PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Gespa nnen toestand Journalisten-invasie één millioen tekort Vandaag WEER EEN DAKOTA VERONGELUKT Vóór 1948 geen vliegdienst naar Zeeland Vlissingen komt in 1947 ruim 190e Jaargang - No. 28 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuweciie Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 Febr. 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie f 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel 10 (2 'ijnenl Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en-2924. (ióes Turfkade 15. tel 2475. Oostburg Gratemastraat 3. tel 102. Temeuzen Brouwerijs». 2, Postrek nr. 359300 P-Z.C-, Middelburg. Hel Wereldgebeuren: IN PALESTINA Campagne tegen het terrorisme op komst, Weizmann vóór het verdeelingsplan. 'De spanning in Palestina spitst ziek met de dag toe en schynb begin deze week haar hoogtepunt te zullen be reiken. Zooals bekend heeft de Hooge Commissaris voor Pa-; lestina, Sir Alan Cunnigham, bevolen, dat de Britsche kin deren en bepaalde andere Britsehe burgers uit Palestina S:ëvacueerd moesten worden. It, opdat de regeering en het leger zoo min mogelijk hmder zuilen ondervinden bij het handhaven van de orde, die door het toenemende terroris me steeds meer bedreigd wordt. Dit bevel heeft in Pa lestina een toestand gescha pen, alsof elk oogenblik stryd op groote schaal kan uitbre ken. Op de wegen heerscht een zeer druk militair verkeer. Troepen zijn bezig bepaalde veiligheidszones af te bakenen, die als doortochtskamp kun nen dienen. In sommige wyken te Jeruzalem en Tel Aviv zyn de Jo-en en Arabieren aan gezegd hun huizen te onti ui- men ten behoeve van Britsche bestuursambtenaren. De ban ken worden bestormd door duizenden Britten, die hun geld op willen nemen. Men verwaent, dat Dinsdag, de dag waarop de ter dood verooi- deei-e Joodsche terrorist van de irgun Zwai Leoemi Gruner zal worden opgehangen, de staat van beleg zaL worden afgekondigd. Tot nu toe heeft Gruner geweigerd beroep aan te teek enen. tegen zijn vonnis, de eenige manier om de ten uitlegging ervan op te schor ten of te verzachten. De Arabische pers noemt de Engelsche maatregelen een actie van „gewelddadige" bluf. Zoo eenvoudig is het echter zeker niet. Het schijnt, dat thans een definitieve campagne tegen oe Joodsche terroristen ln aantocht en de Engelscne- regeering vast besloten is geen «iauen van geweld meer te dui den. Vijandelijkheden, op gTOOte schaal tusschen de Joodsche verzetsbeweging en de Engel sche troepen kan uiteraard de Joodsche zaak alleen maar aanzienlijke schade toebrengen. TJit de meer gematigde Joou- sche krlngt^ verheffen zich dan ook reeds waarschuwende stemmen. Mevrouw Meyerson, hoofd van de politieke afdee- ling van het Joodsch bureau, deed gisteren een beroep op de Britsche regeering de be slissing om vrouwen en kinde xen uit Palestina te evacuee- ren te herzien. De Joodsche gemeenschap zal geiukkig zijn, aiaus mevr. Meyerson, zich verantwoordelijk te stellen voor alle vrouwen en kin-e ren die aan haar zorg zijn toevertrouwd. De voorzitter van het Joodsch bureau, dr. Chaim Weizmann, verklaarde in Bonden, da. volgens hem de Joodsche leiders moesten toestemmen in een deeling van Palestina. Een eerste voorwaarde daarvoor zou zjjn de mogelijkheid tot onmiddellijke Immigratie op groote schaal. Joodsche kolonisatie is noo- dig, zoo niet in geheel Pa lestina, dan in een daartoe ge- Britsche Koninklijke Familie naar Zuid-Alrika vertrokken. De Britsche koninklijke fa milie is Zaterdag aan boord van het slagschip „Vanguard" uit Portsmouth naar Zuid- Afrlka vertrokken. Reeds Zondag heeft het schip in de Golf van Biscaye met zwaar weer te kampen fehad. Er stond een zware uiderstorm, die groote golven over het voordek en de hutten van de koninklijke familie heen deed slaan. De koning, de koningin en de prinsessen waren vroeg naar bed gegaan, terwijl prinses Elizabeth niet aan tafel verschenen wag. De Vanguard is voorzien van de nieuwste technische snuf jes. Zoo is het mogelijk om van boord af elk gewenscht telefoonnummer in Engeland op te bellen. Er is een speci ale telex aan boord, waardoor de journalisten hun verslagen van de reis van de loopende 'band naar Londen door kun nen geven. Polen krijgt haven van Stettin. Volgens radio Warschau zal over een paar weken de voor malige Dultsche haven van Stettin aan de Oostzee door Polen worden overgenomen. De Poolsche minister van scheep vaart voert op het oogenblik te Stettin besprekingen met dc Sow jet-Russische militaire vertegenwoordigers om de de finitieve overdracht door de Russep te regelen. schikt deel. In de naaste toe komst zal een onafhankelijke Joodsche staat moeten komen. Over het terrorisme, aldus dr. Weizmann. heb ik niets anders op te merken dan dat ik het haat. Weizmann's verklaring, aangehoord door 1500 afge vaardigden van de Britsche Zionisten, maakte groote in druk en enkele recluties met minder gematigde teksten wer den. ingetrokken. In Londen meent men, dat de Britsche minister van ko loniën Jones, met Weizmann, van de mogelijke oplossingen het meest voelt voor een ver deeling van Palestina. Bevin daarentegen acht een oplos sing waarbij Palestina een grondwet of federale grond wet krijgt verkieslijker. De uit eindelijke beslissing van het kabinet zal ervan afhangen welk advies de doorslag zal geven, dat van Bevin of dat van Jones. Italië heeft een nieuwe regeering. TJit Rome wordt gemeld, dat *n nieuw Italiaansch kabinet is gevormd. Premier en interim-minister voor Italiaansch Afrika is op nieuw Alctde de Gasperi, christen-democraat; minister van buitenlandsche zaken: graaf Carlo Sfarza, onafhan kelijke; binnenlandsche zaken Mario Scelba. In het nieuwe kabinet heb ben zeven christen-democraten zitting drie communisten, drie socialisten en een onafhan kelijke. De communisten beheeren justitie, openbare werken en vervoer, de socialisten In dustrie en handel, arbeid en P.T.T.. Vier nieuwe ministers maken van dit kabinet deel uit. Olifant als koorddanser. Zaterdagavond, bij het eerste optreden van de koorddansende olifant „Baby" in circus Knie, bezweek een der stalen klemmen van de staal draad. De toeschouwers hielden de adem in. Baby bleef echter roerloos staan en werd door zijn baas voorzichtig naar het vaste voetstuk terugge duwd. Enkele minuten later balanceerde „Baby" op de staaldraden, waarop hij reeds zes jaar oefen de. Baby is thans een unicum in de circuswe reld. MILITAIR VERVOER TEGEN HALVE PRIJS. Er doen geruchten de ronde, dat de faciliteit welke de spoorwegen aan geüniformeer de militairen verleenden door hen te vervoeren tegen oe faaL' ve vrachtprijs, zou worden in getrokken. Dit gerucht ia var. elke grond ontbloot. Militairen in werkelijke dienst blijven voor half geld reizen. Dit geldt evenwel niet voor personen in burgerlijke dienst, die geüni formeerd zfn (z.g. civfl offi cers). Baby gestikt. POES SPRONG IN DE WIEG. In een perceel aan de Vo gelstraat in 's Hertogenbosch sprong een poes in een wiegje waarin een baby van 5 weken te slapen lag. Het dier heeft zich op het gezicht van de zuigeling neergelegd, tengevol ge waarvan de baby gestikt is. Ontsnapte S.S.