Intensieve strijd Beieren's president is Nazi UIT DE PROVINCIE Toch hoogteroer - proeven met Dakota-toestel WALCHEREN ZUID-BEVELAND Duiische kapitalen in Argentinië. Het vorige week gepubliceer de rapport over het onder- Êrondsche Nazi- gewroet in uitschland, afkomstig van de internationale commissie ter be studeering van Europeesche vraagstukken, heeft de noodige stof doen opwaa.en. Verschei dene hooge functionarissen hebben het rapport onjuist en overdreven genoemd en de Nazi activiteit als onbelangrijk ge kenschetst. In een nader rapport zijn thans deze tegenspraken van de verklaringen der com missie beantwoord. In dit rap port wordt er met nadruk op gewezen, dat de geheime na- tionaal-socialistische organisa tie in Duitschland niet alleen in de groote steden, doch ook in de kleinere plaatsen werkt. In verband met de Duitsche activa in het buitenland vestigt de commissie er de aandacht op, dat de maatregelen, genomen door de Argentijnsche regeering, geen enkele waarborg bieden ten aanzien van de liquidatie van deze activa. Deze worden geenszins aan de voormalige ge allieerde mogendheden overge dragen. De Argentijnsche regee ring heeft 60 Duitsche onder nemingen ter waarde van 90, millioen dollar overgenomen, i Er bestaan echter enkele hon derden Duitsche ondernemingen in Argentinië, waarvan de waarde op 40Ö a 500 millioen dollar geschat wordt, hetgeen geenszins overdreven' is. Men is er verder achter ge komen, dat de voorzitter van de Christelijk Democratische Partij van Beieren en de minis terpresident beiden zeer gevaar lijke nazi's zijn geweest. Der halve blijft de volgende vraag ter beantwoording: Was de mi litaire inlichtingendienst niet op de hoogte van de activiteit in het verleden van deze nieuw gekozen staatslieden, of waren de militaire autoriteiten wel op de hoogte doch niet bereid zich tegen hun benoeming te verzet ten. Een belangwekkende vraag. Geen bijeenkomst van B.'g-Three. Enkele weken geleden had Eliot Roosevelt, de zoon van wijlen den Amerikaanschen president, een belangwekkend interview met Stalin. Dp een desbetreffende vraag verklaar de de Russische leider toen, dat hij niet slechts hoopte op één, doch op verscheidene ]- eenkomsten van de Groote Drie in de toekomst. De wenk was duidelijk en Zaterdag heeft president Truman op zqn ge- bruikelijke persconferentie dan ook op deze woorden gerea. geerd. De president verklaarde, dat hij niets afwist van plannen voor een dergelijke bijeen komst en ook niet verwachtte, dat hij de Ver Staten voor een dergelijke bijeenkomst zou verlaten. Wel zou hij zeer ver heugd zijn Attlee en Stalin in Washington te ontvangen De noodzaak van een conferentie van de drie staatslieden kon hij echter niet inzien. Amerikanen naar Moskou. Marshall, Amerika's minis- ter van bultenland3Che zaken treft voorbereidingen voor zijn bezoek aan Moskou in Maart a s. Hij zal worden vergezeld door de grootste Amerikaan sche delegatie, welke tot nu toe naar een dergelijke confe rentie werd gezonden. Aan de Sowjet.Unie is accommodatie verzocht voor een honderdtal Amerikanen, waarvan de mees ten behooren tot Amerikaan, schq missies in Europa. Drie cn zeventig Amerikaansche correspondenten hebben i ver. zocht om faciliteiten voor het verslag uitbrengen over de con. ferentie De Sowjet-regeering heeft reeds doen weten, dat het wel eens onmogelijk zou kunnen blijken al deze diplo maten en correspondenten in Moskou huisvesting te verlee- nen. SYMPATHIEKE HU LP-ACTIE. Teneinde de nagelaten be trekkingen van de onlangs bij