Prinselijk paar Walchersche tuinders UIT DE PROVINCIE Zorg voor ouden van dagen Walcheren Zeeuwsche S LAATSTE NIEUWS voor de microfoon „Een dochter of een zoon zullen ons heusch zeer weikom zijn." De prinsesjes thuis en op school. In een nationaal programma, tlat over belde zenders werd ukgc-zonaen, heeft de radio- veiaiaggever Gerard Hoek, Don.de .^agavond een vraag gesprek gevoerd met Prinses Juliana en Prins Bernhard, die op deze wyze het Ne il crianusche volk hebben wil len betrekken in de vreugde volle verwachting, welke in deze weken in hun gezin heers clit. Op de eerste vraag van den heer Hoek, vertelde Prinses Juliana, hoe de komen.e big de gebeurtenis haar stempel drukt op het gezinsleven. Vooral de kinderen verheugen zich op de komst van het broertje of zusje en de klei ne Margriet heeft het maar steeds over „mijn baby „Maar waarop hebt U zeif nu het meest uw hoop ge steld" Op deze vraag antwoordde de Prins: „We zullen heusch met een jongetje even blij zyn als met een meisje. Is er eigenlijk niet- iets onrechtvaar digs tegenover de vrouw in het algemeen In die voorliefde voor een Prinsje? Gelooft U, dat iemand het werk van mijn schoonmoeder in de oor log meer gewaardeei-d zou hebben, indien het een koning was geweest die het ver richtte?" DE BABY-KLEERTJES. De heer Hoek bracht de kleertjes-actie ter sprake en Tien jaar geëischt tegen Fritzsche. D8 openbare aanklager by het proces tegen Fritzsche heeft tien jaar arbeidskamp zonder aftrek van voorarrest geëischt» Bovendien confiscatie zijn vermogen, ontzegging van het recht een openbaar ambt tebekleeüen, ontzetting uit de kiesrechten, uit het recht lid te zijn van een partij of vak- vereeniging en uit het recht een vrij beroep uit te oefenen gedurende 20 jaar. De openbare aanklager zei- de het te betreuren, dat de wet geen zwaardere straf toelaat, terwijl millioenen Duitsehers nog 'steeds in krijgsgevangen schap verkeeren. Hij had doodstraf willen vragen. de Prijzenboekje voor de huisvrouw. De centrale adviescommissie voor de prijspolitiek heeft na haar installatie in een drietal vergaderingen verschillende belangrijke vraagstukken op het gebied der prijspolitiek onder oogen gezien. De commissie heeft in de eerste plaats haar aandacht gegeven aan een aantal maat regelen die voor de kosten van levensonderhoud van be lang zijn. Deze maatregelen vZijn de verlaging der handels marges. de verlaging van de Êrijzen der industrieele ge- ruiksgoederen door invoering van het utilitysysteem en de verlaging der levensmiddelen- prijzen. t Tenslotte deelt de commissie mede. dat de samenstelling van een uitvoerig prijzenboekje dat o.a. voor de huisvrouw een Iiractische handleiding by laar inkoopen zal kunnen zijn, zich in. vergevorderde staat van voorbereiding bevindt. Expresse-bestelling komt terug. Minister Vos heeft in zijn Memorie van Antwoord op de P.T.T.-begrooting medege deeld, dat het de bedoeling is binnenkort de expresse-bestel ling weer in te voeren. Ex- presses'iukken borden ook op Zaterdagmiddag en Zondag be steld. Dr. K. H. E. Gravemeyer naar Indonesië. In verband met het tekort aan predikanten in Indonesië heeft dr. K. H. E. Gravemerjer, algemeen gedelegeerde van de N. H Kerk. aangeboden om naar Indonesië te gaan en el- ken arbeid, welke daar noodig mocht zijn, te gaan verrichten. Het aantal veldpredikers in de Oost is ver beneden net benoodigde aantal gebleven, Er is dringend behoefte aan predikanten, die zich voor dit werk