-er liep ln de val. Een 27-jarlge SS.er, P. H. van Straaten, die vorige week uit de Haarlemsche strafge vangenis, waarin hij wegens diefstal was opgesloten, ont vluchtte, is Vrgdag in Amster dam gearresteerd. De politie sprak met een vroegere vrien din van den vluchteling af, dat hem in de val zou lokken, liep een paar blokjes om, gevolgd door een agent in bur ger. Prompt dook van Straa ten op, doch werd eenige oogenblikken later gearres teerd. is het 250 jaar ge leden, dat te Schevenin- gen het „stuiversgeld" (d.i. een deel van de vischafslag ten bate van - het Scheveningsche weeshuis) werd inge voerd, welke regeling tot 1900 heeft stand gehou den. Prins Bernhard naar Stockholm. NAAR DE BEGRAFENIS VAN PRINS GUSTAAF ADOLF. Behoudens onvoorziene om standigheden. zal Z.G.H. Prins Bernhard de begrafenis van Prins Gustaaf Adolf Dinsdag a.s. in Stockholm bewonen. Waarschijnlijk zal Prins Bern hard met een speciaal vlieg tuig van Schiphol naar Stock holm vliegen. Vliegramp bij Lissabon eischte 15 dooden. Een Dakota van de Alr-Fran- ce is op weg van Parijs naar Lissabon by slecht weer tegen een heuvel gevlogen in een streek bjj Lissabon en veron gelukt. Het toestel had een beman ning van vier personen aan boord, een stewardess en elf passagiers. Slechts één van hen, de passagier Leonard, overleefde de ramp, doordat bjj voor het vliegtuig neerstortte, eruit geslingerd werd. In be- wustelooze toestand werd hij naar het ziekenhuis te Cas- caes vervoerd. Slecht weer over Europa. De luchtdrukverdeeling is aan belangrijke wijzigingen onderhevig. Op de Atlantische Oceaan ontwikkelden zich en kele actieve depressies, welke echter vooral over de Golf van Biscaye de luchtdruk deden da len. Het opdringen van deze frontensystemen veroorzaakte buitengewoon slecht weer over groote deelen van Engeland, Ierland en Schotland, terwijl ook in Frankrijk op vele plaat sen sneeuw of regen viel. In Berlijn zijn 60 personen door d« koude gedood, terwijl 20.000 personen zich onder be handeling moesten stellen we gens bevroren ledematen. Soekawati naar Parijs. Onder de passagiers, die Zondagmiddag op Schiphol het Dakota-lijnvliegtuig der K. L. M. naar Parijs bestegen, be vond zich de president van de Nieuwe Staat Oost-Indoneslë. Soekawati, die zijn te Parijs woonachtige vrouw en kinderen gaat bezoeken en aldaar een week lang met hen hoopt door te brengen. In de loop der daaropvolgende week hoopt hij zich met rijn familieleden naar Nederland terug te begeven, waar hij noo- ongeveer 10 da gen zal vertoeven alvorens te rug te keeren naar Indonesië. Voor zijn vertrek verklaarde Soekawati dankbaar te zijn voor het bijzonder prettige on derhoud dat H. M. de Konin gin hem in het Koninklijk Pa leis op de Dam te Amsterdam heeft willen toestaan. iZijn toestand is zeer bevre digend. Leonard zou met zijn vrouw de wittebroodsweken doorbrengen ln de buurt van Lissabon, nabij de plaats, waar hij thans in het ziekenhuis ligt. Naar officieel bekend is, heeft meii reeds de stoffelijke overschotten van 9 vrouwen, 5 mannen en een kind geborgen. De beide piloten werden uit het vliegtuig geslingerd, doch zij waren reeds dood toen men de lichamen vond. Volgens een nog onbevestigd bericht zouden tot de slacht offers ook enkele danseressen van het „Ballet des Champs Elysees" behooren, onder an deren de prima ballerina me vrouw Lorris l'Huissiér (Son- ja Lovis) DEFECTE R.