een vliegtuig-ongeluk .»m het leven gekomen leden van het ensemble Hans Snel te steu nen, heeft zich uit de „Nlwin" een zelfstandig comité gevormd dat hiervoor gelden bqeen zal brengen. Generaal Spoor, op perbevelhebber der troepen in Indonesië, heeft het bescherm heerschap voor deze steunactle aanvaard. Er zullen ln Den Haag en Rotterdam eenlge nachtvoorstellingen worden gegeven, waarvoor talrijke kunstenaars spontaan hun medewerking hebben toege zegd. VOOR A.S. MOEDERS. Het C B.K. deelt mede, dat het wederom mogelijk is ze- bleken het aantal luiers, dat aan a.s. moeders ter beschik, king gesteld kan worden, te vernoogen en te brengen op 12 stuks. In verband hiermede zullen de distributiediensten met ingang van 1 Februari a.s de bonnen „een rantsoen artikel J" voor negen luiers niet meer uitreiken. In de plaats hiervan zullen van ge noemde datum af aan de a.s. moeders twee bonnen „zes lui. ers" worden verstrekt Punten van de textielkaart behoeven ook hierbij niet te worden af. gegeven. De van 22 December tot 1 Februari uitgereikte bonnen „een rantsoen artikel J" blü ven tot nader aankondiging geldig voor negen luiers. INWISSELING8BON OP DE BONKAARTEN Ook op de bonkaarten K. L. O en P. 703 komt in de lin kerbovenhoek een bon met de naam der betreffende bonkaart voor Tegen inlevering van de ze bon zal men t.z.t. onder overlegging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voe dingsmiddelen K, L O, of P 705 ontvangen. De „inwisselingsbon" moet aan de bonkaart bevestigd blij ven. Op de losse bonnen zal geen nieuwe bonkaart ver strekt worden. Onderhoud van huurpanden De vraag wie aansprakelijk ls voor de onderhoudswerk zaamheden van woningen, de huurder dan wel de verhuur der, heeft de laatste tijd .tot velerlei misvatting aanleiding gegeven. Volgens de wettelijke voor schriften komen voor rekening van den huurder de reparatie aan winkelkasten, de sluiting aan luiken en blinden, de bin- nensloten, alle ruiten en het schoonhouden van schoorstee- nen Voor rekening van den verhuurder komen het schoon houden van putten, regenbak ken en toiletten. Wanneer in het huurcontract echter an ders ls bedongen, gelden deze verplichtingen overeenkomstig het bepaalde in het huurcon tract. De huurder is evenwel steeds aansprakelijk voor klei ne en dagelijksche reparaties, welke volgens plaatselijk ge bruik niet voor rekening van den verhuurder komen. Indien men twijfelt, doet men er goed aan zich tot net naastbij gelegen prijzenbureau voor onroerende zaken te wen den. INVOER VAN MAAIDORSCHMACHINES Te VERWACHTEN Naar „De Veldbode" mede deelt, wordt verwacht, dat dit jaar vóór het aanbreken van de oogsttijd 150 a 200 maai- machines ln ons land zullen worden ingevoerd. Verleden jaar konden slechts met een '4-tal machines proevenwor den genomen. Steun aan kinderuitzending In Rotterdam is het Initiatief genomen tot oprichting van een stichting, die zich ten doel stelt geldelijke steun te ver- leenen aan Rotterdamsche or ganisaties, die koloniehuizen A buitenscholen exploiteeren.Men wil een ieder in de gelegenheid stellen zijn vreugde over de geboorte van een Oranjetelg in een gift aan deze stichting uit te drukken. Het bestuur hoopt, dat het doel van de stichting ook buiten Rotter dam weerklank zal vinden, zoodat mettertijd een landelij ke organisatie zal ontstaan. De stichting zal jaarlijks op de verjaardag van den prins of de prinses de rente van het kapitaal verdeel en over de daarvoor in aanmer king komende instellingen. Concertgebouw wordt eindelijk afgebouwd. Naar