Waar schijnlijk zal de groote zaal on geveer drie maanden na de aan besteding opgeleverd kunnen worden. Wat de materialen be treft, is men hierop ook wel gerust: veel is er voor dit af bouwen niet meer noodig en de heeren van het Streekbureau Walcheren hebben hun volledige medewerking toegezegd tegen over het gemeentebestuur, dat zich de laatste maanden heeft ingespannen om eindelijk toch tot een resultaat te komen. En daar er ook wel geen groot aantal arbeiders meer noodig zal zijn, behoeft niets meer aan een spoed'ge opleve ring van het werk in de weg te staan en zal Vlissingen nog deze zomer eindelijk weer over een behoorlijke zaal voor uit voeringen e.d. kunnen beschik ken. HollandZeeland. PROTEST TEGEN SCHADE- HERSTELREGELING. In de aula van het Indisch Instituut te Amsterdam hield de Stichting „Holland-Zeeland", die zich ten doel stelt de be langstelling van Nederland op de noodtoestanden in het geteis- tijdens welke de heer M. J. de Jager, die deze avond had ge organiseerd, een lezing hield over „Zeeland, voor, in en na de oorlog", waarin hij duidelijk liet uitkomen, hoe zwaar Wal cheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen van het oorlog; weid hebben geleden. De inlei ding werd geïllustreerd met lichtbeelden, vervaardigd door den heer Bollen uit Middelburg, die ook tijdens de bezetting op namen heeft gemaakt van het zich wijzigende aanzicht van Walcheren. De spreker las een schrijven voor van den heer Geschiere, lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin deze wijst op de zijns inziens catastro fale gevolgen van de schade- lerstelregeling op basis van de waarde van 1940, zooals die door de regeering wordt uitge voerd. Deze regeling zal de boe ren op Walcheren tot pauperis me doemen De beer de Jager betoogde naar aanleiding van deze brief, dat de offerzin van het Nederlandsche volk zich vooral op de noodlijdende be woners van eigen land dient te richten. Men moet zich hierin laten leiden door de woorden van H.M. de Koningin in haar Oudejaarsrede, dat wij niet te spoedig mogen vergeten, "VV^.VVOIUI.U.U I Xl terde Zeeland te vestigen, Za- dagen voor civiel-ing. de heer terdagavond een bijeenkomst, |j. G. Kuineman te Terneuzen. Geografische dassen en boorden. De Engelsche man nen kunnen zich nieuwe fantasie-dassen en stijve witte boorden aanschaf fen, zonder daarvoor eenige van hun kost bare textielpunten te offeren. Volgens de adverten ties z\jn de dassen „aardrijkskundig juist". Ze zijn namelijk ver vaardigd van de soe pele landkaarten van vijandelijk gebied, die de vliegers van de R.A.F. meekregen om hen in staat te stellen, in ge val van nood hun weg in dat gebied te vinden en te ontsnappen. nippers In de vacature mej. Geluk werd Donderaag 30 Jan. jl in een in hotel Zeeland gehouden algemeene vergadering der gymna stlekvereeniging „Olym- Dia" te Tholen tot bestuurslid gekozen mej. N. den Engels- man. Te Delft slaagde dezer DEENSCH KAPITEIN BEWEES DAT ZOO NIET GEVLOGEN KON WORDEN. Kapitein Emil Damm, een Deensch piloot, is Zaterdag middag op het vliegveld Kas- trup gestart met een Dakota, waarvan het hoogteroer was vastgezet Tijdens de proef trachtte kapt. Damm het hoogteroer in dezelfde positie te plaatsen als toen het vastgezet was. Het vliegtuig was reeds afge gleden voor het hoogteroer in vastgezette positie was, het- Mijnwerkers doen hun best. De vrijwillige Zondagsdienst in de mijnen is een succes ge worden. De kolennood van het Ne. erlandsche volk heeft in druk op de mijnwerkers w maakt en gisteren is vijftig tot tachtig procent van de to tale bezettingen der verschil lende mrjnzetels aan het werk gegaan. KCIM 25.000 TON EXTRA. Blijkens de voorloopige be rekeningen van gisteravond, toen. het statistisch bureau der mijnen sloot, heeft de Zondags dienst op de mijnen ruim 25.000 ton steenkool extra op geleverd. Dit is meer dan op een normalen Zaterdagdienst en waarschijnlijk 75 k 80 pro cent van een normalen werk dag. EXTRA KOLENTREINEN. Ook de spoorwegen hebben extra kolentreinen ingescha keld. Zoo hebben Zaterdag naast de gebruikelijke 