-VDIOIN ST ALLATIE. Men is van meening, dat een defecte radioinstallatie de oor zaak is geweest, waardoor de Fransche Dakota in een dichte mist slechts vijf minuten, voor dat het toestel zou landen, op de berghelling is neergestort. Het toestel beeft, te oordee- Ien naar zijn positie, zeer lang zaam hoogte verloren, voordat het verongelukte. Indonesiërs eischen opheffing van gevangen kampen. De heer Bondan, secretaris van het centraal comité voor de onafhankelijkheid van Indo nesië in Australië, heeft zich schriftelijk tot den Australi- schen Minister van Buitenland sche Zaken gewend met het verzoek de sluiting van de Ne derlandsche lnterneeringskam- pen voor politieke gevangenen op Nieuw-Guinea op de Zuid- zeeconferentie te bespreken. Duiven vlogen Yoor Putten's jeugd. De nieuwe Ned- Alg. Bond van Postduivenhouders te Am sterdam heeft een bedrag var 3.447.15, zijnde de opbrengst van een wedvlucht en een te Amsterdam gehouden tentoon stelling. doen overmaken aar. de stichting „Putten's Jeugd" ten behoeve van de door het wegvoeren van de vaders ge troffen jeugd. Radio-Unie gaat aan de slag. Op 15 Februari a.s. zal de stichting Radio Nederland op houden te werken. Op die dag zal in werking treden de Ned. Radio-Unie. Met het oog hierop is aan het geheele per soneel van de stichting Radio Nederland, omstreeks 1000 per sonen, ontslag aangezegd te gen 1 MaarL Daarbij is er op gewezen, dat dit ontslag voor het over- groote deel van het personeel niet meer dan formeele betee- kenis heeft, omdat het zal kunnen overgaan, hetzij naar de Ned. Radio-Unie, hetzij naar de Wereldomroep. In concrete gevallen is hierover niets te zeggen, omdat de organisatie van een en ander nog niet vol ledig is. Voor degenen, die niet overgaan, zal een wachtgeld regeling in werking treden. MR PH. DE VRIES. Mr. Ph. de Vries te Hilver sum, secretaris van de stich ting Radio Nederland, is be noemd tot adjunct-regeerings- commissarls voor het radio- wezen. UtrechtDen Bosch 4 Mei electrisch. Geljjk reeds eerder werd ge meld, zal de spoorbrug over de Maas bij Hedel in de twee de helft van de maand Maart gereed komen. De brug zal dan in gebruik worden geno men ten behoeve van de ver dere afwerking van het baan vak ZaltbommelDen Bosch. Daarmede zal ook de middel ste van de drie rivierovergan gen waardoor de spoorwegen Zuid- met Noord-Nederland verbinden, hersteld zijn Dit wil echter nog niet zeggen, dat het treinverkeer dan ook aan stonds kan worden hervat. Het deels opnieuw aanleggen, deels herstellen van de spoor baan op dit traject, dat behoort tot de zwaarst door den vijand beschadigde, kost veel tijd en materiaal. Dit werk nu onder vindt de laatste maanden ver traging door de vorst. De Ned. Spoorwegen hebben daarom besloten met het in dienst stellen van bet baan vak Geldermalsen-'s-Hertogen- boseh te wachten, totdat de zomerdienst op 4 Mei a.s. in werking treedt. Tot die datum blyven dus tusschen Gelder- malsen en Den Bosch de auto bussen rjjden. Op de eerste dag van de maand, waarin Nederland ver blijd zal worden met het heu gelijke nieuws, dat een nieu we telg aan de aloude stam der Oranjes is ontsproten, is de activiteit der journalisten, die belast zjjn met het ver spreiden. vanuit Baarn van het heugelijke feit, begonnen; het Astoria-Cha iet te Baarn, het hoofdkwartier der pers, is be trokken. IN BAARN BEGONNEN Ook de arts van de Prinses is er reeds. Soestdijk in het centrum der belangstelling. Eerste vrouw bij de rechterlijke macht. Naar het A.N.P. verneemt is tot substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem be noemd, mej. mr. RL de Keyzer. Met haar doet de vrouw haar Intrede in de Nederiandsche