wij vernemen, zal thans zeer binnenkort, mogelijk zelfs nog deze week, de aanbesteding plaats vinden voor het afbouwen van het Concertgebouw te Vlis- singen. Dit bericht zal vooral in Vlis- singen ongetwijfeld met groote vreugde worden vernomen. Ein delijk zal er dus een einde ko men aan de lijdensgeschiedenis van het Concertgebouw. De moeilijkheden, welke in het af- geloopen jaar telkens opnieuw opdoken, schijnen nu uit de weg geruimd te zijn. Waar schijnlijk zal de groote zaal on geveer drie maanden na de aan besteding opgeleverd kunnen worden. Wat de materialen be treft, is men hierop ook wel jerust: veel is er voor dit af houwen niet meer noodig en de heeren van het Streekbureau Walcheren hebben hun volledige medewerking toegezegd tegen over het gemeentebestuur, dat zich de laatste maanden heeft ingespannen om eindelijk toch tot een resultaat te komen. En daar er ook wel geen groot aantal arbeiders meer noodig zal zijn, behoeft niets meer aan een spoed ge opleve ring van het werk in de weg te staan en zal Vlissingen nog deze zomer eindelijk weer over een behoorlijke zaal voor uit voeringen e.d. kunnen beschik ken. HollandZeeland. PROTEST TEGEN SCHADE- HERSTELREGEUNG. In de aula van het Indisch Instituut te Amsterdam hield de Stichting „Holland-Zeeland", die zich ten doel stelt de be terdagavond een bijeenkomst, tijdens welke de heer M. J. de Jager, die deze avond had ge organiseerd, een lezing hield over „Zeeland, voor, in en na de oorlog", waarin hij duidelijk liet uitkomen, hoe zwaar Wal cheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen van het oorlogsge weld hebben geleden. De inlei ding werd geïllustreerd met lichtbeelden, vervaardigd door den heer Bollen uit Middelburg, die ook tijdens de bezetting op namen heeft gemaakt van het zich wijzigende aanzicht van Walcheren. De spreker las een schrijven voor van den heer Geschiere, lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin deze wijst op de zijns inziens catastro- phale gevolgen van de schade- nerstelregellng op basis van de waarde van 1940, zooals die door de regeering wordt uitge voerd. Deze regeling zal de boe ren op Walcheren tot pauperis me doemen De heer de Jager betoogde naar aanleiding van deze brief, dat de offerzin van het Nederlandsche volk zich vooral op de noodlijdende be woners van eigen land dient te richten. Men moet zich hierin laten leiden door de woorden van H.M. de Koningin in haar Oudejaarsrede, dat wij niet te spoedig mogen vergeten, Kerknieuws NED. HERVORMDE KERK. Bedankt voor Wemeldlnge J. J. Stoutjesdijk te Tuil (Gld.); voor Vollenhove G. H. Marsman te Bruinlsse. Beroepen fce Domburg G. H. Willenswaard te Ellewouts- dijk. GEREF. KERK. Nederland op de £iSrt1£>rhet noodtoestanden in het geteis- naar de Geref. kerk te Sf terde Zeeland te vestigen, Za-| Laurens. Geografische dassen en boorden. De Engelsche man nen kunnen zich nieuwe fantasie-dassen en styve witte boorden aanscnaf- fen, zonder daarvoor eenige van him kost bare textielpunten te offeren. Volgens de adverten ties zfjn de dassen „aardrijkskundig juist". Ze zijn nameljjk ver vaardigd van dc soe pele landkaarten van vgandelfjk gebied, die de vliegers van de R.A.F. meekregen om hen in staat te stellen, in ge val van nood hun weg in dat gebied te vinden en te ontsnappen. DEENSCH KAPITEIN BEWEES DAT ZOO NIET GEVLOGEN KON WORDEN. Kapitein Emil Damm, een Deensch piloot, is Zaterdag, middag op het vliegveid Kas- trup gestart met een Dakota, waarvan het hoogteroer was vastgezet Tijdens de proef