17 ko lentreinen, die dageliiks rijden, 11 extra kolentreinen van ge middeld 42 wagons gereden. Zondag zijn behalve de 6 ko lentreinen die lederen Zater dagnacht loopen, 13 extra treinen ingeschakeld. geen bewijst dat het vliegtuig niet kon vliegen met een vast gezet hoogteroer. Toen hg trachtte te starten voor een andere proef met het hoogteroer in dezelfde positie als wanneer het is vastgezet, kon het vliegtuig wel van de grond komen, doch het kon niet vliegen Tijdens de proeven was het vliegtuig geladen tot hetzelfde gewicht als de verongelukte Dakota. Drie andere vliegers bevonden zich eveneens in het vliegtuig. GEEN BEWIJS. Na de proeven legde de Deensche deskundige Eskild- sen er de nadruk op, dat de proef niet bewees dat het hoogteroer van het veronge lukte vliegtuig vastgezet was. De begrafenissen van de vliegramp-slachtoffers. De begrafenissen der Ned. slachtoffers van het vliegon geluk bij Kopenhagen zijn als volgt geregeld. Dinsdag zullen teraardebesteld worden de stoffelijke over schotten van den heer P. Engel te Zaandam, van den heer W. Brandenburg in de Lemmer, van den heer W. A. Bommel op „Nieuw Eyk en Duynen" te 's-Gravenhage. van den heer H Hoek te Noord- wjjk. Woensdag zullen begraven worden de stoffelijke resten van den heer G. J. Rietman te Enschede en van den heer S. M. A. Pijnenburg te Boxtel. De crematie van het stoffe lijk overschot van den heer G. J. Geysendorffer is bepaald op Woensdag op Westerveld, na aankomst trein 14.11, Donderdag 6 Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. M. Krijger te Goes zijn eerste autobusdienst op Tho- len, namelijk die van Tholen op Stavenisse, opende. Dit zll. veren jubileum zal worden her dacht door gratis vervoer op alle lijnen van den heer Krij ger, dus ook op die van Goes naar Wophaartsdijk en Katsche veer, die resp. reeds 33 en 27 jaar rijden. De dienst op Wol- phaartsdijk was de eerste bus. dienst in Nederland. ZEEUWEN IN DEVENTER. In vele plaatsen van ons land bestaan Zeeuwsche ver- eenigingen, welke in het alge meen een ontplooien en daardoor de band met Zeeland èn die tusschen de Zeeuwen ..ia den vreemde" onderling versterken. Dezer dagen gaf de „Zeeuwsche Kring" van Deventer een al leraardigste feestavond, waar op het programma werd ver zorgd door een groep Zeeuwen uit Apeldoorn. Deze brachten in bonte afwisseling liedjes, voordrachten en een tooneel- stuk voor het voetlicht Het was een geslaagde bij eenkomst, welke in Februari weer zal worden gevolgd door een Zeeuwsche mosselavond. BENOEMINGEN. De heer J. J, Lindenbergh te Wemeldtnge is benoemd tot lid van het bestuur van de cala- miteuze Willem Anna polder. Tot dijkgraaf van de Kreek- rakpolder werd benoemd de heer J. A W. van Liere te loffelijke activiteit Rilland-Bath. Commissaris der Koningin Terneuzen ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING JUBILEERDE Dezr dagen werd in Terneu zen en Axel op feestelijke wij ze het 10-jarig jubileum van de Zeeuwsch-Vlaamsche Wa terleidingmaatschappij her dacht. Het geheele personeel nam deel aan de herdenking te Terneuzen, tijdens welke de directeur, de heer Dikoetter, de secretaris van de raad van commissarissen en elf em ployés, die allen vanaf de op richting aan het bedrijf zijn verbonden, werden gehuldigd Zij ontvingen een herinnerings- medallle en een oorkonde Bijna driehonderd personen namen deel aan de feestavond te Axel, die tevens werd bij gewoond door den directeur en den hoofdinspecteur van de Gentsche Waterdlenst er een der Gentsche schepenen. De Gentenaren hebben er on middellijk na de bevrijding voor eezorgd, dat de Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding weer kon functionneeren door het noodzakelijke materiaal ter beschikking te stellen. Hun aanwezigheid werd op hooge prijs gesteld, hetgeen bleek uit een warme hulde en de aan bieding van een gedenkpen ning en een oorkonde. DIENST VAN MAATSCHAPPELIJKE ZORG In de vergadering van de gemeenteraad van Temeuzen werd na een langdurige dis cussie met 11 tegen 3 stem men besloten tot instelling van een Gemeentelijke Dienst van Maatschappelijke Zorg De heeren F. Dieleman (St. Ger.) en van Strien verzochten aan- teekenlng, dat zij per abuis vóór hadden gestemd. De begrooting werd nadat eenige kleine wijzigingen wa ren aangebracht, zonder hoof delijke stemming: aangenomen. Nieuwvliet VERGADERING VARKENSVEREENIGING. Donderdagavond hield de varkensvereeniglng „Helpt El kander" te Nieuwvliet een al gemeene vergadering in het café van J. v. d. Ameele. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing door den secre taris, zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Daarna volg de rekening en verantwoording door den penningmeester^ De tvangsten bedroegen f 605.55, waarin begrepen een bedrag van f 200 opgenoomen van het spaarbankboekje der vereeni- ging; de uitgaven beliepen f 688.30, zoodat er een nadeelig saldo van f 82.75 was. Besloten werd, dat voortaan weer iedereen bij aankoop van biggen daarvan onmiddellijk op gave zal doen aan den secreta ris, overeenkomstig de desbe treffende bepaling in het regle ment. Aangezien vele leden thans niet meer over een reglement beschikken, werd besloten re glementen te laten drukken. Het aftredende bestuurslid di heer I. P. v. d. Lijcke, werd her kozen. Voorts werd besloten dezelfde uitkeering als vorig jaar toe te passen. iegen veesmokkel aan de grens C.C.D. en politie voor een zware taak. Door de zucht naar het be halen van winst van een aan tal a-sociale elementen zijn duizenden runderen en paar den van prima kwaliteit uit ons land naar België verdwenen en aan de vleeschvoorzienlng onttrokken, waardoor thans kostbare deviezen moeten wor den gebruikt voor vleeschim- port, ten koste van de invoer van andere goederen, zooals kunstmest eu werktuigen. De omvang, welke de veesmokkel naar België in het afgeloopen jaar heeft aangenomen en de schade, die hierdoor aan de vleesch- en deviezenpositie wordt berokkend, teekenen dit nog steeds woekerend euvel als een ernstig kwaad. De opbrengsten van het clandestien uitgevoerde vee worden besteed voor artikelen, ;ie voor ons land van onder geschikt belang zijn, hetgeen een verarming van onze nati onale huishouding tengevolge heeft. Tevens vormen de hoo-| ge smokkelaarsinkomsten plaatselijk een gevaar voor de toch reeds krappe arbeidsvoor ziening op de landbouwbedrij ven. OVERHEIDSMAAT REGELEN. Er wordt echter een inten sieve strijd tegen het smokke- .en gevoerd en de acties van de ambtenaren van de C.C.D., van de diensten van Invoer rechten en Accrjnzen en van de Rijkspolitie, die versterking nebben gekrzge' en nieuwe controlesystemen. toepassen, nemen in orava g en kracht toe. Deze worden vergemakke- lykt door overheidsmaatrege len, zooals het verbod tot over dracht van leveringsbonnen van het ge^.ed boven de groo te rivieren naar de Zuidelijke provincies. Sedert 25 Novem ber 1946 is alle vervoer van rundvee, paarden, varkens en schapen van het Noorden naar het Zuiden verboden en in de Zuidelijke provincies een alge heel vervoersverbod gedurende de nacht van kracht. Hieraan wordt krachtig de hand ge houden; zelfs eer. handelaar of boer uit Zeeuwsch-Vlaan- deren, die boven de Wester- Schelde naar de markt gaat, krijgt geen toestemming om vee naar zijn woonplaats terug te voeren, zelfs al heeft hij zijn eigen beesten niet kunnen verkoopen. De vaste rivierovergangen en de veren worden voortdu rend bewaakt en gemotoriseer de patrouilles houden regelma tig controle op het clandestien overzetten van vee op daar voor ingerichte pramen en op pogingen vee zwemmend naar de overkant te brengen. In tegenstelling tot de ove rige deelen van het land, wordt in een grenszóne van 5^ km. waarbinnen voor alle vee registratie in een veeboekje is voorgeschreven eu het rundvee bovendien van een registratie- merk moet zijn voorzien geëischt, dat alle vervoer van vee en paarden gedekt ia door ge:eidebiljetten. De C.C.D. en de politie staan voor een zware taak en tegenover va"' vermetele en hardnekkige elementen, die meestal in gc raniseerd ver band te werk gaan. Tribunaal Terneuzen. De 63.j. A. F M. B. te Sas van Gent, zo:, -vanwezi^ zijn geweest bij het leggen van bloemen op de graven van ge, vallen Duitsche soldaten er critiek hebben uitgeoefend op H.M. de Koningin B. ontkende thans alles, waarop het tribunaal besloot deze zaak aan te houden tot 3 Maart a.s„ teneinde getuigen te doen hooren. De dagblad-colporteur, de 52_j. E. C V. te Terneuzen was N.S.B _er met hart en ziel. zoo zelfs dat het portret van Mussert in zijn woonkamer prijkte. Hij liet zich in het openbaar beleedlgend uit over H.M de Koningin. Natuurlijk werd ht| ook landwachter. met alles wat daar aan vastzat. Uitspraak in deze zaken op 13 Februari a.s. UITSPRAKEN W. C. v. P., Hilversum, geen maatregelen opgelegd A. E. R„ Westdorpe, thans kamp Rilland, blijft nog 10 maanden, dus tot 30 Nov. 1947 geïnterneerd, ontzetting rech ten F. D„ Terneuzen. besehuldi -r\ner vervallen verklaard. R. A de B., Sas van Cent •■hans kamn Vi'ght. oritzettin"' -echten en onmiddellijke invrij heidstelling. naar Cadzand. Op Dinsdag 4 Februari a.s. zal de Commissaris der Konin. gin om 9.15 des voormiddags een officieel bezoek brengen aan de gemeente Cadzand. FILMAVOND. Op 30 Januari gaf in de zaal van A. Masclee te Cadzand de propaganda-afdeeling van het Ned. Roode Kruis een film. avond. De belangstelling was zeer groot Biervliet RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Bier- vliet kwam dezer dagen openbare vergadering by< De voorzitter deelde mede, dat de directeur van de Zeeuwsch. Vlaamsehe tramwegmaatschap, py heeft medegedeeld, dat het niet mogeiyk is een extra bus voor de schooljeugd in te leg gen. Wel wordt overwogen een verandering in de dienstrege- ing aan te brengen. Z.h.s. werd besloten de secretarie te verplaatsen naar de woning van den heer Hage By de rondvraag werd ge informeerd naar de verbete. ring van de weg Driewegen N. Molen en naar de aanleg van de lichtpunten- op de'e weg. Haamstede LANDBOUW-VEREENIGING. De coöp. landbouwvereeni- ging „C.A.C." te Haamsteke hield Dinsdagavond in hotel Bom een goed bezochte jaar vergadering. De voorzitter, de heer P." L. Vis, releveerde in zijn openingswoord enkele bij zonderheden uit het afgeloopen vereenigingsjaar. Uit het jaar verslag nemen wij over, dat de opbrengsten in 1946 bevredi gend waren, ondanks het tekort aan meststoffen. Van de voor lichting voor de „zoute" gron den is veel profijt getrokken. De omzet van producten der coöp. Aankoopvereeniging steeg met 80 pet. Het ledental bedroeg per 1 Januari 55. De rekening sloot met een batig saldo van f 260.82. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. L. Vil H. Blom, terwijl als afgev. naar de .L.M. werd benoemd de heer M. O. Hanse. Als lid van de comm. van toezicht werd aangewezen J. Priemis. De son- tributie werd weer bepaald op f 1.50. Aan het Mussengilde zal een subsidie worden verleend tot een max. van f 50. Na de pauze werd de mooie, instructieve film van Landbouw- herstel: „De grond wordt weer goed", gedraaid, nadat F. de Ronde uit Tholen deze film met een kort woord had ingeleid. Hierna hield de heer de Ron de een „praatje" over de vele problemen, die in het a.s. jaar den „zouten boer" nog wachten. Aan de hand van grafieken en teekeningen liet hij zien, wat de Rijksvoorlichtingsdienst op het gebied van het in cultuur bren gen der geïnundeerde gronden reeds bereikt heeft. Nadat toot slot enkele vragen op duidelij ke wijze beantwoord waren, sloot de voorzitter, onder dank, deze leerzame avond, Burgh MOBILISATTEKRUIS De afdeellng Burgh-Haam- stede van de Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis" hield Vrydae een ledenvergadering in Hotel „De Koster". De beide aftre dende bestuursleden werden herkozen. Op 28 Febr. zal een, gezellige avond voor de leden georganiseerd worden, zy die in 1939/1940 gemobiliseerd zyn geweest zullen van het hoofdbestuur ook een kruis jontvangen. GESLAAGD. De heer H. Steur te Burgh slaagde te Wageningen voor diploma landbouwkundig inge nieur. SCHATTINGSCOMMISSIE. De schattingscommissie voor de pachtwaarde van gronden in de Burgh en Westlandpolder, bestaat uit de heeren