rechterlijke macht. Voorjaarsbeurs uitgesteld. De herhaalde, langdurige en strenge vorstperioden hebben de voorbereidingen van de Voorjaarsbeurs aanzienlijk vertraagd. De raad van beheer der Kon, Ned. Jaarbeurs heeft be sloten de Voorjaarsbeurs uit te stellen, en deze in plaats van II tot 20 Maart te houden van Dinsdag 15 tot Donder dag 24 April 1947. .Bewakers geschorst De minister van justitie heeft geantwoord op de vragen van jonkvr. Wwtewaal van Stoet wegen over de ontsnapping van 12 SS-ers uit een transport van Hoensbroek naar Den Helder. Naar zijn meening is.hier sprake geweest van grove nalatigheid van de bewakers en misdadig optreden van één van hen. Drie bewakers zijn in afwachting! van een nader onderzoek ge schorst. PLANNEN VOOR SOUBURG EN HAAMSTEDE VORDEREN NOG VEEL TIJD. De P.T.T. heeft haar tele graafkantoor „Astoria Baarn" opengesteld en dertien cellen wachten op „nieuws". Zater dag werd nog slechts één ge sprek gevoerd. Anders is het in dat deel van het gebouw, dat door het A. N.P. is betrokken. Daar heb ben de eerste berichten het hotel reeds verlaten en de te lex ratelt reeds geducht. Het geluid van de machines zal nog aanwakkeren, want naar mate het oogenblik, waarnaar heel Nederland, met spanning uitziet nadert, zal het con tact, dat de redacteuren van het A.NP. via een speciale telexlijn met hun hoofdkantoor in Den Haag onderhouden, steeds Intensiever worden. WAAKDIENST INGEGAAN. Ook de commandant van de batterij ln Baarn, die opge steld is bij huize Holland aan de Javalaan, kwam gisteroch tend al een kijkje nemen, want via de A.N.P.-telexkamer zal hem de order tot vuren berei ken. Vannacht zal de waak- dienst ingaan. Afwisselend zul len de redacteuren de wacht bij de telefoons betrekken, want hoe lang het ook moge duren, één ding ls zeker- via de telefoon, die het A.NP. in Baarn door middel van een speciale lijn verbindt met het secretariaat van Prinses Juli ana, zal het groote nieuws tot !n alle uithoeken van ons land verbreid worden. Dezelfde telefonisten, die ook in 1938 en 1939 haar bui tengewoon gewaardeerde hulp hebben verleend bij het snel verwerken der in verschillen de talen opgegeven telegram men, zijn thans ook weer op haar post. DR. DE GROOT GEARRIVEERD. Ook een journalist kan schrikken en er waren slechts weinig journalisten die niet schrokken, toen uit Baarn het bericht kwam: „dr. J. de Groot de behandelende geneesheer van H. K. H. Prinses Juliana, is in Baarn gearriveerd en heeft zijn. intrek genomen in het Astorla-Chalet". De spanning is echter ge broken. „Ik heb een zeer on gelukkig auto'tje", verklaarde dr. de Groot, „en het kan bo vendien heel slecht tegen de kou. zoodat lk maar een beetje vroeg ben gekomen. Bovendien het is hier prettig rustig, ten minstewanneer uw colle ga's het mij niet te moeilijk maken". Gelijk wij geruime tijd ge leden reeds hebben bericht, wordt er bij de Rijkswa terstaat een plai. uitgewerkt voor het in orde brengen van t./ee startbanen op het vlieg veld Souburg ten einde op deze wijze Zeeland ah een voorloopige verbinding door de lucht met de overige dee len- van het land ie geven. Dit bericht heeft misschien de Illusie gewekt, dat het reeds ln de a.s. zoir— mogelijk zou zijn op Walcheren in een Sky- master te stappen om een uurtje later in de Amster- damsche Kalvers traat zijn boodschappen te doen. Zoo vlug gaat. het helaas niet. D.w.z. niet met de aan leg van het vliegveld. Naar wij vernemen wordt er bij de Rijkswaterstaat in derdaad met voortvarendheid TOTAAL DER TEKORTEN STIJGT TOT BIJNA VIER