trachtte kapt. Damm het hoogteroer in dezelfde positie te plaatsen als toen het vastgezet was. Het vliegtuig was reeds afge gleden voor het hoogteroer in vastgezette positie was, het- Mijnwerkers doen hun best. De vrijwillige Zondagsdienst ln de mijnen is een succes ge worden. De kolennood van het Ne.erlandsche volk heeft in druk op de mijnwerkers ge maakt en gisteren is vijftig tot tachtig procent van de to tale bezettingen der verschil lende mrjnzetels aan het werk gegaan. RUIM 25.000 TON EXTRA. Blijkens de voorloopige be rekeningen van gisteravond, toen het statistisch bureau der mijnen sloot, heeft de Zondags dienst op de mijnen ruim 25.000 ton steenkool extra op geleverd. Dit is meer dan op een normalen Zaterdagdieust en waarschijnlijk 75 80 pro cent van een normalen werk dag. EXTRA KOLENTREINEN. Ook de spoorwegen hebben extra kolentreinen ingescha keld. Zoo hebben Zaterdag naast de gebruikelijke 17 ko lentreinen, die dagelijks rijden, 11 extra kolentreinen van ge middeld 42 wagons gereden. Zondag zijn behalve de 6 ko lentreinen die lederen Zater dagnacht loopen, 13 extra treinen ingeschakeld. geen bewijst dat het vliegtuig niet kon vliegen met een vast gezet hoogteroer. Toen hjj trachtte te starten voor een andere proef met het hoogteroer in dezelfde positie als wanneer het ls vastgezet, kon het vliegtuig wel van de grond komen, doch het kon niet vliegen Tijdens de proeven was het vliegtuig geladen tot hetzelfde gewicht als de verongelukte Dakota. Drie andere vliegers bevonden zich eveneens in het vliegtuig. GEEN BEWIJS. Na de proeven legde de Deensche deskundige Eskild- sen er de nadruk op, dat de proef niet bewees dat het hoogteroer ran het veronge lukte vliegtuig vastgezet was. Gratis busvervoer. Donderdag 6 Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. M. Krijger te Goes zijn eerste autobusdienst op Tho len, namelijk die van Tholen op Stavenisse, opende. Dit zii. veren jubileum zal worden her dacht door gratis vervoer op alle lijnen van den heer Krij ger, dus ook op die van Goes naar Wophaartsdijk en Katsche veer, die resp. reeds 33 en 27 jaar rijden. De dienst op Wol- phaartsdijk was de eerste bus. dienst in Nederland. ZEEUWEN IN DEVENTER. In vele plaatsen van ons land bestaan Zeeuwsche ver- eenigingen, welke ln het alge meen een loffelijke activiteit Rilland-Bath. ontplooien en daardoor de band met Zeeland èn die tusschen' de Zeeuwen „in den vreemde" onderling versterken. Dezer dagen gaf de „Zeeuwsche Kring" van Deventer een al leraardigste feestavond, waar op het programma werd ver zorgd door een groep Zeeuwen uit Apeldoorn. Deze brachten ln bonte afwisseling liedjes, voordrachten en een tooneel- stuk voor het voetlicht Het was een geslaagde bij eenkomst, welke in Februari weer zal worden gevolgd door een Zeeuwsche mosselavond. BENOEMINGEN. De heer J. J. Lindenbergh te Wemeldlnge is benoemd tot lid van het bestuur van de cala- miteuze Willem Anna polder. Tot dijkgraaf van de Kreek- rakpolder werd benoemd de heer J. A W. van Liere te De begrafenissen van de vliegramp-slachtoffers. De begrafenissen der Ned. slachtoffers van het vliegon geluk bq Kopenhagen zrjn als volgt geregeld. Dinsdag zullen tëraardebesteid worden de stoffelijke over schotten van den heer P. Engel te Zaandam, van den heer W. Brandenburg in de Lemmer, van den heer W. A. Bommel op „Nieuw Eyk en Duynen" te 's-Gravenhage, van den heer H Hoek te Noord- wijk. Woensdag zullen begraven worden de stoffelijke resten van den heer G. J. Rietman te Enschede en van den