beschikbaar willen stel len. Dr. GravemeHer hoopt, dat velen in Neuerlarid zijn vooi- beeld zullen volgen cn zich voor dit geestelijke werk m Indonesië beschikbaar zuiien stellen. Dr. Gravemeijer heeft tij dens? de Duitsche bezetting leiding gegeven aan het ker- keiyk verzet. Pander-directeur gearresteerd Donderdag Is door de politie ke recherche te Den Haag. afd collaboratie, gearresteerd W A D., directeur Viio de meu belfabriek N.V. H Pander en Zonen te 's-Graven.hage. vroeg of uit de naar Soestdijk fezonden kleertjes, door de leur rose of blauw ntet is gebleken of de gedach ten van ue goede gevers het, meest naar een Prinsje of een Prinsesje uitgaan. „Nee, dat is half om half, vertelde de Prinses, die van deze gelegenheid tevens gaar ne gebruik maakte om te ver tellen. hoe diep zij getroffen is door de hartelijkheid, waar mede' In deze tijd van texuel- nood meer dan 12.000 baby pakketjes naar Soestdijk wer den gezonden. En ook aan de werksters van het U.W., die zich met deze actie belastten, betuigde H.K.H. haar groote erkentelijkheid. Toen kwam het gesprek, dat een alleraardigst karak ter had, weer op de Prin sjes: „U heeft al zulke groote dochters", aldus de heer Hoek. „Mag ik U eens de vraag stellen, welke men zoo vaak aan de ouders van schoolgaan de meisjes stelt: „Leeren ze goed?" En Prins Bernhard kan met gerechtvaardigde vadertrots vertellen/ dat dat gelukkig in orde is. „We zyn ook zoo dank baar", aldus de Prins, „dat de school zoo'n ruime moge lijkheid biedt om gaven van hoofd en hart te ontwikkeien". EEN' VOORSTELLING. Vooral Trixje ls dol op ox- ganiseeren. Onlangs zette -ze samen met Ir eentje een heexe voorstelling voor de bewoners van het paleis op touw. Er werd van alles geboden: een poppenkastspel, gymnastlscne en acrobat.sche prestaties. Op dat laatste is vooral Ireentje dol. Ieder moest wat betalen. Voor het ftoode Kruis! „Zoo. veel als U missen kunt", stond er op de zelf geschreven con vocaties. Erx de Prinsesjes za ten heel gewichtig achter een tafeltje en schrapten de naam door van leder, die zyn bij drage geofferd had. „Gelukkig hebben veel men- •cl\en goed begrepen, waarom wij zoo graag willen dat ae kinderen- rich vrij bewegen' vertelde Prinses Juliana. En Prins Bernhard vertelde hoe rijn dochtertjes dol zijn op schaatsenrijden, gelijk zh trouwens ook reeds verschil lende andere sporten beoefe nen, vooral paardrijden.. Mar grietje maakt de gangen van het paleis 'onveilig met liet „rfldende schip", cat zij van haar peetooms van de koop vaardij kreeg. De heer Hoek vroeg het Prinselijk' 'ffaar - tenslotte nog of het nog een wensch zou willen uitspreken, waarop Prinses Juliana zeide geen lievere wensch te hebben dan dat de groote offer-bereidheid, welke het Nederlandsche volk bij deze baby-kleertjes-actie heeft getoohd, zich zal blij ven uiten in het lenigen van nood in eigen omgeving. Met de verzekering, dat de gedachten en gebeden van net Nederlandsche volk zich in het bijzonder in de komende dagen zullen rióhten naar het Prinselijk gezin, eindigde de heer Hoek deze treffende uit zending. Hij wurgde zijn dochter Beestachtig noemde de offi cier van justitie- by de Breda- sche rechtbank de handelin gen van den 47-j ralgen land- oouwer C. P. uit Roosendaal, die in Augustus van het vorige jaar zijn 21-jarlge dochter door wurging om het leven bracht, nadat hy het meisje eerst ver-schillende maanden een ellendig levey had bezorgd door haar op te sluiten in een