W. L. Klompe, Tholen; H. C. v. d. Zande, Nieuwerkerk en F. L, Jonker, Haamstede. Poortvliet BRANDSTOFFENVER. „ONS BELANG". De coöp. hrandstoffenvereen. „Ons Belang" te Poortvliet hield in de zaal van den heer W. Ounter haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer D. Quist. Bij deze verga dering werd de stand van zaken besproken betreffende de aan- ievoerde en doorverkoerte kolen in ret jaar 1946. Op 31 Dec. jl. bedroeg het restant kolen in het pakhuis nog ruim 73 ton. Bij het financieel overzicht werd medegedeeld, dat de ontvang sten 13956,50 bedroegen en de uitgaven 13889.02, zoodat er een batig saldo is van 67.48. Het totaal bedrag van het waar- debezit, na aftrek van scrulden bedraagt 2237.66. Hierna volgde de bestuursver kiezing. Aftredend waren de heeren P. J. Vroegop en P. J. van Houdt, terwijl wegens het vertrek van den heer C. N. Krijger een vacature was ont staan. De heeren P. J. Vroegop en P. J. Houdt werden tot be- stuurslvden gekozen en in de vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer B. den Boer. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de heeren A. van Burgh en A. Murre. St. Maartensdijk SCHOOL GESLOTEN. Wegens brandstoffenschaarsch. te is de openbare lagere school te St. Maartensdijk voorloopig gesloten. P.Z.E.M.-kwestie komt 25 Februari aan de orde. Vier moties aangenomen. In de middagzitting van de Prov. Staten werd in tweede ins'antie nog gesproken door dè P.v.d.A.-leden mevr. van den Broecke, die gaarne op de Pro vinciale booten surveilleerende agenten zou aantreffen, event, van de Rijkspolitie, den heer Schorer, die zeide noch direct noch indirect te willen ingaan op de woorden van den heer; van der Feltz, daar deze naar zijn inzicht beneden alle* peil waren en den heer Du Bois, die accentueerde, dat het voor ka tholieken zooals hij zelf zeer joed mogelijk is lid te zijn van de P.v.d A. Hierna was wederom het woord aan Gedep. Staten. De heer van der Weel geloofde, dat het de taak is van het college de nuchtere realiteit in de kwestie van de oorlogsschade- vergoeding niet uit het oog te verhezen. Alleen in dat geval zullen wij niet al te pessimis tisch behoeven te zijn. Ged. Staten kantten zich te gen de motie-kodde, waarin het college wordt verzocht om de voordracht ten aanzien van de bedrijfsvorm der P.Z.E.M. in openbare zitting ter sprake te brengen, voordat de millioenen- leening in behandeling komt. Het is gevaarlijk van het col- leg'1 te vergen een rapport over een dusdanig belangrijk vraag stuk als de bedrijfsvorm van de P.Z.E.M. in te dienen in een zoo korte termijn (twee weken) De heer Locieefeer deelde me de, dat het College tijdige publi catie van de dienstregelingen der Prov. booten zal bevorde ren en de heer Hamelinck, dat verbetering van de wegen in Oost Zeeuwsch-VIaanderen voor de deur staat. De heer Kodde verklaarde zich bereid zijn motie in te trek ken; hierop antwoordde de heer van der Weel, dat het in de bedoeling van G.S. ligt vóór de zomerzitting een uitvoerig rap port betreffende de P.Z.E.M. over te leggen. MOTIES AANGENOMEN. Nadat de algemeene beraad slagingen waren besloten wer den de moties van Mevr. van den Broecke inzake de weder opbouw in West Zeeuwsch- VIaanderen, van den heer Vo gelaar, c.s. inzake de verbete ring van de financieele regeling voor de wederopbouw, van den heer van Oorschot inzake de woningbouw te Vlissingen en van den heer v. d. Feltz, c.s. in zake de inpolderingen zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De artikelsgewijze behande ling van de begrooting bracht geen der leden er toe de stem te verheffen; zij werd dan ook zonder stemming goedgekeurd. Dit geschiedde eveneens met het voorstel van Ged. Staten tot heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en der personeele belasting. Bij het einde der zitting deel de de voorzitter mede, dat de eerstvolgende- zitting plaats vindt op Dinsdag 25 Febr.. des morgens te 10 uur, in besloten zitting, 's middags te 3 uur in openbare zitting, zulks ter be spreking van de P.Z.E.M.-kwes tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6