heer S. M. A. Pijnenburg te Boxtel. De crematie van het stoffe lijk overschot van den heer G. J. Geysendorffer is bepaald op Woensdag op Westerveld, na aankomst trein 14.11. iegen veesmokkel aan de grens C.C.D. en politie voor een zware taak. Door de zucht naar het be halen van winst van een aan tal a-sociale elementen zijn duizenden runderen en paar den van prima kwaliteit uit ons land naar België verdwenen en aan de vleeschvoorziening onttrokken, waardoor thans kostbare deviezen moeten wor den gebruikt voor vleeschim- port, ten koste van de invoer van andere goedert.;, zooals kunstmest en werktuigen. De omvang, welke de veesmokkel naar België in het afgeloopen jaar heeft aangenomen en cle schade, die hierdoor aan de vleesch- en deviezenpositie wordt berokkend, teekenen dit nog steeds woekerend euvel als een ernstig kwaad. De opbrengsten van het clandestien uitgevoerde vee worden besteed voor artikelen, fie voor ons land van onder geschikt belang zijn, hetgeen een verarming van onze nati. onale huishouding tengevolge heeft. Tevens vormen de hoo ge smokkelaarsinkomsten plaatselijk een gevaar voor de toch reeds krappe arbeidsvoor ziening op de landbouwbedrij ven. OVERHEIDSMAAT REGELEN. Er wordt echter een inten sieve strijd tegen het smokke len gevoerd en de acties van de ambtenaren van de C C.D van de diensten van Invoer rechten en Accijnzen en van de Rijkspolitie, ale versterking hebben gekrjge* en nieuwe contrólesystemen toepassen, nemen in omvs g en kracht toe. Deze worden vergemakke lijkt door overheidsmaatrege len, zooals het verbod tot over dracht van leveringsbonnen van het ge^ed boven de groo te rivieren naar de Zuidelijke provincies. Selert 25 Novem ber 1946 is alle vervoer van rundvee, paarden, varkens en schapen van het Noorden naar het Zuiden verboden en ln de Zuidelijke provincies een alge heel vervoersverbod gedurende de nacht van kracht. Hieraan wordt krachtig de hand ge houden; zelfs een handelaar of boer uit Zeeuwsch-Vlaan deren, die boven de Wester- Schelde naar de markt gaat, Krijgt geen toestemming om vee naar zijn woonplaats terug te voeren, zelfs al heeft hij zijn eigen beesten niet kunnen verkoopen. De vaste rivierovergangen en de veren worden voortdu rend bewaakt en gemotoriseer de patrouilles houden regelma tig contróle op het clandestien overzetten van vee op daar voor ingerichte pramen en op pogingen vee zwemmend naar de overkant te brengen. In tegenstelling tot de ove rige deeien van het land, wordt in een grenszóne van 5% km. waarbinnen voor alle vee registratie ln een veeboekje is voorgeschreven en het rundvee bovendien van een registratie- merk moet zrjn voorzien -- geëischt, dat alle vervoer van vee en paarden gedekt is door ge'eidebiljetten. De C.CJ). en de politie staan voor een zware taak en tegenover ve-' vermetele en hardnekkige elementen, die meestal in gc ^aniseerd ver band te werk gaan. geen Tuin- Buurtvereenigingen en Jeugd organisaties kunnen hieraan deelnemen, opgaven kinderen Buurtvereenigingen bij den Secretaris van iedere Buurt- vereeniging. Aangezien. er nog Buurtvereenigingen in dorp en Tuinstad zijn opge richt kunnen kinderen uit de ze buurten zich opgeven Wal- straat 45. Opgaven voor deel nemen fakkeloptocht vóór 7 Februari. 10 uur Vreugdevuur op het eilandje in de Spuiboezem. 11 uur Taptoe in het Bella- mypark door Harmonie Ons Genoegen. Programma, indien de ge boorte na 12 uur 's middags geschiedt en de volgende dag dus nationale feestdag is: 8 uur Reveille met beide muziekcorpsen afmarsch Bel- lamypark. Buurtvereenigingen met vaandel kunnen hieraan deel nemen. 