ouderwetsche bedstee, die hy barricadeerde met balken en wagenassen, zoodat het meisje er op geen enkele manier uit- kon. De officier eischte 15 jaar ter beschikking- stellen van de regeei'iing. In deze zaak, die met gesloten deuren werd be handeld, getuigde de deskun dige dr. Janssens, dat de gees testoestand van de verdachte slechts geringe afwijkingen vertoonde. De verdachte stond tijdens het getuigenverhoor met gebogen hoofd. Hij antwoordde apathisch op de vragen die hem gesteld werden. Hij be kende de moord te hebben ge pleegd en voerde alleen tot zijn verontschuldiging aan. dat hij een zwaar leven had gehad. Uitspraak over 14 dagen. Geen wintergroenten EEN PRIJZENKWESTIE De strenge vorst heeft de aanvoer van groenten op de vellingen weer gestagneerd en de situatie die daardoor ont staat is voor de consument alles behalve prettig. De groentenhandelaren kun nen namelijk op de veilingen niet meer tegen loonende pry- zen inkoopen. Zooals bekend zyn eenige weken geleden voor de groot- en kleinhandel maximumprij zen voor de wintergroenten vastgesteld. Prachtig en de huisvrouwen hebben gejuicht. De vellingprjjzen zyn echter vrijgelaten, met alle gevolgen van dien. De groothandel, die de kool voor ongeveer 15 cent aan de kleinhandel mag ver- koopen, geeft de kool niet meer aan de kleinhandel af. want er zijn op de veilingen groot- opkoopers, die graag 18 cent betalen Dinsdag werd de prei, die maximaal voor 24 cent per kilo verkocht raag worden, in MAG GEEN ARMENZORG WORDEN. Tienduizenden wachten reeds vele jaren. Uit het verslag van de af- deelingen van de Tweede Ka mer inzake het wetsontyverp „noodregeling ouderdomsvoor ziening" blijkt, dat hoewel men algemeene waardeering heeft voor dit blijk van de ernstige wil van de regeering om op korte termijn te voor zien in de nood van ouden van dagen er toch ernstige bezwaren bestaan tegen de wijze waarop de regeering zich voorstelt haar doel te berei ken. Niet alleen is verzuimd ook iets te doen om de nood van invaliden, weduwen en weezen beneden de 65 jaar te lenigen, maar de voorgestelue regeling draagt geheel het karakter van staatsarmen zorg. Men wil slechts een wet telijke basis onder de steun regeling schuiven Inplaats van voor ouden van dagen een recht te scheppen, gefundeerd op arbeidsprestatie en premie betaling, ongeacht hun finan- cieele omstandigheden. Uit aller'ei bepalingen blijkt het karakter van armenzorg Plaatselijke commissies, tegen over welke men zijn financieele omstandigheden moét bloot leggen, zouden bijv. moeten adviseeren. Alle ellende van de steun van voor de ooi-log doemt weer op. Soed'rman sprak. Generaal Soedirman, opper 'bevelhebber van het Republi- kelnsch leger op Java, heeft weer een radio-rede gehouden. Hij besprak de gebeurtenissen bij Soerabaja en waarschuwde dat hij als legerhoofd niet meer de verantwoordelijkheid kon dragen voor de gebeurtenissen als de Nederlanders voortg-'.n •ren met hun act.le. Elke actP lokt reactie eri elke aanval, te genaanval uit. aldus Soedir man - Moeilijkheden met mariniers. Donderdagmorgen is de luite nant-kolonel der mariniers J. J. A. de Bruijn, vergezeld van zes aspirant-officieren van het corps mariniers, per K.L.M.-vliegtuig naar Cairo vertrokken, in- ver band met ontstane moeilijkhe den onder het 200 man sterke detachement mariniers-miliciens, dat zich aan boord van het s.s. _,Boissevain" op weg beyindt naar Ind!