MILLIOEN. Gemeentebegrotingen verschenen. B'. en W. van Vlissingen bie den de gemeenteraad thans de begrootingen van de gemeente en de gemeentebedrijven voor 1947 aan. De inkomsten on uitgaven van de gemeente-begTooting wor den, wat de gewone dienst be treft, geraamd op 4.632.609.48. De dienst is sluitend gemaakt door raming v&n een bijdrage van de kapitaaldienst aan de gewone dienst l)en bedrage van 1.014.000,—, zijnde het ge raamd tekort van de gewone dienst voor 1JM7. De post „onvoorziene uitga ven" is geraawd op f34.448.53, waaronder een bedrag van 5000 is begrepen voor toe gekende opbouwtoelage aan het personeel vajn enkele bedrijven en instellingen, die de betrek kelijke uitgaraf nog niet in hun begrootingen haddén verwerkt. Deze post zal nog moeten wor den verhoogd met de kosten, voortvloeiende uit de onlangs toegekende verhooging ad on geveer 10% van de salarissen en loonen van het gemeente- personeel. Deze verhooging wordt geraamd op f 60.000, met welk bedrag het tekort dan zal stijgen. De uitkeering van het rijk uit de eerste atdeeling van het gemeentefonds wordt voor 1947 geraamd op 179.983.08, ter wijl de raming voor 1946 170.370,bedroeg. Hiervan wordt de formule-uitkeering ge raamd op 142.849.32 (vorig jaar 152.640.terwijl de voorloopige uitkeering pér in woner wordt geraamd op f 2.82. De opbrengst van dit onderdeel wordt becijferd op 37.133.76, naar het aantal in woners op 1 Januari 1945. Over 1946 bedroeg deze raming f 17.730. De nettokosten van de politie worden berekend op f 189.188.47. Wegens bijdrage van het Rijk kan in deze kosten geraamd worden een bedrag van 137.162.41. In de begrooting is rekening gehouden met de omstandig heid, dat de gemeente 10% van het exploitatie-tekort van de noodwoningen en -winkels zal moeten dragen. Voorloopig wordt hiervoor ene bedrag van 40.000 uitgetrokken. De subsidies voor het Gast huis, Burger Weeshuis en de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon zijn respectievelijk geraamd op f 34.500, f 3000 en f 147.250. Voor 1946 bedroegen deze ra mingen f 34.500, f 3400 en f 119.000. De opbrengst der verschillen de belastingen en de uitkeerin- gen van het rijk wegens belas tingsuppletie samen, worden pl.m. f 34.000 hooger geraamd dan het vorig jaar. BEDRIJVEN. De nadeelige saldi van het Waterleidingbedrijf, van de ge meentelijke Reinigingsdienst, 't Woningbedrijf, en het aandeel van de gemeente Vlissingen in het nadeelig saldo van de Vee- en Vleeschkeuringsdienst voor de kring Vlissingen worden ge raamd op respectievelijk f 32.700, f 73.685, f 3159.54 en f 5000. Voor het Grondbedrijf en het Badbedriif wordt noch winst, noch verlies geraamd, terwijl verwacht woidt dat het Vischmijnbedriif een batig saldo zal opleveren van f 2500. TEKORTEN. Ter voorziening in de noo- dige kasmiddelen is machtiging verkregen tot het opnemen van kasgeld tot een maximum van f 5.000.000. Op 1 Januari 1947 was een bedrag van f 4.100.000 aan kasgeld opgenomen. Dit bedrag is zoo enorm gestegen vanwege de financiering van de Wederopbouw en de steeds aan groeiende tekorten van vorige dienstjaren, welke tekorten per 1 Januari 1947 worden geraamd op ruim f 3.100.000. Wegens verschuldigde kasgeldrente wordt f 100.000 geraamd. De tekorten van de gewone dienst over de jaren 1940 tot en met 1947 worden geraamd op totaal f 4.257.724.62. Geraamd wordt, dat in 1946 en 1947 hiervan een bedrag van respectievelijk f 136.000 en f 222.800 zal worden gedekt door bijdragen van de gewone dienst aan de kapïtaaldienst, zoodat het tekort per 31 De cember 1947 wordt geraamd