11 uur Zanghulde Schoolkin deren met Harmonie St. Cae- cilia. 2.45 uur Muzikal wandeling en défilé. Verder programma als na 12 uur. Marschroute's worden nog nader gepubliceerd. Vereenigingen geven zich tijdig op vcor ^eelname aan het défilé, volgorde opstelling van de stoet wordt door loting bepaald. BRANDJE IN DE KINDERLEESZAAL. Zaterdagmiddag is er in de kinderleeszaal van de Openba. re Leeszaal aan het Bellamy- park te Vlissingen een begin van brand ontstaan, doordat de vloer onder de kachel was gaan smeulen. Nadat het leeszaalpersoneel reeds met eenige emmers water was op getreden, heeft de brandweer met een schuimblusscher alle verdere gevaar weten te be zweren De schade bleef ge. lukkig beperkt tot een flink gat in de vloer. Middelburg Middelburgsche U.V.V. ontving babykleertjes. De Middelbursche U. V. V. ls een dezer dagen verblijd met een zending- babykleertjes ei andere voor jonge moeder; nuttige artikelen, door H K. H. Prinses Juliana ten ge schenke gekregen en door haar aan de U. V. V. toege zonden. De kleertjes zullen worden uitgereikt aan moe ders, wier babies worden ge boren op dezelfde dag als het prinsje of prinsesje, of een dag voor of na deze heugelijke J"tg- De welkome zending werd naar de Zeeuwsche hoofdstad gebracht door twee militairen die zich tot volle tevredenheid van de ontvangers van deze voor hen wel zeer ongewone taak hebben gekweten. Tot de gaven behooren vier wiegen en twee kinderstoelen, die voer Zeeland beschikbaar zqn steld omdat deze provincie tot de noodgebieden gerekend moet worden. De U. V. V. te Middeiburg stelt zich voor om de zending op Donderdag 6 Februari van 1012 en van 25 uur in de Huishoudschool aan het Mo lenwater ter bezichtiging van het publiek te stellen. Zwarte muziek. Bq een inwoner van Middel burg, C. B., werd door P T. T. esn clandestiene aansluiting op de Radio-distributie ont dekt. Door de politie werd te gen hem proces-verbaal opge maakt wegens diefstal van electrlsche energie. „NEDERLAND IN OORLOGSTIJD". Zaterdagavond is de tentoon, stelling „Nederland ln Oor logstijd", die door het Rijks instituut voor Oorlogsdocu- mentatie in de Concert, cn Ge hoorzaal te Middelburg was Ingericht, gesloten. Het totaal aantal bezoekers aan deze in teressante expositl? bedroeg 2000, hetgeen niet aan de ver wachtingen van de organise to. ren heeft beantwoord. De strenge koude zal hier wel voor een groot deel schuldig aan zqn. De te •toonstelling gaat n« naar 's-Hertogenbosch waarna Den Haag en Amsterdam san de beurt zqn „DE SLAG OM ARNHEM" ZOEKGERAAKT. De bekende Engelsche film „De slag om Arnhem" die deze week in een der Middelburg sche thaters zou draalen, is Vrijdag op onverklaarbare wij ze tijdens het vervoer per N S. naar Middelburg zoekge raakt. In verband hiermede zijn de vertooningen één week uitgesteld. „VRIJDAG DE DERTIENDE" De afdeeling Middelburg van de vereeniging van kantoorbe dienden „Mereurlus" bood Za. terdagavond haar leden in het Schuttershof een tooneelavond aan waarvoor zeer veel be langstelling bestond Opge voerd werd de klucht „Vrijdag de Dertiende", een grappige geschiedenis van een pantof. felheid wiens vrouw zich door echte profeten de toekomst laat voorspellen. De verschil, lende rollen werden natuurlijk en vlot vertolkt, waardoor deze klucht meer nog dan door het weinig gecompliceerde gege ven, bij de aanwezigen Insloeg. Vlissingen Nationale Feestdag. De Bond van Buurtvereeni gingen Oranje en Vlissingen heeft in de jongste bestuurs vergadering het feestprogram ma ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis definitief vastgesteld. Programma indien de ge boorte vóór 12 uur 's middags geschiedt en die zelfde dag -us nationale feestdag is: 2 uur zanghulde van de schoolkinderen, klasse 5, 6 en 7 op het Bellamypark met Harmonie St, Caecilia. 