ë. Luitenant-kolonel de Bruijn heeft opdracht de reis aan boord van het schip, dat te Port Said ligt, als detachements commandant mee te maken. Prof. Verzijl lid der Commissie -Generaal Het ANP. verneemt dat het ln het voornemen van de re geering zou liggen om dr. J. H. W Verzijl aan te zoeken in de Commissie Generaal zit ting t'e nemen. Prof. Verzijl is bereid de functie van commis saris-gèneraal te aanvaarden. VERZEKERINGSGE DACHTE ONTBREEKT De vele leden, die deze be zwaren naar voren brachten, wezen er met nadruk op, dat in Nederland steeds welbe wust is vastgehouden aan de verzekeringsgedachte, welke ook internationaal superieur •ordt geacht aan staatspen- sionneering, die in wezen steun aan behoeftigen is. In het onderhavige ontwerp ontbreekt de verzekeringsgedachte ech ter geheel. Weliswaar is de regeling als „tijdelijk" ge dacht. maar men weet het: Niets is zoo bestendig als het tydelijke! De aandacht werd gevestxgc op het voorstel van de Stich ting v^n de Arbeid, waarbn de verzekeringsgedachte wordt ehandhaafd. Ook al zouden de rente'-bedragen lager zyn dan de uitkeeringen in het regeexingsvoorstel, een groot voordeel is, dat jongere inva- 'i'en, weduwen en weezen eveneens een uitkeering zou den ontvangen en wel als recht en niet als gift. Ook werd voorgesteld het principe der vei-zekering in het ontwero op te nemen door van de kleine zelfstandigen aanstonds een premie ie hef fen. Van de loontrekkenden zouden de renten krachtens de Invaliditeitswet moeten worden verhoogd en de pre- mieën opgevoerd. NEET UITSTELLEN. Tegenover deze bezwaren stond de meening van andere Kamerleden die er op wezen, dat het hier gaat om een noodvoorziening voor een groep van vele tienduizenden, die reeds tientallen van jaren op hulp wachten. Deze leden verwachten, dat in de defi nitieve regeling, die over enkele jaren zal 'Runnen wor den getroffen, aan de verze keringsgedachte recht zal wor den gedaan. Een spoedige in voering van deze noodvoor ziening mag op geen enkele wijze in gevaar worden ge bracht. Bezwaren werden naar vo ren gebracht tegen het af trekken van ongeveer de helft van uit Bedrijfspensioenfond sen verkregen bijdragen Van de uitkeeringen. Gevreesd werd, dat hierdoor de lust om -*er'r~,",-- Gidsen in stand te houden of in te stellen, sterk ■'.al afnemen. Tenslotte werd er nog op aangedrongen in de wet vast te leggen dat zij slechts voor drie iaar is bedoeld. Middelburg geveild voor 29 cent. Het resultaat is begrij pelijk. De prei verdwijnt ln de zwarte handel en de consu ment krijgt niets Een afdoende regeling was hier zeker op zijn plaats. BRUG GEOPEND. Hedenmiddag om drie uur zal de nieuwe brug te Souburg of ficieel voor het verkeer worden geopend. De voetbrug over de Eendracht. In opdracht van de Rijkswa terstaat zal, naar wordt mede gedeeld, op de montagesteiger over de Eendracht te Tholen een semi-permanente voetbrug worden gelegd, welke aan weerszijden van leuningen wordt voorzien. Deze voetbrug, waaraan men Woensdag 30 |an. jl. een begin heeft gemaakt, Mijft dan liggen totdat de groote brug hersteld zal zijn. IJs belemmert bootdiensten. In tegenstelling met de beide vorige vorstperioden vertoonen Grevelingen, Zijpe-SIaak, Mast gat en Keeten thans veel drijf- ijs en alle vrachtdiensten op Rot terdam door* de Zierikzeesche boot, Middelburgsche boot en Valkbooten, zijn gestaakt. Toch de vaart voor stoombooten tot Numansdorp-haven nog mo gelijk. De provinciale boot Zie rikzeeKatseveer (Noord-Be veland), heeft haar diensten ge staakt in verband