pp f 3.898.924.62. Voor de kosten van de we deropbouw van de gemeente eigendommen wordt voor 1947 op de kapitaaldienst f 1.600.000 geraamd. In 1946 werd hiervoor een bedrag van f 500.000 uit getrokken. gewerkt aan de voorbereiding van het werk. Toch zal ook met die voorbereiding nog eenige maanden gemoeid zijn, vooral in verband met het verzoek van de luchtvaart- deskundigen de startbanen nog ©enigszins uit te breiden, l einde een ruimere lan- dlngsmógèlykheid te verkrij gen. Het oude vliegterrein had mmers een «rasmat, doch de ")uitschers brachten hi .-op in een: T-vorm twee betonnen startbanen aan, welke zij voor hun- nederlaasr echter weer grondig vernield hebben. In het gehee'e terrein zitten ove rigens ook een honderdtal bomkraters, Men rekent dan ook, dat het werk, dat naar schatting 8 a 4. ton zal kosten, min stens een maand of negen zal vorderen. Op grond hiervan kan dus worden vertvacht, dat het Walchersche vliegveld op zyn vroegst in de voor-zomer van 1948 gebruikt zal kunnen worden. VLIEGVELD HAAMSTEDE. Ten aanzien van het vlieg veld Haamstede vernamen wij, dat nog steeds bestudeerd wordt, Mke voorzieningen hier noodig ~zijn in verband met de hoogere eischen, welke het vliegverkeer van onze tijd Ook hier zal dus voor 1948 waarschijnlijk niet ge land kunnen worden. Kolenvervoer per vrachtauto Het Rykskolenbureau heeft het aanbod van de vakgroep goederenvervoer langs de weg om vrachtauto's in te schake len bij het vervoer van kolen, aanvaard. Bij de besprekingen is gebleken, dat de aanvoer van hulsbrandkolen en brand stoffen voor kleinindustrlever- brutkers geheel', door de spoor- wegen kan worden verwerkt. De vrachtauto zkl echter kun nen worden ingeschakeld bjj het vervoer van industriekolen van de mijnen naar de groot- industriebedrijven. De grootln- dustriebedriJven dienen zich daartoe in verbinding te stel len met het Rijkskolenbureau ln Den Haag. - Hans Fritsclie, de vroe gere leider van do Duitsche radio, ls door een denazifica- tiehof tot 9 jaar dwangarbeid veroordeeld. Dè verbinding met de wereld. In het Astoria-Chalet bevinden zich eenige troe telkinderen, in totaal ze ven, en hoewel zij allen kerngezond zijn, worden zij behandeld als érnstige zieken, die dag en nacht bewaking en verzorging behoeven. Alle middelen, noodzakelijk om in critie- ke oogenblikken de vlie dende levensgeesten weer op te wekken, staan bij de hand, de telefoonnum mers van d,en specialist en zijn assistenten zijn zorgvuldig genoteerd. Zóó waakt men in Baarn over drie telex- en vier telefoontoestellen. Geen seconde mag de verbinding van paleis Soestdijk met de wereld verbroken zijn. Maar men kan gerust zijn: opzichter Slootjes van het hoofd bestuur der P.T.T., de specialist in dit geval, hééft onderzocht en „goed gevonden", en de nachtzuster, in dit geval de A.N.P.-redacteur, kon tot dusver melden: „de patiënten hadden een rus tige nacht". Zieke militairen aangekomen. Zaterdagmorgen is de „Kota Inten" met 250 militairen, waarvan er 107 ziek of her stellend zjjn, uit Indië te Rot terdam aangekomen. De ont vangst was buitengewoon hartelijk; langs de wal, van Hoek van Holland tot Rotter dam, stonden duizenden be langstellenden, terwijl onmid dellijk na aankomst .de minister van oorlog, de chef van de Generale Staf en de opperbe velhebber der troepen ln Indo nesië aan boord gingen om de ziekenboeg te inspecteeren In de ontvangstloods werd aan allen een oorkonde, ondertee kend door Z. K. H. Prins Bern hard en een pakketje uitge reikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1