2.45 uur 'muzikale wande ling afmarsch met 2 muziek corpsen van het Bellamypark naar het Raadhuis. Vereenigingen met Vaandel, die wenschen te defileeren, kunnen zich vóór 7 Februari a.s. opgeven bij het tqdelijk secretariaat, den heer C. Pias- se, Walstraat 45, met opgave van het aantal personen dat per vereeniging aan het défilé zal deelnemen. 4.30 tot 5.30 uur, Volksdan sen ln het Bellamypark, geor ganiseerd door de jeugdraad. 8.30 uur fakkeloptocht met r'ng te Wolphaartsdijk van beide muziekcorpsen, kinderen Woensdag werden de begrootin- van 13 en 14 jaar van alle gen voor 1946 en £947 goed- O.- en W.-Souburg ZANGUITVOERING. Het was voor de Souburgers Donderdagavond een kunstvol" le avond toen de zangvereeDt- ging „Soll Deo Gloria" een uitvoering gaf in de Ned. Herv. kerk onder leiding van haar directeur, den heer J. Suur- mond. Uit alle liederen die gezongeD werden bleek dat deze vereen, over zeer goede krachten beschikt. Mej. Nel Vader, sopraan, die een solo- zong: „Gebed voor het Vader land", bleek over een zeer goe de stem te beschikken, even als de dames Koos Suurmond en Nel de Visser, die een duet ten gehoore brachten („De Kerkklok)", bleken uitsteken de krachten. In Psalm 103 zong de heer A. Goedhart een goede solo als tenorzanger. Al met al kan de vereeniging op een zeer geslaagde uitvoering terug zien, terwijl uit alles bleek dat de directeur de ver eeniging steeds op hooger peil brengt. Vrijdagavond werd hetzelfde Drogramma uitgevoerd. Beide keeren was het kerkgebouw zeer goed bezet. Arnemuiden JEUGDORGANISATIE. Zaterdag 18 Januari 1947 hield de Ned. Herv. Knapenver- eeniging op Ger. Grondslag „Eben Haëzer" te Arnemuiden, haar le jaarvergadering onder leiding van den heer F. Poort vliet. Er werden drie inleidin gen gehouden en het jaarver slag van secretars en penning meester werd voorgelezen. Voorts werden door afgevaar digden van verschillende ver eenigingen felictaties overge bracht, die door den leider we- derkeerig bedonkt werden. Op Vrijdag 34 Januari 1947 hield de Ned. Herv. M.V. op G.G. „Wees een Zegen" haar le jaarvergadering onder leiding van Drs. Hooykes. Er werd een inleiding gehouden en de jaar verslagen werden uitgebracht. Ook werd er gezongen en ln de pauze werd getracteerd. In het bijzonder werden waardeerende woorden gesproken over Mej. G. J. Hoek die de oprichtster van deze vereeniging is. Verder werd de avond gevuld met zang en het voorlezen van en kele gedichten. Tot slot sprak de Presidente Mej. F. Poortvliet een woord van dank tot de aan wezigen en bood zij aan drs. Hooykaas een geschenk aan._ Zoutelande MUZIEKUITVOERING. In de overvolle noodkerk te Zoutelande gaf de muziekver „Luctor et Emergo", ol.v. den heer Jao. Hollaers, Vrijdag, avond een zeer geslaagde uit voering. Een twaalftal keurig ge speelde muzieknummers wer den ten gehoore gebracht. Ook voerden de muzikanten twee kluchten op Goes Afscheid van den heer P. Visser. In een der zalen van den heer Krqger te Goes hadden zich Zondagmiddag een groot aantal hoofdambtenaren, amb tenaressen en ambtenaren van de P.T.T., ook van de buiten gemeenten, verzameld om af scheid te nemen van den di recteur van het P.T.T.