met het ijs in de haven van Zierikzee. De diensten Kamperland—Veere en Wolphaartsdijk—Kortgene heb ben moeilijkheden. Brandstoffen voor Viissingen gevraagd. Nu de voorraad brandstof fen bij de handelaren ln Viis singen zoo gering is, dat op zyn best de oude nonnen bin nenkort kunnen worden geho noreerd en aflevering op de eerste nieuwe ben nog niet mogeiyk is, hebben Burge meester en Wethouders van Viissingen, mede in verbaan met de nog gebrekkige wind' dichtheid van de woningen al daar, zich tot den Minister van Economische Zaken gewend met het verzoek maatregelen te nemen voor onverwylde be voorrading van de handelaren. Bussen vervoeren weer fietsen. De directie van de Auto maatschappij „Zeeland" heeft besloten om weer rijwielen met bussen mede te nemen. Nog niet alle autobussen zyn echter Ingericht voor het ver voer van rijwielen en evenmin kunnen op de diensten die reeds overbelast zijn, fietsen worden meegenomen. Vroeger werden de meeste fietsen ter vervoer aangebo den in Goes naar de omliggen de dorpen. Deze diensten zijn zelden overbelast zoodat de meeste gegadigden wel van de vervoergelegenheld voor hun fietsen gebruik kunnen maken. kedfvfrdihecf j TEGEN:»HoofdDUn. mieralne. kiejfnlin TEGENi'Hoofdpijn, migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatlek. zenuwpijnen, maandpijnen. Doosjes van 20 comprimés,overal ver krijgbaar. Drogerijen Mij. Mijdrecht (Ingezonden mededeeltnq.) Middelburg FAKKELOPTOCHT GAAT NIET DOOR. In verband met de strenge vorst gaat de fakkeloptocht, welke de Ver. „Voor het volk, door het volk" hedenavond te Middelburg zou organiseerer. ter gelegenheid van de ver. jaardag van prinses Beatrix niet door Koydekerke GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Kou- dekerke is bijeengeroepen te gen a.s. Maandagmiddag, 3 uur. Arnemuiden RAADS VERGADERING. Dezer dagen kwam de raad van Arnemuiden ii* openbare vergadering bijeen. Besloten werd de hanabrandspuit te verkoopen in verband met de aanschaffing van een nieuwe orandspult. De k-asgeldieening zal tot 27.000 worden ver hoogd, terwijl het presentie geld voor de raadsleden werd gebracht op 3.50 per verga dering. In de begrooting voor 1946 werden de noodzakelijke wijzi gingen aangebracht. Besloten werd voorts de openbare lage re school ln Kleverskerke in stand te houden. Ten behoeve van de aankoop en ont eigening van gronden zal aan net Rijk een voorscnot worden aangevraagd. In principe be sloot de raad een voorschot van 7000 te verleenen aan Je Vereeniging voor Bijzondei Lager Onderwys. Beslotei. werd, evenals voor do bebouw de kom van Arnemuiden, ook Nagekomen advertentie. De leden van de Harmonie „ST CAECILIA" worden op geroepen voor de repetitie op a.s. ZATERDAG, KWART OVER 2 in de Scheldehal, Viissingen. HET BESTUUR." NIPPERS Van het bestuur der stich ting Herstel Zeeland „ontving de bewaarschool te Stavenisse, uit de collecte Stichting Schelde- monden, een bedrag van 750. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma A, als scheeps- werktuigkundige, de heer F. v. Tiggelen, leerling van de ma- chinistenschool te Middelburg. Onder leiding An kapi tein Bakkenes hielden de zang brigade en het muziekcorps Ivan het Leger des Hells te Middelburg dezer dagen een samenkomst in. de noodkerk te Zoutelande. Kerknieuws NED. I^RV. KERK. Beroepen te Roosendaal en vVouw toez.: H. R. Elzen ga te .agtekerke Je straatverlichting- van Kle verskerke te electrificeeren, zoodra het van electrische stroom zal zijn voorzien. Bij de rondvraag werd aan gedrongen op het in orde bren gen van het sportterrein ach- cer de openbare lagere school en de verlichting van d® school. hebben courage HOOGWAARDIG PRODUCT IS NOODIG. De juiste grond. Om de belanghebbenden de gelegenheid te geven geza menlijk de moeilijkheden en mogelijkheden van de tuinderij onder oogen te zien, organi seerde de Coöp Veilingsver- eeniging „Walcheren" Donder dag een groente-teeltdag, die zich in groote belangstelling mocht verheugen. De burgemeesters van Mid delburg en St. Laurens gaven door hun aanwezigheid me.e blijk van hun interesse in de behandelde materie. HERVERKAVELING BIEDT MOGELIJK HEDEN. In de morgenbijeenkomst besprak de Rykstuinbouwcon- sulent. ir. G. de Bakker, de bodem" van Walcheren. Hij be gon zyn rede, met er met klem op te wijzen, dat het principieel verschil in de aard van de bedrijven ten aanzien van de structuur van de bo dem, niet uit het oog mag worden verloren. Verschillen de telers bezitten grond, die niet zoo geschikt is voor de Geruchten over Dr. van Mook. Het A.N.P. verneemt over het aftreden van dr. van Mook als lufenant-gouverneur generaal, dat dr. van Mook reeds de wensch te kennen gaf eind 1946 zijn functie neer te leggen. Er staat thans evenwel met betrek king tot zijn aftreden nog niets vast en dus evenmin met be trekking tot zijn opvolging. Van een wijziging van de regeerings- nolitiek ten aanzien, van liet Indonesisch vraagstuk is aan de zijde van de Nederlandsche re geering geen sprake. Cheribon-verdrag. Vertraagde onderteekeriing veroorzaakt spanning. De republikeinsche minlstei van voorlichting Mohamad Natslr, heeft, te Batavia ce»; verklaring over de politieke situatie afgelegd, waarin hy om. zeide: .,De republikeinsche. regee» ring heeft uitdrukkelijk ver klaard. dat haar vertegenweor dlgers nog steeds geen volledi ge volmachten hebben om de ontwerpovereenkomst volgens de uitleg van de bindende no tulen en de officieele .corres pondentie tusschen de beide regeeringen te onderteekenen" Met betrekking tot de mill talre incidenten was Mohamad Soekawati bij H.M. de Koningin Donderdagmiddag te om streeks 17 uur heeft H.M. de Koningin in het paleis op den Dam den president van Oost- Indonesia, Tjokorde Gde Rake Soekawati, voor een onderhoud ontvangen. Bij dit onderhoud was aan wezig mr. J. A. Jonkman, de minister van overzeesche ge- biedsdeelen. Communistisch complot in Turkije De Turksche minister van BInnenJandsche Zaken, heeft de nationale vergadering me degedeeld, dat uit te Instanbul in beslag genomen documen ten en geheime brieven bliiKt dat een ondergrondsche orga nisatie de omverwerping van de regeering en het ondermij nen van de veiligheid des lands voorbereidde. Deze verklaring ts gedaan, nadat een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar vermeende revolutlonnaire communistische activiteiten in Turkije. Scheepsramp eischt 18 slachtoffers. 26 overlevenden van de Sam- water, die ter hoogte van Kaap Finisterre in brand geraakte, zijn in Lissabon aan land gezet. Natsir van meening, dat deze te Indruk bevestigen, als" zou den de Nederlandsche staats leden niet in staat zijn stand 'e houden tegen de oppositie die dé ontweroovereenkoms'- ondervindt. Hii besloot zijn ver. klaring met de woonden: He* melst werkende middel om de situatie te verbeteren is de onmiddellijke onderteekenlo van de ontwerpovereenkomst, hetgeen een basis zou vormen voor de oD'ossing van