-kantoor te Goes, den heer P. Visser, die met ingang van Zaterdag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienet heeft veriaten. Nadat de talrijke aanwezi gen een welkomstlied haduen gezongen, volgde een lange rrj van sprekers, die allen getuig den van de groote waardee ring, die den scheidenden bij hoog em laag geniet. De heer Brugmans, inspec teur der P.T.T., bood den heer Visser de afscheidspenning van de P.T.T. aan. Ook de directeur van de telefoondienst te Breda, die van het P.T.T.-kantoor Vlis singen sn Van de technische dienst, getuigden van de goede samenwerking. Namens het personeel werd den heer Vis ser een boekenkast aangebo den. De scheidende heeft allen hartelijk dank gebracht voor dit zoo prsttige afscheid, de woorden van waardeering en de geschenken. Een aantal liederen, waarbij vooral twee telefonisten en de leden van de Ontspanningsver- eeniging zich lieten hooren, vulden de vecdere middag, die een geest van groote onder linge waardeering lieten zien. heer Visser, zal als di recteur van het P.T.T.-kantoor te Goes worden opgevolgd dooi den lieer T. J. "van Dalsen, referendaris en thans hoofd van de technische dienst te Goes. DE GOISSCHE RAADSVERGADERING. In het verclag over de ver gadering van de gemeenteraad van Goes stond, dat de raad z.h.s. zich vereenigde met I et voorstel cm 10 -Jé opbouwtoe- lage aan het gameenteperso. neel te verstrekken Dit moe-t ztfn, dat men bedloot tot net toekennen van 20 zooals de heer Visscher naaft* voren had gebracht. Wolphaartsdijk DE RAAD BIJEEN. In de gemeenteraadsvergade- gekeurd. De jaarwedden van het gemeentepersoneel werden verhoogd met 10%. Op het adres van het ge meentebestuur van Goes om een bijdrage in de kosten van het gasthuis aldaar werd afwijzend beschikt. De heer Koert vroeg of er reeds verdere plannen zijn voor de inrichting van een gemeente badlokaal. De voorzitter gaf de verze kering, dat B. en W. blijven uitkijken naar een geschikte ge legenheid. De heer Overbeeke vroeg of het brandbluschmateriaal wel aan de gestelde eischen voldoet. Hierop was het antwoord, dat de brandspuit goed werkt, maai de capaciteit te klein is. De be grooting voor een nieuwe brandspuit is goedgekeurd. Yerseke ORANJEFEESTEN. In de Woensdag gehouden bestuursvergadering der Oranje- vereeniging, zijn de plannen tot feestviering op de geboortedag van een prinselijke baby als volgt vastgesteld. Komt het nieuws voor 12 uur 's middags, dan verzamelen de schoolkinderen zich om 1 uur in hun scholen, waar het perso neel hen de beteekenis van het heugelijke feit uitlegt. Daarna marcheeren de kinderen voor zien van vlaggen naar de Paar denmarkt waar een vlaggenop- tocht geformeerd zal worden en onder begeleiding van het mu ziekgezelschap „Mozart" een rondwandeling door het dorp volgt. Na aflocp hiervan worden de kinderen getracteerd. Voor een eventueel te houden herden kingsdienst wordt het aanvangs- uur nog nader bekend gemaakt. Des avonds om half acht zal een fakkeloptocht ook weer bege leid door „Mozart" worden ge houden, waarvoor het Bestuur der Oranjevereeniging met klem de medewerking van de burge rij inroept. Hoe meer gecostu- meerde groepen van vereenigin gen en buurten, hoe uitbundiger de feestvreugde zal zijn. Op de spontaniteit der Yer- seksche bevolking wordt gere kend. Plan twee is voor het geval de Prinselijke baby na 12 uur 's morgens geboren wordt. De viering heeft dan een dag later plaats. Uiteraard zullen de aan- vangsuren dan nader bekend ge maakt worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2