de han gende geschilpunten op mili- *a'r en politiek terrein". Naar aanleiding van deze ver klaring verneemt Aneta'van of ficieele zijde, „dat de commis sie-generaal vast besloten is de ontwerpovereenkomst zoo spoe dig mogelijk te onderteekenen De militaire acties, welke gedu rende de afwezigheid en na de terugkeer van de commissie-ge neraal plaats vonden, hebben de situatie vertroebeld en daardoor de ontwikkeling vertraagd. De commissie-generaal streeft er echter met alle kracht naar om de ofiderteekening van de overeenkomst van Linggadjati tot stand te brengen, maar deze onderteekening is gebonden de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Romme-van der Goes van Naters, terwijl de commissie-generaal zelf als voorwaarde voor de ondërtee- kening heeft gesteld een alge meen bestand op basis van de 116 leden der bemanning en twee vastgestelde demarcatielijnen".passagiers zijn verdronken. Be-ring Josjida. halve de kapitein zijn nog 23 leden der bemanning en 3 pas sagiers gered. De brand zou zijn uitgebroken terwijl meii bezig was met he1 verrichten van hersfellmgswerk zaamheden aan de machines van het schip. Het vuur greep zon snel om zich heen, dat he« schip verlaten moest worden. Het schip werd verlaten, terwijl het nog op volle kracht voortstoom- de. Door de woeste zet zijn 2 reddingbooten gekapseisd en de inzittenden verdronken. De overlevenden weden dooi het Zweedsche schip Pahlsson eenige uren 'ater opgep kt De kapitein kon geen verklaring geven voor het uitbreken van ae brand. Bommen 'n Buckingham-palace Woensdagavond heeft de po litie het Buckingham Palace te Londen, het verblijf van de En- gelsche koninklijke familie, doorzocht, naar aanleiding van telefonische mededeeling, dat er bommen zouden zijn ge plaatst, die Zaterdag tot ontplof fing zouden komen. Scotland Yard heeft voorzorgsmaatrege len genomen, hoewel de huls- zoeking niets verdachts heeft opgeleverd. Ongeveer een half mil- lioen arbeiders heeft vooi' het keizerlijk palels te Tokio ge protesteerd tegen, de regee- groente, die rij kweeken. De iiervei-Kaveiing zal eenter in verscmnenae gevallen aé mo- gëujxneid bleuen, dat zij na iiun grond in ruilverkaveling ce heoben gegeven, andere Oronci terugkregen, die beter gelegen is en meer geschikt oor nun be-njf. Voor groenteteelt is grond noodig, oie voldoende voenc- noudend is, ook ln de droge penoaen, en die voldoende wa ver kan doorlaten. Voor het opnieuw toewijzen van gron- aen is het werx van de bcicn- cing voor Bodemcar teering, _ie de structuur van de Wai- ohersche bodem in kaart orengt, van groot belang. Na aan de hand van "een dergelyke kaart verteld te hebDen hoe de huidige bodertr- gesteldheid van het eiland is ontstaan, wees ir. de Bakker erop. dat 'er twee soorten grond zyn, de hooggelegen, zanuerige „kreekgrona" en .aaggeiegen, zwaardere, on- doorlaatbare „poelgrond". De gesteldheid van de poeigronden xan ver uiteenloopen. Men moet er rekening mee ftouden, dat de gronden, die vóór de inundatie kalkarm waren, ditook nu nog zijn, De hoeveelheid kali en stik stof is echter aanzienlijk toe genomen. De ongelijke ligging van de grond en de moeilyke afwa tering, vormen tevens een pro bleem. De ontwatering zal volgens het nieuwe ontwate ringsplan worden aangepast aan de grondsoorten en de niveauverschillen. Stuwen zul. len in de hooge gebieden het water ophouden, terwyl in de lage gebieden onderbemaling uitkomst zal bieden. Als de watertoestand goed is kan er met de grond alles worden be gonnen. ZORG EN VAKMAN SCHAP VEREISCHT. „De t-uinders van Walcheren staan er slechter voor dan de landbouwers, omdat hun be drijf gevoeliger is voor struc- tuurbederf van de grond", al dus de tweede spreker, de heer M. Wattel, hoofdassis tent van de Tuinbouwvoorlich- tingsdienst „De tuinders zul- len echter zooveel courage hebben, dat zy de mogelijk heden zullen benutten". Spr. stelde de vraag, hoe de jonge tuinders aan grond moeten komen. Zou het Met mogeiijk zyn bij de herverkaveling een paar groote bedryven te ver kavelen ten behoeve van jonge tuinders, die dan hun eigen bedrijfje Inbrengen? Zou er in de duinstreek geen grond vry zfjn te maken? Zouden van het vliegveld Viissingen geen tuinderyen zyn te ma ken? Spreker meende op deze hvDothetlsche vraggn beves tigend te kunnen antwoorden. Naar aanleiding van de be st aan ae ongerustheid onder de tuinders over de afzet, zei de heer wattel, dat Middeibu.g, VUssingen en Souburg belang rijke consumptiecencra zuuen bujveri. Een juiste varleteiten- keuze is van groot beiang, terwijl de telers, willen zij ue plaatselijke markt behouüen, meer zorg aan hun proauct moeten besteden en oordeel kundig op de veilingen aan voeren. Er moeten enkele hoofdproducten geteeld worden voor export, fabriek of het binnenland, zooals vroege aardappe.en, zaa.uien en duo- bele princesseboonen; voor plaatsenjk gebruik moet meer aandacht besteed worden aan aar-beien, glaspeen, vroege kropsla, klein fruit, be waar kool, asperges en lof. Het komt hierby aan op vakken nis en een goede tuin; is dit orde, dan zal men kun nen rekenen op goede prijzen. De weinige expansie in heb bedrijf is er de oorzaak van, dat er te weinig waardeering voor bestaat. De heer Wattel besloot zijn instructieve lezing met een oproep om de vak kennis te vergrooten, opdat hierin verandering aal ko men. MAGERE JAREN ÓF VE'IM'E Ir. W van Soest, tuinbouw kundig ingenieur, s.oot de ry" van sprekers met een causerie over de economische vooruit zichten van de groenteteelt. Groente is een conjunctuur gevoelig product, een pro-uct van de dag, waarmee snel ge werkt moet worden op sterk wisselende markten. De teeit staat of valt niet export, want van de binnenlandschë afne mers kunnen wij niet veel meer verwachten. Wij kunnen alleen concurreeien met an dere landen, wanneer wij iets oijzonders op de markt bren- en, uitstekend van kwaliteit, op een tijdstip, dat een der gelijk product niet floor ande ren wordt gebracht, i In het afgeioopen jaar heeft Nederland groente van be hoorlijke kwaliteit naar Enge land kunnen uitvoeren, al moest voor deze export ook gevochten worden. Het over schot van onze groenteproduc tie ging naar Duitschland. Wat de verwachtingen voor de eerstkomende tyd betreft, zeide spr., dat de export naar Albion nog vergroot zal wor den. Wy hebben het achter- .and Duitschland hiernaast echter broodnoodig. Momen teel worden over uitvoer naar dit land onderhandelingen ge voerd; „er schynt over deze besprekingen een waterig zon netje", zooals een van onze dagbladen schreef. De conservelrlng (o.a. door snelvries-procédé) biedt tevens mogelijkheden. Ir. van Soest conclu.'eerde, dat de tuinder, ondanks alle onzekerheden, de naaste toekomst met eenlg' op timisme tegemoet mag zien. 1 Van de ln deze goed ge slaagde groente-teeltdag. ge boden gelegenheid om vragen te stellen, werd door vele aanwezigen gebruik gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2